De troefkaart van Ajax heet Dani Sport Hiddink kan verzoening met Witschge vergeten r ii"im* De blauwe bal van een droogkomiek De grote verwarring Voor Hicham Rbii staat de deur van AV Rijnsoever open Erwin Beltman wordt moe van het 'vissen' Oude glorie en nieuwe tegenslag bij Roodenburg JENSDAC 22 OKTOBER 1997 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Alsof het in de eerste helft dag was en in de tweede helft nacht, zozeer ver schilde het spel van Ajax tegen Udinese gisteravond. De sprankelend gestarte Amsterdammers vielen in de sfeervolle Arena ver te rug en bleven daardoor steken op een linke 1-0 voorsprong. Het enige Ajax-doelpunt kwam op naam van Dani, die als een duveltje uit de trucendoos van Morten Olsen opdook aan de rechterflank. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Het schimmenspel van Olsen voorafgaand aan de krachtme ting met Udinese had nogal wat bevreemding gewekt. Door de media vals voor te lichten hoop te de Ajax-trainer maandagmid dag in alle rust zijn troefkaart uit te kunnen spelen. Onbe spied wilde Olsen de laatste oe fensessie benutten om Dani klaar te stomen voor een hem ongebruikelijke taak. En dus lastte de Deen een geheime training in, eentje waaruit een verrassende keuze viel op te maken. Die keuze, Daniel da Cruz Carvalho als rechteraanvaller, bleek een juiste. Door de lang durige spierblessure van Tijjani Babangida was Morten Olsen genoopt te experimenteren. Vo rige week, tegen NAC, mochten Arveladze, Benni en de na veel stampei verhuurde Reuser het proberen. De oplossing diende zich echter pas gisteren aan, in Dani juicht na zijn, naar later bleek, winnende doelpunt voor Ajax tegen Udinese. de persoon van wisselspeler Da ni. Een hoogbegaafde voetbal ler, bij Ajax beperkt in zijn ont wikkeling door de constante vorm van zijn naaste concur renten, Jari Litmanen en Ri chard Witschge. „Dus moet ik nu maar op de rechterkant laten zien wat ik waard ben", zei het Portugese talent na afloop van zijn opzienbarende optreden. Al dient gezegd dat de verde diging van Udinese daartoe de ideale voorwaarden had ge schapen. De gehele eerste helft baadde Dani in een zee van ruimte, doordat zijn beoogde bewaker Cappioli zich in het centrum van de defensie ver dienstelijk meende te moeten maken. De manier waarop Ajax profiteerde van de tactische wanorde bij Udinese was geraf fineerd, de eerste helft zelfs oogstrelend. „Toen speelden we ze echt helemaal zoek", zei aan voerder Danny Blind over de beste 45 minuten die Ajax tot nu toe voor eigen publiek heeft gespeeld. Richard Witschge staat niet open voor een eventuele verzoeningspoging van bonds coach Guus Hiddink. De linkermiddenvel der maakte maandag bekend dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor het Ne derlands elftal, zolang Hiddink aan het roer staat. Witschge is verbolgen over het feit dat via zijn vrouw moest vernemen dat hij niet geselecteerd was voor Oranje. „Dat hij Idest voor jongens als Cocu en Van Bronckhorst is zijn goed recht", zei Witschge. „Maar ik vind het niet normaal dat hij veelvuldig contact heeft met niet- geselecteerde jongens die hem in het openbaar zijn afgevallen, en mij helemaal links laat liggen." Zijn ploeggenoten bij Ajax reageerden losjes op de opmerkelijke stellingname van Witschge. „We zaten in trainingskamp toen het op televisie kwam. Ik had expres niks gezegd. Vrijwel iedereen lag al op bed toen het werd uitgezonden en opeens hoorde ik allemaal geschreeuw en gejoel uit die kamers komen." Wat hem betreft hoeft Hiddinkhem niet te bellen. „Nee, ik ben afgeknapt op hem. En als er bij mij iets knapt, dan heelt het nooit meer." foto anp Het rendement was echter te gering. Schietkansen waren er in overvloed, voor Arveladze, Blind, Dani en Hoekstra. Maar doeltreffend was Ajax slechts eenmaal, dank zij een kopbal van Dani, op aangeven van de naar