|Zijlkwartier opent mur op wethouder 'Mijrt meeste patiënten zijn hond of paard' Leiden Regio Buurman vlucht voor Riet Dekkers Voorschoten pikt verkoop Witte de Withlaan-appartementen niet Karwei Leiderdorp lijdt onder Praxis jONDERDAG 23 OKTOBER 1997 Bankoverval' om aandacht te trekken nff.sTGEESTOm de aandacht van de politie te trekken heeft een 43-jarige Oegstgeestenaar gistermiddag een bankoverval ge pleegd. Hij liep de VSB-bank aan de Lijtweg binnen met een pistool, riep: 'Dit is een overval', en verliet vervolgens het ge bouw zonder zelfs maar om geld te hebben gevraagd. De 'bank overval' bleek inderdaad een probaat middel om de aandacht van de politie te trekken. De man werd korte tijd na zijn bezoek aan de bank gearresteerd en zal worden voorgeleid. „Al weten we niet of er ook een veroordeling uit zal voortvloeien", aldus een woordvoerder van de politie. Scholiere krijgt pak slaag gfr.sTGEESTEen 12-jarige scholiere uit Oegstgeest is gistermid dag geslagen nadat ze tegen een 45-jarige man uit Leiderdorp aan was gefietst. Het meisje reed met een paar andere scholie ren over de Abtspoelweg, toen ze moest uitwijken. Ze raakte de Leiderdorper, die haar tegemoet kwam. De man viel, liep een pijnlijke rug en enkele gekneusde ribben op, en raakte zo over zijn toeren dat hij het meisje een pak slaag gaf. De man moest door de politie naar het AZL worden gebracht. Het meisje hield enkele blauwe plekken aan het voorval over. Tweehonderd bonnen in Voorschoten voorschoten De Voorschotense politie heeft gisteren ruim dui zend snelheidscontroles uitgevoerd op de Van Beethovenlaan, Leidseweg, Wijngaardenlaan en de Karei Doormanlaan. Meer dan tweehonderd voertuigen reden te snel, waarvan de helft op tde Leidseweg. Oegstgeestenaar Van de Bult wint wiskunde-prijs 'Oegstgeest' heeft uitstekend gepresteerd bij de Nederlandse Wiskunde Olympiade. Scholie ren uit dit dorp legden beslag op zowel de eerste als de twee de prijs. De Oegstgeestenaar Fokko van de Bult won de Wiskunde Olympiade 1997. Het 'zilver' was voor zijn plaatsgenoot Wil lem-Jan Palenstein. Het is al de tweede keer dit jaar dat Van de Bult een belang rijke prijs op wiskundegebied in de wacht sleept. Nog geen drie maanden geleden veroverde hij een zilveren medaille op de In ternationale Wiskunde Olym piade in Argentinië. De nieuwe overwinning van Van de Bult betekent dat hij weer mag meedoen aan de in ternationale olympiade, die vol gend jaar in Taipeh wordt ge houden. eiderdorpers trekken fel van leer tegen tegen vrachtwagen verbod °e°nkl )e Leiderdorpse wethouder van verkeer A. van Dijk had iet gisteren zwaar te verduren tijdens een zitting van de tenoi ommissie beroep- en bezwaarschriften. Een groot aan- al bewoners van het Zijlkwartier was toegestroomd om vloer aan te vegen met het plan voor een vrachtwa- enverbod op een deel van de Van der Valk Boumanweg. )e bewoners vrezen dat daardoor hun straten worden !nSt ipgezadeld met de vrachtwagens. 5DERDORP JUDY NIHOF ilgens de Zijlkwartierbewo- ers heeft Van Dijk niet goed bedacht over de verkeers- latregel, ook al omdat het P®* rachtwagenverbod regelrecht ,g, ïdruist tegen het advies van de 1-512 olitie. Splinterlaanbewoner M. Z ikelens verweet de gemeente ;oJ procedure-fouten' te hebben prj smaakt. Het bevreemde hem 3JL lat de bewoners van het Zijl- wartier niet waren gekend in verkeersmaatregel, die im- srs ook gevolgen heeft voor omliggende straten. „Wij zijn buiten spel gezet. Ik n bang dat de wethouder zijn :n heeft laten hangen naar n paar bewoners van de Van Valk Boumanweg. U heeft toezeggingen gedaan waar- u de reikwijdte niet heeft