eidsch Dagblad I Bestaan dodelijke pil verzwegen Barkeeper bezorgd om dronkelap £gioen is Arie Haan zat tomario duikt bordeel in enter stapt op de bus BEL: 071-5128030 Witte mars herdacht zonnig l Zoektocht naar lijken in Brusselse woning VVD snijdt in WW en huursusidie DE WERELD OM U HEEN. iNDAG 20 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1.75 ZATERDAG 2,25 Buitenland PvdA wil af van harmonisatie huren Britten zetten eerste stap naar kweken organen i Cultuur en Kunst Willeke Alberti: 7 minder Spiegelbeeld in Tour-de-chant Leiden Nog geen abonnee? Leidse Kees: waar je m /i van houdt, word je j| niet moe van BURGANP Haan in gedachten verzonken na de nederlaag van Feyenoord en Willem II. foto wfa Van den Herik over. Lang. En dacht er nog langer over na. „Al deze toestanden rond het voetbal: het is de prijs die je moet betalen. Maar hoe lan ger je in dit wereldje werkt, des te dunner lijkt je huid te worden. Ik vraag me af of het 't allemaal nog waard is. Ik zou wel weer eens als een normaal mens willen leven." In oktober 1995 begon Haan aan zijn klus bij Feyenoord. Twee jaar later is de aanhang hem zat ('Jorien, we zijn Arie zat') en praat hij ook zelf over een mogelijk afscheid. „Ie kunt op je klompen aanvoe len dat dit een belangrijke week voor ons wordt. Nee, ik zie er niet huizenhoog tegen op. Je ziet er toch niet tegen op om je werk te doen? Ik heb het idee dat ik er alles aan heb gedaan." week van de waarheid zou lor Feyenoord wel eens een d harde kunnen worden. 2-0 nederlaag bij Willem II lorspelde gisteren in ieder val et al te veel goeds. spelers en trainer Arie an van Feyenoord maken n aangeslagen indruk, et wedstrijden tegen Man ester United en Ajax voor ■boeg. De trainer durft niet eer vrijuit te werken. In zijn lofd is het oorlog. „Je moet afvragen of we er gezamen- k nog uitkomen of dat we idere wegen moeten zoe- n. Misschien ligt het aan j. Maar misschien hoeven het ook niet alleen bij mij zoeken en moeten we wat tIENCIA ANP-SID imario de Souza Faria is steren gepasseerd voor het tal van Valencia tegen Celta De Braziliaanse in- mational is vrijdagnacht araelijk betrapt tijdens een irdeelbezoek. Trainer Clau- Ranieri zette hem onmid- ellijk uit de selectie. Romario ifals laconiek commentaar at hij tegen Celta toch niet u spelen omdat hij niet fit omario wijdde een perscon- rentie aan zijn absentie, fezaken liggen heel een voudig. Als ik 's nachts niet uitga, scoor ik 's zondags niet. Dus ga ik uit. Ik doe niets stie kem. Ik dans en dat is alles. Roken en drinken doe ik niet. Het nachtleven is al achttien jaar mijn beste vriendin." Van een huishoudelijk regle ment dat uitgaan na 23.30 uur verbiedt, zei Romario niets te weten. ,\Mijn ploeggenoten moeten ook niet zeuren. Ik ben hier in Valencia om te scoren. Als men mij gewoon mijn gang laat gaan, maak ik in 25 wedstrijden minstens twintig doelpunten *h« caroline van overbeeke moeder schrok zich een jeluk, laar haar 3-jarige intje had de tijd van zijn le- l Gelukzalig zat de peuter trdagmiddag in de stadsbus ijl zijn moeder thuis in de fenwijk naar hem op zoele K. Het kind was aan het spelen in een onbewaakt ogenblik de halte gelopen en op de bus richting station gestapt. Niemand had hem in de-gaten totdat de buschauffeur halver wege de rit zag dat het jongetje helemaal alleen was. Omdat het kind niet reageerde op vragen als 'Wie ben je en waar is je moeder?', bracht hij hem naar het kantoor van de busmaat schappij. Omdat de moeder in middels de politie had gewaar schuwd, konden moeder en zoon snel worden herenigd. 