rechts uitgeweken Litma nen. Het vierde Europese doel punt van de Portugees, die in dat verband een patent op be langrijke treffers lijkt te hebben. Vorig seizoen scoorde Dani op cruciale momenten tweemaal met het hoofd tegen Glasgow Rangers en eenmaal wonder schoon met zijn linkervoet, bij Atletico Madrid. „Toeval", hield hij zichzelf gisteravond voor. „Het is mijn werk om de trainer meerdere mogelijkheden te bie den. Dus speel ik rechtsbuiten als hij dat wil, zo goed als ik kan. Het is niet zo dat ik extra motivatie uit Europa Cupwed strijden haal. Die haal ik meer uit het feit dat ik eindelijk weer eens in de basis stond." Het verrassingseffect van Da ni was na de pauze uitgewerkt. Met uitzondering van de ijzer- sterke Sunday Oliseh. daalde het spelpeil van Ajax de tweede helft naar een bedenkelijk ni veau. Vermoeidheid en onzorg vuldigheid sloegen hand in hand toe, waardoor de Amster dammers de kans op een riante uitgangspositie voor de return lieten liggen. Udinese spijkerde intussen de verdediging met ze ven spelers dicht en speculeer de op een bevlieging van de enige gevaarlijke aanvaller die het rijk is, Oliver Bierhoff. Een klein kwartier voor tijd resul teerde dat bijna in de gelijkma ker, maar de kopbal van de Duitse spits vloog rakelings over. „Ronduit slecht", vond Ronald de Boer de manier waarop Ajax de Italianen in de tweede helft in de kaart speelde. „Daarom houd ik toch een naar gevoel aan deze wedstrijd over." Het is de ervaring van de af gelopen jaren die Ajax sterkt in de aanloop naar de terugwed strijd, over twee weken in Udi- ne. Overtuigende thuiswedstrij den in de Europa Cup zijn, de slachtpartij tegen de semi-profs van Maribor daargelaten, de laatste tijd spaarzaam in Am sterdam. Daartegenover staat een bijna traditionele producti viteit in de uitwedstrijden. De laatste keer dat Ajax op ver plaatsing niet tot scoren kwam was bij een poulewedstrijd in de Champions League, op 1 no vember 1995. „Omdat we in uit wedstrijden altijd meer ruimte krijgen", verwoordde Frank de Boer het optimisme in het Ajax kamp „zullen we ook in Italië ons eigen spel kunnen spelen. En hoewel ik Udinese geen slechte ploeg vind, moet dat ge noeg zijn om de volgende ronde te bereiken." Ajax: Van der Sar; Tobiasen, Blind. Oli seh en Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen en Witschge; Dani, Arvelad ze (75. McCarthy) en Hoekstra. Udinese: Turci; Genaux, Calori en Brr- totto, Helvcg, Walem, Giannichedda en Cappioli (69. D'lgnazio); I'oggi (81. Email), Bierhoff en Amoroso (56. Loca- teUi) an den Herik niet naar klassieker nchester» Jorien van den Herik is zondag niet aanwezig bij ax - Feyenoord. De voorzitter van de Rotterdamse club toont h solidair met zijn supporters. Die mogen er, in het kader van I jaar van de bezinning, niet in. Eerder besloten de voorzitters samenspraak met de KNVB dit seizoen de zogenoemde klas- ,s. >kers niet door fans van de uitspelende ploeg te laten bezoe- ;cht n. Dit als direct gevolg van de rellen bij Beverwijk, in de vorige iv impetitie. In de Kuip is de wedstrijd zondag te volgen op een >s oot beeldscherm. Van den Herik bevindt zich onder de bezoe- !sU rs in de Kuip. we [aarhuis verslaat Muster Je |i ittgart Paul Haarhuis heeft gisteren de derde ronde van het 'r iper 9-tennistoemooi in Stuttgart bereikt. De Eindhovenaar "2 m in drie sets van Thomas Muster, die als twaalfde was ge- B aatst. Het was de tweede overwinning in twee dagen voor larhuis, die maandag de Belg Dewulf uitschakelde. Tegen uster won Haarhuis de eerste en derde set, beide keren met 6- De tweede set liep uit op een tiebreak, die de Oostenrijker met al u 3 in zijn voordeel besliste. Siemerink slaagde er niet in als ,'eede Nederlander de derde ronde te halen. De Rijnsburger door met 6-3 6-4 van Björkman. uurbier verlaat trainersopleiding iSTWim Suurbier heeft de