«SLeïdsch Dagblad Ministerie hield xtc-zaak stil siiums BSSSSlf 1 1 17 Dineren met de politie op je hielen loek over affaire ond René Diekstra loogleraar wil prik egen longontsteking Kort geding over verbod import runderkoppen Varkens als kunst Snelheidsduivel met lasers opgespoord Nieuwe vakantiebus van NZH en OAD Verpleegster verdacht van moord 22 ouderen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41523 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Binnenland Iraniërs kunnen gewoon terug naar hun land, vindt de Kamer Buitenland Cultuur en Kunst Sport België tracht Nijvel-traumate verwerken Plan voor maken van atelierdorp bij Klinkenbergerpias Arie Haan denkt er niet aan te stoppen ritiek Borst op ambtenaren Eerste pil al op 9 oktober in laboratorium it ministerie van volksgezondheid heeft doelbewust de is niet ingeschakeld, toen het werd geïnformeerd over in omloop zijnde gevaarlijke xtc-pillen. Volgens minis- E. Borst had dit wel moeten gebeuren.Je moet in dit 2*] ort dingen niet bang zijn voor media-actie. Je moet 's-Rj ng zijn dat onder houseparty-bezoekers dodelijke ichtoffers vallen", aldus Borst. IIHAAG»JANKUYS Igens woordvoerder Bruggink de het ministerie paniek ver- M jden en indianenverhalen orkomen. Daarom is gekozen het uitdelen van folders bij house-party's en het inlichten van direct betrokken instellin gen en organisaties. Borst stelde gisteren nadruk kelijk dat de hulpverleners eer der alarm hadden pioeten slaan, als zij al langer op de hoogte waren van de circulatie caroline van overbeeke tiden in last, de zaak Diekstra der bekeken'. Dat is de titel i/Gïs n een boek over de affaire nd de Leidse hoogleraar psy- i ologie, die eind vorig jaar we ns plagiaat het veld moest imen. Vijf auteurs, onder wie e Leidenaren, nemen het in i boek (dat half november in boekhandel ligt) voor Diek- aop. De auteurs (professor J. Dijk- lis, gepensioneerd psycholoog Woudenberg, dr. W. Heuves, jtholoog aan de Leidse uni- rsiteit, M. Hofstede, mede- Erker van de Leidse universi- itsbibliotheek, A. Rörsch, gast- js I6 edewerker van het Rijksher- 3ZC1 irium in Leiden en Telegraaf- mM nmalist M. Janssen) buigen th over de plagiaatzaak in vijf says. Ook René Diekstra zelf aan het woord in een in- oen/utrecht wim koevoet Leidse hoogleraar P. Brak- pleit ervoor (vooral) men- van 65 jaar en ouder in te ?n tegen pneumokokken, de cterie die longontsteking ver maakt. Brakman is verbon- n aan de faculteit algemene v* rendige geneeskunde. Hij Kt zijn uitspraken als adviseur de pas opgerichte stichting '."^eumokokken. Deze zetelt in recht. c->* Bij pneumokokken-infecties 1 «men ouderen de belangrijk- i i risicogroep. Ook mensen et hart- en vaatziekten, long- U ckten en suikerziekte lopen latief grotere risico's, stelt takman vast. Jaarlijks overlij- 3.000 Nederlanders aan de i van een pneumokok- n-infectie. „Gelet op dit aan- is het probleem vergelijk- -fearmet griep." Voor griep be- jjfi aat wel een vaccinatiepro- (amma, voor pneumokokken Et Volgens Brakman kan de teumokokken-inenting om de ifjaar tegelijk met de griepprik rorden toegediend. Pneumokokken worden over algemeen redelijk succesvol «treden met antibiotica. Toch i rerlijdt jaarlijks tien procent zijn heleméél lekker (in stamppot in sauzen en bij groente of vlees). En als u nu weet dat de spekreepjes een stuk voordeliger zijn en u de Croma er GRATIS bij krijgt, dan pro fiteert u toch zeker! CM Magere spekreepjes, duo-bakje ca. 250 gram. 1 IQ per 100 gram L69 1.1 J NU met een pakje aq at,c ieh rCroma bakten braadt u lekker. En Croma (van 1.19) uiami lo. Greepjes, uitgebakken in Croma, fwDeze week alleen bij Albert Heijn.Cfl Aanbieding geldt t/m zaterdag 25 oktober a s. van xtc-pillen met de gevaarlij ke stof atropine. Zelf heeft het ministerie er echter voor geko zen de informatie slechts op be perkte schaal te verspreiden. Dat besluit is genomen op dins dag 14 oktober, toen het minis terie voor het eerst is geïnfor meerd over de gevaarlijke pil len. De