Opnieuw onrust op effectenbeurze Brief- en telefoongeheim verdwijnt met stille trom uit Grondwt In Indonesië lijkt Joyoboyo's toekomst aangebroken Feiten &Meningen Tol VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 Tot nu toe lijken alleen gespecialiseerde juristen zich zorgen te maken, maar over enige tijd kan iedereen er op een pijnlijke manier mee te maken krijgen: het briefgeheim en het telefoongeheim verdwijnen uit artikel 13 van de Grondwet. In plaats daarvan moet er volgens de regering een algemeen 'recht op ver trouwelijke communicatie' komen. Dat klinkt als een modernisering. In de praktijk bete kent het echter dat bijvoorbeeld alle communicatie via Internet vogelvrij is en blijft. Recht op geheim houding van e-mail- en faxverkeer krijgt de burger niet. Tegelijk vervalt de bestaande Grondwetsbepa ling volgens welke alleen de rechter een inbreuk op het briefgeheim kan gelasten. Nu al kan buiten de rechter om de telefoon worden afgeluisterd in ver band met BVD-onderzoek. Straks geldt deze moge lijkheid voor alle vormen van communicatie. Prof. mr. Dommering, hoogleraar informatierecht aan de Universiteit van Amsterdam, waarschuwt dat het elektronische berichtenverkeer dat breed in zwang is gekomen (fax, e-mail) met één breed gebaar buiten de Grondwet wordt geplaatst, dat er van het telefoongeheim niets overblijft en dat het briefgeheim wordt uitgehold. Het briefgeheim is in 1848 door toedoen van de liberaal Thorbecke in de Grond wet terecht gekomen. Hij beschouwde de vertrouwelijkheid van correspondentie als een belangrijke bescherming van de burger tegen inmenging van de overheid. Pas een kleine anderhalve eeuw later, in 1981, werd de vertrouwelijkheid van tele foon- en telegraafverkeer in de Grondwet geregeld, zij het met minder waarborgen omgeven dan het aloude briefgeheim. Inmiddels zijn er nieuwe vormen van communicatie bijgekomen: fax, e-mail, voicemail, datacommunicatie, videotex en dergelijke. Volgens de regering is het daarom noodzakelijk de bescherming van vertrouwelijke communicatie te regelen op een manier die los staat van de gebruikte technieken. Vandaar een recht op vertrouwelijke communicatie. Maar wanneer is er volgens de regering dan sprake GIJS SCHREUDERS juridisch medewerker van vertrouwelijke communicatie waar neuzende overheidsdienaren buiten moeten blijven? Iedereen is het erover eens dat het er weinig toe doet welk com municatiemiddel wordt gebruikt. Het gaat erom dat een boodschap vertrouwe lijk hoort te blijven als deze exclusief aan een bepaalde persoon of instelling is ge adresseerd (dus niet bestemd is voor babbelboxen en dergelijke). De regering hanteert volgens de toelich ting bij de voorgestelde Grondwetswijzgi- ging de maatstaf van 'de geobjectiveerde wil'. Dat klinkt ingewikkeld. Er wordt mee bedoeld dat een boodschap alleen als vertrouwelijk wordt erkend, als er genoeg moeite is gedaan voor geheimhouding. Wie gebruik maakt van communicatievormen die met meer of minder moeite voor derden toegankelijk zijn, heeft ook geen recht op vertrouwelijkheid. Het komt erop neer dat alleen gecodeerde, beveiligde, of in gesloten verpakking verzonden berichten onschendbaar zijn. Eerder heeft de minister van justitie al meegedeeld dat e-mail niet onder het briefgeheim valt. Een e- mailbericht zou te vergelijken zijn met een ansicht kaart die door de postbode kan worden gelezen. Evenmin is het recht op vertrouwelijke communica tie van toepassing bij beeldinformatie. Volgens de re gering zijn afbeeldingen namelijk geen vorm van communicatie. Dus: geen recht op geheimhouding daarvan (behalve op andere gronden, zoals de alge mene privacybescherming) In het faxverkeer geldt het recht op geheime commu nicatie alleen maar als de afzender een beveiligings voorziening heeft aangebracht (sealfax). Vertrouwe lijkheid van computerberichten wordt slechts geres pecteerd als deze door de afzender zijn 'versleuteld' door middel van elektronisch geheimschrift (crypto grafie). Overigens studeert Justitie intussen op de vraag hoe het gebruik van