lijp wetering iraagt om igen strand Niemand wil het Sevilla-gebouw Archeon hebben Rijn Veenstreek Alkemade Studente doet boekje open over bibliobus ilphenaar voor rechter vegens verboden wapen Iilieustation open Veense watertoren: bizar en verrassend Jacobswoude Brandjes in bedrijf en auto Haagse rechter vindt ruzie 'beneden peil' CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356462. PLV CHEF MARIE TA KROM. 8ERTMINKHORST :i 2it weinig anders op: het entreegebouw van mapark Archeon in Alphen aan den Rijn rdt afgebroken. Eigenaar ABN/Amro Project- |ji wikkeling (APO) geeft het overbodige gebouw jgweg, maar niemand wil het hebben, jet voormalige Holland House op de wereld- toonstelling van Sevilla in 1992 verhuisde kort die tentoonstelling naar Alphen. Sindsdien nt het gebouw van de architect Zwarts als 'n )ft naar het verleden. Toen het archeologisch themapark eind vorig jaar failliet ging en vervolgens door grondverkoop dit voorjaar weer open kon gaan, besloten APO, gemeente en de nieuwe directie van het park dat het Sevilla-paviljoen weg moest. Iedereen die het wilde hebben, mocht het kopen voor de lieve som van één gulden. Verschillende geïnteresseerden haakten al gauw af. Thijs Hendriks van APO legt uit waarom: „Toen ze links en rechts eens keken en er achter kwamen wat het kost om het gebouw te verhui zen, waren ze snel genezen." De aanschafprijs was niet het probleem, maar de verhuiskosten, volgens Hendriks zo n vijf miljoen gulden. Overi gens liegen de onderhoudskosten er ook niet om: ongeveer een miljoen per jaar. APO gaat er van uit dat het gebouw half no vember wordt gesloopt. Kopers kunnen zich nog melden, maar Hendriks rekent er niet meer op. Volgens hoofd Park en PR Gerard IJzereef van Ar cheon is het echter nog niet zo definitief. „Vol gens mij zijn er nog twee kandidaten. Ik weet al leen niet wie." IJzereef zegt verder dat het park druk bezig is met de voorbereidingen voor de inkrimping van Archeon. De oppervlakte van het park gaat terug van 60 naar zo n 7 hectare. Met de afgestoten grond heeft Archeon de schuld bij APO afgekocht. De projectontwikkelaar bouwt de verkregen hec tares vol met dure huizen. De eerste villa's wor den waarschijnlijk begin 2000 opgeleverd. Verplaatsing Begin november begint Archeon met de verplaat sing van gebouwen. Tegelijk wordt een aarden wal om het park gelegd. Met de verhuizing zijn 'vele honderdduizenden guldens' gemoeid. Om die te kunnen betalen heeft Archeon een lening afgesloten. riefmet handtekeningen naar gemeente wonen aan de plassen, maar kunnen er niet zwem- :n. De inwoners van Rijpwetering vinden het de hoog tijd dat daarin verandering komt. In een brief aan de neente Alkemade met bijna honderd handtekeningen igen de inwoners om de aanleg van een klein strand /ofsurfsteiger aan de Koppoel of de Kleipoel. WETERING MARIETA KROFT iatiefnemer van de actie is an der Star uit Rijpwetering. ideale locatie voor een mplaats ligt volgens hem de Poeldijk, net voorbij de ede molen. Veel plaatsgeno- staan achter hem, vertelt hij. lereen bij wie ik langs ben eest, tekende." an der Star ondervond afge- ;n zomer veel hinder voor hij eenmaal in één van de se poelen kon zwemmen, it water is alleen maar via Ivan een boer te bereiken", t hij toe. „Gelukkig staat hij oogluikend toe, maar prettig idt hij het niet. Andere stuk- land langs het water wor- verhuurd aan mensen uit Haag." Ook wijst de Rijp- eringer op de grote brokken in met ijzeren uitsteeksels de oevers en op de bodem het water. „Die zijn daar it neergelegd om de golfslag breken. Maar het is voor de meente een kleine moeite om die weg te halen." Van der Star is ervan over tuigd dat een