Trefzekere vertolking van opera Socrates Within Temptation gaat als een speer Leiden Een beetje Tibet week lang in de Leidse stationshal Cultuur&Kunst culturen 'Nieuwe Lakenhal mag niet op oude lijken' OENSDAG 22 OKTOBER 1997 n rijsdam. 071-5356444, plv chef ad van kaam 071 s356443 Sommige historische gebeurtenissen blijven de mensen alijd raken, hoe lang ze ook geleden zijn. Zo ook de dood van de Griekse filosoof Socrates. Zijn idealisme werd door niemand begrepen en leidde tot zijn doodvonnis. Hierover schreven de Leidse componist Warner van Es en librettist Rob van der Starre een ontroerende opera: een nieuw hoogtepunt in Leiden Cultuurstad 97. De regie is van Karin Jönsthövel. OPERA recensie maarten baanders Voorstelling 'Socrates Een haan voor Asdepius'. Productie LAKtheater Gezien, 21/10, LAKtheater, Leiden. Nog te zien aldaar: 22/10,24/10,25/10. Een echt wijs mens trekt zijn ei gen wijsheid in twijfel. Socrates vindt zelf dat hij niets weet, maar via een orakel hebben de goden laten weten dat niemand wijzer is dan Socrates. Zijn leven lang heeft hij ge probeerd dit orakel te be grijpen, o.a. door de wijs heid van an deren te on derzoeken. Hij stelt kriti sche vragen waartegen niemands wijsheid standhoudt. Dit maakt hem gehaat. Hij wordt beschuldigd van godde loosheid en het bederven van de jeugd. Het doodvonnis is on afwendbaar. De opera is doortrokken van deze tragiek. Muziek, decor en regie vormen een sterke een heid en roepen zeer dwingend de sfeer op van de doem die op de hoofdpersoon rust. Metalen bekers kondigen vanaf de eerste minuut de gifbeker aan. De confrontatie tussen Socrates en de burgers speelt zich af rondom een groot raamwerk met vierkanten, waarachter in een fraaie be lichting de rechters zeer dreigend op doemen. Óp zeer suggestie ve, lange elek tronische to nen en piano klanken klin ken de recita- tief-achtige zangpartijen van de solis ten. Tegenover deze moeilijke, maar mooi uit gevoerde melodielijnen druk ken de woordloze korte klanken van het koor de muur van on begrip ijzersterk uit. 'Tö-ke-tö- ke-tè-ke-tö...', klinkt het, totdat tenslotte de woorden 'ter dood!' erdoorheen breken. Je kunt snel struikelen over die klanken, maar ze worden trefzeker uitge voerd. Ook in andere scènes brengen de mannelijke leden van het Leidse koor 'Het Zin- st ad van Leids Cabaretfestival zoekt talent ifiDEN» Tot en met januari 1998 kan nieuw cabarettalent zich aanmelden voor de twintigste editie van het Leids Cabaret Festi- ial in de Leidse Schouwburg. De voorronden zijn gepland op maandag 9 en dinsdag 10 februari 1998. De halve finale is op 12 februari, de finale op zaterdag de 14de. Potentrële opvolgers van de winnares van 1997, Hetty Feteris, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij het Leids Cabaret Festival, Steenschuur 17, 2311 ES, Leiden. Telefonische aanmelding op nummer 071-5133985. Con Amore zingt Mozart •iden Het christelijk zangkoor Con Amore uit Leiden houdt in samenwerking met leden van het Aalsmeer koor op 1 november om 20.00 een jubileumconcert in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het 85-jarige koor zingt onder begeleiding van het Randstedelijk Begeleidings Orkest, gedirigeerd door Piet Kiel jr., werken van yiozart. De solisten zijn sopraan Hanneke Kaasschieter, de alt |oke de Vin, tenor Rein Kolpa, bariton Palle Fuhr Jorgensen en organist Jan van Eijk. Kaarten kosten 25 gulden en zijn te koop bij de VW Leiden, de Stadsgehoorzaal en