Kamer tegen woningbouw buiten stad lbordeel ƒ5Ker asiel is geen bedreiging voor de democratie, maar )uders langs de lijn geven inderen verkeerde advies Binnenland 'Een wonder van schoonheid' Energieke aids-patiënt niet aan slag Ambtenaar moet meer van functie wisselen folSDAG 22 OKTOBER 1997 holier schaamt zich voor lezen krant ei j rrgPAMScholieren beschouwen het lezen van kranten on- elkaar als niet-wenselijk gedrag. Dat is één van de voorlopige omsten van een onderzoek onder drieduizend scholieren iveertien jaar, die drie maanden in de klas een gratis dagblad keuze kregen. Toch keken bijna alle leerlingen (94 procent) dagblad in, gemiddeld een kwartier. De voorpagina en de ft waren favoriet. Een deel van de scholieren bladerde ook de rest van de krant. ;erkasiel is bewijs van democratie' 4een bewijs daarvan. In een democratie mag een andere me- worden verkondigd, in een land als Iran niet. Dat zei Ah- dPouri van het Steunpunt kerkasiel Iraanse asielzoekers - IA) gisteren in de protestantse kerk De Schakel te Wijchen, ir negen uitgeprocedeerde asielzoekers uit Iran de komende kerkasiel zullen 'genieten' ten direct verbod voor oplosmiddelen haag» Staatssecretaris De Grave van sociale zaken en werk- égenheid wil geen algeheel verbod op het gebruik van gevaar- jb| [oplosmiddelen als thinner en terpetine, waar FNV en de ieubeweging om hebben gevraagd. Hij wil alleen een wette- verbod voor schilders en tapijtleggers. In een overleg met de rede Kamer gisteren zei De Grave dat het wel de bedoeling is H( snel mogelijk alle gevaarlijke oplosmiddelen te vervangen or alternatieven. Inademing van oplosmiddelen als terpetine ileiden tot de onherstelbare hersenziekte Organisch Psycho idroom (OPS). Lei «en ederland met Noordzee naar Expo 98 De Noordzee staat centraal in de presentatie die sland wil houden tijdens de komende wereldtentoonstelling in Lissabon. De laatste wereldtentoonstelling van deze staat van 22 mei tot en met 30 september volgend jaar in iteken van het Internationale Jaar van de Oceanen. Vandaag iteert de Nederlandse organisatie zich in Amsterdam. 'Ier Dani, de Portugese middenvelder van Ajax, wordt dan md tot buitengewoon ambassadeur van de Expo 98. ild voor aanpak jeugdcriminaliteit ihelder De politie krijgt 25 miljoen gulden voor 250 extra nten. Zij worden verdeeld over korpsen die de meeste pro- men ondervinden bij de bestrijding van de jeugdcriminaliteit, imaakt staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken jeren bekend tijdens een werkbezoek aan Den Helder. Het binet voert hiermee een motie uit van de Tweede Kamer. Eer- iwerd al twintig miljoen extra aan Justitie gegeven voor de npak van jeugdcriminaliteit. verijssel haalt otters uit Letland oiLEDe regering van Letland heeft de provincie Overijssel ers aangeboden om uit te zetten in het natuurreservaat De ferribben. Een medewerker van de provincie gaat samen met :ecteur A. de Jongh van het Otterstation in Leeuwarden vol le maand naar Leüand om het aanbod te bespreken. ii* abinet buigt zich over tabaksreclame -5.2'; ihaag» Het kabinet neemt voor 1 december een besluit over i al dan niet verbieden van tabaksreclame. Minister Borst ilksgezondheid) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. De stem nNederland kan bepalend zijn voor de totstandkoming van n Europese richtlijn. De Europese ministers van volksgezond- id nemen hier begin december een besluit over. De Kamer wil or deze bijeenkomst met Borst debatteren over een mogelijk EXI och jachtverbod voor patrijs ihaag» De Tweede Kamer heeft gisteren de patrijs op de rode jtvan beschermde diersoorten geplaatst. Daardoor mag er ei op patrijzen worden gejaagd totdat er weer voldoende zijn. D1 jde behandeling van de ruim honderd amendementen van de pra- en Faunawet, de wet die de jacht regelt, heeft de kamer V1 rens het bijvoeren verboden omdat daarmee alleen