,eiden Regio Leiden krijgt 'niet veel' voor opkrikken economie IV e zijn voor elkaar verantwoordelijk' voor Japanners in Leiden 'Gigantische operatie' Werkstraf voor handel in cocaïne Scholen spelen sleutelrol in verkiezingsprogramma PvdA Bouwen op groen? Niet doen! Sluitingstijden cafés vrijlaten Tl lasse AG 17 OKTOBER 1997 INPREENEN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 to onder water Duikers van de brandweer hebben de afgelopen [tevergeefs gezocht naar mogelijke inzittenden van een au- in de Zijl is beland. De wagen werd opgemerkt door een n'die op de Zijldijk haar hond uitliet. Ze zag plotseling de rlichten van een auto in het water. Ze belde daarop de po- n de brandweer. De auto was ontdaan van kentekenplaten vermoedelijk opzettelijk in het water geduwd. De politie eert te achterhalen wie de eigenaar van de auto is. irekers aangehouden De politie heeft gisteravond bij een woning aan de Rijn- rie inbrekers in de kraag gegrepen. De politie was gealar- ddoor getuigen. Toen de politie arriveerde, wilde het twee- net vandoor gaan. Eén kon direct worden opgepakt, de de vluchtte een tuin in, maar werd daar achterhaald. Num- drie zat in de vluchtauto. De mannen, twee inwoners van rdam van 21 en 22 jaar en een 36-jarige man met onbeken- oonplaats, zijn opgesloten. handicapte vrouw van tasje beroofd Een 52-jarige gehandicapte Leidse vrouw is gisteravond etKamerlingh Onnesplein van haar tasje beroofd. Ze stond ar auto toen plotseling iemand haar tas van haar schouder De dader ging er vandoor richting Melchior Treublaan. r in de tas zat is nog niet bekend. stolen brommer terecht n in Leiden gestolen brommer is gisteren in Den Haag boven water gekomen. De politie arresteerde een 24-jarige ;naar die erop rondreed. De brommer werd anderhalve ind geleden gestolen. Staatssecretaris Kohnstamm verdeelt geld over grote steden Van de 200 miljoen die het kabinet voor dit èn volgend jaar extra in petto heeft voor de grote en middelgrote ste den, gaat slechts 125.000 gulden naar Leiden. Leiden had voor ruim 8 miljoen aangevraagd. Amsterdam is goed voor maar liefst 26 miljoen, eenzelfde bedrag gaat naar Rotterdam en Den Haag krijgt 24 miljoen. Het gaat bij deze subsidie om verbetering van de economie, zoals het uitbreiden van bedrijfs- of winkelruimte en om het op krikken van achterstandswijken. AMSTERDAM/ LEIDEN ANP/ ERIC-JAN BERENDSEN Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken maak te gisteren bekend dat de 25 steden, waarop het grote-ste- denbeleid van toepassing is, cir ca 280 projecten hebben inge diend ten laste van deze subsi- diepot. Van het geld is inmid dels 116 miljoen toegewezen aan negentien gemeenten. Daarvan krijgt Leiden dus ruim een ton. ,,En dat is inderdaad niet veel", aldus C. Klever, me dewerkster van de afdeling Eco nomische Zaken van de ge meente Leiden. „Er wordt bin nenkort een stevig robbertje ge vochten met de staatssecretaris omdat er volgend jaar nog eens geld te verdelen valt." Leiden heeft in totaal voor elf projecten steun van het Rijk gevraagd. De 125.000 gulden die is toegezegd, wordt besteed aan de vernieu wing van het rondvaartbedrijf aan de Beestenmarkt. Bij de steiger waar de rondvaartboten aanmeren, wordt voor dat be drag in elk geval een vast kassa huisje neergezet. Leiden had ook financie"le steun gevraagd voor ondermeer betere ontsluitingswegen voor de Groenoordhallen en de uit breiding van de winkel- en cul tuurfuncties in het gebied Aal- markt/Breestraat. „Vooralsnog is daar door de staatssecretaris niet positief over beslist, maar de voorstellen zijn ook nog niet afgewezen", aldus Klever. In totaal heeft Kohnstamm 200 miljoen te verdelen, 125 miljoen dit