Ik viel vorig jaar veel te vroeg aan' Oranje weet niet meer hoe te verliezen Sport Arjan van Heusden in het doel van Oxford dankzij Grobbelaar Villeneuve dreigt laatste GP te missen door beroep NDERDAG 16 OKTOBER 1997 chef willem spierdijk, 071-s356464, plv -chef rob onderwater i te sterk voor De Sleutels Ln» De zaalvoetballers van De Sleutels hebben gisteravond Jjnig plezier beleefd aan het duel met Bax. De Voorhouters Len in de Drie Oktoberhal met 2-12 te sterk voor de eerste di- fconist uit Leiden. Door blessures konden de Leidenaars nau- Eijks een volwaardig team op de been brengen. Met vier inval- iwas De Sleutels geen partij. Bij rust leidden de Voorhouters jnet 1 -5. Edwin Toet was vier maal succesvol voor Bax. De an- je doelpunten kwamen op naam van Mohammed Bougrine ie maai). Hans van Leeuwen (twee maal), Kees van Tongeren, nnie Koet en Martien Bax. Voor De Sleutels scoorden Siem n der Linden en Ton de Rooy. Drie Oktober verloor gister- jnd met 4-3 van PEC Den Haag. Voor de Leidse hoofdklasser jorden Abdel Maatoug en Steven van Daalen (twee maal). sper Skibby weg bij TVM cteren Jesper Skibby dient zijn contract bij TVM niet uit. De jarige Deen verlaat na dit seizoen de wielerformatie van Cees em. Een jaar eerder dan contractueel was vastgelegd. In 1998 Jt Skibby voor de nieuwe Deense ploeg Jack Jones. iai erzin toch op jacht naar uurrecord bdeaux Evgeni Berzin doet toch een poging het werelduurre- rd op de baan te verbeteren. Vorige week twijfelde de Rus nog irk na zijn tegenvallende prestatie tijdens het WK tijdrijden. )tim fz'n va^ zondag op de houten piste van Bordeaux het wereld record van Chris Boardman aan. De Brit legde op 6 septem- vorig jaar in één uur 56,375 kilometer af. leiden willem spierduk De Alphense keeper Arjan van Heusden staat tijdelijk in het doel van Oxford United. De voormalig doelman van ARC, RCL en de w Noordwijk is door zijn club Port Vale uitgeleend. Van Heusden heeft zijn tijdelij ke aanstelling feitelijk te danken aan Bruce Grobbelaar. De voor malig doelman van Liverpool zou voor vier weken plaats ne men onder de lat van Oxford. Hij haakte af toen hij een betere aanbieding kreeg van Sheffield United. „Je moet een beetje geluk hebben in je leven", vindt Arjan van Heusden. De keeper leek een uitzichtloos seizoen tege moet te gaan op de bank bij Port Vale, z'n derde jaar in En geland zonder basisplaats. Twee weken geleden meldde zich een andere eerste-divisonist voor Van Heusden. Oxford United zocht een stand-in voor de ge blesseerde eerste doelman Phil Whitehead. Van Heusden deed meteen de eerste wedstrijd van zich spre ken. Tegen Bradford stopte hij een penalty' waardoor de stand 0-0 bleef. Alleen tegen Stockport moest Oxford een nederlaag in casseren. Dinsdagavond loodste de doelman zijn club de volgen de ronde van de League Cup in door tegen Tranmere Rovers een strafschop te stoppen. „Oxford United is een mooie club", vindt Van Heusden. „De club is bekend omdat John Al- dridge, de Ierse international, er jaren speelde. Die man is hier een levende legende. Het leuke was dat hij als coach van Tran mere Rovers door Oxford uit de beker werd gestoten. Oxford probeert volgens de voormalig doelman van het Ne derlands amateurelftal verzorgd voetbal te spelen. „Maar als dat niet lukt gaat de bal met een lange haal naar voren. Dan spe len we echt Engels voetbal. Van Heusden is voorlopig in bezit van een contract voor een maand. Dat betekent dat er voor hem in elk geval nog wed strijden tegen Middlesbrough en Birmingham City op het pro gramma staan. Of zijn verblijf na die tijd wordt verlengd, is nog onzeker. „Het kan zijn dat de genezing van de blessure van