Totonde op Ainnelbak Meldpunt discriminatie in Alphen aan den Rijn Roelofarendsveen opent mortuarium Boeren Rietveld bang voor strenge winter Rijn Veenstreek fitomobilist dt door na nrijding Bouwvergunning Ter Aar staat weer ter discussie Alphense slager Smakman verguld met 'Michelin-ster' NSDAG 22 OKTOBER 1997 ^tienjarige automobilist gesnapt waanden rijn» Een 16-jarige jongen uit Gouda is gisteren urd voor het rijden zonder rijbewijs en het opgeven van een identiteit. De jongen werd aangehouden in de Conrad- t in Alphen aan den Rijn. Hij bekende tevens de auto te ien gestolen van zijn vader. De politie nam de auto in beslag tuurde de jongen na een tweede verhoor naar huis. chef tim brouwer de koning. 071-5356462. plv -chef marieta kroft. 071 -5356-111 1 hi ittenbouw Nieuwe Wetering op tv tg wetering» De Nieuwe Weteringse huttenbouw komt van- id op televisie. Afgelopen zomer heeft een filmploeg van ope opnamen gemaakt. Diverse kinderen zijn toen geïnter- d. Het resultaat is te zien in Het Verzorgingstehuis, dat »gra dt uitgezonden op Nederland 3 tussen 20.57 en 21.20. Werkgroep begint op vrijwillige basis irevariant bij Hoogmade robbert minkhorst Hij is pas bij een bouwbedrijf in Alphen aan den Rijn komen werken. Hij is Marokkaan en daarmee heeft zijn voor man grote moeite. Die beledigt hem, treitert de man en trekt Nederlandse col lega's voor. Dat kan niet, daarover is iedereen het wel eens. Toch komt het voor, zegt A. Ramlal van het Anti Discriminatie Bu reau Midden-Holland. En wel zo vaak, dat Alphen een eigen meldpunt discri minatie nodig heeft. Ramlal denkt dat het meldpunt er volgend jaar al is. De komende weken schrijft een pas opge richte werkgroep vanuit het Midden- Hollandse bureau een plan van aanpak. Op 16 november wordt dat gepresen teerd. „Een eigen meldpunt is haalbaar. Waarschijnlijk beginnen we op vrijwilli ge basis. Hoe lang het zo kan doordraai en? De tijd zal het leren." Graag had Ramlal meer medewerking van de gemeente gehad. Op subsidie hoeft het bureau niet te rekenen, heeft de Alphenaar gemerkt. „Ik vind het vreemd. De gemeente is toch verant woordelijk voor haar inwoners. Leiden, Katwijk en Gouda denken er ook zo over." Drie jaar geleden werd het Midden- Hollandse meldpunt opgericht. Afgelo pen jaar merkte Ramlal dat het aantal klachten in Alphen aan den Rijn toe nam. In 1996 zo'n 25 meldingen in to taal, uiteenlopend van discriminatie op de werkvloer tot vechtpartijen op straat. Ramlal schreef 70 brieven aan alle Al- phense politieke partijen, aan de Raad van Kerken, vakbonden en Turkse en Marokkaanse organisaties. Hij vroeg om steun om een Alphens meldpunt in het leven te kunnen roepen. „We hebben veel positieve reacties gehad. Ze staan achter onze doelstelling." Verschillen den schreven terug dat ze bereid zijn mee te werken. Met geld is alleen nog niemand over de brug gekomen. In zijn werk voor het anti-discrimina tiebureau heeft Ramlal gemerkt dat mensen die met racisme te maken krij gen, soms geen stappen durven nemen. „Ze zijn vaak bang voor hun baan en daarom voorzichtig. Soms denken ze: laat nog maar even waaien. Maar wie in zijn recht staat, hoeft niet bang te zijn. Dan kan er wel degelijk iets aan worden gedaan." Ramlal ziet het als zijn verant woordelijkheid dat allochtonen goede voorlichting en begeleiding krijgen. „Het is belangrijk dat mensen het besef krij gen dat wij iets kunnen doen." Het meldpunt kan bemiddelen in een ge sprek met de werkgever, de hulp van de politie inroepen of de arbeidsinspectie inschakelen. je tunnelbak van de hogesnelheidslijn bij Hoogmade it een rotonde. Hier kruisen de op- en afrit van de A4, loespolderweg (N446) en de Van Klaverweijdeweg el- in de toekomst. De rotonde komt zo'n drie tot vijf er boven het maaiveld te liggen. Deze dure variant is Leu jns J. van der Sluijs projectleider HSL-Zuid verkozen n andere kruisingen omdat