nen overzien", richtte Erke- ns zich tot Van Dijk. Het vrachtwagenverbod komt jp verzoek van bewoners vdn Van der Valk Boumanweg, die op hun achterste benen stonden door de komst van het Stadsdistributiecentrum (SDC) naar Leiderdorp. Ze vreesden daardoor nog meer lawaaiover last van vrachtverkeer in hun straat. Namens circa 120 bewoners van de Spanjaardslaan en de Steenbakkerslaan eiste M. van den Brink van de gemeente Lei derdorp een grondig onderzoek naar de gevolgen van een vrachtwagenverbod voor de wijk Zijlkwartier. Volgens hem krijgen de straten al genoeg ver keer te verwerken, dat boven dien veel te snel rijdt. „De vei ligheid, zeker met het oog op de vele jonge kinderen in deze straten, is nu al een zaak van grote zorg." Ook de juristen van de com missie beroep- en bezwaar schriften namen Van Dijk onder vuur. Voorzitter Leppers vroeg zich af of het 'gebruikelijk' is dat een wethouder verkeersmaatre gelen instelt zonder eerst advies van de politie af te wachten. Het was Leppers opgevallen dat het besluit om een verbod in te stel len in mei werd genomen, ter wijl het - negatieve - advies van de politie dateert van een paar weken geleden. Van Dijk vond echter dat hij in mei over voldoende informa tie beschikte om het verbod in te stellen. ,,De politie belicht al leen de verkeersintensiteit, maar heeft het niet over de ge luidsbelasting. Wij kénnen de geluidbelasting", aldus Van Dijk. De wethouder sprong bijna uit zijn vel toen een andere ju rist suggereerde dat Van Dijk geen weloverwogen besluit had genomen. Volgens het commis sielid moet een vrachtwagen verbod deel uitmaken van 'een heel pakket maatregelen'. „Al leen een verbodsbord plaatsen is een voorschot nemen op dat pakket." Maar volgens de wethouder is wel degelijk aan dat pakket ge dacht, onder meer door vracht wagens al op de Persant Snoep- weg via borden duidelijk te ma ken hoe ze bij bedrijventerrein De Baanderij moeten komen. „Ik ben ervan overtuigd dat uit eindelijk ook het Zijlkwartier minder belast gaat worden," al dus Van Dijk. De commisgie doet over en kele weken uitspraak. VOORSCHOTEN ARJAN VAN DIJK De gemeente Voorschoten ligt overhoop met de Leidsche Beleggerskring. Het conflict gaat over de verkoop van vier appartementen langs de Witte de Withlaan aan particulieren. Volgens de ge meente is wettelijk bepaald dat de tweekamer flats alleen verhuurd mogen worden, maar de Be leggerskring bestrijdt dat. Vandaag proberen de advocaten van beide partijen elkaar van hun ge lijk te overtuigen. Als dat niet lukt, zal de gemeen te een kort geding aanspannen. De grond waarop het appartementencomplex is gebouwd, was oorspronkelijk van de gemeente. Die bedong bij de verkoop van de grond aan pro jectontwikkelaar Westland-Utrecht in 1975 een zogenaamd 'kettingbeding', dat verkoop van de appartementen verbiedt zolang er een tekort aan huurwoningen in Voorschoten bestaat. De huidi ge eigenaar, de Leidsche Beleggerskring, acht het kettingbeding echter niet van toepassing. Hoewel de 'kale huur' van de ruim veertig wo ningen een kleine achthonderd gulden bedraagt, denkt loco-secretaris C. Verlooij van de gemeente toch dat er een markt voor is. „Als doorstroomflat voor startende jongeren is het een prima oplos sing", vindt Verlooij. Tijdens een vergadering van de commissie wel zijn, gisteravond, prees PvdA'er W. Carabain de 'snelle actie' van de gemeente, maar betreurde dat er geen preventieve maatregelen waren geno men. Vólgens wethouder H. Smits is dat echter niet mogelijk. „Je kunt alleen alert zijn. Een ande re manier is er niet", zei de wethouder. Varmondse fysiotherapeute Ilona