Arie Haan denkt niet aan stoppen EYENOORD Newcastle United komt voor Zenden te vroeg Iet leugentje van Morten Olsen AjpMti ta andbalster Haugberg lapt uit oranjeplan Sport Witschge: 'Hiddink ziet het kennelijk niet in mij zitten' |afl' inzetbaar bij Feyenoord jnjESTER Patricio Graffis hersteld van zijn liesblessure. Feye- Jds linksback is morgenavond dan ook inzetbaar tegen Man lier United voor de Champions League. „Tegen Willem II hij al kunnen spelen, maar we wilden geen risico nemen," is Arie Haan, die daarentegen niet kan beschikken over Henk er. Feyenoords aanvoerder heeft nog te veel hinder van een jlespees. Ook Julio Cruz ontbreekt. De Argentijnse spits is réén wedstrijd geschorst. Zijn eventuele vervanger Henk Vos ieer speelgerechtigd na zijn schorsing van drie Europa Cup- istrijden. Hij liep deze op na zijn rode kaart in de voorronde tn het Finse FC Jazz. ttrovic in Joegoslavische selectie Zeljko Petrovic is opgenomen in de Joegoslavische ctie voor de kwalificatiewedstrijd tegen Flongarije. Via twee Is met de Hongaren op 29 oktober en 15 november kan het n van de PSV'er zich alsnog plaatsen voor het WK volgend iin Frankrijk. artens op proef bij Lausanne Jan-Pieter Martens van Roda JC is gisteren naar isanne Sports vertrokken voor een proefperiode van een ik. De Belg is ontevreden in Kerkrade omdat hij geen basis- its heeft. Stefan van der Heijden, een andere ontevreden Belg toda JC, heeft van Sparta Praag te horen gekregen dat hij niet rdt aangetrokken. Hij is terug in Kerkrade. Van der Heijden ioort niet tot de selectie van Roda JC voor de Europese beker strijd van donderdag tegen het Sloveense NK Primorje in bljana. anager Kaiserslautern stapt op Boii gKLAUTERNDe manager van 1. FC Kaiserslautern, Hans-Pe- gacti Briegel, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. „Hij heeft deze r Led Üssing om privé-redenen genomen", liet de Duitse club in itsm iverklaring weten. „Wij respecteren zijn standpunt." Het was orioj iter bekend dat de voormalig speler voortdurend problemen kaj 'met tra^ner Otto Reghagel. Briegel vond dat hij daarbij te inig steun kreeg van het bestuur. 1. FC Kaiserslautern gaat na speelronde aan de leiding in de Bundesliga. rente vertrokken zonder Steinmann FC Twente is gisteren zonder Rico Steinmann afge- _naar Aarhus. De Duitse middenvelder is onvoldoende her- 'age ld van een enkelblessure die hij drie weken geleden opliep. '8 Q ploeg uit Enschede speelt vanavond in Denemarken de eer dek wedstrijd in de tweede ronde van de UEFA-beker. Steinmann 'gdi etweede basisspeler die voor de wedstrijd afhaakt. Eerder ?n ek aanvaller John Bosman niet op tijd fit. ooi A keurstellende start bridgeteam imamet De eerste dag van het WK viertallen bridge in Ham- imet is voor de Nederlandse vrouwen teleurstellend begon- Na drie ronden staat het team op de elfde plaats met 43 len. De Nederlandse ploegleed tegen China een forse ne ig (21-9). Winst werd er geboekt op het zwakke Colombia •13) en angstgegner Engeland (17-13). Het Franse team voert i\oorlopig klassement aan. Bij de mannen gaan Noorwegen Brazilië aan de leiding. Er speelt geen Nederlands mannen- )tes min Tunesië. tij jiZ ■li ia; lOOf I ivax fors onderuit «n» De waterpoloërs van Vivaxhebben afgelopen zaterdag tweede wedstrijd in de hoofdklasse met 19-1 verloren van Door een fout stond dit gisteren niet in het waterpolo-over- ht vermeld. Edo den Boef scoorde het enige doelpunt tegen ploeg uit Barendrecht. ije-handbalster Liv Horne- igberg is aan de vooravond het Holland-toernooi in edam afgehaakt. De inter ma! van Noorse afkomst WSj i zich in mei aan bij het j,'.j ijeplan, maar kan het vele 0 len (twintig uur per week) met haar privé-leven com- ren. 27-jarige IJsselsteinse een zoontje van twee jaar tolgt een studie fysiothera- Utrecht. „Ik was voortdu- van huis en dat ging ten t van Emil, die ik veel te mg zag. Dat begon aan me Epltt hagen. Ik dacht constant hem", aldus Haugberg. 