Cultuur Kunst Het Paard krijgt nieuw poppodium Shakespeare's Hamlet in 'NietS lijkt Op de Rolling Stones' Haagse vuilverbranding UITSCHIETERS Studentengrap Imperium veertig jaar jong Amsterdam YwereJdstad JiDERDAG 16 OKTOBER 1997 incert Backstreet Boys in Arnhem Verbouwing moet van Den Haag weer muziekstad maken Zes dagen na het het inmiddels al uitverkochte optreden leSpice Girls (28 maart) in het Arnhemse Gelredome ma- ijf populaire sterren van de andere sekse er begin april hun ichting. De Backstreet Boys komen voor een volledig con- ip 3 april naar ons land, zo maakte concertpromotor Mojo erts gisteren bekend. De voorverkoop voor het concert in Jelredome is zaterdag 25 oktober. rfschilfers van Rembrandt ai roLLï Verfschilfers die in bezit zijn gekomen van de Ameri- tu jse krant Boston Herald zijn volgens een expert afkomstig een werk van Rembrandt, dat zeven jaar geleden werd ge- nuit een museum in Boston. De krant heeft de schilfers ge il en van twee mannen die zeggen het Isabella Stewart Gard- im nuseum te kunnen helpen de zeven schilderijen die op 18 irt 1990 werden gestolen terug te krijgen. Behalve twee schil- en van Rembrandt werden ook werken van onder anderen neer en Degas gestolen. mes Bond strijdt tegen dubbelganger ^ngeles Geheim agent James Bond heeft eindelijk een waar- 'j tegenstander getroffen: James Bond. Het Japanse filmcon- |q iSony Pictures heeft aangekondigd dat het voortaan een ei- James-Bondserie gaat produceren. Concurrent MGM, die 1(j a alle Bond-films tot dusver heeft geproduceerd, dreigt met proces. De rechten zijn al tien jaar omstreden. Tot dusver en haast alle rechten op James Bond toe aan producer Albert :coli en aan United Artists, een dochteronderneming van .j Een woordvoerder heeft al aangekondigd dat MGM 'zich I zal vechten'. De inzet is hoog, aangezien James Bond een de meest rendabele series in de filmgeschiedenis is. De 17 hebben Hollywood tot dusver drie miljard dollar opgele- Het Haagse poppodium het Paard vernieuwt zijn monu mentale onderkomen aan de Prinsegracht. O.M.A., het Rotterdamse architectenbureau van Rem Koolhaas, te kent voor de verbouwing. De organisatie verwacht met de verbouwing en nieuwbouw van Den Haag weer een muziekstad van betekenis te maken. DEN HAAG.ANP ten voor 2000 volledig zijn uit gevoerd. Wegens de verbou- Het Paard, dat dit jaar 25 jaar wing moet het Paard een jaar bestaat, presenteerde gister- dicht. Wanneer dat zal zijn is middag de plannen. Die moe- nog niet bekend. Bands als Q65 en de Golden Earring bezorgden de residentie in de jaren zestig de naam Beat- stad, muziekstad nummer 1. Centrum van dit muziekgeweld was het Paard, dat inmiddels thuishoort in het rijtje van de zes belangrijkste podia van het Nederlandse clubcircuit, zoals het Utrechtse Tivoli, de Amster damse Melkweg en het Tilburg- se Noorderligt. Hoewel U2 er nog heeft opge treden en Prince er een van zijn befaamde 'afterconcertparties' hield, verloor het Paard zijn glans. Wegens de monumentale accommodatie kon het nooit uitbreiden, waardoor het onge schikt werd voor grote optre dens. De drie herenhuizen waarin het poppodium is gevestigd, kennen veel achterstallig onder houd. ,,Ze zijn inefficiënt inge deeld, klimatologisch slecht uit gerust en slecht bereikbaar voor expeditie", aldus een medewer ker van het Paard. Bovendien voldoen de gebouwen niet aan de geluidsnormen en zou de ambiance 'armoedig' aandoen. „Het Paard valt daardoor gere geld buiten de boot als het gaat om het programmeren van in teressante popgroepen. Twee jaar geleden conclu deerde het onderzoeksbureau Berenschot dat er een grotere concertzaal moest komen. Om zijn betekenis te behouden moest het popodium tevens in het centrum van de stad blijven. De gemeente stelde bij de plannen de eis dat het monu mentale karakter van de pan den behouden bleef. Daaraan is nu voldaan. „Onlangs heeft het college van B en W een financiële toe zegging gedaan. Daarmee is de kogel door de kerk", aldus de woordvoeder van het poppodi um. Met de nieuwbouw wordt zo spoedig mogelijk begonnen. DEN HAAG ANP concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 cnstofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 85 626 84 95 Wout Oosterkamp, bas-bariton en Willem Brons, piano van Schubert, van Beethoven en Mendelssohn-Bartholdy toeg f 19,50, kind, t/m 16 [aar f5.