Mishandeling eist veertig kinderlevens Binnenland Dode das tegen asfalt Plan voor afschaffen ziekenfonds gekraakt Ouderen eisen regels voor versterving Irene Moors Nederland wil toevloed Irakezen bij bron aanpakken JNDERDAG 16 OKTOBER 1997 )ntsnapping uit Van Mesdagkliniek n ringen Twee TBS-gedetineerden zijn gisteravond ontsnapt tde zwaar beveiligde Van Mesdagkliniek in Groningen. Een H lekactie in de omgeving leverde niets op. Het tweetal was van- t> orgen nog steeds voortvluchtig. Volgens de politie zijn de annen rond tien uur gisteravond over de muur van de kliniek klommen en vervolgens door de gracht gezwommen op weg iar de vrijheid. De politie heeft de omgeving uitgekamd met gk ihulp van honden, maar dat leverde niets op. In de Van Mes- y igldiniek worden plegers van zware geweldsmisdrijven ge- vongen psychiatrisch behandeld. - inhoudingen in ontsnappingszaak rrARD* De politie heeft, naar nu pas blijkt, maandag drie Til- jrgers aangehouden wegens betrokkenheid bij de mislukte ltsnappingspoging vorige maand uit de Sittardse gevangenis eGeerhorst. Een politiewoordvoerder wilde verder geen nade- igegevens verstrekken over de rol van het drietal bij de fatale [«snapping per helikopter. Op 18 september probeerde een lervaren helikopterpiloot uit Bussum een Colombiaanse [Ugsbaron uit de gevangenis te halen. Bij die poging stortte de jliop de luchtplaats van De Geerhorst neer en ontplofte. De s loot, die eerder met de Colombiaan gevangen zat, kwam daar- j om het leven. )lifant ongedeerd na eten paraplu imen De 31-jarige vrouwtjesolifant Annabel uit het Noorder ierenpark in Emmen heeft het afgelopen weekeinde een para- ju verorberd, maar ze maakt het verder goed. Verzorgers wer en zondag gewaarschuwd door bezoekers dat de olifant een araplu in haar slurf had en opat. Een dag later werden metaal- >sten in het gras gevonden en eergisteren zat er parapluzeil in epoep van Annabel. Volgens directeur Hiddingh van de die- intuin is het vrijwel zeker dat Annabel alleen de stof heeft op- jgeten. „Ze heeft langdurig op het ijzerwerk lopen kauwen, aar olifanten zijn ijselijk voorzichtig, blijkbaar kreeg ze het niet uk tussen die grote molenstenen en heeft ze de stukjes metaal eer uitgespuugd." iegrafenis net zo populair als crematie msterdam Evenveel mensen willen worden begraven als ge- iemeerd. Uit een onderzoek van het Nipo in opdracht van de k èreniging van Natura Uitvaartverzekeraars blijkt dat leeftijd aarbij geen rol speelt. Een ruime meerderheid van de onder- raagden heeft een uitvaartverzekering. Leeftijd en inkomen leien een belangrijke rol bij de beslissing een dergelijke verze- •ring af te sluiten. Toch heeft 51 procent van de personen van I jaar of jonger een uitvaartverzekering. Bij personen van 60 j" aren ouder ligt dat op 77 procent. Bijna driekwart van de n iensen uit de laagste inkomensklasse heeft zijn uitvaart verze- ™rd. in de hoogste welstandsklasse is dat 55 procent. I Aanleunwoning voor oudere homo sterdam Minister Borst legt vandaag in Amsterdam de eer steen voor aanleunwoningen die speciaal bedoeld zijn voor udere homo's. De zeven woningen komen bij het bejaarden- M uis De Rietvinck. Het is volgens directeur Wessels voor het ia: erst dat er ouderenwoningen bestemd voor lesbische vrouwen e nhomo's van de grond komen. Wessels hoopt dat dergelijke zo oorzieningen in de toekomst niet meer nodig zijn. ia! Angel uit conflict NS-verkeersleiding rrechtDe angel is uit het conflict over de hoge werkdruk