eidsch Dagblad 27 Betaald parkeren fors uitgebreid Punica en ontbijtkoek 99 Justitie wil onderwijzer na ontucht niet voor de klas D ettowinst in Philips «plodeert 'aniek slaat ie op beurs long Kong Belmondo eert feestje parachute Warmenhoven na 43 jaar uit raad Voorhout OUD GOUD IS GOUD WAARD Helft bevolking thuis mishandeld TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IDERDAG 23 OKTOBER 1997 PvdA wil totaalverbod op alcohol achter het stuur OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Dubbelspel van maffia-verklikker verontrust Italië Kleurrijke Björk komt met nieuwe cd Sport ips heeft een uitstekend Ie kwartaal achter de rug. nettowinst explodeerde van miljoen gulden in het derde [taal van vorig jaar tot 1,43 ird dit jaar. De verkoop van belang in de Taiwanese iproducent TSMC zorgde igens voor de helft van de jtgroei. onder het geld van die ver liet de winst een stijging van 123 miljoen tot 721 pen, in lijn met de verwach- en. Ook de omzet zat met stijging met bijna 3 miljard len tot 18,8 miljard fors in 5ft. Voor geheel 1997 rekent os nog steeds op een winst dubbele cijfers. Over de negen maanden van het inde boekjaar steeg het net- sultaat van 359 miljoen tot miljard. jna alle onderdelen lever een positieve bijdrage aan sultaatverbetering. ïilips neemt binnen enkele een besluit over een ituele verhuizing vanhet fdkantoor van Eindhoven Amsterdam. iielzoekers igevangen in itel Leiderdorp iN/RIJSWIJK» ïtvan aarsen opvangcentra zitten zo vol, het Centraal orgaan Opvang ilzoekers (COA) momenteel qduizend nieuwe vluchtelin- iheeft ondergebracht in en- tientallen hotels. In de idse regio wordt gebruik ge- akt van het hotel bij het AC- laurant in Leiderdorp: We hebben een wachtlijst isteld", zegt COA-woord - rder W. van Bastelaar. lensen die we niet direct in ivan de opvangcentra kun- i onderbrengen, gaan eerst treen hotel. Onder andere in derdorp, maar ik kan me in- iken dat er meer hotels in den en omgeving zijn. Die pens heb ik echter niet di- voorhanden." let COA kampt met een fors sbleem, nadat enige tijd gele- ihet aantal asielzoekers dat h maandelijks in Nederland Idt, met honderden steeg. De rangcentra, waar kansrijke elzoekers naar toe gaan na- ze zich in Nederland heb- aangemeld, zijn tot het tste bed gevuld, ustitie had in 1997 gerekend 20.000 asielzoekers. „Maar ik bof dat er zich tot nu toe al sen de 30.000 en 35.000 heb- n aangemeld", zegt M. Kor- i,plaatsvervangend directeur nhet Leidse opvangcentrum. glna Leiden: Drukte opvang- Jtrum Leiden goed merk- NC KONG AFP-Rtr parijs Met 74 andere parachutisten en een herdershond is de Franse acteur Jean-Paul Belmondo giste ren op 4.500 meter hoogte uit een vliegtuig boven de Eifeltoren gesprongen. Duizenden keken toe hoe de 64-jarige Belmondo en de anderen landden op de Champs de Mars. Het spektakel maakte deel uit van de viering in Parijs van de eerste geslaagde parachutesprong, tweehonderd jaar geleden. Op 22 ok tober 1797 sprong André Jacques Garnerin op 582 meter hoogte uiteen ballon. Hij zweefde met de Franse vlag in zijn handen aan een soort van parachute door de lucht boven het Parijse park Monceau. foto reuters jacky naecelen voorhout wim van wanrooy Joop Warmenhoven gaat de Voorhoutse politiek verlaten. De 71-jarige fractievoorzitter van Gemeentebelangen vindt het na 43 jaar welletjes. Na de komen de gemeenteraadsverkiezingen keert Warmenhoven niet meer terug in de raad. Jacques Beelen volgt hem op als fractievoorzit ter. Hij gaat ook als lijsttrekker de verkiezingen in. Warmenhoven blijft nog wel op de kandidatenlijst van Ge meentebelangen staan, maar dan op een onverkiesbare plaats. ,,Ook als Ik bij de verkie zingen veel voorkeurstemmen krijg, verandert er wat mij be treft niets. Als ik zeg: ik schei er uit, dan schei ik er ook uit. Toen ik destijds in de raad kwam zag ik mensen van 60, 65 jaar tegen over me zitten. Ik vond ze knap oud. Het is dus hoog tijd dat ik vertrek. Vervelen zal ik me niet. Ik barst nog van de hobby's en werk nog elke dag." Beelen (54) is door de partij unaniem naar voren geschoven Joop Warmenhoven. archieffoto als de opvolger van Warmenho ven. ,,Joop en ik hebben dezelf- school gezeten. Daaruit mag je de sociale achtergrond. We ko- afleiden dat de lijn van Ge- men beiden uit het Boerhaave- meentebelangen gewoon wordt kwartier en hebben op dezelfde voortgezet." Leidse CDA-wethouder heeft moeite met