Geen Haagse steu voor lange tunnel VVD Oegstgeest worstelt met traumatisch verledei Toekomst van Rijnfroi blijft voorlopig ongewi College Voorschoten wil een sobere koers varen 'De buurt zal er niet al te veel van merken Leiden Regio V rachtwagenchauffeur met traangas bespoten Adegeest pleit voor herstel speelplaatsen Voorschoten krijgt meer buitenschoolse kinderopvang WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 N PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF ERNA STRAATSMA.J VOORSCHOTEN Om onbekende re denen is een 26-ja- rige vrachtwagen chauffeur gisteren in Voorschoten mishandeld door de bestuurder van een personenauto. De man werd in zijn cabine gesla gen en bespoten met traangas. Het voorval ge beurde rond het middaguur op de Veurseweg. De vrachtwagen chauffeur uit Delft had achter een personenauto ge reden, waar hij even later naast kwam te rijden. Op de Wijngaarden laan kwam de be stuurder van deze auto hem achter na, reed hem klem en mishandelde hem in zijn cabine. Daarna ging de man er vandoor richting Juliana van Stolberglaan. Passage over Leefbaar Oegstgeest verdwijnt op aandrang van leden uit programma OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN De verkiezingswinst van Leefbaar Oegstgeest (LO), vier jaar geleden, heeft diepe wonden geslagen bij de plaatselijke WD. Zo diep, dat het con cept-programma van de liberalen voor de verkiezingen van volgend jaar opent met een terugblik op die winst, die voor de WD een gevoelige neder laag betekende. Een binnen de WD omstreden tekst, zo blijkt nu. Hij gaat er dan ook uit. „Er is flink gesteigerd over die ope ning", beaamt voorzitter M. van de Brandeler van de programmacommis sie. „Hij is geschreven door mensen die er vier jaar geleden dicht bovenop hebben gezeten. De jongere generatie op de WD-lijst heeft die pijnlijke epi sode niet zo meegemaakt en is er te gen dat daar in het programma zon nadruk op wordt gelegd. De openingsalinea's van het pro gramma analyseren eerst de winst van Leefbaar Oegstgeest - een gevolg van 'grote discussies en onrust onder de Oegstgeester bevolking' - en geven vervolgens een oordeel over de presta ties van de protestpartij. „De nieuwe partij werd een desillusie!", zo luidt het bijna juichend. Vervolgens wordt een les uit het traumatische verleden ge trokken. „De opkomst van Leefbaar Oegstgeest heeft de WD geleerd nog beter met de burgers te communice ren." Tijdens een inspraakavond, gisteren, bleek dat ook andere leden het een zwaktebod vinden om een verkiezings programma op die manier te begin nen. „Het is niet goed je te profileren door je af te zetten tegen anderen", bracht H. Beerstecher in. De overige aanwezigen waren het met hem eens. „Oud zeer moet je vergeten." Lijsttrekker R. Haafkens verdedigde de gewraakte tekst. Hij was 'advise rend lid' van de commissie die het programma schreef. „Ik vind het geen afzetten", zegt hij. „Het is een terug koppeling naar het verleden die vol gens mij goed is. Het gaat toch over iets dat op de WD een enorme invloed heeft gehad. Let wel dat de zeven raadsleden van Leefbaar Oegstgeest het verdomd slecht hebben) Wat bereikt is in deze raadsp^ bereikt nadat die partij uit hfl is verdwenen. In dat perspej het er best in." Het aanpassen van de opd nea's lijkt vooralsnog de groa andering die het WD-prograj ondergaan. De leden haddq avond slechts opmerkingen tails. Volgende week kunnend dementen indienen. Daarna \J programma definitief. Voorschotenaren: 120 mille nodig VOORSCHOTEN ERNA STRAATSMA De bewoners van de Voor- schotense wijk Adegeest ko men na eigen onderzoek tot de conclusie dat drie speel plaatsen in hun buurt rijp zijn voor herstel. Het gaat om kin derspeelplaatsen aan de Bizet- laan, de Frans Lisztlaan en de Haydnlaan. Ze stellen in hun nota 'Spelen in de wijk Ade geest' voor om de speelplaats aan de Van Beethovenlaan op te heffen