V oorschotenaren flink duurder uit CDA Zoeterwoude distantieert zich van Hogenelst l| 1 Run op plaatsen kinderopvang blijft uit Leiden Regio Wassenaarse partijen pleiten voor meerdere afvaltarieven Verbijsterend de Bijenkorf (2^) Brug twee weken open Wassenaar Zoeterwoude Warmond: last van ganzen, vrees voor meeuwen DINSDAG 21 OKTOBER 1997 Partij pikt 'laatdunkende uitsprakenover reacties op Grote Polder-plannen niet van wethouder zoeterwoude erna straatsma Het CDA in Zoeterwoude is kwaad op partijgenoot en wethouder R. Hoge nelst, die vorige week zei dat hij zich 'diep schaamt' voor zijn dorpsgenoten. Het bestuur en de overige fractieleden distantiëren zich van deze 'laatdunkende uitspraak'. „Hier moet een hartig woordje over gebezigd wor den", zegt CDA-voorzitter B. Beskers. De fractie zal Hogenelst donderdag op het matje roepen, tijdens een inge laste commissievergadering over be bouwing van de Grote Polder. „Wij vinden zijn woorden heel slecht geko zen". zegt G. van der Hulst namens de fractie. Hogenelst zei na afloop van een in spraakavond dat Zoeterwoudenaren zich 'star' opstellen, in hun afwijzing van woningbouw in de Grote Polder. Door tegen te zijn, tonen de dorpsbe woners volgens Hogenelst 'weinig res pect' voor de woningnood van buurge meente Leiden. Het CDA vindt deze uitspraken 'niet passend'. Beskers: „Hij is een volwas sen man en mag zijn mening best ge ven, maar als hij stelt dat de mening van de Zoeterwoudenaren 'laatdun kend' is, kan dat niet. Wij willen ons daar, als bestuur en fractie, verre van houden." Van der Hulst stelt ook dat Hoge nelst 'te ver' is gegaan met zijn opmer kingen. „Wij hechten veel waarde aan inspraak van de bevolking. Je moet open luisteren naar de mening van de bewoners, die uiteraard emotioneel zijn in hun bewoordingen. Maar dan hoef je nog niet in dergelijke bewoor dingen daarop te reageren." Hogenelst is niet bereid zijn excuses aan te bieden. „Ik trek niets terug, wel zijn mijn citaten nogal ongenuanceerd weergegeven. Het is niet zo dat ik de inspraak negeer, maar het is allemaal nogal eenzijdig wat er is gezegd." De verhouding tussen Hogenelst en de rest van de fractie lag al gevoelig omdat de wethouder het Zoeterwoud- se bouwplan voor de Grote Polder steunt. Het college van B en W meent dat meewerken aan woningbouwplan nen de enige manier is om als ldeine gemeente zelfstandig te kunnen blij ven. De tegenstanders van het bouwplan, waaronder het CDA, wezen het omge keerde. Zij denken juist dat bebouwing van de Grote Polder onmiddellijk zal leiden tot annexatie door de gemeente Leiden. Beskers: „Het geheel moet groen blijven. Pas als de rijksoverheid zegt dat er gebouwd moet worden, komt de kwestie aan de orde. Het past ons niet om daar eerder over te beslis sen. En daar sta ik niet alleen in." „Dat klopt", zegt fractiewoordvoerder Van der Hulst. „Hogenelst is met zijn uit spraken te ver gegaan, maar het colle ge was wat ons betreft ook al te ver ge gaan met dit voorstel." chef jan preenen, 071-5356414. plv.