331 beslissing kwam voor :oach Bert Bouwer niet fel onverwachts. „We zagen ankomen", zegt hij. „In ge- fir liken had ze al aangegeven 'imen te hebben. Ik denk 'jj ze een goede keuze heeft AMSTERDAM CPD VERVOLG VAN VOORPAGINA Een van de redenen voor Witschge om te bedanken voor Oranje was de gang van zaken rond de interland tegen Bel gië. De Ajacied raakte geïrriteerd door de handelswijze van Hiddink. „Des tijds belde de bondscoach naar mijn huis op een moment dat hij wist dat ik bij Ajax aan het trainen was", aldus Witschge. „Ik moest dus van mijn vrouw horen dat ik niet was geselec teerd. Het lijkt me logisch dat je dat persoonlijk aan iemand vertelt en tekst en uitleg geeft. Met andere jongens die niet worden geselecteerd (Edgar Da vids RED.) en die hem zelfs nog bekri tiseerd hebben, belt en faxt hij. En hij reist ook nog naar die landen toe. En bij mij kan er geen behoorlijk telefoon tje af." Na de bekendmaking van de selectie voor de interland tegen Turkije, twee weken geleden, was voor Witschge de maat vol. „Hij ziet het kennelijk niet in me zitten", was het enige wat hij er toen over wilde zeggen. „Ik heb geen zin meer om me hier druk over te ma ken", voegde Witschge daar gisteren aan toe. En gooide daarmee de deur naar het WK in Frankrijk, komende zo mer, hard achter zich dicht. Hiddink reageerde verrast op het be sluit van Witschge. „Ik vind het jam mer dat hij niet verder wil. Ik weet nog niet hoe ik naar hem toe reageer, daar denk ik nog over na." ARCHIEFFOTO ANP CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. Schalley blijft Golubjeva volgen MINSK MAZOWIECKI ANP Titelverdedigster Zoja Golubje va heeft na acht van de elf ron den van het WK dammen nog één serieus te nemen concur rente. De Poolse Eva Schalley hield het verschil met de Letse koploopster op drie punten. Beide Nederlandse deel neemsters kwamen gisteren in Minsk Mazowiecki niet verder dan remise. Kampioene Dumesj stelde teleur, zij kon na zes uur spelen geen winst vinden tegen de 14-jarige Poolse Siuda. De Litouwse Tschidlauskiene, die twee jaar geleden in Mali haar meestertitel haalde, blijft zwak presteren. Zij bezet de laatste plaats, met slechts vijf punten. Gisteren verloor ze van Schalley. De Poolse weerde al te hooggespannen verwachtingen af. „Het toernooi is nog niet af gelopen". zei ze bescheiden. Schalley liep een punt weg van een drietal speelsters, onder wie de Nederlandse kampioene Dumesj. Pas in het vergevorder de middenspel kon Dumesj druk uitoefenen op de stelling van de Poolse jeugdkampioene Siuda. Deze vocht op een be wonderenswaardige manier te gen een mogelijke nederlaag en zag die inspanning na zes uur beloond met een punt. Erna Wanders had licht posi tioneel voordeel tegen Europees kampioene Savina. maar het was niet voldoende voor winst. De Nederlandse vice-kampioe- ne Olga Kamyshleeva liep al snel in een overbekende combi natie, die haar een schijf kostte. Tegenstandster Borkova raakte in de slotfase zodanig in de war, dat ze uiteindelijk nog blij mocht zijn met een remise. 