aan de zaal. Studenten en 65+-pashouder krijgen 5 gulden korting. Slapen in Museum voor Volkenkunde •IDENNieuwe leden van de Verrekijkerclub van het Rijksmuse um voor Volkenkunde in Leiden kunnen zaterdag 1 november een nachtje blijven slapen in het museum. Tijdens de overnach ting kunnen ze de tentoonstelling 'Naar Tibet met Kuifje' zien en Tibetaanse meditatie bijwonen, 's Ochtends is er een ontbijt. De Verrekijkerclub is er voor kinderen tussen 9 en 14 jaar. Voor meer informatie: 071-5168800. Blues Foundation eert B.B. King anceles Blueslegende B.B. King is in Los Angeles onder- heiden met de prijs van de Blues Foundation voor zijn hele erk. De 72-jarige gitarist Riley B. King is een van de laatste mu zikanten in dit oorspronkelijke genre die zelf ook uit de baker mat van de blues afkomstig is: de delta van de rivier de Missis sippi. De bluesmuziek uit het einde van de jaren veertig uit deze streek geldt als de voedingsbodem voor de rock and roll. Kings stijl heeft als voorbeeld gediend voor talrijke gitaristen. Expositie 'Phantom of the Opera' Brabants Museum brengt vanaf 1 novem ber een galerij tentoon stelling rond het thema 'The Phantom of the Opera'. Aanleiding vormt de vertoning van de film uit 1925, op 31 oktober, alsmede 1 en 2 november. De zwijgen de film is onlangs geres taureerd en wordt bege leid door recent gecom poneerde muziek van Catl Davis. Davis treedt tevens op als dirigent. Gedichten Benschop gebundeld kampen Op 1 november ligt in de Nederlandse boekhandel de verzamelbundel van de gedichten van Nel Benschop, die op 18 januari 1998 tachtig jaar hoopt te worden. De bundel telt 600 bladzijden. Uitgeverij Kok in Kampen neemt hiermee geen on voorzienbaar commercieel risico. De vijftien gedichtenbundels die Benschop op haar naam bracht haalden de voor Nederland ongekende oplage van tegen de drie miljoen exemplaren. In de bundel zijn zestien niet eerder gepubliceerde gedichten opgeno men. Overigens zijn ook de losse bundels nog steeds verkrijg baar. A Clockwork Orange' afgelast ien haag Het Nationale Toneel uit Den Haag heeft alle nog ge plande voorstellingen van 'A Clockwork Orange' afgelast. Hoofd rolspeler Victor Löw heeft zijn enkelbanden gescheurd. Het stuk, dat geheel was uitverkocht, zou nog tot en met 1 november op de planken worden gebracht. Löw, die vorig jaar de Louis d'Or ontving voor zijn rol van Sukarno, scheurde zijn enkelbanden vorige week toen hij tijdens een voorstelling in Utrecht een sprong moest maken. Hij speelde het stuk toen nog wel uit, maar inmiddels kan hij niet eens meer lopen. Zijn rol in 'A Clockwork Orange' vereist juist veel beweging. Saturday Night Fever op toneel roNDENBritse theatermakers zijn bezig met de musicalproduc tie van de discofilm 'Saturday Night Fever'. Twintig jaar nadat ihn Travolta op het witte doek de sterren van de hemel danste, het de beurt aan de Australische zinger-danser Adam Garcia het toneel. De Amerikaanse popgroep Bee Gees, die met de nmuziek een reeks wereldhits scoorde, schreef speciaal voor musical twee liedjes. De nieuwe 'Saturday Night Fever' staat iaf volgend jaar mei in Londen op de planken. 