jaar en volgend jaar de rest. „Voor de vier grootste gemeenten, Amsterdam, Den ■fr/.v Oi onverwacht in Leiden bij studentensymposium CAROLINE VAN OVERBEEKE naam stond niet op de indrukwek- lijst van beroemdheden: presi- directeuren, 'gewone' directeuren, rieden, advocaten, hoogleraren, gers, consultants, ambassadeurs, enaars en chirurgen. Bobo's uit po- bedrijfsleven en diverse organisa- laren van heinde en verre naar Lei- gekomen voor het 18de symposium'. En op de voorste rij e: koningin Beatrix, geflankeerd laar zus prinses Margriet en door fapentrotse Leidse studenten die ymposium hebben bedacht en jegeven. trix kwam gisteren naar de Leidse rskerk voor 'een privébezoek': foto- en verslaggevers hield ze op een id. Temidden van de drommen en - jong, oud, jasje-dasje, mantel- sprak ze in de pauze vooral met nten. „Waarom komen we bij el- Omdat we ook voor elkaér verant- delijk zijn", waren haar enige ver staanbare woorden in de stemmenzee. De koningin verwees naar het thema van het symposium dat door de studen ten is bedacht: 'Vrijblijvend of verant woordelijk'. Ben ik vrij om onverschillig te zijn voor de problemen in de samen leving? In hoeverre hebben we als indivi du maatschappelijke verantwoordelijk heden en hoe geven we daar vorm aan? Prinses Margriet was in gezelschap van haar echtgenoot Pieter van Vollen hoven. Margriet was door de studenten uitgenodigd een lezing te geven over het werk van het Rode Kruis waarvan ze vice-voorzitter is. Het grote symposium van de Veer- stichting is een initiatief van Leidse stu denten die zich in 1978 ten doel stelden de contacten met de maatschappij aan te halen. Ze wilden de kloof met beleids makers en mensen uit het bedrijfsleven overbruggen door met hen van gedach ten te wisselen over maatschappelijke en ethische vraagstukken. Dat gebeurt jaar lijks in de Pieterskerk met een grote bij eenkomst rond een centraal thema. De Veerstichtig wordt gesponsord door het bedrijfsleven. Elk jaar is een nieuw studentenbe- stuur verantwoordelijk voor de invulling van het symposium en de organisatie. Een tijdrovende bezigheid waarmee ze vele maanden druk zijn. hebben Michel Jensma, Wendeline de Bouter, Lourens de Waard, Wouter Staatsen en Ockje Tellegen ondervonden. Vijf jaar geleden was prins Constantijn een van de Veer- bestuurders. Ook hij besteedde veel tijd aan dit werk dat op sympathie van zijn moeder, Beatrix, kan rekenen. Gedurende twee dagen ontmoeten 250 studenten en 250 vertegenwoordi gers uit de toplagen van de samenleving elkaar. Het thema moet voldoende prik kelend zijn om over te discussiëren en de deelnemers dwingen een standpunt in te nemen. Een van de stellingen luid de gisteren: 'Een beter milieu staat voor op, maar ik wil wel blijven vliegen en au torijden. Om het milieu te beschermen volsta ik met het overmaken van een klein geldbedrag naar de rekening van FOTO LOEK ZUYDERDUIN 'n klein land groot kan zijn. Met een schat aan uit dit aardappellandje reisden twee Japanners terug naar hun vaderland in het Verre Oosten, 'eetal dat de kennis in Leiden had opgedaan, d- naar later bleek - aan de basis van de moderni- '8 van Japan. Daarom hebben Mamichi Tsuda en ne Nishi recht op een gedenksteen in de stad waar un kennis opdeden. De plaat werd gistermiddag uld onder toeziend oog van de burgemeesters uit Seboortesteden en de Leidse burgervader C. Goe- bij het huis aan het Rapenburg op de hoek van de pbrug. gedenksteen ligt bij het voormalige woonhuis van Eidse geleerde die hen in 1863 privéles gaf: Simon •ring. Deze professsor had economie, statistiek en icke wetenschappen gestudeerd en bracht zijn ■Japanse studenten iets over deze disciplines bij. Ook onderwees hij