ollege laat lotie bijna lar liggen GroenLinks Alkemade: uitstel van executie De 'koude passie' van Hans Jansen Malve eeuw spitten in Alphense bodem Verdeeldheid over bestemmingsplan voor Groene Hart Rijn Veenstreek ïwoners Schieland n puinhoop beu Zorgen over werk bij Gouwsluis in Alphen Bruggen krijgen opknapbeurt en A4 'hoorbaar' in Hoogmade •rkq iADE_i Wie een idee wil krijgen van het geluid van de hoge- jdslijn (HSL) en de verbrede A4 maken, kan daarvan een u« roefje krijgen. De Projectorganisatie HSL-Zuid reserveert informatiemarkt op 21 oktober in het sociaal-cultureel un van Hoogmade een aparte ruimte voor een geluidsna- ng. Belangstellenden kunnen daar de gezamenlijke deci- van de trein en de snelweg op verschiDende afstanden >t tracé met eigen oren horen. Verder zijn er kaarten aan- waarop is aangegeven welke ruimte snelweg en spoorlijn jen. De informatiemarkt begint om vier uur en duurt tot iur 's avonds. missie dwingt wethouder tot overleg juder De Lange van Jacobswoude heeft een motie een jaar lang naast zich neergelegd. De commissie ruimtezaken dwong hem gisteravond die alsnog uit :ren. Dat betekent, dat hij toch moet gaan praten Ie woningstichting over de verdeling van vijftig tot huizen die jaarlijks in het dorp worden gebouwd, it. meente wilde die verdeling in eigen hand houden. Van der dussen erkende dat de verde- ;ter had gekund'. Die me- ig deed F. Witteman (Ge- ïbelang). die destijds als ractie met enige CDA-ers de motie hadden ge- van mening veranderen, n teleurgesteld en wil de mogelijkheden oekt." Een concept- oorstel met afwegingen dat er met de woning- demarcel smeets 1,4 bewoners van Schieland in een brandbrief aan het ntebestuur van Alkema- leasit de beloofde opknap- snel worden uitge- gemeente wil die tot ijksj itstellen. In dat geval vre- bewoners dat hun wijk ipert en daardoor vanda- itrekt. ól luurtgenoten storen zich ongelijke bestrating van ijk, de manier waarop de nte de voormalige vijver /olgedumpt met puin en ikkengang van het ge- ebestuur bij de renovatie- letJamheden. „Het gaat ons Ier meer om dat de hele snel mogelijk opnieuw bestraat", zegt S. Wessel- iordvoerster van Schie- rjaar 1996 startten de lamheden met het kap- an bomen. Daarbij is het is de brievenschrijvers ge- Een jaar later besloten de snoeischaar ter hand 'S; chf f tim brouwer de koning, 071-5356462, plv -chef marieta krof t. 071 6 166-11 1 Zieltogende afdeling hakt knoop binnen enkele weken door alkemade marcel smeets Leden van GroenLinks in Alkemade hebben het besluit tot opheffing van hun afdeling uitgesteld. Het crisisberaad van gisteravond heeft geen dui delijkheid opgeleverd, omdat de zeven leden me nen nog enkele weken nodig te hebben om nieu we leden te werven. „We willen niet stoppen. Al leen als er niets verandert, dan moeten we wel. We geven onszelf nog een kans", zegt raadslid Fret Koek. Ook voor de te volgen overlevingsstrategie heeft de partij geen duidelijke visie. „Zoals we er nu voorstaan, lukt het niet. Hoe het wel moet en wat we nu gaan doen, weten we nog niet." Koek meent dat een rondgang langs de vrienden- en kennissenkring mogelijk nieuwe leden oplevert. „We moeten maar eens een visje uitgooien bij wat mensen." GroenLinks gunt zich tot de volgende verkie zingen de tijd. „De kans op voortbestaan schat ik nu op vijftig procent, omdat we nog tijd hebben. Als we nü gedwongen werden, dan zouden we er mee stoppen", aldus Koek. Volgens hem betekent elke week die verstrijkt zonder nieuwe aanwas, dat de kans op voortbe staan met tien procent vermindert: „Binnen een paar weken moeten we het dus weten." Met de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar maart in zicht, nadert ook het 'uur u' voor de af deling. In december moeten alle partijen hun defini tieve