eigen nota Het betaald parkeren in Leiden wordt de komende jaren fors uitgebreid. Bij de parkeerautomaten zal voortaan tot elf uur 's avonds en op zondag ook moeten worden be taald. Het betaald parkeren voor bewoners, de belang hebbendenregeling, wordt uitgebreid tot buiten de sin gels. CDA-wethouder H. Kruijt (CDA/verkeer) heeft zelf grote problemen met delen van het plan. leiden aad rietveld Het betaald parkeren binnen de singels heeft de afgelopen jaren geleid tot grote problemen aan de randen van de binnenstad. Met name uit Vreewijk en de Burgemeesters- en Professoren- wijk komen veel klachten over toegenomen parkeerdruk, weet Kruijt. Het uitbreiden van de belang hebbendenregeling vindt de wethouder een logische stap. „Mensen die in het centrum moeten zijn zoeken nu een gra tis plekje voor hun auto net bui ten dat gebied en gaan dan ver der lopen. Naarmate je het be taald parkeren uitbreidt wordt die optie minder interessant. Dan kiezen mensen er eerder voor de auto in een garage te zetten, of met de fiets of het openbaar vervoer te komen. Bewoners van Vreewijk, Tuin- stad/Staalwijk, Professorenwijk, Noorderkwartier en Groenoord moeten vanaf 1998 of 1999 ook betalen voor hun parkeerplaats voor de deur, vinden burge meester en wethouders. Omdat de dienst Stadstoezicht daar voor extra parkeerwachters Ook jaar cel waarvan halfjaar voorwaardelijk geëist den haag/sassenheim wim van wanrooy Een 49-jarige van ontucht ver dachte Sassenheimse onderwij zer mag drie jaar lang niet voor de klas staan. Zo luidde gisteren voor de Haagse rechtbank de eis van het openbaar ministerie tegen de leerkracht van de christelijke basisschool De Rank. Er zijn twee aangiften te gen de man ingediend. Een jongen uit zijn eigen klas moest een jaar lang als 11-jarige ongewenste seksuele handelin gen dulden. En een oud-leerling van de school dwong hij in 1982 op 17-jarige leeftijd tot een ho moseksuele relatie. De relatie duurde vervolgens jarenlang, totdat het slachtoffer zich vorig jaar aan de bedreigingen met geweld en intimidatie wist te ontworstelen. De verdachte zelf had de rela tie met de oud-leerling meer als een soort hulpverlening gezien. Kom zondag 26 oktober a.s. naar Siebel Juweliers en rud uw oude of kapotte sieraden zeer aantrekkelijk in. De dag waarde van oud goud bedraagt ca. 12,- per gram, maar Siebel ruilt het zondag in voor maar liefst 50,- per gram. De totale waarde van uw inruilgoud wordt in mindering gebracht op de aan koopprijs van nieuwe gouden juwelen, Hel gewicht van de door u te kopen gouden juwelen moe. minimaal gelijk enz. die u niet meer draagt of kapot zijn naar Siebel en kies iets moois uil van Siebel. Altijd een rijk gevoel. Glenn Helder naar NAC breda anp De Leidenaar Glenn Hel der tekent vandaag een contract tot medio 2001 bij NAC. De 28-jarige linkerspits was eigendom van Arsenal, maar speelde het afgelo pen seizoen op huurbasis bij Benfica. In Lissabon belandde hij na een sterke start op de tribune. Bij NAC wordt Helder herenigd met trainer Neu mann. Hij speelde onder de Duitser bij Vitesse. Dat was na Sparta zijn tweede club in de eredivi sie. Van Vitesse vertrok hij naar Arsenal. In Leiden speelde hij voor Oranje Groen en Roodenburg. NR. 41525 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 IT Feyenoord opgelucht na kleine nederlaag in Manchester Kingcorn of zogezegd en alles Golden Tulip verwenarrangement Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Longfellow De tijd is als een harpist die zijn hand op de snaren van het hart legt om de trillingen der herinnering te bedaren. moet aantrekken wordt die maatregel gefaseerd ingevoerd. Ook in de avonduren en op zondag zijn er parkeerproble men in Leiden, meent het stadsbestuur. „Mensen zetten hun auto op de stoep of op an dere plaatsen waar zij niet mo gen staan." Burgemeester en wethouders stellen daarom voor dat er bij meters voortaan ook 's avonds tot elf uur en op zondag moet worden betaald. De wethouder is het met dat betaald parkeren op zondag en in de avonduren niet eens. „Met betaald parkeren op zondag heb ik als christen-democraat grote moeite, omdat je dan ook op zondag parkeerwachters aan het werk zet." 