«isLeidsch Dagblad Actiegroep bezet luis in Umuiden Huisvuil rechtstreeks container in Hoog bezoek in Pieterskerk Spice Girls in Barbie-formaat Leidse vrouw verkracht Parlevliet en Van der Plas werkt aan fabriek in VS Meeroken gevaarlijker dan werd aangenomen Dodelijke xtc-pillen in Haarlem dXg(§agO(M] RUIM 100 OCCASIONS TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IIJDAG 17QKJOBER1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Kok strandt in woestijn met panne aan Defensiejet Alles wat mis kon gaan, 7 ging mis tijdens Brits bezoek aan India Cultuur en Kunst Bert Heerink: iSport Favorieten rol \rknemers havenpool Amsterdam in staking lim honderd stakende werknemers van de Amsterdam- Arbeidspool hebben vanochtend de sluizen van IJmui- n bezet. Daarmee willen zij voorkomen dat er schepen ar de haven kunnen om hun lading te lossen. lang mogelijk volhouden zonder het te laten escaleren. We heb ben ook een paar mensen aan de sluis vastgeketend. We kijken wel welke stappen de politie on derneemt. Dit is een militair strategisch object. Dus ze zullen wel wat gaan doen." Vanuit het actiekamp Groen- oord is een groep betogers op weg om de stakende havenar beiders te ondersteunen. Groenoord. een natuurgebied onder de rook van Amsterdam, moet wijken voor de uitbreiding van de haven. Ongeveer 140 werknemers van de Amsterdamse havenpool zijn vanochtend volgens de Ver- voersbond FNV in staking ge gaan. Het is de bedoeling dat ook de avond- en nachtploegen van de havenpool vandaag niet werken. actievoerders hebben op de een aantal busjes aan el- geketend. De politie is aan- ig, maar grijpt niet in. In de i ligt het containerschip de ntic Arrow dat om weg was r Amsterdam. Voor de sluis nog een bulkcarrier te chten. der het motto Voor ons boterham, geen boot voor erdam, willen de stakers werkgevers hard in de geld- lel treffen. Zij willen de be ng zo lang mogelijk volhou- „Als onze informatie goed imen er nog een paar sche- aan". aldus actievoerder De )e stakers wachten voorlopig e de autoriteiten zullen re- n. „We willen de actie zo Ijzervreter is gevoelsmens a i bevalt y hockeyers niet De stakers zullen volgens FNV-bestuurder T. Koningh in de loop van vandaag langs een aantal havenbedrijven gaan om zo veel mogelijk mensen met hun actie mee te krijgen. De stakers zullen volgens Koningh zelf bepalen hoe zij hun actie vandaag verder vorm geven. Naast de 140 havenpoolers zijn ook ongeveer tien uitzend krachten in de Amsterdamse haven niet aan het werk gegaan. Zij zijn solidair met de 24-uurs- staking. De uitzendkrachten worden via een bureau inge huurd als de havenpool niet ge noeg mensen kan leveren. Werknemers van de Rotter damse havenpool zijn vanoch tend vroeg begonnen met de voorbereidingen van een wilde staking later op de dag. Leden van het actiecomité zijn de kan tines van havenbedrijven afge gaan om een schriftelijke sta- kingsoproep te verspreiden. Onduidelijk is nog hoeveel mensen daaraan gehoor zullen geven. leiden Koningin Beatrix en haar zus, prinses Margriet, waren gisteren hoge gasten bij het Veersymposi- um in de Pieterskerk, een initiatief van Leidse studenten om het contact met de samenleving te bevorde ren. Ook Pieter van Vollenhoven was van de partij. Pagina Leiden: 'Wij zijn voor elkaar verantwoordelijk'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN wesselman 'Van rijkswege' serie over verbreding A4 regio leiden. HET WOORD IS AAN Fannie Hurst Een vrouw moet tweemaal zo goed zijn als een man om het half zo ver te brengen. Het Leidsch Dagblad begint vandaag een serie, 'Van rijkswe ge', over de verbreding van de A4 tussen Leiden en Burger veen. Het aantal afleveringen staat nog niet vast, want dat wordt mede bepaald door on voorspelbare actuele ontwikke lingen. De aandacht gaat uit naar de honderden mensen die aan weerszijden van de A4 wo nen, werken en recreëren. Ook wordt een aantal