SPORT Olsen krijgt het moeilijk SV raakt verder achterop na remise tegen Roda JC k tovenaar puft \u in 'De Vliert' De Graafschap sluit Ibrahim in de armen rademark rslaggever ranje zakt vier plaatsen QHt Het Nederlands voetbalelftal is door de teleurstellende zaterdag in Amsterdam tegen Turkije op de wereldranglijst alct naar de achtste plaats. Oranje stond in september op de de FIFA samengestelde ranking nog vierde. Brazilië voert ijst aan voor Spanje. jertien miljoen voor Italiaanse titel frAN» Het behalen van de nationale voetbaltitel in Italië wordt ncieel aantrekkelijker. De landskampioen verdient 14 mil- i gulden. De Italiaanse bond verhoogde het prijzengeld om joep om een Europese liga te doen verstommen. De clubs in Serie A hebben dit en volgend seizoen ongeveer 650 miljoen den te verdelen. Dat geld komt binnen dankzij de tv-rechten de gokindustrie. lartak Moskou toch door ckou Spartak Moskou heeft zich alsnog geplaatst voor de •de ronde van het UEFA-bekertoernooi. De Russische ploeg gisteren thuis met 5-1 van FC Sion. De eerste wedstrijd was jr de Europese voetbalunie nietig verklaard omdat de doelen doskou niet de vereiste afmetingen hadden. De Nederlandse lidsrechter René Temmink kon gisteren zelf constateren dat it nu wel op de vereiste hoogte van 2,44 meter lag. avanelli in Italiaanse selectie g^EULEDe Italiaanse bondscaoch Cesare Maldini heeft Fabri- Ravanelli opgeroepen voor de WK-kwalificatiewedstrijden la- deze maand tegen Rusland. De speler van Olympique Mar- l)e maakte geen deel uit van de ploeg die zaterdag na de 0-0 en Engeland rechtstreekse plaatsing misliep. ottingham Forest wil plek Anderlecht pingham Nottingham Forest heeft bij de UEFA het verzoek ediend Anderlecht de volgende keer dat het zich plaatst voor Europees bekertoernooi te mogen vervangen. De UEFA nt het voorstel in beraad. De UEFA schorste Anderlecht voor i jaar Europees voetbal. Dat was de straf voor het omkoop- andaal uit 1984. Toen 'leende' de Belgische club scheidsrech- Muro (uit Spanje) geld nadat Anderlecht met 3-0 van Not- jham had 'mogen winnen. leveland Indians in World Series imore Cleveland Indians heeft vannacht de World Series ïkbal bereikt. De plo'eg komt daarin vanaf komend weekein- uit tegen de Florida Marlins. Cleveland versloeg in de zesde dstrijd van de finale van de American League Baltimore Orio- met 0-1. Daardoor kwam de stand in de best-of-sëven reeks 1-2 voor Cleveland. Een attractieve wedstrijd was FC Utrecht tegen Heerenveen (2-4) zeker, maar daar had de thuisploeg na afloop niets aan. Voor de zesde keer dit seizoen zat Utrecht zonder punten. Het goede spel ten spijt. Heerenveen was aanvanke lijk beduidend beter dan Utrecht, dat in de beginfase zonder vertrouwen speelde. De ploeg had ontzag voor het vreemdelingenlegioen van Foppe de Haan. Het snelle spel van de Friezen leverde enkele kansjes op, waarbij de eerste grote mogelijkheid meteen resulteerde in een tref fer opleverde. Topscorer El Khattabi van Heerenven maakte zijn vijfde van het sei zoen. De andere clubtopscorer in het veld, Decheiver, gaf ant woord met zijn zesde sei zoensgoal, een toevalstreffer. Utrecht toonde vanaf dat mo ment echter meer lef en begon zowaar aardig te spelen. Een nieuwe achterstand, doelpunt Samardzic, deerde de ploeg niet. Van Mol maakte twee mi nuten later al weer gelijk. Dat echter niet iedere Utrechter vertrouwen had ge