Zwaan 'doet' als enige in de regio ook dieren ftRMOND ARJAN VAN DIJK de keukenvloer van een lerderij in Warmond ligt een hapendoes met de kop op hoot bij haar baasje. Achter ihond zit een vrouw in spij- rbroek, die de poten van de rnd voorzichtig rekt en strekt, e vrouw is Ilona Zwaan, dier- iotherapeute van beroep. De ind heet Splinter. Ze heeft jerpijn in haar rechterachter- lot en krijgt massage. Zwaan is de enige dierfysio- Jrapeute in de Leidse regio, n Lis.se tot Wassenaar: ieder- met een kreupel paard of nkende hond kan aankloppen "Ilona. „Toch is het niet vol- ende om er je brood mee te rdienen", zegt Ilona. „Daar- ïwerk ik 's ochtends als ge- lon fysiotherapeute in een ipleeghuis en zie ik de dierfy- Jtherapie als hobby." Voor die hobby is wel een K'eejarige deeltijdopleiding van "intig lessen vereist. Inclusief eorie- en praktijkexamens, •t de opleiding worden alleen ofessionele fysiotherapeuten egelaten, zodat dierfysiothe- peuten een weinig voorko- ende soort vormen. Boven- Bn bestaat de opleiding pas 'ee jaar en behoort Ilona tot ieerste groep die afstudeerde. Ilona behandelt vooral hon- fen en paarden. „Katten zijn Jogal eigengereid en daardoor Moeilijk te behandelen. Bij een tond zegt zijn baas gewoon 'ga en dan gaat zo'n dier liggen. Sj paarden is de eigenaar er iij ui Jok altijd bij en dan blijven ze een<h ®eestal rustig." ijlJi 'apegaai 22.501 'och heeft ze ook wel eens ge- jgm rd van een collega die een lg| 'pegaai onder handen heeft Em toornen. En zelf wist ze haar "toijn, dat door een hersen- BfS, Wing halfzijdig verlamd was, "eer op de pootjes te krijgen, Dierfysiotherapeute Ilona Zwaan (links) masseert schapendoes Splinter. Op de vloer voelt de hond zich meer op haar gemak dan op een behandel- tafel, omdat die aan een dierenartsenpraktijk doet denken. foto mark lamers „Tegen zo'n diertje kun je na tuurlijk niet zeggen: 'buig je pootje eens'. Dus ging ik een beetje plagen. Ik trok aan de pootjes, die het konijn dan te rugtrok. Op die manier ging het dier bewegen en na drie weken kon het weer zitten." Het probleem bij dieren is, dat ze niet kunnen .zeggen of ze ergens pijn hebben. „Bij een hond merk je het pas als hij minder gaat spelen. De eige naar gaat dan naar de dieren arts en die kijkt of er niets is ge broken. Als dat niet zo is, ver wijst de dierenarts door naar mij." Stijve nek Gemiddeld heeft een hond ze ven behandelingen nodig om van rugklachten, een zweepslag of een stijve nek te genezen. Bij een paard zijn het er drie meer. De behandelingen kosten voor honden 35 gulden, voor paar den 45 per keer. „Vandaar ook dat je hier geen koeien of var kens ziet", zegt Ilona. „Als die iets mankeren, wil een boer daar niet veel geld aan beste den. Bij honden en paarden is dat anders, want daar heeft de eigenaar een emotionele bin ding mee." Ondertussen zit de behande ling voor Splinter er weer op. Wel krijgt haar baasje 'huis werk' mee, want alleen een half uurtje therapie is niet voldoen de. Thuis moet Splinter ook rek ken en strekken. De hond lijkt daar niet mee te zitten: ze heeft de behandeling gelaten onder gaan. Hoewel het pas de tweede keer was, loopt ze al minder mank. „Het mooiste is als ze straks weer kan rennen. Splinter is dan gelukkig en haar baasje tevreden. Dat maakt mij ook weer blij", glimlacht Zwaan. V rij willigerswerk in Ambachts- en Baljuwhuis loont VOORSCHOTEN ARJAN VAN DUk De vrijwilligers die toezicht houden bij gemeentelijke ex posities in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis kunnen in de toekomst een vergoeding van twintig gul den per middag tegemoet zien met een maximum van