'Candle in the Wind '97' grootste hit ooit gemaakt Het zat er al een tijdje aan te komen, maar nu is het zover: Candle in the Wind '97', het lied van Elton John ter ere van prinses Diana, is uitge roepen tot 's werelds grootste hit ooit. Het Guinness Book of Re cords maakte gisteren be kend dal wereldwijd 31,8 miljoen exemplaren van de single naar de detailhandel zijn gestuurd, waarmee Bing Crosby's klassieker 'White Christmas' naar het tweede plan werd verwezen. Van Crosby's plaatje zijn naar schatting 30 miljoen exem plaren verkocht sinds het 55 geleden voor het eerst erd uitgebracht. John deed aanzienlijk korter over om de toppositie te bereiken. Forensen langs Kuifje, yeti en Himalaya Niet alleen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde heerst de sfeer van Yeti, Himalaya en Dalai Lama. Tibet komt nu ook een beetje naar het Leidse cen traal station. Een week lang stellen de Nederlandse Spoor wegen de stationshal beschik baar om aandacht te schenken aan de expositie 'Naar Tibet met Kuifje' die tot augustus volgend jaar te zien is in het museum aan de Steenstraat in Leiden. Met zang, dans. een Ti betaanse tent en een informa tiestand krijgt de bezoeker een indruk van de tentoonstelling die in de eerste twee weken al 5000 bezoekers wist te trekken. Gistermiddag beet een Tibet aanse zanggroep het spits af. Als drie dames en een heer het podium bij de hoofdingang be klimmen, klinken door de speakers nog ijle klanken. 'Ge ïmporteerd van het dak van de wereld' zoeken ze hun weg door het geroezemoes van de treinreizigers. Medewerkers van Volkenkunde overhandi gen gehaaste forensen flyers van de Kuifje tentoonstelling. Slechts een handjevol mensen blijft staan om te luisteren. De vocale verrichtingen zijn niet echt om je trein voor te missen, en ook de klederdracht van de zanggroep trekt niet de aandacht. Eén van de dames en de enige heer dragen hun alledaagse, westerse kloffie. Ze staan verdekt opgesteld achter de andere zangeressen die (toeval?) tenminste de schijn ophouden met weelderig ge borduurde hoeden. Donderdag is vanaf half vijf een nog onbekende zang- en dansgroep te bewonderen (het aangekondigde Phuntsok Tse- ring is afgelast). Aanstaande za terdag is er van 11.00 tot 15.00 uur een Tibet-informatiemarkt waar verschillende organisaties met stands aanwezig zullen zijn. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde en de Foundation Hergé geven informatie over de tentoonstelling 'Naar Tibet met Kuifje'. In een authentieke Ti betaanse tent kan het publiek deelnemen aan demonstraties van Tibetaanse schilder- en volkskunst. Ook zondag staat de stationshal nog in het teken van Kuifjes Tibetaanse avontu- Een zanggroep in de Leidse stationshal moet de aandacht voor de Tibet-expositie trekken, ren. fo to dick hoc,f woning Muziek, decor en regie vormen sterke eenheid in LAK-productie LEIDEN PABLO CABENDA Fons Verheijen, de geestelijke vader van onder meer hel Na tionaal Natuurhistorisch Muse um Naturalis, liet gisteravond in De Lakenhal zijn licht even schijnen op de naderende uit breiding van het stedelijk muse um. Mijmeren zoals bij liet zelf zegt. Geheel vrijblijvend. Want wie de groei van hel museum gaat uittekenen en wanneer dat gaat gebeuren is nog onbekend. I let enige dat zeker is, is dat De Lakenhal dringend behoefte heeft aan uitbreiding. Hoe maak je van een muse um dat door zijn collectie en zijn geschiedenis zo verbonden is met de stad I-eiden, een gro ter en bijdetijds museum zon der hel oorspronkelijke gebouw, en daarmee ook de oude stad. geweld aan Ie doen? In elk geval niet door het nieuwe gebouw op het oude te laten lijken, al dus Verheijen. „Grote openbare gebouwen zoals musea zijn te genwoordig wat kerken vroeger waren, cultuurdragers. Ze ver klappen iets over hoe we nu