kregen, bewees middenvelder Robbemond enkele minuten voor rust. Vrij liep hij op doel man Vonk af, maar hij gleed op knullige wijze uit. Direct na de aftrap van de tweede helft verraste de talentvolle aanval ler Van Nistelrooij de verdedi ging van de thuisploeg. Na een vlotte combinatie tikte hij bin nen, waardoor Heerenveen voor de derde maal op voor sprong kwam. De efficiency van de bezoe kers bleek doorslaggevend. Heerenveen benutte de kan sen, waar Utrecht dat naliet. El Khattabi maakte na 65 minu ten zijn tweede van de wed strijd. I)c Graafschap - Sparta De aanhang van De Graaf schap heeft Ali Ibrahim weer in de armen gesloten. Het puntenverlies tegen Sparta werd door de enthousiaste fans in Doetinchem voor lief genomen, nadat de Ghanees na een half jaar afwezigheid wegens twee gebroken nek- wcrvels zes minuten voor het einde zijn rentree op de Vijver berg maakte. Ibrahim kon in de weinige minuten dat hij speelde de overwinning voor het team van Fritz Korbach niet meer binnenhalen. Ibrahim begon gisteren op de bank. In de spits kreeg Ger ritsen de voorkeur, omdat Ibrahim nog teveel ritme mist. De van Helmond Sport geko men aanvaller kreeg al vroeg in de eerste helft enkele kan sen, maar miste ze. Gerritsen was echter kort voor de rust toch de gevierde man toen hij de gelijkmaker achter zijn naam zette. Sparta had al na acht minu ten de leiding genomen door een afstandspegel van Groe nendijk, waarbij doelman Oly- slager te laat in de hoek arri veerde. De gelijkmaker van Gerritsen viel op liet best denkbare moment en gaf De Graafschap zoveel moraal dat Viscaal de ploeg direct na de rust naar een voorsprong leid de. Hij omspeelde doelman lansen op een mooie manier. Toch ging er een punt mee naar Rotterdam. Drie minuten na de tweede treffer van De Graafschap maakte (aliens weer gelijk. Hij kon vrij intik ken, nadat Van der I^ian de bal breed legde. Gerritsen ver dween na ruim zeventig minu ten met een gekneusde rib middels een brancard van hel veld, Nok was zijn vervanger. In blessuretijd voorkwam Oly- slager een zege van Sparta door een inzet van Renfurm te keren. RKC-NEC RKC en NEC hebben gisteren in Waalwijk niets achterwege gelaten het publiek een saaie, slaapverwekkende avond te bezorgen: 0-0. De zorgenkind jes uit de eredivisie verhulden geen moment voor de toe schouwers waarom zij in de onderste helft van de eredivi sie huizen. RKC had negentig minuten zogenaamd een overwicht, dwong de Gelderse ploeg in de verdediging en daar had het elftal van trainer Calderwood weinig bezwaar tegen. De Nij meegse ploeg voelt zich in een defensieve rol bepaald niet ongelukkig. In afwachten en loeren op de uitbraak zijn ze experts. De thuisclub drong aan, maar slaagde er niet eni ge kansen van belang te cre- eren. NEC wél, Schultz schoot in het zijnet, Koning schoot van dichtbij tegen het heen van doelman van Dijk en Van Eijkeren van afstand in de handen van de RKC-keeper. RKC was aanvallend te zwak om NEC te verontrusten. Van Diemen schoot wel een keer toevallig tegen Roorda op, maar op dat moment zong het publiek al hatelijk „Slaap kind je, slaap." Ajax wint nog wel van NAC: 1-0 verslaggever heeft de rijen weer gesloten. Aan de voor- ïd van de ontmoeting met Roda JC (2-2) had Advocaat nogal wat binnenbrandjes te blus- Het probleem rond Georg Koch loste zichzelf maar de uitlatingen van Zeljko Petrovic en, al, Luc Nilis hadden in