Geschil over broeikasgas zit muurvast België negeerde Nederlands spoor naar gmwelhuis Dover kookt van woede over 'invasie' door zigeuners Buitenland Albanees protest tegen berging spookschip Even een momentje rust Voorhoeve neemt het op voor Bosnische Serviërs Hoteltrein door Kanaaltunnel op dood spoor OENSDAG 22 OKTOBER 1997 e eu Pathfinder zwijgt al twee weken asadena De Amerikaanse ruimtesonde Mars Pathfinder heeft Jtwee weken niets meer van zich laten horen. De sonde landde ip 4 juli op Mars en rijdt er rond om kiekjes te maken van de ilaneet. Vluchtleiders in het Californische Pasadena zijn er van ivertuigd dat de ruimtesonde niet kapot is, maar dat de extreme ioude op Mars het zenden van informatie naar de Aarde hin- |rt. India wil ontslag deelstaatregering iew delhi Het Indiase kabinet heeft president Narayanan ge raagd de regering van de deelstaat Uttar Pradesh te ontslaan en iet gebied onder federaal bestuur te brengen. De president noet volgens de wet dit verzoek opvolgen. In het parlement van ittar Pradesh kwam het gisteren voor een stemming over een itie van vertrouwen tot ernstige ongeregeldheden. Daarbij kten diverse parlementariërs, medewerkers van de volksver- K egenwoordiging en een minister gewond. Het Indiase kabinet 6a' vil ook dat het parlement van de deelstaat wordt ontbonden. Aoord-Korea heeft nog veel hulp nodig 'o® viking De Noord-Koreaanse landbouw is zo ernstig getroffen door droogte en een gebrek aan kunstmest dat h.et land mogelijk 1 nog een jaar grootschalige voedselhulp nodig heeft. Dat zei Ka- 6ci ihi Zellweger, directeur van de hulporganisatie Caritas gisteren. Volgens het VN-kinderfonds Unicef en het Wereldvoedselpro- 2$ gramma (WFP) redt de voedselhulp mensenlevens, maar gaan 26.« er nog steeds veel mensen dood als gevolg van vervuild drinkwa- leren slechte sanitaire omstandigheden. De organisaties over ig wegen een aparte campagne te voeren om deze problemen op 14,01 telossen. Het WFP en Unicef hebben sinds april ruim dertig mil joen gulden bijeengebracht voor hulp aan Noord-Korea. LEfi Proces Papon anti-gaullistische actie' 'ARüs Vooraanstaande Franse conservatieven hebben gisteren gesuggereerd dat het proces tegen oud-minister Papon een po ling is om de neo-gaullistische beweging in diskrediet te bren- ;en. Papon, in 1981 minister in de gaullistische regering van iresident Giscard d'Estaing, staat terecht voor misdaden tegen le menselijkheid. Hij zou in de Tweede Wereldoorlog als politie chef in Bordeaux verantwoordelijk zijn geweest voor de deporta tie van ruim 1.500 joden. „Het proces van Papon is een voor- vendsel", zo schreef Phillipe Séguin, leider van de gaullistische RPR, gisteren in de krant Le Figaro, Hij beschuldigde linkse par tijen ervan dat ze de zaak bewust opblazen om de Franse poli tiek te polariseren. Het extreem-rechtse Front National zou dan stemmen wegtrekken bij het gematigder RPR, waardoor links haar macht zou kunnen bestendigen. M Boesak deed greep in stichtingskas iaapstadANC-leider Boesak heeft geld dat was geschonken aan een stichting die door hem werd geleid, gebruikt voor eigen doeleinden. Dat zei zijn voormalige boekhouder Steenkamp, die zelf terecht staat wegens fraude en diefstal, gisteren. Steenkamp leeft toegegeven dat hij geld van Boesaks Stichting voor Vrede Gerechtigheid achterover had gedrukt, maar voegde eraan loe dat hij het voorbeeld had gevolgd van Boesak, die zich in fe bruari voor de rechter moet verantwoorden. Boesak en Steen kamp worden 32 gevallen van diefstal en fraude ten laste gelegd. Het gaat daarbij om een totaalbedrag van meer dan twee mil- |oen rand (ruim een miljoen gulden). Het geld was onder andere geschonken door zanger