hen in de westerse militaire begin selen en het Nederlandse rechtssysteem. „Met deze kennis kon de modernisering van Japan gestalte krijgen", aldus dr. F. Verwayen, onderzoeker van de vakgroep Japans van de Leidse universiteit. „Het land kreeg vanaf 1868 voor het eerst een regering, na een periode waarin de Shogun het land hadden be stuurd. Daarom kwam kennis over westerse politieke systemen goed van pas. Het tweetal toog in 1862 naar Leiden. Terug in Japan in 1866 konden ze het geleerde in de praktijk brengen." „Nishi heeft zich vanaf die tijd vooral met filosofie en westerse militaire systemen beziggehouden en kwam later in het Japanse hogerhuis terecht. Tsuda werd rechter, zat in wetgevende commissies, was lid van de Japanse senaat, en later van het lager- en het hoger huis. Nishi die ook een aantal vernieuwende sociale traktaten heeft gemaakt, kreeg na zijn dood van de kei zer de titel van baron. Deze titel hadden de Japanners Haag, Rotterdam en Utrecht is hiervan al 75 miljoen gereser veerd". legt Klever uit. „Blijft dus 125 miljoen over voor 21 andere gemeenten. Maar die 125.000 gulden blijft magertjes op een totaalbedrag van ruim 8 miljoen die de Leidse projecten moeten kosten." Volgens Klever wordt er bij de verdeling van het geld gekeken naar de relatie tussen het pro ject en het aantal arbeidsplaat sen dat realisering van dat pro ject oplevert. Het gemeentebe stuur had vooral een aantal pro jecten in Leiden-Noord op de subsidielijst gezet om de leef baarheid in dat deel van Leiden te vergroten. „En soms is het lastig om dat soort plannen in economische resultaten te ver talen", aldus JGever. LEIDEN/REGIO AAP RIETVELD VERVOLG VAN VOORPAGINA De overstap op containerver voer in de Leidse regio leidt tot enorme veranderingen bij de vuilnisophaaldiensten. In Lei den bijvoorbeeld moeten de 30.000 mini-containers voor het restafval vervangen worden. Van de 1500 foeilelijke beton nen verzamelcontainers hoopt de gemeente er ten minste dui zend te kunnen vervangen door mooiere exemplaren. „Voor de organisatie heeft dit grote ge volgen", zegt directeur P. Peters van de Leidse dienst Milieu en Beheer. „Het is een gigantische operatie." Maar Leiden en omliggende gemeenten zijn enthousiast over het ophaalsysteem van het Duits/Amerikaanse bedrijf MSTS. De nieuwe vuilniswagen 'schept' met een arm aan de voorkant twee minicontainers tegelijk van de kant van de straat en schudt ze aan de bo venkant leeg. „En dat is veiliger voor het personeel", zegt Peters. „Want met die wagens die aan de achterkant geladen worden, gebeuren elk jaar wel ergens in Nederland ongelukken." Ook het klaarzetten van de verza melcontainers wordt minder zwaar werk. Van de Gevulei-gemeenten wil alleen Wassenaar nog niet meteen overgaan op de nieuwe manier van vuilnis ophalen. „Wij hebben een eigen compos- teerinrichting, en we hebben dus onze eigen wagen nodig", legde wethouder A. Pruijs uit. Maar als Wassenaar besluit tot containervervoer dan kiest de gemeente voor hetzelfde sys teem als de overige Gevulei-ge meenten, zei Pruijs. Greenpeace of Natuurmonumenten.' Is dat vrijblijvend of verantwoordelijk? Prinses Margriet sprak de studenten in de kerk aan op hun verantwoordelijk heid. Ze hoopt dat ze het werk van het Rode Kruis willen ondersteunen. „De ac tualiteit van het thema 'vrijblijvend - verantwoordelijk' lijkt met de dag toe te nemen. Regelmatig beluisteren we be wogen discussies over maatschappelijke verantwoordelijkheid, of stellen we on verschilligheid vast van mensen ten op zichte van elkaar. Waar zijn wij als bur gerplicht met de dood wordt bekocht?", zo bracht ze de gewelddadige dood vori ge maand van Meindert Tjoelker in Leeuwarden