Zwitserse banken krijgen 30.000 claims op joods geld Nguesso verovert dankzij Angolese Congo steun Buitenland Johannes Paulus II begint aan twintigste jaar als paus Cassini-Huygens de lucht in Geboren onderhandelaar Papon: 'Ik riskeerde mijn leven om joden te redden' Enzymstudie en laserkoeling beloond met Nobelprijzen Da Vinci's fiets is werk van Italiaanse monnik -JPERDAG 16 OKTOBER 1997 phi ziet Schaüble als opvolger De Duitse bondskanselier Kohl heeft gisteren zijn naaste seur Schaüble naar voren geschoven als zijn opvolger. Kohl jd dit in een vraaggesprek met de televisiezender Sat-1. Het is fhet eerst dat Kohl zich heeft uitgelaten over zijn opvolging, bei er echter niet bij wanneer hij denkt plaats te zullen ma- fmaar hield het erop dat de aan een rolstoel gekluisterde tiible 'op zekere dag' bondskanselier moet worden. Kohl zei fier nog een termijn als regeringsleider te willen. rit breekt snelheidsrecord nu echt ach» De Brit Andy Green heeft gisteren het snelheidsrecord iet land gebroken. Binnen een uur was hij tot twee keer toe Ier dan het geluid. Bij de eerste poging bereikte Greens in de stijn van Nevada 1214 kilometer per uur. Ongeveer 55 minu- ,c later reed hij 1226 kilometer per uur. Afgelopen maandag al tikte Green vergelijkbare snelheden. Dit telde echter niet e® rhet wereldrecord, omdat beide pogingen met een tussen- pvan meer dan een uur werden gereden. m ie Guevara naar laatste rustplaats ■n inaï De inwoners van het Cubaanse Santa Clara hebben gis- d" n de revolutionair Che Guevara naar zijn laatste rustplaats uzi eleid. Honderdduizenden stonden een dag eerder langs de iaj] toen de kist de driehonderd kilometer lange tocht van Ha- jn inaar Santa Clara aflegde, de stad die Che in 1958 verover en De resten van Che, die dertig jaar geleden in Bolivia werd 'ee dgeschoten en wiens beenderen daar eerder dit jaar zijn op- ka aven, zullen tot en met vandaag in de bibliotheek van Santa tel a verblijven waarna ze morgen worden bijgezet in het enor- 3ei monument dat voor de van oorsprong Argentijnse arts is op- no cht. en andela via Libië naar Schotland aa stad De Zuid-Afrikaanse president Mandela brengt volgen- 8^ reek een staatsbezoek aan Libië. Hij zal bij kolonel Ghaddafi af jelijk ook de uitlevering van de twee verdachten van de bom- slag op een Amerikaanse Boeing boven het Schotse Locker- in 1988 ter sprake brengen. De ironie wil dat het staatsbe- 31 kaan Libië een tussenstop is op Mandeia's reis naar Schot- vo I, waar hij een zitting van de Gemenebest-landen zal bijwo- SIfNaar verwachting zal Mandela zowel in Libië als in Schot- 'd; 1 pleiten voor het voorstel van de Organisatie van Afrikaanse heid om de Lockerbie-verdachten, die nu in Libië huisarrest ?t ben, in een neutraal land te berechten, aa jarantiefonds voor verkeersslachtoffers seli Alle vijftien landen van de Europese Unie moeten een •n ptiefonds opzetten voor burgers die slachtoffer zijn van een eersongeluk in een andere EU-lidstaat. Wanneer verzeke- s in het buitenland de slachtoffers niet uitbetalen, dan kun- vjj burgers in ieder geval een beroep doen op zo n garantie- n( Is. Europese verzekeraars moeten voortaan ook een verte- ivoordiger hebben in elke EU-lidstaat. Deze moet de afhan ngvan auto-ongelukken begeleiden. Dat staat in een voor voor een nieuwe Europese richüijn voor de bescherming van ;eersslachtoffers. 