'Iedereen staat bij ons weer op scherp' Self's gehavend Newcastle boezemt Advocaat ontzag in Sport Arie Haan ontkent alle geruchten Roda JC moet kwartfinale kunnen halen Timman en Nikolic geven geen krimp chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -5356463 laas trekt startverbod in j hdhoven» Richard Groenendaal en Adri van der Poel mogen ,e.( an hun teammanager Jan Raas komende zondag toch starten ide eerste wereldbeker in Eschenbach (Zwitersland). Raas had !e beide renners een startverbod opgelegd, omdat de internatio- iale wielrenunie (UCI) de ploegen verplicht in het landentricot ing e rijden. Aangezien de UCI heeft laten weten vast te houden 3rfi an de verplichting landentruien te dragen, heeft Raas gisteren overleg met sponsors besloten zijn startverbod op te heffen, rdfyan der Poel en Groenendaal starten in de landentrui, maar het een tricot met een verrassing. Wat het is gaan we niet verkiap- he en. We willen de UCI zo lang mogelijk in spanning houden", M |dus Raas onden» Het voetbalidool Bobby Charlton gaat op toernee om f|e kandidatuur van Engeland voor het WK 2006 te promoten. )e net 60-jarige wereldkampioen van 1966 reist met de Engelse l jinister van Sportzaken, Tony Banks, naar de Verenigde Staten, osta Rica en Trinidad en Tobago om leden van het uitvoerend omité van de wereldvoetbalbond FIFA te ontmoeten. In de lijd om de organisatie van het WK in 2006 moet Engeland het 'lu inder meer opnemen tegen Duitsland. De FIFA wijst in 2000 het 21 pstland aan. )e Wolf slaat aanbiedingen af sp otterdam John de Wolf heeft aanbiedingen van de Belgische r ersteklassers Eendracht Aalst en Lokeren voorlopig even afge- lagen. De 35-jarige verdediger wil de uitkomst van het kort ar ling afwachten dat hij tegen zijn werkgever Hapoel Ashkelon uit p sraël heeft aangespannen. Dat gaat over de afwikkeling van zijn roii ontract. „Mijn advocaat belde me boos op. Hij zei dat ik in de D echtszaak zwakker sta als ik ondertussen bezig ben met andere air. iubs. Daarom heb ik België voorlopig even uit mijn hoofd yte et", aldus De Wolf. Het kort geding dient over tien dagen in Is- vo aël. !E5 trbiter krijgt steun van de waarnemer [jSTLi Scheidsrechters in het betaald voetbal krijgen steun van !e waarnemer bij het stilleggen van duels bij aanhoudende preekkoren. Naar aanleiding van een aantal incidenten deden Ie scheidsrechters begin oktober het voorstel de verantwoorde- ijkheid voor het staken over te dragen aan de waarnemers. „De cheidsrechter is de enige die op het fluitje kan blazen, maar hij oeft zich niet meer te concentreren op de spreekkoren. Dit kan lij overlaten aan de waarnemer", zei John Blankenstein, hoofd cheidsrechterszaken van de KNVB. a Chinese verbetert record 5000 meter hanghai De Chinese aüete Dong Yanmei heeft gisteren tijdens Ie achtste Nationale Spelen in Shanghai het wereldrecord op de n j iflOO meter voor vrouwen gebracht op 14 minuten en 31,27 se- londen. Het oude record stond sinds 22 juli 1995 in de Belgische laats Hechtel met 14.36,45 op naam van de Portugese Fernan- dt laRibeiro. Met Yanmei bleven in de hitte nog twee Chinese aopsters onder de vorige toptijd. Jiang Bo eindigde als tweede )i a 14.31,30, Liu Shiziang werd derde in 14.32,33* iridgers tiende op WK iammamet Het succes van de Nederlandse vrouwen bij het WK iridge in de Tunesië is gisteren beperkt gebleven tot een laagd protest. Captain Ed Franken maakten bezwaar tegen het iptreden van de arbiter in het duel tegen China. De jury d'appel /as snel overtuigd van het Nederlands gelijk, vooral omdat de cheidsrechter toegaf een fout te hebben gemaakt. De jury be- iaalde de uitslag van de wedstrijd tegen de Chinezen op 20-10. laar bleef het bij. Tegen de VS verloor Oranje met 14-16, de rj onfrontaties met Zuid-Afr ika en Argentinië leverden niet de rote zeges op die Nederland bij de beste acht hadden kunnen rengen. De vrouwen bezetten na zes ronden de tiende plaats. CtVoods PG A-speler van het jaar tim beach gardens Eldrick 'Tiger' Woods kan de titel golfspeler an het jaar in de Ameriaanse PGA-Tour niet meer ontgaan. De 1-jarige ster kan met een totaal van 98 punten niet meer wor- len ingehaald door nummer twee van de ranglijst, zijn landge- loot Davis Love III, die 