trainersopleiding van de KNVB na n les verlaten. De voormalige international kon de cursus niet ,ror' imbineren met zijn andere werkzaamheden. Suurbier volgde 'cursus oefenmeester 1 met de bedoeling door te stromen :ht aar de elitecursus voor ex-internationals. Het diploma van deze ileiding, waarvoor Ronald Koeman, Ruud Gullit, Frank Rijk- ard en Johan Neeskens direct zijn toegelaten, geeft houders cht om clubs in het betaalde voetbal te coachen. Suurbier wil- ;ook de elitecursus volgen, maar de KNVB wees hem af. Vol- ns de bond heeft de oud-ajacied te weinig ervaring in het trai- ersvak. Suurbier blijft in de toekomst welkom voor de cursus efenmeester 1. larlins weer aan de leiding e R|i eveland De Florida Marlins hebben in de World Series van de merikaanse Major League weer de leiding genomen. De derde edstrijd tegen de Cleveland Indians leverde de Marlins in Ge land een zege van 14-11 op. Daardoor werd de stand in de est-of-seven reeks 2-1 voor de Marlins. Vriend en vijand waren et er gisteravond over eens dat het een bedroevend slechte ver- ining was. „Beide ploegen probeerden elkaar af te troeven met luten", stelde manager Mike Hargrove van de Indians. Door Irijke vergissingen kon het gebeuren dat er in totaal 25 runs erden genoteerd, het op één na hoogste in de historie van de brld Series. Alleen in de vierde wedstrijd in 1994 tussen de oronto Blue Jays en de Philadelphia Phillies liep de teller langer oor: 15-14 voor Toronto. w L7fcX.V\. Portugees springt als duveltje uit trucendoos van Morten Olsen en maakt winnende treffer tegen Udinese Bijdragen: Gertjan van Geen, Loman Leefmans, Rob Onderwater ent U hem nog, de droogko miek van de korfbalwereld kritiek had op de korfbalfo- sin het Leidsch Dagblad, nder van Unen is zijn naam hij is lid van De Danaïden. iee weken geleden bedienden jhem op zijn wenken door korfbalfoto met mannetje, ouwtje en korf te plaatsen, ge el in de stijl van Neerlands fa- iliesport nummer 1. Suizebollen-redactie ontving i brief van hem. eerlijkheid gebiedt mij te %en dat de foto van Mark La irs in het Leidsch Dagblad van ikt.j.l., behorend bij een reac- 'op een artikel van mijn hand het clubblad Hermes van De maiden over de m.i. mindere rc mliteit van de korfbalfoto's dit wen, zonder meer het beste is if deze fotograaf tot nu toe ift geproduceerd. Uitgedrukt een cijfer, zou ik zeggen: een 'kas één schoonheidsfoutje: trfballers 'doen het' nooit met :ondé/j blauwe bal. sych; lnc^er van Unen, De Danaïden. Van Unen wilde deze brief in de rubriek 'Schrijvende Lezers' ge plaatst zien, maar helaas: in de ze rubriek plaatst de redactie van het Leidsch Dagblad slechts serieuze epistels. Wij van Suizebollen zijn echter niet de kinderachtigste en ge ven Van Unen een klankbord. En uiteraard een antwoord. 'Geachte Heer Van Unen, De eerlijkheid gebiedt ons te zeg gen dat korfballers inderdaad niet met blauwe ballen spelen, al lijken sommige gelaatsuit drukkingen tijdens kolfbalwed strijden soms wel een gevolg van dit vervelende fysieke ongemak. Diezelfde eerlijkheid drijft ons ertoe U mede te delen dat op het gebied van droge humorde kwaliteit van Uw ingezonden brief tot de mindere pennen vruchten van Uw hand behoren. In een cijfer uitgedrukt, zouden wij zeggen: een &-. Veel succes met Uw rubriek in Hermes. Met vriendelijke groet, Suizebollen. leiden Het zaalhandbalseizoen is nog maar net begonnen en nog niet iedereen is daar al helemaal aan gewend. Zeker deze keeper niet, die zijn optreden in de Vijf Mei-hal verwart met een dagje liggen aan het strand. In zijn sportdomein in de cirkel van het handbalveld is het niet mogelijk om even rustig met de be nen te zwabberen. Waarvan acte. foto loek zuyderduin Op de uitnodiging van de atle tiekvereniging Rijnsoever uit Katwijk stond: „Ter opluistering van de ope ning van de atletiekbaan, orga niseren we een estafette op