denken," verklaart de architect. Hij toont dia's van de glazen pi ramide van het Louvre, het Guggenheim museum in New York en het Groningermuseum. Er is lichte beroering merkbaar onder de wat oudere toehoor ders. Als illustratie van hoe de om geving rond het museum er kan uitzien verschijnt een plaatje van het gebied rond Molen de Valk. Op de voorgrond staat een ouderwets lantaarnpaaltje. ,,Ik erger me wild aan die lantaarn paal. We vinden zo'n ding blijk baar mooi. Maar waarom moet het dan zo authentiek mogelijk nagemaakt worden. Doe het dan voor mijn part in plastic. Dan zeg je tenminste iets over onze huidige tijd." Verheijen is geen voorstander van een prijsvraag om aan een ontwerp voor de uitbreiding van De lakenhal te komen. „Want daarmee geef je te ken nen geen Hauw benul te hebben van wat je wilt." Hoe moet het dan wel? In elk geval eigentijds, waarmee de architect definitief de deur dicht gooit voor het 'historiserend' bouwen. Verheij en geeft met een voorlopig ont werp van twee net afgestudeer de architectuurstudenten vast een indruk hoe het probleem van de onherkenbare ingang van de Lakenhal opgelost zou kunnen worden. Een soort ste- genstelsel zou voor een geleide lijke overgang van straat naar museum moeten zorgen. Na de lezing lijken de toe hoorders het vooral eens over het lantaarnpaaltje. Die blijken de meeste mensen best aardig te vinden. De confrontatie tussen Socrates en de burgers speelt zich af rondom een groot raamwerk met vierkanten. foto marc de haan gend Hart' de Atheners overtui gend tot leven: hard in hun oor deel, maar ook twijfelend om dat Socrates immers één van hen is. Tragisch is ook de relatie tus sen Socrates en zijn vriend Agathon. Agathon houdt van Socrates en wil dat hij zijn prin cipes opgeeft om niet te hoeven sterven. Bernard Loonen ver tolkt Socrates gedreven, met grote uitstraling en fraaie stem. Zijn samenzang met Agathon, sterk en integer gezongen door Auke Kempkes, levert ontroe rende scènes op. De derde so list, Anthony Heidweiller, is de kelner, die wijn serveert en ook de gifbeker aanreikt. Jammer dat hij, met zijn mooie volle stem, zo'n kleine rol heeft. Grote kracht heeft ook de poëtische tekst, die de niet ge makkelijke inhoud helder over brengt. Het eind brengt ons iro nie in de hoogste vorm. Als So crates de gifbeker in handen heeft, vraagt hij of hij niet wat van het gif aan de goden moet offeren: voor de Atheners spot tende woorden, maar ze raken tegelijk aan de diepste overtui ging van de filosoof, nl. dat zijn dood door de goden gewild is. Zij immers hebben gezegd dat wijsheid zijn lot is en dal hij die niet los mag laten. Hoe kan ie mand die zo denkt van godde loosheid beschuldigd worden? Nieuwe Metalband uit Alphense regio kan succes nauwelijks bevatten alphen aan den rijn han neuenhuis Er zijn slechts weinig bands die zo snel carrière maken als Wit hin Temptation. Nauwelijks een jaar oud leverde de groep uit de regio Alphen aan den Rijn met 'Enter' al een veelgeprezen de buutalbum af en stond ze op de meest recente editie van Dyna mo Open Air. En hoewel de groep tot dan toe nog maar vier optredens had gedaan, werd de symfonische, naar gothic nei gende metal van het zestal op dat befaamde rockfestival bij zonder goed ontvarlgen. Niet in de laatste plaats tot verbazing van de groepsleden zelf. „De respons van het publiek was prachtig", vertelt gitarist Michiel Papenhove met zicht baar enthousiasme. „We had den dat nooit verwacht. Voor het