1 «erna stelt stemming over motie uit kou» De Doema, het Russische parlement, heeft gisteren de liming over een motie van wantrouwen tegen het kabinet esteld tot volgende week. Aanvankelijk leek de motie door meerderheid te worden gesteund, maar al snel bleek dat de illlralen met een eigen motie zouden komen en zich dus niet ind larden achter die van de communisten. President Jeltsin in m vervolgens met een verklaring waarin hij zei niet uit te ezi iop een confrontatie, de Doema opriep de stemming uit te Ne len en uit de kritiek op het regeringsbeleid conclusies te zul- trekken. Daarop schortte de Doema de stemming op. acuatie na vondst bom uit WOII 1 'T Zo'n 2.500 inwoners van het Duitse Bremen zijn giste- uit voorzorg geëvacueerd nadat een kraanwagen een bom de Tweede Wereldoorlog uit de rivier de Weser had gevist. De •!J! andrijver onderkende het gevaar onmiddellijk, zette de kraan 1 }p en waarschuwde de autoriteiten. Iedereen binnen een om- van zevenhonderd meter werd geëvacueerd terwijl een ex- sieventeam de bom onschadelijk maakte. ei ai A maakt voor het eerst budget bekend a hinctonDe begroting van de Amerikaanse geheime dienst j is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog openbaar naakt. Voor dit jaar blijkt "net budget van de organisatie 53 ard gulden. Dat is iets minder dan het bedrag van zestig mil- ,wat 'kenners' doorgaans schatten. De CIA moest het bedrag' endmaken met het oog op de wet op openbaarheid van in- natie. De geheime dienst heeft het budget altijd geheim g iden omdat het de vijand inzicht zou kunnen geven in de I gelijkheden van de Amerikaanse spionage. lansje voor twee heren janeiro De erikaanse presi- It Clinton, mo- nteel op rondreis irZuid-Amerika, moette gisteren lio de Janeiro de ziliaanse voet- iegende Pele. Het etal speelde een t partijtje tijdens bezoek aan een rtschool kinderen. De ooi, in de buurt de beruchte Jpenwijk Man- iira, is opgericht 'r Pele. Na het oek reisde Clin- door naar Ar- itinië, voor het ste deel van zijn idreis. foto UffftS rick wilkinc Ederlander gewond bij bom Colombo Qmbo. Bij de bomaanslag gistermorgen in de Srilankaanse 'fdstad Colombo is één Nederlander lichtgewond geraakt. De o moest met snij wonden voor behandeling naar het zieken- s Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade -olombo zijn er voor zover bekend geen andere Nederlanders 'ond geraakt. Ongeveer tien Nederlanders waren op het mo- nt van de explosie in de buurt van de plek waar de bom af- g De Nederlandse ambassade meldt dat het zowel om toeris- als zakenlieden ging. Medewerkers van de diplomatieke post 'ben intussen met alle betrokkenen contact gehad. Bij de 'slag kwamen zeventien mensen om. uiletarrest voor Zwitserse rekruut VATICAANSTAD AFP Johannes Paulus II begint vandaag aan het twintigste jaar van zijn ponti ficaat. Op 16 oktober 1978 werd Karol Wojtyla, de 58-jarige aartsbisschop van het Poolse Krakow, tot paus geko zen. Hij volgde 'de lachende paus' op, Johannes Paulus I, die slechts 33 da gen hoofd van de rooms-katholieke kerk was. Van de 264 pausen in de kerkge schiedenis zijn er slechts dertien die langer dan de huidige paus hebben 'geregeerd'. Het record komt Petrus toe, die 34 of 37 jaar de eerste ge meente van christenen heeft geleid. Pius IX is de tweede in het algemeen klassement. Hij is tussen 1846 en 1878 in totaal 31 jaar, zeven maanden en 23 dagen paus geweest. In 1870 was hij enige tijd zijn pauselijke macht kwijt. Johannes Paulus II, die de veertiende plaats bezet, kan volgend jaar mei de langstzittende paus van de eeuw wor den. Hij passeert dan Pius XII, die 19 jaar, zeven maanden en zeven dagen in het Vaticaan heeft