bij verkeersleiding van de Nederlandse Spoorwegen (NS). Het ersoneel heeft gisteren 'constructief overleg' gevoerd met de ïanager van de regio Midden. Daarmee werd voldaan aan het timatum dat het personeel had gesteld. Een dreigende staking vrijwel zeker van de baan. NS erkennen dat er met de invoe- igvan het nieuwe moderner verkeersleidingssysteem, het zo- inaamde VPT (Vervoer Per Trein), van alles mis is en dat het te ng heeft geduurd. ïeen steun bij aankoop veilige auto in haag» De fiscaal vriendelijke behandeling van nieuwe per- iii Dnenauto's zal beperkt blijven tot voorzieningen die het brand- h tofverbruik beperken, en dus niet gaan gelden voor veiligheids- oorzieningen als bijvoorbeeld airbags. Dat schrijft minister Jor- tsma aan de Tweede Kamer in haar antwoord opvragen over r verkeersveiligheid. De bewindsvrouw stelt een belastingdou- le eurtje in het vooruitzicht voor cruise control (de automobilist a an zelf een snelheidsbegrenzer bedienen) en de econometer ie ervoor zorgt dat de motor zuiniger met de benzine omgaat. Weekmakers moeten uit speelgoed uswuk Staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid gaat dé oeveelheid weekmakers in plastic speelgoed aan wettelijke renzen binden. Uit Deens onderzoek blijkt dat schadelijke stof- n vrijkomen uit babybijtringen die van zacht PVC zijn ge naakt. In Zweden, Griekenland, Denemarken en Italië zijn de ijtringen daarom al verboden. De Inspectie voor de Gezond- eidsbescherming kon in juni van dit jaar nog niets in het Ne- erlandse speelgoed ontdekken dat acuut gevaar opleverde, laar Terpstra wil nu toch een Warenwetregeling invoeren. Ze enadrukt dat ze niet al het PVC-houdend speelgoed wil beper- en. Het gaat alleen om speelgoed met weekmakers, die het peelgoed zachter en buigzaam maken. 112-centralist neemt loopje niet mobiele beller assen/gieten gpd De 43-jarige E. Wijngaard uit Stadskanaal is boos op de alarmcentrale 112 omdat deze een noodoproep van hem in eerste instantie niet serieus nam. De man haalde gisteren een bewusteloze bejaarde \touw uit een poel bij het rivier tje de Hunze in Drente. Hij bel de met zijn mobiele telefoon het alarmnummer 112, maar de centralist reageerde daarop met de mededeling 'Ga maar fiet sen'. Pas een volgende oproep had succes. Enige tijd later arriveer den de politie en een ambulan ce. De vrouw werd gereani meerd en overgebracht naar een ziekenhuis. „Maar in de tussentijd is er onnodig veel kostbare tijd verloren gegaan", stelt Wijngaard. De man wilde gisteren gaan vissen en had zich aan de oever van de Hunze bij Gieten geïn stalleerd. Op dat moment werd hij door twee meisjes gealar meerd dat er iets raars in de na bij gelegen poel zou drijven. Het bleek te gaan om een nog onbe kende vrouw van circa 70 jaar. Het is de politie nog niet duide lijk hoe zij te water was geraakt. „De centralist heeft de oproep om hulp niet goed gehoord", zegt woordvoerder Scholing van de Drentse meldkamer na het afluisteren van de band met de binnengekomen boodschap pen. Hij heeft waarschijnlijk aangenomen dat het zoveelste kind voor de grap had gebeld en reageerde daarom met de op merking dat de beller maar moest gaan fietsen." Volgens Scholing kan de miscommuni catie een gevolg zijn van het ge bruik van een mobiele telefoon. Dit levert wel meer technische problemen en onverstaanbare boodschappen op. De Stadskanaler overweegt een aanklacht tegen de meldka mer in te dienen. Scholing: „Wij nemen nog contact met hem op en proberen