HEMA sfalt in Leiden wijkt voor klinkers ?tuzie om Oegstgeestse villa KORTING e vond het tuttigeen m in het huishouden' "Woef, woef... woef! Leiden Regio Stalling station bijna af Ssintrcrtuin Alle herenpyjama's Alle gebreide damestruien Alle gebreide herentruien Alle damesbroeken Dekbedovertreksets Alle dames- en herensjaals Alle batterijen Alle fotorolletjes ISDAG 22 OKTOBER 1997 CHEF )AN PREENEN U7 1--S 14. PLV -CHEF HERMAN IOLIMKA 07 1 AlAivl 10 l iedie brengt onder ouderen 'zorgdiscussie' op gang !ANNE BARBIER ieer denk je dat je weer en bent?" Vraagt Henk aan zijn vrouw Trui jeteen na aankomst op Spaanse overwinterings- haar enkel heeft ver- „Man ik ben net 24 uur thakeld", zucht ze. „Kun nu al niet meer aan?" waagt nog een tweede po elet de trein kunnen we orgen al thuis zijn, zodat deren voor je kunnen zor- houdt hij haar quasi ver- t voor. Trui bekijkt haar ens met een scheve blik. blij dat ik het maar aan net heb." trouw Van Opstal heeft t gemakkelijk sinds hij jjn pensioen geniet. Op at haar man de hele dag maar hij venvacht wel dat ijn gewone gangetje gaat. vent die geen hand uit- gaat haar behoorlijk op de zenuwen werken. Of je dan aan de Costa Brava zit of ge woon in Voorhout, maakt dan geen verschil. De komedie 'Overwinteren' die gisteren in buurthuis 'op Ei gen Wieken' in de Merenwijk was te zien, is door het COSBO, het centraal overlegorgaan van de vijf ouderenbonden naar Lei den gehaald. De voorstelling probeert een discussie over het leven na je 65ste op gang te brengen. Hoe gaan man en vrouw het samen doen in hun gouden jaren? Is het misschien de moeite waard om de zorgta ken die altijd bij de vrouw la gen, samen te delen? De vier oudere amateurspe lers van 'Overwinteren' brengen het serieuze thema op een vro lijke en herkenbare manier. Echtgenoot Henk in het stuk heeft van emancipatie geen kaas gegeten. Hij heeft altijd het geld verdiend en alles wat er in het huishouden moest gebeu ren overgelaten aan zijn vrouw. Koffie zetten, boodschappen doen en koken komen niet in zijn vocabulaire voor. Tot het moment dat Trui dus op hun vakantieadres ten val komt en zelf hulpbehoevend wordt. Voor één keer zijn de rollen omge draaid. Onhandige Henk, die niet is gewend dat zijn vrouw letterlijk als figuurlijk op hem steunt, draait gaandeweg steeds meer bij. Belt hij de eerste dagen voortdurend vol zelfbeklag naar hun dochter in Nederland, na een tijdje leert hij met de nieu we situatie leven. Daarbij krijgt hij hulp van de weduwnaar Ka- rel die in het aangrenzende ap partement overwintert. Die vindt het helemaal niet gek dat een man de taken in het huis houden deelt. Toen zijn vrouw uiteindelijk niet meer uit bed kon komen, wist hij tenmiste hoe hij voor haar en zichzelf kon zorgen. Uit de discussie die na de pauze in het buurthuis los breekt, blijkt wel degelijk hoe zeer ouderen de verzorging van partner en familie waarderen. De meeste mensen zijn voor een deel afhankelijk van profes sionele verzorgenden, zoals de thuiszorg en de kruisverenigin gen. Daarnaast blijft het toch ook fijn als de naasten met hen weten om te gaan. Beroeps krachten kunnen volgens som migen niet altijd de gewenste aandacht en intimiteit geven. Een rondje langs de aanwezi gen wijst uit dat de nieuwe ge neratie haar taken veel meer verdeelt. De kleinzoons helpen regelmatig bij de afwas en ook de zonen lopen achter de kin derwagen. Vroeger lag dat vol gens de vrouwelijke toeschou wers wel anders. Mannen hiel pen wel eens wat, stofzuigen of zo. Maar geëmancipeerd? nee hoor, verre van zelfs. De gepen sioneerde dames zijn wel zo eerlijk om de hand in eigen boezem te steken. „Een man in het huishouden dat vond je maar niks. Dat was tuttig. Bo vendien was je ook zo gewend om het zelf te doen, dat het al snel 'laat mij maar even' werd. Als de mannen onze taken over nemen, wat moeten wij dan?" Volgens de ouderenbonden ligt daar nu juist het probleem. Na het pensioen moet de man zijn weg zien te vinden. Dat lukt pas als ook de vrouw haar rol opnieuw invult. .Ruup sep via; te lezen in de nota 'As- ichu fklinkers' die gisteren door 1 Inzi mmissie werk, sociale za- mro en wijkbeheer is vrijgege mor inspraak. In de nota w» Het bouwwerk is al zo ld als klaar, binnenkort gaat ieuwe fietsenstalling bij ion Lammenschans open. ele maanden geleden werd ;te paal