doorgebracht. Maar wat reizen betreft, slaat Papa Wojtyla, zoals de Italianen hem noe men, alle records. Zijn bezoek aan Brazilië begin deze maand was zijn tachtigste buitenlandse reis als paus. Hij heeft het aantal zaligen met 770 en heiligen met 280 doen toenemen, evenveel als alle pausen sinds de 16de eeuw hebben gedaan. Preken, toe spraken, geschriften, documenten in alles overtreft deze paus. althans kwantitatief, zijn voorgangers. Maar ook in het aantal opnames in het zie kenhuis is hij koploper. Niet minder dan zes keer moest hij zich in de Ge- mellikliniek melden. Toch is hij waar schijnlijk ook de sportiefste paus uit de geschiedenis. Skiën, voetballen, ka novaren, fietsen, zwemmen, wande len in het hooggebergte in Karol Wojtyla is een goede triatleet verloren lopen. Vooral sinds zijn val in 1994, waarbij hij een heup brak, is de paus zichtbaar 'ouder' geworden. Boven dien lijdt hij aan de ziekte van Park inson. waardoor zijn linker hand trilt en de spieren in de linker kant van zijn gezicht verstijven. Washington De Amerikaans-Europese sonde Cassini-Huygens is gisteren gelanceerd vanaf de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Cana veral. De sonde werd in de ruimte gebracht door een Titan 4B, de krachtigste onbemande raket van de Amerikaanse luchtmacht. De vlucht is omstreden omdat de 5.400 kilo we gende ruimtesonde ruim 32 kilo plutonium aan boord heeft in verband met zijn stroom voorziening. Tegenstanders van de missie had den in kort geding geprobeerd de start te ver hinderen. Zij vrezen dat het radioactieve pluto nium vrijkomt indien Cassini-Huygens in de dampkring verbrandt door een mislukte lance ring of onderweg in de ruimte verongelukt. Volgens de ruimtevaartorganisatie NASA vormt het plutonium geen groot risico en is de kans dat het misgaat één op een miljoen. foto reuters joe skipper Deze maand eerste uitkeringen aan arme nazaten de deur uit geneve bob kroon Bij Zwitserse banlcen hebben zich tot dusverre 30.000 na zaten van slachtoffers van de Holocaust gemeld. Zij clai men allemaal een deel van de miljoenen aan joodse te goeden. Een legertje deskundigen moet nu nagaan welke van deze claims terecht zijn. niet echt haast maken met het onderzoek. „Dat deze zaak pas vijftig jaar na de oorlog wordt opgepakt, is natuurlijk een goede grond voor kritiek. Maar de bewering dat de zaak op zijn beloop wordt gelaten is niet waar. Alleen al aan de wereldwijde advertentie campagne en het diepgravende accountantsonderzoek worden miljoenen uitgegeven", aldus CORRESPONDENT „We kunnen niet zomaar niet- geclaimde tegoeden gaan ver delen onder 30.000 belangstel lenden, bonafide of niet. Zelfs een versnelde controleprocedu re kost tijd", aldus een topman van Credit Suisse. Hij reageerde daarmee op Amerikaanse kri tiek dat de Zwitserse banken een woordvoerder van de Zwit serse bankiersvereniging. Bovendien wordt erop gewe zen dat de banken, in afwach ting van de uitkomst van het onderzoek, een bedrag van 380 miljoen gulden beschikbaar hebben gesteld voor de armste groep Holocaust-nazaten, voor al in Oost-Europa. Uit deze pot zullen nog deze maand de eer ste uitkeringen van tweedui zend dollar worden betaald. Ook de Amerikaanse staat Ca lifornia heeft besloten om, in navolging van New York, geen zaken meer te doen met Zwit serse banken, zolang de zaak van de 'slapende' joodse reke- NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Na in een paar dagen tijd op merkelijke successen te hebben geboekt in de hoofdstad Brazza ville, krijgen