eiden Regio Horeca: vrije tijden niet nodig Voor universiteit is 'zaak Diekstra' afgesloten Leidse notaris voorkomt lastercampagne Het zijn geen praters, maar doeners9 Evenementen volgend jaar wél aan regels gebonden wee appartementen in lormalig LISC-pand Vijver wordt grasveld NSDAG 22 OKTOBER 1997 un preenen. 071-5356414. plv-chef* herman joustra. 071 -5356430 Tunnel De Tweede Kamer I O wil zich niet sterk maken voor een lange tunnel door Leiderdorp voor de verbrede A4. Rotonde /t —j Op de tunnelbak I van de hogesnel heidslijn bij Hoogmade wordt een dure rotonde aangelegd. roofd van tas Een 74-jarige Leidse is gisteren op de Koninginneiaan haar tas beroofd. Daarin zaten onder andere levensmidde- neen portemonnee met ongeveer 140 gulden. De dader er op een fiets vandoor broken neus jj. Bij een vechtpartij op het Kort Rapenburg, heeft één iuit Delft een gebroken neus opgelopen. De vechtpartij ging en studenten uit Leiden en Delft. Geen van de partijen iste aangifte te doen. zing over Jemen door brand zwaar be- gde pand aan de le Bin- estgracht waar tot half no- vorig jaar de Leiden In- itional Student Club (LISC) gevestigd, komen twee ap- tmenten. In de nacht van (13 november 1996 brand- et gebouw gedeeltelijk uit kortsluiting in een tl-balk door LISC dakloos werd. ludentenvereniging, die de ie aan de le Binnenvest- huurde, verhuisde naar ülle Rijn. Inmiddels is het jdoor de Rijks Universiteit aan de gemeente ver- IEN CRUL IIGNEERT :idse huisarts signeert zijn medische thriller 'DE OVERLIJDENS VERKLARING' Donderdag 23 oktober in 19.30 tot 21.00 uur. .uw Libris boekhandel ieuwe Rijn 45 Leiden 071-5120885 Marie-José Wijntjes houdt vrijdagavond een dialezing haar trektocht door de bergen van Jemen. Niet alleen de ur, maar ook de architectuur van dit land in het Midden- en komt aan de orde. De lezing, georganiseerd door de Ne- andse Bergsport Vereniging afdeling Leiden, begint om acht en is in het buurthuis Dijk 33, Apothekersdijk 33. De toegang aagt 7,50 gulden. leiden rudolf kleun De zaak Diekstra is voor de Leidse universiteit af gesloten. Dat er binnenkort een boek verschijnt over de affaire rond hoogleraar psychologie René Diekstra - die na beschuldigingen van plagiaat het veld moest ruimen - is geen aanleiding om daar op terug te komen. Dat is kort samengevat de reactie van universi tair woordvoerder W. van Amerongen op de aan kondiging van het boek 'Leiden in last, de zaak Diekstra nader bekeken'. Het boek is een initiatief van A. Rörsch, zelf ooit hoogleraar in Leiden, die verontwaardigd over de behandeling van Diek stra een uitgebreide correspondentie begon. Die leidde uiteindelijk tot het in november te ver schijnen boek met bijdragen van Rörsch, van Diekstra zelf, van de gepensioneerd psycholoog prof. J. Dijkhuis, psycholoog W. Heuves, universi tair medewerker M. Hofstede en Telegraafjourna- list M. Janssen. Het boek hekelt de behandeling van Diekstra door zowel de universiteit als de media nadat duidelijk was dat hij grote delen van zowel we tenschappelijke als populaire publicaties had ge baseerd op werk van anderen. Uitgever H. Mast- hoff typeert die behandeling als volgt: ,,Het is weer een typisch Nederlands geval van een kop boven het maaiveld die moet worden afgehakt." Woordvoerder Van Amerongen van de univer siteit geeft aan de inhoud van het boek niet te kennen, maar dat hij er ook dan niet op zou zijn ingegaan. „De zaak is indertijd door een commis sie onderzocht. Diekstra heeft naar aanleiding van de bevindingen van die commissie ontslag genomen. Of hem dat nu gevraagd is of niet, is dan formeel niet van belang. Daarmee is de zaak afgesloten. Overigens lijkt mij de kans niet groot dat het boek ineens een heel ander licht op de zaak werpt." .eric-janberendsen kocht. Begin volgend jaar wil de ge meente het gebouw aan de le Binnenvestgracht slopen om daama met de bouw van de ap partementen te beginnen. Oor spronkelijk werd gespeeld met de gedachte het pand te renoveren tot één woonhuis. Gezien de grootte van de ruimte is echter besloten tot de bouw van twee appartementen, één op de begane grond en één op de eerste verdieping. Het Leidse