strand met weinig geld te realiseren moet zijn. „Het hoeft van mij geen groot barbecueveld te worden. Het is alleen maar dat mensen met kleine kinderen er terecht kun nen om te zwemmen." Wethouder L. Beelen (welzijn/WD) ziet weinig mo gelijkheden voor een strand langs de Klei- of Koppoel. „De grote moeilijkheid is dat we te maken hebben met particulie ren. Nu'kunnen we die een ver goeding geven, maar vervolgens stuiten we op het probleem van de beschermde oevervegeta ties." De wethouder wijst op plan nen die er bij de gemeente zijn om volgend jaar een strand aan te leggen bij de Groenewoudse- kade ter hoogte van de Veen- dermolen aan de Wijde Aa. „Dat strand kan wellicht iets be tekenen voor de inwoners van oost- én west-Alkemade." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Annelis Kimpel: „Lezen blijft de basis voor je vorming. Het maakt mensen nieuwsgierig." PHENAAN DEN RIJN» .'politie heeft een 35-jarige Alphenaar aangehouden, die een ver- »den start- en alarmpistool in huis had. De man verklaarde dat hij it wapen had gekocht, omdat hij zich bedreigd voelde. De man oet binnenkort voor de rechter verschijnen. LEIMUIDEN ROeeERT MINKHORST Het afstudeerproject van Anne- lies Kimpel loijgt een staartje. De Leimuidense oud-studente voelt zich gevleid omdat het ge meentebestuur van Jacobswou- de één van haar alternatieven voor de dure bibliobus in Ja- cobswoude nader laat onder zoeken. Maar, zo waarschuwt ze, de gemeente moet dat wel goed doen. De bus van Haar lemmermeer is weliswaar goed koper dan de bibliobus die nu in Jacobswouderondrijdt, maar' niet per definitie beter. Dinsdagavond sprak de poli tiek over het afstudeerproject van de Leimuidense. Zij onder zocht of de bibliotheekvoorzie ning in de gemeente goedkoper zou kunnen, zonder dat dat ten koste zou gaan van de kwaliteit. Want Jacobswoude hikt al jaren tegen de kosten aan. Kimpel: „De indruk was dat het gebruik in verhouding tot de prijs die de gemeente betaalt, wat weinig is. De bibliobus op zich vindt de gemeente een goede, adequate voorziening." Dat was dan ook een belangrijk uitgangspunt in het onderzoek van de Leimuidense. De oud-deeltijdstudente in formatiedienstverlening en - management (IDM) aan de Ho geschool van Amsterdam (vori ge maand studeerde ze af) zocht contact met wethouder L. Bruins. „Ik wist dat het pro bleem in Jacobswoude allang speelde. Niemand vond een op lossing. En ik zocht een afstu deerproject." De optelsom was gauw gemaakt en de politiek stemde in met het verzoek van Bruins om Kimpels onderzoek te betrekken bij een oplossing voorde bibliobus. Daarnaastnaar wilde de stu dente weten hoe vaak de inwo ners van de vier dorpen Hoog- made, Woubrugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude van de bus gebruikmaakten. „Want daar had de gemeente weinig inzicht in." Ze ontdekte dat de bibliobus in Jacobswoude behoorlijk po pulair is. Het gebruik ligt twee procent hoger dan het landelijk gemiddelde. Vooral Leimuiden scoort goed: daar verkiest een ruime meerderheid de bus bo ven de bibliotheek. „Dat komt omdat de dichtstbijzijnde bi bliotheken tamelijk ver weg zijn." In haar afstudeerproject werkte Kimpel drie alternatie ven uit. De eerste was het in richten van vrijwilligersbiblio- theken in de vier dorpen. Haar tweede optie was een 'buurt- bieb' en als derde betrok zij de bibliobus van de gemeente Haarlemmermeer in haar on derzoek. Afschaffen van de biblio theekvoorziening was uit den boze. „Uit ervaringen van een gemeente die daarvoor had ge kozen, bleek dat het gebruik na vijf jaar met 26 procent was ge daald. Bovendien kwamen de mensen in plaats van één keer per week nog maar eens per maand