Van Traa was linkse gezicht Pvd Vlucht uit armoe eindigt met onthoofding Sorgdrager moet ook oog hebben voor 'details' Feiten &Meningen Evacuatiemoedei WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 Het begint te wennen voor Winnie Sorgdrager. Voor de zo veelste keer ligt ze in de clinch met de Tweede Kamer. Dit maal is de minister van justitie ter verantwoording geroepen voor de ontsnapping van een levensgevaarlijke crimineel die ze in de Groningse tbs-kliniek Van Mesdag had laten opne men, waar de rechter behandeling niet nodig vond. In een spoeddebat moet Sorgdrager morgen tekst en uitleg geven. Politieke brandjes blussen lijkt zo langzamerhand haar dage lijks werk. Terwijl ze zo graag wil regeren op hoofdlijnen. Maar roept ze niet juist daardoor het onheil over zich af? Het moet een crime zijn voor de minister van justitie, die altijd op zoek is naar de rode draad in het grote geheel. Die met een 'helikopterview' de hoofdlijnen wil ontdekken en daarop het beleid wil ontwikkelen. Nauwelijks krijgt ze tijd om in de wentelwiek te klimmen en tot grote hoogten te stij gen. Daarvoor zorgen alle incidenten die zich al vanaf haar aantreden aaneen rijgen. De ene rel is nog niet voorbij, of ze moet zich alweer naar de volgende spoeden. Hoe anders had ze het zich voorgesteld. Al bij haar aantre den maakte ze onomwonden duidelijk dat ze wars is van ad hoe beleid. Van holle retoriek over harde aanpak van de mis daad. Minister van cellenbouw wilde ze niet worden. Wezen lijke veranderingen, een duide lijke kijk op de zaken, daar draait het bij Sorgdrager om. Een visie. Over het voorkomen, naast het bestrijden van crimi naliteit. Bijvoorbeeld door het geweld op tv aan banden te leg gen. Een visie over de verande rende rol van justitie en de rechterlijke macht in de moder ne maatschappij. De hoofdlijn dus, daarom gaat het haar. Op onderdelen van het beleid, ook al is ze daar als minister formeel verant woordelijk voor, vertrouwt ze veelal op de deskundigheid van haar ambtenaren. Wat echter opvalt is, dat veel van Sorgdra- gers problemen met de Kamer juist ontstaan nadat ze in dit soort 'detailkwesties' de 'wijze' raad van haar adviseurs heeft overgenomen. Zo zet de minister al op haar eerste werkdag haar handte kening onder de betaling van twee miljoen gulden aan 'Haag se Kees', een criminele IRT-informant wier leven volgens ad viseurs gevaar loopt als hij niet elders op de wereld met een nieuwe identiteit een nieuw leven kan beginnen. Sorgdrager oordeelt dat de dreiging voor de informant ernstig is. Ze doet dat vooral op basis van informatie van politie-instanties die er belang bij hebben dat de informant naar het buitenland verdwijnt, omdat hij veel weet over de IRT-praktijken. Het vervolg is bekend. 'Kees' keert minder dan een maand na het ontvangen van zijn vluchtpremie vanuit zijn geheime adres in Zwitserland onbevreesd terug naar Nederland en koopt een kapitale villa in Naaldwijk. Waar hij vorig jaar onver bloemd zijn vijftigste verjaardag vierde. Was Sorgdrager nog een onervaren minister in de zaak 'Haagse Kees', die vlieger gaat niet meer op in de zaak-Lan- cee. De Schiermonnikoogse politiechef werd vorig jaar ten onrechte gearresteerd wegens vermeende incest met zijn dochter. Sorgdrager gaat in eerste instantie eveneens af op haar adviseurs. Na te zijn ingelicht door het OM in Groningen verklaart de minister dat het optreden van politie en justitie 'als geheel niet onverantwoord is geweest'. Maar daar nemen Lancee en zijn advocaat geen genoegen mee. Evenmin als de Tweede Kamer. Sorgdrager blijkt verkeerde informatie van justitie te hebben gekregen en daardoor de Kamer onjuist te hebben ingelicht. Een waslijst van Kamervragen dwingt haar zich serieus in de zaak te