Eindhoven voor on- gezorgd. Bovendien moest de Hagenaar met zwaar gehavende selectie naar Kerkrade. PSV etien selectiespelers. „Vooral daarom ben ik dat we hier overeind zijn gebleven." Ivocaat had de afgelopen dagen nogal wat te raten. Vooral in de affaire Nilis moest Advo- alle zeilen bijzetten. De Belgische aanvaller sprak vorige week vlak voor de interland I Wales, openlijk over een vertrouwensbreuk tus sen hem en Advocaat. Nilis had in Barcelona wil len spelen, hoewel de spits allesbehalve fit is. De zaak werd in de afgelopen dagen bijgelegd. Advo caat: „Ik wil er niet veel over kwijt. Wat ik wel vreemd vind, is dat de bondscoach mij niet heeft geïnformeerd dat hij van plan was Nilis te selec teren. We hadden voor die week een heel pro gramma uitgestippeld. Maar de zaak is in elk ge val uit de wereld." Met Petrovic wordt vandaag gesproken, nadat hij onomwonden had laten we ten PSV in december te verlaten. Met tien corners zette PSV voor rust in Kerkra de de toon. Roda JC, dat tot dusver dit seizoen onevenwichtige indruk maakte, zwalkte nerveus over de eigen grasmat. Zelfs de voorsprong bleek voor de bij vlagen apathische Limburgers geen steun in de rug. Lawal dolde Petrovic en Vampeta op de achterlijn, kreeg de bal bij de tweede paal, waar Peeters Vrede bediende: 1-0. PSV liet zich niet van de wijs brengen. De ge lijkmaker, twee minuten later, was vooral de ver dienste van Tomek Iwan. De Pool begint lang zaam maar zeker zijn vorm te benaderen die hem twee jaar geleden een transfer van Roda JC naar Feyenoord opleverde. Iwan ontfutselde Stephan 't Hart op eigen helft de bal. ging een een-twee aan met Wim Jonk, waarna Peter Möller als eind station fungeerde. Het was de eerste competitie treffer van de Deen, die PSV twee weken geleden in Camp Nou ook al een punt bezorgde. Na de rust, toen het duel opleefde en bij vlagen grimmige trekjes vertoonde, hield PSV het hoofd koel. Dat deed niet Nikola Damjanac, de Joego slavische clown onder de Limburgse lat. Kort na rust liet Damjanac de bal kinderlijk door de be nen glippen bij een vrije trap van Nilis. Hoewel de Joegoslaaf meer dan eens voor komische tafe relen zorgde, kwam de thuisploeg toch nog op gelijke hoogte. De valpartij van Van Houdt was in de ogen van scheidsrechter Van Dijk goed voor een strafschop. André Ooijer, nog steeds in beeld in Eindhoven, benutte het buitenkansje. Roda: Damjanac; 't Hart. Senden, Vrede en Van Haaren: Van der Luer, Doomernik, Ooijer en Lawal; Van Houdt en Peeters. PSV: Waterreus; Vampeta, Stam, Fabcr en Numan; Stinga, Jonk, Petrovic en Iwan; Möller en Nilis (69. Brug gink). de twee doelpunten FC Den Bosch veerden ze relijks op. Honderden loord-supporters waren avond maar voor één man de Vliert gekomen, en niet de eenentwintig figuranten de Bossche FC en tegen- der Dordrecht'90 (2-2). lef, Jozsefü' klonk het bij Iduring bij de rentree van lud-Feyenoorder in Neder ig Die zelfs twee jaar na zijn tieid uit de Kuip de stelling nstraft dat het Rotterdamse ien import-voetballers maar ilijk aan de borst drukt, at is het toch dat tientallen moord-aanhangers al op nsdagochtend - getooid geïmproviseerde tove- 'shoedjes - door de binnen- van Den Bosch doet slente- lozsef-toerisme. Een magie het nieuwe Vliert-stadion lig laat vollopen met drie- «nd toeschouwers. Door- !s zijn er amper tweedui- t plaatsen bezet bij de FC de strenge bovenmeester Zwamborn. Maar