's Avonds, denkt Kruijt, is het voor de toch al vaak belaagde parkeerwachters niet veilig de straat op te gaan. „Ik denk dat voor die proble men andere oplossingen te vin den zijn, in overleg met de poli- kans op een bui .j 27110 3710» 0790 30% 30% 20% 30% 50% 50% „Die jongen had het moeilijk en zocht hulp. Ik heb hem met van alles geholpen." Rechter mr. M. Tan-De Sona- ville wees hem terecht. „Maar bij de hulpvraag hoort geen seksuele relatie. De jongen heeft het bovendien niet uit vrije wil gedaan." De officier van justitie eiste behalve het verbod op lesgeven ook een jaar gevangenisstraf, waarvan een halfjaar voorwaar delijk, tegen de Sassenheimer. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur11,12,13,15 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 Regio17,19,21,23 RTV/programma's9 Schrijvende lezers18 Sport27,29 Strips8 Uitgaan14 Korting voor de hilarische voorstelling 'Dans met mij' door Jan Rot en Hans Breet- veld in de Leiderdorpse Mu- zenhof. VOETBAL OP TV 20.25-22.30 uur, SBS 6, NK Primorje-Roda JC, Europa Cup II. Europarlement eist goedkope autobumpers straatsburg marc peeperkorn correspondent Het Europees Parlement staat op de bres voor goedkope, want merkloze, reserve-onderdelen voor auto's. De parlementariërs verwierpen gisteren met grote meerderheid een voorstel van de Europese ministerraad dat autofabrikanten met hun dure merkartikelen een monopolie gaf op de reparatiemarkt. Onder voorzitterschap van Nederland besloten de Europe se ministers tot bescherming van de autofabrikanten. Deze zouden iedere garagehouder kunnen verplichten voor de ver vanging van bumpers, ruiten en koplampen uitsluitend gebruik te maken van de originele on derdelen. Die zijn vaak vele ma len duurder dan hun merkloze (maar kwalitatief gelijkwaardi ge) concurrenten. Zo kost een nieuw, origineel knipperlicht voor een Mercedes 190 E bijna vijfhonderd gulden, terwijl het duplicaat nog geen tweehon derd gulden kost. den haag pauline van der mue Punica, fles 1 liter Cfl Ontbijtkoek, naturel 500 gram, oude wijven, T J LI volkoren of gesneden, per stuk Nu ±.+JZt 5 ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 25 oktober as. Bijna de helft van de Nederlanders is ooit thuis het slachtoffer geworden van geweld. Dat blijkt uit een onderzoek dat bureau Intomart in op dracht van het ministerie van justitie heeft uitge voerd. Elf procent van de bevolking heeft licha melijk letsel opgelopen als gevolg van geweldple ging door partners, familieleden of huisvrienden. Dertig procent heeft last gekregen van angsten, depressies of relatieproblemen. Justitie wilde precies in kaart brengen hoeveel mensen in huiselijke kring te kampen hebben met (lichamelijke, seksuele of geestelijke) mis handeling. Daartoe zijn in het voorjaar 1.058 mannen en vrouwen uitvoerig ondervraagd, niet alleen over hun volwassen leven, maar ook over hun jeugd. De meeste slachtoffers blijken in hun jeugd mishandeld te zijn. Daarbij gaat het niet om incidentele klappen: alleen geweld dat gevol gen heeft gehad voor het slachtoffer, is meegere kend. Huiselijk geweld blijkt in alle lagen van de be volking even vaak voor te komen. Jongens en mannen zijn net zo vaak slachtoffer als meisjes en vrouwen. Er zijn echter wel versqhillen: mannen worden vaker lichamelijk en vrouwen vaker seksueel mishandeld. Bovendien hebben vrou wen vaker te lijden onder geweld met een 'hoge intensiteit'. Daaronder verstaan de onderzoekers mishandeling die vaak voorkomt, lang duurt en ernstige gevolgen heeft. De dader is in tachtig procent van de gevallen een man. De politie is nauwelijks op de hoogte van wat er zich achter voordeuren afspeelt. Slechts twaalf procent van de slachtoffers meldt zich daar en zes procent doet uiteindelijk aangifte. Van de mensen die zeer intensief worden mishandeld, doet zelfs maar vijf procent aangifte. Twintig procent praat er met niemand over. Onderzoeken juit het verleden brachten telkens een stukje van het probleem in beeld: er werd bij voorbeeld naar één vorm van geweld of een spe cifieke slachtoffergroep gekeken. „Dit is het eerste representatieve onderzoek naar het totale gezins- geweld", zegt M. Walop van het Haarlemse bu reau veiligheid, die het onderzoek heeft begeleid. „Het aantal slachtoffers is gigantisch," Ja, ik wil een abonnement op hel Leidsch Dagblad. i Postcode: iTel: Plaats: I (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatlsch (f. 92,0.r>) I i automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f. 9.1,05 J i Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28 030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1