Schenken aan dronken mensen wordt strafbaar Alleen bij Libertel: alle lokale telefoontjes tijdens Piekuren voor half geld. Tweestrijd over voer in papegaaienbranche Binnenland VVD'er wil stoppen met gedoogbeleid Varend paleis Het woord telegram is niet van iedereen Oude methode nieuw op anti-conceptiefront Libertel Life Europa dreigt slecht varkensbeleid af te straffen IDERDAG 16 OKTOBER 1997 abant wil grip op waterhuishouding jch Noord-Brabant probeert meer grip te krijgen op het ervan het grond- en oppervlaktewater. De doelstellingen jn waterhuishoudingsplan van enkele jaren geleden zijn >ehaald. Daarom heeft de provincie nu een nieuw plan op- I jid. Maatregelen zijn dringend nodig om te voorkomen dat [ovincie onherstelbaar verdroogt. Uitgangpunt blijft dat er meer water mag worden opgepompt dan in 1987. Hoewel reeks van maatregelen er inmiddels toe heeft geleid dat der grondwater is verbuikt, is in 1994 nog altijd 23 miljoen eke meter teveel opgepompt. De provincie wil nu snel nieu- aanvullende afspraken maken om het gebruik van bodem- er nog verder te verminderen. •entse Statenzaal vervuild met asbest N. De Statenzaal van het Provinciehuis in Assen is gisteren oten wegens verontreiniging met asbest in de dakopbouw. zogeheten spuitasbest, dat 25 jaar geleden boven het pla- d is aangebracht als isolatiemateriaal, laat los. In de zaal zelf geen asbestdeeltjes gevonden. Desondanks heeft de provin- na overleg met de arbeidsinspectie besloten de zaal buiten ruik te stellen. Dat geldt ook voor de aangrenzende Ont- jstzaal. Vandaag wordt de lucht in de zalen een aantal uren [gebroken onderzocht op de aanwezigheid van asbestdeel- Het is nog niet bekend hoeveel het verwijderen van het as- tgaat kosten en hoeveel tijd ermee is gemoeid, is nog niet end. iegveld Beek moet lawaai beperken jAAG» Vliegveld Beek dreigt de lawaaigrenzen dit jaar te ichrijden en moet maatregelen treffen om dat tegen te Dat schrijft de Rijksluchtvaartdienst (RLD) aan de directie, üenst vindt de maatregelen die de luchthaven zelf heeft rgesteld onvoldoende. De RLD vraagt de luchthaven nu om epaalde tijdstippen sommige typen vliegtuigen te weren, indien zouden banen beschikbaar moeten worden gesteld rnog 'ruimte' is binnen de geluidszone. De vakbond De jvreest voor de werkgelegenheid als aan de RLD-eisen dtvoldaan. De Unie verwijst naar de soortgelijke problema- bij Schiphol, waar luchtvaartmaatschappijen dreigen te ver dien wegens de strenge geluidsnormen. ilitie arresteert vijf NEC-supporters 10; De politie heeft deze week vijf supporters van de voet- dub NEC aangehouden op verdenking van openlijke geweld ig en mishandeling van Vitesse-supporters op 27 septem- Drie mannen die maandagmorgen werden aangehouden, na verhoor weer in vrijheid gesteld. Dinsdag werden twee uien gearresteerd. Zij zitten nog vast. De politie sluit niet uit er nog meer aanhoudingen volgen. Op 27 september vielen •supporters op een parkeerplaats langs de A73 ter hoogte Venray een bus met Vitesse-supporters aan. De Nijmegena- waren de bus met auto's gevolgd. Ze sloegen in op de Arn- nmers, waarbij drie personen gewond raakten. De ruiten en iren van de bus werden beschadigd. eertien jaar voor medepleger moord haag» Een 31-jarige Rotterdammer is gisteren wegens be- kenheid bij de moord op een plaatsgenoot door het ge- ïishof in Den Haag veroordeeld tot veertien jaar gevangenis- f. Het hof acht bewezen dat de man samen met een 43-jarige ere man het slachtoffer op 8 februari 1995 in het Belgische m heeft gewurgd. De Rotterdammer zou de spartelende be- van het slachtoffer hebben vastgehouden. De twee hadden slachtoffer naar België ontvoerd om hem te dwingen een ild aan een derde te betalen. Toen de man het geld niet bij kreeg, werd hij gewurgd. De 43-jarige man kreeg onlangs lien jaar voor de moord. Een medeplichtige