Werkloosheid blijft dalen Verdachte in isoleercel na knuffelkwartiertje el of niet doorgaan met werking splijtstofstaven Binnenland Automatische camera bant hardrijden uit Vriendschap in Rotterdam Justitie Arnhem vreest wraak crimineel Kok strandt in woestijn met panne aan Defensiejet NS'er wil EU-normen voor spoorweglawaai AG 17 OKTOBER 1997 efoonspel over seks /Agi 1 V telefc De Rutgers Stichting lanceert maandag het eerste seri- jteiëfoonspel over seksualiteit voor jongeren. Met SX Game Ui jongeren hun kennis toetsen over verliefdheid, vrijen, j-onceptie en seksueel overdraagbare aandoeningen. Dej Zj|X)ie het hoogste aantal punten scoort, dingen mee naar dat J-. maand- en jaarprijzen. Met het spel wil de Rutgers Stich- i afiongeren uitdagen hun kennis over seksualiteit te testen en noamet anderen over te praten. Het telefoonspelletje (0900- 5pa|222) kost een gulden per minuut, keef Corporaties in gevarenzone forn>AAGVan de ruim achthonderd woningcorporaties verke- c'.anw57in de financiële gevarenzone. Vijf van hen hebben al ','fl/(fcijstand moeten vragen bij het Centraal Fonds voor de le^*huisvesting en voor vijf andere dreigt die situatie. Bij de an- 1 'nl47 is de nood minder hoog, maar is de financiële situatie n- [onzeker, heeft staatssecretaris Tommei van volkshuivesting oel|en gemeld. Aanvankelijk was sprake van een noodsituatie 18°p corporaties. kjute belastingformulieren jAAG* De belastingdienst blijkt aan 200.000 bezitters van üngen in Noord- en Zuid-Holland een onvolledig loonbe- ldcingsformulier gestuurd te hebben. De administratieve fout jdeze week ontdekt. Aan alle betrokkenen wordt opnieuw formulier gestuurd. Met een loonbeschikking kan de werk- >rde belastingaftrek voor hypotheekrente verrekenen met [bruto loon, zodat de werknemer de belasting-aftrek maan- jlcs ontvangt in de vorm van een hoger netto loon. larden bekogeld met stenen In een weiland bij Assen zijn woensdag drie paarden mis leid. De dieren zijn met stenen bekogeld, waarbij een van iaarden ernstig gewond raakte aan een oog. De dieren zijn ndom van de 15-jarige Lucinda de Weerd uit Assen. Drie pn haalden onbekenden al een poot van een paard van haar itot op het bot open. Negen maanden geleden raakte een hicinda's paarden gewond doordat het met een hard voor- jop het hoofd geslagen was. [igische politie ontdekt vuurwerk [E.HERTOGDe politie van Turnhout heeft binnen enkele da wn Baarle-Hertog tonnen vuurwerk in beslag genomen. In loods werd woensdag drie ton vuurwerk aangetroffen. Afge- fci weekeinde ontdekte de politie al 2,5 ton in een bestelwa- ■Vuuwerkverkopers in Baarle-Hertog, een Belgische enclave ■ederland, hebben een vergunning om een beperkte hoveel- lop te slaan. Het wordt vooral gesleten aan Nederlanders. |icen ben jansen ietes-welles discussie over of moet worden door met de opwerking van :e splijtstofstaven uit de inergiecentrales Borssele idewaard, bereikt volgen- ik vrijdag een hoogtepunt Tweede Kamer. De vaste Itcommissie voor econo- ïe zaken ondervraagt dan jenwoordigers van allerlei ities die zich sinds eind jaar hebben gemengd in lispuut over dit onderwerp, icties hebben een indruk- mde sprekerslijst samen- Id: van J. den Boer van de intrale Borssele tot P. Le- van het Nuclear Control ute in Washington en van npeace-medewerker D. S- in tot de Franse kinderleu- .eonderzoeker J. Viel. p*', it acties tegen onder meer transport van bestraalde stofelementen uit Borssele -dc opwerkingsfabriek Co- '°jr i in Frankrijk, trachtte ipeace vorig najaar een ezinning op gang te bren- f over de manier waarop de ^itanten van de Nederland- crncentrales met hun ge- te brandstofstof omgaan, ipwerkingstraject waarvoor centrales hebben geko- is volgens de milieuorgani- achterhaald, omdat er relijks \Teedzame toepas- tn zijn voor het plutonium uit de bestraalde splijtstof dt gehaald. Uit een oogpunt nonproliferatie (verbreiding kernwapens voorkomen) Greenpeace het daarom de splijtstofelementen tstreeks op te bergen in het agcentrum voor radioactief I Covra, dat op een paar derd meter afstand van de (centrale Borssele ligt. D.aar- valt ook te bereiken dat erland niet langer bijdraagt .dei JU - Officiële publicatie In de afgelopen periode zijn door de Belastingdienst formulieren 'Verzoek Loonbelasting/ Premie volksverzekeringen 1998 - vermindering in verband met de eigen woning' verstuurd. Bij een aantal van deze formulieren ontbraken de pagina's 3 en 4. Indien u een dergelijk onvolledig formulier heeft gekregen, ontvangt u in de week van 27 oktober een nieuw formulier. U kunt het nieuwe formulier gebruiken voor het indienen van het verzoek om vermindering van loonbelasting in verband met de eigen woning. Als u nog vragen heeft, kunt u gratis bellen met de BelastingTelefoon: 0800-0543, op maandag tot en met donderdag vah 8.00 tot 22.00 uur, op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. cpd ge.mcw lei r.lr p.-ts pin Neergaande tendens ook over langere termijn De werkloosheid is de afgelopen drie maanden opnieuw gedaald. In het derde kwartaal telde het Centraal Bureau voor de Statistiek 372.000 werklozen, 24.000 minder dan in het kwartaal daarvoor. In vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar gaat het zelfs om een daling van 69.000. De werkloosheid daalt daarmee met vijf- tot zesduizend mensen per maand. VOORBURG •ANP-GPD Het afgelopen kwartaal daalde de werkloosheid in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland het snelst. Daar is nu gemiddeld 5,5 procent van de Belastingdienst beroepsbevolking werkloos. De provincies met de minste werk loosheid zijn Noord-Brabant en Limburg, waar het werkloos heidspercentage 5 procent be draagt. De grote steden blijven de probleemgebieden als het gaat om het percentage mensen zonder werk. al is ook daar een daling waar te nemen. In Am sterdam, Rotterdam. Utrecht en Den Haag zat in het derde kwartaal 10,4 procent van de beroepsbevolking zonder werk, tegen 11,5 procent een jaar eer der. In de eerste acht maanden van het jaar lag het aantal YVW- uitkeringen steeds veertig- tot vijftigduizend lager dan in de zelfde maand van een jaar eer der. In augustus kregen 364.000 mensen zo'n uitkering, vijftig duizend minder dan een jaar eerder Volgens het CBS is er ook over de lange termijn gezien een aanhoudende daling van geregistreerde werkloosheid (mensen die voor minimaal twaalf uur per week een baan zoeken) en van WYV-uitkerin- gen. Het CBS spreekt niet snel van een dalende tendens. De rijksstatistici zijn voorzichtig, omdat de geregistreerde werk loosheid een getal is dat onder meer wordt vastgesteld aan de hand van enquêtes. DRIEBERGEN «ANP De invoering van de zoge noemde automatische tra jectcontrole op de A2 tussen Maarssen en Breukelen is ui termate succesvol. Na de in voering op 10 oktober blijkt maar 0.66 procent van de ver keersdeelnemers te hard te rijden. „Dat is nog nimmer vertoondaldus een politie woordvoerder. Op het weggedeelte werd al intensief gecontroleerd door radars, waardoor daar maar 5 tot 6 procent van de bestuur ders te hard reed. Op de ge middelde Nederlandse snel weg rijdt 20 tot 30 procent te snel. Op het stuk snelweg rich ting Amsterdam hangen drie videocamera's die alle drie rij stroken in de gaten houden. Als iemand op het traject te hard rijdt dan volgt na regi stratie door de camera direct de verwerking van een bekeu ring voor de bestuurder. Het systeem is gekoppeld aan de snelheidslimieten op de ma- trlxborden boven de weg. waardoor ook de naleving van variabele snelheidslimieten is te controleren. aan de milieuverontreiniging die volgens Greenpeace wordt veroorzaakt door de opwer kingsfabrieken in Cap de Ia Ha gue (daar gaan de gebruikte Borsselse staven naartoe) en Sellafield (verwerker van staven uitDodewaard). Vanuit de kernenergiewereld zijn de argumenten van de milieuorganisatie steeds fel be streden. Het opwerkingspro- duct plutonium wordt daar nog immer gezien als een waarde volle stof, die wel degelijk op een andere manier dan in kern wapens kan worden genut. Over lozing van radioactief materiaal in de omgeving van opwer kingsfabriek Cogéma, zegt de kernenergiewereld