in herinnering. „Die ge beurtenissen staan in ons geheugen ge grift. De verbinding met het werk van het Rode Kruis is snel gelegd: wij streven naar de handhaving van de integriteit van elk mens, het recht om te leven en het respect voor elkaar staan voorop. Het Rode Kruis staat voor menslievend heid, onpartijdigheid en onafhankelijk heid." DEN HAAG PERSBUREAU CERBERUS De Haagse rechtbank heeft een 21-jarige inwoner uit Leiden veroordeeld tot 240 uur dienst verlening en drie maanden voorwaardelijk omdat hij heeft gehandeld in cocaïne. De Lei- denaar wist de cocaïne onder meer te bemachtigen door de tussenkomst van e'e'n van zijn ondergeschikten op zijn werk in Voorschoten. Deze Hage naar werd tot eenzelfde straf veroordeeld. De broer van de Hagenaar werd veroordeeld tot drie jaar en zes maanden. E'e'n van de belangrijkste bewijs middelen tegen de Leidenaar en de twee Haagse broers was een omvangrijke hoeveelheid telefoontaps. Tegen de Leide naar was twee weken geleden op de zitting negen maanden cel waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. Aankla ger mevrouw A. van Nederpelt verzette zich toen tegen een omzetting van de eis in dienst verlening vanwege de ernst van de overtreding en het strafblad van de 21-jarige Lei denaar. LEIDEN AAD RIETVELD De sociale samenhang in de wijken en de betrokkenheid van Leidenaars bij hun woonomge ving zijn de speerpunten in het nieuwe verkiezingsprogramma van de PvdA. De negatieve ge volgen van de individualisering moeten een halt worden toe geroepen, vinden de Leidse so ciaal-democraten. Het onder wijs krijgt daarin een belangrij ke rol. Scholen moeten, vindt de PvdA, een soort buurtcentra worden waar vrijwilligers activi teiten kunnen organiseren. De afgelopen vier jaar, zegt fractieleider R. Hillebrand, lag de nadruk op het opknappen van Leiden en op werkgelegen heid. In het nieuwe programma 'Uitnodiging voor de toekomst' ligt de nadruk op het 'vinden van nieuwe gezamenlijke nor men en waarden'. „Dit pro gramma legt de lat weer een stukje hoger", vindt Hillebrand. „Door een bezuiniging van vijftien miljoen gulden hebben we in de afgelopen periode honderd miljoen gulden vrijge maakt voor investeringen in de stad. Maar het is niet zo dat er nu geen problemen meer zijn. De maatschappij is veranderd. Mensen hebben de afgelopen jaren een grotere vrijheid en meer geld gekregen. Maar ze steken minder tijd in hun eigen sociale omgeving." In samen werking met het welzijnswerk en het onderwijs moet de ge meente daar iets aan doen, vindt de PvdA. Want de individualisering en de grotere vrijheid mogen dan voor veel mensen heel plezierig zijn, ze hebben ook negatieve gevolgen, zegt Hillebrand. „Het leidt bij veel mensen tot een zaamheid en gevoelens van on veiligheid. Er is een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en aan sociale controle. En dat geeft weer allerlei ergernissen. Als wij in de wijken op bezoek gaan vragen de mensen: wat doen jullie daar nou aan? De oplossing die ze zelf aandragen is meestal: meer blauw op straat. Maar het bevorderen van contact tussen burgers en be trokkenheid bij de buurt is min stens zo belangrijk." Een belangrijke rol in de plannen van de PvdA is wegge legd voor het onderwijs Zorg en Adviesteams op de scholen moeten spijbelen tegengaan. De politie moet kinderen die onder schooltijd op straat lopen naar de schoolbankjes dirigeren, le raren zouden vaker contact moeten hebben met ouders en het onderwijs zou meer moeten doen aan na-schoolse activitei ten. En in de avonduren, vindt de PvdA, moeten schoolgebou wen beschikbaar zijn als wijk centra. „Daar is heel veel geld voor nodig", weet Hillebrand. ook uit het Westen