GLO S EN op de skipiste LES ARCS Wintersport In Berner Oberland doen ze alles om toeristen te trekken heeft alles wat de wintersporter begeert t i 'Ate Carving en snowboarden voor durfals REDACTIE ROB VAN DEN DO8BE1 STEEN jM SCHOUTEN Seriand stond lang bekend iet duurste alpineland. Ook met de mooiste toppen e langste pistes, zeker in J van Grindelwald met z'n jfraujoch. Maar dat legde igs toch minder gewicht in chaal. Zwitserland was der gezellig dan Oostenrijk rankrijk terwijl sfeer en de 's in toenemende mate ies bepaalden. Skiën kon je al, feestvieren of iets geks ernemen in ieder geval niet en de Zwitsers. De !irmat van het alpineskiën een imagoprobleem, witsers, met een economie waar leunt op het toerisme, ien de boodschap j tepen. Ze zijn er mee bezig. /fa is tenminste waar deze reis trhet kneuterige Adelboden iet mondaine Grindelwald jadruk op wordt gelegd. Met recht. Het tweede jaar op jn de prijzen voor skipassen rindelwald en Adelboden verhoogd. Dat terwijl de ten in vooral Oostenrijk verluidt maar blijven en. Een weekje skiën kost je rigens in Grindelwald nog gulden per persoon, lboden is iets goedkoper, r: ingrijker is echter dat de tsers uit alle macht tieren zich nu te erscheiden. Goed, wie de e nacht wil doortrekken in de Het Jungfraujoch. Europa's mooiste rijtje Alpentoppen. De machtige rotswand van de Eiger, Clint Eastwood vond er ooit inspiratie voor een film, de besneeuwde monnikenkap van de Mönch en de Jungfrau zelf natuurlijk. De witte maagd is 4158 meter hoog en herbergt het hoogstgelegen treinstation ter wereld. Een paar honderd meter lager kan je zo naar beneden skiën. Heerlijk. Maar de postmoderne wintersporter wil meer. De Zwitsers merken het aan teruglopende bezoekersaantallen. Ze spelen er op in. Met van alles. Een romantisch nachtje in een iglo en een wandeling met een paar lama's. Het kan allemaal in het Berner Oberland. kroeg kan nog altijd beter naar het Oostenrijkse Kirchberg gaan. Maar voor de liefhebbers die vooral een keer 'wat anders' willen proberen bieden beide dorpen meer dan genoeg mafs. Grindelwald en zijn majestueuze jungfraujoch moeten dan het eerst genoemd worden. Het is in vele opzichten een bijzonder skigebied. Allereerst natuurlijk vanwege de trein die tot 3500 meter hoog in de ingewanden van de Jungfrau doordringt. Spoorlijn naar de hemel, zeggen de Zwitsers in alle bescheidenheid. Al sinds 1912 bestaat deze baan. Een j unieke attractie blijft het, het j hoogste station ter wereld. Een dure ook, een retourtje kost 137 I gulden per persoon. Maar dan zie je ook wat. Twee keer stopt de trein onderweg om de passagiers de kans te geven door twee uitgehouwen kijkramen de angstig steile rotswanden van de Eiger van dichtbij te laten zien. 'Er zijn pas nog twee bergbeklimmers op deze wand omgekomen', meldt een gids nuchter. Leuk om te weten. Bij het eindstation, we happen inmiddels al een beetje naar adem in de ijle lucht, is een hele poppenkast. Er is een multi- mediashow, een ijspaleis en bij verschillende restaurants kan je in hoge sferen dineren. Wij kiezen eerst voor een ritje in de lift. Nog een paar honderd meter hoger, naar de prachtige uitkijkpost de Sphinx. De top van de Eiger, de 2,4 kilometer lange Aletschgletsjer en natuurlijk de Jungfrau. Het dak van Europa, letterlijk adembenemend. Dat is het ook als halverwege de afdaling de donkere tunnel door de rotsen eindigt en station Eigergletscher opdoemt. Want vanaf dit punt kun je naar beneden skiën, of snowboarden uiteraard. De afdeling is zwart, maar ook voor de minder begaafden te doen. En het Schilthorn (2970 meter) met op de voorgrond een panorama-restaurant dat uitzicht geeft op de Gletscherhorn. FOTO SCHWEIZ TOURISMUS/C SONDERECCER gevoel als je het monster bedwongen hebt nemen ze je nooit meer af. Zo is het overigens in het hele regio, met meer dan 200 kilometers