cryptografie kan worden verboden, omdat de opsporingsdiensten in hun werk worden belemmerd als criminelen zulk elektronisch geheimschrift gebruiken. De voorwaarde dat een computerbericht moet zijn gecodeerd om grondwettelijk beschermd te ziji gen meekijken door de overheid, betekent dat: ook alle telefoongesprekken mogen worden afg terd, tenzij de gesprekspartners dat zelf onmog maken met behulp van digitale coderingsappaj Van het nieuwe grondrecht op vertrouwelijker municatie lijkt met al deze beperkingen weinig recht te komen. In het Nederlands Juristenblad toogt mr. Van Eijk van het Instituut voor Inforn recht in Amsterdam dat het voorstel de fundan le vrijheden beperkt. En in het vakblad Mediafi vraagt Dommering zich af of we te maken hebl met een nieuwe poging van de overheid om lm onder controle van de staatsmacht te krijgen. Zulke geluiden zouden voldoende reden moete voor een principieel debat in de samenleving o tikel 13 van de Grondwet. Het is naïef deze voo len alleen maar als een, op het eerste gezicht oi schuldige, aanpassing aan het digitale tijdperk schouwen. We betalen in Spanje geen wegenbelas ting. Tenminste, als je de paar peseta's die de gemeenten heffen voor lokaal wegenonderhoud, niet mee telt. Fan tastisch!", roepen familie en vrienden wel eens met, als ik me niet vergis, een jaloers ondertoontje. En het is waar, in vergelijking met Nederland en andere Europese landen is het hebben van een auto voor de Spanjaarden relatief goedkoop. In het voertuig rijden gaat ook nog, omdat de brandstof ook goedkoper is dan in de omringende landen. Maar dan komt het cruciale punt. Wéar ga je rijden? Pa, moe en twee kinderen stappen vrijdagmiddag in de glimmend gepoetste Seat Ibiza voor een weekendje oma en opa. Die wonen een stukje onder Granada, 850 kilometer naar het zuiden. Geen uitzonderlijke afstand voor Spaans familiebezoek. Want op zoek naar werk zijn hele families de afgelopen decennia in alle uithoe ken van dit grote land terecht gekomen. En vaak zelfs buiten de landsgrenzen. Iedereen is goed gemutst, want losabuelos in Andalu- cië maken er altijd een echt feest van als kinderen en kleinkinderen uit Catalonië over komen. Het weer is bovendien prachtig en het wagentje zoeft met 120 over de vrijwel lege autopista, richting flamenco en familie- roots. Hier en daar schittert de blauwe Middellandse Zee tussen de groene heuvels. Het kaartje dat bij de op rit van de tolweg eigenwijs uit de kassa stak, ligt achte loos onder het blikje coca cola tussen de beide voor- stoelen. Bij Tarragona moet de voet van het gas, want hier houdt het toltraject even op. 650 peseta's. Afgerond een tientje. Nou ja, je schiet ook wel heerlijk op en er is bijna niemand op de weg. Het is echt genieten. Na Tarragona krijgt het gezin een nieuw tolkaartje. Pas een paar honderd kilometer verder onderbreekt een nieuwe rij kassa's het rijgenot. Dat is even schrik ken. 2800 peseta's. Nog net geen veertig gulden. Pa heeft het inmiddels stiekem zitten uitrekenen. Voor el ke gereden kilometer heeft hij veertien peseta's betaald, bijna twee dubbeltjes. Wanneer ze bij oma en opa voor de deur uitstappen, hebben ze 161 gulden betaald voor het gebruik van de prachtige Autopista del Sur, geëx ploiteerd door een particuliere onderneming en gesub sidieerd door de overheid. Met Spaans optimisme wor den deze muizenissen uit het hoofd gezet en het wordt een gezellig weekend. Maar zondagmiddag, wanneer het tijd is huiswaarts te keren, valt het besluit om toch maar de nationale route te nemen. Want 323 gulden tol voor een retourtje oma en opa hakt er toch behoorlijk in. De benzinekos- ten en het drankje onderweg komen er nog bovenop. Allemaal net iets te veel. En precies zo denken al die an dere vijf of zes miljoen Spanjaarden er over, die een ge zellig weekend hebben gehad. Terwijl de strak geasfal teerde zesbaans tolwegen er vrijwel verlaten bij liggen, jakkert het Spaanse volk over de gratis, maar levensge vaarlijke tweebaans-wegen. De enige tol die daar be taald hoeft te worden, is de dood of