-chef erna straatsma, 071-53^ OUDE DORP De schade aan de Dorpskerk in de Hoofdstraat in derdorp valt mee. zegt koster H. de Ruiter. Aan de kant van de Ei kenlaan werden zaterdagnacht een paar kleine gebrandschilderd* ramen ingegooid met een klinker. De steen richtte geen schadeaj in het interieur van de kerk. Volgens De Ruiter gebeurt het 'regel- matig' dat er ruiten van de Dorpskerk worden vernield. „Vooral i; de periode rond de kerst is het vaak prijs", aldus de koster. Des» nengooier van zaterdag, een 20-jarige Leiderdorper, kon kort na zijn daad worden aangehouden. College somber gestemd over financiële toekomst OZB stijgt fors Voorschotenaren betalen in 1999 gemiddeld 120 tot 150 gulden meer 'huizenbelasting' dan nu. De onroerend- zaakbelasting (OZB) stijgt daarmee met zo'n veertig pro cent. Ook de rioolbelasting gaat fors omhoog in Voor schoten: volgend jaar betalen de dorpelingen achttien gulden meer voor het riool. Een en ander staat in de ge meentebegroting, die gisteren is gepresenteerd. ook aan de gemeenteraad. „Het is voor het eerst sinds vele jaren dat de gemeente wordt gecon fronteerd met een groot tekort." Daarnaast heeft het college 450.000 gulden uit de gemeen telijke reserves nodig om de eindjes aan elkaar te knopen. Voor volgend jaar valt de las tenstijging overigens nog mee: omdat het rijk bij de presentatie van de laatste Miljoenennota ie dere burger van Nederland honderd gulden belastingvoor deel in het vooruitzicht heeft gesteld, kunnen Voorschotena- ren rekenen op een belastings tijging van slechts een paar pro cent. Wie een goedkope woning heeft, betaalt volgend jaar zelfs evenveel belasting als dit jaar. Het college is somberder ge stemd over wat er daarna ge beurt. Afgezien van de al aange kondigde belastingtoename, bestaat er namelijk 'gerede kans' dat de rijksoverheid de ge meente dwingt de OZB nog ver der te verhogen: tot 15,63 gul- voorschoten maarten keulemans Aanvankelijk ging Voorschoten uit van een OZB-verhoging van 'slechts' dertig procent, uitge smeerd over de komende twee jaar. Dat dit percentage nu plots tien procent hoger uitvalt, komt vooral doordat de uitkering die Den Haag aan gemeenten doet veel lager blijkt dan verwacht. Het huidige OZB-tarief - 3,82 gulden per 5.000 gulden hui- zenwaarde voor huurders en 4,78 gulden voor huizenbezit ters - moet dan ook voor de eeuwwisseling omhoog naar 12,32 gulden voor alle catego rieën, vinden burgemeester en wethouders van Voorschoten. Om de gemeentebegroting sluitend te krijgen, moet Voor schoten een gat van anderhalf miljoen gulden dichten. „Ge zien de grote tekorten in de ko mende jaren ontkomen we er niet aan om het OZB-tarief meer dan trendmatig te verho gen", schrijft het college dan wassenaar erna straatsma Het CDA en de PvdA in Wassenaar willen zo snel mogelijk meerdere tarieven voor reinigingsrech ten invoeren. Grote huishoudens moeten extra betalen, kleine huishoudens minder. Dat stelden beide fracties gisteren voor tijdens de algemene beschouwingen. De PvdA wil nog voor het einde van de huidige collegeperiode overgaan tot de invoering van zo'n gedifferentieerd tarief. Fractievoorzitter H. Goulooze: „Uit milieuoverwegingen kan Wasse naar niet langer meer 'nee' zeggen tegen een ge differentieerd tarief. Begint u maar bijvoorbeeld met ingang van 1998 met verschillende tarieven, BIJENKORF *1 X mam Blazer, wol/kashmir, in camel, donkerbruin, lichtblauw of marine. 36 t/m 46, van 229.95 voor 149.- Ribtruitje, zijde, in 8 kleuren. S t/m XL, van 89.95 voor 59.- Jeans, stretchdenim, 5-pocket. 38 t/m 46, van 139.95 voor 79.