Kok moet opheldering geven over ÈU-pensioen SP 'Publiciteit over gevaarlijke xtc-pillen trekt jongeren aan' e] rugsbende opgerold a inzetten infiltrant Binnenland Het grote dierenbos Laserpistool mag nog niet HEMA écht lekker! 2." 4.'5 5.75 II.50 VVD zet nieuwelingen laag op kandidatenlijst 'e ziet méér in TV Extra, de nieuwe TV-gids NSDAG 22 OKTOBER 1997 nhems stadhuis brokkelt af Het Arnhemse gemeentebestuur wil 37 miljoen gulden Jken om het stadhuis te renoveren. Een groot deel van het is nodig om de marmeren gevelplaten te vervangen. Het ;emse stadhuis is gebouwd in 1967 en valt op door de com- [marmeren buitenkant en de grote hoeveelheid glas. De ge- aten zijn destijds deels gelijmd en deels vastgenageld. De Is echter totaal vergaan zodat een levensgevaarlijke situatie istaan. Regelmatig vallen brokken marmer, volgens project- Kaastra 'zo groot als een grafzerk" spontaan naar beneden. etbalfans bedreigen omroepen sum* Anonieme bellers die zich Feyenoord-supporter noe- hebben gedreigd met acties op het Hilversumse Media- waar onder meer de publieke omroep is gevestigd. De bel- jn kwaad omdat de NOS vanavond de Champions-League- irijd Feyenoord-Manchester United wel helemaal maar echtstreeks uitzendt. De wedstrijd tussen PSV en Newcastle •d is wel live te zien. Op het Mediapark is de beveiliging in- els verscherpt. mervragen over lek Bouterse-zaak jAC_t De CDA-Kamerleden Verhagen en Koekkoek willen ninister Sorgdrager (justitie) weten of het mogelijk is dat er istitie in Den Haag een lek zit in de zaak tegen de Surinaam- •legerleider Bouterse. Ook vragen zij de bewindsvrouw of logelijk gelekte vertrouwelijke informatie de strafzaak tegen erse onderuit kan halen. Justitie verdenkt Bouterse van be enheid bij internationale drugshandel. De verdediging van erse beschikt onder meer over twee geheime verklaringen voormalige rechercheurs van het zogenoemde CoPa-team. Idaten moeten vaker naar de kapper jAAGSoldaten met haar tot op de schouders of een oorring [en rekening houden met een dringend verzoek daar wat te doen. In de uitgewerkte gedragscode staat uitdrukkelijk jen verzorgd en correct uiterlijk nodig is om als militair ge- ivaardig te zijn voor de samenleving. Dat staat in de gedrags- »die staatssecretaris Meijling (defensie) gisteren naar de ede Kamer stuurde. Meijling verklaarde vorig jaar nog dat dracht in de uitwerking nauwelijks een rol zou spelen. irkse Federatie wil boek uit handel «dam» De Turkse Federatie Nederland gaat juridische pen ondernemen tegen Stella Braam en Mehmet Ülger, au- fsvan het boek 'Grijze Wolven; een zoektocht naar Turks ex- m rechts'. Via haar advocaat eist de federatie dat het boek Je handel wordt genomen en een volledige rectificatie. In het ttwordt de federatie bestempeld als de landelijke koepelor- satie van de extreem-rechtse Grijze Wolven. De Turkse Fe- tatie ontkent alle beschuldigingen. agen looft tipgeld uit ibedrijfje moest drugs veivoeren De gemeente Schagen heeft vandaag een beloning van i gulden uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot de aan- ng van een pyromaan die daar al twee jaar actief is. Het is jrkelijk dat een gemeente tipgeld geeft voor de aanhouding ;n gezocht persoon. In de regel worden beloningen uitge- Idoor het openbaar ministerie, verzekeringsmaatschappij - [particulieren. is lft 1EM/AMSTERDAM ALLARD BESSE tera IDEKNEGT pzw Haarlemse politie en justitie hwi vorig jaar