VVV krijgt geen extra subsidie Alphense dringt aan op uitwijzing van Algerijn Campinggasten voelen zich 'Er lagen zelfs foto's onder het bed' Rijn Veenstreek doorschot op 'huwelijk' Ukemadese basisscholen 4,5 Alkemade J acobswoude liscj CHEF TIM BROUWER OE KONING, 071 -5356462, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071 -53564 I De AJphense VW krijgt geen extra subsidie. Burgemees- 'JJ ier en wethouders vinden dat het toeristenbureau eerst ie n maar eens hard moet aantonen welke prestaties het de laatste jaren heeft geleverd. De VW vroeg de gemeente )in meer geld, omdat de activiteiten waren toegenomen, ïëri )e VW ontvangt nu 60.000 gulden per jaar van Alphen. |iet bureau diende een verzoek in om de subsidie vanaf folgend jaar met 25.000 gulden te verhogen. 1PHEN AAN DEN RIJN 1BBERT MINKHORST [oor 'normale VW-activiteiten' itaagt de organisatie 15.000. foor extra promotionele activi teiten wil de VW nog eens 000 gulden hebben. Dat geld inu zij uitgeven aan plannen van je Stichting Stadspromotie Al- phen aan den Rijn (SSA), ëen irganisatie die dit jaar is opge- en die van Alphen een ,,av?iantrekkelijke, sympathieke en gastvrije stad wil maken. 'rïJ! 'n de brief met het verzoek lm extra subsidie geeft de VW :an dat haar activiteiten de 'SIe iiatste jaren zijn toegenomen, r'ÜJ ander dat daar meer geld te- ;enover stond. Om die reden is C0B iet volgens de toeristenorgani satie niet meer dan redelijk dat er dus meer subsidie komt. Daar denkt het Alphense col- ge evenwel vooralsnog anders aver. Hoewel het gemeentebe- heeft gemerkt dat 'de VW ach actief opstelt en dat vooral n| je betrokkenheid van de orga- i lisatie bij lokale evenementen nde rol bij de promotie van at- v°0fl IKEMADE MARIETA KROFT ie>d| )e zeven Alkemadese basis- n tholen gaan met ingang van konn linsdag officieel samenwerken, bete ii het gemeentehuis passeert lie dag de notariële akte. Het om een besturenfusie tus- >estu ¥n de rooms-katholieke en de beti irotestants-christelijke basis- laari scholen die via een 'noodoplos sing' ook samen gaan werken t0K net de openbare basisschool wd' leElckerlyc. 'J sinds begin jaren negentig iraten de basisscholen in Alke- /e nade over een besturenfusie. In^llkemade is de eerste in het de 1 ind die een fusie beoogt tussen ijzonder en openbaar onder lijs. De wet maakt zo'n fusie log niet mogelijk. „Alkemade loopt harder dan morü:B Tweede Kamer", zegt de 'n lieuwe voorzitter van het sa- ent fer Aar houdt vast aan sluiting op 1 november IR AAR WILLEM SPRENKELER recht is zip tractieparken zeer positief wor den beoordeeld'. Maar burgemeester en wet houders vinden dat de VW be ter haar eigen broek dient op te houden. Zo stellen ze de organi satie voor om de minimuncon tributie te verhogen en het ver huren van kantoorruimte aan de Alphense 'ondernemersvere niging VOA voortaan in reke ning te brengen. En omdat de VW zich ook meer profileert als een organisatie voor de hele Rijnstreek, is het logischer om van andere gemeenten in het smaenwerkingsverband IGOR een bijdrage te innen, vinden B en W. Verder moet de VW dus met harde cijfers komen over haar prestaties. Het college wijst ook de ge vraagde 10.000 gulden voor de Stichting Stadspromotie af. Al phen subsidieert de SSA al met 25.000 gulden. Als de gemeente vervolgens de VW 10.000 gul den geeft, stopt zij indirect ook extra geld in de Stichting Stads promotie. En dat is niet de be doeling, aldus B en W. menwerkingsverband, A. Tuin- stra spijtig. In de praktijk maakt het volgens hem voor de sa menwerking tussen bijzonder en openbaar onderwijs niet zo veel uit. Tuinstra: „Het liefst willen we trouwen. Het verzoek ligt er bij de burgerlijke stand. Maar die moet er nog over oor delen. Daarom gaan we eerst maar verplicht samenwonen. Om het 'samenwonen' moge lijk te maken worden daarom dinsdag twee stichtingen opge richt: de Stichting