een kruising op de tun- ak minder ruimte in beslag neemt. beter, was de opinie van veel aanwezigen. Wel vreesden som- i he e tunnelbak die de uitgang migen, zoals wethouder C. de Lange, dat het een kolossaal bouwwerk wordt. De pergola die de HSL over de A4 moet leiden hield de ge moederen meer bezig. Gisteren werd de vormgeving van de constructie getoond. Die is zo open mogelijk gehouden door het gebruik van pilaren. De 'ho rizon' blijft op die manier zicht baar, verklaarde Van der Sluijs. Het Jacobswoudse gemeente raadslid Th. van Wieringen (CDA) vindt dit onzin. „De jon gens van het projectbureau doen net of de pergola mooi is. Maar dat is natuurlijk jiiet zo. Het blijft een lelijk ding dat het uitzicht belemmert." Van Wieringen betreurt het dat hij gisteren geen kaart aan trof met een tweede variant )ing van Den Haag staat, voor de kruising van de A4 en list hierheen. De benzine- de HSL. „Ze hebben ons be- loofd dat ze de A4 verdiept aan leggen als ze geld overhouden. r| De HSL kan er dan op maai- I de A4/HSL informatie- veld-niveau overheen. Maar als TIA~ ze daar nog steeds serieus over nadenken, had die tekening toch al lang gemaakt moeten zijn. Zoveel tijd hebben ze im mers niet meer." de boortunnel, komt een lom de kruising op aan te he; n. Aan weerszijden van de io de blijft de tunnelbak ndo Hoewel deze variant vol- Van der Sluijs relatief duur espaart het Rijk op deze erna er wel geld op de grond- )A »p. der naar het oosten toe is rising ongewenst, omdat beh; an middenin de polder Een rotonde tussen de Ti ieg en de tunnelbak is niet nbei lijk, omdat de ruimte daar o; eperkt is. Naar die plek „En i het tankstation verplaatst a n nomenteel bij Leiderdorp i\an de andere kant van de imt eveneens een verzor- plaats. Het station dat nu lij Zoeterwoude in de rij- ng van Den Haag staat, list hierheen. De benzine- ien moeten daar verdwij- anwege de verbreding van de A4/HSL informatie gisteren in Hoogmade de reacties op de rotonde aans positief. Hoe minder te de grote infrastructurele 3elai en in beslag nemen hoe je to Bij St. Petrus-Banden roelofarendsveen kees van kuilenburg Verschillen tussen parochianen en niet-parochianen vallen weg in het nieuwe mortuarium bij de rooms-katholieke kerk St. Petrus-Banden in Roelofarends veen. De tarieven voor gebruik van de aula, die na vier jaar overleg tussen parochiebestuur, gemeente Alkemade en bisdom Rotterdam tot stand kwam, zijn voor iedereen gelijk. Wethouder Wim Nugteren verricht vrijdag de officiële opening van het mortuarium en de familieruim te, die binnen een half jaar zijn gebouwd. Het mortuarium komt in de plaats van de voorziening in Huize Jacobus. Dit verzorgings huis gaat binnenkort over naar Oude Wetering. Op de plaats van 'Jacobus' komen huizen. De voorziening is gebouwd in de oostzijde van de kerk. Daarvoor moesten de Mariahoek en en het Heilig Hartbeeld worden overgeplaatst naar een ander deel van de 29 jaar oude kerk. Ook de begraafplaats is fors uitgebreid. In totaal is er ruimte voor 580 graven - in twee lagen - bijgekomen. „De gemeente Alkemade nam de kosten van de uitbreiding van de begraaf plaats voor haar rekening. Daar naast krijgen we van de ge meente ook nog een bijdrage van 35.000 gulden voor de bouw van het mortuarium, om dat ook niet-parochianen van de voorziening gebruik kunnen maken", legt parochebestuurs- lid Nic. Bakker uit. De bouw heeft 170.000 gul den gekost. Het parochiebe stuur wil dat bedrag terugver dienen uit de tarieven voor het gebruik van het mortuarium en de familieruimte. Parochianen en anderen zijn even duur uit. „Dat vonden we correct", zegt Bakker. „Bovendien maakt de uitbreiding het ook mogelijk om mensen die vroeger in de Veen hebben gewoond hier te begra ven." De uitbreiding van de kerk is een ontwerp van architect Har ry van Veen uit Oude Wetering. „De aanzet werd gegeven door Martien Heemskerk, maar