door één He Magyaar waren de tribu- gisteravond beter gevuld gemiddeld en was het T- met zijn markante hoofd t nieuwste camavalskiel. is na afloop kreeg Kiprich in pten dat er te zijner ere T- ts waren bedrukt. Hij kreeg neteen één in zijn handen [ukt. „Wat en lelijkerd, reageerde hij laconiek op tronie. E Tovenaar van Tatabanya' men ze hem, met die karak- tieke bult op zijn rug en, heen, de wapperende ma- Over Jozsef werd bij Feye- d slechts in lyriek geschre- jn zijn laatste seizoenen in Kuip werd zijn voornaam aangeheven. In mei 1995 nam hij afscheid met een lach, een traan en een solo-ere- ronde na de gewonnen bekerfi nale tegen Volendam. Toen hij onlangs, ruim twee jaar later, als toeschouwer terugkeerde, kreeg hij een grotere ovatie dan Julio Cruz ooit is welgevallen 'op Zuid'. De Hongaarse antiheld was het idool van de Rotterdamse supporters, hun zondagse huis vriend. En die liefde blijft. „Ze komen zelfs bij de training in Den Bosch kijken", constateer de hij de laatste dagen, „Dat doet me wel goed, ja. Maar een volle Vliert, waar van sommige Bosschenaren al droomden, werd het bij lange na niet tegen Dordrecht'90. Daarvoor is méér nodig dan een aankoop uit het Cypriotische Nicosia, die in mei voor het laatst een volledige wedstrijd speelde. Bij elkaar waren èen paar honderd Feyenoorders de Moerdijk overgestoken. Bepaald geen duizenden, een aantal waarover in de euforie van de laatste weken was gesproken. Dat Legioen(tje) was aanmer- kelijker milder in z'n oordeel dan een dag eerder in de eigen Kuip, toen Arie Haan en zijn aankopen over de hekel werden gehaald vanwege de armzalige vertoning tegen MW (2-1). En de Hongaar had zijn oude liefde tegen NAC al niet overtuigend gevonden. „Waren ze nu nóg minder?" vraagt hij met grote ogen. „Tsjonge..." Bij de Feyenoord-supporters klonk een etmaal né MVV-thuis geen kwaad woord over Jozsef, die opmerkelijk fit en met een kortgeknipte haardos ('We wor den allemaal ouder') de strijd aanging met de 20-jarige en dus veertien jaar jongere Karsten Myssing, de Deense voorstop per van Dordrecht'90. Hij strooide in de eerste helft met lepe passjes, deed eigenlijk wei- Jozsef Kiprich wordt tijdens een van z'n weinige acties gehinderd door Dordrecht'90-speler Gerdy Schaap. nig fout, maar werd gaandeweg weinig meer in het spel betrok ken. „We moeten nog aan el kaar wennen. Zelf kan ik nog veertig procent beter." Spits zijn op Cyprus, zei Joz sef Kiprich eens, is een crime. Medespelers willen de bal eerst twintig keer raken, een spits kan onderwijl uitgebreid van de zon genieten. Dat heeft hij eigenlijk 't meest gemist: het snellere, tactische voetbal-van-de-kou- de-grond. Ook al is hij veel be ter gewend dan FC Den Bosch, zijn nieuwe werkgever, gister avond tegen het sterkere Dordrecht'90 liet zien. Maar de Hongaar is terug en dat vond hij het belangrijkste. Niet in de Kuip weliswaar, maar in de Vliert, maar dat was even een klein filiaal van Feye noord. Hoewel, een Rotterdams buitengewest? Telkens als het 'Hand in hand kameraden' werd aangeheven, floten de Bossche supporters. Dat ging hen te ver. Heeft Feyenoord niet al een filiaal in eigen stad, zul len ze hebben geredeneerd. .Ex celsior. dat op 1 november op Woudestein ook hoopt te profi teren van de Jozsef-hype. „Het is toch ongelofelijk", re ageerde Kiprich, zijn haren nog nat van het douchewater. „Ik ben 34 jaar oud, heb veel