strijders van Con go's voormalig militair leider Dennis Sassou Nguesso nu el ders in het land een flinke duw in de rug van Angola. Gisteren namen Angolese soldaten ge steund door tanks de Congolese havenstad Point Noir in, een belangrijk bolwerk van presi dent Pascal Lissouba. Diens re gime lijkt daarmee zo goed als ten einde. De Verenigde Naties en de Verenigde Staten hebben het nieuwe regime al erkend. President Lissouba, die nog in het land zou verblijven, en ri vaal Sassou Nguesso voeren al vier maanden een zinloze oor log. Een conflict over het ont wapenen van privé-legertjes - aan de vooravond van verkie zingen een logische actie - is uitgegroeid tot een bloedige oorlog die al aan duizenden mensen het leven heeft gekost, tienduizenden mensen op de vlucht heeft gejaagd en grote delen van de hoofdstad tot puin heeft gereduceerd. De beschietingen over en weer van eikaars posities hebben maandenlang weinig echt voor deel opgeleverd voor één van de partijen. De impasse is de afge lopen week echter opmerkelijk snel doorbroken door Sassou Nguesso's Cobra-strijders, die na eerst grote delen van de stad te hebben veroverd maandag ook het internationale vliegveld en vervolgens het presidentiële paleis innamen. Gisteren meld den zowel de Cobra's als onaf hankelijke waarnemers dat Brazzaville in z'n geheel in han den van Sassou-Nguesso was gevallen. Na de hoofdstad is nu duidelijk de rest van het land aan de beurt President Lissouba, die in 1992 via verkiezingen de macht over nam van militair leider Sassou Nguesso, had er alle reden toe om begin juni het hoofdkwar tier van zijn rivaal te omsinge len. Eind juli zouden er presi dentsverkiezingen zijn en Sas sou Nguesso's Cobra's hadden aan de vooravond daarvap in het noorden van het land laten zien voor veel ongemak en on veiligheid te kunnen zorgen. De ontwapening van de diverse privé-legertjes (ook de andere politieke leiders hebben ze, na te zijn gevormd tijdens etnische en politieke gevechten ten tijde van parlementsverkiezingen in 1993) had uiteraard al veel eer der moeten gebeuren, maar Lis souba meende, terecht, beter laat dan nooit. Sassou Nguesso verzette zich echter. Hij meende dat Lissouba chaos wilde cre- eren ten einde de verkiezingen uit te kunnen stellen om zo lan ger aan de macht te kunnen blijven. Gevolg was een in snel tempo escalerend conflict, waarin duidelijk werd hoe be langrijk de privé-milities gewor den zijn in Congo's politieke cultuur. De laatste tijd is echter duidelijk geworden dat het allang niet meer de partijlegers alleen zijn die de oorlog bepalen. De voor malige Angolese rebellengroep Unita verleent volgens ingewij den steun aan Lissouba's leger, terwijl Lissouba de Angolese re gering ervan beschuldigd zijn rivaal Nguesso militair te hel pen. Inmiddels is duidelijk dat de combinatie Nguesso-Angole- se regering sterker is dan het duo Lissouba-Unita. Duidelijk is ook dat het Westen opnieuw machteloos is geble ken om het conflict in positieve zin te beïnvloeden. Bemidde lingspogingen van president Omar Bongo van Gabon en VN- afgezant Mohammed Sahnoun hebben alleen maar beloftes voor een wapenstilstand opge leverd, nooit geen staakt het vu ren. Plannen voor een VN-inter ventielege zijn niet verder dan de overlegtafel gekomen. PORTRET: JERZYBUZEK De toekomstige Poolse premier, Jerzy Buzek, was tot voor kort zelfs voor de Polen een grote onbekende. De 57-jarige hoog leraar in de scheikunde uit het Zuid-Poolse Gliwice bekleedde tot nu toe geen enkele politieke functie. Als