'Als je 's avonds stapt, kom je in de wedstrijd net een stapje te kort' Kerk Samenleving Raad van State beslist over komst van evangelisch college 'Wat wasje vaak onbereikbaar ver weg' Dienaren 1U<HI1<V1<X WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. O?' Jaricotprijs voor aanzet dialoog den haag De rooms-katholieke organisatie Missio heeft de jaar lijkse Pauline Jaricotprijs toegekend aan Lisette van der Wel, me dewerkster van de protestantse hulporganisatie ICCO. Haar af studeerscriptie theologie kan volgens Missio een goede aanzet zijn voor de interreligieuze theologie en dialoog in feministisch perspectief. De scriptie, die de studente vorig jaar schreef, kreeg de titel mee 'Gelijk geschapen voor God'. Zang-ontmoetingsavond in Katwijk katwijk» De zanggroep Immanuël is vanavond te beluisteren tij dens een zang-ontmoetingsavond in het Maranathacentrum aan de Poolster in Katwijk. Ook de bezoekers zelf komen volop aan hun trekken bij het ten gehore brengen van verzen uit aller lei bundels. Dominee B.H. Weegink spreekt een kort appèlwoord over Ruth, Johan Haasnoot bespeelt het orgel. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. den haag» anp De Raad van State bepaalt bin nen twee weken of evangelische christenen hun kinderen in de toekomst naar een eigen, evan gelische school voor voortgezet onderwijs in Utrecht kunnen sturen. Stichting Evangelisch Voort gezet Onderwijs (EVO) In de Ruimte uit Soest had het minis terie van Onderwijs toestem ming gevraagd voor de oprich ting van een evangelisch college (mavo, havo, atheneum). Het ministerie wees die aanvraag af. Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) wilde de EVO niet als eigen richting erkennen. Daardoor krijgen de evangeli- schen geen financiële steun van de overheid. De EVO ging gisteren bij de Raad van State tegen de uit spraak van het ministerie in be roep. ,,Het zou vreemd zijn als er wel basisscholen maar geen scholen voor voortgezet onder wijs op evangelische grondslag zijn", stelde advocaat W. Hen driks namens de stichting. Parochianen Joannes de Doperkerk nemen afscheid van pastoor Chiel Schiebroek „Allah heeft 99 schone namen in de Islam. Heel veel mensen hebben zo'n naam. Daar komt vaak Abdul in voor, want een mens kan niet heten zoals Allah. Je krijgt dan bij voorbeeld Abdul Rahim of Abdul Kader. Abdul betekent dienaar. Niemand mag de naam Allah krijgen. Want Allah is de enige bestaande God die het recht heeft om aan beden te worden. De concrete vertaling van Islam is dat een mens moet weten dat hij niets anders is dan een dienaar van Al lah, met alle plichten die daarbij komen. Allah heeft aan de profeet Mohammed verteld hoe de mens Hem moet dienen. In de Koran kan de mens dat allemaal lezen." Aan het woord is Akil Muhammed (53), de imam van de Marokkaanse moskee aan de Rembrandtstraat. Het bestuur van de mos kee vroeg hem vanuit Tanger, Marokko, naar Leiden te komen. In december is hij precies vier jaar in Nederland. Hij vindt het belangrijk dat moslims ook in landen waar andere ideëen heersen, vasthouden aan de regels van de Islam. „Een moslim moet hier heel goed op zijn gevoel letten. Hij moet dus zijn hoofd kunnen afwenden als hij een schaars geklede vrouw ziet. Hier is zo veel anders, dat vereist een uitgebreide uiüeg. Maar ik waardeer hoe de mensen in Nederland met elkaar omgaan. Het jodendom, het christendom en de Is lam ziet hij als één godsdienst in venc lende fases. .Allah's woorden zijn via; feten tot ons gekomen. Eerst gaf hij di Thora via Musa (Mozes), daarna achta eenvolgens de Zabor via Daud, de Ina Issa (Jezus) en de Koran via Mohan® De profeten predikten aan de mensen ze lief moesten hebben. Maar ze werd gedood. Dat is omdat de mens moeite heeft om zich los te maken van jaloea leugens. Allah zei tegen Mohammedd hij de laatste profeet zou zijn. De islar de godsdienst van alle profeten en ven ook het christendom en het jodendon zich. Het belangrijkste geloofspunt is! geloof in Allah als enige God van alle schepselen. Volgens de Koran riepenc vorige geopenbaarde godsdiensten og hiertoe op. De Islam is een positievee complete godsdienst, die alle aspectei het leven omvat." u i Leidsch Dasblad ANNO 1897 Vrijdag 22 October LEIDEN In aansluiting met het bericht, dat jl. Zondag een 10-jarige knaap door een fietsrijder in het Plantsoen zooda nig is aangereden, dat hij bewusteloos bleef