verdiepen. Ze neemt er de tijd voor om alles uit te zoeken en moet haar mening herzien. De mi nister moet uiteindelijk toegeven dat er wel degelijk fouten zijn gemaakt. Na de ontsnapping van de Duitse gangster Kröger, die on der meer in 1989 landmachtkolonel Van der Kieft gijzelde met dodelijke afloop, is het nieuwste politieke relletje rondom Sorgdrager geboren. Nog niet duidelijk is in hoeverre Sorgdrager zich had verdiept in de kwestie-Kröger alvorens ze in tegenstelling tot de rechter besloot om de vluchtgevaarlijke crimineel van de strengst bewaakte Nederlandse gevangenis in Vught toch voor psychiatrische behandeling over te laten brengen naar de Van Mesdagkliniek in Groningen. Duidelijk is wel dat haar adviseurs opnieuw een belangrijke stem in het kapittel hebben gehad. De vraag rijst of Sorgdrager de juiste werkwijze volgt. Nie mand valt haar aan op haar streven hoofdzaken van bijzaken te scheiden. Maar een minister moet ook oog hebben voor details. Zeker bij zaken waarvan je op je klompen kunt aan voelen dat ze maatschappelijk en politiek gevoelig liggen is het zaak er als bewindspersoon vanaf het begin bovenop te zitten. Zodat je ook eens een ambtelijk advies in de wind kunt slaan. Sorgdrager wekt op zijn minst de indruk genoemde kwesties onderschat te hebben. Trouwens, het klakkeloos overnemen van ambtelijke adviezen kan ook als een gebrek aan visie worden uitgelegd. DEN HAAG HANS GEURENS Oud-joumalist was op zijn best als vasthoudende terriër Nors, inflexibel en slecht bestand tegen kritiek. Het gisteravond veronge lukte PvdA-Kamerlid Maarten van Traa (52) maakte zich in het openbaar niet altijd even geliefd. Maar vriend en vijand roemden hem om zijn in tegerheid, zijn enorme dossierkennis en zijn politieke scherpte. Het linkse geweten van de PvdA werd Van Traa wel genoemd. Woest was hij, toen onder het vorige kabinet en met instem ming van zijn eigen partij het hoger beroep voor asielzoekers werd afgeschaft. Oprecht ver ontwaardigd over de misstan den in de opsporingsmethoden van de politie die aan het licht kwamen tijdens de IRT-enquête die onder zijn leiding stond. Te leurgesteld door de geringe ge volgen die het werk van de commissie, die her en der falen van politie- en justitie-autoritei- ten blooüegde, voor betrokke nen had. In 1994 begon hij zijn werk als commissievoorzitter die hem zijn grootste bekendheid zou opleveren. Twee jaar namen de ze werkzaamheden in beslag. Als een terriër beet hij zich vast in de verhoren en dwong hij on dervraagden, of het nu politie functionarissen waren of minis ters, met de waarheid op de proppen te komen. Van Traa op zijn best: vasthoudend, op het onaangename af. Maarten van Traa zat sinds 1986 in de Tweede Kamer. De laatste jaren was hij woordvoer der van Buitenlandse Zaken. Sommigen zagen in hem een toekomstig bewindsman, maar anderen vonden hem daarvoor te eigenzinnig en dachten hem een zwaardere fiinktie in de PvdA-fractie toe. Van Traa werd op 18 mei 1945 geboren in Oegstgeest. Zijn va der was hoogleraar aan de Uni versiteit van Leiden, zijn moe der was journalist. Eind jaren zestig trok hij naar Parijs waar hij politieke wetenschappen ging studeren aan de Sorbonne. Om zijn studie te bekostigen werkte hij als ober bij Wagon Lits. Hier hield hij zijn grote passie voor treinen aan over. Van Traa was een verwoed ver zamelaar van spoorboekjes. In mei 1968 raakte hij betrok ken bij de grote studentenop stand in de Franse hoofdstad. Nadat hij door de politie werd opgepakt met een stapel pam fletten over stakingen in de Renault-fabriek, werd hij als on gewenst vreemdeling het land uitgezet. Terug in Nederland ging hij werken als journalist bij de voormalige verzetskrant Het Pa rool Nadien was hij actief als buitenlandredacteur