honderd gulden per maand. Op die manier hoopt de ge meente het vrijwilligerswerk aantrekkelijker te maken. Hoewel er momenteel een groep van circa dertig vrijwil ligers regelmatig toezicht houdt, blijft het op sommige dagen moeilijk om toezicht houders te vinden. Het voorstel om vrijwilli gers voor hun diensten te be talen, werd gisteravond ge lanceerd tijdens een vergade ring van de commissie wel zijn. Het voorstel is niet on omstreden, omdat het risico bestaat dat andere vrijwilli gers ook aankloppen voor een vergoeding. „Binnen de kortste keren staan hier ook vrijwilligers van de biblio theek en het vluchtelingen werk op de stoep", sprak W. Carabain van de PvdA giste ren zijn vrees uit. In het Ambachts- en Bal juwhuis worden jaarlijks zo'n zes exposities gehouden, die gemiddeld een maand du ren. Uit ervaring blijkt, dat op 85 dagen per jaar moeilijk toezichthouders te krijgen zijn. Aanvankelijk wilde de gemeente dit probleem op lossen met het aannemen van een banenpooler, maar dat blijkt in de praktijk niet mogelijk. Voor een banen pooler geldt namelijk dat er altijd begeleiding aanwezig moet zijn en dat het werk niet eerder door vrijwilligers is gedaan. N PREENEN, 071 -5356414, PLV -CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437 'We gaan helemaal weg uit Leiderdorp' LEIDERDORP JUDY NIHOF Na jaren van ruzie met zijn buurvrouw Riet Dekkers heeft Sebastiano Pistone de knoop doorgehakt. Hij gaat verhuizen uit de Van Poelgeestlaan. Ver uit de buurt van de Leider- dorpse actievoerster. „We gaan helemaal weg uit Leider dorp", zegt zijn vrouw Paola, die zich door 'de autoriteiten' in de steek gelaten voelt. Noch van de gemeente, noch van de politie hoefden de Pistones volgens Paola steun te ver wachten bij het oplossen van de problemen met Dekkers. Dekkers en het echtpaar Pistone liggen al een tijd met elkaar in de clinch. Volgens Sebastiano Pistone zit zijn buurvrouw 'te zieken', terwijl het volgens Dekkers precies andersom is. In juli vorig jaar barstte de bom. Toen reed een getergde Sebastiano met zijn bestelwagen tegen de gevel van Dekkers' huis aan. Ook beschadigde hij de auto van een kennis van zijn buur vrouw. In april van dit jaar gooide hij het ruitje in van Dekkers' voordeur, naar eigen zeggen omdat hij zelf een steen naar zijn hoofd had ge kregen. Morgen moet Pistone zich voor de rechter verantwoor den voor het feit dat de schade aan de auto en het ruitje nog steeds niet is betaald. Volgens Paola wordt een 'exorbitant hoog schadebedrag' gevraagd. „We vinden het niet redelijk dat Sebastiano voor de rechter moet verschijnen, maar we hopen dat er een rechter is die de zaak in zijn geheel wil be kijken", zegt Paola. Riet Dekkers is aan de ene kant opgelucht dat haar buren gaan verhuizen. Toch is ze er niet helemaal gerust op dat ze straks wél rustig kan wonen. „Je weet tegenwoordig niet wat je naast je krijgt", zegt ze. De gebeurtenissen van de af gelopen tijd zijn Dekkers en haar man niet in de koude kle ren gaan zitten. „We zijn alle bei onder behandeling van de huisarts. Psychisch zijn we nog steeds helemaal onderstebo ven. Als we ook maar iets ho ren, denken we: o, Pistone komt toch niet weer door onze voorgevel heen rijden." Het zit de Leiderdorpse dan ook flink dwars dat Pistone zich nooit voor de rechter heeft hoeven verantwoorden voor het feit dat hij zijn bestel wagen tegen de gevel aanzet te. Die zaak is geseponeerd. Dekkers verwijt dit de politie. „De politie heeft vreselijk ge faald. Ze hebben partij getrok ken voor Pistone. Maar mijn nieuwe advocaat, van het bu reau van Moszcowicz, heeft de kwestie weer aanhangig