Paul Simon, de Coca-Cola Stichting en Scandinavische hulporganisaties. Dehaene geeft Amsterdamse fiets weg iussel De Belgische premier Dehaene schenkt de fiets die hij in juni tijdens de Europese top in Amsterdam heeft gekregen, aan het goede doel. De fiets wordt per opbod verkocht. De op brengst gaat. naar een Belgische stichting die geld inzamelt voor kankerbestrijding. De vijftien Europese regeringsleiders kregen tijdens hun halfjaarlijkse topontmoeting van de stad Amsterdam een fiets aangeboden. Volgens zijn woordvoerster is het niet zo dat Dehaene niet van fietsen houdt. „Integendeel. De premier huldigt echter het standpunt dat dergelijke giften aan de-gehele samenleving ten goede moeten komen. Bovendien draagt hij dit specifieke goede doel een warm hart toe." Dehaene verloor on- 'angs zijn 7-jarige kleindochter aan kanker. 'Fransen testten wapens in Algerije' parus - Frankrijk heeft in het voormalige Franse en later onaf hankelijke Algerije chemische en nucleaire wapens getest. Het Franse weekblad LeNouvel Obseruateur schrijft in haar jongste nummer dat op geheime bases in de Algerijnse Sahara proeven werden gedaan, die na de onafhankelijkheid op grond van een geheim akkoord gewoon doorgingen. In de jaren zestig deed Frankrijk er ook kernproeven. Parijs hechtte zoveel waarde aan de bevindingen dat bij de overeenkomsten van Evian over de onafhankelijkheid van Algerije in 1962 het voortbestaan van de in 1935 geopende bases werd verzekerd. Algiers heeft het ak koord in 1967 en in 1972 verlengd, ten dele in mil voor wapens. Pas zestien jaar na de onafhankelijkheid sloten de Fransen hun proefterreinen bij Reggane in het midden van Algerije. Hola koopt levensverhaal Fergie énden. Het Spaanse tijdschrift Hola heeft voor bijna drie mil- ;oen gulden het 'persoonlijke levensverhaal' van Sarah Fer guson, de ex van de Britse prins Andrew. Het Britse dagblad Ex press schrijft vandaag dat Hola kort na het overlijden van Diana, fx-vrouw van kroonprins Charles, een contract met Fergie heeft getekend. Het blad zou 'de leegte willen vullen die Diana achter bat'. Express meldt dat Fergie haar hele doen en laten aan Hola vertelt en zelf foto's bijlevert. Een woordvoerder van de hertogin weigerde commentaar. Gisteren ontkende hij nog wel dat Fergie de Britse koninklijke familie om vergeving voor haar gedrag na de scheiding zou hebben gevraagd. brussel paul koopman correspondent Het ministerie van justitie in België gaat na wat er is gebeurd met waarschuwingen uit Neder land die de Hongaarse predikant Andras Pandy in Brussel in verband brachten met de verdwij ningvan zes van zijn naaste familieleden. De gereformeerde Nederlandse predikant A. den Broeder, die veel contacten in Hongarije heeft, onthulde gisteren in Middageditie dat hij al in 1989 de toenmalige Belgische justitieminis ter Melchior Wathelet en koningin Fabiola per brief heeft gewezen op de mogelijke betrokken heid van Pandy bij verdwijningen. Den Broeder werd daarop geattendeerd door de verontruste Hongaarse schoonfamilie van Pandy. De man werd echter pas vrijdag gearresteerd op verdenking van zesvoudige moord, waarna in zijn Brusselse woning stoffelijke resten werden gevonden. De ontwikkelingen rondom het 'huis der gruwelen' in Molenbeek bezorgen de Belgi sche bevolking een sterk gevoel van déja-vu. Net als bij het onderzoek naar Mare Dutroux lijkt het er op dat belangrijke aanwijzingen jarenlang niet serieus zijn genomen en de politie- en justitie diensten niet goed hebben samengewerkt. Behalve Den Broeder stapte immers ook de stiefdochter van Pandy in 1992 naar de politie met het verhaal dat het ene na het andere fami lielid op verdachte wijze was verdwenen. Zij