hij is helaas overleden. Heemskerk was destijds ook de ontwerper van onze kerk. De uitbreiding is in overeenstemming met de rest van het gebouw. We zijn er dan ook bijzonder over te spre ken", merkt secretaris Jan Klein op. Har van Veen heeft geadvi seerd bij het inrichten van de ruimte. In het mortuarium - vijf bij zes meter - is ruimte voor drie personen. Eén persoon ligt op gebaard en voor de andere twee kisten is een aparte kast. In de ruimte staat een grote kande laar met daarop een kruis, die kan worden verwisseld voor een De parochiebestuurders Nic. Bakker (links) en Jan Klein zijn blij met het nieuwe mortuarium, dat plaats biedt aan drie personen. zevende kaars als er een niet- rooms-katholiek staat opge baard. Na de plechtigheid kun nen bezoekers terecht in de fa milieruimte, die vrijwilligers runnen. Ook de dragersvereni ging St. Jacobus bestaat uit vrij willigers. „Nabestaanden kun nen op een unieke manier de laatste eer bewijzen aan de overledene", aldus Bakker. Op zaterdag 25 oktober is er FOTO HIELCO KUIPERS van 15 tot 18 uur open huis. Na de mis van 19 uur kunnen be langstellenden eveneens een kijkje nemen. Een dag later ze gent pastoor L. Bergenhenegou- we de ruimte in. Rijnsaterwoudse bromfietser breekt been runsaterwoude» Een 42-jarige bromfietsstcr uit Rijnsaterwoude heeft bij een botsing haar been gebroken. Zij kreeg gistermiddag geen voor rang van een 32-jarige Alphense automobiliste. De Rijnsaters- woudse is overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp. Kinderen maken Alkemade schoon Alkemade is over een maand verlost van rondslingerend af val, lege frisdrankblikjes in de berm en plastic zakken. Zo'n 114 leerlingen van de basis scholen beginnen in samenwer king met de gemeente vanaf maandag met een opruimactie. Wethouder Wim Nugteren opent om half twee bij school De Roelevaer de campagne, die tot 22 november duurt. Daarna gaan de 23 leerlingen van groep 7 direct aan de slag. De leerlin gen hoeven niet alleen te wer ken. Het de bedoeling dat ze ook iets opsteken van" de zwerf- vuilcampagne. Op diverse plaatsen komen posters. In bi bliotheek De Bloemlezer aan de Wilgenstraat worden tentoon stellingspanelen opgesteld. Zo wel in deze bibliotheek als in het gemeentehuis zijn kleurpla ten te verkrijgen. De gemeente Alkemade houdt de zwerfvuil - campagne dit jaar voor het eerst. Corrie Uljce uit Oude We tering had daarop vorig jaar bij de gemeente aangedrongen. Provincie betrekt rayonverblijf in Rijnsaterwoude runsaterwoude Rijnsaterwoude is een gebouw van een miljoen rijker. Het nieuwe rayonverblijf van de provincie gaat op 31 oktober open. Directeur Gianotten van de directie Economie en ver voer verricht dan om 15.20 uur de officiële openingshandeling op het terrein, dat 1,1 miljoen gulden heeft gekost. Op het ter rein aan de Woudsedijk, dal niet meer voldeed aan de eisen van de tijd, zijn werkplaatsen en een kantine verrezen. 'Als ze dit doordrukken, gaan bij ons de bakken in het zand' aan den run» alphen aan den run» automobilist is doorgere- e"f; nadat hij een 26-jarige Al- ise van de fiets had gere- Op het Raoul Wallenberg- de autobestuurder de het verkeersplein in de m ing van de Castellumstraat c De vrouw viel en is met °P' laan haar arm en een her- mudding naar het zieken- in Leiderdorp gebracht, getuige noteerde het kente- ran de witte personenauto, lolitie is op zoek naar de ei- woner jaagt ireker uit huis le oi lewoner van een huis aan in Ter vol heeft vannacht een inbraak held. De man werd wakker in il gestommel in zijn woning zorg jog op onderzoek uit. De r zii oner trof een inbreker aan krijge zonder buit op de vlucht om Wel moest de bewoner lenz stereoinstallatie en geluids- Ddsd n uit de tuin naar binnen iooiï n. f hie 3 oces-verbaal 'bli|l ;;;f omfietsers "p" «rk aan den run» 1 de helft van de bromfiet- die de politie heeft onder- in Koudekerk