Whitehead nog meer tijd vergt. Maar misschien speel ik over twee weken weer bij Port Vale. Zelf ga ik daar wel van uit." Het is Van Heusden tot nu toe niet gelukt een basisplaats bij 'Vale' te veroveren. Vorig jaar stond hij wel enkele weken in de basis van de Engelse eerste- divisionist. Toen de resultaten Arjan van Heusden. van de club uit Stoke-on-Trent tegenvielen, besloot manager FOTO ARChllf i adrid bezorgt Gijon zesde nederlaag jongelingen bezorgden J Madrid gisteren de volle fct in de uitwedstrijd tegen Érting Gijon. Morientes (21) laul (20) maakten de doel- ten. Real bleef op vijf pun- van Barcelona, dat dinsdag 1-0 won op Mallorca. ijon leed de zesde opeenvol- de nederlaag, de ploeg staat op de laatste plaats. Trainer ceda, die eerder deze maand un, wacht een zware taak de club in de Primera Divi- i te houden. Valladolid, dat woensdag ook puntloos was, i met 3-1 bij Deportivo La una. De Joegoslaaf Peternac maakte twee doelpunten. Celta de Vigo, dat na vijf wed strijden de tweede plaats met Real Madrid deelde, verloor met 2-1 van Real Sociedad. Twee van de drie treffers waren, on bedoeld, van eigen makelij. Lo- ren (Sociedad) scoorde in de 40ste minuut voor Celta, Djoro- vic (Celta) in de 60ste minuut voor Sociedad. Kovacevic maakte in de 70ste minuut de 2-1, uit een strafschop. Atletico Madrid behaalde een simpele overwinning op Meri- da, 4-0. De Italiaan Vieri opende kort voor de rust de score. In de tweede helft maakten Kiko, Ju- ninho en Jose Mari het krachts verschil duidelijk. )iro' niet afwijzend over Groningen ran/groningen cpd directie van de Giro d'Italia lift geen onoverkomelijke be- Iren om de start van de Itali- Ise wielerronde in 2002 in Iningen te laten plaatsvin- Giro-directeur Carmine tellano heeft dit afgelopen ;k tijdens het WK wielrennen Sabastian, aan UCI-voor- er Hein Verbruggen laten en. Verbruggen zit in de ';groep die de Giro-start r Groningen wil halen, e Martinistad is enige tijd den een lobby begonnen de Giro-start in 2002 te or- iseren. „De heer Castellano de zich volgens Verbruggen gevleid door de belangstel van Groningen en is bereid over een gesprek aan te gaan. Volgens hem zijn er op voorhand geen onoverkomelij ke bezwaren tegen een start in Nederland. We zijn in elk geval van harte welkom in Milaan", aldus Marten Kastermans, eveneens lid van de werkgroep. Op 21 november reist een Groningse delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente, het bedrijfsleven en de KNWU, naar Milaan om met de Girodirectie de onderhande lingen te openen. In dat weekeinde is de-pre sentatie van het schema voor de Giro 1998, die vanuit het Franse Nice wordt weggeschoten. Gro ningen wil die gelegenheid be nutten zich daar ten overstaan van pers en genodigden te pre senteren als mogelijke start plaats voor de Giro van 2002. Ostrava Jan Siemerink is in de eerste ronde van het toernooi van Ostrava uitgeschakeld. De Rijnsburger verloor van de Kroaat Goran Ivanise vic (op de foto in actie) met 5-7 6-3 6-3. Siemerink moet zaterdag proberen zich te kwalificeren voor het toernooi van Stuttgart. Daar haalde hij vorig jaar de halve finales. Mocht de Rijnsburgse tennisser zich niet plaatsen voor het hoofdtoernooi dan valt hij uit de top-honderd van de we reldranglijst. FOTO RTR entjens wil Brinta Beach Classic nu wel eens winnen rdwuk/scheveningen rvan der hulst s een mes door de boter lt, stuurt olympisch kam- n Bart Brentjens zijn itainbike bij de uitwate- ssluis van Katwijk door het 'ezand. Bij een willekeurige st was het stuur al drie keer telgeklapt en de rit geëin- met een hap in het zand. Brentjens is het kinder- „Berg af is het goed te m, maar als je omhoog