en een nieuwe speel plaats te maken in Adegeest- Oost. Om het een en ander op te knappen is volgens de bewo ners 100.000 gulden nodig. De inrichting van een extra speel plek in Adegeest-Oost zou 20.000 gulden kosten. De gemeente is inmiddels ook overtuigd van de nood zaak om sommige speelplaat sen aan te passen. In de be groting voor volgend jaar is daarvoor 100.000 gulden gere serveerd. „We zijn als college op bezoek geweest en er is in derdaad een aantal locaties dat er een beetje zieltogend bijstaat", zegt wethouder J. van de Poel van openbare werken. Waaraan de gemeente 100.000 gulden wil uitgeven, is nog onbekend. „Ik weet niet of de bedragen die de werkgroep noemt juist zijn. Een ton lijkt veel, maar speeldingen zijn duur, dus we moeten bekijken hoe we dat kunnen besteden." De speelplaats aan de Van Beethovenlaan voorziet vol gens de Adegeesters niet in een behoefte. 'Binnen een straal van honderd meter wo nen hier nauwelijks kinderen, waardoor deze speelvoorzie- ning nauwelijks een functie vervult', schrijft de Werkgroep Speelvoorziening Adegeest in haar nota. De speelplaatsen aan de Bi- zetlaan en de Frans Lisztlaan zijn volgens de buurtbewoners niet veilig genoeg. Onder de toestellen aan de Bizetlaan lig gen verzakte tegels en bij de Dsztlaan zitten kuilen in de grond die 'kunnen leiden tot vervelende blessures'. Op bei de plaatsen spelen 'te veel kin deren tegelijk op de schaars aanwezige toestellen, hetgeen kan leiden tot gevaarlijke situ aties'. Verder menen de buurtbe woners dat er op beide loca ties meer variatie in het aantal speeltoestellen moet komen. De huidige verzameling 'dui- kelrekjes' en wipkippen' zou nogal saai zijn. De sport- en balspeelplaats aan de Haydn laan ontbreekt het volgens de Voorschotenaren aan een goe de ondergrond en omheining. „De kuilen moeten worden weggehaald en er zou een hek om de speelplaats heen moe ten", zegt F. Nijp namens de werkgroep. De werkgroep spreekt zich niet uit over een locatie voor een nieuwe speelplaats in Adegeest-Oost. Maar het aan tal jongeren in de wijk recht vaardigt volgens de buurtbe woners wel dét er iets komt. Adegeest heeft het onder zoek gehouden als reactie op de vorig jaar verschenen 'speelnota' van de gemeente Voorschoten. Daarin werd ge steld dat Adegeest genoeg speelterreinen heeft, omdat de buurt relatief veel ouderen telt. De buurtbewoners zeggen dat die cijfers niet kloppen. Er zijn weliswaar twee serviceflats voor ouderen in de wijk, maar het aantal gezinnen met jon geren zou de afgelopen jaren flink zijn toegenomen. Kamer geeft openbaar vervoer prioriteit De Tweede Kamer wil zich niet sterk maken voor een lange tunnel door Leiderdorp voor de verbrede rijksweg A4. Met het oog op de komende verkiezingen, verkoopt geen enkele partij Leiderdorp een keihard 'nee'. Maar de boodschap is evengoed duidelijk: veel hoop op een lange tunnel van de A4 hoeven de inwoners niet te koesteren. De begroting van het ministerie van verkeer en water staat zit zo in elkaar, dat verschuivingen vrijwel zijn uit gesloten. En als de Tweede Kamer al voorrang geeft aan andere projecten, dan zijn dat vooral investeringen op het gebied van het openbaar vervoer. mogelijke oplossing bij Leider dorp. „Want," zegt Van 't Riet, „je doet iets goed of je doet het niet." Toch schat ook zij de kansen klein in. Er is de komende jaren veel geld nodig voor grote pro jecten als de aanleg van de Be tuwelijn en de HSL. Dat gaat ten koste van allerlei kleinere ver- keersprojecten, die óf worden uitgesteld óf worden geschrapt. Ook N. Verbugt van de WD is met het oog op een gunstige DEN HAAG/LEIDERDORP JAN KUYS Leiderdorp moet genoegen ne men met een korte 'bak' onder Oude Rijn en Hoofdstraat. De benodigde 170 miljoen voor de lange tunnelbak komt vermoe delijk niet beschikbaar. Alleen D66 geeft de Leiderdorpers nog een sprankje hoop. Woordvoer der N. van 't