- 'Damesmode' De Bijenkorf Den Haag is elke zondag geopend van 12.00 tot 17.00 u den per 5.000 gulden huizen- waarde. Ook acht het bestuur het 'niet ondenkbaar' dat Den Haag de geldkraan voor ge meenten verder dichtdraait. Voorschoten verwacht dan ook in het jaar 2000 met een tekort van 2,3 miljoen gulden in haar maag te zitten. Daar staat overi gens wel tegenover, dat Voor schoten vanaf 2000 een paar honderd nieuwbouwwoningen oplevert. En nieuwe woningen betekenen meer inkomsten. Dat de OZB in Voorschoten omhoog zou schieten, was iets waar iedereen al rekening mee hield: de gemeente heeft er in het verleden voor gekozen de OZB laag te houden totdat er meer duidelijkheid zou zijn over de geldstroom uit Den Haag. Hoeveel de huizenbelasting precies zou moeten stijgen, bleek zelfs bij de bespreking van de Voorjaarsnota in juni nog onduidelijk. De hondenbelasting, leges, begrafenis- en precariorechten worden volgend jaar overigens twee procent duurder. Ook het reinigingsrecht, dat begin dit jaar niet werd verhoogd omdat Voorschoten hoog zit ten op zichte van het landelijk gemid delde, stijgt volgend jaar met twee procent. al naar gelang het aantal personen dat in een wo ning afval produceert." Voor het CDA is er niet zo veel haast geboden. De verschillende tarieven zouden volgens deze fractie niet eerder dan 1 januari 1999 ingevoerd kunnen worden. Daarbij denken de christende mocraten aan een systeem met vier verschillende categorieën: een-, twee-, drie- en meerpersoons- huishoudens. Mocht dit op praktische problemen stuiten dan is een systeem met twee tarieven het alternatief: voor een- en voor meerpersoonshuis- houdens. Fractievoorzitter M. van Rij: „Het is toch niet rechtvaardig dat een alleenstaande ou dere in Oostdorp hetzelfde tarief moet betalen als een gezin van zes personen elders in het dorp?" OUDE DORP Het oude (noordelijke) gedeelte van de Dorpsstraat! Oegstgeest moet eenrichtingsverkeer worden. Dat is de beste ma nier om de kruising Kennedylaan-Dorpsstraat verkeersveilig telm gen, zo betoogde fractievoorzitter M. Noort van Progressief Oegst geest in de commissie voor verkeerszaken. Het bewuste kruispunt is één van de meest beruchte plekken in Oegstgeest. Sinds er be tonnen randen in het asfalt zijn aangebracht om het autoverkeer* te remmen, zijn er al diverse ongevallen gebeurd. Noort vindt bo vendien dat fietsers die uit de richting van de Rhijngeesterstraat- weg komen aanrijden eerder naar de linkerkant van de weg moeit worden gedirigeerd. Nu kunnen fietsers pas halverwege de bochi met de Kennedylaan oversteken naar de oude Dorpsstraat. CENTRUM Wie kennis wil maken met de activiteiten van de p gelvereniging Voorschoten, kan maandag 27 oktober terecht in vb enigingsgebouw De Werf aan de Schoolstraat 4. Dan houdt de vei eniging open huis. De zaal gaat open om 19.30 uur. Op deze avon: wordt onder meer een veiling gehouden en tonen enkele leden h verzamelingen. DUIVENVOORDE De natuurgidsen van het IVN wandelen zondag 26 oktober vanaf twee uur 's middags in de tuin van kasteel Dui venvoorde. Wie mee wil, moet zich melden bij de portierswoning van het kasteel. Het is de bedoeling stil te staan bij een aantal 'herfstverschijnselen' in de natuur. CENTRUM C. Eisma, loper en bewegingstherapeut, vertelt van avond vanaf acht uur in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam: Wassenaar over de geschiedenis van het 'lange afstandslopen'. Daarna gaat Huub de Visser in op de fysiologische kant van het lo pen. De lezing wordt georganiseerd door de historische vereniging Oud Wassenaer. WIJ KN AAM Leden van drumfanfare De Rijntamboers komen zatei dag 25 oktober weer huis-aan-huis oud papier en vodden ophalen Met het geld dat deze spullen opleveren, willen de muzikantenon der meer instrumenten en