kreeg drie jaar Hij had alleen aan de ontvoering meegedaan. cht jaar cel wegens moord op portier De rechtbank in Assen heeft gisteren twee mannen van ;n 26 jaar veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De twee oten volgens de rechtbank in de nacht van 19 óp 20 april een jarige portier in Emmen met een geweer dood. De officier ijustitie had tegen beiden negen jaar cel geëist wegens ord. Het motief is altijd vaag gebleven. Volgens een van de oordeelden waren ze bang voor de portier, nadat ze met een de wiet hadden gestolen uit de boerderij van de portier in As- i. De portier zou hebben gedreigd dat hij de daders van kant imaken. De 28-jarige man heeft toegegeven dat hij de portier nacht als eerste in de rug heeft geschoten. Over het tweede, üe schot in de nek, dat ongeveer een minuut later viel, blijft luidelijkheid bestaan. Beide verdachten hebben altijd ont- iddat zij het het hebben afgevuurd. den haag anp WD-Europarlementariër Wiebenga vindt dat Nederland zich geen alleengang kan veroorloven met het gedogen van softdrugs, en dat ons land zich op het gebied van drugsbestrijding moet aansluiten bij de strenge landen van Europa. Wiebenga deed zijn oproep bij de overhandiging van zijn bundel 'De ondergang van het avondland?' aan directeur Van den Berg van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Volgens Wiebenga is het gedogen van softdrugs strijdig met internationale verdra gen. Hij signaleert dat Nederlandse ge meenten veel last hebben van drugstoeris me. Bovendien maakt de overheid zich on geloofwaardig. „De overheid is de allereer- eemshaven Het lijkt het trappenhuis van een futuristisch kantoorgebouw, maar het is toch echt de opgang van een schip. Gisteren konden belang stellenden in de Groningse Eemshaven een kijkje nemen in een van de grootste cruise-schepen ter wereld. Rederij Celebrity Cruises hield open dag op de Mercury, die 1.870 passagiers en 909 bemanningsleden kan bergen in 935 hutten op vijftien dekken. foto anpmarcel antonisse Borst komt ook met maatregelen voor verkoop alcopops Kroegbazen en discotheekhouders die alcohol blijven schenken aan mensen die al dronken zijn, kunnen bin nenkort rekenen op een fikse boete. Minister Borst van volksgezondheid gaat de bestaande regelgeving zodanig aanscherpen dat dronkenschap in horecagelegenheden beter wordt tegengegaan. Ook komt ze met maatregelen voor de verkoop van mixdrankjes en alcoholhoudende li monades, de zogenoemde 'alcopops', in supermarkten. sterker dan drank?'. De cam pagne treedt in de voetsporen van de bekende slogan 'Drank maakt meer kapot dan je lief is', en richt zich vooral op jonge- den haag anp De minister wil zo de agressivi teit 'zoals we die de laatste tijd helaas veel hebben gezien' ver minderen. Borst deed haar uit spraken bij de presentatie van de landelijke campagne 'Ben jij De minister zei gisteren bij de start van de voorlichtingscam pagne dat de huidige code, die het doorschenken bij dronkaards verbiedt, niet werkt. Borst constateert dat de horeca bij een systeem van zelfregule ring kennelijk niet in staat is om excessief alcoholgedrag tegen te gaan. Borst kondigde ook maatre gelen aan tegen de zogenoemde alcopops. Deze populaire alco holische drankjes die specifiek op de jeugd zijn gericht, staan in sommige supermarkten nu nog naast de frisdrank. De mi nister vindt dat ze daar niet thuishoren. Verder moet op al copops komen te staan dat er alcohol in zit. Jongeren weten nu niet hoeveel alcohol ze bin nen hebben na een alcopop. Adjunct-directeur A. Rensen van Koninklijk Horeca Neder land geeft toe dat de code tot zelfregulering nog niet bij alle cafés goed werkt. Maar de code wordt volgens hem de laatste jaren steeds beter nageleefd. In elk geval kan het alcoholpro bleem niet worden opgelost door wettelijke maatregelen. Hij vindt dat Borst