'Het is niet mijn stijl om bij de pakken te gaan neerzitten gemaakt, want een kind mag er nooit onder lijden. Natuurlijk vinden wij het erg jammer, want Liv is een allround speel ster. Voor de groep best een deuk, een technische deuk. Haar afscheid was emotioneel. Gelukkig begrijpt iedereen haar beslissing." Haugberg zegt het erg moei lijk gevonden te hebben om de knoop door te hakken. „Je kiest samen voor een plan en bent al maanden bezig. Ik liep er best een tijdje mee rond voordat ik het kenbaar heb gemaakt. Dat was niet makkelijk." Het Hol land-toernooi, dat het Neder lands team vanaf morgen in Schiedam speelt, zal ze niet meer meemaken. Haugberg: „Dat is een belangrijk toernooi voor Oranje. Het zou niet fair geweest zijn ten opzichte van de andere speelsters als ik mijn besluit pas daarna zou hebben genomen." De hectiek van inzoemen- de camera's en klikkende fototoestellen had hij gis termiddag willen voorko men door in de Kuip te trainen. Even weg uit de drukte om de groep tot zichzelf te laten komen. Aanvankelijk verbood Arie Haan de media dan ook opnamen te maken. Na enige tijd streek hij echter met de hand over het hart. ,,Nee, ik wilde niet achter gesloten deuren trainen. We hebben geen gehei men. Daarom heb ik als nog toestemming gegeven om te filmen. Zo heeft ie dereen zijn zin." MANCHESTER GPD Feyenoords trainer zegt zich de laatste tijd te storen aan de wildgroei van de media. „Tegenwoordig staan ze van dichtbij al met een camera voor je neus. Die agressiviteit, dat is nooit geweest. Dat vind ik hin derlijk worden." Enerzijds de crisissfeer in de Kuip en ander zijds het treffen met Manches ter United deed de media mas saal oprukken naar Rotterdam- Zuid. Waar Arie Haan slechts over het laatste wilde praten en vooral niet over de pijnlijke ne derlaag tegen Willem II. Hij zegt zich ondanks alles goed te voelen, maar voegt er aan toe: „Het zou beter kunnen. Ik heb zondagavond met een goede vriend onder het genot Arie Haan: We moeten er als groep door heen. Daarom hebben we geprobeerd plezier terug te krijgen in de training.". van een goed glas wijn gedi neerd om de nederlaag op mijn manier te verwerken. We moe ten er als groep door heen. Daarom hebben we geprobeerd plezier terug te krijgen in de training. We hebben een partij tje gedaan zonder opdrachten. Verder hebben we nergens over gesproken. De spelers moeten vrij in hun hoofd worden en even niet meer terugkijken. Daarom hebben we nergens meer over gesproken, want soms maak je daarmee alleen nog maar meer stuk. Het plezier terugkrijgen stond voorop." Feyenoords trainer zag zich in FOTO G PD zijn carrière vaker geconfron teerd met problemen. Dit zijn situaties die steeds terugkeren in de voetballerij. Ook in het ge wone leven. Alleen komen ze in de voetballerij extremer naar EINDHOVEN GPD Duurlopen, krachttraining en een inten sieve behandeling hebben niet mogen baten. Voor PSV'er Boudewijn Zenden komt het Champions League-duel van morgen met Newcastle United te vroeg. Zenden meldde zich gisteren na de training af bij trainer Dick Advocaat. De international, die ook al de interland te gen Turkije moest laten schieten, onder vindt nog te veel hinder van een ham stringblessure, ruim twee weken geleden opgelopen tijdens de competitiewed strijd tegen Heerenveen. „Ik boek pro gressie. Met de medische staf heb ik er écht alles aan gedaan op tijd fit te wor den, maar de belasting van een wed strijd kan ik nog niet aan." Bij een MRI-scan, daags na zijn ver trek uit het Oranje-kamp in Noordwijk, werd een scheurtje van een centimeter in een pees geconstateerd. „Is een spier gescheurd, dan kunnen andere spieren dat opvangen. Bij een pees niet. Zelfs met een pijnstiller lukt dat niet, want dan kun je alles afscheuren. Het is jam mer, omdat je in de Champions League wedstrijden speelt waar het om gaat. Ge voelsmatig wil je Newcasüe United ha len, rationeel gezien is het niet te doen." Het is even wennen voor de 21-jarige Zenden, uitgerangeerd met een blessure. Dat is hem nog niet eerder overkomen. „Nu merk ik ineens hoe vervelend het is als je moet afhaken. Zeker als