een rolstoel. Vijftig verkeersdoden per weekend is in Spanje het gemiddelde. Wanneer er puente, een lang weekend is, loopt het trieste aantal op tot zeventig. Jaarlijks sterven op de Spaanse wegen meer dan zesduizend mensen. En op de Spaanse wegen wil zeggen: vrijwel nooit op de tolwegen. Daarover zoeven de nieuwe rijken en de bui tenlandse toeristen met grote snelheid naar hun doe len. Intussen zoekt de regering naarstig naar de oorzaken van de Spaanse verkeersonveiligheid. Drankmisbruik, roekeloos gedrag door jongeren, het te harde rijden. Overal wordt de schuld gezocht, behalve bij het krom me verkeersbeleid. Dat net als in de trein een eerste en een tweede klas kent. HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT Tien jaar na krach op Zwarte Maandag Tien jaar na de krach van 'Zwarte Maandag' heerst op de interna tionale effectenbeur zen opnieuw een ui terst nerveuze stem ming. Bespiegelingen over een mogelijke herhaling zijn niet van de lucht. Maar voor el ke beursgoeroe met een doemscenario is wel een optimist te vinden. Op 19 oktober 1987 kelderde op Wall Street de Dow Jones-index met 508 punten ofwel 22,6 pro cent tot 1.738. Het was de grootste klap sinds de krach van 1929, die ook in oktober viel. De beurzen in de rest van de we reld werden meegesleurd. De Amsterdamse handelaar Martin Marinus van Van Meer James Capel, al dertig jaar in het vak, kijkt er met koude rillingen op terug. „Zo'n fenomeen hadden we nog nooit meegemaakt. De paniek was niet te beschrijven." Het duurde bijna twee jaar voor de Dow op het oude niveau was. Kort daarna leek het op nieuw mis te gaan. In 1989, al weer in oktober, moest de Dow op één dag 190 punten inleve ren, toen zeven procent. Maar deze 'mini-krach' was snel ver geten en sindsdien is de index in steeds rapper tempo omhoog geschoten naar ruim 8.000. Dat angst heerst voor een inzin king, heeft weinig te maken met een oktobertrauma, al is bijge loof de beurzen niet vreemd. Al meer dan een jaar hangt een re actie op de ongekende hausse in de lucht. Sinds juli 1996 zijn er geregeld breukpunten in de opgaande lijn, waarvan het meest serieuze in augustus. Doorgaans kwamen ze op het conto van president Alan Greenspan van de Amerikaanse centrale banken. Greenspan sprak vorig jaar de cember van 'buitensporige eu forie' op de beurzen. Beleggers zagen daarin het signaal dat het uit was met de pret, maar ze waren de schrik al snel weer te boven. Wel werd voorzichtig heid troef. Dit jaar waarschuw de Greenspan nog een paar keer dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Bovendien ver- Op Zwarte Maandag ontstond op de beursvloeren in de hele wereld grote paniek. hoogde hij in maart de rente in de VS om inflatiegevaar te be teugelen. Als de beurzen ergens allergisch voor zijn, is het wel inflatie en rentestijging. Een hogere rente drukt de bedrijfswinsten en maakt aandelen minder aan trekkelijk ten opzichte van an dere beleggingen, zoals spaarre keningen. Vorige week ging ook in Europa de rente omhoog, voor het eerst in vijfjaar. Dat zette nog meer druk op de ketel. Op 6 augustus boekte de Dow Jones-index een recordslot van 8.259 punten, gelijktijdig met een hoogtepunt voor de dollar koers van 2,12 gulden. Vervol gens gingen 637 punten (7,7 procent) verloren, maar nu zit de index alweer rond de 8.100. Dat gebeurde via een uiterst grillig koersverloop waarbij nie mand meer opkeek van dage lijkse schommelingen van meer dan honderd punten. Slechter verging het de beurs in Amsterdam. De AEX-index kel derde na het hoogtepunt van 1.011 punten van 7 augustus met 163 punten (zestien pro cent) en heeft daarvan maar de helft goedgemaakt. De Neder landse aandelen waren harder gestegen en zonken ook dieper. Ook speelde de gevoeligheid mee voor de dollarkoers, die is teruggezakt naar 1,97 gulden. Een hoog rentepeil was een hoofdoorzaak van de krach van 1987. De situatie ligt nu heel an ders. De rente is historisch ge zien nog steeds laag, zeker in Europa, en gaat vermoedelijk niet veel verder omhoog gaan. „De inflatie is goed