hem uit te leggen hoe de vork in de steel zit." Spinozaprijs voor drie wetenschappers amsterdam anp Als de laatste spreker sterft, sterft er een taal. Dat gebeurt el ke twee weken en de frequentie wordt steeds hoger. Waarschijn lijk overleeft minder dan 10 pro cent van de talen de komende eeuw. Met de twee miljoen gulden die de Leidse hoogleraar Kort- landt gisteren in Amsterdam ontving voor de Spjnozapremie, wil hij een bijdrage leveren ta len te redden. Niet het Chinees of het Sanskriet, maar het Tochaars, het Tangoet en het Lepcha. Kortlandt is hoogleraar in de Balto-Slavische Taalkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden en was in het museum New Metro polis een van de drie weten schappers die de prestigieuze onderscheiding van de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) kreeg. De andere gingen naar kankeronderzoeker Pinedo (Vrije Universiteit Amsterdam) en de scheikundige Van Santen (Technische Universiteit Eind hoven). Zij ontvingen ieder vier miljoen gulden. NWO noemt hun onderzoek baanbrekend. A73-00ST? HOU TOCH OP! &HÈ&3 &nri i - -7 H ;V*iV T'-A-' ■■■■■",- 7 77* den haag» gpd Minister Borst van volksgezondheid moet oude ren snel vertellen wat versterving precies inhoudt en richtlijnen opstellen voor de arts. Dit schrijft de Unie KBO in een brief aan de bewindsvrouwe. De unie. de grootste ouderenorganisatie, maakt zich zorgen over de onrust die onder ouderen is ontstaan door de publiciteit rond versterving. De Unie KBO meldt dat op afdelingsvergade ringen steeds vaker vragen worden gesteld over versterving. Veel ouderen gaan ervan uit dat ter minale patiënten door beëindiging van de behan deling verhongeren en verdrogen, zegt beleids medewerker Maud Oltshof. „Ze doen maar", luidt een veel gehoorde klacht. In werkelijkheid gaat het over het stopzetten van de medische behandeling. In een voorlich tingscampagne zou het ministerie dit verschil moeten duidelijk maken om daarmee onterechte onrust weg te nemen. Door alle publiciteit ont staat onder bejaarden steeds vaker een negatief Tenminste veertig kinderen tussen de nul en achttien jaar zijn vorig jaar overleden als gevolg van kindermis handeling. Dit blijkt uit een onderzoek onder alle huis artsen en kinderartsen in Nederland, uitgevoerd door de Universiteit van Utrecht. den haag gpd-anp Het aantal sterfgevallen kan in werkelijkheid nog hoger liggen. Dit komt doordat artsen mis handeling of ernstige verwaar lozing niet altijd herkennen en ten onrechte een natuurlijke dood vaststellen. Het kan ook zijn dat de arts handelt uit loya liteit met de ouders. Bovendien wordt niet altijd een arts inge schakeld, bij een duidelijk mis drijf handelt de politie de zaak af. De Werkgroep Meldpunt Kin dermishandeling heeft om het onderzoek verzocht. Staatsse cretaris Terpstra (welzijn) heeft de resultaten vandaag gekregen. Terpstra noemt het hoge aantal afschuwelijk en zegt toe het ad vies over te nemen om in elke provincie of regio rond een gro te stad een meldpunt voor kin dermishandeling te openen, „leder kind dat wordt mishan deld en dus ook ieder kind dat ten gevolge daarvan overlijdt, is er immers één te veel", aldus Terpstra. Wie vragen heeft, een geval van mishandeling vermoedt in zijn omgeving, of direct een ge val wil melden moet gemakke lijk terecht kunnen bij een zoge heten centraal Advies- en Meld punt Kindermishandeling. Dat moet in ieder geval herkenbaar zijn en gemakkelijk te bereiken. Proeven met enkele van derge