'Puur geluk dat er geen mensen zijn overleden HET WOORD IS AAN R. de Jong Alcohol verlicht wel de zor gen, maar niet de geest. De Stichting Adviesbureau Drugs uit Amsterdam weet al wekenlang van het bestaan van dodelijke xtc-pillen. De Haarlemse Brijderstichting mocht daarmee niet de publi citeit zoeken, maar besloot ondanks zware druk vorige week toch alarm te slaan. Volgens Martin Sijes van het verslavingsbureau is het namelijk 'puur geluk dat er geen dodelijke slachtoffers zijn gevallen'. haarlem «jacob van der meulen de atropinevergiftiging van zijn kinderen. Een andere gebruiker had onder invloed van het mid- Vrijdag werd de Brijderstichting gebeld door enkele tientallen mensen die onder invloed van de stof atropine 12 tot 36 uur hadden geleden onder hevige hallucinaties. De vader van twee jongeren uit Zaanstad meldde Protestmars havenpoolers amsterdam anp De werknemers van de Amster damse havenpool en de vak bonden zijn vooralsnog niet van plan actie te voeren bij het over slagbedrijf OBA. Ongeveer 130 havenpoolers zijn vanochtend in een protestmars onderweg gegaan naar een zalencomplex in Amsterdam Sloterdijk. Zij hadden daar een gesprek met vertegenwoordigers van het GAK over de gang van zaken rond hun ontslag. OBA liet dit weekeinde weten de overeenkomst voor een doorstart van de havenpool niet te ondertekenen. Directeur Van den Vijver dreigt de rechter in te schakelen als bij zijn bedrijf ac tie wordt gevoerd. FNV-be- stuurder T. Koningh zei van ochtend dat de bonden en de havenpoolers voorlopig niet in gaan op deze 'provocatie'. „Wij willen de werkgelegen heid bij OBA niet in de waag schaal stellen door de eigenwij ze houding van de directeur", aldus Koningh. „Het zou Van den Vijver wel goed uitkomen als er nu acties zouden uitbre ken." Koningh sluit zeker niet uit dat OBA een dezer dagen toch doelwit van acties wordt. „We treffen Van den Vijver op een moment dat hij er niet op rekent." Pagina 2: Havenpooler: Langer werken en minder verdienen, kan dat? del met zijn auto een bus ge ramd. Verder waren er meldin gen van volledig geheugenver lies, aldus de Brijderstichting. In alle gevallen ging het om de 'lichte' variant van de atropi ne bevattende pillen: de pillen van 1,5 milligram. Omdat be kend was dat in ieder geval in Haarlem ook pillen met 3 milli gram in omloop waren, werd groot alarm geslagen. Het Trimbos Instituut, dat xtc test, en de Stichting Adviesbu reau Drugs voerden vrijdag zware druk uit op de Brijder stichting om de zaak uit de pu bliciteit te houden. Volgens het Trimbos Instituut was het na melijk nog niet duidelijk in hoe verre de levensgevaarlijke pillen over de rest van Nederland wa ren verspreid. August de Loor van de Stichting Adviesbureau Drugs verklaarde vanochtend echter dat hij al wekenlang op de hoogte was van de versprei ding. De Loor wilde geen publi citeit, omdat de zaak in de me dia 'ongenuanceerd' zou over komen. Hij wilde de campagne beperken tot het verstrekken van folders aan de doelgroep. In Leiden en omgeving is nog geen spoor aangetroffen van met atropine vervuilde xtc-pil len. „Het is hier geen actueel probleem", zegt politiewoord voerder R. Blom van de Leidse politie. „Xtc valt onder hard drugs en daar zijn we altijd heel alert op", zegt F. Mesker van de Noordwijkse politie. „Maar met het probleem, zoals dat in Haarlem en andere steden speelt, hebben we tot nu toe niet te maken gehad." Ook bij de GGD Leiden zijn nog geen verontrustende