boeken lenen. Mensen wordt zo veel ontnomen. Zeker voor kinderen moet er iets blij ven wat het lezen bevordert. Le zen blijft de basis voor je vor ming. Het maakt mensen nieuwsgierig." Vinkeldievegges i Aarhof gesnapt tHCNAAN DEN RUN» tee winkeldievegges uit Am- frdam zijn gisteren opgepakt de Van Mandersloostraat in phen. De vrouwen, 27 en 30 tr, werden betrapt toen zij in lAarhof kleding stalen. Om de lit mee te nemen hadden zij aen met dubbele bodems ge- aakt. Potentiële kopers kijken ogen uit ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De herinneringen die hij heeft aan de Veense watertoren zijn niet al te best. „Ik weet nog goed dat de Duitsers tijdens de oorlog er bovenop liepen om de boel goed in de gaten te houden", zegt Nico van der Meer. De Veendèr staat deze woensdagmiddag samen met nog zo'n tien anderen bij de to ren op de Noordhoek te wach ten op een ambtenaar met de sleutel. De aanwezigen willen allemaal de toren van binnen zien. Voor 1 november moet de gemeente Alkemade weten wie serieuze belangstelling heeft om het markante gebouw te kopen of te huren. Burgemees ter en wethouders maken daar uit vervolgens een keuze. Voor het kopen of huren van de betonnen kolos met de tulp, voelt Van der Meer niets. „Het is alleen uit nieuwsgierigheid dat ik hier ben. Tijdens de oor log kwam ik hier geregeld, om dat hier de gaarkeuken was. Daarna ben ik er nog maar één keer geweest, vijfentwintig jaar geleden." Klokslag vier uur gaat de deur open. De begane grond met alleen een steile ladder, zwarte buizen en een toilet oogt kaal. De muren zijn rondom wit. „U kunt naar bo ven, maar het is een flinke en enge klim van zo'n dertig me ter", waarschuwt ambtenaar Engwegen de aanwezigen. „Het is allemaal op eigen risico." De bezoekers tonen grote in teresse. Meetlinten en fototoe stellen komen tevoorschijn, een kruipluik gaat open. Een man maakt lange passen van de ene hoek naar de andere om de doorsnee te bepalen. Niemand laat zich afschrikken door de steile ladder die naar de eerste verdieping leidt. Fantasieën over magie en to verkunst komen op deze etage pas goed los. De bijna twintig meter hoge open ruimte heeft een geheimzinnige grasgroene lichtinval. De verklaring is ech ter simpel: de stelen van de tul pen aan de buitenkant zijn te gen de ramen aan geschroefd. Henny van Klink uit Roelo- farendsveen raakt hoe langer hoe enthousiaster. „Ik wil hier gaan wonen met mijn gezin. De woonkamer, de keuken, bad- en slaapkamers zie ik al helemaal voor me. Ik ben tim merman en kan er dus een hoop aan doen." Hij en zijn vrouw geven hun ogen goed de kost. „Wat mij zo aantrekt? Het is Veens en het blijft Veens." Slechts een enkeling bereikt de top van de toren, die dateert uit het begin van de jaren der tig. Eén van hen is bestuurslid Hildebrand de Boer van de Ne derlandse Watertorenstichting. „Ik ben hier op persoonlijke ti tel", zegt de Haarlemmer, die hier wil gaan wonen en werken. Hardop vraagt hij zich af of het haalbaar is. „Je verkijkt je vaak op de bijkomende kosten, ik schat dat ik uitkom rond de miljoen gulden." Aan enthousi asme ontbreekt het hem ech ter. „Weet je wat mij zo fasci neert? Iedereen in een straal van tien kilometer kent de wa tertoren. Maar in feite kennen Potentiële kopers keken gisteren hun ogen uit in de Veense watertoren, die zij doorgaans alleen van bui tenaf kunnen bez:-"htigen. foto loek zuyderduin ze die alleen maar van de bui tenkant. Dat maakt het tot een heel bizar en verrassend ge bouw." Ook Nico van der Meer heeft zojuist dertig meter trappen beklommen. Hij is enigszins te leurgesteld. „Vijfentwintig jaar geleden kon ik mijn huis hier vandaan fotograferen. Nu