de plezier- dit wordt vergemakkelijkt. eluidsbomhardement op stadhuis n helder» De Helderse ondernemer B. Mak gaat morgen met n geluidsmuur van 2 x 15.000 Watt tegenover het stadhuis van n Helder protesteren tegen de afsluiting van de Koningdwars- raat. Mak, eigenaar van een geluidsverhuurbedrijf, wil zo aan- icht te trekken voor de problemen die de afsluiting van de iaat met zich meebrengt. De gemeente heeft de Koningdwars- raat drie weken geleden op verzoek van bewoners afgesloten li sluipverkeer te weren. lieglawaai remt groei bij Eindhoven Bedrijven die op Eindhoven Airport zijn gevestigd lijden ader de beperkende maatregelen die de regionale luchthaven reft moeten nemen om het aantal toegestane vluchten niet te ichrijden. Dat stelde Airport-directeur H. Bos gisteren in Door de onverwachte groei van het luchtverkeer dreigt het 1 van 7.750 starts- en landingen te worden overschreden, eind september mogen alleen nog maar geplande vluch- iplaatsvinden. wil strengere aanpak zwerfvuil De WD wil mensen die hun afval gewoon op straat in beboeten. De bedragen die daar nu voor staan moeten ti mhoog. Tegelijkertijd bepleit de partij zoveel vuilnisbakken op l0gs; iraat, op het strand en op natuurterreinen dat niemand nog N m zeggen dat hij zijn vuil nergens kwijt kan. WD-Kamerlid lein Molekamp kwam gisteren met dit voorstel tijdens de be- 373 ^deling van de milieubegroting in de Tweede Kamer. Verkstraf na leggen klinkers op spoor ÜLPHEN/'t harde De rechtbank Zutphen heeft drie jongens,uit 't larde gistermiddag veroordeeld tot lange werkstraffen. Het trio id, met drank op, in het holst van de nacht op 1 maart dit jaar rote klinkers gelegd op de spoorrails tussen Zwolle en Utrecht. ?n ernstig ongeluk werd net voorkomen doordat een late voor ganger de grote keien verwijderde, vlak voordat er een trein inkwam. Twee jongens kregen elk de maximale werkstraf van 'Ouur, een derde kreeg 210 uur werkstraf. anp 'ders schreeuwen vaak goed doelde, maar verkeerde ad- zen naar hun kinderen op voetbalveld. Kinderen kij- op hun eigen manier naar spelletje voetbal en zijn niet gebaat bij adviezen volwassenen. De stichting en Beweging wil daar "af het komende seizoen sa- fn met de KNVB en de oplei- 1! voor lichamelijke opvoe- '8 in Zwolle iets aan doen. ■kinderen willen achter de ANP Algemeen Ncderl.inds Persbureau GPD Geassoc.t Extra geld nodig voor openbaar vervoer De Tweede Kamer wil dat de regering veel harder op treedt tegen de grootschalige woningbouw op het platte land. Ook moet het kabinet geld vrijmaken voor een snel le aanleg van spoor- en buslijnen naar de grote bouwlo caties bij de steden (Vinex-locaties). Het openbaar ver voer naar veel van deze wijken is onlangs wegens brek met enkele jaren uitgesteld. den haag gpd-anp De Kamer hekelde gisteren tij dens het debat over de begro ting volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer (VROM) de explosieve woning toename op het platteland en de vertraagde oplevering van huizen in de Vinex-locaties. De zer dagen werd bekend dat de bouw in de Vinex-gebieden een jaar op schema achterligt. In de zogenoemde buitengebieden, waaronder het Groene Hart, ligt de bouwproductie ver voor op schema en wordt zelfs meer ge bouwd dan gepland. Volgens de PvdA, D66, CDA, Groen Links en SP heeft het ka binet de regie over de woning bouwlocaties laten glippen. D66 deed daarom de suggestie van een noodwet, die verbiedt dat er gebouwd wordt, tenzij is vastgesteld dat het past in het nationale ruimtelijk beleid. De democraten kwamen ook met een oplossing voor het te kort van 2,4 miljard gulden, waardoor het openbaar vervoer naar enkele Vinex-locaties, on danks eerdere beloftes, voorlo pig is geschrapt. D66-woord- voerster Versnel meent dat er extra geld uit de aardgasbaten naar deze verbindingen moet. Ook zouden gemeenten het geld tegen rente aan het rijk kunnen