wilt ït je toch van de fiets", zegt ïtjens onder de warme alkachels van een Scheve restaurant. winnaar van Atlanta, die rtief gezien een dramatisch oen doormaakt, heeft zo- het parcours verkend voor derde editie van de Brinta ch Classic. Een 56 kilometer ige strandrace voor moun- ibike's die op zondag 26 ok- wordt verreden en bad- tsen als Scheveningen (start iish), Katwijk en Noordwijk ;rpunt Langevelderslag) jdoet. Brentjens die in voor- ide wedstrijden tweemaal [tweede over de meet kwam, 'pt in deze race nog iets van verloren beschouwde 'en goed te maken. df verlangt Brentjens daar naar een 'selectief par- „De looppassages zijn r de wegrenners toch het ïilijkst. Daar moesten zij vo- jaar afhaken." Maar dan 't het strand er wel anders iggen dan gisteren. De sterke oding van de laatste dagen 'ft voor een stevige bodem °tgd. Moeiteloos bereikt tntjens op weg naar Langer- derslag een snelheid van 40 j* "neter per uur. Gelijktijdig n trokken uit Scheveningen ar- frc *tt de mountainbiker n- this enkele minuten later de begeleidingswagen die 1 m het verkeer moest men- I L Van enige tekening op het I icht is geen sprake, slechts Benkei zweetdruppeltje ver- ^lt inspanning. „De Brinta Beach Classic is een leuke wedstrijd, lekker re laxed", zegt Brentjens, die dit seizoen wel anders heeft mee gemaakt. De doelen die hij zich zelf stelde (goede prestaties in Tour de France en op het WK) kon hij door mentale druk niet waarmaken. Brentjens geeft toe dat hij moet wennen aan de fa- vorietenrol waarmee hij na de Olympische Spelen werd opge zadeld. „In de Tour de France liep ik dan wel een blessure aan mijn stuitje op, maar in de eer ste etappe die ik won had ik al een slecht gevoel. Mentaal ben ik dit seizoen gewoon niet zo ver. Ik heb steeds de drang ge had mezelf te willen bewijzen, maar door zenuwen blokkeerde mijn lichaam voor belangrijke wedstrijden. De Olympische Spelen is iets om je als sporter helemaal op voor te bereiden. Na de gouden medaille wil je je dan gaan bewijzen. Iedereen komt opeens naar je toe en vraagt hoe het gaat en wat ik denk dat 't wordt tijdens een ra ce. Misschien heb ik inderdaad moeite met de favorietenrol." Brentjens heeft het zeker niet een jaartje rustiger aangedaan. „Ik denk dat ik er het afgelopen jaar nog wel harder voor heb getraind. Toen ging het ook echt goed." Fysiek lijkt Neer- lands beste mountainbiker dan ook klaar voor de Brinta Beach Classic. Een wedstrijd die hij, ondanks de korte historie seri eus neemt. „Na het nationale kampioenschap is het voor ons toch de belangrijkste wedstrijd in Nederland." Een koers ook waarin hij zijn krachten kan meten met Lennie Kristensen (winnaar Tour de France), Hen- rik Djernis (tweede WK), Rune Hoydahl, wegrenners zoals Ma rio Cippolini en Peter Lutten- berger en de wielrenners van de Rabobank, die de afscheidswed- strijd van Erik Breukink komen opluisteren. Het zijn diezelfde wegrenners die Brentjens op voorhand niet uitsluit voor de eindzege, zeker niet als het strand zo hard en breed is als gisteren. „Bij het mountainbiken is het veel meer draaien en keren. Hier rijd je lange rechte stukken op het strand. Iedereen die hard kan fietsen, kan hier voorin meeko men en de jongens die het WK op de weg hebben gereden zijn toch in vorm", tipt Brentjens renners als Leon van Bon, Mi chael Boogerd en Erik Breukink. Zelf lijkt de olympisch kam pioen geleerd te hebben van de fouten die hij vorig jaar in de Brinta Beach Classic maakte. Met windkracht 9 op de kop verkoos Brentjens het om bij de waterkering in Katwijk er alleen vandoor te gaan. „Stom, ik ging gewoon te vroeg in de aanval. En dan houd je het niet als ze achter je kop over