- Jeroen de Groot, viool en Bernd Brackman, piano 0 programma staan vioolduo's van Mozart, Vitali. de Sarasate toegang f 19.50. kind. t/m 16 jaar f 5.- het muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551810 Gastprogrammering H Towering Inferno's Kaddish: et ïrëüüë Amerikaanse choreograaf Bill T. Jones brengt met :hap een sprankelende ode aan de schoonheid van 1 in Ballad, Blue Phrase, New Duet en Ursonate De wind giert rond het torenho ge gebouw waar de weerzin wekkende stank al lang is ver dreven door de inspanningen van het Haagse toneelgezel schap De Regentes. „Zijn of niet zijn, dat is de vraag", klinkt het opeens vanaf een hoge stellage naast een vuilverbrandings oven. Dat vroeg regisseuse Guusje Eijbers zich ook af toen ze een tijdje geleden door het Nationa le Toneel werd verdreven uit haar vroegere theater, het voor malige Haagse zwembad de Re gentes. Maar haar theatergroep vond een nieuwe locatie: de niet meer in gebruik zijnde vuilver brandingsinstallatie aan de Loosduinseweg in Den Haag. Daar speelt De Regentes vanaf morgen Shakespeare's Hamlet. Tot en met 30 november wordt het er in totaal 36 keer uitge voerd. En volgens Eijbers loopt het publiek blijkens de voorver koop warm voor de uitvoering waar geen luchtje meer aan zit. Eijbers vindt haar nieuwe, tij delijke onderkomen wel te prui men. „Het is een beetje koud en we moesten wel veel opruimen, maar voor de rest leent de vuil verbranding zich perfect voor het stuk. Die vormt het decor van een stinkende burcht waar de bewoners zich nawelijks wassen en hun behoefte in de gangen doen." De initiatiefneemster van het Hamlet-project wilde het tijds beeld uitbeelden zoals het wer kelijk was. Stinkend, smerig en rot dus. Met een koning wiens billen na de (letterlijke) stoel gang in het openbaar worden afgeveegd door een bediende. Om over de pest en syfilis nog maar te zwijgen. De Regentes heeft van zo'n benadering geweten. „Er is hier geen week voorbij gegaan waar in niet iemand ziek was", vertelt Hamlet-vertolker Bing Wiers- ma. Deze voorstelling eist ook veel meer van de makers dan een uitvoering in een gewoon theater. We rennen grote af standen en moeten daarna soms lang wachten in een toch tige gang. En soms is er dan nog een rat die mij gezelschap houdt tot ik weer op moet." iaat u uit uw dak, of jft u thuis? Wilt u in- ne skaten of danst u ver square? Of je nou izzcat, pluchepoes of »egtijger bent, vrijdag vijven wil iedereen chzelf uitlaten. Wat doen we in het eekeinde? Waar, hoe aken vooral: waarom? Salsa is a way of life. Als je er naai aan verslaafd bent, voel tijd weer die behoefte om te nsen, ook al ben je doodmoe. an de hele nacht doorgaan, dan ben Ik echt puur gefocust het dansen. M Ons hele leven draait om Isa Ik heb destijds mijn full- ie baan laten schieten, om les geven. Als vrienden een af taak et ons willen maken, 7,en we altijd, kom maar op We zitten daar toch vaker thuis. Maar thuis dansen we Hij danst de hele dag. „Ik dans zoals ik ademhaal, dat draag ik ook uit. Ik ben i salsa-dealer. „Ja, ééntje die verslaafd is. het moeilijk is? Nee, niet echt h?" L „Niet als je bij ons lest, ha, i ha. Je moet het voelen. Als je t eenmaal voelt dan heb je vrij dom te improviseren. Het is els stijldansen. Er zijn geen tionen, je kunt alles doen wat wit, zolang de lichamen van te mensen dat maar toelaat. M We hebben een keer een gegeven op de Bees- warkt, 'Communicatie dpor ddel van Caraïbische dans zo'n 200-250 mensen wa- ean 't swingen. En helemaal 'term stonden er nog een paar "sen stiekem te bewegen. Het h] echt een scene geworden, ■■„Jaaa. je ziet op zondag op salsa-avond in In Casa vaak '.elfde mensen. Het is een ttje vrij-dansen geworden voor dansschool. Maar het is wel „Mensen gaan ook niet een salsaparty om te drin- L „Niet om te drinken, niet 'tescoren en niet om te ver- hen. Kijk, dat dansen straalt NAAM: Leo Martina LEEFTIJD. 