aan den is niet in orde. Tijdens een [ole gisterochtend op de f gewaard kregen elf van de itwintig bromfietsers een es-verbaal. Een te groot ie irvermogen, het ontbreken sc 6611 8e'e verzekeringsplaat f:11 'otoren die te veel herrie waren daarvoor de re- De politie nam twee brom- jü mee naar het bureau in fcwoude om ze te ontdoen tiet-originele onderdelen. robbert minkhorst Waar Rijksweg 11 abrupt op houdt, begint het Zaanse Riet veld in Alphen aan den Rijn. Doorkruist door het smalle, doodlopende Rietveldsepad met zijn knotwilgen en sloten, die deels bedekt zijn met kroos. Een deel van dit veenweidege- bied moet over een aantal jaren veranderen in een natuur- en recreatiegebied. Recreanten jui chen de plannen toe, maar de boeren die er wonen hebben zo hun twijfels. De zon streelt het gelaat van Fransisca Huizinga. Ze luiert in het gras in het Bedelaarsbosje, één van de stroken natuur in het Rietveld. Vriend Peter Brug- geman staat te vissen. „Het is net kamperen hier", zegt de Leidse Huizinga, die vorig jaar introk bij haar Alphense vriend. „Zo stil, zo mooi." Het witte spoor van een vlieg tuig spiegelt in de sloot langs het Rietveldsepad. Uit het wei land schiet een vogel omhoog. Alphenaar Radboud Tuin zoeft met zijn skeelers over het smal le asfalt. Drie keer per week bindt hij thuis zijn skeelers on der en duikt het Rietveld in. „Heerlijk is het hier. Af en toe sta ik even stil om te genieten." Als het 270 hectare omvatten de gebied ten zuiden van rijks weg 11 tot natuurpark is omge toverd, biedt het plaats aan slechts vijf levensvatbare boe renbedrijven, stellen de part ners (behalve Alphen doen ook de provincie Zuid-Holland, rijkswaterstaat, de landinrich tingscommissie Reeuwijk en de stichting Zuid-Hollands Land schap mee). Over een half jaar ligt er een inrichtingsplan voor het gebied. Verdere versnippering (zoals kleine campings en boomkwe kerijen) tast het karakter van het gebied nog meer aan. Met de aanleg van rietlanden, ruig gras, waterpartijen en bos wordt het Rietveld een prachtige buiten tuin van Alphen, denkt wethou der Henk-Jan Habermehl - en van Heli Plastic, omdat het be drijf en zijn werknemers in acu te nood verkeerden. Nu Heli Plastic plotseling uit beeld is verdwenen zonder de bouwver gunning te gebruiken, is er geen sprake meer van spoed. Volgens Elsgeest moet de bouwvergun ning worden geschorst. Hij zit niet te wachten op industriële activiteit vlak naast zijn deur. Grondeigenaar P. Hoogen- boom pleitte er juist voor om de bouwvergunning in stand te la ten. Hij ontvangt nog tot 1 janu ari 1998 huur van Heli Plastic voor het perceel aan de Korte- raarseweg en is al. in een verge vorderd stadium van onderhan deling met een nieuwe huurder. Met de nieuwe huurder kan hij echter alleen tot zaken komen, als de bouwvergunning in stand blijft. Raad-van-Staterechter mevrouw W. Eekhof geeft daar over op 25 oktober uitsluitsel. den haag/ter aar cerberus De door B en W van Ter Aar verleende vergunning voor de uitbreiding van een bedrijfs ruimte en de bouw van een be drijfswoning aan de Korteraar- seweg staat weer ter discussie. Eerder heeft de president van de rechtbank in Den Haag deze, op het in nood verkerende be drijf Heli Plastic BV toegesne den bouwvergunning, akkoord bevonden. Het bedrijf heeft de bouwvergunning echter nooit gebruikt omdat de procedures te lang aanhielden en is hals- -over-kop vertrokken naar een bedrijfsterrein in Ter Aar. Vol gens omwonende T. Elstgeest is daarmee een nieuwe situatie ontstaan. De Haagse rechtbankpresi dent vond het in orde dat B en W van Ter Aar op een bestem mingsplanwijziging vooruitlie pen met de bouwvergunning -ggapÉW Het Zaanse Rietveld, een mengeling van boerengrond en natuurgrond. van de alsmaar uitdijende woonwijk Kerk en Zanen in het bijzonder. „Ik ben ongeduldig", zegt de wethouder. „Het liefst realiseer ik de plannen in twee, hooguit