piste en 49 liften voor skiërs van elk niveau een genot. Skibungee Maar goed. Tot hier toe veel moois maar niets bijzonder geks of anders. Dat is er genoeg in Grindelwald. Wat wilt u? Snowboarden in de halfpipe. Wat gewoontjes inmiddels, maar dat kan natuurlijk. Zij die het weten kunnen noemen het snowboardpark, meestal irritant behendige tieners, in Grindelwald uitstekend. Het Zwitsers kampioenschap wordt er zelfs gehouden. Iets wilders? Karten in de sneeuw. Geen probleem. Een rondje in een helicopter, doen we ook voor u. Skibungees maken. Nooit van gehoord zegt u? De eigenaardigheid is dat je met skis en al gelanceerd wordt door het bungee-touw, de berg op. Het gekste idee is toch wel het wandelen met de lama's. Ook dat is mogelijk. Wel even een andere lift nemen, die van de First-bahn, maar dat is allemaal in de prijs van je skipas inbegrepen. Dan doen we dus de volgende dag. En ja hoor, daar staan ze te grazen. Echte lama's uit het Andes-gebergte. I De man van het toeristenbureau doet of het de gewoonste zaak van de wereld is. 'We hebben een i tegenwoordig een heleboel wilde en gekke dingen in de aanbieding. Maar er zijn ook i mensen die op een andere I manier iets unieks willen doen. i Die in de band met het dier iets van inspiratie en ontspanning vinden. Die krijgen een lama j mee als lastdier en trekken er op uit. Het lijkt gek misschien maar het idee is heel succesvol." Tot jezelf komen met een lama. Grindelwald gaat new age. Het zal best. De attractie die op het reisgezelschap het meeste indruk maakte was toch weer een vrij ouderwetse. Sleetje rijden. Maar dan wel in het pikkedonker station Alpiglen, een van de eerste stations richting de hemel. We zijn er al gauw van overtuigd dat dit avontuur aan het brein van een gestoorde ontsproten is. Het zicht is nauwelijks vijf meter, vooral dankzij het schaarse licht dat uit dorp in het dal opstijgt. Geen ideale voorwaarden voor een afdaling op een paar afgebladderde plankies hout met twee roestige strips ijzer eronder. En toch. Toch is de afdaling, richting een pan kaasfondue en vervolgens op steeds ijziger stukken piste door naar het dal, een echt avontuur. Remmen gaat eigenlijk niet, en dus vliegt iedereen op z'n beurt uit de bocht en op z'n gat, al dan niet na een zetje van een rivaal. Echt gekke dingen zijn echter niet waarschijnlijk, daarvoor is het allemaal te laag bij de gronds op zo'n sleetje. Zo exotisch als reusachtige elastieken en rustgevende lama's is het niet, maar zeker zo leuk. Gemoedelijk De opmerkelijkste attractie in Adelboden, een overnachting in een iglo, proberen we gelukkig niet uit. Die schijnen overal in het Berner Oberland uit de sneeuw te worden geperst. Even een avondje eskimootje nadoen, lekker dicht bij elkaar kruipen. Volgens Jorg Blom van het toeristenbureau is het een groot succes. „Mensen vinden het romantisch. En het past toch goed bij de sfeer die we hier willen uitstralen. Dit is een dorp en een skigebied voor families. Niet al te gek, wel sfeervol en gezellig." Gemoedelijk is het er inderdaad. Het dorpje is compact en in de kroegen klinken voornamelijk de standaard oud -Zwitserse dijenkletsers. De paarden voor de arreslee staan al te trappelen om liefhebbers een paar kilometer de bergen in te rijden voor een knus avondje Zwitsers grillen. Het gejodel ontbreekt er nog net aan. Dat doet de gids wel even tijdens het fikse partijtje skiwandelen dat volgt. Ook weer iets anders voor de hele familie. Je krijgt een paar bergschoenen aangemeten. Daar wordt vervolgens een halve meter lange netkous vastgebonden aan een roestvrijstalen frame aan gekoppeld. Een paar stokken erbij om de stellage vooruit te duwen en je loopt zo waar door de diepe sneeuw te banjeren. Het is allemaal een stuk minder spannend en indrukwekkend dan in Grindelwald. Maar juist voor de wat bedeesder wintersporter wellicht des te aardiger. Adelboden is ondanks aandoenlijke pogingen tot een eigen soort nieuwlichterij meer zichzelf gebleven. Een schattig en o zo Zwitsers truttig alpendorpje waar je prachtig kan skiën en snowboarden. En tot jezelf komen in een iglo natuurlijk, voor de liefhebber. 