zijn de ramen allemaal dichtgespij kerd." ROELOFARENDSVEEN De bewoners van de Geestweg hebben meer dan genoeg van de slechte toestand van het wegdek „De eerste ge wonde als gevolg van verzakking bij de brug is er al", laat Marian Castelijn weten. „Moet er nog een gewonde vallen voordat de ge meente er iets aan doet?" Ook wijst ze op de enorme plassen op het wegdek, waardoor de weg voor fietsers en voetgangers bijna onbegaanbaar wordt. Begin dit jaar schreven de bewoners van het tuindersgebied al een brandbrief naar de gemeente. Daarna volg den nog eens twee brieven. Een schriftelijk antwoord van de ge meente hebben ze nog niet gekregen, aldus Castelijn. Baan Dekker, chef onderhoud en reconstructie bij de gemeente, laat weten dat de gevaarlijke delen bij de brug in de Geestweg vol gende week worden geasfalteerd. De plassen op de weg na regenval blijven nog totdat de weg wordt gereconstrueerd. ..Als de raad eind oktober geld beschikbaar stelt, heeft de reconstructie van deze weg en de Floraweg volgend jaar plaats", aldus Dekkers. STADSHART Elf bomen moeten van de gemeente wijken voor het bouwrijp maken van de Castellumstraat. 1 lier komen het nieuwe stadhuis en het centrum beeldende kunst ((TIK). Voor het stads kantoor staan weliswaar drie beschermwaardige platanen, maar de kosten van een verplaatsing zijn hoger dan de waarde van de bo men. 1 letzelfde geldt voor een linde. Zeven esdoorns langs de Castellumstraat zijn alleen 'als groep' waardevol en kunnen daar om ook beter worden gerooid. De gemeente hoopt dat zeven ande re bomen wel kunnen verhuizen. ARCHEON In themapark Archeon komen volgende week woensdag dertig Zweden in vol Middeleeuws ornaat op bezoek. In het stadje Gravendam organiseert de groep Scandinaviërs optredens van mu zikanten en boogschutters en houdt zij riddergevechten. Op zon dag 26 oktober is Archeon dit seizoen voor de laatste keer geopend. Met Hemelvaart volgend jaar gaat het park weer open. HOOGMADE Om overlast van hondendrollen te beperken, willen burgemeester en wethouders een pad tussen de Van Alcmaerlaan en de De Bruijnlaan in Hoogmade betegelen. De weg is daarna bo vendien alleen nog maar toegankelijk voor voetgangers, I let college geeft daarmee gehoor aan het verzoek van een bewoner die had ge klaagd over de hoeveelheid hondenpoep op het pad. Voor het leg gen van de stoeptegels is 19.500 gulden nodig. Het inrichten van een vrijwil- ligersbibliotheek leek de Lei muidense de slechtste oplos sing. „In de dorpen staat nu niets. Dat betekent dat de ge meente naar gebouwen moet zoeken en boeken, computers en andere apparatuur moet ko pen." Omdat Jacobswoude lie ver minder geld voor haar bi bliotheekvoorziening wil uit trekken, viel deze en ook de tweede oplossing af. Wens Zo bleef alleen nog de bibliobus van de Haarlemmermeer over. Die optie antwoordt ook aan de voornaamste wens van Ja cobswoude: Hij is zo'n 40.000 gulden per jaar goedkoper. Kimpel vraagt zich alleen af of de bus uit Haarlemmermeer de zelfde kwaliteit kan leveren. „Het is belangrijk om te weten op welke dagen en uren de bus in Jacobswoude kan komen. De woensdagmiddag en de vrijdag middag en -avond zijn populair. Ik weet niet of de bibliobus er dan kan zijn. Het moet wel in pasbaar zijn." HAZERSWOUDE-DORP Fuchsialiefhebbers kunnen zaterdag 25 ok tober hun hart ophalen. Op die dag organiseert de regionale afde ling van de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden een snoeioch- tend. Ter afsluiting van het seizoen laten de bestuursleden in hun eigen tuin zien zij planten winterklaar maken. De leden snoeien hun fuchsia's tussen tien en twaalf uur 's ochtends. Bezoekers kun nen hun