70 punten bezit. In zijn eerste volledige ejj aar als prof won Woods de Masters en nog drie toernooien. ri Trainer Salamanca ontslagen ®"]j aadrid Het bestuur van de Spaanse eerstedivisieclub Salaman- a heeft coach Andoni Goikoetxea ontslagen. Salamanca bezet nomenteel de gedeelde voorlaatste plaats met vier punten uit leven wedstrijden. Alleen Sporting Gijon doet het met slechts :n punt nog slechter. Spits David Connolly als Feyenoorder terug op Engelse bodem Als enige van alle buiten landse spelers bij Feye- noord groeide hij op in Én- geland. Maar de grasmat van Old Trafford, de magi strale voetbaltempel van Manchester United, had hij tot deze week nog nooit als profvoetballer betreden. David Connolly, die wist dat hij vroeg of laat wel een keer zijn kunsten zou ver tonen in het noorden van Engeland. „Alleen had ik een jaar geleden nooit ge dacht, dat het in het shirt van Feyenoord zou gebeu ren." manchester marcel van der kraan gpd-verslaggever Waar Feyenoorders als Regi Blinker, Orlando Trustfull en Henke Larsson eerder de Kuip verlieten om hun geluk in Groot-Brittannië te beproeven, maakte de 20-jarige Ierse inter national deze zomer de over steek in omgekeerde richting. Connolly liet de Premier League voor wat die was en haakte gre tig in op het aanbod van Feye- noord-voorzitter Jorien van den Herik om in Rotterdam-Zuid een vier-jarig contract te teke nen. In de Kuip durfde men de gok wel te wagen met een speler, die jong, ambitieus en in het Ierse elftal al een vaste waarde is. Feyenoord hoefde tenslotte geen stuiver voor hem te beta len. In eigen land moesten de clubs nog zo'n vier miljoen gul den voor hem overmaken aan Watford, maar vanwege het Bosman-arrest was hij voor het buitenland transfervrij. Connolly weet wat hij wil in het leven en had bewust geen nieuw contract getekend bij Watford. Hij is, ondanks de moeizame periode die Feye noord doormaakt, zielsgelukkig. „Bij Feyenoord," zegt hij in Manchester, „heb ik alles aan getroffen wat ik van een grote Europese club verwachtte. Een schitterend stadion, trouwe supporters, een goede organisa tie en de zekerheid van Euro- David Connolly op drift tegen MVV. pees voetbal. In mijn eerste sei zoen doe ik al zoveel mooie er varingen op. Alleen al de Cham pions League. Samen in een poule met Juventus en Man chester United! Dan kan ik toch geen spijt hebben?" Omdat hij nog al wat inter land-verplichtingen had en heeft, ontbreekt Connoly met enige regelmaat in de Feye- noords selectie. Het is een van de oorzaken waarom hij nog geen vaste plaats heeft ver overd. Na de kraker tegen Man chester United mist hij Ajax- Feyenoord al weer, omdat de Ieren overmorgen in trainings kamp gaan voor de play-off- wedstrijden tegen België voor een plaats op het WK. „Nog twee interlands, dan ben ik be schikbaar voor Feyenoord. Ik zit er vreselijk mee. Ik wil geen du el missen, zeker niet tegen Ajax, maar de bond eist me op. Als het aan mij lag, had ik zondag nog gewoon gespeeld." Hoewel hij klein van stuk is (1.73 m.) laat hij in het veld niet met zich spotten. Connolly heeft, wat ze in Engeland noe men, 'bulldog-spirit'. Daarbij heeft hij een behoorlijk voetbal inzicht en is hij rap op de eerste meters. Of het voldoende is om in de Kuip te slagen als spits, moet de toekomst uitwijzen. Feyenoord wil hem in elk geval de kans geven zich te bewijzen. Omdat hij drie jaar jonger is dan Cruz en geen 15 miljoen gulden heeft gekost, mag hij daar de tijd voor nemen. Con nolly: „Maar ik wil er niet zo lang over doen om door te bre ken. Als ik een basisplaats heb, is het voor Mick McCarthy, de Ierse bondscoach, makkelijk om mij steeds op te stellen. Ik wil bouwen aan het succes van Feyenoord, wil naar het WK en ik wil meneer Van den Herik la ten zien dat hij er goed aan heeft gedaan mij te halen." Connolly zou Feyenoord in de zevende hemel brengen, als hij vanavond tegen de kampioen van Engeland het net kan vin den. Na de afstraffing tegen Ju ventus en het recente rumoer zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. „Maar ik denk nog steeds dat Turijn een incident was. Het verschil in klasse was niet zo groot als de uitslag deed vermoeden. Feyenoord heeft een jonge ploeg met talent. We missen ervaring. Het