na de wedstrijd tegen Turkije in het 'kleedlo kaal' wordt gefeest na het behalen van het WK. Ik ben er wel geweest, maar het is toch anders." Zenden, die zaterdagavond ook de competitiewedstrijd tegen MW aan zich voorbij moet laten gaan, richt zijn vizier op de ontmoeting in Newcastle over twee weken. Op de linkerspits en de al langdurig geblesseerden Chris van der Weerden en Stan Valckx na kan Advo caat morgen in het Philips-stadion be schikken over een fitte PSV-selectie. Gis teren trainde zelfs Mare Degryse na een absentie van een maand weer met de groep mee. Ook bestaan er geen vraag tekens meer rond Phillip Cocu en Gilles de Bilde, die zondag tegen NEC uit voor zorg nog op de bank begonnen. Newcastle United moet het morgen in elk geval stellen zonder Stuart Pearce, die vrijdag opnieuw geblesseerd raakte aan een hamstring. De international kampt al sinds de interland Kroatië-En- geland op 27 augustus met een ham stringkwetsuur, maar Pearce werd de laatste weken klaargestoomd voor de confrontatie met PSV. Ook de Italiaan Alessandro Pistone is een vraagteken. De verdediger kampt met een enkel- en scheenbeenblessure. Manager Kenny Dalglish beslist pas van daag of Pistone meereist naar Eindho ven. Newcastle United kon al geen be roep doen op het spitsenkoppel Alan Shearer/FaustinoAsprilla. 52 J WTSQOG GPD de materiaalman, en Toon, de buschauffeur, de trainingsspul len naar een kleedkamer van de voetbalvereniging Callantsoog. Hoefden ze 's middags niet weer met die tassen te slepen, hadden ze er nog bij gezegd. Geen training? Om half vijf die middag wan delden negentien spelers, drie trainers en twee verzorgers van het hotél naar het veld. Voor een training. Olsen voorop. En toen werd duidelijk waarom de Deen pottenkijkers op het ver keerde been wilde zetten. Er werden zaken gedaan, gister middag. Tactische zaken. Olsen is er blijkbaar niet ge rust op. Flij, de trainer die bij Ajax bijna alles won dit jaar, lijkt onzeker over de goede afloop tegen de Italianen. Is het de blessure van 'Baba', die zorgen baart? Zijn het de laatste drie wedstrijden, die maar moei zaam met 1-0 werden gewon nen? Vreest Olsen na de blik- senistart soms een ommekeer, een terugslag? Vorige week was er al het ka baal rond reserve Reuser. De bankzitter mocht gaan, naar Vi tesse, daar had de trainer im mers zelf zijn fiat aan gegeven. Maar toen Reuser de deurkruk in de handen had, veranderde de Deen plotseling van gedach ten; de voetballer moest door de blessure van Babangida maar een paar weken later naar Arn hem. Reuser ging daar terecht niet op in. Hij wilde zich niet nog langer als wisselgeld laten gebruiken. Het was het eerste teken van twijfel bij Olsen. Met zo'n brede selectie maakt een trainer toch geen punt van het vertrek van een wisselspeler? De 'geheime training' volgde een paar dagen later. Waaróm? In het buitenland zijn dergelijke oefensessies gemeengoed. Het past een beetje bij de show. Het past niet bij Ajax. Niet bij de cultuur van de club, die zo graag met dé borst vooruit loopt. Ajax wil intimideren, overbluffen. Bij de aftrap al met 1-0 voor staan. Verstoppertje hoort niet bij het spel. Olsen is wellicht nog te veel buitenlan der en nog te weinig Ajacied. Wat wilde Olsen dan verber gen voor de media, voor de te genstander dus? Op de och tendtraining had hij de vier spitsen laten afwerken. Benni, Arveladze, Sibon en Litmanen. De Fin was natuurlijk zeker van zijn plaats. Arveladze zal ook wel spelen. Zou het Sibon wor den, of Benni. Olsen liep ze op verzoek graag even langs. Over Benni, die door zijn enthousias me verfrissend werkt op de groep. Maar die als 'joker' toch het best tot zijn recht kwam. Over Sibon, die van Roda