optreden hadden we zoiets van 'we zien wel wat het wordt'. Maar toen we begonnen te spe len stroomde de tent vol. Veel mensen bleken onze nummers te kennen en er waren zelfs spandoeken speciaal voor ons." „Het voelt allemaal nog wat onwerkelijk, wat er allemaal met ons gebeurt", zegt drum mer Ivar de Graaf. „We zijn in een jaar tijd uitgegroeid van he lemaal niets tot heel veel. Ei genlijk van niets tot alles. Want een optreden op Dynamo is voor een Nederlandse metal band toch eigenlijk één van mooiste dingen die je kunt be reiken." Within Temptation: „Heel maf wat er gaande is." foto pr Maar de metalwereld is toch een stukje groter dan Nederland en Dynamo Open Air alleen? Papenhove: „Kijk, we zijn deze band begonnen met het idee om eens te kijken wat we er mee konden bereiken. En een jaar later hebben we echt al meer bereikt dan we ooit had den durven dromen. Natuurlijk kunnen we nog veel verder. Maar we moeten kalm blijven. Het is heel maf wat er nu alle maal gaande is, we kunnen het eerlijk gezegd allemaal nog niet zo goed bevatten. Dus wat de toekomst betreft hebben we op dit moment nog geen duidelijk beeld. We hebben nu even zo iets van 'dat zien we dan wel weer'." De basis voor de band werd al eind 1995 gelegd. De uit The Circle afkomstige gitarist/zan ger Robert Westerholt had een duidelijk beeld van de nieuwe band die hij wilde beginnen. Eentje met heavy gitaren, een loodzware basis en een 'deathg- runt'. Maar ook met hemelse vrouwenzang en toetsen. Veel toetsen zelfs. Samen met zange res Sharon den Adel begon Westerholt nummers te schrij ven en vervolgens ging het duo op zoek naar geschikte muzi kanten. Behalve Papenhove (ook ex-The Circle) en De Graaf werden dat bassist Jeroen van Veen en toetsenist annex Ro berts jongere broer Marlijn Westerholt. En sinds het voorjaar van 1996 is Within Temptation dus een feit. De muziek van de band is niet gemakkelijk onder één noemer te vatten, maar termen als symfo, metal, gothic, doom en sfeervol zijn zeker van toe passing. Een vergelijking met la- belgenoten Orphanage en voor al met die andere populaire Ne derlandse symfometalband, The Gathering, ligt voor de hand. „Ja, dat klopt", beaamt Mi chiel Papenhove. „Vooral om dat wij ook een zangeres heb ben die klassiek aandoende me lodieën zingt. Maar wij hebben eigenlijk nooit zo nagedacht bij de vergelijking met The Gathering. Wij vinden dit soort muziek simpelweg erg mooi." „Alle muzikale paden zijn al zo'n beetje bewandeld", vindt Ivar de Graaf. „Wat je ook gaat spelen, het feit dat het op één of andere manier aan een andere band doet denken is haast on vermijdelijk." Sinds half augustus is Within Temptation op tournee. Behal ve een aantal eigen shows doet de band veel optredens samen met stalgenoten Orphanage. „Live spelen is uiteindelijk toch het leukst. Zeker nu we de ultie me vuurdoop zo goed hebben doorstaan. Dus we gaan nu lek ker veel spelen en vervolgens werken aan een nieuwe plaat. Die zal wellicht iets anders uit pakken dan 'Enter'. Want daar op staan alleen de nummers van Robert en Sharon. Een vol gend album zal echt een pro duct van de hele groep wor den." „Voorlopig zijn dat dus onze enige plannen voor de toe komst. Wat die verder gaat brengen houdt ons dus nog niet zo bezig. Er is al zoveel moois gebeurd, het kan eigenlijk al niet meer stuk wat ons betreft." Within Temptation, zaterdag 1 november in het Kasteel, Con- certweg 1 in Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19