zater dag 18 oktober. Meld u aan met een ploegen maak een feest van onze dag. Kom, dacht Leo Pluimgraaff, laat ik ze bij Rijnsoever eens een poepie laten ruiken en ik schrijf me in met vier 'raketten' van Quick Boys. Leo 'Pluim', voor malig spits van Quick Boys is ei genaar van een sportzaak en dacht: hiermee ga ik in Katwijk bij die atleten een goede sier maken. Dat bleek. Zaterdag op de atle tiekbaan had zich een keur aan estafetteploegen verzameld. Daaronder zaten voortreffelijke kwartetten, maar de vier van Quick Boys waren ongenaak baar. Hicham Rbii, Erwin Crooy, Pieter Slootweg en Hans van der Plas liepen tijdens de eerste manche alles en iedereen naar huis in een tijd van 50 se- conden. Dat moesten we nog maar een keer doen, vond de organisatie. Alle winnaars werden nog een keer in de baan geroepen. Het publiek, niks gewend natuurlijk, vond het prachtig. Het startschot van de bekende atleet Kamiel Maase klonk. En weg waren de atleten voor de eerste honderd meter. De eerste loper van Quick Boys, Hicham Rbii, was wederom als een speer uit de startblokken geschoten. Maar na 60 meter een schreeuw. Rbii greep naar zijn hamstring. Hij hinkte en kon nog net het stokje aan Pieter Slootweg over handigen. Dat Quick Boys on danks dat de wedstrijd weer won, ze liepen zelfs een secon de sneller, zegt genoeg over de snelheid van de heren, die in het veld soms niet vooruit te branden zijn (geintje). De blessure van Rbii wierp een schaduw over de zege. Later in de middag wachtte een oefen wedstrijd tegen Quick H. Trai ner Tempelaar had Rbii in de basis staan, maar de Alphenaar kon niet meer vooruit. Rbii had nog aan de warming up willen beginnen, maar biechtte het he le verhaal uiteindelijk op. Een preek kreeg Rbii niet van bestuur en trainer, hoewel de trainer afwist van het uitstapje naar de atletiekbaan. „Wel kreeg Rbii een paar boze blikken naar zich toegeworpen", zegt Arie de Vreugd, manager technische zaken. „Dat was niet zo slim was Hi cham heeft gedaan, want hij is nogal blessuregevoelig. We ne men verder niemand iets kwa lijk, wel Hicham zelf. Hij is ou der dan 20 en had beter moeten weten. Quick Boys is topamateur en Rbii moer als een topamateur denken. Komende zaterdag wacht de kraker tegen Katwijk op Nieuw Zuid. Rbii zal daar waarschijn lijk niet bij zijn, want deze week heeft hij nog nauwelijks kunnen trainen. Mochten er toch sancties vol gen, dan is AV Rijnsoever gaar ne bereid om Rbii in de armen te sluiten. Hicham Rhii, de don kere parel van Nieuw Zuid, als de raket van De Krom. Wat zou dat mooi zijn, dromen ze bij Rtjnsoever. r\vin Beltman vestigde lopen zondag een bijzonder cord. De spits van het Wasse- iarse Blauw Zwart scoorde in strijd om de Amstel Cup aar liefst twaalf keer tegen Re- Zoetermeer. Het duel eindig met 18-1 sowieso in een onsterscore. De eerlijkheid biedt te melden dat Blauw 'art in de eerste klasse uit mat en Real, pas dit jaar opge- >agt cht, in de kelder van het ama- nak urvoetbal vertoeft, pas Het is een Hindoestaanse club, door een paar vaders geformeerd en in het elftal spelen allemaal broers en neven. Op zich is het helemaal nog niet eens zo'n slecht team, dat Real. Het is altijd aardig om ach teraf een vriendelijk woord voor de tegenstander over te hebben, maar getuige de score was daar in het veld weinig van te mer ken. „Dat kwam door het poulesys teem. Wij hadden gelijkgespeeld tegen VVM en zij hadden met 11-0 van Real gewonnen. Dus moesten wij minimaal dezelfde score neerzetten. Bij ieder doel punt dat ik maakte, haalde ik de bal snel uit het net en rende tiaar de middenstip. Dat was vermoeiender dan het scoren zelf" Als je dan zo moe werd van het 'vissen' in het net van de te genstander, dan had je mis schien een paar balletjes af moeten leggen op je medespe lers zodat die ook een doel- puntje konden meepikken. „Het liep gewoon zo, 18-1 