JC overkwam en een enorm ver schil moet overbruggen. En over Arveladze, die voorin overal kan spelen: rechts, links of in het centrum. Maar 's middags, toen er bij na niemand meer toekeek, voerde Olsen een lang, indrin gend gesprek met zijn vier ver dedigers. Hij liet de 'dode mo menten', de hoekschoppen en vrije trappen voorbij komen. En hij gaf Dani een rolletje in het oefenspel. Dat wilde Olsen blijkbaar voor de buitenwereld verbergen. Daniel da Cruz Car- valho speelt vanavond waar schijnlijk op de plek van Baban gida. Het geheim van Ajax, het leugentje van Olsen. Udinese trainde gisteren in de ArenA. Op de voorgrond de topscorer Bierhoff. buiten. Voor zulke zaken is geen draaiboek, elke situatie is an ders. We moeten tegen de stroom inzwemmen, anders ga je kopje onder en verdrink je. Het is ook niet mijn stijl om hij de pakken te gaan neerzitten." Zondag is er door Haan nog, zoals gebruikelijk, met voorzit ter Jorien van den I lerik over de wedstrijd gesproken. Niets bij zonders dus. Zoals volgens Haan ook geen diepere inhoud moet worden gegeven aan zijn 'Ik accepteer niet alles meer. Als de randverschijnselen van het voetbal mij te veel worden, is voor mij de grens bereikt.' I laan maandag: „Dat was zo maar een filosofische gedachte van me. Daar liep ik al voor de wed strijden tegen MW en Willem II mee. Ik heb er ook nooit aan ge dacht om te stoppen." Over het duel tegen Man chester United is Haan kort. „Ons voordeel is, dat we niets hebben te verliezen. Het geloof in eigen kunnen moet weer te rugkomen. Vertrouwen, daar draait het om. Ons uitgangs punt moet zijn, dat we ze het hoofd kunnen bieden. Zoeken waar zij kwetsbaar zijn, ook al is het een ploeg van Europese topklasse. Manchester heeft een fantastisch middenveld en ge vaarlijke spitsen. Het is een nog completere ploeg geworden dan vorig seizoen. Willen we bijblij ven in onze groep, dan mogen we niet verliezen. Maar nog maals, alles valt of staat met vertrouwen. Als dat er niet is, zak je weg. Maar ik denk dat wc in Manchester veel kunnen winnen." Johciaacm gramma 'Barend en Van Dorp'de laatste weken is dat coaches uil het betaald voetbal hun ideale opstelling van hel Nederlands elftal geven. Het is een leuk onderdeel van het pro gramma omdat zo de samen - stelling van Oranje onderwerp wordt van publieke discussie, lin dat hoort ook zo te zijn. Maar toch ontbreekt er iets aan dit programma-onderdeel. Als de trainers hun De Boeren, Stammen, Bergkampen en Klui- verts weer in een keurige 4-4-2 hebben opgesteld, zou een logi sche vraag toch zijn: „En wie moet dat elftal gaan coachen op het WK in Frankrijk Discussiëren over wel Jonk, geen Jonk, wel Davids, geen Davids, maar cle belangrijkste vraag blijft onbesproken. Dat Guus Hiddink een contract heeft met de KNVB zegt me geen donder. De besten moeten spe len, de beste moet coachen, zo gaat dat in topsport. 'We' hebben de beste keeper ter wereld, de beste verdedigers ter wereld (De Boer, Stam, Bogar- de), de beste middenvelders (De Boer, Seeclorf, Davids) en de bes te aanvallers (Kluivert en Berg kamp). zou het misschien een idee zijn om daar de beste coach ter wereld eens een keer naast te zetten? (Nee Louis, we hebben het niet over jou en Guus, je krijgt na tuurlijk gewoon doorbetaald tij dens het WK en tijdens de finale mag je naast Willem Alexander en Emily zitten.) Gisteravond gaf Richard Witsch ge (door te bedanken voor een door Hiddink gecoacht Neder lands elftal) het startschot voor de actie 'zagen cum de stoelpoten van de bondscoach Laat het een nationale actie zijn, worden 'we' ooit nog eens we reldkampioen. JOLLAAAAN, warmlopen. WILLEM SPIERDUK

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19