ge maakt bij het openbaar minis terie. Pistone zdl ervoor boe ten." De gemeente Voorschoten ligt in de clinch met de Leidsche Beleggerskring. Voorschoten wil niet dat de flats aan de Witte de Withlaan worden verkocht. foto hielco kuipers LEIDERDORP JUDY NIHOF Bouwmarkt Karwei aan de We- versbaan in Leiderdorp draait slechter sinds concurrent Praxis enkele weken geleden op een steenworp afstand zijn deuren opende. Aanvankelijk ging het Karwei dit jaar erg goed. Tot de komst van Praxis steeg de om zet zelfs met 14 procent vergele-^ ken met het jaar daarvoor. Daarna zakte de omzet echter weer onder het niveau van vorig jaar. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van de commissie beroep- en bezwaarschriften, waar het bezwaarschrift van Karwei tegen de bouwvergun ning van Praxis werd behan deld. De directeur van Karwei had niet meer de moeite genomen om naar de zitting te komen. Hij besefte ook wel dat dit ver spilde moeite was. De rechter bepaalde immers enige tijd ge leden al dat de gemeente Lei derdorp terecht een vergunning heeft verleend aan Praxis. De rechter vond de vestiging niet in strijd met regionaal economisch beleid. Het argument van Kar wei dat er in de omgeving niet genoeg klanten zijn voor twee bouwmarkten, werd door hem van tafel geveegd. De leden van de i beroep- en bezwaarschriften moest het stellen met een brief van de advocate van Karwei. Daarin werd hen kijkje gegund in de omzetcijfers van haar cliënt. Om aan te tonen 'welke impact de komst van Praxis heeft op de bedrijfsvoering van Karwei'. De commissie doet over en kele weken uitspraak in deze zaak. BEGIN UW KEUKEN- ORIËNTATIE MET EEN CADEAU VAN 15,- Het nieuwe SleMatic Keukenideeènboek Is uit. Dikker, completer, mooier, informatiever en kleurrijker. Haal 'm nu in onze showroom. Gratis, U bent van harte welkom. SIEMATIC KEUKENCENTER LEIDERDORP Meubelplein 9, onder dak bij Mijnders meubelen, Leiderdorp, tel.: 071 - 541 26 15 GOEDHART BOUWHUIS Hoorn 126a, (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 Bewonersclub wil met Kerstmis een boom kunnen blijven zetten naar aan de bel als ze vermoe den dat deze te veel kosten in rekening brengt. Met Kerstmis zet het bestuur een boom met lampjes neer. „De saamhorig heid die een hele tijd weg was, komt er weer helemaal door te rug", aldus een bestuurslid. De gemeente Leiderdorp wil bewonersverenigingen nog wel een startsubsidie geven, maar daarna is het afgelopen. Dan moeten ze zichzelf kunnen be druipen. Volgens secretaris Jan- sens is haar vereniging echter zo klein dat ze het zonder subsi die niet redt. De fiat aan de Wilddreef telt vijftig woningen en heeft 45 leden. „We kunnen ook niet meer contributie gaan vragen, want dan krijgen we op zeggingen. We vragen nu al 25 gulden aldus Jansens. De commissie beroep- en be zwaarschriften doet over enkele weken uitspraak. LEIDERDORP»JUDY NIHOF De bewonersvereniging van de 'blauwe flat' aan de Wilddreef in Leiderdorp kan geen kant meer op, als de gemeente de jaarlijkse subsidie van 750 gulden inder daad stopzet. „Zonder dat geld zullen we onze. activiteiten tot een minimum moeten beper ken", stelde secretaris L. Jan sens gisteren tijdens een zitting van de commisie beroep- en bezwaarschriften. De t>ewo- nersvereniging protesteerde daar tegen het beëindigen van de subsidie met ingang van 1 ja nuari 1999. De bestuursleden van de be wonersvereniging aan de Wild dreef timmeren nu nog flink aan de weg. Ze planten krokus sen tegenover de flat, brengen een bloemetje bij zieke bewo ners en trekken bij de flateige-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21