is natuurlijk een ongelooflijke uit slag en tivaalf keer scoren is waarschijnlijk ook nog nooit vertoond. Kom, zoveel maak ik er op de training nog niet eens. Het zit Roodenburg ook niet mee. Net als er over de geplaagde Kooiclub weer eens wat positiefs valt te melden, komt er opnieuw een 'zaak' aan het licht. Eerst het goede nieuw. Komende vrijdagavond wordt in het clubhuis een zogeheten Wall of Fame onthuld. Een muur met daarop een collage van foto's uit het roemruchte verleden van Roodenburg. Met onder meer plaatjes van Glenn Helder, Hennie de Romijn, Marcel Valk en Jeffrey van As gecompleteerd met afbeeldingen van wat verder terug in de tijd, zoals die van Bert Jan sen, Wim Rijsbergen, Marco van Alphen en Ron de Roode. De meesten zijn ook aanwezig bij de presenta tie die door Rijsbergen wordt voorgegaan. Roodenburg kan wel weer eens een feestje gebrui ken. Door allerlei negatieve ontwikkelingen in de laatste paar jaren leidt de club een kommervol bestaan in de kelder van de derde klasse van het zondagvoetbal, terwijl de gelouterde jeugdafdeling het ene talent na het andere is kwijtgeraakt. Net als de mogelijkheid zich aandient om in aanwe zigheid van diverse coryfeeën te filosoferen over betere tijden, dient zich opnieuw een smetje op het zwart blauwe blazoen aan. Ditmaal met het eerste team in de hoofdrol. Het elftal dat wordt getraind door Jan Zoetemelk stond tot begin deze week fier aan kop in de vijfde klas se, met twaalf punten uit vijf wedstrijden. Dat is nu an ders. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de ploeg drie punten in mindering gebracht wegens wangedrag in het duel met Docos van 13 september jongstleden. Behalve de aftrek, kreeg goalie Patrick van der Wiel een schorsing van maar liefst tien wedstrijden aan zijn kee persbroek, Zoetemelk mag twee duels niet in de dug out plaatsnemen en ook mag de club een boete van 200 gulden op de giro van de bond overmaken „Ik heb het over deze zaak nog niet met mijn mede bestuursleden gehad", zegt voorzitter Ron van Poel geest. „De straf van de personen in kwestie zullen we niet aanvechten. Maar dat het hele team middels die drie punten aftrek wordt gestraft, daar gaan we waar schijnlijk wel tegen jn beroep. Wat is het geval. In de wedstrijd tegen Docos krijgt sluitpost Van der Wiel een rode kaart omdat hij buiten het strafschopgebied de bal met de hand, al of niet op zettelijk beroerde. Hij koelt zijn teleurstelling onder de douche en volgt daarna in zijn burgerkloffie de rest van het duel achter het doel van zijn vervanger. Rooden burg staat met 1-0 voor maar krijgt met nog 35 minu ten te spelen een strafschop tegen. Daar maakt Zoete melk zich dusdanig kwaad over dat hij leidsman Peter Kadiks het een en ander toevoegt en de arbiter besluit daarop het treffen te staken. Van der Wiel mengt zich vervolgens in het gekrakeel en slingert de afdruipende Kadiks enkele verwensingen toe. De gevolgen zijn niet misselijk voor Roodenburg 1 dat door de straf van de koppositie naar de vierde plaats duikelt. Zoetemelk kan er zich nog over opwin den. BelachelijkDe straf voor de keeper en voor mij is fors, zeker gezien het feit dat er geen handtastelijkheden plaatshadden, maar okay, daar zullen we ons bij neer leggen. Maar drie punten in mindering omdat iemand vanaf de kant wat roept, daar kan ik niet bij. Dat ge beurt iedere week bij zowat iedere wedstrijd. Zo krijgt een andere club die daar geen recht op heeft de periode- titel in de schoot geworpen. Dat heeft óók niets met sportiviteit te maken. We gaan zeker in beroep. Roodenburg 1 heeft ondanks de maatregelen van de KNVB nog alle kans om het kampioenschap te behalen. En dan "zal dit akkefietje snel zijn vergeten Maar of er met de titel ook een plaatsje op de Wall of Fame voor dit team inzit, is zeer twijfelachtig.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21