voor het Algemeen Handelsblad, als in terviewer voor de VPRO-televi- sie, het NOS-programma Pano- ramieken correspondent voor de Franse krant Le Monde. Als groot bewonderaar van Joop den Uyl werd Van Traa in 1974 lid van de PvdA. Hij solliciteerde naar de post van fractiemede werker voor buitenlandse za ken, maar werd afgewezen om dat hij te individualistisch werd bevonden. Desondanks werd hij vijfjaar later op een PvdA-con- gres gekozen als internationaal secretaris van de partij. Zijn overstap van de journalistiek naar de politiek was definitief gemaakt. Begin jaren tachtig was Van Traa als lid van het comité 'Kruisraketten Nee' betrokken bij de grote demonstraties tegen de voorgenomen plaatsing van de wapens in Woensdrecht. .Aanvankelijk werd hij als een wat rechtse PvdA'er gezien", zei oud-PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg ooit over hem. ,,Maar in de loop der jaren is hij een on gelooflijke sociaal-democraat geworden." Problemen loslaten of overlaten aan anderen deed hij liever niet. Hij was een veelvraat die geen 'nee' kon zeggen. In september 1993 kwam hij in conflict met zijn partij. Na afloop van een fractieberaad waarin werd be sloten voor de afschaffing van het hoger beroep in asielproce dures te stemmen, slingerde Van Traa woest zijn koffer door het raam in de richting van het Mauritshuis. „Ik voelde me woedend en verlaten", zei hij hier zelf achteraf over. Klaas de Vries, oud-Kamerlid en tegenwoordig voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER), was Van Traas mentor toen deze in 1986 in de Kamer kwam. „Hij was een briljante man, heel serieus en hij tilde overal heel zwaar aan. Hij heeft moeten leren af en toe wat af stand te nemen van de onder werpen waar hij mee bezig was." Door zijn nukkigheid stond Van Traa niet bekend als een vrolijke levensgenieter. Toch was hij dit wel, aldus partijgenoten. Oud minster van defensie Ter Beek zag hem optreden in 'een ka- raoke-achtig' café als zanger in het Boedapest van voor de Oost-Europese revoluties. Op partijbijeenkomsten vrolijkte hij de boel regelmatig op met zijn trombonespel. Van Traa leefde al geruime tijd samen met oud-PSP politica Andrée van Es en laat een doch ter na uit een eerder huwelijk. DEN HAAG HANS VAN SOEST Maarten van Traa (vierde van rechts) werd enquêtecommissie Opsporingsmethoden. TOM JANSSEN m mh te mo> hét is om t mét#? ow, ètPUWtlP, VOtGfrlS HtTAPl8T$8£RtCHT, Lijdensweg voor veel Indonesische werknemers in buitenland Het zwaard van de beul van Mekka doorkliefde drie weken geleden Soleha Anams nek. In 1994 was de Indonesische als huishoudelijke hulp in Saudi-Arabië gaan werken. Ze hoopte met een deel van haar loon de armoede van haar ouders te verlichten. Maar in plaats van welvaart wachtte haar een eenzame dood. Honderdduizenden Indonesische vrouwen wer ken buiten de landsgrenzen, vooral in Saudi-Ara- bië en Maleisië. Bijna allemaal doen ze onge schoold werk, veelal in de huishouding. Het gros komt uit dorpen in arme plattelandsstreken. Ge dreven door economische nood gaan ze in op aanlokkelijke aanbiedingen van bemiddelingsbu reaus. Een aantal daarvan is bona fide, maar on der de ronselaars zijn ook veel oplichters. Na vijf jaar werken in Saudi-Arabië had Sukiati (57) genoeg gespaard om in haar Oost-Javaanse dorp van herkomst een mooi huis te laten bou wen en twee rijstvelden te kopen. Bovendien greep ze haar verblijf in het Arabische koninkrijk aan voor twee bedevaarten naar Mekka, wat haar bij terugkeer in haar desa nog extra aanzien gaf. Sukiati is bepaald geen uitzondering. Maar de wouwen die berooid terugkeren of in het buiten land worden mishandeld, verkracht of zelfs ge dood, zijn dat evenmin. Het probleem is niet nieuw, maar trekt in Indonesië weer