dat deze on derneming zich ruimschoots San de strenge normen hiervoor houdt. Op berichten dat kinde ren in de buurt van Cogéma een hogere kans hebben leukemie op te lopen, is door deze partij in de discussie steeds met onge loof gereageerd. De Tweede Kamer vroeg mi nister Wijers (economische za ken) eind vorig jaar alles wat 'sa menhangt met opwerking van radioactief materiaal op een rij tje te zetten. Dat verzoek leidde afgelopen zomer tot een analyse van Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), op grond waarvan Wijers concludeerde dat geen voorkeur bestaat voor opwerken dan wel directe op slag. Opwerken is evenwel goedkoper. Hij zag dan ook geen zwaarwegende en drin gende redenen de elektriciteits sector te bewegen op een ande re manier met gebruikt splijtstof om te gaan. De vaste Kamer commissie voor economische zaken meende evenwel dat het ECN-rapport toch nog enige vragen oproept en besloot de hoorzitting te organiseren, die nu voor volgende week vrijdag op de agenda staat. Verdachte moord Robin Bogers blijft ontkennen DEN BOSCH ANP De overbuurvrouw van de ver moorde peuter Robin Bogers blijft ook in hoger beroep ont kennen dat ze het driejarige meisje heeft vermoord. ,,lk vind dat ik ten onrechte ben veroor deeld", zo hield de 29-jarige vrouw het hof in Den Bosch gis teren voor. Op 5 maart veroor deelde de rechtbank in Breda haar tot tien jaar cel voor de moord na een eis van levens lang. De officier van justitie en de verdachte gingen beiden in hoger beroep. De rechtbank in Breda was tot de conclusie gekomen, dat de vrouw het kind had gewurgd en in een vuilniszak gestopt Op de stortplaats vond de politie lu ter een schoentje met delen van een voetje van Robin. De politie hield in deze zaak veel verschil lende verdachten aan, door toedoen van de verdachte De vrouw wees steeds weer andere schuldigen aan. Omdat ze de laatste was bij wie Robin levend was gezien, bleef zij echter de belangrijkste verdachte. In de negen maanden voorar rest veranderde zij steeds haar verklaringen. Na aanvankelijke ontkenningen bekende ze in augustus vorig jaar Robin te hebben gewurgd 'omdat zij zo veel praatte over haar overleden zoontje Nicky'. Later trok ze de ze bekentenis weer in. Rotterdam De affaire rond de voormalige Rotterdamse korpschef houdt de gemoederen nog altijd flink bezig, maar blijkt geen stoorzender te zijn voor de verhouding tussen minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en burge meester Peper. Aan het begin van een antoracisme-mani- festatie in het Rotterdamse stadhuis vermaakten de twee zich opperbest samen. Maandag neemt Dijkstal een besluit over het ontslag van Brinkman. foto anp robert vos Ontvoerder Apeldoornse kolonel ontsnapt uit tbs-kliniek ARNHEM. GPD Het paleis van justitie in Arnhem is herme tisch afgesloten na de ontsnapping van een 41-jarige Duitser uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. De man bedreigde enkele ja ren geleden rechtbankpersoneel toen hij te recht stond wegens de gijzeling van kolonel Van der Kieft uit Apeldoorn. De levensge vaarlijke crimineel slaagde er woensdag avond in zich samen met een 28-jarige me degevangene via het buizenstelsel van de airconditioning in de tbs-kliniek een weg naar de vrijheid te kruipen. Justitie kwalifi ceert de ontsnapping als 'zeer ernstig'. De Duitser wachtte in juni 1989 de toen 56-jarige commandant van het opleidings centrum van de Technische Dienst bij zijn huis op. Onder de ogen van zijn echtgenote dwong de man hem in zijn eigen auto plaats te nemen. Een buurvrouw die het hulpgeroep van de kolonelsvrouw hoorde, waarschuwde de politie. Onmiddellijk werd een grootscheepse achtervolging ingezet die eindigde bij een benzinestation bij het knooppunt Grijsoord ter hoogte van Arn hem. Een scherpschutter van de politie maakte uiteindelijk een einde aan de gijze ling. De voor de Duitser bedoelde kogel ket ste echter af en trof de gegijzelde kolonel dodelijk. De ontvoerder werd in februari 1990 door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot achttien jaar. Hij