lijke meldpunten zijn succesvol gebleken. Op dit moment komen mel dingen van kindermishandeling onder meer binnen bij de poli tie, de kinderbescherming of bij vertrouwensartsen. De Tweede Kamer heeft een paar jaar gele den al gevraagd om een duide lijke aanpak. De bedoeling is dat de meldpunten in heel Ne derland bereikbaar zijn via hel zelfde gratis telefoonnummer. Huisartsen vrezen kostenstijging den haag anp roermond» Wat voor sommige mensen een feestje was, was voor de actiegroep Das en Boom maar een treurige gebeurtenis. Tijdens de opening van het voorlichtingscentrum Rijksweg 73 van Rijkswaterstaat giste ren in Roermond, werden doodgereden dieren symbolisch ter aarde besteld door Das en Boom. Want meer asfalt betekent volgens de actiegroep meer dode dieren. foto anp bas ruttf.n 'Ze doen maar', denken veel bejaarden beeld over het medisch handelen in de laatste fa se van het leven. Vorige week werd bekend dat jaarlijks rond tienduizend mensen overlijden omdat zij geen voedsel en vocht meer krijgen toegediend. In ruim de helft van de gevallen \indt de versterving plaats in een verpleegtehuis. In de overige geval len besluiten specialisten en huisartsen de be handeling te staken. Uit het onderzoek van de Vrije Universiteit Am sterdam en de Erasmus Universiteit in Rotterdam blijkt verder dat in slechts een beperkt aantal ge vallen de familie van de patiënt door de behande lend geneesheer werd genegeerd. Ook daarover wil de Unie meer duidelijkheid. De ouderenbond venvacht van minister Borst dat zij op korte termijn de voonvaarden vaststelt waaronder tot verstening kan worden overge gaan Hierin moet met name de regel worden vastgelegd dat zonder toestemming van de pa tiënt en/of diens venvanten niet tot verstening mag worden besloten. De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) ziet niets in het plan van de werkgeversvereni ging VNO-NCW om het zieken fonds af te schaffen en mensen zich zelf te laten verzekeren bij een particuliere verzekeraar. De LHV vindt dat de huisarts in het verplichte verzekeringspakket hoort te zitten. „De huisarts is de poortwachter tot de gezond heidszorg. Als mensen direct naar een specialist gaan, schie ten de kosten voor de zorg om hoog", zegt woordvoerder Wou ters. D66 keert zich ook falie kant tegen het voorstel van Agent geeft les in geweld en schiet in muur eindhoven anp Tijdens een gastles op het Pen- ta College in Eindhoven is gis teren het pistool van een poli tieagent afgegaan. De agent verzorgde een gastles die on der meer ging over geweld en het politiewerk. Daarbij wilde hij zijn wapen demonstreren. Door een fout tijdens de vaste procedure voor het ontladen van zijn pistool ging het wapen af. De agent had uit voorzorg een vei lige positie en richting geko zen, zodat de kogel in de muur schoot. Niemand raakte ge wond. Het is normaal dat agenten met geladen wapen de klas ingaan, zegt de politie. VNO-NCW. Kamerlid Van Box tel vreest dat mensen die min der goed bij kas zitten, zich niet voldoende verzekeren, zodat ze met de gebakken peren zitten als er een ongeluk gebeurt. Van Boxtel presenteerde eerder deze week een eigen plan voor een kleiner maar rechtvaardiger zie kenfonds. WD-Kamerlid Kamp zegt in een reactie dat het VNO-NCW- plan 'in de richting gaat zoals ook wij denken'. In afwachting van de presentatie van het ver kiezingsprogramma van de WD, maandag, wil ze verder niet in detail treden. Lid WRR: Geen gezeur over betalen EU arnhem anp Het is onverstandig