veel aan dacht, omdat zich de laatste maanden wel erg gruwelijke gevallen hebben voorgedaan. Een rilling van verontwaardiging ging deze maand door Indonesië toen het Franse persbu reau AFPvanuit Saudi-Arabië meldde dat Soleha Anam (30) in Mekka ter dood was gebracht. Een islamitische rechtbank had haar daartoe veroor deeld omdat ze haar werkgever zou hebben ver moord. In brieven aan haar ouders vertelde Soleha een ander verhaal. In het gezin waar ze werkte, had ze een van de kinderen betrapt op diefstal en dat aan een oudere broer van het diefje gemeld. Die schold haar uit en sloeg met een stuk hout op haar in. Toen ook de moeder bij het handgemeen betrokken raakte, kreeg die per ongeluk een zoda nige klap met het stuk hout dat ze de geest gaf. Terwijl de zaak-Soleha nog lang niet is opgehel derd, meldde de Indonesische krant Snara Pem- barnan deze week dat ook Nasiroh Binti Kamu- din in Saudi-Arabië dreigt te worden onthoofd. De 24-jarige huishoudelijke hulp uit West-Java zou haar werkgever hebben doodgeschoten nadat deze haar had aangerand. Diezelfde krant meldde vorige maand dat 434 on geschoolde arbeiders uit de Javaanse havenplaats Cilacap spoorloos zijn, nadat ze door een dubieu ze bemiddelaar waren geronseld. In augustus be landde de 18-jarige Celestine A.K. Syafei uit Pon- tianak (Kalimantan) bont en blauw in een zieken huis in Maleisië. Haar werkgever had haar met stokken afgeranseld omdat ze volgens hem twee appels had gestolen en een waterpomp had laten aanstaan. Hartarti (15) uit Banyumas (Midden-Java) ont snapte in juni uit het huis van haar werkgever in Singapore. Aan de politie vertelde ze dat de we duwe voor wie ze werkte en de 13-jarige zoon des huizes haar maandenlang hadden afgetuigd. Om dat haar vader geen geld had om haar verder te laten leren, heeft Hartarti alleen de lagere school afgemaakt. Met een baantje in Singapore wilde ze ervoor zorgen dat haar jongere broertjes en zusjes wel verder kunnen leren. Het is slechts een greep uit een lange reeks per soonlijke geschiedenissen. Opvallend is dat veel .reacties in Indonesië niet in de eerste plaats zijn gericht tegen de landen waar de slachtoffers werkten. De meeste verontwaardiging daalt neer op de hoofden van de autoriteiten van Indonesië zelf. Critici zeggen dat het ministerie van arbeid in Ja karta lijdelijk toeziet en niet probeert Indonesiërs in het buitenland te beschermen. Helemaal laai end is de publieke opinie over de houding van de Indonesische diplomaten in de Saudische hoofd stad Riyad. Die zouden pas op 1 oktober uit de Saudische pers hebben vernomen dat Soleha de dag daarvoor was onthoofd. Als buitenlanders in aanraking komen met de Saudische justitie, wordt hun ambassade daarvan helaas niet in kennis gesteld, zeiden procureur- generaal Singgih en minister van justitie Oetojo Oesman vrijdag in Jakarta. Het was ook niet de Indonesische overheid, maar actiegroep Solidari- tas Perempuan (Vrouwensolidariteit) die vorige week alarm sloeg omdat opnieuw een vrouw dreigt te worden onthoofd. Luttele dagen later waren Indonesische verslaggevers er achter dat het gaat om Nasiroh Binti Karnudin (24). Reactie van de Indonesische ambassade: we weten van niets, we gaan het onderzoeken, en dat kan we ken duren. De krant Jakarta Postwees op het schrille con trast tussen de zaak van de onthoofde Soleha en die van de Filippijnse Sarah Balabagan. Toen de laatste vorig jaar ter dood was veroordeeld in de Verenigde Arabische Emiraten, spande Manilla zich tot het uiterste in om haar te redden. Presi dent Ramos persoonlijk kwam in actie en van de weeromstuit bemoeide zelfs diens Franse collega Chirac zich ermee. De Indonesische procureur-generaal Singgih heeft nu voorgesteld een juridisch deskundige te stationeren