drie jaar. Ons uitgangs punt is dat duurzame landbouw mogelijk blijft." Agrariër Theo Vergeer aan het Rietveldsepad in Alphen aan den Rijn heeft nog maar vijf hectare land over - de rest heeft hij verkocht. Vergeer houdt nog wat schapen en koeien en heeft verder een minicamping. „Zo lang zit ik er niet meer", zegt Theo Vergeer. „Ik ben 60 en heb hier mijn hele leven gewoond. Als hobbyboer heb ik geen moeite met de plannen. Maar als je nog volop in bedrijf bent, kan ik me voorstellen dat je dat wel hebt." Zo iemand is Aad Verbij. Zijn bedrijf telt 500 mestvarkens en 50 melkkoeien. Hij en zijn vrouw Fien zijn bezorgd, zoals de meeste boeren in het< Riet veld met een volledig draaiend bedrijf. „Deze plannen gaan veel te ver. Ze leggen een te gro te claim op het gebied. Als ze dit doordrukken, gaan bij ons de hakken in het zand en gebeurt er niets meer. Door de nieuwe, strengere mestregels hebben wij eerder meer grond nodig. Op dit moment hoeft nog geen mest het gebied uit. Als dat straks wel het geval is, hangt daaraan een prijskaartje." De boeren hebben nog een bezwaar: „Bedrijven die hier zit ten en mee willen in de vaart der volkeren, ontkomen niet aan schaalvergroting. Met deze plannen kun je dat vergeten." Volgens Habermehl is er voor nog slechts enkele bedrijven plaats in het Rietveld. Verbij en Vergeer noemen zo'n voorspel ling 'gevaarlijk'. „De gemeente moet niet de scepter zwaaien over ons land", zegt Vergeer. Verbij: „De gemeente zegt straks: jij bent niet levensvat baar, dus bij jou gaan we natuur FOTO MARK LAMERS inrichten. Maar zo werkt het dus niet." De beoogde hoeveelheid hec tares natuur vinden de agrariërs buiten proportie. Hun eigen plan, dat als basis heeft gediend voor de haalbaarheidsstudie van onderzoeksbureau Mentink dat de gemeente nu heeft omarmd, gaat niet verder dan 38 hectare. De boeren doen vooralsnog geen water bij de wijn, aldus Verbij. „Het is simpel. Er zijn twee plannen, één met en één zonder draagvlak. Maar ik ben bang dat het een hele strenge winter wordt." Volgens Smakman, die in Al phen twee slagerijen runt, is een wedstrijd onder vakgenoten leuk en nuttig. „Je kunt je zo immers spiegelen aan colle ga's." De vakjury, die onder an dere bestaat uit collega-slagers en consumenten, beoordeelt de genomineerden op hun assorti ment, de presentatie van hun waren, hygiëne en personeels beleid. „Gedurende een half jaar hebben groepjes juryleden de winkel bezocht. Bij zo'n keu ring maken ze zich wel bekend, maar ze kondigen het bezoek niet aan", zegt Smakman. Op grond van de resultaten lieten de keurtroepen vijftien slagerij en toe tot naar de halve finale, waaruit zij een top-drie per re gio samenstellen. Smakman werd gewogen en goed bevonden. „We zijn conti nu bezig om ons bedrijf aan te passen aan de eisen van deze tijd", zo omschrijft de winnaar zijn sterke punten. Met de on derscheiding sleepte hij een tro fee en een cheque van 2500 gul den in de wacht. alphen aan den rijn marcel smeets Het fijnste vlees in de regio komt uit de winkel van slagerij Smakman uit Alphen aan den Rijn. Volgens kenners is hij de beste in zijn soort. Smakman kreeg de onderscheiding gister middag tijdens de internationa le vakbeurs voor de vlees- en versbranche Slavakto in Utrecht. „Je kunt het vergelijken met een Michelin-ster", zegt de trotse prijswinnaar M. Smak man. Het is de eerste keer dat de vakbladen Slagerswereld en Vleeskrant een 'hitlijst' opstel len van slagerijen. De wedstrijd staat open voor alle in Neder land gevestigde en zelfstandige slagerijen. Voor de verkiezing 'slagerij van het jaar 1997' schreven zich 154 ondernemers in. Slagerij Van Roessel uit Waalwijk is de landelijke top per. Smakman kwam als beste uit de bus in de regio Midden, één van de vijf regio's waarin de organisatoren slagersland heb ben opgedeeld.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17