van de Ne derlandse regering om zo'n stampei te maken over het feit dat Nederland meer geld betaalt aan de Europese Unie dan dat het ontvangt. Dit 'gezeur' over de netto-betaling werkt rem mend op de Europese integra tie. Dat heeft professor Rabbin- ge van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). gisteren gezegd op een symposium in Arnhem. De PvdA'er Rabbinge vindt het onzin dat minister Zalm van financien de discussie over het netto-betalersschap heeft aan gezwengeld. „Straks krijgt Ne derland compensatie, en gaan andere lidstaten zeuren." lax. snelheid an 30 scheelt egentig doden jhaag anp tbreiding van gebieden in de bouwde kom waar hoogstens nig kilometer mag worden reden kan, afhankelijk van de jze van uitvoering, het aantal rkeersslachtoffers met 25 tot procent verminderen. Nu Hen jaarlijks ongeveer 150 do- n in de betreffende gebieden raken er 2.500 mensen zoda- gewond, dat ze opgenomen iden in een ziekenhuis. Minister Jorritsma meldt deze batting van de Stichting We- nschappelijk Onderzoek Ver- ersveiligheid (SWOV) in haar tvvoord op vragen vanuit de Wer. Ze kan niet aangeven Kveel doden en gewonden er brder zullen vallen bij invoe- 'g van een 60-kilometergrens 1 wegen buiten de bebouwde m met weinig verkeer. Het ligt in de bedoeling dat er *ds meer 30-kilometerzones men en dat uiteindelijk alleen de zogeheten verkeersaders de bebouwde kom harder ag worden gereden. De 30-ki- netergebieden worden zoda- •ngericht, dat harder rijden e'voor de hand ligt. 18-19 oktober op 18 oktober om 14.00 uur én... nog véél meer... o.a.: Springkussen - Draaimolen - Mini-Kermis Circus Instuif - Goochel- Robo-Act Mime - Orikadabra Papiertheater Clownsteam 0RATIS TOEGANG SCHIPHOL PLAZ A De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gaat samen met Turkije probe ren de mensensmokkel vanuit het noorden van Irak effectiever aan te pakken. „Turkije is bereid de samen werking met Nederland op dit terrein te intensiveren. Nederland werkt aan de oprichting van een speciaal politie team dat zich met deze mensensmok kel gaat bezighouden,", zegt plaatsver vangend directeur Bos van de IND. den haag henk van de poll De topambtenaar van Justitie is net te rug van een speciale missie naar Tur kije. De IND maakt zich ernstige zorgen over de sterk toegenomen stroom (eco nomische) vluchtelingen uit voorname lijk Noord-Irak. .Als het in dit tempo doorgaat komen we eind dit jaar uit op tegen de 11.000 Iraakse asielzoekers, te gen 4.000 vorig jaar", aldus Bos. Die situatie dreigt nog zorgelijker te worden als Duitsland, dat tot augustus al 11.000 Iraakse asielzoekers kreeg te verwerken, zijn coulante houding laat varen. „En daar zijn Sterke aanwijzin gen voor," stelt de IND-directeur. „Er circuleert al een Duits ambtsbericht dat aangeeft dat mensen in Noord-Irak een tamelijk veilig heenkomen kunnen vin den." Als Duitsland zich strenger opstelt, neemt de toeloop naar Nederland nog verder toe, verwacht hij. „Dit soort aan tallen kan Nederland niet blijvend in zijn eentje verwerken. Voeg daaraan toe dat Irakezen proberen zo snel mogelijk hun familie te laten overkomen, en je praat over een factor drie tot vijf ho ger." Met een streng toelatingsbeleid, waarbij onder meer de taalanalyse wordt toegepast om pseudo-Irakezen te ontmaskeren, wil de IND verzekeren dat Irakezen die met recht asiel aanvra gen, ook altijd de Nederlandse bescher ming krijgen. In de Volkskrant van van daag wordt de toestroom van het aantal