uitlenen. Kritiek was er ook op het ruimtelijke ordenings-beleid van minister De Boer. De mees te fracties vinden dat in de ruimtelijke ordening veel meer rekening gehouden moet wor den met grote projecten als Schiphol en Tweede Maasvlak te. Nu lijkt het alsof die projec ten zich ontwikkelen zonder dat er enige samenhang is met het overige ruimtelijk beleid, aldus de critici. PvdA en D66 pleitten voor omschakeling van de rijks planologische dienst (RPD) tot een soort ruimtelijk planbureau. De RPD, nu hoofdzakelijk bezig voor VROM, zou door alle de partementen gebruikt moeten worden. den haag Mr. Henk Koning, president van de Algemene Rekenkamer, is helemaal in zijn nopjes met het vernieuwde onderkomen van zijn instituut. Architect Aldo van Eyck (79) is er samen met zijn vrouw Hannie verantwoorde lijk voor. „Het is het mooiste gebouw dat in de tweede helft van deze eeuw in Den Haag is verrezen", aldus Koning. „Een wonder van schoonheid en kleurrijk bovendien." Dat kleur rijke past volgens hem zeer bij de Rekenkamer. „Er zijn mensen die ons instituut zien als een verzameling van stoffige rekenmeesters waar je last van hebt, maar er zijn hier veel jonge enthousiaste mensen met een open kijk op de wereld." Openheid is het belangrijkste dat Van Eyck voor de Rekenkamer heeft nage streefd. Er is veel glas, iedereen kan overal naar buiten kijken. Van Eyck heeft ook veel kleuren gebruik in het gebouw. „Mijn lieve lingskleur is de regenboog. Ik wil alle kleuren tegelijk gebruiken. Zo worden ze ook allemaal mild ten opzichte van elkaar." Koningin Beatrix zal de nieuwbouw en het gerenoveerde deel op 25 november openen. foto anp amsterdam gpd De toegenomen levensverwachting van een grote groep HlV-geïnfecteerden roept een an der probleem op: werkloosheid. Aids-patïenten die in het verleden met hun werk stopten, kun nen en willen vaak door de succesvolle nieuwe behandelmethodes weer aan de slag. Maar werkgevers blijken terughoudend bij het in dienst nemen van HlV-geïnfecteerde medewer kers. Ten onrechte, vindt het Aids Fonds. Werkgeversvoorzitter Hans Blankert opent maandag de actieweek 'Aids tussen negen en vijf die door het Aids Fonds is ingesteld. Door het succes van een 'cocktail' van aids-remmers blijven veel aidspatiënten langer en zonder klachten leven. Woordvoerder Wiebe van der Woude van het Aids Fonds: „Bedrijven zijn vaak onvoldoende voorbereid op een sollicite rende HlV-geïnfecteerde of een collega die aids krijgt. In het verleden gleden nogal wat aids-pa- tiënten de wao in, soms gewild en soms onge wild, maar wel met alle gevolgen van dien. Die mensen willen nu graag weer aan het werk om dat hun levensverwachting is toegenomen." Volgens Van der Woude kunnen werkgevers en belangrijke rol spelen. „De onbekendheid on der ander personeel en de angst die aids daar veroorzaakt, kan worden weggenomen. Heel eenvoudig, door voorlichting. Bovendien is het voor werkgevers aantrekkelijk dat er allerlei re gelingen zijn waarmee zij financieel gesteund worden als zij iemand met een chronische aan doening in dienst nemen. Dat geldt ook voor aids-patiënten." Volgens Van der Woude gaat het hooguit oit) enkele duizenden HlV-geïnfecteerden, waarvan maar een deel daadwerkelijk de ziekte aids heeft. „Het zijn voornamelijk jonge mensen, die we koste wat kost bij het arbeidsproces moeten betrekken. Nu staan ze daar geheel buiten." Het Aids Fonds in Amsterdam heeft inlichtingen voor geïnteresseerde bedrijven klaarliggen. den haag anp rende arbeidsmarkt. Voor de ambtenaren is dat ei genlijk nog harder nodig dan voor mensen in het bedrijfsle ven. Na forse afslankingen bij de overheid heeft de vergrijzing in het ambtenarenkorps harder toegeslagen dan in het bedrijfs leven. Minister Dijkstal moest erkennen dat tot dusver is ge probeerd tot een verjonging van het personeelsbestand te ko men door oudere ambtenaren te prikkelen