liggen, wordt ons nog medegedeeld, dat bedoelde knaap door den val eene hoofdwond heeft bekomen, welke eene hersenschudding ten gevolge heeft gehad. Gelukkig is door doeltreffende genees kundige hulp het gevaar voor zijn leven thans geweken. De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft zich na onder zoek verplicht gezien om tegen den dader proces-verbaal op te maken, daar toch gebleken is, dat hij door in wilde vaart te rijden, de Verordening op het rijden per fiets overtreden heeft, maar nog erger, zich daardoor schuldig heeft gemaakt aan overtreding van artikel 308 der Strafwet alwaar staat: Hij, door wiens schuld aan een ander zwaar lichamelijk let sel wordt toegebracht wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van 6 maanden." Aangezien in den laatsten tijd door velen te hard gereden wordt, maar vooral door de jonge lui der Hoogere Burgerschool, die zelfs om strijd rijden wie het eerst den weg van Zoeterwoudschen Singel en Plantsoen hebben afgelegd, zullen door de politie strenge maatregelen genomen worden om dat onbesuisd rijden te keer te gaan. Een ieder wachte zich dus voor schade en eventueëele straf vervolging. ANNO 1972 zaterdag 21 oktober ZOETERWOUDE Vijf fabrikanten vechten er om, iedereen die het ziet is meteen laaiend enthousiast, het nieuwe oer Hollandse familiespel Generaal Kampioen gaat een grote plaats innemen tussen de spelletjes voor regenachtige zon dagmiddagen en Oudejaarsavond. De ontwerper van dit spel, dat helemaal is geënt op de duivensport, is de 34-jarige Zoe- terwoudenaar sinds kort raadslid Ben van Leeuwen. Het doel van het spel is om, net als tijdens de wedvluchten, de drie duiven die bij het spel zijn betrokken, zo snel mogelijk vanuit de losplaats Barcelona, in het thuishok te krijgen. Om dat er ook om kampioenschappen, aangewezen duif en gene- raal-kampioen wordt gespeeld, komt er heel wat spel-inzicht kijken om te kunnen winnen. Struikelblokken en poule-kaar- ten maken dat het spel bijzonder spannend kan worden. Het spel komt half november in de handel. WASSENAAR Przewalski veulen geboren in Dierenpark Wassenaar. Van de grote kudde Przewalski paarden, die in het verleden door de grote steppen van Buiten-Mongolië trok ken, is met veel meer over. Men vermoedt dat er nog een zeer klein aantal in het wild voorkomt. In totaal zijn over de hele wereld nog maar 82 hengsten en 100 merries (nu 101), die voornamelijk in dierentuinen leven. Van deze Przewalski paarden wordt een officieel stamboek bijgehouden. Het ou derpaar en het kort geleden in het Dierenpark Wassenaar ge boren merrie-veulen, staan ook in dit stamboek geregistreerd. leiden gertjan van geen Uitgaan voor een belangrijke voetbalwed strijd. Alle trainers zijn van mening dat het eigenlijk niet kan. Romano, een notoire stapper, werd afgelopen weekeinde uit de selectie van Valencia gezet en miste daar door de wedstrijd tegen Celta de Vigo. De reden daarvoor was dat de excentrieke Bra ziliaan tijdens een stapavond ook een bor deel had bezocht. En dat schoot trainer Claudio Ranieri in het verkeerde keelgat. Romario da Souza Faria zelf: „De zaken liggen heel eenvoudig. Als ik 's nachts niet uitga, scoor ik 's zondags niet. Dus ga ik uit. Ik doe niets stiekem. Ik dans en dat is alles. Roken en drinken doe ik niet. Het nachtle ven is al achttien jaar mijn beste vriendin." „Van een huishoudelijk reglement dat uit gaan na half twaalf verbiedt, weet ik niets. Mijn ploeggenoten moeten ook niet zeuren. Ik ben hier in Valencia om te scoren. Als men mij gewoon mijn gang laat gaan, maak ik in 25 wedstrijden minstens twintig doel punten." Ron de Roode, ex-prof van FC Den Haag en Telstar en tegenwoordig trainer van vierdeklasser LFC in Leiden: „Bordeelbe zoek is natuurlijk niet goed voor de naam van de club. De invloed van seks voor de wedstrijd, is per speler verschillend. Ik heb me er in ieder geval nooit van onthouden. Voor een wedstrijd ben ik zelf nooit uitge gaan. Het hoort ook niet als je een profes sionele instelling hebt. Het was niet verbo den in mijn tijd, maar als je gaat stappen, kom je in de wedstrijd vaak dat laatste stap je te kort. Bij LFC in de vierde klasse kan ik mijn spelers niets verbieden. Als ze niet naar me luisteren is dat hun zaak." Mark Wotte, ex-trainer van FC Lisse en de huidige coach in de eerste divisie bij FC Den Haag: „Ik keur het in principe af, maar als ik een