voor het ge- iwtje geslagen. Het idee :eeen nieuwe stalling - met kplaats - kwam ruim vier igeleden van PvdA'ers An- eBoot en Reinie Hulsker. stalling zou station Lam- j ischans wat extra's moeten m eh, zo was de gedachte. De 1leente trok uiteindelijk een pen uit voor het bouwwerk als alles volgens plan ver- pt, in december in gebruik worden genomen. FOTO HIELCO KUIPERS êking moet verkoop Pension Bakker alsnog regelen i vervangt de komende jaren in een groot aantal ?n het asfalt door klinkers. De komende vijf jaar i voorlopig twintig straten op de nominatie om te worden bestraat met steentjes. In die periode It in drie straten het asfalt vervangen door klinkers. kiest de gemeente in principe voor de klinker. Klinkers zijn beter voor het milieu en zijn per saldo goedko per dan asfalt. Alleen voor we gen waar veel en zwaar verkeer is, én voor de belangrijkste fiets routes wordt een uitzondering gemaakt. Hier verdient asfalt om verschillende redenen de voorkeur. Dat de fietsroutes moeten worden voorzien van een asfalt- laagje, is al eerder door de ge meente uitgesproken. Door fiet sers comfortabele, gladde we gen aan te bieden, hoopt het gemeentebestuur zo veel moge lijk Leidenaars op de fiets te krijgen. Bij doorgaande wegen speelt bij de keuze van asfalt vooral de overlast door geluid en trillingen een rol. Industrie wegen moeten extra zwaar wor den uitgevoerd en bestand zijn tegen olie, en moeten daarom een asfaltverharding krijgen. De commissie ging gisteren zonder veel discussie akkoord met het uitgestippelde beleid. Alleen over het gebruik van rood asfalt in fietsstroken werd nog het begin van een discussie gevoerd. Rood asfalt is minder geschikt voor hergebruik en daardoor meer milieuvervui lend dan gewoon zwart asfalt, dat op zich alweer veel vervui- lender is dan klinkers of tegels. D. Wijfje (PvdA) trok daaruit de consequentie dat in het belang van het milieu fietspaden niet meer in rood asfalt, maar in be- tontegels moeten worden uitge voerd. De milieuvriendelijke sociaal democraat kreeg met zijn idee de handen echter niet op elkaar. Alle andere commissieleden ga ven te kennen toch liever op as falt te fietsen. En omdat het be vorderen van de fiets een be langrijk beleidsonderdeel van de politiek is, wilde verder nie mand aan de geasfalteerde fietspaden tornen. Wethouder J. Laurier (Groen- Links) wilde nog wel toezeggen dat hij zal onderzoeken of er goede alternatieven voorhan den zijn voor het gebruik van rood asfalt in fietspaden. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: Ieidschdagblad@hdc.nl. PROFESSORENWIJK Comité Leiden-Amadia zamelt met verschil lende acties geld in voor de inwoners van de Koerdische provincie stad Amadia in Noord-lrak. Vrijdagavond 24 oktober van zeven tot tien uur en zaterdag 25 oktober van tien tot vier uur houdt het co mité een grote tweedehands boeken-, puzzels- en spelletjesmarkt. De opbrengst wordt onder andere besteed aan voedsel, medicij nen, een naaiatelier en een ECG-apparaat in het plaatselijke zie kenhuis. De markt is in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade 21. MERENWIJK Stichting Surinamers Leiden (SSL) houdt op 31 okto ber de Diwali-viering, het feest van het licht en de moeder. Op het programma staan onder andere een lofzang, poëzie, klassieke dans en dansmuziek door DJ Prim. Het feest, in het clubgebouw van SSL aan het Eksterpad 6, begint om zeven uur 's avonds en duurt tot één uur. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. BINNENSTAD De eerste, voorlopige plannen voor de herinrichting van het Plantsoen zijn klaar, de wensen zijn bekend. De gemeente wil nu samen met omwonenden en belangstellenden de definitieve uitgangspunten en plannen voor het nieuwe Plantsoen vaststellen. Daarom is op donderdagavond in het Atrium van het Stadbouw- huis, Langegracht 71, een bijeenkomst voor omwonenden over het park. De bijeenkomst begint om acht uur. BINNENSTAD Augustinus Op Donderdag (AOD) opent het nieuwe seizoen met een klein festival. De AOD houdt in het gebouw aan het Rapenburg 24 elke twee weken culturele activiteiten, zoals op tredens van bands, cabaret, lezingen, films en toneel. Het festival, donderdagavond 23 oktober, begint om acht uur met het cabaret duo Plien Bianca, om half tien gevolgd door een lezing door schrijfster Conny Braam. Het