daarmee de situ atie simplificeert en beschuldigt de minister van effectbejag met de verkiezingen in het verschiet. ste die zich aan haar eigen wetten zou moe ten houden", zo zei hij. Wiebenga erkende dat Nederland het op het gebied van het zorgbeleid veel beter doet dan andere landen. Bij een harmoni satie van het drugsbeleid op Europees ni veau zouden andere landen dan ook de be handeling van drugsverslaafden van Neder land moeten overnemen. amsterdam anp Koninkljke PTT Nederland (KPN) heeft doodnormale woorden als telegram, post kantoor. semafoon ooit gede poneerd als merknamen. Daarmee monopoliseert het bedrijf stukjes taal die van ie dereen zijn. stelt Vrijmerk. De stichting dreigt KPN met een proces als het zijn claims niet laat vallen. J. Budding (bestuurskundi ge) en M. Kat (journalist), die onlangs Vrijmerk hebben op gericht. ergeren zich dood aan bedrijven die voor de hand liggende en beschrij vende taaluitingen monopoli seren door ze te laten regi streren bij het Benelux Mer kenbureau. Met hun stichting strijden ze tegen de depone rende bedrijven, en vóór de vrijheid van taalgebruik. KPN werd hun eerste doel wit: dinsdag ontving de direc tie een brief met de somme ring een tiental merknamen door te halen. Het bedrijf heeft wel 2.000 merken gede poneerd. Kat: „Het gaat vol gens ons om alledaagse taal uitingen die tot het publieke domein behoren." Als de PTT de merken niet vrijwillig doorhaalt, sleept Vrijmerk het bedrijf voor de Haagse rech ter. KPN is niet erg onder de in druk. „Ze zijn bij ons aan het verkeerde adres. Als ze vinden dat het merkenrecht niet goed is geregeld, moeten ze zich richten tot de wetgever", oppert een woordvoerder. „Nu worden wij aangepakt voor iets dat alle bedrijven doen. Bovendien, als wij een merk niet registreren, doen anderen het." Sinds 1 januari 1996 kan het Merkenbureau elk depot weigeren van een merk dat te beschrijvend is of te zeer voor de hand ligt. Daarvóór was het bureau 'lijdelijk'; alle mer ken konden zonder meer worden gedeponeerd. Volgens K. Becks van mer kenbureau Markgraaf is niet op voorhand te zeggen of de rechter Vrijmerk in het gelijk stelt. „Als een op zich be schrijvende naam, zoals bij voorbeeld Bon Bon Bloc, een maal is ingeburgerd, is hij merkenrechtelijk beschermd. Het is de vraag of dat met een woord als gelukstelegram ook het geval is." Becks herkent het pro bleem wel: „Bedrijven heb ben al snel de neiging om uit commercieel oogpunt hun product een vrij beschrijven de merknaam te geven. Wij adviseren ze dan een minder beschrijvende naam of zelfs een fantasienaam te gebrui ken. omdat dat een sterker merk oplevert." 'Personabepaalt onveilige dagen amsterdam anp Voor de oudste methode van het voorkomen van zwanger schappen, de periodieke ont houding, bestaat binnenkort een hulpmiddel: 'Persona'. Met dit apparaat waarin een compu tertje is ingebouwd, kunnen vrouwen dagelijks hun cyclus testen. Het apparaat geeft 'veili ge' en 'onveilige' dagen voor de geslachtsdaad aan. Daarbij moet wel rekening worden ge houden met een foutmarge van zes procent. Het bedrijf Unipath, dat een vestiging in Nederland heeft, brengt het apparaat op de markt voor een bedrag van on geveer 200 gulden. Volgens sexuoloog R. van Lunssen van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam, is Persona slechts een uitkomst voor een kleine groep vrouwen. „De fout marge is vrij hoog, ongeveer vergelijkbaar met dat van een condoomgebruik en van het pessarium. Statistisch gezien is Persona vijftien keer onveiliger dan de pil." Vrouwen die niet zwanger willen worden, maar 'voor wie de wereld niet vergaat als het wel gebeurt', kunnen wel veel aan Persona hebben, aldus Van Lunssen. „En misschien is het ook een uitkomst voor stellen die altijd een condoom gebrui ken, maar af en toe zonder wil len vrijen." Van Lunssen