draait nu niet, maar ik denk dat de wed- strijd tegen Manchester United iedereen weer op scherp kan zetten." manchester anp Feyenoords coach Arie Haan wil zich in Engeland vooral richten op de wedstrijd tegen Manches ter United. Tussen de bedrijven door dient hij zich ook bezig te houden met de geruchten. De belangrijkste mededeling: „Ik ga niet naar Standard Luik". „Wat Aad de Mos zegt is niet waar", vervolgde Haan, oud trainer van de Belgische club. De Mos kreeg gisteren bij Stan dard zijn ontslag. Haan: „Kennelijk heeft hij geroepen dat ik al een gesprek heb gehad. Dat is allemaal voor zijn reke ning. Ik heb het betreffende be stuurslid met wie ik zondag avond gegeten zou hebben al vier maanden niet meer ge zien". Liever sprak Haan over de wedstrijd in Manchester. Een punt zou eigenlijk geweldig zijn, was in grote lijnen zijn indruk. Dat duidt op een zeer behou dend systeem. De verwachting is één spits, Henk Vos. Cruz ontbreekt wegens een schor sing. Waarschijnlijk is Van Gas tel de vrije man, met vier in de mandekking spelende verdedi gers voor zich. Vermoedelijke opstelling Feye noord: Dudek; Van Gobbel, Schuiteman, Van Gastel, Picun en Graff; Van Wonderen, Bos- velt, Sanchez en Van Bronck- horst; Vos. Primorje mist twee geschorste spelers ljubljana anp De belangen voor Roda JC in de tweede ronde van het Europese bekerwinnaarstoemooi zijn groot. De Limburgse ploeg die morgenavond de eerste wed strijd uit speelt tegen het Slo veense NK Primorje is er veel aan gelegen om de kwartfinales, in maart, te bereiken. „Behalve financieel is 'overwinteren in Europa' goed voor de uitstraling van de club. Zeker nu we druk doende zijn met een nieuw sta dion", verklaarde dinsdag op weg naar Ljubljana directeur Van Dijk. Martin Jol is de coach die Roda JC via NK Primorje bij de laatste acht moet brengen. Hij heeft Primorje niet persoonlijk bekeken. Assistent Achterberg en jeugdopleider Vrösch deden het ieder een keer. Zij rappor teerden dat hun club zonder meer de kwartfinale moet kun nen halen. Het Nederlands voetbal is veel sterker dan het Sloveense. Onlangs speelde Ajax tegen Maribor, de Sloveense nummer twee: 1-1 in Maribor en 9-1 in Amsterdam. Roda JC speelt morgen defini tief zonder linksachter Van Haaren. Tot donderdag is de vraag of Obdam of anders Mo res hem zal vervangen. Obdam is niet volledig fit. Roda heeft geen geschorsten. NK Primorje moet het don derdag stellen zonder Sculac en Kdelja. Zij kregen schorsingen naar aanleiding van gele kaar ten in de eerste ronde toen de Sloveense club Stockholm uit schakelde. De Sloveense beker winnaar staat bovenaan in de nationale competitie, ondanks dat de ploeg uit de laatste twee wedstrijden slechts één punt haalde. ,r™ Ieelname Phillip Cocu op losse schroeven woven marc houben m dverslaggever het midden Jon Dahl Tomasson, lopen zich warm in het Phillips-stadion. bal blokkeren. Eigenlijk was er helemaal niets aan de hand." Advocaat hoopt tot de aftrap op een medisch wondertje. Co cu zegt eventueel bereid te zijn tot het slikken van pijnstillers. Maar daarmee is wat hem be treft ook wel de grens bereikt. De 27-jarige international heeft nog enkele goede jaren voor zich en hoopt bij het aflopen van zijn contract aan het einde van dit seizoen op een buiten lands avontuur tegen prettige, financiële randvoorwaarden. „Er gaat zeker geen injectie in mijn enkel. Daar begin ik niet aan, zo zit ik niet in elkaar. Ik wil nog wat langer mee dan vandaag." Cocu laat zich dus niet onder druk zetten. Maar op PSV is de druk sinds het 1-3 verlies tegen Dynamo Kiev in de Champions League wel degelijk verhoogd. Het uitgangspunt voor het tref fen van vanavond met de 'Mag pies' is volgens Advocaat even simpel als lastig. „We moeten winnen. We zullen de tegen stander dus gelijk op eigen helft vastzetten." De Hagenaar zag zaterdag met eigen ogen hoe Newcastle met 4-1 van Leeds United ver loor en welke duidelijke proble men de Noord-Engelse ploeg, ondanks de 29-jarige Georgi sche revelatie Temur Ketsbaia, met de bezetting kent. Zijn Schotse collega Kenny Dalglish weet de aanval lamgeslagen door de blessures van Alan Shearer en de Colombiaan Faustino Asprilla, daarnaast ontbreekt de gekwetste verdedi ger Stuart Pierce. Advocaat: „Toch is voor mij de wedstrijd tegen Leeds geen maatstaf. Die nederlaag had alles met een ge brek aan inzet te maken. Kwali tatief blijft Newcasüe een top- ploeg, spelend vanuit een sterke organisatie en met de nadruk op de counter." Toch kan ook Advocaat geen beter moment bedenken voor de onderlinge krachtmeting. Hij kan zelfs beschikken over het herstelde spitsenduo, de Belgen Luc Nilis en Gilles de Bilde, en piag ook zonder Zenden en eventueel Cocu met niets min der dan een zege tevreden zijn. Het Engelse gevaar van van avond staat vermoedelijk op een eiland en heet Ian Rush. De speler uit Wales vierde maan dag zijn 36ste verjaardag. Stand gelijk in kampioenstweekamp rotterdam gpd Jan Timman heeft nog geen concrete plannen voor een be zoek aan het museum. Tijdens het NK schaken in de Kuip af gelopen juli besloot de Am sterdammer een ochtendje een kijkje te nemen in Boij- mans Van Beuningen. Niet ontkend kan worden dat het uitstapje een verfrissende uit werking op hem bleek te heb ben, want enkele uren later behaalde hij een schitterende overwinning op Leiderdorper Jeroen Piket. Nu was er die zomerdag ook alle aanleiding voor Timman om de zinnen te verzetten, want een ronde eerder had hij een smadelijke nederlaag gele den tegen Cifuentes. De situa tie is nu anders. Timman hoeft zich vooralsnog weinig verwij ten te maken in zijn tweekamp om de nationale titel tegen Pe- drag Nikolic, die gisteren zijn tweede ronde en tweede remi se beleefde. Timman zal de laatste zijn om te beweren dat hij foutloos speelt maar hij is over zijn vorm 'niet ontevre den', zoals hij het zei. „Zeker als je in aanmerking neemt dat ik drie maanden niet gespeeld heb. Ik moet er weer een beetje inkomen. Maar gemak kelijk is het niet, dat bleek vooral de eerste dag. Ik was heel moe na die lange partij." Gisteren waren de groot meesters eerder klaar - net binnen de vier uur - maar daarmee is niet gezegd dat de partij weinig om het lijf had. Het tegendeel was het geval. „Het was een interesssant en scherp gevecht," vond Nikolic, die zei met het halfje te kun nen leven. „Het is een nor maal resultaat." De Bosniër leek aanvanke lijk het beste van het spel te hebben, nadat hij in de ope ning een pion had geofferd. Timman kwam in de Grnfeld- Indiër, zo'n beetje zijn lijfvari ant, op de negende zet met het bepaald niet alledaagse Db6. Die zet schijnt slechts eenmaal eerder gespeeld te zijn, tussen twee onbekende Denen, een gegeven waarvan Timman niet op de hoogte was. „De zet was improvisatie, maar ik ben er niet ontevreden mee," aldus de bedenker van het plan. „Beiden nemen de hand schoen op," merkte commen tator Lex Jongsma in de pu blieksruimte op toen de zwar te dame na 10. Ld3 de pion op b2 mocht slaan. Het leidde lot scherp spel aan beide zijden, waarbij wit met het loperpaar, actief spel en een veelbeloven de pionnenstructuur in het centrum voldoende compen satie voor het offer had. In de -analyse-ruimten ver scheen meer dan eens een va riant op het bord die voor zwart niet veel goeds voorspel de, maar achter het bord toon de Timman aan dat hij wel de gelijk tegenspel had. Hij zocht zijn heil op de koningsvleugel, gaf aan de andere zijde van het bord een pion terug („Die was niet belangrijk") en bracht zijn tegenstander met 29. f5 in verwarring. De Bosniër zag af van en passant-slaan, hetgeen Piket in de perskamer afkeur de. „Hij had die pion beter wel kunnen nemen," oordeelde hij. Timman was het daar niet mee eens, Nikolic op zijn beurt vond dat hij al eerder in de fout was gegaan. „Mijn ne gentiende zet (f3) was een misser. Kfl was beter ge weest." De rollen waren omge draaid, want nu stond de Bos niër voor de opgave de beste verdedigingszetten te vinden. Dat bleek hem wel toever trouwd. Timman had vooral waardering voor wits 30e (De2) en 35e zet (Del). „Ik moet eerlijk bekennen dat ik Del helemaal gemist had, hoewel het de enige zet was." Timman was niet te spreken over zijn Dg5 (zet 34). „Dat was een duidelijke fout. Maar het was niet gemakkelijk en ik had weinig tijd in een moeilij ke stelling." Door herhaling van zetten kwam vlak voor de eerste tijdcontrole het einde, waardoor de stand in de mini- match nu 1-1 is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23