mee gemaakt, maar ik was voor deze eerste wedstrijd echt zenuwach tig" Een paar halve kansjes kreeg hij slechts. Omdat de spreek woordelijke Sliert uit datzelfde stadion - doelman Jan van Grinsven - een hoekschop van Richard Plug knullig voor de voeten van Dirk-Jan Derksen liet stuiteren (1-2), leek FC Den Bosch wel een hogere recette te hebben, maar zonder punten te blijven. Maar drie minuten voor tijd knalde FC's Anthony Lurling de 2-2 binnen, geholpen door Kiprich die zijn robuuste li chaam slim in de strijd gooide. De meeste Feyenoord-fans ble ven zitten, want in hun scenario was slechts één doelpuntenma ker mogelijk. Maar hoe hard ze ook 'Jozsef, Jozsef riepen - hun held pufte, passte en sleurde, FOTO ANP maar een treffer zit er niet in. Hij had amper een voet op Nederlandse bodem gezet of hij repte al over zijn grote liefde. Eerst de carrière afsluiten in de Vliert, dan de trainerscursus en de dug-out in. Waar? „Het liefst bij Feyenoord natuurlijk." Waar anders? Maar eerst nog zeven maan den bij FC Den Bosch, dat hem verloste van de reserverol bij Apoel Nicosia. Vrouw Tunde en de kinderen komen over twee weken naar Brabant. Hun res taurant op Cyprus is verkocht. „Met winst, ja daar heb ik goede zaken mee gedaan." Laat Jozsef Kiprich maar schuiven, sleuren en, vooral, puffen. Door het oog van de naald is Ajax gisteravond naar zijn tiende competitiezege op rij gekropen. NAC, met geen enkele andere intentie dan doelpuntloos gelijkspelen naar Amsterdam gekomen, moest zes minuten voor tijd het hoofd buigen. Hoofdverantwoordelijk voor de derde 1-0 zege van Ajax op rij was verrassend genoeg Richard Witschge. De linkermiddenvelder scoorde gisteren zijn vijfde Ajax-doelpunt in 117 competitiewedstrijden. En de voorzet, die kwam van rebel Reuser. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Er breken interessante weken aan in Amsterdam. Tot gisteren had trainer Morten Olsen de wind nadrukkelijk in de rug, op zijn improvisatievermogen werd weinig aanspraak ge maakt. Blessurevrij en aan de helpende hand van de competi tieleider wervelde Ajax door de openingsfase van de competitie. Al kwamen de laatste twee ze ges, bij Heerenveen en Willem II, al moeizamer tot stand. En gisteren kwam daar een hoog oplopende controverse met Martijn Reuser overheen. Daarbij slopen de afgelopen weken de eerste blessures in de Amsterdamse gelederen. Ro nald de Boer traint al twee we ken niet vanwege een ribblessu- re, Michael Laudrup sukkelt met zijn enkel. De lavetsuren van Tom Sier en Gerald Sibon wegen minder zwaar, zij zijn normaliter reserves. En voor de gisteren met een gebroken neus uitgevallen Rudy heeft Ajax Dean Gorré achter de hand. Maar de spierblessure die Tijja- Peter Hoekstra wordt onderuitgehaald door de niet zichtbare Maarten Atmodikoro. Ajax won nipt van een laf spelend NAC. ni Babangida deze week op de training opliep, stelt Olsen voor grotere problemen. De Nigeri- aan in vorm is vier tot zes we ken uit de roulatie en speelt op de positie die als enige bij Ajax niet dubbel is bezet. Vandaar ook de aanstaande komst van Deens talent Jesper Gronkjaer, maar hij maakt het seizoen eerst af bij zijn club Aalborg. Gisteren mocht Shota Arve- ladze het een helft proberen. Maar juist in de wedstrijd waar hij al weken naar uitkeek, die tegen zijn tweelingbroer Archil, kwam de geboren spits op de rechterflank totaal niet uit de verf. De