Bosaanleg Randstad blijft achter bij planning Natuur Milieu Baltische en Friese otters in Wieden en Weerribben Iepenhout geen brandhout WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 REDACTIE BERT DE JONG 072-5; DEN HAAG BERT DE JONG "En dan, wat is natuur nog in dit land? Een stukje bos, ter grootte van een krant". Be roemde, en zeer toepasselijke dichtregels van J.C. Bloem in 1995. Het huidige patroon van natuur in Nederland kenmerkt zich door een groot aantal piep kleine groene vlekken. Circa tachtig procent van de natuur gebieden (8509 stuks) is kleiner dan tien hectare. Zelfs bij elkaar opgeteld vormen die miniter- reintjes, omdat ze zo klein zijn. slechts vijf procent van de totale oppervlakte natuur. Ons land heeft maar zes grote natuurgebieden, van vijfdui zend hectare of meer. Echter, omdat nogal wat van die terrei nen doorsneden worden door wegen en/of andere barrières (hekken), zoals op de Veluwe, is de effectief benutbare opper vlakte voor planten en dieren aanzienlijk kleiner dan de op pervlakte van het gebied sugge reert. Bovenstaande blijkt uit de on langs verschenen 'Natuurver kenning 1997', waaraan twee honderd onderzoekers ander halfjaar hebben gewerkt. Gesig naleerd wordt - en dat is een trendbreuk - dat de oppervlakte natuur niet meer afneemt, maar licht stijgt. Vooral de hoeveel heid bos groeit, al worden de doelstellingen lang niet gehaald. Met name in de Randstad blijft bosaanleg achter bij de plan ning. Wat vooralsnog onveran derd blijft is de achteruitgang van de soortenrijkdom in de na tuur. Wel ligt het tempo van de teloorgang gelukkig lager dan voorheen. Vooral tussen 1950 en 1980 moesten flora en fauna harde klappen incasseren, sindsdien gaat het langzamer. De bio-diversiteit in Nederland bestaat uit naar schatting 36.000 soorten meercellige or ganismen. De bulk wordt ge- Dode eiken op de Veluwe. De Nederlandse bossen zijn erg gevoelig voor vormd door de insecten met ruim 22.000 soorten. In deze eeuw is 13 procent van het aan tal soorten dat in water leeft uit gestorven en 4 procent van het aantal soorten dat op land leeft. Nog altijd zitten veel vogels, vlinders, reptielen en amfibieën, zoogdieren, paddestoelen, en planten op de wip van zijn of verdwijnen. De Natuurverkenning 1997 sig naleert iets waarvan boeren mogen blozen: buiten de echte natuurgebieden zijn in de stad tegenwoordig meer zeldzame soorten planten en vlinders aanwezig dan in agrarisch ge bied. In Amsterdam bijvoor beeld zijn meer dan vijftig soor ten planten gevonden die op de rode lijst staan. Ook voor zeld zame libellen en vogels is de stad een voornaam toevluchts oord geworden. Toch moeten natuurliefhebbers in de stad op hun tellen passen. Er dreigt gevaar. Tot 1985 nam de portie groen in steden ge staag toe. Tegenwoordig staat verdroging, verzuring en vermesting. de 'compacte stad' in de schijn werpers. Groen wordt opgeof ferd aan bebouwing. De stad wordt steniger. Ook in nieuwe wijken wordt minder gro^n aangelegd dan voorheen. Bo vendien verdwijnen door reno vatie onder andere broedplek- ken voor gier- en huiszwaluwen en groeiplaatsen voor zeldzame muurflora. Wie veel verschillende soorten planten wil zien kan het best naar de kalkrijke duinen in Noord- en Zuid-Kennemerland FOTO MARTIJN DE JONCE gaan. Vooral het gebied ten zui den van het Noordzeekanaal is floristisch van zeer groot be lang. Er zijn talrijke plekken waar per hok van een kilometer bij een kilometer meer dan 25 verschillende soorten planten groeien. Mensen vinden bos 'natuur'. Toch is liefst 83 procent van het Nederlandse bos (totaal 335.000 hectare) doormensen geplant. Van de ongeveer 100 inheemse boom- en struiksoorten is de helft zeldzaam tot zeer zeld zaam. De bossen bestaan vooral uit geweekte (gecultiveerde) en uitheemse soorten. Er is enige verbetering merkbaar. Steeds meer buitenlands naaldhout ruimt het veld voor inheemse loofbomen. Ook wordt de aan wezigheid/noodzaak van dood hout in het bos steeds meer ge accepteerd, hetgeen het bos- ecosysteem goed doet. Helaas meldt de natuurverken ning ook slecht bosnieuws: 75 procent van de bossen