uniformen kopen. Elke.Zoeterwoude- naar kan papier en vodden gebundeld in dozen of zakken klaarzei ten. De ophaalploeg gaat om 9.30 uur op pad. Wie de ploeg heeft gemist, kan zijn spullen zelf afgeven op het parkeerterrein van De Eendenkooi. Daar staan speciale containers. Politie let extra op fietsverlichting voorschoten voorschoten De Vlietlandbrug in Voorschoten staat de komende twee weken open. Dat is nodig om het hefmechaniek te kunnen vervangen. Het hy draulische systeem, dat er voor zorgt dat de brug open en dicht gaat, is kapot. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De politie in Voorschoten let de komende weken extra op (brom)fietsers die zonder ver lichting rijden. De verlichtings controle is onderdeel van de ac tie 'langzaam verkeer'. Bij de controles wordt door de polite ook meer dan gebruikelijk gelf op het negeren door fietsers rood licht bij kruisingen en 4 technische staat van de fieisa en bromfietsen. Bij overtredó gen wordt een bekeuring uitge deeld. Ouders niet verbaasd over gebrek aan belangstelling voor buitenschoolse opvang Leiderdorp leiderdorp judy nihof De buitenschoolse opvang van de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) is te ver uit de buurt van de meeste basisscho len. Dat is de belangrijkste re den waarom er geen run is op de extra plaatsen voor buiten schoolse opvang, waar de SKL sinds kort over beschikt. Dat zegt M. van der Kruijs van de Initiatiefgroep Buitenschoolse Opvang (IBSO). Het verbaast Van der Kruijs niet dat het geen storm loopt op de nieuwe 'kindplaatsen'. Vol gens haar voldoet de buiten schoolse opvang van de SKL niet aan 'bepaalde basisvoor waarden'. „Ouders willen bui tenschoolse opvang liefst in of nabij scholen. Dat geeft een vei liger gevoel. Anders wordt het een heen en weer gesjees met taxi's. Bovendien maakt het ver voer met taxi's de opvang erg duur", aldus Van der Kruijs. Ondanks de door ouders van de IBSO gesignaleerde behoefte, is een groot deel van de extra kindplaatsen nog onbezet. Vol gens Van der Kruijs is de be hoefte aan buitenschoolse op vang echter nog even hoog als acht maanden geleden, toen de IBSO een alarmerend rapport presenteerde. Daaruit bleek dat er in Leiderdorp een enorme behoefte is aan buitenschoolse opvang. Het rapport, dat bij de gemeente insloeg als een bom, was aanleiding om het aantal kindplaatsen drastisch uit te breiden. „Er zijn plannen voor buiten schoolse opvang in of nabij scholen, maar ik heb niet het idee dat er veel schot in zit." Toch verwijt Van der Kruijs de SKL, die net een ernstige crisis achter de rug heeft, niets. „De Bijeenkomst in Winnie de Poeh Abusievelijk is maandag in deze krant gemeld dat de Stichting Kinderopvang Lei derdorp op 8 november een voorlichtingsbijeenkomst houdt in het gebouw aan de Lijnbaan. Deze bijeenkomst wordt echter in het kinder dagverblijf Winnie de Poeh (Ericalaan 3) gehouden, van 10.00 tot 12.00 uur. SKL is een organisatie in bewe ging. Ik heb het idee dat ze op de goede weg is." Volgens Van der Kruijs blijft de gemeente Leiderdorp in ge breke. Deze zou meer opvang bij scholen moeten realiseren. „De gemeente heeft de regie in handen. Er komt heel veel geld van het rijk naar de gemeente toe om kinderopvang te stimu leren. Daarvan kun je bijvoor beeld ruimtes aan scholen bou wen voor buitenschoolse op vang." Ook Qwen Klis van de IBSO is niet verbaasd over het feit dat er geen run is ontstaan op de extra 'kindplaatsen'. Klis wijst erop dat