ge loofde Pandy niet, die haar een afscheidsbrief van haar moeder had laten lezen. Ze was zoge naamd op stel en sprong vertrokken naar Hongarije. Pandy zou diverse malen over de verdwijnin gen zijn ondervraagd, maar wist de speurders er met vervalste documenten van te overtuigen dat zij in het verre buitenland nog in leven waren. Pas vorige week zou aan het licht zijn gekomen dat de documenten vervalst waren. Minister De Clerck van justitie wil zo snel mo gelijk duidelijkheid scheppen. Al maandagmid dag heeft hij zijn kabinet de opdracht gegeven precies na te gaan wat er gebeurd is met de brie ven over Pandy die op het bureau van zijn voor ganger belandden. De zaak is pikant, omdat de recente herbe noeming van Wathelet bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg bij de Belgen zeer slecht is gevallen. De oud-minister was in het rapport van de commissie-Verwilghen gehekeld wegens zijn politieke verantwoordelijkheid voor de ge brekkige controle op de handel en wandel van Dutroux na diens vervroegde vrijlating. Wathelet had volgens Verwilghen nooit herbenoemd mo gen worden. Het Europarlement stemt morgen over een motie waarin op het aftreden van de oud-minister wordt aangedrongen. Volgens de woordvoerder van De Clerck is het gebruikelijk dat een minister een brief met justi tiële informatie onmiddellijk doorstuurt aan het parket van het Hof van Beroep in Brussel. Ver volgens zou dat parket een onderzoek moeten instellen. Of de brieven van Den Broeder zijn doorgestuurd, dan wel in de aktentas van Wat helet mee naar huis zijn genomen of zijn zoek geraakt. wordt nu nagegaan. Tevens heeft het kabinet het dossier van de Hongaarse predikant opgevraagd om na te gaan of, en zo ja hoe, het onderzoek naar de geestelijke tussen 1989 en 1997 is gevoerd. Bij het parket zei men gisteren geen weet te hebben van Nederlandse dossiers over de predikant. Het onderzoek naar stoffelijke resten in de wo ningen van Pandy heeft gisteren geen nieuwe bewijzen opgeleverd. Enkele botjes die eerder waren gevonden, bleken van dierlijke oorsprong. Omdat Pandy in Brussel over drie woningen be schikt, kan het nog wel weken duren voor zijn bezittingen volledig zijn uitgekamd. De Hon gaarse politie zegde gisteren loe ook Pandy's vierde woning in Budakeszi aan een grondig on derzoek te zullen onderwerpen. rome eelco van der linden correspondent Familieleden van de vermoede lijk 79 Albanese vluchtelingen die in maart omkwamen bij een scheepsramp in de Adriatische Zee, hebben gisteren in het Ita liaanse Brindisi geprotesteerd tegen de wijze waarop de Itali aanse autoriteiten de bergings operatie van het gezonken schip afhandelen. De lichamen van de slachtof fers bevinden zich nog in het wrak. De Albanezen menen dat de Italianen willen verhullen dat een korvet van de Italiaanse marine het schip destijds be wust tot zinken heeft gebracht. Bovendien zijn ze kwaad over het feit dat het schip aan een voor hen onbereikbare kade ligt en dat zij de lichamen niet te zien krijgen. Gisteravond werd de 'Kater 1 Rades' de haven van Brindisi binnengesleept, met behulp van een speciaal vaartuig dat het schip eerder deze week wist te lichten. Die operatie vond veer tig mijl uit de kust plaats op een diepte van 800 meter. De ber gers bevestigden dat er 'veel li chamen' aan boord waren, zon der te zeggen hoeveel. Ze lieten zich ook niet uit over de schade aan het schip. Op basis van een analyse van die schade hoopt het parket van Brindisi de ramp te reconstru eren. De 34 overlevenden hou den vol dat het korvet 'Sibilla' het schip ramde, nadat niet ge reageerd werd op het bevel te rug te keren naai- Albanië. De Italiaanse kustwacht verklaarde dat het volgepakte