undercover- rc^ aten met succes laten infil- 1 en in een bende die cocaïne Omd [Nederland smokkelde. Ne- I011 landse en Britse geheime i§de men richtten hiervoor een 0"ei bedrijfje op dat het trans- erea len de opslag van de drugs orzö est verzorgen. Uitdrukkelijke waarde was dat er geen 1S^ a van de harddrugs op de terecht mocht komen. De is enkele maanden gele- !l opgerold, idenle Haarlemse politie raakte ongeluk' verzeild in de 'n2i In september 1996 pro- ide de Amsterdamse politie, hun |s deze krant afgelopen za- tto* !ag berichtte, door het inzet- -e^t van een undercover-agent tojj chterhalen welke criminelen Dlan waren twee Amster- officieren van justitie te ltto toeren. Dat lukte niet, maar ie0 undercover-agent kwam wel ze3 contact met een 59-jarige i oorsprong Haarlemse) cri- ieel, die was betrokken bij de W2Ï ikkel in harddrugs vanuit II ezuela. ze® :n onderzoek van de Haar- se politie naar deze man, in >aüfC band met cocaïnesmokkel 151 uit Suriname, zat op dat ment muurvast. Door de p®1 iterdamse undercover-agent iel® tte nemen, hoopte de Haar- -vepolitie weer greep krijgen ern de cocaïnesmokkel. De Cen- hel zuidlaren» Een onoverzienbare hoeveelheid vee bevolkte gisteren de 797ste Zuidlaarder paarden- en rundermarkt. De markt is één van de grootste van Europa. Door het mooie weer trok de markt 150.000 bezoekers. foto a, den haag gpd Het laserpistool, het wapen dat in Amsterdam wordt gebruikt tegen snelheidsovertreders, wordt voorlopig niet landelijk ingevoerd. Fabrikanten, politie en justitie zijn het met elkaar eens dat de methode uiterst ef fectief is. Maar de wet staat een voudig gebruik van het appa raat (nog) niet toe. Alleen na een speciale af spraak met justitie kunnen poli tiekorpsen het laserpistool ge bruiken bij controles. Veel korp sen hebben echter geen tijd en mensen beschikbaar om dit te regelen. De verkeerspolitie in Amster dam maakt binnenkort, in na volging van die in Leeuwarden, wél gebruik van de lasermetho de. De politie in de twee steden hebben zoveel last van hardrij ders dat de bestrijding ervan voorrang heeft gekregen. In Leeuwarden wordt een soort verrekijker gebruikt terwijl het Amsterdamse korps heeft gekozen voor het pistoolmodel. De werking is echter hetzelfde: het apparaat schiet als een mi trailleur in drietiende seconde tweehonderd laserpulsen in de richting van het te meten voor werp, bijvoorbeeld een auto of brommer. De pulsen worden gereflecteerd door het voertuig en aan de hand van de tijd die is verstreken tussen de eerste en de laatste weerkaatste puls kan de exacte snelheid van het voer tuig worden berekend. Zelfreinigend vermogen Straatsburg schiet te kort trale Toetsingscommissie (CTC), die'namens het open baar ministerie beoordeelt of zo'n zwaar opsporingsmiddel wel nodig is, keurde deze over name van de infiltrant goed. "Dankzij onder meer de infil tratie, de inzet van een nep-be- drijf (front store), het direct af luisteren van gesprekken, het gebruik van zenders op auto's (peilbakens) en video-opnames in binnen- en buitenland slaag de de politie er inderdaad in de bende op te rollen. In de loop van dit jaar zijn uiteindelijk zes tien verdachten (waarbij vier kopstukken) aangehouden. Daarover werd in augustus een persbericht verspreid, waarin niets werd gezegd over de rol van de undercover-agent. De bende gebruikte olie. rub ber slangen, drank en plastic gebruikte als dekmantel voor het vervoer van de