architecten- en in genieursbureau Vollmer heeft de bouwtekeningen gemaakt. Het is de bedoeling dat het werk voor een groot deel wordt uitge voerd door jongeren in het ka der van een leër-werk-project. Eind volgend jaar moeten de appartementen worden opgele verd. Vervolg van voorpagina De proef met ruimere sluitingstijden voor de Leidse ho reca betekent niet dat de gemeente op termijn alle be perkingen overboord wil gooien. Een wens die PvdA en Leiden Weer Gezellig/De Groenen in hun verkiezings programma hebben opgenomen. De horeca vraagt daar inmiddels zelf ook niet meer om. einde maken door in navolging leiden Het had het stralende middelpunt moeten zijn, maar de vijver in de Lau Mazirel- straat in de Stevenshof is te vaak te vuil om de buurt te sieren. Het verwijderen van het zwerfvuil is te arbeidsintensief en daarom wordt de vijver gedempt, waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar. Eerst moet nog een onderzoek plaatsvinden om te bepalen welke grond moet worden gebruikt bij het dempen. Op de plek van de vijver komt een grasveld, waar mensen kunnen picknicken. FOTO DICK HOCEWONINC leiden wim koevoet Het kort geding dat de Leidse notaris R. Meiners had aange spannen tegen Mafoi bv. en be drijfsjurist P. Ruijs gaat niet door. Met het proces had Mei ners het bedrijf en zijn adviseur willen dwingen de lastercam pagne te staken over haar rol bij de overname van 't Stokpaard, een woninginterieurzaak aan de Doezastraat. Ruijs heeft vóór het kort geding, dat overmorgen zou dienen, schriftelijk ver klaard dat hij de notaris in de media niet meer zwart zal ma ken. Namens Mafoi heeft Ruijs de notaris in twee kranten, waar onder deze, van fraude beschul digd. Meiners heeft geld dat bij haar op last van de rechter in depot was gegeven teruggege ven aan de eigenaresse van 't Stokpaard. Volgens Ruijs be hoort dat geld aan Mafoi toe en is de notaris er 'willens en we tens' verkeerd mee omgespron gen. Die beschuldiging* is geens zins hard gemaakt. Meiners, die dan ook alles ontkent, kreeg kort na de publicaties een brief van Ruijs. Volgens haar was dat een regelrechte dreigbrief. ,,Ik moest binnen tien dagen 150.000 gulden betalen. Zo niet dan zou Ruijs zijn beschuldigin gen opnieuw in kranten laten afdrukken. Hoewel de beschul digingen aantoonbaar loos zijn, zou zulke publiciteit schadelijk zijn voor mijn kantoor." Meiners heeft direct na ont vangst van Ruijs' brief een ad vocaat in de arm genomen. „Had ik al veel eerder moeten doen." Die heeft volgens haar 'de vloer aangeveegd' met de tegenpartij. De notaris krijgt dus zonder kort geding haar zin. Zij is bij de Stokpaardaffaire betrokken geraakt nadat op last van de rechter bij haar een be drag van zo'n 150.000 gulden in depot was gegeven. Zij heeft het geld teruggegeven aan eigena resse Schipper van 't Stokpaard je. Volgens Ruijs had Meiners het geld in depot moeten hou den en heeft zij met opzet Schipper bevoordeeld. Volgens Meiners ligt de fout juist bij de toenmalige advocaat van Mafoi bv. Die had haar van de uit spraak van de rechter op de hoogte moeten stellen, maar zou dat hebben verzuimd. „Juist als ik mevrouw Schipper het geld had geweigerd, was ik in de fout gegaan." Mafoi wilde in 1996 't Stok paardje kopen van Schipper. De rechter heeft de transactie ont bonden wegens bedrog door de kopers. Schipper bleef eigena resse en Mafoi wilde de koop som terug. Dat geld is nu echter 'op' en Mafoi geeft daar Mei ners de schuld van. Schipper zou het hebben ge bruikt om door Mafoi gemaakte schulden bij leveranciers te be talen. Notaris Meiners: „Maar daar heb ik allemaal niets mee te maken. Al zou mevrouw Schipper met het geld naar de Bahama's zijn gevlogen." leiden ruud sep In een brief die is toegevoegd aan de discussienota over slui tingstijden pleit de branche-or ganisatie voor een doordeweek se sluitingstijd van twee uur en een ontheffingsmogelijkheid voor donderdag, vrijdag en za terdag tot vier uur. Kroegbazen zouden dan wel verplicht moe ten zijn om - net zoals nu in Al phen de regel is - na twee uur 's nachts geen klanten meer toe te laten. Als de raad akkoord gaat met de discussienota kan