en zeer diep liggende schip omsloeg en vrij wel direct zonk na een aanva ring in slecht weer. Amerika en Europa vinden elkaar niet Het geschil tussen Europa en de VS over de wederzijdse voornemens voor de reductie van broeikasgassen lijkt onoverbrugbaar. Minister Wijers van economische za ken, op werkbezoek in de Verenigde Staten, constateerde gisteren tijdens gesprekken met Amerikaanse functiona rissen dat Washington op dit punt geen duimbreed wenst toe te geven. washington john wanders correspondent President Clinton zal vandaag tijdens een rede in Washington de Amerikaanse inzet bekend maken voor de milieutop in Kyoto. In december vindt in die Japanse stad een belangrijke in ternationale conferentie plaats over het broeikaseffect. Daar zullen de landen het eens pro beren te worden over een stra tegie die de geleidelijke opwar ming van de aarde moet tegen gaan. Waarschijnlijk zal Clinton vandaag aangeven dat de VS aansturen op stabilisatie van de uitstoot van broeikasgassen op het niveau van 1990, le bereiken rond 2010. Pas daarna zouden de Amerikanen bereid zijn tot ingrepen die moeten leiden tot (geringe) reductie van de uit stoot. Europa heeft zijn uitgangspo sitie voor de lop reeds bepaald. De lidstaten van de EU willen dat de uitstoot van broeikasgas sen in 2010 met vijftien procent omlaag is gebracht ten opzichte van hel niveau van 1990. De Amerikanen vinden deze doel stelling te ambitieus. Het is van immens belang dat de industrielanden in Kyoto eensgezind kiezen voor één aanpak, meent Wijers. „Het is ondenkbaar dat Europa in Kyo to besluit tot een reductie van vijftien procent, als de VS en Ja pan aangeven dat zij maximaal bereid zijn tot stabilisatie van de uitstoot. En het klinkt mis schien wat zwaar, maar het zou werkelijk een ramp zijn voor de mensheid als Kyoto uitdraait op een mislukking", aldus de mi nister. Hij onderstreepte dat het broeikaseffect een probleem is dat niet door één land of één continent kan worden aange pakt. „Dat kan alleen wereld wijd. Als de Europese industrie min vijftien procent moet aan- houden, terwijl de Japanners en de Amerikanen gewoon hun gang blijven gaan, dan leidt dit onherroepelijk tot achterstelling van Europa. Dat is zelfmoord, onaanvaardbaar." Brazzaville De militie van Sassou-Nguesso, de nieuwe machthebber van Congo-Brazzavil le, heeft zestien buitenlanders gearresteerd. Ze worden verdacht van het verlenen van hulp aan Sassou-Nguesso's rivaal Lissouba. Onder de arrestanten bevinden zich Fransen, Russen en twee Belgen. Intussen is de internationale hulpverlening aan het door burgeroorlog ver woeste land op gang gekomen. Vliegtuigen met medische en militaire hulpgoederen land den gisteren op het vliegveld van Brazzaville. In die stad is het overigens nog steeds onrus tig. Er zijn nog regelmatig schotenwisselingen te horen. foto reuters georoe mulala utrecht rien polderman De 'hoteltrein' door de Kanaaltunnel naar Groot-Brittannië gaat voorlopig niet rijden. Een woordvoerder van de NS bevestigt dat. „Het project ligt op zijn gat." De speciale treinstellen voor dit rijdende hotel kunnen vooralsnog niet worden afgeleverd, vertelt de NS-zegsman. Verschillende Europese spoorwegmaat schappijen hebben een gezamenlijk plan voor doorgaande luxueuze nachttreinen vanuit enkele hoofdsteden (onder meer Amsterdam) door de spoorwegtunnel onder het Kanaal. De rijtuigen voor deze treinen zouden slaapmogelijkheden bieden in ver schillende prijsklassen. Volgens de NS-zegsman is het niet 'zo maar' mogelijk om bestaande slaapwagens door de tunnel te laten rijden, ook niet als die aan een speciale tunnellocomotief wor den gekoppeld. In Groot-Brittannië heeft de ruimte die aan