Riet kan niet belo ven dat het extra geld er komt, maar zij wil zich in de fractie sterk maken voor een zo goed verkiezingsuitslag 'graq te zoeken naar een z oplossing voor Lei Maar ook zij weet dal huidige stand van zal lange tunnel geen rea wens is. Als oppositiepartij CDA van I. Reitsma he; werp met een andere hoek benaderen. Toe Reitsma dat er op hei van infrastructuur zo sen zijn, dat het ondo alle verlangens te realis zullen, weet Reitsma, moeten worden genu daarin geeft het CDAi aan het spoorvervoer. Pas tijdens de behi van het Meerjarenpro Infrastructuur en T: (MIT) op 17 novembei CDA zich uitspreken o nere deelprojecten. „En kunnen geen extra beloven", aldus Reitsma VOORSCHOTEN JUDY NIHOF De buitenschoolse kinderopvang in Voorschoten wordt uitgebreid. Gedacht wordt aan 27 extra 'kindplaatsen'. Op dit moment heeft Voorschoten honderd plaatsen. De gemeente wil de uitbreiding op korte termijn reali seren, omdat uit onderzoek van de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) is gebleken dat de vraag naar opvang voor en na schooltijd snel toeneemt. Waar de extra plaatsen moeten komen, is nog niet duidelijk. De gemeente denkt aan een nieuw, derde centrum in nieuwbouwwijk Starrenburg, dat ook on derdak moet bieden aan de tijdelijke kindercentra in Adegeest en het Innovam-gebouw. Verder is de CSKV in overleg met basisschool De Vink in de wijk Noord- Hofland, die wil beginnen met buitenschoolse opvang. De Vink wil dit voor elkaar krijgen door zelf de facilitei ten te bieden, maar de exploitatie over te laten aan de CSKV. De school moet daarvoor wel aan een aantal voorwaarden van de gemeente voldoen. Zo moet de opvang voor alle kinderen uit Voorschoten toegankelijk zijn en moeten kinderen er ook op woensdagmiddag en tijdens de vakanties terecht kunnen. Volgens de gemeente kleeft er wel een bezwaar aan De Vink. In de wijk bestaat nu al relatief veel buiten schoolse opvang. Naar De Vink komen straks dus met name kinderen uit wijken waar geen of weinig buiten schoolse opvang is. Die kinderen hebben vervoer no dig, wat praktische problemen met zich meebrengt en ook weer extra geld kost. Van het rijk krijgt Voorschoten ruim twee ton voor extra buitenschoolse opvang. Hier mee kan de gemeente tot het jaar 2000 vooruit. Daarna is de situatie onzeker. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS I. Driebergen, die zich afvraagt of zijn grond deel zal uitmaken van het toekomstige bedrijventer rein Rijnfront. Bloemenkweker E. Segaar, die be twijfelt of verkoop van zijn akker genoeg zal op brengen om een emigratie naar Denemarken te bekostigen. Mevrouw J. Boot, die zich niet meer goed raad weet met haar stuk grond op de grens met Rijnsburg. Ze moeten allemaal zo snel moge lijk duidelijkheid krijgen over de toekomst, zo kreeg de Oegstgeestse wethouder G. van Eisen gisteravond van de gemeenteraad te horen. Oegstgeest heeft besloten het 'voorkeursrecht' af te kondigen voor Rijnfront, het gebied rond de Oude Rijnsburgerweg, Rhijnhofweg en Valken- burgerweg. Wie land heeft in Rijnfront en het wil verkopen, moet het voortaan eerst aan de ge meente aanbieden. En dat is een bepaling, die bij de ongeveer tachtig bedrijven, boeren en onder nemers in het gebied voor veel ongerustheid zorgt. „De mensen hebben recht op duidelijkheid", verwoordde CDA'er D. de Blaeij gisteravond de gevoelens van alle politieke partijen. „Ik vind niet dat je de mensen jarenlang in onzekerheid kan laten zitten over hun toekomst." Wethouder Van Eisen kon echter alleen maar beamen dat het langer dan een paar nati pen duurt eer er voor Rijnfront concrete| op tafel komen. „Ook wij hebben er belai snel mogelijk zekerheid te krijgen over tv precies met Rijnfront gaat gebeuren. Vol wet hebben we twee jaar de tijd om een het gebied te ontwikkelen." Als Oegstgeest met een ruwe schets ki het bedrijventerrein, dat ooit in het