er volgen de maand al een uitgewerkt plan liggen. De nieuwe regeling kan dan op zijn vroegst be gin '98 op proef worden inge voerd. Behalve over de sluitingstij den heeft de werkgroep zich ook gebogen over de mogelijk heden om meer grip te kïijgen op de vestiging van nieuwe ho recagelegenheden. Onder de huidige regelgeving is het nog van verschillende grote steden te gaan werken met exploitatie vergunningen. Of het zover komt, is weer onderwerp van verdere discussie. Tevreden Uit een enquête van de ge meente blijkt overigens dat Lei- denaars over het algemeen re delijk tevreden zijn over de ho reca in hun stad. Ongeveer tweederde van de inwoners heeft niets te klagen over de kwaliteit, de spreiding en de be reikbaarheid van de horeca. De helft is bovendien dik tevreden over de huidige sluitingstijden. Opvallend is dat een overgro te meerderheid van de onder vraagden, 68 procent, niets mist in het Leidse horeca-aanbod. De mensen die wel wat missen zien grote kansen voor disco theken, rustige cafés, grand ca fés en dansgelegenheden voor 30-plussers. Ook zou er volgens een deel van de ondervraagden mogelijk om een horecabedrijf behoefte zijn aan meer midden- te beginnen op plaatsen waar dat volgens het bestemmings plan niet is toegestaan. Dat komt doordat de gemeente ver plicht is om alle vergunningen af te geven zonder naar het be stemmingsplan te kijken. De ge meente kan aan die situatie een klasse restaurants. Op de vraag of zij overlast on dervinden van de horeca, ant woordt een kwart van de bin nenstadsbewoners met 'ja'. Bui ten het centrum ligt dat percen tage beduidend lager. staurant Het Prentenkabinet vierde zaak gebroeders Versteegen 'eric-jan berendsen champagne is rosé en de fi- fleur an Leiden en omge- geeft acre de presence. Per van rekening wordt aan de bteeg niet elke dag een v restaurant geopend, voor vijf uur dinsdagmid- druppelen de hoofdperso- ibinnen. De broers Henk en Versteegen, bekend van The les, La Bota, Malle Jan en Broer, nemen ietwat on- ïig plaats achter de voor van hun nieuwste restau- Het Prentenkabinet, om tee handen te gaan schud- leiden aad rietveld Naast de ruimte genoemd naar de burgervader telt het res taurant twee serrezalen met balkon en een borrelgedeelte, de Albert Verweykamer, ge noemd naar de dichter en let terkundige die van 1925 tot 1935 hoogleraar was in Leiden. Alles ingericht en aangekleed in de oude stijl. Schouwen, lam- brizeringen, ja zelfs de schilde rijen en prenten aan de muur ademen de sfeer van het verre verleden uit. Het ontlokt de voormalige zanger van The Shoes, Theo van Es, de uit spraak „ik dacht even dat ik in De Lakenhal was." Maar al snel keert hij een beetje terug in de realiteit. „Dit is even slikken, zoiets moois, dat kan toch niet. Hier word ik helemaal koud van." „Samen 102 jaar tweeling zijn, een goede bank en een goede aannemer. Dat zijn de geheimen van de gebroeders Versteegen", geeft Jan aan. „Ondanks het feit dat we nu vier zaken hebben, blijven we gewone jongens. Laten we ho pen dat Het Prentenkabinet een begrip wordt." Iets waar 'concurrent' Henk van der Zee van buurman Fa- bers zich volmondig bij aan sluit. Zijn restaurant is inmid dels 'ingebouwd' door M'n Broer, La Cloche en Het Pren tenkabinet, maar Van der Zee ziet de toekomst van het 'eet- straatje' wel zitten. Ook al noemt hij de laatste stap van de tweeling 'vrij gewaagd'. „De tijd zal leren of ze zullen slagen. Ik hoop in elk geval het bekte voor ze", aldus Van der Zee. „Het is een gedurfd project, vooral ge zien de grootte van hun zaak en de investeringen die zijn ge daan. Dat geld moet je maar zien terug te verdienen." Het gebrek aan parkeerruimte ziet Van der Zee niet als een be zwaar. „Dat is hier in de buurt nu eenmaal een gegeven. Mijn ervaring is dat een nieuwe zaak in de Kloksteeg ook klanten voor andere restaurants aan trekt. En als de mensen een maal in de Kloksteeg hebben gegeten, onthouden ze dit straatje en komen ze terug." Even verderop staan de broers Versteegen nog steeds handen te schudden. Genietend van alle aandacht, maar nog steeds een beetje onwennig. Zijn hun gedachten misschien al bij vandaag als ze