afleveringen gewijd aan de 'splijtzwameffec ten' van de verbreding. Want hoewel regiogenoten de rijks weg intensief gebruiken, staan burgers, gemeenten, de rijks overheid en politieke partijen dikwijls lijnrecht tegenover el kaar in hun opvattingen over de weg. De A4 drijft ook letterlijk een wig tussen betrokkenen, name lijk tussen de Kerk- en Oranje- wijk. Met een geheel overkapte tunnel en bebouwing van het tunneldak had de gemeente van Leiderdorp weer één geheel wil len maken. In de eerste afleve ring, vandaag, wordt uiteenge zet waarom Leiderdorp zo'n tunnel wel op zijn buik kan schrijven. oven/Vegend 1'zonnig 8716° 8714° «710° 10% 20% 10% 60% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,15,17 RTV/programma's 11 Sport20,21 Strips10 Uitgaan16 redrikstadt doet archief van de hand IIIVERSUM GPD ietbalstatisticus John Fre- rikstadt heeft zijn alom ge rezen archief verkocht aan nfostrada. De Bussumer erkte al twee jaar intensief amen met dit mediabedrijf Nieuwegein. Fredrikstadt voorziet sinds begin jaren zestig de leest uiteenlopende media an informatie. De 63-jarige ussumer achtte nu hét loment gekomen om voor jn archief een goede be- emming te vinden. ,,In- ïstrada was eigenlijk de enige die ik het toever- mwde. Dit bedrijf heeft in mijn ogen inmiddels zijn trouwbaarheid bewezen, denk dat mijn gegevens goede handen zijn te- :htgekomen." Ofschoon Fredrikstadt zijn archief al leeft verkocht, zal hij nog i'n anderhalf jaar doel- wnten, gele kaarten en strafschoppen blijven ad ministreren. ..Ik ga m'n car- ère afbouwen in dienst an Infostrada. Op m'n stop ik er helemaal nee. Dan is het mooi ge- Advertentie) tentoonstelling Het Groene Goud aterdag l S en zondag 19 oktober gratis toegangl met speurtocht én voor iedereen een verrassing (zolang de voorraad strekt) Museum Bocrhaave, Leiden Lange Sl. Agnietenstraat 10 071-5214224 londen Fotografen verdringen zich voorde mooiste plaat van de Bar- bie-uitvoering van de Spice Girls. Ze werden gisteren in Londen gepre senteerd. Volgens verwachting zullen de miniatuurtjes van Emma, Mei C, Mel B, Victoria en Geri binnenkort met het oog op Kerstmis in de Britse winkels liggen. Ook in Nederland is de Spice Girls-gekte in leiden» milav Een 20-jarige Leidse is gister avond in haar woonplaats ver kracht. Zij fietste omstreeks ze ven uur door het tunneltje on der de Churchilllaan, nabij de Toussaintkade. Daar liepen vier jongens die haar de bosjes in trokken. De vrouw werd door de vier aangerand en vermoedelijk door een van hen verkracht on der bedreiging van een mes. Van de daders is slechts een vaag signalement bekend. Plan voor haringverwerking aan oostkust katwijk. eric de jager volle hevigheid losgebarsten sinds bekend werd dat de popgroep een concert geeft in Arnhem, op 28 maart. Het nieuwe album ligt vanaf 3 november in de winkel. FOTO AP LYNNE SLADKY De Katwijkse rederij 'Parlevliet en Van der Plas' werkt aan de bouw van een Amerikaanse fa briek voor haringverwerking. De fabriek moet verrijzen in de plaats Gloucester aan de noord oostkust van de Verenigde Sta ten. Volgens het Engelse tijd schrift voor de visindustrie 'World Fishing' zou de fabriek tien miljoen dollar (ongeveer twintig miljoen gulden) kosten. Directeur D. Parlevliet van de rederij bevestigt de Katwijkse belangstelling voor een fabriek aan de kust nabij Boston. ,,We zijn inderdaad bezig in de Vere nigde Staten. Maar voorlopig spréken we alleen nog over een fabriek. Ik verwacht dat we pas in januari met een definitieve beslissing komen." In de fabriek wordt de bij Noord-Amerika ge vangen haring ingevroren en verpakt. Van daaruit wordt de vis geëxporteerd naar landen waar haring geliefder is en meer opbrengt. In die landen wordt de vis dan verder verwerkt. Over de prijs van de te bouwen fa briek wil Parlevliet niet praten. Maar het bedrag van tien mil joen dollar dat de ronde doet, is volgens de directeur