Brijderstichting in Haar lem heeft op donderdag 16 ok tober, in strijd met gemaakte af spraken, via een persbericht ruchtbaarheid gegeven aan het in omloop zijn van de pillen. Af gesproken was uitsluitend de doelgroep te informeren. Voorts zou een informatiebrief uitgaan naar GGD'en, ziekenhuizen en EHBO-teams. Deze gegevens staan in een brief van de minis ter aan de Tweede Kamer. Borst laat weten dat het Del talaboratorium, waar aangebo den drugs worden onderzocht, voor het eerst op 9 oktober een pil met de gevaarlijke stof atro pine kreeg aangeboden. De deelnemers aan het Drug Infor matie- en Monitoringssysteem (DIMS), een samenwerkingsver band van een aantal organisa ties op dit terrein, hebben toen een zogeheten voorwaarschu wing gekregen. Reeds de dag daarna bleken de pillen met een atropine-gehalte tussen 0,5 en 3 milligram per pil op meerdere plaatsen in het land te zijn ver spreid. Onder invloed van atro pine kunnen hartritmestoornis sen en hallucinaties ontstaan, die langer dan 24 uur kunnen duren. Fatale vergiftigingen zijn volgens het ministerie zeld zaam. Pagina 16: Pillen slikken tot je erbij neer valt Ontslagen dreigen bij Voorhouts bedrijf Van Rijn Vlees is voor negen tig procent afhankelijk van de invoer van runderkoppen. In het bedrijf aan de 's-Graven- damseweg worden de koppen uitgebeend, waarna het vlees wordt doorverkocht aan de vleeswarenindustrie. Die ver werkt het veelal in worstjes. Wolvers: „Op het moment zijn we nog wel in bedrijf. De kop pen worden nu in België uitge beend, waarna we het vlees in Voorhout verwerken. Maar dat is absoluut niet lonend." Pagina 13: 'Importverbod kop pen volkomen onverwacht' HET WOORD IS AAN Churton Collins Vertrouw de ondergeschikte niet die het nooit oneens is met zijn meerdere. voorhout conny smits Van Rijn Vlees Voorhout BV dreigt ernstig te worden gedu peerd door het verbod op de in voer van runderkoppen, dat ruim een maand geleden in Ne derland is afgekondigd. Direc teur T. Wolvers heeft ontslag moeten aanvragen voor de ze ventien werknemers van het be drijf. In een kort geding tegen de Staat hoopt Wolvers donder dag het importverbod nog op geheven te krijgen. Nederland heeft de invoer van rundersche dels verboden om BSE (gekke- koeienziekte) te voorkomen. terview met zijn collega Dijk huis. Diekstra werd in augustus 1996 beschuldigd van het over schrijven zonder bronvermel ding in zijn populair-weten- schappelijke werk. Het ging daarbij om vele tientallen pagi na's, soms letterlijk uit het En gels vertaalde, tekst van Ameri kaanse collega-auteurs zoals Sol Gordon. Later bleek dat de hoogleraar ook in zijn weten schappelijke werk over de schreef was gegaan. Een door de Leidse universiteit ingestelde onderzoekscommissie oordeel de in december dat de positie van de professor onhoudbaar was geworden. Diekstra nam zelf ontslag maar bedong wel een wachtgeldregeling. Pagina Leiden: 'Deze man is kapotgemaakt' van de mensen die met de bac terie besmet raken. Gebleken is dat pneumokokken in toene mende mate bestand zijn tegen antibiotica. Brakman wijst erop dat de Wereldgezondheidsorganisatie al in 1988 heeft aanbevolen te gen pneumokokken te vaccine ren. In de Verenigde Staten, België en Oostenrijk is dat ad vies al wel advies opgevolgd. Actuele aanleiding voor een hernieuwd pleidooi voor een Nederlands vaccinatieprogram ma is een recente studie naar de economische effecten van de gezondheidszorg. Daaruit bleek onder meer dat ziekenhuisop name van patiënten duurder is dan een inentingsprogramma. Brakman hoopt dat die conclu sie als breekijzer in de discussie werkt. „In Nederland wordt in feite nog altijd een vijftien jaar oud advies opgevolgd van de Gezondheidsraad. Die was des tijds niet te spreken over de kwaliteit van het vaccin. Er is nogal wat verbeterd sinds 1982. Hopelijk is het ministerie van volksgezondheid, dat ook nu weer afwerend reageert, op z'n minst bereid om dat advies nog 'eens te bekijken." marknesse Op het land van Danny Verme uit Marknesse in de