Samenwer kende Basisscholen Alkemade, Openbaar Onderwijs' en de Stichting Samenwerkende Ba sisscholen, Bijzonder Onder wijs'. Om samenwerking tussen beide stichtingen mogelijk te maken nemen drie personen zitting in beide besturen. Tuin stra is voorzitter. Uitzoeken archief fotograaf Will Dijkman enonne klus ALPHEN AAN DEN RIJN. KEES VAN KUILENBURG „Dijkman was een kei van een fotograaf, maar een echt ar chief heeft hij nooit bijgehou den. Alles is op een hoop in een doos gegooid. Toch boeit dat uitzoeken me. Een periode van tientallen jaren trekt aan je voorbij. Ik heb maanden nodig om alles uit te zoeken. Het zijn in totaal zo'n 10.000 foto's en ruim 15.000 negatieven", zegt hij. De historische vereniging Al phen heeft het archief van Will Dijkman - jarenlang fotograaf van het Leidsch en Alphens Dagblad - kort voor zijn dood in bezit gekregen. „Ik woon al vanaf mijn jeugd naast Dijk man en kwam vaak bij hem over de vloer. Op een gegeven moment hoorde ik dat hij wilde stoppen met zijn werk, omdat hij problemen kreeg met zijn gezondheid. Ook al ging dat aan zijn hart, want fotograferen was zijn lust en zijn leven. Dijk man was dan ook dag en nacht in de weer. Hij zag dat niet als werk, dat was wel duidelijk, an ders houd je het niet zo lang vol. Dat heb ik altijd in hem be wonderd." Voor Henry wa het duidelijk: al die foto's en negatieven mochten niet verloren gaan. Hij stapte naar het bestuur van de historische vereniging, dat vervolgens tot een akkoord kwam met de fotograaf. Bij het verzamelen van het materiaal viel Henry - vrijwilliger bij de historische vereniging - van de ene verbazing in de andere. „Op de gekste plaatsen in huis stonden dozen of lagen foto's. Alle ruimte was benut voor fo to's of negatieven. Ze lagen zelfs onder het bed. Ik heb alles bij mij op zolder gezet. Ik door zoek ze nu één voor één, snijd de foto's op maat en zet er een stempel van Dijkman op. Zo is duidelijk wie de foto heeft ge maakt." Daarna begon het sorteren van het materiaal. „Ik ben een geboren en getogen Alphenaar, dus weet ik wel het een en an der van het dorp. Al moet ik bekennen dat ik ook wel eens flink moet nadenken, want Al phen is de laatste jaren nogal veranderd. Inmiddels heb ik veel foto's gerubriceerd. Zoals straten, personen, officiële ge beurtenissen en activiteiten zoals Koninginnedag en vijf mei. Bijvoorbeeld aan de hand van de mensen die er op staan, zoals de burgemeesters of wet houders. Dan kun je tenminste de periode bepalen. Die foto's krijgen straks een plaats in het fotoarchief van de vereniging. Over de foto's uit andere ge meenten moeten mensen van oudheidkundige verenigingen zich maar eens buigen. Onze vereniging wil ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in het voorjaar een foto-expositie in richten. De foto's van Dijkman vervullen daarbij een hoofd rol." Jan Henry: „Soms worden al die foto's me te veel. Dan ga ik even een luchtje scheppen." FOTO HIELCO KUIPERS Henry vreest dat niet alle fo to's te achterhalen zijn. Op de foto's staat geen datum of on derwerp. „Voor archiveren had Dijkman kennelijk geen tijd. Begrijpelijk, want hij was dag en nacht in touw. Ik weet nog dat hij 's nachts de foto's ont wikkelde. Hij moest 's nachts enkele keren zijn bed uit om in de donkere kamer wat af te werken. Daarvoor zette hij de wekker. Zo ging dat destijds. Je begrijpt niet hoe hij dat heeft volgehouden." In het Dijkman-archief valt het grote aantal sportfoto's op. Sport was ook de hobby van Dijkman, die in voor de oorlog jaren als voetballer bij 'Alphen' en later als trainer bekendheid genoot. „Bij het uitzoeken kwam ik nog enkele clubbladen van 'Al phen' tege$. Ondanks zijn drukke werkzaamheden zat hij ook nog in het bestuur en in de redactie van het clubblad en was hij scheidsrechter. Bijna niemand weet dat Dijkman ooit is begonnen bij drukkerij Samsom. Hij vertelde