signalen bin nengekomen. De Franse ambassade in Ne derland heeft naar aanleiding van de publiciteit in deze krant rond de atropine-xtc alarm ge slagen. Politiek attaché G. Spiessens heeft de Franse poli tie op de hoogte gebracht. Hij verwacht dat de pillen ook in Frankrijk in omloop zijn. 2711° '712° «711° 10% 10% 10% ÏSSEStf 50% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Strips14 Uitgaan8 Theater Het Oude Raadhuis in Hoofddorp presenteert 'Zomertrilogie', een licht ver teerbare tragikomedie, waar voor een kortingsbon. neufchateau Ruim drieduizend Belgen hebben gisteren in Neufchateau de grote witte mars van 20 oktober vorig jaar herdacht. De bijeenkomst was vooral bedoeld om de witte beweging (die ontstond na de zaak-Dutroux waarbij politie en justitie ernstig tekort schoten) nieuw leven in te blazen. Op de foto onder andere Paul Marchal, de vader van Dutroux-slachtoffer An. Pagina 5: België's witte beweging zoekt nieuwe start in Neuf chateau. foto ep a Een groot deel van de familie van de man is vijf jaar geleden als vermist opgegeven. De poli tie vermoedt dat de protes tantse predikant hen zelf om het leven heeft gebracht. Het zou gaan om twee vrouwen die met hem getrouwd waren en vier van zijn acht kinderen en stiefkinderen. De man, die al zo'n veertig jaar in België woont, ontkent de moord op zijn gezinsleden. De zaak kwam aan het rollen nadat de oudste dochter van de predi kant argwaan begon te krijgen over het verdwijnen van diverse familieleden. brussel anp De politie gaat in een huis in de deelgemeente Molenbeek op zoek naar de lichamelijke resten van in totaal zes personen. Jus titie in Brussel heeft opdracht gegeven in de woning te gaan graven, nadat er zaterdag onder een betonlaag al de beenderen van een menselijk lichaam wa ren aangetroffen. De hoofdbewoner van het huis, een 70-jarige predikant van Hongaarse origine, is vrij dag al aangehouden. Dat mel den vandaag diverse Belgische media, die zich baseren op bronnen bij justitie en politie. Student vat vlam na 'grap' leiden eric-jan berendsen Een studentengrap is zaterdag ochtend vroeg in sociëteit Mi nerva aan de Breestraat in Lei den flink uit de hand gelopen. Een 22-jarige Leidenaar liet zich, gezeten op een dienblad, van een schuin gezette en met zeep ingesmeerde tafel glijden, die met behulp van spiritus in brand was gestoken. De kleding van de man vatte direct vlam. De verrassing bij de toeschou wers was zo groot dat zij verga ten om onmiddellijk te blussen. De onfortuinlijke student is met brandwonden over zijn hele rug naar het AZL gebracht. Liberalen zien brood in Paars 2 den haag anp De WD wil in de volgende re geerperiode flink snijden in de WW als onderdeel van een serie nieuwe bezuinigingen op de collectieve voorzieningen die 2,5 miljard moet opleveren. De liberalen willen de komende vier jaar in totaal 12,5 miljard bezuinigen om ruimte te maken voor nieuw beleid, lastenver lichting en het terugdringen van het financieringstekort tot één procent. Doorregeren kan met de huidige coalitie in Paars 2. In het ontwerp-verkiezings- programma 'Investeren in de toekomst' van oud-staatssecre taris Linschoten stelt de WD voor de duur van de WW-uitke- ring te beperken tot maximaal drie jaar (nu vijf jaar). Voor mensen onder de 57,5 jaar komt de vervolguitkering op de WW (bijstandsniveau, maar zonder inkomenstoets) te vervallen. Om te voorkomen dat werkge vers de WW blijven gebruiken om oudere werknemers op straat te zetten, wil de WD mensen van 57,5 jaar en ouder