Noordoostpolder staat vanaf vandaag een werk van de kunstenaar Willem Hoogeveen. Het kunstwerk, 'Negentien varkens op weg naar hun eigen toekomst', is een bijdrage aan de nog voortdurende discussie over de varkenspest Pagina 3: Ruzie over varkenspest laait op. foto wfa hans veenhuis Haan genoemd als opvolger Aad de Mos luik gusbert spierenburg Aad de Mos is ontslagen als trai ner van Standard Luik. Na de 0- 3 nederlaag vrijdagavond op ei gen terrein tegen Club Brugge, liet het bestuur gisteravond we ten zijn aanwezigheid niet lan ger op prijs te stellen. De naam van Arie Haan is inmiddels ge vallen als één van de belangrijk ste kandidaten om De Mos, wellicht met onmiddellijke in gang, op te volgen. De positie van De Mos stond dit seizoen al na drie speelron den ter discussie, waarin niet meer dan één punt in de wacht kon worden gesleept. De Mos: „Het is niet ondenkbaar dat za terdag al met Haan contact is opgenomen." 3712° 37-12» 10% 10% 10% 30% 30% 40% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland3 Buitenlandr__ 5 Cultuur17 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 Regio11,13,14,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport18,19 Strips8 Uitgaan20 VOETBAL OP TV 18.25 uur, Ned. 3, Aarhus-FC Twente (UEFA Cup), recht streeks. 20.25 uur, Ned. 3, Ajax-lJdinese (UEFA Cup), rechtstreeks. amsterdam anp Firma opereert onder naam S-liner Deense politie ontdekt zaak toevallig De politie in Amsterdam gaat snelheidsovertreders opsporen met behulp van laserappara- tuur. De politie heeft drie appa raten aangeschaft die ook door agenten te voet kunnen worden gebruikt. Het laserapparaat, dat oogt als een videocamera, wordt op een weggebruiker gericht en re gistreert daarbij direct de snel heid. Snelheidsduivels komen niet op de foto, maar worden direct staande gehouden en op de bon geslingerd, aldus de po litiewoordvoerder. Het bijzondere van het appa raat is dat daarmee ook de snel heid in bochten en in kleine straatjes kan worden gemeten. De meetapparatuur kostte 14.000 gulden en is onlangs goedgekeurd. Het korps landelijke politie diensten in Driebergen is nog bezig met proefnemingen van de apparatuur. Een woordvoer der kon vandaag nog niet zeg gen, wanneer de verkeerspolitie de apparatuur landelijk in ge bruik gaat nemen. haarlem anp NZH en OAD hebben een bus bedrijf met zeventig touringcars opgericht voor vakantievervoer. De firma, die gaat opereren on der de naam S-liner, gaat voor 41 reisorganisaties rijden. Daar mee heeft het bedrijf een aan deel van 31 procent van de markt voor pendelbusreizen. NZH en OAD zijn elk voor de helft eigenaar van de nieuwe onderneming. NZH en OAD komen zo tege moet aan het bezwaar van tour operators dat ze liever geen bussen huren van ondernemin gen die niet alleen bussen heb ben, maar ook reizen organise ren en daarmee tot de concur rentie behoren. OAD zelf is daar een voorbeeld van. De bundeling van het vakan tievervoer in S-liner heeft vol gens NZH en OAD als voordeel dat de meeste bussen zo goed bezet zullen zijn dat ze direct naar de bestemming rijden. Overstappen is dan niet nodig. Het hoofdkantoor van S-liner komt in Wormerveer. S-liner gaat met ingang van december wekelijks naar de wintersport. De zeventig tou ringcars hebben alle dezelfde kleur en logo. KOPENHAGEN Rtr-AFP-AP Een 32-jarige oud-medewerk ster van een verpleeghuis in de Deense hoofdstad Kopenhagen wordt verdacht van moord op 22 bejaarde bewoners. Het on derzoek strekt zich volgens de politie ook uit tot een arts die in het verpleeghuis werkt. De slachtoffers zijn vijftien vrouwen en zeven mannen in de leeftijd van 65 tot 97 jaar. Ze zijn allen overleden aan overdo ses kalmerende middelen. De moorden zijn gepleegd tussen augustus 1994 en dit jaar. De vrouw, die gisteren werd gear resteerd, ontkent alles. Ze werd in maart ontslagen, maar de re den voor het ontslag is niet be kend. De politie van Kopenhagen, die de naam van de vrouw en het verpleeghuis niet wil noe men, kwam toevallig op het spoor