wel eens dat hij daar niet hogerop kon, omdat hij op zondag voetbal de. De familie Samsom was nogal gelovig. Toen is hij maar in verzekeringen gegaan en als fotograaf begonnen. Een ver standige beslissing. Dat besluit heeft uiteindelijk een waarde vol archief voor onze vereni ging opgeleverd." Polsbreuk Alphense ALPHEN AAN DEN RIJN. .We voelen ons als illegalen die feet land uitgezet dreigen te forden." Lee Cotton, een be- )Sli foner van de mini-camping w boer Verboom in Ter Aar, ongelukkig. Als de plannen tin de gemeente doorgaan laan hij en veertien andere in i uitenlandse kampeerders vol- ende week op straat. De ge- ptem neente besloot dat de t van lings in het dorp 's winters eziel licht moeten. eden Op het eerste gezicht lijkt en Ja amping Naescas een gewone nini-camping ('kamperen bij boer'). Verspreid over een ije staan caravans en woon- eern ragens. In het midden een ar vi lein gebouwtje met sanitaire lotsel oorzieningen. ier wi Toch ademt de camping niet ?kenl Ie sfeer van vakantie. De cara- n mei ans zijn oud en de woonwa- ont! ens eenvoudig. De bezoekers betel an de camping zijn ook geen fristen. Het zijn seizoenarbei- Iers uit Engeland en Duitsland ait 'e wer^en °P bloemenvei- *ng in Aalsmeer of bij Koele- ian. Sommigen doen dat al oor het derde seizoen. De bewoners van de camping lebben het naar hun zin in Ter ar. Ze staan ingeschreven in et bevolkingsregister en beta- ;n belasting. Toch hebben ze P óet het idee dat de gemeente s en als burgers serieus neemt. Is de gemeente haar plannen nDl'°orzet' betekent dit dat de mc ^Pirogbewoners uiterlijk vol- mei e week vrijdag van de cam- moeten. tarii economische depressie en hoge werkeloosheid in hun jen land kwamen vier van de De buitenlandse seizoenarbeiders hopen dat zij de winter op de mini-camping in Ter Aar kunnen doorbren gen. campingbewoners twee jaar ge leden naai' Nederland. Het wo nen en werken beviel zo goed dat de vier besloten niet meer terug te keren naar Engeland. Een aantal landgenoten volgde hun voorbeeld. Op dit moment wonen er vijftien mensen op de camping. Sommigen zijn op zoek naar een woning. De meesten willen echter het liefst in hun caravan blijven. Een paar van hen reisden rond. „Alleen als het niet anders kan, wil ik wel naar een echt huis", zegt Lisa Woodcock. De dertien Engelsen en twee Duit sers willen graag in Ter Aar blij ven. Ze werken in de buurt en hebben een uitgebreide vrien den- en kennissenkring. De gemeente is niet van plan om van de regels af te wijken. De buurman van de camping *"had namelijk bezwaar tegen een winterverblijf van de kampeer- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ders. Volgens raadslid Hooger- vorst (WD) mag de bewoning van de camping geen perma nent karakter krijgen. De cam ping moet daarom 'op 1 novem ber dicht. De gemeente acht zichzelf niet verantwoordelijk voor de huisvesting van de campingbewoners. „Het is uit eindelijk de verantwoordelijk heid van de campingeigenaar. Hij huisvest de mensen op zijn terrein", aldus wethouder H. Ruijgrok. De gemeente wil eventueel wel helpen bij het zoeken naar vervangende woonruimte in Alphen. Campingeigenaar P. Verboom vindt niet dat hij verantwoorde lijk is voor de huisvesting van de campingbewoners. „Maar ik ga die mensen ook niet zomaar op straat zetten." De gemeente heeft gedreigd met een dwang som als hij de camping niet op tijd sluit. Afgelopen vrijdag diende Verboom een bezwaar schrift in tegen het besluit van de gemeente. Hij vraagt zich af of de gemeente bepaalde ver plichtingen heeft ten aanzien van haar burgers. Ook heeft hij inmiddels contact opgenomen met de rechtswinkel. Laat Wethouder H. Ruijgrok is niet onder de indruk van de protes ten. „Wij houden ons aan de re- gels, in dit geval de Algemene Politie Verordening (APV). Die zegt dat de camping per 1 no vember gesloten moet zijn." Bovendien vindt hij dat