de eerste gasten in hun zaak hopen te verwelkomen? „Het zijn nu eenmaal geen praters, maar doeners", schat een van de aanwezigen de situ atie goed in. Er komen duidelijke regels waaraan de organisatoren van evenementen zich moeten hou den, zei de gemeenteraad van Leiden een jaar geleden. Daar is niet veel van terechtgekomen, constateerden insprekers en raadsleden gisteravond een stemmig bij bespreking van het evenementenbeieid in de com missie milieu. Maar volgend jaar, beloofde wethouder A. Pechtold (D66), wordt het alle maal anders. Het is het afgelopen jaar mis gegaan met het evenementen beieid, gaf Pechtold ruiterlijk toe. Aan de ene kant kwam dat door de veel te strenge regel dat bij feesten niet meer dan 75 de cibel geluid mag worden ge maakt, zei de wethouder. Die regel was niet te handhaven. En een ander probleem was, dat gemeente en politie niet ingre pen als de regels werden over treden. De klachten van de insprekers waren duidelijk. „Ik ben teleur gesteld", zei J. Kloeg van het Vrouwenkerkplein. „Vorig jaar heeft de politiek weloverwogen besloten om eindtijden en een geluidsnorm van 75 decibel vast te stellen. En de regels zouden worden gehandhaafd. Daarmee zijn verwachtingen gewekt." In middels ligt er een voorstel om de geluidsnorm te verruimen tot 85 decibel. „Wilt u straks geen bewoners in de binnen stad meer hebben?", vroeg me vrouw R. van de Weele van de Garenmarkt. Het was ook de raadsleden opgevallen dat het met het handhaven van de regels niet goed was gegaan. Bij een blues festival op de Lammermarkt, wist O. Welling van D66, had de decibelmeter 99 dbA aangege ven. Van het optreden van de gemeente begreep Welling niks. „Bij een feest bij Annie's Ver jaardag. waarover veel is ge klaagd, doet de politie niets. Maar drie meisjes die op de Nieuwstraat op zaterdagmiddag viool staan te spelen, worden door agenten weggestuurd. De gemeente moet beter luis teren naar de klachten van be woners, vond SP'er D. Sloos. „Rond 3 oktober stonden twee dieselgeneratoren lawaai te ma ken en te stinken op de Lam mermarkt, vlakbij de gevels van woningen. Die mensen hebben vijf dagen lang paling kunnen roken in hun huis. Daar hebben ze over geklaagd. En wat lees ik hier in de evaluatie van de eve nementennota? Op 3 oktober geen klachten." De mensen die jaar in jaar uit de kermis voor hun deur tolereren moeten, als zij eens een klacht hebben, wel gehoord worden, wilde de SP'er maar zeggen. De klachtenbehandeling en de handhaving waren het afge lopen jaar de zwakke punten in het evenementenbeieid, daar waren alle raadsleden het over eens. Dat gaat veranderen, be loofde wethouder Pechtold. „Vorig jaar waren wij als ge meente heel laat met het vast stellen van de evenementenka lender. Deze keer ligt 'ie in de cember vast en worden duide lijke afspraken gemaakt met de politie. Die moet gewoon ingrij pen als een beroep op haar wordt gedaan." Of de gemeenteraad het voor stel van Pechtold zal accepteren om de geluidsnorm op te trek ken naar 85 decibel werd gister avond nog niet duidelijk. CDA'er P. Kluck vond dat 80 de cibel voorlopig de grens moest zijn. „Daarboven is het lawaai in de beleving van de mensen te hard", wist hij. WD'er G. Bak ker zei dat de geluidsnorm niet verruimd, maar 'genuanceerd' moest worden. W. de Jong van de PvdA kon over de nieuwe norm nog geen oordeel vellen. Wisselbeker leiden Het evenement dat de minste overlast veroorzaakt, moet voortaan worden beloond met een wisselbeker. Met dat voor stel kwam Y. Karakurt (Groen links) gisteravond in de com missie milieu. De gemeente moet niet al leen organisatoren die zich niet aan de regels houden straffen. Degenen die er op een creatieve manier in slagen de overlast van een feest tot een minimum te beperken moeten daar ook waardering voor krijgen, vindt Karakurt. WD'er G. Bakker vindt het maar een vreemd plan van Groenlinks. „Moeten we nu in Leiden al trofeeën gaan uitrei ken aan mensen die zich aan de regels houden", vroeg hij zich af. Maar wethouder A Pechtold (D66) vond het 'toch wel een aardig idee' en beloofde dat hij er op zou terugkomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13