drugs. Een 31-jarige Venezolaanse hoofd verdachte deed het tegenover de geheime agenten voorkomen dat hij op deze wijze al duizen den kilo's cocaïne had gesmok keld. Het rechercheteam wist tijdens het onderzoek twaalf ki lo cocaïne, verborgen in sham- pooflessen, te onderscheppen. De rechtbank zal begin vol gende maand beoordelen of de 'overgenomen' inzet van infil tranten in dit onderzoek geoor loofd was. De verdediging zal tijdens de rechtszaak de infiltra tie in de bende aanvechten als onrechtmatig. Premier Kok en staatssecretaris Vermeend (financiën) moeten nadere opheldering verschaffen over de lucratie ve pensioenvoorziening die europarlementariërs voor zichzelf in het leven hebben geroepen. Op initiatief van Groen Links wil de Kamer beide bewindslieden nog deze week - waarschijnlijk morgen - aan de tand voelen. den kunnen deze 1.500 gulden weer aftrekken voor de belastin gen. Groen Links wil de pensioen regeling en het daarmee ge paard gaande belastingvoordeel ter discussie stellen. Maatrege len van Kok en Vermeend zijn nodig omdat het 'zelfreinigend den haag anp-gpd De omstreden pensioenregeling pakt voor de europarlementari ërs uitermate gunstig uit. Van de maandelijkse premie van 4.500 gulden nemen zij maar eenderde voor hun rekening. De Nederlandse parlementsle- vermogen' van het Europees Parlement waarschijnlijk tekort schiet, aldus fractievoorzitter Rosenmöller. De Nederlandse europarle mentariër. Dankert (PvdA) ep Maij-Weggen (CDA) eisten gis teren een herziening van de pensioenregeling. PvdA'er Dan- kert stelt voor europarlementa riërs voortaan niet eenderde maar de helft van de premie te laten betalen. Hij verwacht dat de omstreden voorziening dan vanzelf wegkwijnt omdat er aantrekkelijker alternatieven zijn. Opvallend is dat ook de Euro parlementariërs van CDA-huize liet voorstel steunen. Direct na de uitzending van het tv-pro- gramma Netwerk, waarin de re geling aan de kaak werd gesteld, hadden zij immers laten weten niets illegaals aan de regeling te zien. Of het voorstel de steun krijgt van een meerderheid in het parlement, is nog maar de vraag. Verzet wordt vooral ver wacht van parlementariërs uit de 'armere' zuidelijke landen, wier pensioenopbouw veelal te wensen overlaat. Gevuld speculaas Mei roomboter en zuiver amandelspijs/3.95 nü 2 voor Speculaasjes Pok 400 gram/1.95 nü 2 voor Kersenbonbons Zakje 200 gram/2.95 nü 2 voor Snijworst 100 gram/2.25 nü 150 gram 225 Magere rookworst 250 gram/3.75 nü 2 voor Navarra Homenaje nü 2 Spaanse volle rode of fruitige droge wille wijn, 0,751/6.95 V00T Advocaten gaan cliënten werven in gevangenis hengelo anp Honderden strafpleiters gaan binnenkort in gevangenissen reclame maken voor hun advo catenpraktijk. Het Hengelose reclamebureau Columbus Be- drijfspromotie zal daartoe in wachtruimten van gevangenis sen tijdschriftkastjes plaatsen, waarop aan de zijkant de adres sen van de juristen staan ver meld. De huizen van bewaring en penitentiaire inrichtingen hoe ven daar niets voor te betalen. Zij ontvangen juist per geplaats te kast een vergoeding. Als te genprestatie worden aan de zij kant van de kasten adressen van advocatenkantoren geplaatst. De naamsvermelding kost een advocaat enkele honderden gul dens per jaar. Het ministerie van justitie reageert onaange naam verrast op de plaatsing van de tijdschriftkastjes. ,,Het ministerie beschouwt deze vorm van commercie als onge wenst binnen de