cam pingeigenaar Verboom eerder van zich had moeten laten ho ren. „Hij is nu wel een beetje laat met zijn bezwaren", aldus de wethouder. Over de hoogte van een eventuele dwangsom wil hij zich niet uitlaten. Ruijgrok vindt het verder vreemd dat hij geen reactie heeft gekregen op zijn aanbod om te bemiddelen bij het zoe ken naar vervangende woon ruimte. „Dat wordt op zo'n kor te termijn steeds moeilijker." Ruijgrok vermoedt dan ook dat de campingbewoners helemaal nietwegwillen. OUDE WETERING Onder het motto 'de afvalberg is al groot genoeg' wordt woensdag 29 oktober in clubgebouw De Diamantvink in Ou de Wetering een speelgoedbeurs georganiseerd. Iedereen kan dd avond ervoor - 28 oktober - ttissen zeven en negen uur zijn speel goed injeveren. Alles wat heel, compleet en schoon is, is welkoin. Van de opbrengst van de verkoop gaat 20 procent naar de organi satie om de kosten van de beurs te dekken. De test is voor de eige naar. De speelgoedbeurs is van acht tot tien uur aan de Wetering- laan 16. RIJPWETERING Alkemade betaalt niet mee aan de restauratie van de Ripse kerk. „Het geld is er niet en als wij meebetalen aan de res tauratie van de ene kerk, moeten we dat ook bij een andere kerk doen", antwoordde wethouder Wim Nugteren op een vraag van Wim Groen. Groen drong deze week in de raadsvergadering aan op een gemeentelijke bijdrage aan de vier miljoen gulden kostende restauratie. Hij wees burgemeester en wethouders erop dat de kerk nog 1,4 miljoen gulden te kort komt. RIJNHAVEN De Alphense kringloopwinkel houdt zaterdag 25 okto ber een veiling. De Stichting Kringloop Alphen aan den Rijn houdt twee keer per jaar een verkoop bij opbod voor 'mooie, leuke gekke en oude spullen'. De afgelopen weken zijn voor de veiling van za terdag weer poppen, meubels, boeken en porselein achtergehou den. De verkoop begint om een uur aan de Energieweg op bedrij venterrein Rijnhaven-Oost. De stichting geeft een deel van de op brengst aan een goed doel. WOUBRUGGE Woubrugge krijgt een Tiroleravond. Vanwege het 90-jarig bestaan van de muziekvereniging Harmonie geeft de Eger- lander Kapel van het muziekkorps komende zaterdag een concert. De Tiroleravond begint om acht uur in de schuur van DIGO aan de Boddens Hosangweg. Gepaste kleding wordt op prijs gesteld, laat de organisatie weten. Voor de meest originele outfit ligt er een ver rassing klaar. LEIMUIDEN Leimuidenaren kunnen deze en volgende week even zonder stroom zitten. Het energiebedrijf EWR renoveert in die pe riode het transformatorstation aan de Vriezenweg in het dorp. Het energiebedrijf probeert stroomuitval zoveel mogelijk te voorko men. HAZERSWOUDE-DORP In het plantariumgebouw op het ITG terrein is op 29 en 30 oktober een algemene bedrijvenbeurs voor onderne mers uit Rijnland en Midden I lolland. Ongeveer 250 deelnemers presenteren zich daar aan de verwachte 10.000 zakelijke bezoekers. Henk Angenent, behalve schaatser ook ondernemer, opent de beurs woensdagmiddag om half twee. Naast de gebruikelijk stands met kantoorbenodigdheden is er onder andere een banketbakker die voor bedrijven taartjes met het logo erop bakt. Verder kunnen geïnteresseerden terecht op het internetplein. Hier leggen deskun digen uit wat voor het midden- en kleinbedrijf de mogelijkheden zijn op de elektronische snelweg. Ook worden er lezingen verzorgd door PTT en Rabobank over het belang van internet voor onderne mers. Bezoekers kunnen op faeide dagen terecht tussen 14 en 22 HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Is het kunst of is het kitsch? Zaterdag is het mogelijk om die vraagte laten beantwoorden door Caroline Koopman, taxateur van roerende goederen. Iedereen dienieuws gierig is naar de waarde van een bepaald voorwerp kan 's middags tussen twaalf en vijf uur terecht bij Hoeve Rijnland aan de Hoge Rijndijk 253'. Daar wordt op die dag het populaire tv programma