nep-Irakezen door hulpverleners en IN- D'ers overigens gerelativeerd tot slechts een paar procent. Bos vindt het van het grootste belang dat Den Haag razendsnel werk maakt van een eigen ambtsbericht over Noord-Irak. Uit gesprekken die hij met de VN-vluchtelingenorganisatie UNH- CR heeft gevoerd, komt naar voren dat slechts 23 procent van de asielvluchte lingen uit Noord-Irak die in Turkrije asiel aanvragen als bona fide wordt er kend. De organisatie die voor Turkije de asielaanvragen behandelt, heeft zelf drie posten in Irak en is zo goed in staat de vluchtverhalen te controleren. De Nederlandse delegatie heeft de Turkse autoriteiten gevraagd een missie naar Noord-Irak te mogen sturen. Tur kije heeft nog geen ja gezegd, maar de kans op toestemming zou groter wor den als het om een diplomatieke missie gaat. kreeg Bos te horen. De Nederland se ambassadeur in Turkije heeft zich al bereid verklaard de missie te leiden. Bos toont zich optmistisch over een be tere samenwerking met de Turken om de mensensmokkel vanuit Noord-Irak en omringende landen te bestrijden. „Turkije geeft een hoge prioriteit aan de drugsbestrijding, maar de Turkse auto riteiten hebben zich bereid verklaard op politiegebied nauwer samen te werken om mensensmokkelorganisaties aan te pakken. In Nederland wordt inmiddels gewerkt aan de oprichting van een spe ciaal politieteam om de mensensmok kel vanuit Noord-Irak te onderzoeken. Ook is Turkije geïnteresseerd in trainin gen van het luchthavenpersoneel om vervalste documenten op te sporen." De immigratiedienst heeft voorts aan wijzingen dat rond Istanbul verzamel plaatsen zijn ingericht, waar grote groe pen vluchtelingen wachten op verder transport richting Europa. Bos wil dat de Nederlandse ambassade snel wordt versterkt om onderzoek te kunnen doen naar deze schimmige opvangcentra. Acht van de tien asielzoekers uit Noord- Irak wil naar Nederland of Duitsland. Een deel probeert vanuit Turkije via Griekenland. Italië of Albanië de EU in te komen. Een ander deel wordt in vrachtwagens vervoerd naar Kiev of Bulgarije om vervolgens via het voor malige oostblok West-Europa binnen te komen. Slechts een klein deel probeert rechtstreeks via een internationale luchtvaartverbinding naar het rijke wes ten te komen. Voor het eerste deel van de route wor den de vluchtelingen door de zogehe ten 'reisagenten' voorzien van veelal vervalste papieren. Deze documenten 'verdwijnen' op het moment dat men de Europese Unie binnenkomt, zo is de ervaring van de IND. „Nederland en Duitsland zijn voor asielzoekers uit Irak bijzonder aantrekkelijk wegens de gega randeerde (tijdelijke) verblijfsstatus en de mogelijkheid hun familie te laten óverkomen", zegt Bos. Voor Irakezen die hun zinnen op ons land hebben ge zet is de route via Italië en Frankrijk de snelste verbinding. Maar Frankrijk is blijkbaar in staat veel van deze Irakezen in het grensgebied met Italië tegen te houden, stelt Bos vast. Zij worden teruggestuurd omdat zij geen geldige reispapieren hebben en in Frankrijk geen asiel willen aanvra gen. Hij weet echter niet wat Italië ver volgens met de terugestuurde asielzoe kers doet. „We weten niet of zij vervol gens in Italië asiel aanvragen, maar wij hebben de indruk dat veel van deze Irakezen toch weer op één of andere manier in Nederland aankomen. Om meer inzicht in de Italiaanse houding te krijgen is de Nederlandse ambassade in Rome gevraagd de zaak te onderzoe ken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3