gevangenis", zegt een woordvoerder. JIJJU -.i. iedereen gemakkelijk r gebruiksvriendelijke Primafoon maakt faxen i met de Colorado" 110. Dit is t thuisfax met telefoon. Zo heeft hij een geheugen voor 40 nummers die u op n kunt kiezen via een display, iin het antikrulsysteem ;t ervoor dat - het klinkt logisch - het papier zonder omkrullen uit de fax komt. En de Colorado 110 is nu ook heel aantrekkelijk ge prijsd. Tijdelijk betaalt u geen f 495,-, maar slechts f 445,-. Kom dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. Primafoon Aanbiedingen gelden l/m zondag 26 oktober 1997. Zo lang de voorraad strekt den haag gpd De top van WD-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer bevat geen nieuwelingen. I luidige be windspersonen en bekende Ka merleden vullen de eerste 23 plaatsen. Dan pas komt pas de eerste nieuwkomer, Europarle mentariër Jessica Larive op Vice-premier Hans Dijkstal staat nummer twee op de giste ren gepresenteerde WD-kandi datenlijst, gevolgd door ver keersminister Annemarie Jorri- tsma en minister Gerrit Zalm van financiën. Nummer vijf is staatssecretaris Erica Terpstra, gevolgd door vice-fractievoor- zitter Ben Korthals. Aanvoerder op de lijst is uiter- Onderzoek naar atropine in pillen opgerold xtc-lab kerkrade anp Echt: Het meest uitgebreide TV-overzicht! Plus: Elke week héél veel nieuws over film, soap, wonen, sport, muziek, showbizz en nog veel meer xei Nu in de winkel voor slechts 1 gulden °fneem 'm op proef: 0800-0224222 '5 weken voor ƒ10,- De politie in Kerkrade heeft in de woning van een 36-jarige inwoner van die plaats een xtc- laboratorium ontdekt. De ge vonden pillen worden onder zocht op de aanwezigheid van atropine. De tabletten dragen namelijk dezelfde stempels als de xtc-pillen die de afgelopen dagen in opspraak zijn ge raakt. Vorige week sloeg de Brijderstichting in Haarlem alarni over de verspreiding van xtc-pillen met atropine. De politie betrapte een 25- jarige Kerkradenaar op heter daad bij de productie van xtc- tabletten. Zij heeft in totaal vier verdachten aangehouden uit Maastricht, Stein en Kerk rade. De politie zoekt nog naar een 24-jarige man uit Kerkra de. De politie trof in totaal 30.000 xtc-tabletten aan en en kele tientallen kilo's grondstof fen voor de productie van xtc. Ook vonden de agenten enkele kilo's heroïne. In een andere woning nam de politie een bedrag van en kele tienduizenden guldens in- Borst legt Kamer uit waarom pers niet was ingeseind den haag»jan kuys haags redacteur Het op grote schaal via de pers verspreiden van informatie over gevaarlijke xtc-pillen kan jonge ren aantrekken in plaats van af schrikken. Als bovendien blijkt dat die pillen niet levensgevaar lijk zijn, is er voor de inspectie voor de volksgezondheid geen reden voor een publiciteitscam pagne. Dan wordt volstaan met het folderen bij houseparty's en het inlichten van betrokken or ganisaties. Zo reageerde minister Borst van volksgezondheid gisteren op kritische opmerkingen van het CDA in de Tweede Kamer. Woordvoerder Van de Camp vToeg naar aanleiding van be richtgeving in deze krant, waar om het ministerie niet eerder bij wijze van waarschuwing breed melding heeft gemaakt van de in omloop zijnde pillen, waarin de gevaarlijke stof atro pine is verwerkt. Te meer, om dat Borst zelf heeft gesteld dat het direct melden heel belang rijk is. Het ministerie was al dagen op de hoogte van het feit dat er gevaarlijke pillen in omloop