kop gaan rij den." Hij verspeelde daarbij te veel kracht om Marcel Gerritsen in de laatste meters van de overwinning af te houden. Tijdens zijn verkenningstocht besefte Brentjens nog maar eens dat hij zo lang mogelijk zijn gedtild moet bewaren. „Vanaf de waterkering zie je Scheveningen liggen, maar dan is het nog 15 kilometer. Het lijkt wel of de pier niet dichterbij wil komen." munchen rtr/afp Jacques Villeneuve dreigt niet alleen de twee WK-punten van Japan te verliezen. De Canadees riskeert zelfs ge schorst te worden voor de laatste, beslissende Formule I-race op 26 oktober in Jerez. Die waarschuwende taal sprak de voorzitter van de In ternationale Automobiel Fe deratie (FIA), Max Mosley, gisteren tijdens een congres in München. In nauwelijks bedekte ter men raadde de jurist de Willi- ams-renstal af in beroep te gaan aanstaande dinsdag om de twee in Suzuka vergaarde punten te behouden. „Dan riskeert hij ook een schorsing voor de Grand Prix van Euro pa", waarschuwde Mosley. „Ik kan me voorstellen dat het bij puntenverlies blijft als Williams het beroep intrekt." Villeneuve werd tijdens de vrije trainingen in Japan ge diskwalificeerd omdat hij na een ongeluk van Jos Verstap pen de gele vlaggen had ge negeerd. Door in beroep te gaan verhinderde Williams dat een voorwaardelijke schorsing effectief werd. Dank zij een vijfde plaats bleef de Canadees leider in de tussenstand om de we reldtitel met één punt voor sprong op de Duitser Michael Schumacher, die de race in Azië won. Mosley gelooft niet dat het WK achter de groene tafel wordt beslist, maar hij meen de wel dat de FIA moet reage ren om geloofwaardig te blij ven. Hij had er begrip voor dat Villeneuve zo hard moge lijk wil rijden. „Maar onze taak is de veiligheid en het le ven van de coureurs zo opti maal mogelijk te garande ren", oordeelde de Brit. „Villeneuve bracht niet alleen zijn eigen leven, maar ook dat van de baancommissaris sen en collega's in gevaar." John Russ om de andere doel man Paul Musselwhite zijn plaats i geven. het doel weer terug ti Hockeyers Spanje revancheren zich Ineengedoken zat hij, als een dood vogeltje, aan dc raamkant van de spelersbus. Een knik met zijn hoofd 'nee' - was alles wat hij kwijt wilde. Met een draaiende walkman op z'n hoofd verkoos Erik Jazet de eenzaam heid van de muziek. Omdat hij zich beroerd voelde, ver nederd, beschuldigd van een groot aandeel in de met 5-2 verloren wedstrijd tegen Spanje tijdens het toernooi oir de Champions Trophy. Waardoor Nederland de finalt van het zeslandentoernooi in Adelaide zo goed als zekei misloopt. adelaide pauline blom gpd-verslaggever De laatste man, met vier jaar basisplaats-ervaring in Oranje op zak, werd door bondscoach Roelant Oltmans gisteren tien minuten voor rust uit het veld gehaald. Zijn blik - vragend, wenkbrauwen omhoog - zei veel. Zo niet alles. Want de rest van het stormachtig verlopen duel kwam de Bloemendaler niet meer van zijn plaats. „Dat wist ik op het moment dat ik hem wisselde", zou Oltmans la ter uitleggen. „Voor 'Jas' was de wedstrijd op dat moment voor bij. Daar ken ik hem goed ge noeg voor", doelde dc Oegst- geestenaar op het gebrek aan mentale veerkracht bij Jazet. De 135-voudig international werd - bij een 2-0 achterstand - geslachtofferd, als voorbeeld ge steld. In een periode dat. op Wouter van Pelt na, dc gehele Nederlandse achterhoede rijp was voor een wissel. De beide Spaanse doelpunten kwamen voort uit persoonlijke fouten; van Jazet, en van Jeroen Del- mee, die de wedstrijd op de li bero-positie uitspeelde. De twee stonden model voor de zwakke start van titelverdediger Oranje tijdens de reprise van de olym pische Finale (3-1), ruim een jaar geleden. „Je faalt als team", erkende Oltmans, die de gebles seerde Leo Klein Gebbink in de verdediging node miste. „Maar Jazet speelde tot vier keer toe de bal uit op een manier die niet kon. Dus hoefde ik niet zo lang na te denken over wie ik naar de kant zou halen." Hoe opmerkelijk ook, Olt mans haalde even later zijn ge lijk. Na het vertrek van Jazet krabbelde Nederland aanvanke lijk langzaam op. In drie minu ten tijd bracht Teun de Nooijer Oranje terug in de wedstrijd. De handige aanvaller scoorde 2-1 uit de rebound van een door Bram Lomans slap ingeschoten strafcorner. En tekende kort daarna voor de gelijkmaker, na dat een door Lomans onder schepte pass via Marten Eikel boom voor zijn voeten beland de. In plaats van opgelucht ademhalen, ging de olympisch kampioen direct op jacht naai meer en kreeg een counter on de oren. Die klap kwam Oranje niei meer te boven. In de tweede helft knokte de ploeg aanvanke lijk voor wat het waard was Maar toen een doelpunt uit bleef, en Spanje nog eens twee keer scoorde, ontaardden on derlinge irritaties in scheldpar tijen op de scheidsrechters. Ui tingen van onvrede van een vei wende selectie. Want Nederlanc is het verliezen verleerd. Na eer seizoen vol hoofdprijzen, inclu sief olympisch goud en dc Ghampions Trophy vorig jaai december in India, kwam de klap gisteren in het schilderach tige The Pines' hard aan. De teleurstelling was groot Niet alleen bij Erik jazet. „Ieder een is nu zwaar gefrustreerd" sprak aanvoerder Stephan Veer over de stemming in de selectie „Met dit team is zoveel meei mogelijk." Ook Bram Lomani deelde in de malaise. De al- strafcornerspecialist ingehuur de HGC'er werd van zijn vaste stek op de bank geplukt om Ja zet te vervangen. En had me twee assists en een aantal kiene onderscheppingen geen slechte avond. „Maar ik speel liever nie en win, dan andersomstelde de lange verdediger. „Het ginj wel aardig, maar dat telt niet ah je verliest. Dat is inderdaac wennen, ja. Ik geloof dat ik it twee jaar tijd twee keer verlorer heb met deze ploeg. Van Duits land, dat is alles." Door het onverwachte verlie: is Oranje afhankelijk van d< prestaties van met name Duits land, met het oog op een plek it de eindstrijd zondagmiddag Vanavond wacht de ploeg eer ongetwijfeld warm onthaal ir The Pines, wanneer het nog on geslagen gastland Australië d< tegenstander is. „We hebber morgen (vandaag, red.) veel on over na te denken", keek Olt mans vooruit naar het voor Ne derland cruciale duel. Puntver lies betekent immers definitievi uitschakeling en een deceptii van ongekende omvang. „Later we maar hopen dat het gewoor 'one of those games', één var die wedstrijden was." Kritiek op olympisch kunstgras adelaide gpd De kritiek op de nieuw aangelegde kunstgrasmat in het hockey- stadion in Adelaide wordt steeds ernstiger. Nadat al eerder de Duitse bondscoach Paul Lissek zijn ongenoegen had geuit over het wateringestrooide veld, was het gisteren Oranje-bondscoach Roelant Oltmans die zich opwond over het terrein waarop de Champions Trophy wordt afgewerkt. „Het oppervlak is verschrikkelijk", aldus Oltmans, die zijn se lectie gisteren acht strafcomers zag verprutsen. „Het veld is hob belig en de bal stuitert voortdurend, waardoor het tempo van de wedstrijden te laag ligt. En het stoppen van de corner is boven dien een crime." De bondscoach ontplofte bijna toen hij hoorde dat het veld straks tijdens de Olympische Spelen van Sydney van dezelfde kwaliteit zal zijn. „Dat moeten ze dan direct veranderen." Cy nisch; „Of de Aussies moeten juist willen dat we in 2000 niet uit de strafcorner scoren."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27