de inmiddels vertrokken in terim-directeur S. Palmen niet veel heeft gedaan aan 'marke ting'. „Aan het begin van het nieuwe schooljaar zijn alleen de ouders die al een buitenschol se opvangplek hebben, op 4 extra plaatsen geattendeerd! ft het aanbod van ons, om 4 mensen uit ónze bestanden a te schrijven, is Palmen niet it Ook is het volgens haar goe: mogelijk dat mensen die acfc maanden geleden - toen het IB SO-rapport verscheen - noga ten te springen om buiten schoolse opvang, inmiddels zip afgehaakt. „Als je bijna eenjaai probeert om je kind ergens on der te brengen en het lukt niet dan ga je oplossingen beden ken. Je zoekt in het 'sociale ci cuit': bij familie of vrienden Maar er zullen ook ouders zip die hun baan hebben opgezegd Want acht maanden op opvant wachten, dat hou je gewoon niet vol." warmond afke van der toolen „Het is met die vogels alsof je een zak water leegknijptmijmerde de War- mondse burgemeester G. van der Wel gisteravond tijdens de bijeenkomst van de agrarische contactcomissie agrari sche aangelegenheden. „Knijp je aan de ene kant. dan spuit het er aan een andere kant uit. En knijp je daar, dan komt het weer ergens anders uit." Bij de contactcommissie bleek een prangende vraag te zijn binnengeko men. Nu de gemeente Leiden een nieuw wapen heeft gevonden in haar niet aflatende strijd tegen de meeuwen - een valkenier - is het gevaar dan niet dat die vogels en masse naar Warmond komen? En zo ja, wat dan? Het ant woord van commissie-voorzitter Van der Wel was simpel. „Dan lenen we die valkenier toch gewoon even." Het werkelijke probleem in War mond is echter (nog) niet de aanwezig heid van meeuwen, zo werd gister avond duidelijk. Het zijn de ganzen die voor overlast zorgen. Commissielid én veeboer F. Vergeer weet daar alles van. De ganzen eten zijn weiden kaal, ver trappen het gras en dumpen er onge wenste hoeveelheden poep op, vertelde hij. Vergeer probeert er nu al een jaar of vier wat aan te doen, maar minder wordt het niet. Zijn middelen zijn dan ook beperkt. .Afschieten van de ganzen is nauwelijks toegestaan. In november mag het weer, maar dat geldt niet voor alle soorten", aldus de Warmonder. Het enige wat hem overblijft is de beesten telkens weer proberen te verjagen. De waterzak-beeldspraak van Van der Wel is in dit verband niet alleen een aardig grapje. Ze illustreert er de, zoals ze dat zelf noemt, 'ethische dimensie' van het probleem mee. „Wij jagen die beesten weg, opdat ze ons geen last be zorgen. Maar het gevolg daarvan is dat ze op andermans brood neerstrijken." Van der Wel pleitte daarom voor het zoeken van een 'acceptabel evenwicht': het spreiden van de overlast dus. De burgemeester had echter nóg een overweging. „Die beesten hebben ook eten nodig. En er moet hier nu eenmaal veel op een klein gebied", aldus Van der Wel, die daarmee de natuur- en re creatiefunctie van de buitengebieden van Warmond onderstreepte. Ook ver wees ze naar de vergoeding die boeren in dat kader van het rijk kunnen krij gen. In ons land wordt aan agrariërs jaarlijks zo'n vijf miljoen gulden aan vergoeding van door ganzen veroor zaakte schade uitgekeerd. Commissielid R. van Schie had nog een andere suggestie. Hijzelf heeft geen last van de ganzen, omdat hij 'boska- des' heeft: struiken en bomen langs het water, die het de hongerige beesten las tig maken om het land op te gaan- „Maar ook rietkragen helpen tipte hij zijn collega.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14