niet langer recht geven op WW tot aan hun pensioen. Boven dien moeten aanvullingen van de werkgever worden afgetrok ken van de uitkering. De rest van de besparingen op de collectieve voorzieningen denkt de WD onder meer bin nen te halen door 'objectiever' te keuren voor de WAO, tc be sparen op de huursubsidie, het aantal publieke zenders op ra dio en tv te beperken, het regi me in gevangenissen te verso beren en op openbare aanbe stedingen in het openbaar ver voer te bezuinigen. Er moet meer geld naar onderwijs, volksgezondheid en veiligheid. Pagina 3: Hoofdpunten uit het verkiezingsprogramma leiden «jan preenen Kroegbazen schenken volgens minister Borst van gezondheid maar raak. Daarom wil ze barkeepers die alcohol blijven geven aan dronken mensen een forse boete op leggen. Volgens J. Ponsioen, voorzitter van Horeca Nederland, afdeling Leiden slaan de opmerkingen van de minister echter nergens op en houdt negentig procent van de Leidse horeca-ondernemers zich aan de regels. Om er achter te komen wie ge lijk heeft, ging verslaggever Jan Preenen het afgelopen weekeinde op kroegentocht. Samen met de 'dronken' acteur Eugène Tros. Een impressie van een steekproef in vijf cafés. Eugène Tros laat er geen twijfel over be staan dat hij ladderzat is. Hij slingert het ca fé binnen, hijst zich met veel moeite op een barkruk en maakt vooral met zijn vingers duidelijk dat hij een tappie wil. Van de ge bruikelijke innemendheid van de barkeeper is op slag weinig meer over. Je ziet hem denken: wat moet ik met deze dronkelap? Hij kijkt zijn klant, die half over de bar hangt, doordringend aan. „Ik geef je wel een kleintje. Dat is beter voor je", hakt hij uiteindelijk de knoop door. Als Eugène met opzet het verkeerde pilsje pakt, wordt ingegrepen. „Je krijgt niet meer. Neem maar een ffissie." Zo'n kort optreden was het laatste dat we hadden verwacht. De 38-jarige Eugène zou in de huid kruipen van een stille drinker. Een rol die hij in zijn zevenjarige carrière als toneelspeler nog nooit heeft gespeeld. „Het snelste krijg je een reactie als je je agressief gedraagt, maar daar voel ik niets voor. Wat heb ik eraan als het uit de klauwen loopt. Het minste dat tegen je gezegd wordt is: joh, rot op, maar voor hetzelfde geld krijg je een hijs. Zelf heb ik altijd een rustige dronk over me. Omdat je dan toch niemand kwaad doet. loop je alleen het risico dat ze je gewoon laten zitten." In het eerste het beste café was dat niet het geval, maar daar was het misschien ook te netjes voor. In het studentencafé waar Eugène daarna naar binnen struikelt, wordt aanvankelijk geen aandacht aan hem ge schonken. Wel bier, ook al kijkt hij nog even lodderig uit zijn ogen en hangt hij even chaotisch over zijn barkruk als daarvoor. Zijn dubbele tong bestelt het eerste pilsje, zijn vingers het tweede. Daarbij zwaait hij in mijn richting ten teken dat hij mij ook wat aanbiedt. Die bestellingen worden nog uitgevoerd. Intussen wordt achter de bar overleg ge pleegd en valt de naam van Borst. Alsof de minister zelf als controleur ten tonele is ver schenen, zo verandert de barkeeper opeens van toon als Eugène Iaat merken dat hij nog meer dorst heeft. „Hij krijgt niet meer, hij loopt bijna over." Tel: Iv role bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.0ri) i i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (1.93,05) - Handtekening: i Nr. bank/giro: i Hij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /dop, winder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1