liet het apparaat testen door vrouwen in zijn om geving. „In het begin geeft de computer veel onveilige dagen aan. Na verloop van tijd bereikt het apparaat zijn maximale nauwkeurigheid, doordat het het lichaam leert kennen via de opgeslagen gegevens." Dat vrouwen dagelijks even een stokje in hun urine moeten houden, bleek volgens Van Lunssen niet zo bezwaarlijk. Hij verwacht dat Persona in som mige landen wel een uitkomst is. „Vooral daar waar de ge loofsvoorschriften andere anti conceptie verbieden. Iedereen dit Libertel Regiovoordeel: standaard bij uw Personal abonnement. al abonnement af- beste GSM r e belt u dcx n Liberie .kri|j»t Rcgiovoordeel. Da; 'ar u ook bent in Nederland - iedereen in de regi idem Piekuren (08.00 - 19.00 uur) voor slechts f 0,75 Dat is de helft van het nationale Picktanef, van h< «abonnement Personal of Personalis. Bovendien aanschaffen van een Personal abonnement op h< werk van Nederland (test ona(hankeli)k ut) nu ti|dcli)k nog voordeliger. 17 november een Libertel Personal abon- ontvangt de eerste 3 maanden f 33.33 per p de factuur. Iedereen die al een Personal et Reginvoordeel heeft, kri]gt natuurlijk utomatisch dit lagere tarief. Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. Op je leven geschreven. Europese Commissie overweegt deel van financiële steun terug te trekken na kritiek op aanpak pest den haag gpd De Europese Commissie over weegt een deel van haar finan ciële steun voor de bestrijding van de varkenspest van Neder land terug te vorderen. Het da gelijks bestuur van de Europese Unie reageert daarmee op een kritisch rapport van vier veteri naire deskundigen over de Ne derlandse aanpak van de dierenziekte. Minister Van Aartsen van landbouw komt binnenkort met een antwoord. Het rapport, dat de vier Eu ropese inspecteurs in opdracht van de Commissie opstelden, is nog niet gepubliceerd. Wel is het onlangs besproken in het Permanente Veterinaire Comi té, waarna delen ervan zijn uit gelekt. De inspecteurs conclu deren dat de Nederlandse dien sten die betrokken zijn bij de bestrijding van de varkenspest RW en /MD nogal eens langs elkaar heen werken. Daar door heeft de ziekte zich meer dan noodzakelijk verspreid. Belangrijk punt van kritiek is ook de opkoopregeling van de varkens, waar de EU aan mee betaalt. Volgens het inspectie rapport hebben de Nederlandse taxateurs de prijzen van de die ren vaak te hoog vastgesteld, waardoor er teveel is uitbetaald. Daarnaast leidde het vervoer van de opgekochte dieren soms tot verdere verspreiding van de gevreesde ziekte, wat nieuwe aankopen weer noodzakelijk maakte. Van Aartsen krijgt nog de mo gelijkheid te reageren, maar di plomaten in Brussel achter de kans klein dat Europese Com missie haar mening zal bijstel len. Dat betekent dat de Com missie een deel van haar geld zal terugvragen om het effect van de buitensporige taxaties teniet te doen. Om welk bedrag het gaat is nog niet bekend, maar diplomaten houden reke ning met 'tientallen miljoenen guldens'. De EU heeft tot nog toe ruim twee miljard gulden aan Nederland betaald om de varkenspest-epidemie in te dammen. Van Aartsen neemt waar schijnlijk eind deze maand een besluit over het fokverbod voor varkens. Als uit de screening van de varkensbedrijven blijkt dat de varkenspest onder con trole is, kunnen de beperkende maatregelen worden versoepeld of afgeschaft. „Het fokverbod hoort daar ook bij", aldus een woordvoerder van het ministe rie. Het ministerie is nog druk be zig met een zogenaamde tus- senscreening van alle varkens bedrijven. Alle bedrijven wor den hierbij gecontroleerd op de aanwezigheid van varkenspest. De laatste weken is het aantal nieuwe gevallen tot één per week beperkt gebleven. rotterdam gpd Slecht voer of een commercieel trucje om een bepaald type voedsel te slijten? In de papegaaienwereld is een twee