van de verdachte sterfge vallen bij een onderzoek naar fraude in het verpleeghuis. Daar hoorde ze geregeld mensen pra ten over 'hulp bij zelfdoding'. De van de moorden verdach te vrouw heeft zich volgens de aanklacht ook schuldig gemaakt aan fraude en diefstal tot een bedrag van bijna 200.000 gul den. Witschge bedankt voor Oranje Amsterdam gpd nooit meer geselecteerd voor Oranje. Lange tijd was dat terug te voeren op blessures, maar dit seizoen speelt de 30-voudige in ternational sterker dan hij ooit heeft gedaan. De concurrentie is echter moordend op zijn po sitie, waar Phillip Gocu (PSV) en Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord) hun kans hebben gegrepen. Edgar Davids (AC Milan) en Boudewijn Zenden (PSV) dingen eveneens naar de positie van linkermiddenvelder. Pagina 19: 'Hiddink ziet het kennelijk niet in mij zitten' Zolang Guus Hiddink bonds coach is van het Nederlands elf tal, zal Richard Witschge een uitnodiging voor Oranje naast zich neerleggen. Dat verklaarde de 28-jarige middenvelder van Ajax gisteravond in het televi sieprogramma De Regenjas. Hij voelt zich onheus bejegend door Hiddink. „Onder deze bondscoach kan ik me niet voor honderd procent geven en dus houdt het op. Ook als ik daar door geen WK kan spelen." Sinds het EK van 1996, waar hij basisspeler was, is Witschge Uit Van Mesdagkliniek ontsnapt duo tafelt in Gronings restaurant )a, ik wil een abonnement op het Uldurh Dagblad. alfred meester-anp „Smaakte het?" Die routineuze beleefd - heidsvraag stelde de serveerster van een Gronings restaurant aan de Duitse Stefan Kröger (41) en Johannes van Tamelen (28), terwijl de politie het naast de Van Mesdag kliniek gelegen bos met speurhonden uit kamde op zoek naar het net ontsnapte duo. Van Tamelen glunderde even aan het tafel tje bij het raam. „Ik heb in tijden niet zo lekker gegeten", complimenteerde de tbs'er die net het toetje van het 'verrassingsmenu' achter zijn kiezen had. De 22-jarige serveerster had vorige week al gauw in de gaten dat ze met bijzondere klanten te doen had. Kröger, veroordeeld voor gijzeling waarbij een landmachtkolo nel om het leven kwam, en Van Tamelen, veroordeeld voor gijzeling en doodslag, wa ren opvallend slecht gekleed en gedroegen zich onrustig. De mannen liepen voortdu rend naar het toilet om ondertussen ge bruik te maken van de munttelefoon in de hoek van het restaurant. Ineen gedoken voerden ze beurtelings korte gesprekken. „Van Tamelen zat nogal te klungelen met de munttelefoon. Hij had niet in de gaten dat het toetsen van het inlichtingennum mer 06-8008 een gulden kost. Op een gege ven moment vroeg hij ook of wij een om- nummerboekje hadden. Het tweetal ontvluchtte de kliniek via het buizenstelsel van de luchtverversing. Van een tot in de puntjes geregelde vervolg- vlucht was volgens de serveerster allerminst sprake. „Ze hadden een stadsplattegrond bij zich, maar geen flauw benul waar ze precies waren. Van Tamelen vroeg nog of ik een slaapplaats voor ze wist." Gisteren is bij de studente pas goed het besef doorgedrongen dat ze met criminelen te maken had. „Gek hè, ik kan me dat toch nauwelijks voorstellen. Ze waren niet onbe schoft, Van Tamelen was zelfs redelijk be leefd. Achteraf denk ik dat ze het restaurant wel hadden kunnen overvallen. Een 27-jarige tot tbs veroordeelde Hage naar is er gistermiddag in geslaagd om tij dens de schorsing van een rechtszaak in het Haagse Paleis van Justitie de benen te ne men. De man zat sinds december vorig jaar vast in de Van Mesdagkliniek voor diefstal en bedreiging met geweld. Het gaat volgens justitie niet om een gevaarlijke crimineel. Plaats: - fel: (I.v.m. controle bezorginR) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: iD Per inaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) l i automatisch (f. 31.95) Oacceptgiro (f 93,05) \J i Nr. bank/girc - Handtekening: - i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad de wereld om je heen. .•en envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1