nagespeeld. Tevens kunnen bezoekers zich laten informeren over de cursussen die dit najaar van start gaan. De docenten en kunste naars die de lessen geven zijn hiervoor op de cursusmarkt aanwe zig. KOUDEKERK AAN DEN RUN Honden mogen in Koudekerk aan den Rijn weer loslopen. De gemeente heeft hiervoor een gedeelte van het Hofstedepark aangewezen. Ten noorden en ten oosten van het pad rond het middenveld van het park mogen de huisdieren weer los. De gemeente plaatst hier ter verduidelijking binnenkort bord jes. Rijnwoude stelt de losloopplaats in na klachten van hondenbe zitters uit het dorp over de 'hondenkaart'. Hierin stond binnen de bebouwde kom geen enkele plaats aangemerkt waar de beesten vrij konden bewegen. Een 71-jarige Alphense is gister middag op het trottoir van de Eisenhowerlaan omver gereden door een fietser. Ze brak hierbij haar pols. De vrouw liep ge armd met haar man in de rich ting van de Prins Bernhardlaan toen zij van achteren werd ge raakt. De fietser reed door. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeluk. LANGERAARSE PLASSEN Ruim honderd surfers strijden zondag op de Langeraarse Plassen om het Nederlands kampioenschap in de B-klasse. De wedstrijd begint om elf uur en rond vier uur moet de winnaar bekend zijn. De prijsuitreiking is bij dé surfclub aan de Geerweg in Ter Aar. Voor de plaatselijke favorieten Fabian Otto en Marco van der Lippe is mogelijk een plaatsje op het erepodium weggelegd. Man vergreep zich aan vijfjarig meisje ALPHEN AAN DEN RIJN ROBBERT MINKHORST De illegaal in Nederland verblij vende Algerijn die vorig jaar de toen vijfjarige dochter van een Alphense probeerde te ver krachten, is weer op vrije voe ten. Hij kan aljeen niet worden uitgezet omdat hij onvindbaar is. De moeder van het meisje vindt de situatie onbegrijpelijk. De Algerijn was een bekende van de vrouw en van haar man, van wie ze inmiddels is geschei den. De Algerijn paste op een avond op hen dochter en ver greep zich vervolgens aan haar. De rechtbank veroordeelde hem vorig jaar tot twintig maanden celstraf. Wegens goed gedrag kwam de man half sep- terpber vrij. Sindsdien loopt hij vrij rond. Over zijn verblijfs plaats is niets bekend. Hij is na zijn vrijlating voor het laatst in Drenthe gezien. De politie daar en de korpschef van Utrecht hebben geprobeerd hem het land uit te zetten, maar dat lukte niet. De Algerijnse am bassade is om toestemming ge vraagd, maar nog voor deze er was, is de man spoorloos ver dwenen. Een woordvoerder van de Im migratie en Naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van justitie gaat ervan uit dat de man weer wordt gezocht. „Hij is ongewenst verklaard, omdat hij een ex-crimineel is en de Ne derlandse staat hem beschoLiwt als een bedreiging voor de openbare veiligheid. Zodra hij is gevonden, stellen we hem in vreemdelingenbewaring." Dan zal de Algerijnse ambas sade opnieuw om toestemming voor uitzetting vragen. De zegs man van de IND verwacht ech ter problemen, omdat Algerije zijn inwoners niet zo goed ad ministreert. „Het is niet zo ge makkelijk als bijvoorbeeld een Belg uitzetten." De Alphense moeder is in elk geval niet van plan het erbij te laten zitten. „Elke keer dat ik ie mand op straat zie die op hem lijkt, staat mijn hart stil. Hij is gevaarlijk. Iemand die ondanks DNA-onderzoek en de getuige nis van mijn dochter alles durft te ontkennen, heeft geen gewe ten en is daarom in staat om het nog een keer te proberen." Dat de man misschien niet kan worden uitgezet, vindt de Alphense onbegrijpelijk. „Ik kan hier niet mee leven. Iedereen had mij beloofd dat hij na zijn straf zou opsodemieteren. Daarom was de straf ook zo laag. Als ik dit toen al had gewe ten, was ik in hoger beroep ge gaan." De Alphense schrijft een brief aan de consul van Algerije, waarin ze hem om bemiddeling vraagt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23