onder con trole", aldus Marinus. Hij wijst verder op een ander essentieel verschil met 1987. „In de eufo rie van de jaren tachtig waren veel aandelen gekocht met ge leend geld. Toen het mis ging, werd dergelijke beleggers bijna de strot afgeknepen. Nu is dat veel minder het geval." Daar komt bij dat de economi sche vooruitzichten zonnig zijn. Het Internationaal Monetair Fonds voorspelde vorige maand nog dat de wereldeconomie ze ker tot 2002 flink blijft groeien. Dat doet de bedrijfswinsten geen kwaad. Blijft de vraag of de aandelen markten zijn overgewaardeerd. De gangbare maatstaf daarvoor is de koers/winstverhouding, het quotiënt van de beurskoers en de winst per aandeel van het betrokken bedrijf. Bij de krach van 1987 stond die voor de der tig fondsen in de Dow Jones-in dex op 24. Dat is nu niet veel minder. Voor de Dow is het 19, voor de veel bredere S&P-index 21 en voor de AEX-index in Am sterdam 20. Amsterdam was in 1987 sterk ondergewaardeerd met 11 a 12. De meeste analis ten beschouwen 18 als een ge zond niveau. Aandelen mogen dan aan de dure kant zijn, het is net als met andere zaken maar wat de gek ervoor geeft. Zeker op de beurs geldt de wet van vraag en aan bod, en de vraag lijkt alleen maar te groeien. Beleggen heeft de afgelopen jaren vooral in Eu ropa enorm aan populariteit ge wonnen. „De beurs heeft een veel brede re basis onder het publiek. Het idee van smerig kapitalisme is eraf', zegt Marinus. Dat komt mede door privatiseringen van 'volksfondsen' als KPN in Ne derland en Deutsche Telekom. Zelfs de Duitsers, tot voor kort met geen stok naar de beurs te krijgen, beginnen er nu de lol van in te zien. De groeiende vraag naar aande len is meer dan een modei schijnsel. Steeds meer mei in de westerse wereld begji zich zorgen te maken over pensioenvoorzieningen. E grijzing van de bevolkingn de toekomstige financierir: daarvan problematisch. D; maakt het raadzaam eena; tje voor de dorst te kweker: rechtstreeks aandelen tekr of geld te steken in beleggi fondsen of koopsompolis® Marinus is ervan overtuigd een nieuw drama uitblijft nog steeds een ongelooflijl geld. Wat we de laatste tijd .zijn gezonde correcties. Ee krach zit er absoluut nietii AMSTERDAM ANP EVERT VAN DEN HEUVEL Als het gaat om voorbeelden van mensen die het via vriendjespolitiek ver hebben geschopt in het zakenleven, noemen gewone Indonesiërs als eerste de kinderen van president Soeharto. foto epa Ruim duizend jaar geleden voorspelde de Javaan se vorst Joyoboyo dat ooit een machtig man zijn volk zou regeren. Moreel verval, misdaad en cor ruptie zouden hoogtij vieren. Zou het volk zijn leiders laten begaan, dan zou God het land bedel ven onder rampspoed. In het hedendaagse Indo nesië lijkt Joyoboyo's toekomst aangebroken. Van generatie op generatie geven Javanen deze profetie nog altijd door. Delen daarvan zijn al uit gekomen. Zo voorzag Joyoboyo dat vreemden (Nederlanders) Java vierhonderd jaar zouden overheersen, dat een wreed geel ras (Japanners) het volk korte tijd zou onderdrukken, waarna een charismatische voorman (Soekarno) het naar de vrijheid zou leiden. Zou Joyoboyo opnieuw gelijk krijgen nu Indonesië al anderhalfjaar gebukt gaat onder tegenspoed? Branden teisteren Sumatra en Kalimantan, terwijl de rook half Zuid-Oost-Azië verstikt. Droogte tast oogsten aan en heeft in Irian Jayaal 431 mensen levens gekost. De crash van een Garuda-Airbus bij Medan (234 doden) was het ergste, maar niet het enige vliegtuigongeluk dit jaar. Bij het Molukse eiland Seram is zelfs een vissoort (asupit) waargenomen die zich volgens de plaat selijke bevolking alleen aan de vooravond van oorlogen laat zien. De laatste keer dat de asupit opdook, was in januari 1942. Twee maanden later was het Japanse leger in Indonesië heer en mees ter. Begin deze maand noemden islamitische leiders deze en andere rampen een goddelijke verma ning. In de Al Azhar-moskee in Jakarta riepen ze de natie op berouw te tonen. „We vragen de rege ring zich ervan bewust te zijn dat macht een mandaat is van Allah waarvoor verantwoording