strijd ontbrand. Medewerker N. Schoemaker van de Utrechtse Uni versiteit schokte liefhebbers van de pra tende vogels door te melden dat pape gaaien veel te vroeg sterven als gevolg van jarenlang slecht voer eten. In plaats van na tachtig jaar, vallen ze hier ge middeld al na tien tot vijftien jaar van de stok, vertelde hij De oorzaak: ze krij gen veel te vet eten binnen en weinig tot geen mineralen en vitafnines. Schoemaker kan het weten, want hij krijgt jaarlijks vijfhonderd zieke dieren binnen bij de Utrechtse kliniek voor ge zelschapsdieren. Tachtig procent daar van is ziek door verkeerd eten, consta teert hij. Het gevolg zijn ziekten die uit eenlopen van schimmelinfecties tot veerahvijkingen. Ook vallen de dieren door kalkgebrek letterlijk van hun stok je. Schoemaker vermoedt dat de dieren ziek worden omdat het echte 'za'adjun- kies' zijn. Papegaaien pikken de lekker ste dingen uit hun voedsel en laten de minder lekkere hapjes gewoon liggen. Gevolg is dat hun dagelijks menu bijna alleen uit zonnebloempitten bestaat, relatief vette zaden die onvoldoende vi tamines en mineralen leveren. T. van Meegen, de oprichter en voorzit ter van de Stichting Nederlandse Op vang Papegaaien in Veldhoven, moet schamper lachen om de stelling van de universiteitsmedewerker. Van Meegen heeft er slechts twee woorden voor: pu re commercie. „Het verbaast mij niet dat die meneer dat roept." vertelt hij. „Laat ik nou toevallig weten dat een vriend van hem uit Meppel speciaal pa- pegaaienvoer uit de Verenigde Staten importeert. Harrison-food heet dat spul. De volgende stap zal wel zijn dat alle vogels dit voer moeten gaan gebrui ken om oud te worden." Schoemaker erkent dat hij op goede voet staat met de importeur, maar dat doet volgens hem niets af aan zijn be toog. „Mijn verhaal wordt ondersteund door andere wetenschappers. Up een congres in Hannover bestond onlangs algemene overeenstemming over de kwaliteiten van dit nieuwe, uitgebalan ceerde voedsel. Dat is geen reclame voor Harrison-food, want er komen ook andere merken met dit product op de Nederlandse markt. De wetenschapper kan zich de weer stand tegen dit voer wel een beetje in denken. „Kwekers hebben er een hekel aan. Het is hard voedsel, de dieren moeten het leren eten. Maar internatio naal leert de ervaring dat de kweekre- sultaten verbeteren." Volgens Van Meegen van de Papegaai- enopvang is voor papegaaien niet ge zond voedsel de belangrijkste voor waarde om een mooie leeftijd te halen, maar meer beweging. „Papegaaien moeten de ruimte krijgen. Ze zitten nu vaak in kooien van veertig bij veertig. Dat is niet goed. Ze moeten kunnen be wegen, de wind en regen voelen. Een tuin is prima, maar als je ze binnen op sluit, worden ze hartstikke kierewiet en vet als varkens. En net als mensen die te weinig lichaamsbeweging krijgen, schieten ook papegaaien in de stress." F. Rueb, verzorger in Diergaarde Blijdorp, vindt ook dat voedsel niet de oorzaak hoeft te zijn van het eventueel vroege overlijden van vogels. „Je kunt al jaren kant-en-klaar voedsel kopen voor papegaaien met daarin alle nodige stof fen. Ie hebt zelfs seizoensgebonden voedsel. Als je ze daarnaast nog een stukje appel, sinaasappel of banaan geeft, krijgen ze alles wat ze nodig heb ben binnen. Als ze alleen maar vet spul eten en niet bewegen, kunnen ze inder daad ziek worden." Volgens Van Meegen is de door Schoemaker genoemde leeftijd van 80 jaar bovendien voor veel beesten te hoog gegrepen. Van Meegen: „Er is on langs een mevrouw in Frankrijk 120 ge worden, maar dat betekent niet dat jij of ik dat ook worden. De gemiddelde leeftijd van papegaaien ligt ergens tus sen de 30 en 40 jaar. Er zijn er wel die ouder worden, maar dat zijn vaak vo gels in een glazen kooi, waar echt geen bacterie of virus binnenkomt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5