kieslijsten inleveren en wachten kiezers bo vendien op het verkiezingsprogramma van de lo kale GroenLinksers. „Maar daarmee zijn we nog even niet bezig", zegt Koek, verwijzend naar de crisissfeer. Het raadslid heeft al te kennen gegeven de pijp aan Maarten te geven als zich geen nieuwe leden melden. „Zoals het nu gaat, kan het niet. Ik wil voor GroenLinks in de raad zitten, ik wil dat ge dachtengoéd uitbrengen. Ik heb geen zin om de lijst-Koek te zijn." stichting over was gesproken veegden D66 en CDA van tafel. „Het stuk ademt weerzin", zei Van Hoesel. „U moet eerst met de woningstichting spreken. Trek het stuk maar terug." De Lange zegde dit toe. Directeur G. Verweij van de woningstichting, die in een brief aan de commissieleden veel van de gemeentelijke argumenten had ontkracht, is blij met de uit slag. „Ik wil graag overleg en niet vanuit een verdediging", zei hij na afloop. te nemen en een begin te ma ken met een opknapbeurt van het plantsoen bij de vijver. Vori ge maand meldden zich weer gemeenteambtenaren in Schie land en bij de waterbak. Dit maal bestond hun bijdrage aan de 'renovatie' uit het slopen van een volgens de bewoners 'le vensgevaarlijke' steiger. De ge meente heeft de opknapbeurt uitgesteld tot 1999. Van renovatie is volgens de bewoners geen sprake. „Wij voelen ons bij de neus geno men", aldus Wesselman. Vol gens A. Peters, directeur open bare werken bij de gemeente Alkemade, hebben de brieven schrijvers deels gelijk. Toezeg gingen voor een snelle aanpak van het 'achterstallig onder houd' - zoals Wesselman het noemt - kan hij echter niet doen. Eerst wil hij een onder zoek naar de feiten voordat hij B en W adviseert. Bovendien moet de raad zich nog uitspre ken. Op 20 oktober behandelt het gemeentebestuur de brief. Woubruggenaar Hans Jansen schaaft aan één van zijn ijszeilers. Links op de achtergrond staat De Grootvorst uit Sint Petersburg, die als model dient. foto hielco kuipers Woubruggenaar maakt zes kopieën van Russische ijszeiler woubrugge» Woubruggenaar Hans Jansen rekent op een lange en strenge Russische winter. Het ijs op de Braassem kan dan kennisma ken met zes nieuwe 'Monotype XV'-ijszeilers, waaraan Jansen de laatste hand legt. De Woubruggenaar bouwt de Russische ijszeiler pe Groot vorst uit Sint Petersburg na. De eigenaar daarvan, Pieter de Haan uit Alkemade, heeft, het origineel in Rusland besteld en vorig jaar bij wedstrijden in Zweden in ontvangst genomen. „We hebben wel bouwtekenin gen uit de jaren dertig, maar de maten zijn wat verbeterd. Daar om hebben we hem 'opge- mald", zegt Jansen. Met de mallen zijn alle onderdelen voor een serieproductie van zes bo ten uitgezaagd. Voor alle boten heeft hij al een bestemming ge vonden, drie in opdracht, één voor Jorrit van Heemskerck Ducker die bij de bouw helpt, één voor de maker van het be slag. De laatste houdt Jansen zelf. De Woubruggenaar heeft een jacht-servicebedrijf gespe cialiseerd in tuigages. Ómdat er vlak na de zomer weinig werk aan de winkel is, kan Jansen zich volop wijden aan zijn win terse hobby. De Monotype XV - vijftien vierkante meter zeil en van Fin se makelij - is niet geheel onbe kend. Er zijn nog enige liefheb bers die er één hebben. Boven dien bestaat voor deze klasse een Europees kampioenschap. De ijszeiler heeft is 7,45 meter lang en 82 centimeter breed. De 'buddy', de dwars-plank onder de schaatsen zitten, meet 4,30. Aan de achterkant zit een schaats die verbonden is met het stuur. In de ijszeiler, be stemd voor twee personen, zit één zeiler aan het roer en de an dere voorin om de ijszeiler op te duwen, erin te springen en het zeil te bedienen. De bouwer wijst op de plek voor de tweede man waar een dubbele bodem plaat zit. „Het kan anders vóór komen dat de zeiler er door heen