moet worden afgelegd, hier en in het hierna maals", aldus een verklaring van de imams. Een van hen was Amien Rais. Behalve hoogleraar politieke wetenschappen is hij ook de leider van Muhammadiyah, met 28 mijoen leden de op een na grootste moslimorganisatie van Indonesië. Amien zei dat 'er iets goed mis is' met de natie. „We horen over rellen waarbij mensen omko men, maar we voelen ons niet meer geschokt." Van rellen was Indonesië de afgelopen anderhalf jaar bij herhaling het toneel. Alleen al de campag ne voor de parlementsverkiezingen kostte afgelo pen lente bijna driehonderd mensen het leven. En er is maar weinig voor nodig om nieuwe on lusten te doen ontbranden. Vorige maand was het raak in Ujungpandang, de hoofdstad van Zuid-Sulawesi. Een gestoorde man doodde daar met een klewang een 9-jarig meisje. De Chinese dader was ontoerekeningsvatbaar, maar dat weerhield de plaatselijke bevolking er niet van honderden winkels en andere gebouwen van et nische Chinezen te verwoesten. Zelfs overheidsgebouwen boezemen geen ontzag meer in. Toen in Pelabuan Ratu (West-Java) het gerucht ging dat de politie een potje maakte van het onderzoek naar de dood van een onderwijzer, brandde een woedende menigte het politiebu reau plat. Kort daarop werd het politiebureau van Pameungpeuk, eveneens in West-Java, in brand gestoken toen de mare ging dat een politieman een collega had doodgeschoten wat overigens niet waar was. Net als de vele stakingen zijn het uitingen van de hoog opgelopen sociale spanning in Indonesië. De kloof tussen arm en rijk is op ieders lippen. Dat gezagsdragers waarschuwen voor 'het gevaar van het communisme' en reppen over een 'regenboogcoalitie' die op chaos uit zou zijn, maakt op vrijwel niemand meer indruk. Wel kunnen mensen zich opwinden over de enorme rijkdom die de elite bijeen graait. Deze week zei minister Tarmizi Taher na een bezoek aan president Soeharto dat 'pak Harto zijn kinde ren er altijd aan herinnert dat zij slechts de zoons en dochters zijn van Haji Mohammad Soeharto en niet van de president'. Maar als het gaat om voorbeelden van mensen die het via vriendjespo litiek ver hebben geschopt in het zakenleven, noemen gewone Indonesiërs als eerste de Soe- harto-telgen. Al met al is de onvrede over de machthebbers enorm. Volgens een waarzegger in Sleman, niet ver van Yogyakarta, moet vanaf deze maand wor den gerekend op een nieuwe golf van geweld. Of hij gelijk krijgt, valt te bezien. Dat de munitie voor sociale explosies hoog ligt opgetast, lijdt echter geen twijfel. Dat klemt te meer, nu het fundament onder het dertig jaar oude Soeharto-bewind afbrokkelt. Te genover kritiek op het gebrek aan democratische vrijheden stelden de autoriteiten altijd het succes van de economische ontwikkeling. Sinds het uit breken van de valutacrisis in Zuid-Oost-Azië is dat argument echter nauwelijks meer bruikb Of de gesprekken van de regering met het te geroepen Internationale Monetaire Fonds (C leiden tot een krachtige aanpak van de gebrt' in de Indonesische economie, is onzeker. Da op niet al te lange termijn ingrepen nodig zij echter voor iedereen duidelijk. Haast oorverdovend is dan ook inmiddels hf koor dat het lied van vernieuwing zingt. Niet leen bekende criticasters van het bewind, oe meer en meer leden van de elite verklaren dt litieke en economische hervormingen noodt lijk zijn. Algemeen heerst echter ook de op\< dat het daarvan pas werkelijk kan komen al> jarige Soeharto uit eigen beweging of doo' senlcomst van de dood heeft plaatsgemaai voor een ander. Abdurrachman Wahid, bijgenaamd Gus Dut leider van NU, 's lands grootste islamitische nisatie, zei deze week dat een vreedzaam ver van die machtswisseling het allerbelangrijkst Niemand is immers gebaat bij herhaling var bloedbad zoals in 1965, toen honderdduizec het leven lieten. Volgens Gus Dur moet hetb wind dan wel meer acht slaan op de rechten de bevolking, omdat het volk anders 'de zaai eigen hand neemt'. Joyoboyo had het nietb» kunnen zeggen. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2