weerskanten van het spoor en erboven moet worden vrijgehouden an dere afmetingen dan op het vasteland. Ook Britse rijtuigen kunnen niet zonder meer op het continentale spoor worden ingezet. Voor de doorgaande (slaap-) treinen moesten dus speciale treinstellen worden ontworpen, die ook op alle, per land ver schillende stroomvoorzieningen kunnen rij den. Ook moet de techniek aan boord zijn afgestemd op alle sein- en beveiligingssys temen langs de route. Vooral de strenge vei ligheidseisen tegen terrorisme vormen vol gens de NS-woordvoerder een moeilijkheid. den haag cees van der laan correspondent Gemeenteraden in de Republi- ka Srpska, de Servische Repu bliek in Bosnië, moeten finan ciële hulp krijgen als zij zich po sitief opstellen over het vredes akkoord van Dayton. Dit zei mi nister Voorhoeve (defensie) na afloop van zijn bezoek aan Bos nië. Hij wil daarover met minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) overleggen. Het standpunt van de minis ter is opmerkelijk, omdat de Bosnische Serviërs geen hulp krijgen van de internationale gemeenschap voor wederop bouw. Dit als straf omdat de Re- publika Srpska zich weinig toe schietelijk toont om de afspra ken van het Dayton-akkoord uit te voeren. De Bosnisch-Kroati- sche Federatie krijgt wel aan zienlijke Financiële hulp. De defensieminister heeft in de afgelopen vier dagen onder andere de 1.700 Nederlandse SFOR-troepen bezocht en ge sprekken gevoerd met hoge mi litairen en topdiplomaten in Sa rajevo. Hij toonde zich op de te rugweg zeer bezorgd over de militair en politiek verzwakte Servische republiek, waardoor de stabiliteit in de regio onder grote druk staat. Het door mos lims gedomineerde Bosnische leger heeft van Amerika en Tur kije veel wapens gekregen en is daardoor veel sterker komen te staan in het conflict. londen hans geleunse correspondent Razend zijn ze in Dover. Op het gemeentehuis staan de telefoons niet stil, en het lokale Lager huislid Gwynn Prosser maakt overuren. De oor zaak van alle opwinding is een 'invasie' van zi geunergezinnen uit Tsjechië en Slowakije, die politiek asiel zoeken in het Verenigd Koninkrijk. De meningen lopen uiteen over het precieze aantal vreemdelingen dat recentelijk gearri veerd. Het kunnen er achthonderd zijn, of vier honderd, maar en daarover is het stadje eens gezind het zijn er te veel. En met angst en be ven lezen de Doverianen de waarschuwingen in vooral de rechtse dagbladen: zeker drieduizend zigeuners zouden nog onderweg zijn naar het 'luilekkereiland'. Een storm van verontwaardiging stak gisteren op, toen leegstaande defensiebarakken werden ingericht voor de opvang van een nieuwe golf. Dover kan echter geen kant op. Verspreiden wil men de gasten niet, om voor de hand liggende redenen: ze moeten subiet kunnen worden te ruggestuurd als hun asiel-aanvragen worden af gewezen, zoals al door minister van binnenland se zaken Jack Straw is voorspeld. De meeste pensions en hotelletjes in het haven stadje zijn al door de zigeuners bezet. „Wat we ook proberen, ze blijven komen", klaagde giste ren het Conservatieve raadslid Keith Ferrin. Hij is al op de Tsjechische tv verschenen om te waarschuwen dat Engeland geen 'zacht eitje' is. Staatssecretaris voor immigratie Mike O'Brien leverde dezelfde boodschap voor de Slowaakse tv af: u wordt teruggestuurd. Er bestaat in Dover weinig begrip voor de kleine uitlegstukjes in de kranten die duidelijk maken dat de zigeuners in Oost-Europa niet alleen door Hitier en de communisten zijn vervolgd, maar ook onder de nieuwe democratieën duchtig worden gediscrimineerd. Het stadsbestuur klaagt echter over de extra kosten: ruim een mil joen pond per jaar aan uitkeringen, en nog eens een half miljoen pond voor extra onderwijsvoor zieningen, want de zigeuners zijn ook nog eens gezegend met een flinke kinderschaar. Ferrin is er van overtuigd dat de asielzoekers voornamelijk om economische redenen komen, ook al formuleert hij dat heel voorzichtig. De man in de straat weet het echter zeker, en voor wie nog mocht twijfelen zijn er dagbladen als The Sun. 