springt." Voor het 'aanhollen' draagt de tweede man schoenen met scherpe noppen, die krassen veroorza ken op de voetsteun. Windwak De ijszeiler kan snelheden bo ven de honderd kilometer per uur halen. Om de krachten op de ijszeiler te weerstaan, moet de constructie degelijk zijn. Aan de andere mag de ijszeiler weer niet te veel wegen, „voor het ge val je op de Braassem in een windwak zeilt." De houtverbin dingen worden gelijmd. De meeste schroeven gaan er na het harden weer uit. Dat scheelt weer gewicht. De lijm is ook be stand tegen de trillingen als de ijszeiler over het ijs 'juttert'. Zeilen op het bevroren water is totaal anders dan in het wa ter. Voor Hans Jansen is het een koude passie. „Voor zeilen heb ik geen geduld, maar ijszeilen geeft me een kick. Het is wel een koude bedoening. Je zit constant stil in de ijzige kou. Het puntje van mijn tong is wel eens bevroren, omdat ik steeds aan mijn snor zat te likken." ns kom je alleen maar rommel tegen' an der Most staat tijdens ircheologische wandeling Alphen plotseling stil. Bij Demenwinkel in de Juli- aat ontdekt hij tot zijn ge- 13- n een plasje in een kuiltje, deze plaats hebben wij jaar geleden een beerput achttiende eeuw onder- zegt de Alphenaar la- 31 „Maar dat onderzoek le- weinig op. Omdat er een lte in de buurt was, werd Bo(f uk van die zware bussen n duur te groot en moest ijlings dicht. Dit kuiltje Hert er nog aan." I der Most, die deel uit- ■g van de werkgroep Bouw- L ie en Archeologie van His- he Vereniging Alphen, opgravingen in zijn ri plaats beschreven. Hij had Dor voldoende aanleidin- let is namelijk zo'n halve geleden dat het eerste bo- l(jf nderzoek in Alphen is ver- Sindsdien zijn ongeveer plaatsen, vooral in het un, onderzocht. Binnen gaat de historische ver- 'g vijftig jaar. Ten slotte irSi iet Masterplan in het cen- da voor de deur. Die werk- orffi lieden bieden nieuwe mo teden tot bodemonder- Bij het onderzoek op het terrein van Samsom kwam in 1991 heel wat archeologisch materiaal aan de oppervlakte. foto archief lang gedempt en bebouwd zijn. Hoewel de geschiedenis vijftig jaar beslaat, gaat Van der Most in zijn lezing terug tot 1921. „In 1916 brandde de hervormde kerk aan de Julianastraat af. Bij de herbouw werden opgravin gen gedaan en resten van Ro meinse gebouwen gevonden. Helaas zijn geen foto's of be schrijvingen bewaard gebleven van dat onderzoek. Zelfs de vondsten zijn in het niets ver dwenen. Misschien liggen die ergens in een depot van een oudheidkundig museum. Een hoogtepunt in de ge schiedenis was de vondst van de zes houten Romeinse sche pen bij Zwammerdam. „Dat was leuk. Het kostte veel geld om ze te bergen en wat is er uit eindelijk van terechtgekomen? Eén ligt er in het museum in Ketelhaven en rest is opgesla gen. Vandaar ook dat wij, toen we tegenover het postkantoor iets vonden dat op een schip leek, het gat weer hebben dicht gegooid. Kort daarvoor had ik twee meter houten regengoot uit de Romeinse tijd laten con serveren. Dat kostte tiendui zend gulden. Toch zijn mensen er nog kwaad over, dat ik die kuil maar weer heb gedicht. Leuker vindt Van der Most het verhaal over de opgraving in 1950 in diezelfde Julian,astraat. onder leiding van professor Van Giffen uit Groningen. „Hij ver trok dagelijks om zes uur 's morgens uit Groningen en arri veerde om half tien in Alphen. Daar gaf hij zijn instructies aan zijn veldmedewerkers en reed vervolgens naar Valkenburg, waar hij ook een onderzoek leidde. Óm twee uur was hij weer terug. Hij keek nog even rond en reed weer terug naar Groningen. Het gereedschap leenden zijn mensen bij de ge meente. Zo ging dat in die tijd. Jaren later vonden we ergens in een hoekje nog een zinken teil met scherven van die opgra ving." Daarna verrichtten de Rijks dienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) en de plaatselijke 'gravers' van de af deling Leiden van de Archeolo gische Werkgemeenschap Ne derland (AWN) nog vele opgra vingen. „Onze werkgroep ont stond een jaar of tien geleden als afsplitsing van de AWN. Wij verschilden duidelijk van in zicht. Er werden zelfs tekenin gen vervalst om maar gelijk te krijgen." Kwart eeuw De Alphenaar graaft al een jaar of 25. „Dat wil niet zeggen dat je altijd maar bezig bent. Soms heb je jaren niets en dan weer zes of zeven putten per jaar. Soms kom je alleen maar rom mel tegen. Wij zoeken meer naar structuren van bebouwing of de Rijnoever uit de Romeinse tijd. Ondanks jarenlang onder zoek kunnen we slechts gissen waar de Rijn precies heeft ge stroomd en waar de legerplaats castellum was. Maar voor ver moedens koop je niets in de wetenschap. Al worden we steeds wijzer van al die stukjes van de puzzel die we vinden." Ter Aar richt het centrum opnieuw in ter aar Een grondige herinrichting moet het centrum van Ter Aar een nieuwe impuls ge ven. Het gemeentebestuur wil de winkelgebieden aan het Vosholplein, de Boom gaard en het Lindenplein binnenkort samenvoegen fot een nieuw winkelgebied. De commissie ruimtelijke ordening besloot een nauw keurig inrichtingsplan te la ten opstellen. De kosten van het project worden geschat op iets meer dan een miljoen gulden. Het gemeentebestuur voert ge sprekken met de plaatselijke middenstand. Onlangs sprak het college met deze mid denstanders af dat zij mee betalen aan het herirtrich- tingsproject. Gemeenten en boeren plaatsen vraagtekens alkemade/regio. robbert minkhorst De gemeenten Alkemade, Rijn- woude en Jacobswoude en boe ren hebben verschillende me ningen over het maken van een algemeen bestemmingsplan voor het Groene Hart. De ge meenten reageren overwegend positief, sommige boeren zien er echter weinig heil in. Het voorbeeldbestemmingsplan werd woensdagmiddag tijdens een symposium in Alphen ge presenteerd. Doel van dat eigen, op maat gesneden plan is om verdere 'ongewenste ontwikkelingen' in het buitengebied van gemeen ten te voorkomen. Het bestem mingsplan dient als handvat om op te treden tegen boeren die zomaar sloten dempen, paden verharden en weilanden om ploegen en zo het milieu schade toebrengen. Milieuminister De Boer zegde in Alphen haar steun toe en beloofde te zoeken naar extra geld voor de gemeen ten die met het bestemmings plan willen werken. „Mijn eerste indruk is posi tief', zegt CDA-wethouder C. de Lange van ruimtelijke ordening en milieu in Jacobswoude. De gemeente werkt aan nieuwe be stemmingsplannen voor haar landelijke gebied en De Lange denkt dat het voorstel van het Groene-Hartteam daarbij als een goede basis kan dienen. Wel plaatst De Lange een kanttekening: „Het bestem mingsplan moet juridisch wor den dichtgetimmerd. Ik ben bang voor problemen, tenzij zo wel de gemeente als de boer is verplicht zich aan de gemaakte afspraken te houden." De Langes partijgenoot C. Vink, raadslid en agrariër in Ja cobswoude, reageert negatief op het voorstel voor het Groene Hart. „Invoering in onze ge meente is in mijn beleving niet aan de orde. Bij de boeren be staat daarvoor geen draagvlak. Er zitten voor de agrariërs geen voordelen aan." In Alkemade wordt nu een bestemmingsplan voorbereid dat sterk lijkt op dat van het Groene-Hartteam. Vink noemt het initiatief van de buurge meente 'een lege dop'. Boeren mogen straks bijvoorbeeld zon der toestemming kavelpaden aanleggen en maïs telen. „Maar de structuur van de landbouw gronden is niet zo dat ze de eer ste twintig jaar paden kunnen aanleggen", aldus het raadlsid. „En voor maïsteelt kreeg je al tijd al een ontheffing. We moe ten uiteraard aan agrarisch na tuurbeheer doen, maar het moet dan niet gelijk én én zijn." CDA-raadslid J. Uit den Boog aard uit Rijpwetering was aan vankelijk ook niet enthousiast. Inmiddels is hij bijgedraaid, naar eigen zeggen, omdat hij 'betere inzichten heeft'. „Als je als boer de landschaps- en na tuurwaarden kunt bewaren, mag je voor de rest aardig je gang gaan. Op deze manier ere eren agrariërs bij mensen ook meer goodwill." 