gebi; verrijzen, is het goed mogelijk dat bepai pen grond alsnog worden vrijgesteld van koopbeperking. Het is de bedoeling d; Rijnfront behalve bedrijven ook enkele woonwijk komen. Langs het water ro: strook land groen blijven, zo is de gedach en W. Tot het zover is, blijft het een beetje bf kregen de ongeveer twintig belangsteller de publieke tribune gisteren te horen. Al de stukken grond van Rijnfront niet tes demprijzen, maar tegen 'reële, door de vastgestelde prijzen' verhandeld. En moj ders die hun grond aan de kinderen wille verkopen dat gewoon doen. In februari hoopt Oegstgeest uit j 'tijdsplanning' te komen. Dan moet d worden wanneer er concrete plannen opi l men. Regenboogkerk Oegstgeest treft voorbereidingen voor komst Iraniërs VOORSCHOTEN MAARTEN KEULEMANS Magere jaren zijn aangebroken in Voorschoten. Met die boodschap hield CDA-wethouder A. Dra- ijer van financiën gisteren de begroting van de gemeente ten doop. „Er zijn natuurlijk nieuwe dingen nodig. Maar in 1998 zullen we op allerlei terreinen zeer terughoudend zijn met het doen van nieuwe voorstellen." Om de begroting sluitend te krijgen, moest het Voorschotense gemeentebestuur een gat dichten van anderhalf miljoen gulden. Een tekort, dat naar verwachting oploopt tot 2,3 miljoen rond de eeuwwisseling. De gevolgen daarvan zijn nu al merkbaar. De gemeentebelastingen schieten de komende jaren meer omhoog dan al was aange kondigd. En terwijl het college vorig jaar een ver langlijst van meer dan zeventig voorstellen op ta fel legde, is er in 1998 geld voor slechts 46 plan nen. Vooral veel aanpassingen aan het verkeer zijn op de lange baan geschoven. Zo krijgt het fiets pad langs de Korte Vliet volgend jaar geen ver lichting. komen er voorlopig geen middenber men op de Veurseweg en de Leidseweg, en blijft de rotonde die het college op het kruispunt Trompweg-Admiraal de Ruytersingel wil voorlo pig toekomstmuziek. Ook het aangekondigde fietspad van de Hofweg naar de Vlietwijk langs de Vliet wordt doorgeschoven, evenals de verbete ring van stukken fietsstrook langs de Veurseweg. De herinrichting van het centrum gaat wel ge woon door, evenals het verkeersveilig maken van de Nassauwijk en de renovaties van het Berk- houtpark en bospark Ter Wadding. Ondanks de soberheid wil de gemeente ruim 750.000 gulden uitgeven aan nieuwe projecten. Ruim drie ton wordt gereserveerd voor het op knappen en uitbreiden van de speelplaatsen van het dorp. Het college heeft 63 mille over voor de verbetering van het jeugd- en jongerenbeleid. De sociale-vernieuwingsprojecten in Vlietwijk wor den voortgezet en er komt een nieuwe folder campagne om minima te wijzen op de gemeen telijke kwijtscheldingsregels. Ook wil Voorscho ten een 'winkel' openen voor mensen die een wo ning zoeken. Stoepen en gebouwen worden beter toeganke lijk gemaakt voor bejaarden (50.000 gulden), er komt meer geld voor ouderenvoorzieningen als thuismaaltijden en dagopvang (25 mille) en er wordt een concreet plan gemaakt voor de al aan gekondigde verbetering van het Van der Hoeven- park, waarvoor een ton wordt uitgetrokken. Een nieuw onderkomen voor de kinderboerderij staat ook voor volgend jaar op stapel. Daarnaast wil Voorschoten opnieuw onderzoek laten uitvoeren naar de kwaliteit van stoepen en wegdek dat is bestraat met klinkers. „Vanwege de klachten uit de burgerij", zoals wethouder van verkeer J. van de Poel toelichtte. „Losliggende te gels houden de mensen toch bezig." Het budget voor onderhoud aan de Voorschotense wegen en straten wordt dan ook niet kleiner. Opmerkelijk is verder dat de gemeente een hal ve ton subsidie overheeft voor nieuwe apparatuur voor Voorschoten TV. Inwoners van het dorp moeten overigens wel zelf betalen voor hun tele visiestation: de jaarlijkse omroepbijdrage is vol gend jaar twee gulden hoger. Ondanks de geldzorgen heeft Voorschoten geen plannen voor een nieuwe bezuinigingsron de. „Als we verder gaan interen, tasten we het spierweefsel van de gemeente aan", denkt burge meester P. Cannegieter. „Verdere bezuinigingen kunnen ertoe leiden dat we wanprestaties gaan leveren in de dienstverlening. Of dat we bepaalde dingen in het geheel niet meer kunnen doen." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Asielzoekers in het Godshuis? N. Prinsen veert op uit een van de stoelen waar eind november wellicht een uitgeprocedeerde Iraanse asielzoeker plaats neemt. „Nee, het gaat niet om het kerkgebouw. Het gaat om de geloofsgemeenschap. De ge dachte achter het kerkasiel is dat die gemeenschap zich be schermend om de mensen heenschaart. Zodat de negen asielzoekers die naar de Regen boogkerk komen hier een tijde lijke 'parkeerruimte' krijgen. Waar ze tot rust kunnen komen, in afwachting van wat komen gaat." Prinsen is contactpersoon van de Oegstgeestse etappe van de kerkasielestafette, die sinds juni door het land trekt. Als 'Den Haag' niet van gedachten ver andert over de uitwijzing van uitgeprocedeerde Iraniërs, ko men negen asielzoekers die aan de estafette deelnemen eind november naar Oegstgeest. Om er veertig dagen lang in de kerk aan de Mauritslaan te verblij ven. De groep bivakkeerde eer der in Eindhoven, Helmond, Sittard en Amsterdam. „De buurt zal er niet al te veel van merken", verwacht kerk meester Piet van den Elshout. „Het gaat niet om mensen die tot diep in de nacht popmuziek draaien. Hooguit zullen de Oegstgeestenaren zo nu en dan De 'huiskamer' van de koster wordt in ere hersteld. Eind november worden er wellicht negen uitgeprocedeer de Iraanse asielzoekers in de Regenboogkerk gehuisvest. foto hielco kuipers een Iraanse meneer over straat zien lopen." Want hoewel de Iraniërs de kerk als 'vrijplaats' hebben om uitzetting te voorkomen, mogen ze wel de straat op. Om bood schappen te doen. Of gewoon, om even een frisse neus te ha len. „Gelukkig leven we niet in een land waar ze meteen wor den opgepakt als ze zich in het openbaar vertonen. De negen Iraanse heren tref fen het: aan de achterkant van de Regenboogkerk bevindt zich nog een min of meer intact ge bleven woonhuis, dat destijds dienst deed als kosterswoning. Hoewel er een keukenblok is en een huiskamer, moet er nog wel het een en ander worden ver timmerd, leggen Van den Els- hout en Prinsen uit. Een onge bruikt toilet moet worden om gebouwd tot douche, het paadje langs de kerk moet worden voorzien van verlichting en in het zaaltje op de eerste verdie ping, waar nu de kinderen van de gelovigen worden opgevan gen, moeten bedden komen. „De kerk zelf moet een beetje improviseren", denkt Van den Elshout. „Maar ja, dat is het of fer dat we moeten brengen." .Afgezien van de aanpassin gen aan de woning moeten we nog veel spullen inzamelen", zegt Prinsen. „Spelletjes, bed den, een televisie; er n van alles worden geregi hij haalt een checklist schijn die hij van de oi rende Stichting Kerkasid i se Asielzoekers (SKIA) he vangen. Drie A4'tjes, structies, tips en aanwijzi i „De Iraniërs die in zijn ondergebracht zotj veel mogelijk voor zito zegt Prinsen. „Ze krijgti week tachtig gulden om leven, en dertig gulden Ze moeten zelf boodsd i doen, koken, en schoon i Al zorgen wij dat er hK een vrijwilliger aamvezii die mensen te begeleider1 Een zorgeloos verblijf desondanks niet worde aan de Mauritslaan. blijkt wel uit een opm aandachtspunt, ergens wege de checklist van he 'Televisie ook 's nachts. in telegramstijl op het getypt. En darachter haakjes: 'slecht slapen!!') knikt. „Ze staan onder e spanning. Vergeet niet ii grote onzekerheid verker hun toekomst. En die sp wreekt zich." Aan de kerkgemeensd het in elk geval niet ligge sen grijnst. „Eigenlijk we het bijna jammer vin ze straks niet komen. M is natuurlijk veel beter straks een goede ofi komt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16