festival wordt om half elf afgesloten door de Delftse Studenten Dansharmonie. De avonden van de AOD zijn voor iedereen toegankelijk. De entree kost vijf gulden. tra 1y CJ i 'geest/den haag cerberus "ïjpten keulemans ie termijn moet blijken of er een ein- omt aan een ruzie over een kapitale \il- Oegstgeest. De Haagse rechtbankpresi- rnate van Delden heeft een Leids gezin en Oegstgeestse moeder en haar dochter november de tijd gegeven om tot een tking te komen. Alleen als de partijen dan nog niet eens zijn, wordt de rechts- psj voortgezet. Of zoals Van Delden het Geen bericht, goed bericht." e rechtszaak is aangespannen door het se gezin dat de villa aan de Geversstraat et centrum van Oegstgeest heeft ge- lit, maar desondanks al bijna .drie •nsdii nden noodgedwongen in een vakantie- ie in Noordwijk woont. De villa met tien kamers staat op een lap grond van vierkante meter en staat beter bekend Pension Bakker. Margreet Bakker-De en haar dochter, die de villa 25 jaar gebruikten als toevluchtsoord voor overt en thuislozen, weigerden het pension laon 'er dan 1 oktober op te leveren. Ander- maand te laat, volgens het Leidse ge zin. En dus weigeren de kopers het volle pond voor het huis te betalen. Maar de Oegstgeestse moeder en dochter denken er niet aan om hun droomhuis on der de prijs te verkopen en hebben besloten de villa helemaal niet meer op te leveren. Waarop het Leidse echtpaar een kort ge ding voor de Haagse rechtbank aanspande tegen de eigenares. Het stel eiste dat de villa onmiddellijk werd opgeleverd en dat er bij na een ton aan kosten en boetes van de prijs af zou gaan. Het besluit tot verkoop van de villa gaat de 74-jarige Oegstgeestse aan het hart. Het pand was in eerste instantie bedoeld voor vermogende vakantiegangers, maar naar mate de jaren verstreken, veranderde de vil la in een opvanghuis voor hulpbehoeven den. De Oegstgeestse, die een dagje ouder werd en problemen met haar gezondheid kreeg, kon het runnen van het pension niet meer aan en besloot haar levenswerk te ver kopen. Ze zorgde er wel eerst voor dat al haar 'gasten' een nieuw onderkomen had den. De enorme hoeveelheid brieven en af spraken tussen oude en nieuwe eigenaars maakte de zaak er niet duidelijker op. Vol gens de koopovereenkomst had het pand - dat een aantal jaren geleden even voor ruim een miljoen gulden te koop heeft gestaan - voor zeven ton van eigenaar moeten wisse len. Het Leidse echtpaar kwam met diverse documenten van de notaris en de makelaar, waaruit blijkt dat de koop op 20 augustus had moeten ingaan. Maar mevrouw Bakker hield vast aan de koopovereenkomst, waar in 1 oktober als opleverdatum is vastgelegd. Ook de Haagse rechtbankpresident A. van Delden moest toegeven dat er 'te veel onduidelijkheden' waren om vast te stellen wie er gelijk had. De strijd tussen de twee partijen leek in een impasse. Voor Van Delden zat er dan ook maar één ding op: hij schorste de zitting, zodat de advocaten de zaak op de gang onder vier ogen konden bespreken. Terug in de rechtszaal verklaarden de ad vocaten 'met vrucht' te hebben onderhan deld. Waarschijnlijk zal het voormalige pen sion op zeer korte termijn worden bewoond door het gezin uit Leiden en ontvangen de moeder en dochter uit Oegstgeest toch hun zeven ton. Pedigree Pal. Diner Compleet, de .warme maaltijd voor iedere hond. Hondenvoedsel betere mix van ingrediéntei Nu ook verkrijgbaar brokken en voor de oudere hond (Senior). Van 9,95 Kev Diner is een volledig uitgebalanceerde maaltijd voor uw hond samengesteld uit natuurlijke hoogwaardige grondstoffen. Van 19,95 voor Lezing antroposofie VOORSCHOTEN Leidseweg 518. Tel. 071-5322203 HET GROENE WARENHUIS Jelle van der Meulen publiceer de vorig jaar het boek 'Om geg ronde redenen', waarin hij zijn ervaringen met de antroposo fische beweging beschrijft. Dinsdag 28 oktober om acht uur 's avonds legt hij in een le zing uit dat elke mens geestelij ke ervaringen heeft en dat an troposofie niets anders beoogt dan die ervaringen hanteerbaar te melken. De lezing vindt plaats in het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33a. AANBIEDINGEN GELDIG T/M 26 OKTOBER 1997 NÜ 25% KORTING NÜ 25% KORTING NÜ 25% KORTING NÜ 25% KORTING 25% 3 DESSINS NÜ 25% KORTING NÜ 25% KORTING NÜ 25% KORTING NÜ 25% KORTING

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15