op de ambassade in Riyad. Singgih: „In principe is de gedachte onze burgers een ont hoofding te besparen." JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT landelijk bekend door zijn voorzitterschap van de parlementii ARCHIEFFOTO FOTOPERSBUREAU DJ Uit vaderlandsliefde en uit solidariteiti minister Melkert hadden ook wij graag witte werkster genomen, maar het istt u weer een zwarte geworden. Omdat era van zijn hier. Omdat ze allemaal op zw zaad zitten (zeker de mannen) en je zt n; graag wilt helpen. Omdat we ze achteti tuin in een huisje kunnen stoppen, en ze daardoor dag nacht opgetrommeld kunnen worden; overdag om sch te maken en 's avonds om voor babysit te spelen. Omd ze als het nat is in de stromende regen naar buiten kus sturen om het met kettingen en hangsloten beveiligdel te ontgrendelen, als een kennis met z'n airconditiond wheel-drive\oon'\)dx. en ongeduldig begint te toeteren dat ze als wasmachine ingezet kunnen worden voorza de witte als zwaar bevlekte was en ieder vuil plekje ona lang moeten afschrobben tot het echt weggewerkt is.O dat ze ook stofzuiger zijn en langs alle moeilijk bereikb gaatjes kunnen kiïiipen. Omdat ze de micro-wave enb kast uitstekend vervangen door te allen tijde ingezet tei nen worden om een verse, warme maaltijd te bereiden Omdat ze dan zonder mokken ook nog als vaatwassen het werk gaan. Omdat ze ook in de tuin de bladeren aa harken en het uit Nederland overgevlogen zaad zaaieni verzorgen. Omdat ze tijdens het winkelen alles op hunl kunnen dragen en het zo lastig voort te duwen winkel* gentje overbodig maken. Omdat ze tijdens een gezellig milie-uitje met de klierende kinderen opgescheept kun worden. Omdat ze als butler ronddraven tijdens hetthe kransje met de dames van de rotary of een dineetje mei heren van de club. Omdat ze als antwoordapparaat kui fungeren als we niet thuis zijn en ze ons nimmer meen plichten lastige telefoontjes te beantwoorden daar zeal boodschappen toch verkeerd doorgeven. Maar bovenal tuurlijk omdat ze zoveel goedkoper zijn. Word je in Ned land geacht een werkster 17,50 per uur te betalen (waar ze net bereid is de stofzuiger uit de kast te halen om hes zo snel mogelijk weer in terug te zetten), hier doen zeaS voor honderd gulden per maand. Hoewel, nu moet ik toch even wat zelf doen; evacuaties der gaan spelen. De Nederlandse kolonie in Nairobi isa melijk zo bang dat de komende verkiezingen uit de haö lopen en chaos in de stad veroorzaken, dat een uitgebn evacuatieplan is opgezet om ervoor te zorgen dat de kis ren snel van school worden gehaald en vervolgens veilk worden thuisgehouden. Al bellend informeren we elkas over het dreigende gevaar en de te nemen maatregelen! al rijdend brengen we iedereen daarna naar huis. Is hei plan. Maar bij moeder A begint het al, niet thuis. De werkstfl klapt dat haar bazin is gaan golfen met moeder B. Date geen vooroordeel, want die hebben zwarte werkstersii over hun witte bazen. Snel vader C gebeld. Zijn werkste neemt aan en fluistert dat hij net met moeder D is vveg den. Richting hotel. De moeders E en F slapen uit en® gen door de werkster niet worden gewekt. Vader G is dl bezig met een kippenproject voor uit hun doen geraafe nomadische krijgers en hoort de telefoon niet en moede organiseert een tennistoernooi voor talentvolle dochttf van ambassadeursvrouwen en heeft het dus erg drukw evacueert nu wie? Gelukkig, de werksters stoppen onmiddellijk met alles" ze mee bezig zijn en snellen, te voet, naar school, grijp® onder iedere arm een kind, hangen er ook nog een opk rug en snellen vervolgens met gevaar voor eigen leven t sen de rellen door weer terug naar huis. Kortom, levede zwarte slaafjes, ik bedoel werksters! FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2