te veel. ,,Ik Gevulei kiest voor nieuwe manier van inzamelen search in het Amerikaanse Cali- fornië. Ook daar werd vastge steld dat passief roken bij kin deren een verhoogde kans op astma veroorzaakt. Tot dusver werd aangenomen dat meero ken slechts de symptomen zou verergeren. Het inademen van minieme hoeveelheden van andermans rook leidt tot verdikkingen in het bloed en vergroot daarmee de kans op hartinfarcten, aldus het rapport van Dr. Law en Dr. Wald. Zij schrijven enkele dui zenden hartaanvallen per jaar in het Verenigd Koninkrijk toe aan meeroken. leiden/regio aad rietveld Het huisvuil in de negen Gevulei-gemeen- ten gaat vanaf midden 1998 al op de vuil niswagen rechtstreeks de container in. En die container gaat niet meer open voordat deze bij de afvalverwerking in Moerdijk is afgeleverd. Omwonenden van de toekom stige vuiloverslag in Zoeterwoude hoeven daardoor niet meer bang te zijn voor stank en stof. „Een aanzienlijke verbetering", al dus de Zoeterwoudse wethouder j. Stuijt. Het bestuur van de Gevulei, de gemeen schappelijke vuilverwerking Leiden en om geving, besloot gisteren tot de aanschaf van twintig nieuwe vuilniswagens met 120 con tainers. Een investering van vijftien miljoen gulden, die echter niet gepaard gaat met hogere kosten voor afvalverwerking. „Het is goedkoper, leidt tot betere arbeidsomstan digheden voor de vuilnismannen en is min der schadelijk voor het milieu", somde de Leidse wethouder J. Laurier, voorzitter van de Gevulei, de voordelen op. Alle wethouders die het algemeen be stuur vormen van de Gevulei waren en thousiast over het nieuwe vervoerssysteem. Als de negen gemeenteraden akkoord gaan met het containertransport kunnen de eer ste nieuwe wagens - van het Duits/Ameri kaanse bedrijf MSTS - midden volgend jaar gaan rijden. De containers worden in Zoe terwoude overgeladen op een schip en gaan dan rechtstreeks naar Moerdijk. Als de Gevulei overgaat op container transport geeft de Provinciale Afvalverwer king (PROAV) een korting op de verwer kingskosten. Het vervoer per container le vert de PROAV grote voordelen op. De be zwaren van Zoeterwoudenaren tegen een overslagstation aan de Hoge Rijndijk zullen aanzienlijk minder worden, als er geen stank- en stofoverlast meer is. Bovendien zijn met het nieuwe systeem minder vrachtwagens nodig om het vuilnis naar Zoeterwoude te vervoeren. Eén verzamel - wagen met oplegger vervoert drie contai ners tegelijk. Pagina Leiden: 'Gigantische operatie' praat niet over geld, maar ze zitten er flink naast", zegt hij Eerder dit jaar zette Parlevliet en Van der Plas voet op Ameri kaanse bodem door een aan deel te nemen in de trawler 'At lantic Star'. Deskundigen ver wachten dat vissers voor de noordoostelijke kust van Ameri ka in 1997 en 1998 meer dan vijfhonderdduizend ton haring kunnen vangen. Frans Bouwmeester vertelt 'IJzeren Hans of de Wilde man' in Verteltheater Silves ter, waarvooreen kortings bon. Onder gebruikers in Haarlem zijn deze week xtc-pillen ver spreid die dodelijk kunnen zijn. De pillen bevatten atropine; een stof die onder meer inwerkt op de hartspier. Martin Sijes, coör dinator van liet xtc-project van de Brijderstichting, noemt de toevoeging van de stof 'misda dig in hoofdletters'. De Brijder stichting heeft inmiddels met Jlyers landelijk groot alarm ge slagen. De pillen veroorzaken bij de gebruiker pas na enkele uren hallucinaties. Deze zijn veel heftiger dan bij andere xtc- pillen. die leiden tot een vervor ming van de waarneming. 16,17,18 en zondag 19 oktober In onze vestiging Roelofsarendsveen. tegen zeer gunstige voorwaarden. |a, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Postcode 'Tel: l (l.v.m. controle bezorging 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. HZ.OS) l I automatisch (f. 31,95) accept giro (f. 93,05) - Handtekening: - l Nr. bank/girn: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1