wa ren, toen het eerste bericht daarover in deze krant ver scheen. „Waarom heeft de mi nister niet eerder ingegrepen?", vroeg Van de Camp. „We mo gen van geluk spreken dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Wanneer besluit u in deze gevallen tot het starten van grote publiekscampagnes", wil de de CDA'er weten. Volgens de minister wordt dat van geval tot geval bekeken. Af hankelijk van de risico's van de gebruikte stof en gelet op de na delen van publicatie wordt ver volgens besloten welk waar schuwingsscenario wordt door gevoerd. Overigens verschillen weten schappers over de schadelijk heid van 'zuivere' xtc-pillen. Volgens onderzoekers van de Leidse universiteit hebben proeven met dieren (apen en muizen) uitgewezen dat deze blijvende schade aan het cen traal zenuwstelsel opliepen door het opwekkende bestand deel MDMA in de pil. De onder zoekers pleiten overigens voor verbeterde controles van de pil len om gevaarlijke pillen te on derscheppen. De Leidse toxicoloog prof. d- r. F. de Wolff denkt dat het veel mensen bevreemdt als de over heid zelf, in de vorm van de GGD, bij de entree van feesten de pillen gaat testen. „Alsof de overheid wat zij verbiedt, daar door toch legaliseert." Maar uit oogpunt van volksgezondheid vindt De Wolff het wel verstan diger. „Iets is beter dan niets." Probleem bij de controles is dat de gebruiker die zijn pil laat controleren, het idee krijgt dat deze dus 'goed' en 'veilig' is. „Zo n test is een schijnzeker heid. Het geeft alleen een indi catie over wat er mogelijk in zit. En criminelen, hebben we nu weer eens gezien, maken zich niet zo druk over de vraag wat ze in die pillen moeten stoppen. Dat zie je nu met die atropine die de laatste tijd in pillen wordt aangetroffen. Misdadig ge woon." aard fractieleider Frits Bolke- stein. Het Leidschendamse Ka merlid Passtoors en zijn Velsen- se collega Vos moeten genoe gen nemen met een lage plaats: respectievelijk 41 en 13. Me vrouw Voute-Droste uit Aerden- hout staat als nummer 16 op de lijst. Defensieminister Joris Voorhoe ve en staatssecretaris Mich iel Patijn staan op nummer elf en dertien. Mevrouw örgii uit Vlaardingen is op de 35e plaats het eerste potentiële Kamerlid van allochtone afkomst. Het huidige Nederlands-Marok kaanse Kamerlid Cherribi staat op plaats 39. De ledenvergade ring van de WD stelt begin vol gend jaar de definitieve kandi datenlijst vast. Tekort verwacht van 3,1 miljard ZFW en AWBZ amstelveen anp De Ziekenfondsraad verwacht dat de kassen van de Zieken fondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten vol gend jaar een tekort hebben van ongeveer 3,1 miljard gulden. Dit blijkt uit de oktoberraming van de Ziekenfondsraad. De raad bespreekt vandaag de ramingen die zijn gebaseerd op beleids voornemens uit het Jaarover- zi< In Zorg(J<>Z) 1997. De positie van de twee kassen is al jaren ongunstig. Voor 1997 voorspelde de raad een tekort van 1,2 miljard gulden, voor het jaar daarvoor was het 3,4 mil jard gulden. Het duurt jaren voordat de definitieve afreke ning plaatsheeft. Pas dan blijkt of de ramingen ook werkelijk kloppen. De kans bestaat dat een klein deel van de premie, 0,1 of 0,2 procent, wordt gereseveerd om het tekort van de kassen te dek ken. Ook is het mogelijk dat het kabinet besluit om de over heidsbijdrage voor het Zieken fonds, de zogenoemde Rijksbij drage, te verhogen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3