40 BEROEP: Dansleraar WOONPLAATS: Leiden NAAM: Monique Struch LEEFTIJD: 34 BEROEP: Danslerares WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: In Casa wel een bepaalde erotiek, een bepaalde sensualiteit uit, maar die blijft toch altijd onschuldig. De leeftijd van onze leerlingen varieert van 7 tot 77. We hebben een cursist van dik over de zes tig. Die man is mateloos popu lair. ledereen wil met hem dan sen. Dat is ook helemaal niet raar of zo. Hoe ouder iemand wordt, hoe subtieler hij of zij in de bewegin gen Je ziet tijdens de les dat veel jongeren hun ego willen pro fileren, veel draaien en veel acro batiek. M: ,,Dat is niet interessant voor onze stijl van dansen. L: ,,Onze lichamen vloeien sa men en volgen elkaar volledig. Het mooiste compliment dat we kregen was van salsa-bandleider Cachito Vaz. Hij zei dat als hij ons ziet dansen hij ontzettend veel inspiratie krijgt om te spe len. En daardoor krijgep wij weer inspiratie om te dansen enzo voort, enzovoort. En zo kom je in een eindeloze spiraal terecht die uiteindelijk alleen doorbroken wordt door vermoeidheid. M: ,,Hij heeft wel een beetje beroepsdeformatie, hoor. TEKST PABLO CABENDA FOTO DICK HOGEWONING LEIDEN «SUZANNE BARBIER De Rolling Stones zijn onsterfe lijk. Misschien kan niet iedereen zich in die gedachte vinden, maar voor de ware fan is het een ijzeren waarheid. In Neder land hebben enkele muzikale fans van de Engelse rock 'n' roll- die hards zich verenigd in de band Dirty Work. Onder de titel 'The Rolling Stones coverband friends' brengen zij in het randstedelijke zalencircuit een eerbetoon aan de eeuwig popu laire vijftigers. Gisteravond was de band te zien in Danssalon In Casa. Voor een select gezelschap van echte liefhebbers speelden zij tegen een videowall met oude con certopnames, oude hits en nieuwe nummers van de laatste Stones-cd Bridges to Babyion'. Ondanks de teleurstellende op komst en de lege dansvloer, hoefde het 70-koppige publiek zich niet te vervelen. De sound van de coverband is solide as a rock en ook het oog komt niets te kort. Wat is dat toch met die Sto nes? Zijn ze eigenlijk niet al lang vergane glorie, voor een publiek dat net zo grijs is maar zich simpelweg niet kan losmaken van jeugdsentiment? De ook niet meer zo jonge jongens van de Hollandse versie houden bij hoog en laag vol dat dit zeker Dirty Work: drie akkoorden: die kan iedereen spelen. www.naturalis.nl naturalis niet het geval is. „De Stones le ven voort omdat ze telkens iets nieuws toevoegen aan hun mu ziek. Ze pikken steeds iets op uit de tijdgeest. In de jaren zeventig was dat de disco en nu is dat de dance-trend." De magie van de Stones blijft volgens de cover band bestaan. ,,En dat terwijl de muziek eigenlijk zo simpel is: drie akkoorden, die kan ieder een spelen. Het komt er eigen lijk gewoon op neer dat we het verdomd leuk vinden om Sto- nesnummers te brengen. That's it." Het bestaan van de cover band heeft nog tweede reden. De leden van Dirty Work zijn bijna allemaal conservatorium geschoold, maar op hun 'eigen creaties' komt niemand af. „En als je van je eigen werk niet kunt leven, maar van het cove ren wel, wordt de keus simpel." Voor de band is het een te genvaller dat de zaal zo leeg blijft. Als de heren na drie kwar tier de kleedkamer opzoeken voor een korte pauze, vraagt de manager zich hardop af of ze het nog wel aankunnen. Dat blijkt het geval. Even later klinkt het gouden 'Ruby Thuesday' door de zaal. Manager Jan Kievit de Jonge zoekt de oorzaak van de geringe opkomst in het gemeentelijk popbeleid. „In tegenstelling tot andere steden als Den Haag, Rotterdam en Amsterdam in vesteert Leiden veel te weinig in muziek. Moet de gemeente ook niet raar staan te kijken als jon geren na hun afstuderen mas saal wegtrekken naar een échte stad." De toeschouwers aan de bar foto henk bouwman vermaken zich niettemin best. Een biertje, een sigaretje en het optreden lijkt best wel. Maar de Stones evenaren, dat kan vol gens de echte fans niet. „Niets lijkt namelijk op de Stones." Advertentie open in 1998 naturalis LEIDEN SUZANNE BARBIER Toneelgroep Imperium bestaat veertig jaar. Voor die bijzondere gelegenheid heeft het microthe ater Imperium aan de Oude Vest de afgelopen drie maanden een grondige opknapbeurt ge kregen. Volgens Ans Alting, lid van het