met vervroegd pen sioen te gaan. Inmiddels is men tot het inzicht gekomen dat de samenleving het zich niet lan ger kan veroorloven om de ou dere werknemer buiten spel te laten staan. Ook voor ambtenaren is het niet goed om lang op dezelfde stoel te zitten, vindt minister Dijkstal van binnenlandse za ken. Voor alle ambtenaren, van hoog tot laag, zou kunnen gel den dat ze twee keer van functie hebben gewisseld voordat ze in aanmerlting komen voor een promotie. Deze gedachte ontvouwde de bewindsman, die gaat over de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel, gisteren toen de Tweede Kamer sprak, over employability. het beter in zetbaar maken van werkne mers, die daardoor sterker ko men te staan in een verande- bal aan rennen en hangen dus altijd als een kluitje rond de voetbal", legt R. Kerkhoven van Jeugd en Beweging uit. „Voetbal moet op een kind vriendelijke manier worden aangeboden. De jongsten moe ten met leuke spelregels voet ballen. Ze kunnen bijvoorbeeld met vier tegen vier een partij tje spelen." De KNVB benadrukt dat het voetbal voor de jeugd op dit moment niet kindonvriende lijk is. „Maar we staan open voor alle suggesties." Groot assortiment CD's. Keuïe uit ruim 100 titels. Nu van 24.95 voor 18 per stuk. George Michael The Alan Parsons Five Live Project - The Best of Mariah Carey André Hazes Bruce Springsteen Golden Earring Mathilde Santing Unplugged Concertgebouw Live In concert The naked truth Under a blue roof Vroom Dreesmann As van overledene straks met vuurpijl lucht ingeschoten den haag anp Ons land heeft er binnenkort een nieuw uitvaartritueel bij. Vanaf begin volgend jaar wordt het mogelijk vanaf de Noord zeekust de as van een overlede ne met een vuurpijl de eeuwig heid in te schieten. Boven zee spat het projectiel uit elkaar. Deze nieuwe uitvaartceremo- nie wordt geïntroduceerd door de Amsterdamse uitvaart winkel De Ode. Het idee voor de Lost Rest Rocket is afkomstig van in dustrieel ontwerpster Hetty van Bommel uit Asten-I leusden. Ze studeerde vorig jaar onder meer met deze asvuurpijl af aan de Design Academy in Eindhoven. Van Bommel verdiepte zich tijdens haar studie in de doods- en rouwrituelcn. Steeds meer mensen willen meer betrokken worden bij een uitvaart en er echt een persoonlijke gebeurte nis van maken, stelt de ont werpster. Ze ontdekte dat dat bij crematies tot nu toe niet echt mogelijk is. „Een begrafe nis heeft een duidelijk einde, namelijk wanneer de kist in het graf wordt neergelaten. Maar een crematie is voor velen nog te weinig herkenbaar." Ze kwam op de vuurpijl we gens de grote symboliek die vuurwerk en vuur altijd al in zich hebben gedragen. „Begrafenissen in de oude Chi nese cultuur waren altijd omge ven met veel vuurwerk. Boze geesten werden ermee verdre ven." Mede-eigenaar VV. Carpay van Uitvaartwinkel De Ode: „Bij vuurwerk denk je aan over- gangsmomenten. Kijk maar naar de jaarwisselingen. Wij vinden dit een heel mooie en gepaste manier om de overgang van leven naar dood te verbeel den." Goedkoop is het niet om als dode te worden gelanceerd. De Ode rekent 2.800 gulden, exclu sief hapjes en drankjes. Daar komen de kosten van een cre matie nog eens bovenop. Oversluiten van spaarhypotheek niet voordeliger den haag anp Oversluiten van een spaarhypo theek naar lagere rente of ande re hypotheekvorm bij de eigen bank of verzekeraar is vrijwel nooit voordeliger. Overstappen naar een andere geldgever is ronduit af te raden. Dat blijkt uit onderzoek van de Consu mentenbond. De kosten die banken en ver zekeraars in rekening brengen voor het oversluiten van hypo theken, zijn zo vaag geformu leerd en verschillen zo sterk, dat de klant er geen houvast aan heeft. De Consumentenbond pleit daarom in een brief aan de organisaties van banken en ver zekeraars voor meer helderheid in hun bereken wijze.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5