'In principe' kan wethouder G. Hoogendoorn van ruimtelij- ke ordening en agrarische zaken uit Rijnwoude zich in het 'be stemmingsplan op maat' vin den. „Het is belangrijk dat er voor een heel gebied met het zelfde karakter dezelfde afspra ken worden gemaakt. Dat geeft duidelijkheid." „Ik ga er alleen niet vanuit dat de subsidies van het rijk uit pot jes moeten komen, zoals minis ter De Boer overweegt. Ik ont vang liever een structurele bij drage via de uitkering van het gemeentefonds." alphen aan den run 'Tijdstip ongelukkig gekozen' het gebruik van rijstroken'. Die hinder is echter onvermijdelijk. Vanaf volgende week is op de Steekterbrug maar één rijstrook beschikbaar. Verkeer vanuit Boskoop wordt omgeleid. De Kamer van Koophandel benadrukt in zijn brief aan het college dat het tijdstip voor de werkzaamheden, die voorlopig tot 12 december duren, 'uiterst ongelukkig is gekozen'. „Winke liers leiden vermoedelijk scha de, omdat de consument door de verkeerschaos wegblijft tij dens de sinterklaasperiode." De Rijnlandse ondernemers vertegenwoordiging stelt daar om voor om de bouw van de geluidsschermen en de fietstun- nel uit te stellen. Die hebben in de ogen van de Kamer van Koophandel een lagere priori teit. Verder wil de Kamer dat de gemeente de voorstellen van de Alphense ondernemersvereni ging VOA en Distripool 'serieus in overweging neemt'. De VOA pleitte voor sluiting van de bruggen tijdens de spitsuren, twee rijstroken op de Steekter brug en eerdere openstelling van het aquaduct in rijksweg 11 robbert minkhorst De Kamer van Koophandel voor Rijnland maakt zich grote zor gen over de werkzaamheden aan de wegen rond de hefbrug, de Steekterbrug en de Oranje Nassaubrug in Alphen. In een brief roept de belangenvereni ging voor ondernemers het ge meentebestuur op om minder belangrijke werkzaamheden uit te stellen. „Wij verzoeken u dringend om de overlast tot een minimum te beperken." De gemeente en de provincie willen op 20 oktober met de werkzaamheden beginnen. De bouw van de nieuwe en bredere Oranje Nassaubrug is al in volle gang, maar om die reden moet ook de kruising met de Oostka- naalweg worden aangepakt. Verder bouwt de provincie ge luidsschermen bij de Steekter brug en een fietstunnel. Tegen de komst van de schermen heeft Verkerk Keukens overi gens geprotesteerd. Gemeente en provincie er kennen dat als gevolg van het werk 'het verkeer overlast on dervindt van stremming, weg- omleggingen en beperking in woubrugge/runsaterwoude Verkeer in Jacobswoude moet de komende weken rekening houden met vertragingen bij de bruggen over de Woudwetering in Woubrugge en over de Leids- che Vaart in Rijnsaterwoude. Het onderhoud in Woubrugge is al enkele dagen bezig, op 28 oktober is ook de brug in Rijnsaterwoude aan de beurt. Op de Kerkweg in Woubrugge regelen tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags stoplichten het verkeer. Omdat de provincie metselwerk op nieuw laat voegen, is in die pe riode maar één rijstrook be schikbaar. Volgens Zuid-Hol land duurt het werk nog enkele weken. Vanaf 28 oktober is de brug over de Leidsche Vaart drie nachten lang voor alle verkeer afgesloten. Vanaf acht uur 's avonds kan er niemand meer overheen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland laat een nieuwe slijt laag op het wegdek aanbrengen en enkele brugdelen vernieu wen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17