planten meenemen om te laten behandelen door de fuch siavrienden. Desnoeiochtend wordt in Hazerswoude-Dorp gehou den in de tuin van E. de Jong aan de Vincent van Goghstraat 14. Geïnteresseerden kunnen ook terecht in Ter Aar bij 11. Valentijn aan de Korteraarseweg 62b. HAZERSWOUDE-RIJNDUK De opening van Wedding World Megas tore aan de Rijnekeboulevard die gepland stond voor vrijdag is uil gesteld. Al eerder was de opening van de bruidszaak een maand opgeschoven omdat de verbouwing niet af was. TER AAR 'fcr Aar houdt het rode potlood tijdens verkiezingen voorl aan in de kast. De gemeente trekt 48.000 gulden uit om zes elektro nische stemmachines aan te schaffen. Zo luidt althans een voorstel van burgemeester en wethouders aan de raad. Elektronisch stem men kost nauwelijks meer, gaat bovendien sneller en de uitslag is betrouwbaarder, oordeelt het college. In de kern Aardam komen drie stemcomputers, in Langeraar twee en in Papenveer één. Het stembureau in Korteraar wordt op geheven. De bewoners van deze kern mogen hun stem uitbrengen in café 't Veer in Papenveer of in het dorpshuis in Aardam. Het col lege houdt er rekening mee dat ouderen er tegenop zien om elek tronisch te stemmen. „Maar met goede voorlichtingen begeleiding moet dit kunnen worden opgelost", aldus het Ter Aarse college. alphen aan den run het binnenbrandje. Even later kwamen de spuitgasten op nieuw in actie toen er op het Stadshoudersplein een auto brandde. De brandweer voorkwam dat de wagen, die spontaan in de fik was gevlogen, geheel uitbrand Een te hete machine was giste ren de oorzaak van een brandje in een bedrijf aan de Eikenlaan in Alphen aan den Rijn. Een ko zijn in de buurt van de machine vloog daardoor in brand. De brandweer bluste vervolgens de. DEN HAAG/HAZERSWOUDE-RIJNDIJK MARIJN KRAMP Het waterpeil in een sloot langs de Rijndijk was gisteren in het paleis van justitie het voor naamste ingrediënt van een bu renruzie die de rechter moest beslechten. De wijze waarop de buurvrouw het sluisje op haar grond in Ilazerswoude-Rijndijk bedient, bleek een bron van er gernis voor haar buurman. Daardoor zakt volgens hem het waterpeil en rot de houten fun dering van zijn oude huis weg. De buurvrouw wist niet dat het voor haar buurman zo'n probleem is dat zij het sluisje geregeld openzet. Ze had alleen wel eens iets van andere buren gehoord. Ze was daarom ver baasd toen zij ineens brieven van zijn advocaat ontving en vervolgens een dagvaarding voor de rechter. Van de klacht van haar buur man begrijpt ze niets. Ze be dient het sluisje zoals de vorige bewoners het tientallen jaren deden en het waterschap keurt die wijze goed. De houten palen onder buurmans huis zijn vol gens haar gaan rotten, omdat er in de afgelopen tien jaar drie sloten rondom zijn pand zijn gedempt. De buurman ontkent dit. Zij had haar huiswerk niet goed gedaan, vertelde hij rech ter B. Punt. Die sloten waren er immers nooit geweest. Eén van de drie streepjes op de oude kaart van mevrouw was vroeger bijvoorbeeld een gierput ge weest. De rechter kon niets met het welles-nietes verhaal. Veel gege vens, zoals het beleid van het waterschap en de schade aan de fundering, ontbreken. De bu ren, vond Punt, moeten samen met iemand van hel waterschap de situatie bekijken. Als dat niet lukt, komen ze maar met zijn drieën terug. De buurman zei weinig vertrouwen te hebben in het voorstel van de rechter. Eer der overleg met de buurvrouw en het waterschap had immers niets opgeleverd. Daar wilde de rechter echter niets van horen. Hij had het niet over 'overleg', deelde hij de man bits toe, hij had het over 'de zaak oplossen'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23