meest doelgerichte ac ties kwamen op naam van Jari Litmanen. Maar zijn kopbal (naast) en vrije trap (op de paal) misten precisie. Na de pauze mocht Arveladze het, onder toeziend oog van zijn voor de gelegenheid uit Tbilisi overgevlogen vader, op zijn ver trouwde plek proberen. Benni, voor het eerst in de basis, schoof op naar de rechterflank. Arveladze leefde in de punt van de aanval sporadisch op, raakte een kwartier voor tijd zelfs de lat, maar moet zich meer heb ben voorgesteld van de eerste wedstrijd die hij niet mét, maar tegen zijn broer Archil speelde. Die kwam overigens niet verder dan een schot in de korte hoek, waar Edwin van der Sar attent op reageerde. Het wisselbeleid van Morten Olsen illustreerde treffend dat ook Ajax er gisteren aanvallend allesbehalve florissant voor stond. Linksbuiten Peter Hoek stra, hevig op zoek naar iets dat op vorm lijkt, moest halverwege de tweede helft wijken voor Da- ni. Even later maakte Benni plaats voor nota bene Martijn Reuser. Nog geen minuut speel de hij dit seizoen, vandaag meldt Reuser zich bij Vitesse waar hij tot einde seizoen op huurbasis gaat voetballen. Al thans, dat is hij van plan. Olsen wil hem als stand-in voor Ba bangida bij Ajax houden en weet zich sinds gisteren verze kerd van de eerste serieuze rel onder zijn bewind. En juist hij, Martijn Reuser, brak de taaie defensie van NAC open. Zijn voorzet kwam zes minuten voor tijd van de rech terkant, de doeltreffende kopbal was van Richard Witschge. Daarmee onderstreepte de linkshalf, van patatgeneratiege noot getransformeerd tot noes te zwoeger, zijn vorm van deze competie. Die is groot en zal bondscoach Guus Hiddink de komende tijd tot nadenken zal stemmen. Afgelopen weekein de, tegen Turkije, werd Witsch ge nog gepasseerd, de rijzende FOTO HANS VAN WEEL vraag is hoe lang Hiddink nog om Witschge heen kan. Een international die het WK vorige zaterdag uit zijn hoofd kon zetten, is Jari Litmanen. Te gen NAC had de Finse scha duwspits zijn leed kunnen ver zachten. Na zijn mislukte po gingen in de eerste helft, dook Litmanen ook in het tweede be drijf meerdere malen in kansrij ke positie voor John Karelse op. Hij vond echter de NAC-doel- man, het zijnet en de lat op zijn weg. Waardoor het laf spelende NAC een bij dergelijk albraak- voetbal passende afstraffing be spaard bleef. Ajax: Van tier Sar; l obiasen. Blind. Oli sell en Frank de Boer; Rudy (29. Gor ré), Litmanen en Witschge; Arveladze, McCarthy (78. Reuser) en Hoekstra (69. Dani). NAC: Karelse; Atmodikoro, De Roover, Van de looi en Gudclj; Gaasbeek. Fes kens, Stewart (85. Roelofsen) en Schreuder; Milicic (73. Brusselers) en trvdadn Reuser en Ajax liggen overhoop amsterdam gpd Martijn Reuser heeft bij Ajax zijn kont tegen de krib gegooid. De aanvaller dacht vanaf vandaag aan Vitesse verhuurd te worden, maar Ajax-trainer Morten Olsen vertelde hem gisteravond dat daarvan geen sprake kan zijn. Dit in verband met de spierbles sure van Tijjani Babangida, die naar verwachting vier tot zes we ken uit de roulatie is. Reuser echter meldt zich hedenochtend om half elf op de training bij Vitesse. „Dit had-ie eerder moeten bedenken", reageerde hij gisteren nadat hij tegen NAC zijn eer ste speelminuten van dit seizoen maakte. „Ik ben helemaal rond." Vandaag onderhandelen de clubs over hoe deze zaak af gewikkeld gaat worden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25