eerste uur was dat ook wel nodig. Trots toont ze het re sultaat. Het is duidelijk dat hier hard is gewerkt. Wanden zijn opnieuw gestuct of geschilderd, de kleedkamer en bar zijn com fortabeler geworden. Bovendien heeft het theater een nieuwe 'gymzaalvloer' gekregen. Impe rium staat in de startblokken voor het nieuwe seizoen. Vanavond woFdt het spits af gebeten met de voorstelling 'Verscheurde liefde' van Sam Shepard. Een ander hoogtepunt in het komend seizoen wordt het spektakelstuk 'Peststad Lei den', naar Albert Camus, dat in mei volgend jaar wordt opge voerd. Met veel enthousiasme vertelt de 66-jarige Alting over wat toch zo'n beetje haér toneelgroep is geworden. Het was in 1957 dat de apen zijn ingepakt naturalis 'de jongens van de Kagerstraat- school', Hans van der Kwaak en Jan Maaskant, het plan opvat ten om hun eigen gezelschap te beginnen. „Met vier meiden en vier jongens begonnen ze aan wat ze toen zagen als één grote studentikoze grap. „We hadden helemaal niks, behalve een gro te naam: het Imperium." Ze kan er nu nog om lachen. „Ik zat dan als oudste 'voor het leven' in de senaat en elk half jaar wisselden twee consuls el kaar af in het bestuur. We had den ook echte statuten waarin stond dat iedereen op tijd op de repetities moest verschijnen, - met de gebruikelijke Leidse 10 minuten speling natuurlijk." Twee keer per jaar stond de groep op de planken. Met kerst in de kerk en één keer per jaar in een echte zaal. „Het liefst gingen we natuurlijk naar de stadsschouwburg, maar dat was te duur. Dan maar het Antonius Clubhuis voor tachtig gulden." Voordat Imperium onderdak vond in het huidige pand aan de Oude Vest, was de toneel groep van '67 tot '77 gehuisvest in de voormalige dekenfabriek aan de Vestestraat. De toenma lige burgemeester Van de Willi gen, die zich hard had gemaakt om de amateurs een eigen thea ter te geven, kwam altijd op premières. „Met bloemen voor de spelers. Hij zei altijd: als Wim Kan in de schouwburg staat, krijgt 'ie van mij champagne en jullie-doen toch ook je best." Inmiddels telt de toneelgroep 55 leden, tussen de zestien en zesenzestig jaar oud, die zich artistiek gezien niet in een hokje laten stoppen. .Als iets Imperi um kenmerkt, dan is het wel de voorliefde voor de afwisseling. Dat is voor het publiek wel eens moeilijk. We spelen de klassie kers van Molière, Shakespeare of Sartre, maar ook moderne stukken, zoals laatst van Jos Vanderloo." Alting:. „Ik zeg altijd: wie niet volledig wil meedraaien in de decorbouw of de kleding en bij het runnen van de kassa en de bar, kan beter ergens anders heengaan. Zoveel geld hebhen we niet. dus we zijn afhankelijk van ieders inzet." Nieuw bloed is volgens Alting bij Imperium altijd welkom. Als de ervaring ontbreekt, kunnen toneelspe lers in spé altijd terecht op een van de cursussen die het gezel schap aanbiedt. „Zo blijven we ook na veertig jaar nog een jong gezelschap." Amsterdam is misschien kleiner dan Parijs, Londen of New York, maar op haar manier toch een wereldstad. Met een verbluffend aanbod van muziek, beeldende kunsttheater, films en bijzondere evene menten. Met de meest fantastische winkels. En de gezelligste restau rants, cafés en terrassen. Amsterdam. Een stad met internationale allure en bovenal sfeer. Trek er een dag of weekend voor uit. Cinekid 1997 11 t/m 19 oktober Jaarlijks internationaal film- en televisie festival voor de jeugd van 4 tot 16 jaar met 15 nieuwe jeugdfilms uit de hele wereld en een keuze uit de beste TV-programma's. Alfa en De Balie (Leidseplein). RaUrunnerfeest 11 t/m 26 oktober In de herfstvakantie is het feest in de trein, want kinderen t/m 11 jaar reizen voor maar 2,50 op een Railrunnerkaartje en krijgen bij het loket een Railrun Funpakket boorde vol verrassingen. Met de trein reist u snel en comfortabel en u komt aan in hartje stad. De Kalverstraat 7 dagen per week Een foereld van ideeën vindt u in de be roemdste winkelstraat van Nederland, waar cultuur, winkelplezier en historie samen gaan. Ru met het nieuwe winkelcentrum, de Kalvertoren, met een prachtig uitzicht over de stad. e 0900 - 4004040 (VVV Amsterdam) a 1 gld. p/m

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9