zou binnenkort worden uitgeleverd aan Duitsland om daar terecht te staan voor de moord op een gepensio neerde advocaat. De crimineel stopte het lijk van het slachtoffer in een dekenkist en stak vervolgens het huis in brand. De twee mannen zijn ontsnapt uit een nieuw gebouwde afdeling van de kliniek, waarde man sinds 1996 opgesloten. Toen het personeel van de kliniek woensdag avond de bewoners van de afdeling voor de nacht op hun eigen kamer wilden insluiten, werden het tweetal niet aangetroffen. De ontsnapping wordt nu intern onderzocht. Verdere wil justitie niets zeggen. De directie van de kliniek heeft met onmiddellijke in gang enkele extra beveiligingsmaatregelen genomen. DEN HAAG» ANP Verhuizing na bedreiging Grijze Wolven den haag gpd De ondergedoken journalisten Mehmet Ulger en Stella Braam nemen, op advies van de poli tie, de bedreigingen van de Turkse Grijze Wolven aan hun adres, zeer serieus. Ze overwe gen definitief te verhuizen. De twee mogen hun huidige wo ningen niet meer betreden zon der dat daar politiebegeleiding bij aanwezig is. Ulger en Braam publiceerden onlangs een boek over de Grijze Wolven en wer den tijdens het schrijven en na publicatie door de extreem rechtse Turkse groepering met de dood bedreigd. Ulger: „Het ziet ernaar uit dat we gaan verhuizen. We waren van plan een paar weken onder te duiken. Dan was de storm wel overgewaaid, dachten we. Na overleg met de politie is ons gebleken dat we niet terug kun nen. Zelfs als we spullen opha len, moet dit onder toezicht van agenten". Of de politiê nieuwe aanwij zingen heeft uit kringen rond de Grijze Wolven, mag Ulger in verband met het onderzoek niet zeggen. Wel is bij bekenden van Ulger voor de deur een auto met Grijze Wolven-vlag gesig naleerd. Hof kwaad over maatregel gevangenis-directie AMSTERDAM GPD Een van de verdachten in het Hakkelaar-proces heeft een kwartiertje knuffeltijd met zijn zoon tje en vrouw, die het Amsterdamse gerechtshof hem afgelopen vrijdag had toegestaan, moeten bekopen met drie dagen isoleercel. De directie van de Extra Beveiligde Inrichting Nieuw Vos- seveld in Vught heeft knuffeltijd nooit toege staan en plaatste de Almeerder in de isoleercel om zijn ontlasting te controleren op springstof. Het hof neemt de zaak zeer hoog op, zo bleek tijdens de rechtszitting van gisteren. Het ver wacht 'nog voor het einde van het proces' een verklaring van minister Sorgdrager. Het hof kondigde alvast aan dat het incident gevolgen kan hebben voor de eventuele strafmaat. Ook de advocaat van dé verdachte, mr. Spong, heeft opheldering van de minister gevraagd. Hij eist honderdduizend gulden schadevergoeding. Spong vindt dat de directie een 'rechtsstaat-minachtend' besluit heeft ge nomen door het menselijke gebaar van het hof te bestraffen. „Het komt neer op een represail le-maatregel." President W. van Schendel van het gerechts hof en procureur-generaal A. Korvinus betreur den gisteren de 'bestraffing' van de verdachte door de gevangenisdirectie. Hij had vorige week gezien dat de vrouw van de verdachte met het zoontje op de publieke tribune zat en besloot de drie een kwartier knuffeltijd in de zwaar beveiligde rechtszaal in Amsterdam-Os dorp te gunnen. Dit gebeurde onder toezicht van acht bewakers en met instemming van pro cureur-generaal Korvinus. De maatregel van de gevangenisdirecteur zou zijn ingegeven door de vrees, dat de ver dachte tijdens de knuffel iets kon zijn toege stopt (bijvoorbeeld het explosief semtex), dat hij later kon gebruiken om bewakers te bedrei gen. De verdachte wordt gevangen gehouden in een inrichting voor verdachten, van wie ont- snappingenspogingen worden verwacht. Be zoeker aan deze gedetineerden mogen hen al leen van achter glas spreken, fysiek contact tus sen de gevangenen en hun directe familie be perkt zich tot het geven van een hand. De knuffelkwestie overvleugelde gisteren de getuigenis van een scheepskapitein over hasj transporten van de Hakkelaar-organisatie naar Canada. De getuige liet zich ontvallen dat er een 'geheime verklaring' van hem bestond over een pistool