'Invasion of Giro Czechs' bulderde het sensatieblad gisteren met een ondubbelzinnige woordspeling. Het gaat er in als koek, want alle Britten hebben stukjes van het Tsjechische tv-programma ge zien dat de zigeuners tot de trek zou hebben aangezet. Hoewel de maker verzekert dat hel om een documentaire over discriminatie ging, wa ren de shots van lachende zigeuners bij de krijtrotsen en de vermelding van een uitkering van 150 pond per week zelfs voor Britse tv-kij- kers te begrijpen: dit is het beloofde land. Vooralsnog zijn de zigeuners inderdaad aange wezen op uitkeringen. Ook al zouden ze willen werken wat gelet op hun gebrekkige kennis van de taal een onwaarschijnlijke optie is het mag niet zolang hun asielaanvraag loopt. En dus klagen de werklozen en andere slachtoffers van sociaal onheil al dat ze niet achter een zigeuner in de uitkeringsrij willen. Klagen doen ook de ouders van de schooljeugd. Onderwijzers moeten uitleg geven aan bezorgde ouders, die vrezen dat hun kroost een achter stand gaat oplopen door de extra aandacht voor vreemde kinderen die geen Engels spreken. Zó bang is het stadsbestuur voor raciale conflicten dat niet wordt verteld op welke scholen zigeu nerkinderen zitten. En tenslotte zijn er de getui genissen van inwoners die de donkerhuidige gasten door winkels hebben zien struinen om mee te pikken wat van hun gading was. Verontrust wachten de 30.000 Doverianen nu op actie van de regering. Komt Straw zijn beloften na? The Times twijfelt daar aan. De krant legde de oorzaak van het kwaad bij Brussel. De EU heeft immers een nieuw toelatingsbeleid, dal een eind maakte aan de praktijk dat het land van eerste opvang verantwoordelijk is voor de asiel aanvraag. Dat de Britten de verdragen ook heb ben getekend, is slechts een voetnoot. Bitter wordt gemeld dat douaniers aan de open grenzen de reizigers doorwuiven, omdat ze En geland als bestemming opgeven. Onmiddellijk terugsturen kan niet, omdat de reizigers per veerboot arriveren. De ferry-bedrijven hebben niet de verplichting asielzoekers subiet terug te brengen naar hun plaats van vertrek. Bovendien hoeft Frankrijk hen niet op te vangen. Alleen Tsjechië en Slowakije zouden kunnen helpen, bijvoorbeeld door zigeuners de uitreis te weigeren. Maar dat is weer strijdig met de men senrechten die deze nieuwe democratieën wen sen te eerbiedigen. Vermoedelijk komt aan dit spelletje pingpong pas een einde als de omstan digheden voor de zigeuners zó veranderen dal een vlucht niet nodig is. Maar dat is natuurlijk je reinste idealisme. negeert stembusverlies De zittende Montenegrijnse president Bulatovic wei zijn nederlaag bij de zondag gehouden presidentsverkiezin- te erkennen. Volgens Bulatovic heeft zijn rivaal Djukanovic nipte overwinning te danken aan grootschalige fraude met Volgens de nog altijd voorlopige uitslag kreeg Bulato- zesduizend stemmen minder dan Djukanovic. Volgens is het verschil te wijten aan het feit dat aanhangers van tussen de twee verkiezingsrondes zeker achtduizend kiezers zouden hebben ingeschreven. De correctie van was volgens hen nodig omdat veel aanhangers van tijdens de eerste ronde pas in het stemlokaal ont- dat hun namen ontbraken. Aanhangers van Bulatovic teren de straat opgegaan om te protesteren tegen de frau-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7