het parlement met zijn benoeming instemt, is hij de negende minister-president sinds de omwenteling van acht jaar geleden. Buzek werd in 1940 geboren en groeide op in een protestantse gemeenschap, een minder heidsgroep in Polen. Hij stu deerde aan de plaatselijke poly technische school, om daarna te gaan werken bij het schei kundige instituut van de Poolse Academie voor Wetenschap pen. Buzek was in 1980 nauw be trokken bij de oprichting van de vakbond Solidariteit, de eerste vrije bond in het voormalige Oostblok. Toen de organisatie een jaar later werd verboden, bleef de scheikundige één van de leidinggevende figuren bin nen de ondergrondse voortzet ting van Solidariteit. Vooral door die ondergrondse dus on opvallende activiteiten speelde hij in het latere democratische Polen geen politieke rol van be tekenis. Dat Buzek het nu tot premier lijkt te schoppen, dankt hij dan ook vooral aan zijn goede vriend en voorzitter van de Soli- dariteits Alliantie AWS, Marian Krzaklewski. De AWS won de verkiezingen van 21 september en volgens insiders stond Kr zaklewski in het krijt bij Buzek. Het was Buzek die de jonge Kr zaklewski inwijdde in de onder grondse activiteiten van Solida riteit. In vakbondskringen staat de professor te boek als een intelli gente man met een standvastig karakter en een geboren onder handelaar. Die laatste eigen schap zal Buzek hard nodig hebben. Tenslotte liet de moei zame coalitievorming tussen de de AWS en de liberalen van de Vrijheidsunie zien dat de Poolse regering een conflictrijke perio de ingaat. WARSCHAU DPA-AFP BORDEAUX AFP-Rtr-DPA ningen uit de Tweede Wereld oorlog niet is opgelost. Het gaat daarbij om de 'Grote Drie" van het Zwitserse bankwezen, de UBS, Credit Suisse en de SBS, waarvan de gezamenlijke omzet in California de laatste ander halfjaar zo'n twee miljard dollar bedroeg. De Amerikaanse ambassa deur in Bern, Madeleine Kunin, heeft overigens afstand geno men van de sancties, die zij 'on verdiend en te vergaand' vindt gaan gezien 'het duidelijke stre ven van de Zwitserse banken om deze zaak tot klaarheid te brengen'. India schrapt toespraak van Elizabeth II NEW DELHI Rtf De Indiase regering heeft een toespraak geschrapt die de Brit se koningin Elizabeth II zou houden in de stad Madras, hoofdstad van de zuidelijke deelstaat Tamil Nadu. Dat heb ben Britse regeringsfunctiona rissen gisteren gezegd. Het zou niet tot het protocol van de In diase regering horen dat de vor stin in een andere stad dan New Dehli een toespraak houdt. De regering van India heeft de mededeling van de Britten tegengesproken. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken is bij de voorbereiding van het be zoek nooit over een toespraak in Madras gesproken. Het bezoek van Elizabeth en prins Philip roept bij de Indiërs veel emoties op. Dinsdag bracht het paar een bezoek aan de Gouden Tempel in Amritsar. De Britse vorstin weigerde excuses aan te bieden voor het optreden van het Britse leger, dat in 1919 in die plaats het vuur opende op ongewapende Indiase de monstranten. Philip liet vervol gens bij de kranslegging voor de slachtoffers blijken te twijfelen aan het door India genoemde aantal slachtoffers van tweedui zend. Volgens officiële Britse cijfers kwamen 370 burgers om. lijkheid' vormt de medewerking die Papon zou hebben verleend bij de deportatie van ruim 1.500 joden uit Bordeaux. Papon heeft gisteren tegengesproken dat hij bereidwillig meehielp met de deportaties. Hij was diep be droefd door de ellende van de Franse en buitenlandse