aan boord van een van de schepen. Hij vermoedde dat het wapen van de 'kroonge tuige' Karman was. die zou hebben verklaard dat 'zulke operaties niet zonder wapens' kun nen worden uitgevoerd. Maar uit angst voor vergelding door de mensen tegen wie hij ge tuigde, had hij opsporingsambtenaren van de FIOD gevraagd deze verklaring buiten het dos sier te houden. Voor de verdediging is dit goed nieuws, want als het waar is betekent het wellicht dat het openbaar ministerie informatie over de rol van Karman heeft achtergehouden. Volgende week hoort het hof van de procureur-generaal of de geheime verklaring nog bestaat en waarom die niet is gemeld. Het proces wordt maandag voortgezet met het horen van kroongetuige Ab bas. Het speciale Gulfstream-Defen- sievliegtuigje. dat toch al de re putatie heeft om de haverklap aan de grond te staan met pan ne, heeft gisteren opnieuw een ministeriële reis verstierd. Dit maal was het slachtoffer pre mier Kok. die op terugreis uit het Afrikaanse Tanzania nood gedwongen bleef steken in de Egyptische plaats Luxor. Na de geplande tussenlan ding in de bekende toeristen plaats ontstond er een storing in de electrische installatie, waarna Kok uiteindelijk maar op een lijnvlucht van Transavia naar Amsterdam stapte. Daar kwam hij vanmorgen aan. Kok bracht de afgelopen da gen samen met minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king een bezoek aan Tanzania. Ze bezochten enkele hulppro jecten rond het Victoriameer, evenals een vluchtelingenkamp met ontheemden uit Burundi. De opvallend frequente pro blemen aan de Defensiejet ga ven begin juni al aanleiding tot vragen in de Tweede Kamer. Toen antwoordde staatssecreta ris Gmelich Meijling van defen sie, die een geregelde gebruiker is, nog te hopen dat de techni sche problemen voortaan tot het verleden zouden behoren, mede omdat Defensie onder tussen de nodige ervaring heeft opgedaan met net gesleutel aan het vliegtuigje. meer. Deze kosten volgens Hammer 'een vermogen' en verpesten het uitzicht van om wonenden. Er is echter veel meer moge lijk als ook de vervoerders wor den aangepakt, zei Hammer. Treinen en wagons kunnen een stuk stiller worden. Het pro bleem is echter dat de vervoer ders daar niet in willen investe ren. Door de toegenomen con currentie, zoals de komst van Lovers Rail, is onzeker of inves teringen wel rendement opleve ren. Een ander probleem is dat de meeste goederenwagons ei gendom zijn van buitenlandse verladers. NS Cargo zou zich uit de markt prijzen als zij als enige stillere wagons zou kopen. Ten slotte gaan treinen vaak dertig jaar mee. Een Europese norm dwingt alle treinmaatschappijen om minder lawaai te maken, zei Hammer. Andere prikkels zijn volgens hem om eigenaren van stille treinen en wagons meer ruimte te geven op het spoornet als de capaciteit te Idein is om alle aanvragen van vervoerders te honoreren. „Dergelijke eisen bestaan al jaren voor wegvoer tuigen en zijn bijzonder effectief gebleken", aldus Hammer. Er moet Europese regels komen voor de beperking van spoor weglawaai. Die dwingen ver voersmaatschappijen minder rumoerige treinen en wagons aan te schaffen. Volgens direc teur Railinfrabeheer G. Ham mer van de Nederlandse Spoor wegen wordt daarin nu te wei nig geïnvesteerd. Hammer hield zijn pleidooi voor Europese nor men voor spoorweglawaai gis teren in Ede tijdens een sympo sium over geluid en trillingen bij de aanleg van rijkswegen en belangrijke spoorlijnen. Volgens Hammer maken rails en NS-treinen steeds minder la waai, maar is dat een kwestie van toeval. Betonnen dwarslig gers zijn in de plaats gekomen van houten omdat zij een zwaardere belasting en hogere snelheden mogelijk maken. De voegen in de rails, die het ke- deng-kedenggeluid veroorza ken, zijn bijna verdwenen om dat dit veel onderhoudskosten scheelt. Om de overlast te be perken zijn inmiddels al over een lengte van honderd kilome ter schermen en wallen aange bracht langs spoorlijnen Naar verwachting is dat in 2005 250 kilometer, maar mogelijk veel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3