0( leen snelheid van dik tweehonderd kilo ter per uur op een paar lange latten over ikklaar ijs naar beneden razen. Bij het ie alleen al lopen de rillingen over je rug. aar dergelijke stunts zijn dan ook alleen orbehouden aan een handjevol mannen vrouwen dat als een menselijke Ferrari lerspeciaal geprepareerde pistes naar be- den suist. En één van de weinige, snelle d nen die deze aardkloot rijk is, ligt in de ibnse Alpen. In Les Arcs om precies te zijn. Kt gebied bestaat uit vier centra: Are 1600, I c 1800, Are 2000 en Bourg St. Maurice. De I derzettingen zijn onderling met elkaar tbonden en als het op skimogelijkheden inkomt, kan het domaine du ski de concur- ntie met andere wintersportparadijsjes oeiteloos aan. Met de après-ski was het ja- nlang wat minder gesteld, maar sinds het de Fransen is doorgedrongen dat je er Et prachtige skigebieden alleen niet bent, idt de de wintersporter in Les Arcs nu ook avonds redelijk wat verpozing. En kan hij hmoed indrinken voor een 'vrije val' op idergenoemde snelheidspiste. p mogelijkheid is er namelijk. Halverwege tten graag - dat wel - en eerst wat lessen imen natuurlijk. Een snelheid van 100 kilo- 'ter per uur wordt al snel gehaal, zeker als es hebt gekregen van één van de toppers. Ekans zit er in. Francoise Beguin namelijk gewoon' skilerares in Les Arcs. Als je haar tig ziet met een klas beginners, denk je et direct aan een snelheid. Laat staan datje moedt oog in oog te staan met een van de fsnelste vrouwen ter wereld, tncoise Beguin is 39 en heeft een persoon- 1 record van 210,186 kilometer per uur hter haar naam staan. Maar sinds ze moe- ris, laat ze het pure snelheidswerk over "anderen. „Ik kan dat risico niet meer ne- P" voor mijn kind", zegt ze glimlachend, 'zeis gestopt profiteren beginners en ook torderden die naar Les Arcs komen van ar enorme ski-ervaring. „Ik vind het wel rkals leerlingen een kansje wagen. Geloof zo goed als alle risico's worden uitgeslo- Degenen die het aandurven, gloeien na ln poging van trots. Terecht. Het gebeurt niet elke dag dat je rond de honderd kilome ter per uur haalt." Met dat lesgeven is in Les Arcs al sinds een jaar of vijftien overigens iets bijzonders aan de hand. Degene die hier voor het eerst op de latten staat, zal aanvankelijk vertwijfeld naar beneden kijken. Met in zijn hoofd de vraag: 'Moet ik het op zulke skietjes leren?' En inderdaad. In Les Arcs begin je op 'afge zaagde' ski's, die niet langer zijn dan 1.20 meter." Francoise Beguin: „Elders wordt er wel eens gelachen om onze aanpak. Maar wij geloven er in. Elke dag zetten we de leerlin gen op een beetje langere ski's. En aan het einde van de week sta je op de latten die bij je lengte passen. Dank zij dit systeem krijgen de leerlingen de juiste techniek veel beter en vooral sneller onder de knie. Dus hebben ze ook veel sneller lol." Terwijl dit grandioze gebied de skiër op zich zelf al zoveel plezier verschaft. Alle hotels en appartementen bijvoorbeeld, liggen zo dicht bij de pistes dat je bij wijze van spreke op de drempel van je voordeur de ski's kunt onder- clippen, waarbij het opvalt dat al die accom modaties, dank zij een uitgekiende bouwstijl volledig opgaan in de omgeving. Voor de ho tels geldt bovendien dat ze in het verstrekken van service steeds verder gaan. Zo heeft Mer- cure, de grootste hotelketen ter wereld, er een zogeheten Grand Hotel met onder meer een eigen skiverhuurbedrijf. Ook kan men er skipassen aanschaffen. In de rij staan is er niet bij. Dat alles onder het motto 'het ge mak dient de mens'. Datzelfde gemak is overigens kenmerkend