joden. De ex-minister vindt het schan dalig dat hij als antisemitische collaborateur wordt afgeschil derd. Papon wijst ook elke verant woordelijkheid van de hand voor naar schatting tweehon derd doden die in oktober 1961 in Parijs vielen tijdens en na on geregeldheden over de Algerijn se kwestie. Papon was toen po litiechef van Parijs. Volgens Papon heeft de politie toen he lemaal niemand vermoord en zijn de misdaden begaan door Algerijnse nationalisten. De 87-jarige Franse oud-minis ter Maurice Papon heeft giste ren in de rechtszaal in Bordeaux zijn loopbaan verdedigd. Hij wijst de beschuldigingen, die neerkomen op bereidwillige hulp bij jodenvervolgingen tij dens de Duitse bezetting, fel van de hand. Papon zei dat hij met gevaar voor eigen leven heeft gepro beerd joden te redden toen hij in Bordeaux politiechef was voor het met de Duitsers colla borerende regime van maar schalk Pétain. „Ik heb deporta tie, arrestatie en waarschijnlijk mijn leven geriskeerd door 139 namen van joden van een (Duitse) lijst te schrappen." Een belangrijk onderdeel van de aanklacht tegen Papon 'we gens misdaden tegen de mense- stockholm anp (ATP) bepaald. Dat is een uni versele energiedrager, die van belang is voor de stofwisseling. ATP zorgt er voor dat voeding en zuurstof in energie worden omgezet. Skou wordt onder scheiden omdat hij het ionen- transporterende enzym natri- um-kalium-ATPase heeft on- dekt. De Nobelprijs voor Natuur kunde werd toegekend voor de ontwikkeling van methoden om met behulp van laserlicht ato men te koelen en te isoleren. Het werk van Chu, Williams en Cohen-Tannoudji heeft volgens de Academie bijgedragen aan de kennis over relatie tussen straling en materie. Deze we tenschap kan bijdragen aan de ontwikkeling van meer precieze atoomklokken voor onder meer navigatie in de ruimte. Onderzoek naar de kristalstruc tuur van het energierijke mole cuul ATP en een methode om atomen met laserlicht te koelen, zijn gisteren beloond met de Nobelprijs. De Amerikaan Boyer, de Brit Walker en de Deen Skou krijgen dit jaar de prijs voor scheikunde. De Ame rikanen Chu en Philips en de Fransman Cohen-Tannoudji de Nobelprijs voor natuurkunde. De Koninklijke Academie van Wetenschappen besloot de prijs voor scheikunde te splitsen. De ene helft van de prijs gaat naar Boyer en Walker, de andere naar Skou. Gemeenschappelijk is het onderzoek naar de wer king van enzymen. Boyer en Walker hebben de kristalstruc tuur van adenosintriphosophat londen «afp Leonardo da Vinci is niet de uitvinder van de fiets. De te kening van een tweewieler op een van zijn manuscripten zou het werk zijn van een Ita liaanse monnik uit de jaren zestig. De schets van de fiets, compleet met trappers en ketting, is in 1974 ontdekt op een dichtgeplakt vel papier dat aan Da Vinci had toebe hoord. Destijds werd aange nomen dat het getekend was door een leerling, op basis van een verloren gegane schets van de meester zelf. Kunsthistoricus Pedretti van de Universiteit van Cali fornia zegt de schets al in 1960 te hebben bestudeerd, toen hij de vastgeplakte vellen mocht onderzoeken. Hij zag wel twee cirkels en een paar strepen erdoor, 'maar niets dat op een fiets leek'. De Duitse onderzoeker Les sing gelooft dat de Italiaanse monniken die het manuscript in de jaren zestig hebben ge restaureerd, deze ruwe schets hebben bijgewerkt. „Nie mand heeft ooit de echtheid ervan in twijfel getrokken", zei hij tegenover het blad New Scientist Magazine.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7