spits heb die elke week de win nende goal maakt, vind ik het goed. Het re sultaat bepaalt het gedrag voor een wed strijd en als de groep het prima vindt, gaat de speler zijn gang maar. Het probleem met Romario is dat, als hij niet scoort, de men sen op de reservebank gaan klagen. Het zijn de bekende problemen met de vedettes, het is erg moeilijk om met hen te werken." „Ik vraag me niet af wat een speler doet voor een wedstrijd en ga ook niet in mijn auto zitten en kijken of hij zijn huis verlaat. Totdat hij niet functioneert. Dan ga ik me Alfons Groenendijk: „Als ik als een natte krant speel, kan ik dat mezelf tenminste niet kwalijk nemen." foto archief afvragen wat de oorzaak is. Een trainer moet één lijn uitzetten. Ik ga uit van nor maal, sportief gedrag, maar spelers zijn geen slaven. In de top van het amateurvoet bal gelden dezelfde normen. Sponsors ste ken er geld in en daar mag je wat voor te rugvragen. Seks voor een wedstrijd is niet te controleren. Al doet een speler het tien mi nuten voordat we verzamelen, het maakt me niet uit. Als hij maar presteert." Arthur van Orssagen, linksback bij zater daghoofdklasser en koploper ARC: „Nog nooit heeft een trainer tegen mij gezegd dat ik niet mocht stappen, maar ik doe het ge L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) woon niet. Ik kan niet uitgaan en voetballen de volgende dag. De één kan het wel heb ben en de ander niet. Ook al is het een teamsport, iedereen moet zelf zijn voorbe reiding kiezen. Het is wel topamateurvoet- bal, maar het blijft een hobby. Maar als prof is het je baan. Als ik de volgende dag moet werken, ga ik toch ook niet uit. Ik wou trou wens dat ik prof was, maar dat is een ander verhaal." Alfons Groenendijk, speler van FC Den Haag, Roda JC, Ajax, Manchester City en tegenwoordig Sparta: „Ik vind stappen heel leuk, maar het is in mijn hele carrière niet voorgekomen dat ik het voor een wed strijd deed. Als ik als een natte krant speel, kan ik dat mezelf tenminste niet kwalijk ne men. Als een medespeler het doet, vind ik dat ook klote. Maar ik ben geen vedette zoals Romario, die dat wel kan maken. Van mij als middenvelder wordt verwacht dat ik overal op het veld te vinden ben. Romario heeft maar een paar acties nodig." „Bij Ajax en Roda JC mochten we na don derdag half elf niet meer in een horecagele genheid komen. Dat waren de regels. Maar voor wereldvedettes gelden andere wetten, je moet alleen niet worden gesnapt. Voor dat ik naar Manchester City ging, had ik wel grote verhalen gehoord over de Engelse voetballers, maar het viel in de praktijk mee. Na de wedstrijd gingen de remmen wel los en ook in de voorbereiding, maar niet de avond voorafgaand aan een wed strijd." „Er bestaan bij Ajax geen regels als het gaat om seks voor de wedstrijd. Maar ik zeg maar altijd: je hebt seks en je hebt seks. Als je de hele nacht bezig bent, kan ik me voor stellen dat je moe bent. Maar een uurtje moet kunnen. Ik vind een goede nachtrust wel belangrijk." Ariën Roelandse, speler van Lugdunum 3 (za), uitkomend in de reserve 7de klasse B: „Bij ons geldt één regel: niet stappen bete kent geen basisplaats. Je speelt ook niet goed als je niet bent weggeweest. Afgelopen zaterdag nog, uit tegen Quick Boys 17. speelde ik zo verschrikkelijk slecht, dat ik mezelf uit pure ellende in de tweede helft wissel heb gezet. Als gevolg van het feit dat ik niet ben gaan stappen de avond ervoor. Dat overkomt me niet meer. Seks voor de wedstrijd is ook geen probleem. Eigenlijk moet bij ons beide verplicht worden ge steld. Maar om nou een hoerenkast in te duiken; dat vind ik wel weer overdreven." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: Oi Hoofdredactie: 0! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 13 0711 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch aki van het abonnementsgeld, ontvaia korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES •Voor mensen die moeilijk Ie: ogen hebben of blind zijn (of eenn leeshandicap hebben), is een samenrf het regionale nieuws uit het Leidsch Dij geluidscassette beschikbaar Voorinlcc 0486-486486 (Centrum voor Gesprite Lectuur, Grave). K na N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feeti Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensda 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178dagelijks 14 30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, voor pa bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit: 10 30-11 00 u.. 15.00-15.30 en 19.00-19.30 u. en i Kinderafdeling: 10 30-12 00 en 14.00-19.00 u (ouders de gehele dag), nao* RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545)dagelijks 14.00-15.00 u. en 18 30-19.30 u klasse I en H daarnaast ook 11 15-12 00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14 30-15.30 u en 18.30-19.30 u. (voorpaiti* 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 18.30-1- RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12> 14.00 u. Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q. in overleg met de verplegmj overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19 30u., met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17.OOen 19 00-21 OOu Infectieziekten en Interne Geneeskunde. 15.00-19.30 u. i Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30en 18.30-19.30u ('savonds' voor kinderen onder 12 jaar) Klinische Oncologie: 10 30-12.30 en 14 15-20.00 u. Maag-, darm- en leverziekten-14.15-16.00 en 18.30-19.30 u. Neurologie: 14.30-15 15 en 19 00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.00en 19 00-21 OOu Verloskunde. 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voorpartners en eigen kinderen overleg.) katwijk monique witteman „Op de kop af drie jaar en twaalf dagen geleden mochten we pastoor Chiel Schiebroek aan onze parochianen voorstel len. Nu zijn we met z'n allen naar de kerk gekomen om af scheid van hem te nemen." Met deze woorden opende de voorzitter van het bestuur van de Joannes de Doperkerk in Katwijk, G. Bol, gistermorgen de uitvaartdienst voor de pas toor, die vorige week donder dag zelf een eind maakte aan zijn leven. „Niemand had dit ooit verwacht. Zeker niet na vo rige week, toen hij nog zulke rake woorden sprak bij het overlijden van een parochiaan. Achteraf zeg je: dat riep vragen op. Aan de andere kant: per 1 november zou hij weer de weekendvieringen gaan verzor gen, dus het leek beter te gaan met hem." Met vele vragen kampte ook bisschop A.H. van Luyn, die sa men met de pastores C. Hoog- eweegen en H. Verhoeven de mis leidde. „Wat heeft hij alle maal moeten doormaken, dat hij zijn leven zelf beëindigde? Wat hadden wij kunnen doen om hem te helpen, hem te steunen? Hoe moeten wij nu verder? Waarom heeft hij het gedaan, waarom? Het zijn vra gen die bij ons opkomen. Ant woorden kennen wij niet. Jezus Christus wel. En dus hoeven wij ons niet volledig overgeleverd te voelen aan deze vragen", aldus de bisschop. Pastoor Schiebroek als vriend. Dat was het centrale thema van de uitvaartdienst. Voor iedereen had hij aandacht en goede woor den. Hij luisteren naar mensen, wilde hen begrijpen en daarvan zelfleren. Bestuurs voorzitter Bol: „Hij was bezig met het schrijven van een boek, dat ook over onze parochie ging. Helaas zal dat niet dikker meer worden." Pastoor Hoogeweegen ging in op het leven van Schiebroek. „We missen hem nu al en toch is hij nog in ons midden. Altijd zocht hij een weg naar de toe komst. Hij hechtte geen waarde aan materiële rijkdom, maar wat zal hij verlangd hebben naar de Goddelijke rijkdom! Chiel, de mensenvriend. We gunnen jou de rust en het liefdevolle begrip van God. Je bent verlost van dat beklemmende, van dat beangsti gende. Begrijpen doen we het niet, maar respect voor jouw be slissing hebben we wel. Altijd had jij aandacht voor mensen, voor hun gevoelens. Altijd stond je open voor hen. Maar wat was je vaak onbereikbaar ver weg, toen je ziek was. Wat moet jij het moeilijk gehad hebben." In april van dit jaar werd Schie broek ziek, hij kampte met ern stige depressies. Iedere dag kwa men er kaarten van parochianen binnen bij de pastorie. En: altijd beantwoordde hij ze, met een persoonlijke boodschap. Hoog eweegen: „Chiel Schiebroek ging rechtop door het leven. Letter lijk, hij was een grote man. Boe renafkomst. Hij leefde dichtbij de natuur, maar ik heb de in druk dat hij nog het meest om mensen gaf." Na afloop van de uitvaartdienst werd het lichaam van pastoor Schiebroek naar het kerkhof van Vleuten gebracht, waar hij gis termiddag is begraven. De Kat- wijkse parochianen van de Joannes de Doperkerk mochten direct na de uitvaart dienst een deel van het nooit afgekomen boek van de pastoor lezen. Dat deel, dat pastoor Schiebroek juist over hen had ge schreven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14