overgenomen." De twee Japanners waren volgens Verwayen 'mensen van grote verdienste'. „In Nederland nauwelijks bekend hebben ze voor hun eigen vaderland in de vorige eeuw een grote rol gespeeld. Maar omgekeerd hadden zij ook invloed op ons: ze hebben een impuls gegeven aan de studie van het Oosten aan deze universiteit. De zoon van professor Vissering is door het contact met het tweetal geïnteresseerd geraakt en schreef een proef schrift o\er het Chinese muntstelsel. Dit soort ontmoe tingen heeft effect op het contact tussen twee landen." Bij de korte herdenkingsplechtigheid aan het Rapen burg waren ook aanwezig de Japanse ambassadeur Ike- da. burgemeester Nakao van de geboortestad van Tsuda - Tsuyama - en ambtgenoot Nakashima van de stad Tsuwano, C. Jansen van de Stichting 400 jaar Ne derland-Japan en professor dr. W. Boot van de vak groep Japans. Het was ooit een leus van de Leidse SP. Bouwen op groen? Niet doen. De PvdA heeft in haar nieuwe verkiezingspro gramma dat punt overgeno men. „Het groen in de stad is vanzelfsprekend zo belangrijk voor recreatie, sport en beleving van de omgeving dat van in krimping ten behoeve van an dere ruimteclaims geen sprake kan zijn", schrijft de partij in 'Uitnodiging voor de toekomst'. Ook een andere oppositiepar tij, Leiden Weer Gezellig/De Groenen, vindt een van haar plannen terug in het program ma. De PvdA pleit, net als de partij van M. Vlasveld, voor het verdiept aanleggen van de Wil lem de Zwijgerlaan. „Het woon klimaat zou enorm verbeteren wanneer deze drukke verkeers ader onder de grond verdwijnt en er op de weg huizen worden gebouwd." Andere opvallende punten uit het PvdA-programma: elke wijk krijgt zijn eigen wethouder. voor de luxe van parkeren in de binnenstad moet door be zoekers een flinke prijs worden betaald de Boommarkt-garage moet duurder worden dan garages aan de rand van de stad. Leiden heeft minimaal twee nieuwe sporthallen nodig. de subsidie aan het Cen trum voor Beeldende Kunst wordt stopgezet. samenvoeging van gemeen ten biedt het beste perspectief op een daadkrachtig regionaal bestuur. „Maar het sluit naadloos aan bij het landelijke programma van de PvdA, waarin wordt gepleit voor meer geld voor onderwijs, zorg en toezicht." Over de vraag met welke par tijen het programma het best kan worden uitgevoerd heeft Hillebrand nog niet echt nage dacht. Maar de WD, volgens opiniepeilingen een van de win naars van de komende verkie zingen, is niet de meest voor de hand liggende coalitiepartner. „Die heeft, als ik hun reactie zie op de verruiming van het Leidse minimabeleid, wel heel erg een centenmentaliteit", vindt de fractievoorzitter. „De WD wil vooral de hand op de knip hou den en heeft weinig oog voor de moeilijkheden waarin mensen verkeren. Aan de andere kant: het CDA was voor de zomer ook nog niet erg enthousiast over die plannen." LEIDEN AAD RIETVELD De PvdA wil de sluitingstijden van de cafés vrijlaten. De soci aal-democraten kiezen in hun verkiezingsprogramma voor het 'Alphense model'. De cafés moeten doordeweeks om één uur en in de weekeinden om twee uur de deuren sluiten voor nieuwe bezoekers. Maar hoe laat de tent dichtgaat, mag de uitbater zelf besluiten. De vrije sluitingstijden voorkomen dat bezoekers massaal op het slui tingsuur op straat worden gezet. En daarmee wordt de overlast van lawaaiige café-verlaters ge spreid. „Invoering is afhankelijk van harde afspraken met de ho- reca-ondernemers en de politie over de naleving en handhaving van de regels", aldus de PvdA. „Daarbij dient er een deugdelij ke klachtenregistratie te komen op basis waarvan het beleid zo nodig kan worden bijgesteld."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13