is ver droogd, 90% van de bossen is gevoelig voor verzuring, 52 proccent is gevoelig voor ver mesting. Het gevolg: grassen, bramen en brandnetels rukken op. Daarentegen ruimen pad denstoelen, bosgebonden zoog dieren en vogels het veld. Des kundigen spreken van nivelle ring. Die slaat vooral toe in voorheen natuurrijke bossen. Algemene soorten nemen toe, bijzondere soorten nemen af. Het mag als bekend worden verondersteld dat de natuur waarden van het agrarisch ge bied sinds 1950 sterk achteruit zijn gegaan. Het is de prijs voor schaalvergroting en intensive ring. Akkers zijn het armst, ge volgd door grasland. Flora en fauna zijn veelal teruggedron gen tot perceelsranden en sloot kanten of wegbermen. Voor kri tische en zeldzame flora- en fauna-elementen is op het plat teland in het algemeen geen plaats meer. Natuurverkenning 1997 signa leert echter enige lichtpuntjes: méér biologische landbouw, braaklegging, ecologisch beheer van perceelsranden en sloot kanten, aanleg van landschap pelijke beplantingen (boomsin gels) en poelen. Vogéls, vlinders en amfibieën profiteren. Daar is heel recent betaalde natuurpro- ductie bij gekomen: boeren krij gen geld voor bloeiende planten en broedende vogels. LEEUWARDEN GPD In Zuidwest-Friesland en Noordwest- Overijssel worden over drie jaar waar schijnlijk vijftien tot twintig otters uit Let land uitgezet. Directeur Addy de Jongh van het Leeuwarder otterpark Aqualutra gaat begin november met een natuurdes- kundige van de provincie Overijssel een week naar het Baltische land om pools hoogte te nemen. In de Weerribben en aangrenzende na tuurgebieden worden over drie jaar dertig tot veertig otters losgelaten. Dan zullen er weer otters in ons land leven. Het Leeuwarder fokcentrum en andere centra leveren de helft van de nieuwe populatie. Door deze gefokte exemplaren te mengen met wilde soortgenoten uit Letland wordt een goede genetische variatie bereikt, no dig ter voorkoming van inteelt. Anders dan in Nederland telt Letland nog erg veel otters. „Daarom is het verant woord ze daar vandaan te halen", vindt De Jongh. De dertig tot veertig otters ko men in een gebied dat zich uitstrekt van de Lindevallei en de Rottige Meenthe bij Wolvega tot de Weerribben en de Wieden in Overijssel. Deze moerasachtige gebie den zijn schoongemaakt (vuile bagger ver wijderd) en middels verbindingszones met elkaar verbonden. De otters zullen met zendertjes in de ga ten worden gehouden. Als De Jongh weet waar ze uithangen, kan hij uitwerpselen van de dieren verzamelen, voor onder zoek. De directeur van Aqualutra is onder andere zeer benieuwd of en in hoeverre de otters uit Letland zich in hun nieuwe leefomgeving zullen mengen met de ge kweekte Friese dieren. Op den duur zullen, mits aan de hoge milieu-eisen van de otters kan worden voldaan, op meer plaatsen in Nederland 'ambassadeurs van het zoete water' uitge zet worden. Onder andere Noord-Holland heeft al jaren herintroductieplannen. Al lerlei nieuwe verbindingsroutes tussen versnipperde natuurgebieden zijn/worden aangelegd, waarmee als het ware het bed je voor de otters wordt gespreid. De dieren moeten zich frank en vrij door de provin cie kunnen bewegen -otters reizen veel en ver- zonder risico onder autobanden te sneven. Met die infrastructuur voor otters lukt het wel. Wat vooralsnog blijft - en herintro ductie belemmert - is het veel te smerige water, alsmede de nog smeriger onderwa terbodems. MIDDELBURG» ANP De grote hoeveelheid hout van zieke iepen moet niet worden gebruikt als brandhout of grondstof voor de vezelplaten industrie, zoals nu gebeurt. Door een hoogwaardiger toe passing zou ons land minder hout hoeven importeren. De Zeeuwse partij 'Delta An ders' heeft als eerste organisatie het provinciebestuur gevraagd initiatieven in die richting te ne men. Volgens 'Delta Anders' is er door de iepenkap dit jaar al leen in Zeeland al meer dan 1000 kubieke meter hout be schikbaar dat geschikt is voor hoogwaardige toepassingen, zoals de meubelmakerij. Ook in provincies als Noord- en Zuid-Holland komt jaarlijks een grote hoeveelheid iepenhout beschikbaar. De iep is een van de weinige bomen die het in het westen van het land goed doet. Probleem is de iepenspintkever, waaraan elk jaar duizenden bo men ten prooi vallen. Volgens 'Delta Anders' moeten de gekapte en geschilde iepen, alvorens ze tot meubels ver werkt kunnen worden, een paar jaar 'verwaterd' worden. Maar waar vind je een plek waai' al die boomstammen lange tijd verwaterd kunnen worden? Nu leveren iepen voor de vezel platenindustrie of als brand hout maximaal 35 gulden per kuub op. Bij een hoogwaardiger toepassing zouden bedragen van 350 tot 500 gulden gehaald kunnen worden. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 3. Beschreven ton nen (7); 6. Maat die z'n wilde ha ren verliest (6): 8. Flink geldbak- je (4); 11Breng een toost uit op de sluiting! (5); 13. Onnodig om 't naar de zee te dragen (5); 14. Achter de vacht van een stad (6). Verticaal: 1Geld van naam (4); 2. In een glas water stelt het wei nig voor (5); 4. Maar korte tijd deelbaar (4); 5. Het zijn grote hoeveelheden die vallen (7); 7. Maak carrière als een plant! (6); 9. Hij maakt 't beter ondanks z'n vreemde kunsten (4); 10. Engels man die de reeks omdraait (3); 12. Aan de kust is dit beest niet populair (4).. KRUISWOORDRAADSEL wtmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmi SIR HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Commissaris Bulle Bas begreep, dat zijn tijd gekomen was. Hij gaf een kort bevel tot omsingeling van het verdachte pand, trok zijn revolver en stapte de vervallen deuropening bin nen. ,,Hier ben ik", sprak hij kort. ,,En daar is de verdachte. Op heterdaad betrapt met zachte frenesie." ,,Praw!" prevelde de professor en de doctor fluisterde: „Ssst!" „Gaat u beiden voorzichtig achteruit! hernam de politiechef. „Als u uit de vuurbaan bent, kunt u springen! Maak geen onverwachte bewegingen waar het monster van zou kunnen schrikken." De beide geleerden wendden zich nu gehinderd naar hem om en legden de vinger op de lippen. „U stoort de wetenschap!" siste de heer Zielknijper. „Er heeft een om wenteling in dit ventje plaatsgevon den. Het begint te communiceren en wij observeren hem." „Het verstaat onzer spraak!" vulde de professor aan. „Een monstrum dat spraak verstaat, kan gans wonder baar omgesteld worden. „Spraak!" riep het monster. „Mooie spraak! Lieve razer. Heer van stand. Lekkere wetenschap! Nu kreeg de commissaris er genoeg van. „Niks wetenschap!" snauwde hij overspannen. „Ik heb mijn orders. Dit monster moet worden overmees terd en ter observatie in de kliniek worden ingesloten!" H W DOOR JAN VISSER De atmosfeer heeft de laatste jaren in toenemende mate een geblokkeerd karakter gekregen. Over de periode april 1995 tot augustus 1997 bedroeg het aantal dagen waarop zuidelijke, noordelijke of oos telijke circulaties de dienst uitmaakten 481 tegen normaal 352. Dat is een toename van maar liefst 15 procent. Tegelijkertijd daalde het aantal dagen met westcirculaties (ruim 8 procent) en ook de ge mengde circulatievorm (ondermeerde noordweste lijke en zuidwestelijke typen) ging omlaag. De toe name van de blokkeringen is overigens niet iets van de laatste jaren. Na 1987 is er een duidelijke trend tot meer blokkades en minder westenwinden. Kortom er bestaat dus een duidelijk verband tussen het oplopen van de gemiddelde temperatuur en een gewijzigde luchtdrukverdeling. Thans is de atmos feer ook geblokkeerd. Öceaandepressies zijn ge dwongen hun activiteiten te richten op het zuidwes ten van Europa doordat het noordelijk deel van de Oceaan en de Britse eilanden door hogedrukgebie- den worden bezet. In deze situatie komt voorlopig geen verandering. Langs de oostflank van het hoge- drukgebied stroomt morgen wat minder koude lucht over ons land. Daarin komen enkele wolken velden voor maar het blijft wel droog. De tempera turen bereiken waarden omstreeks 11-12 graden en er waait een zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Aan de kust neemt de wind later toe tot vrij krachtig. Vervolgens trekt op vrijdag weer een nieuwe hoge- drukcel over de Noordzee naar het zuidoosten, daarna volgt een zwak storingsgebied waarachter in de loop van het weekeinde een verse hoeveelheid koude, uit de poolstreken afkomstige luchtmassa's het Noordzeegebied bereikt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vrij veel wolken en vooral langs de westkust een re- gen- of (natte)sneeuwbui. In het binnenland droger en ook wat zon. Middag- temperatuur tussen -3 in het noorden en 7 graden bij Oslo, langs de kusten ruim boven nul. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral vandaag hier en daar sneeuw. Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van -3 graden in Lapland tot +7 langs de zuidkust. Denemarken: Wolkenvelden, ook gere geld zon en alleen van daag kans op een buitje. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon, vooral in de westelijke regio's, en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en af en toe wat regen. In het uiterste noorden met name mor gen droger en kans op zon. Middagtem peratuur tussen 9 graden bij Lille tot 15 bij Clermont-Ferrand. Portugal: Vandaag bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Morgen zon en veelal droog. Maxima ongeveer 22 graden. Madeira: Naast enkele wolkenvelden ook van tijd tot tijd zon en vooral morgen enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Vrij veel wolken en een enkele regen- of onweersbui. Later op morgen opklarend. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Canarische Eilanden: In het zuiden flinke perioden met zon en droog. In het noorden meer wolken en vooral morgen een enkele bui. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar ook, wol kenvelden en vooral in het noorden een enkele bui. Midddagtemperatuur onge veer 27 graden, vandaag warmer. Tunesië: Geregeld zon, maar ook een plaatselijke regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen bewolkt en be hoorlijk veel regen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 20 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, ook wolken en een enkele bui. Maxima ongeveer 25 graden. Italië: Wolkenvelden, ook geregeld zon en een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 21 graden, in het noorden rond 17 graden. Corsica en Sardinië: Veel wolken, ook wat zon en in de loop van morgen een pittige regen- of on weersbui, Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Malta: Vrij veel wolken en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Griekenland en Kreta: Van tijd tot tijd zon en meest droog. In het noordwesten morgen toenemende kans op buien. Middagtemperatuur on geveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar ook wolken en voor al ten oosten van Antalya een enkele re gen-of onweersbui. Maxima van ^gra den rond de Dardanellen tot 22 op Cy- Duitsland: Perioden met zon en droog. In het uiter ste zuiden eerst nog hardnekkige bewol king en af en toe regen. In de loop van vandaag droog. Middagtemperatuu r van 6 graden in Sleeswijk-Holstem tot 12 in het zuiden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en hier en daar wat regen. Maxima rond 15 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra- Geregeld zon, ook enkele wolkenve^ Op beide dagen in het noorden baj en kans op regen of sneeuw. Miij temperatuur dalend tot ongeveer 5| Tsjechië en Slowakije: Geregeld zon en vrijwel overal dro:j de nacht en ochtend kans op mist.II dagtemperatuur dalend naar ongevei graden. Hongarije: Steeds meer zon, maar in de ochü kans op mistbanken. Droog. Maxima lend naar een graad of 10. DONDERDAG 23 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.19 Zon onder lf! Maan op 24.00 Maan onderlij Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09 39 22.16 09.12» 2H Laag 05 24. 17.24 05.05171 Weerrapporten 22 oktober 08 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno onbew. onbew. half bew. onbew. licht bew motregen Nice half bew Oslo licht bew Parijs onbew Praag licht bew Rome half bew Split half bew Stockholm zwaar bew Warschau zwaar bew Wenen zwaar bew Zurich motregen Bangkok zwaar bew Buenos Aire Casablanca Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bei

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8