voor het hele gebied. Want de 200 kilometer aan pistes voert de skiër grotendeels door bossen die voor een zeer aangename be schutting zorgen. Bovendien biedt Les Arcs voor ieder wat wils of het nu kinderen, zijn beginners, gevorderen ofver-gevorderen. Voor die-hards is het aardig te weten, dat Les Arcs (net als 1 'Alpe d'Huez trouwens) prat gaat op het bezit van de langste zwarte piste van Europa. De zeven kilometer lange afda ling begint op de gletsjer van de Aiguille Rouge op 3226 meter en eindigt, met een verval van 2026 meter, in Villaroger. Elke skiër komt in dit gebied ruimschoots aan zijn trekken. PIETER DE LANGE iUfefefer: Les Arcs heeft voor iedereen wat wils. Carving is booming' staat er uitdagend te lezen op een nieuw type ski's. Of de nieuwe vorm van skiën net zo'n vlucht neemt als het snowboarden valt echter nog te bezien. Maar ze ker de geoefende skiër mag zich de ervaring van het carving niet laten ontnemen. Huur een mid dag een paar speciale ski's en beleef de kick van hel avontuur lijk afdalen zonder skistokken. De gebruikelijke hulpmiddelen kunnen achterwege blijven, want op de sterk getailleerde latten gebruik je gewoon je ar men om te corrigeren, ineen gedoken op carving-ski's, die een stuk korter zijn dan alpines ki's, steun je in een bocht ook al gauw op een hand in de sneeuw. Extreem in de bocht liggend krijg je een skigevoel dat sterk aan het snowboarden doet denken. Een Nederlandse kok al jaren werkzaam in het Tiroler Ler moos en skifanaat vergelijkt carving met een rijden op een brommer, zo eenvoudig en comfortabel daal je af. In het spoor van skileraar Engelbert uit het Zugspitzegebied heeft het er inderdaad veel van weg. Zeker als het tempo er goed in zit zijn controle en stahiliteit geen probleem, draai je makke lijk bochten en mis je je skistok ken geen moment. In tegenstelling tot het alpines kiën belast je bij het carving beide ski's. Zeker op wat ijzige hellingen heeft dat als groot voordeel dat je makkelijker kan kanten en dus meer grip en controle hebt. Bovendien is het niet nodig om zoals bij het re guliere werkje ski's bij elkaar te houden. Integendeel, hij car ving zet je de ski's een stuk uit elkaar. De nieuwe vorm van ski- en vraagt wel om redelijk brede hellingen om grote zwierige lus sen te kunnen maken. Op een bospad komende de wonderlij ke latten minder goed tot hun recht. Op de pistes zie je de typische carving-ski's vooralsnog maar mondjesmaat. Skischolen zul len het gebruik ervan moeten promoten door carving in hun aanbod op te nemen, zo menen insiders. Over de levenskansen van het snowboarden hoeft nie mand meer in te zitten. De jeugd heeft zich al massaal op de brede skiplank gestort, veelal gestoken in trendy kledij, zo blijkt ook in Lermoos. Het alpi neskiën lijkt voor de jongste groep wintersporters definitief te hebben afgedaan. Talrijke jeugdige nieuwkomers gaan zelfs onmiddellijk met een snowboard aan de slag en doen geen moeite om zich het alpi neskiën nog meester te maken. De bewondering voor de deel nemers aan beide disciplines groeit eens te meer als je daags tevoren je zelf aan een middagje snowboarden gewaagd hebt. De goedlachse Florian, een snow- boardleraar van nog geen twin tig jaar uit I-ermoos, werkt zich in het zweet om je de eerste be ginselen bij te brengen. Aan vankelijk voel je net zo hulpe loos als tijdens je eerste skiles sen, maar gaandeweg word je j de sneeuwplank een beetje de baas. En mag je zelfs de lift in I om een echte helling te gaan bedwingen. Met vallen en op staan wordt de klus geklaard. Voldaan en weer een ervaring rijker sluit je het middagje snowboarden in Lermoos af. Het smaakt echter naar meer, ook voor een veertiger al kent die drommels goed zijn beper kingen. Snowboarden als een jonge god is helaas voor hem niet meer weggelegd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23