Eigen bestemmingsplan Groene Hai //Ë3SE Regio Identiteit katholieke scholen blijft intact Overval snackbar Oegstgeest in Opsporing Verzoc i'EK i Keukens Sanitair Tegels Badmeubels Havenpool Rotterdam volgt Amsterdan 'Waarom steelt een zoon van z'n vader?' )li DONDERDAG 16 OKTOBER 1997 Rechtszaak brieven El Al uitgesteld Amsterdam De advocaat van de slachtoffers en nabestaanden van de Bijlmerramp gaat de rechtbank in Amsterdam morgen vragen het kort geding om de vrachtbrieven van de neergestorte El-Al-Boeing aan te houden. Advocaat Van der Goen wil eerst de uitslag van een onderzoek van minister Jorritsma van Verkeer afwachten naar de precieze lading van het vliegtuig. Kind vindt dode vader Amsterdam In een woning in Amsterdam-west is gisteren een 37-jarige man aangetroffen die waarschijnlijk is overleden aan een overdosis drugs. Zijn zesjarige dochtertje belde aan bij een buurvrouw aan wie ze vertelde dat ze haar vader niet meer wak ker kon krijgen. Volgens de schouwarts was de man al twee da gen dood. Of het kind al die tijd in de woning aan het Anderie- senhof was, is onduidelijk. De moeder van het meisje is enkele jaren geleden overleden. De politie heeft zich over haar ont fermd. Minister De Boer milieuzegt steun toe Om verdere 'ongewenste ontwikkelingen' in het Groene Hart tegen te gaan, krijgt het gebied een eigen, op maat gesneden bestemmingsplan. Dit voorbeeldbestemmings plan, dat gisteren tijdens een symposium in themapark Archeon in Alphen werd gepresenteerd, krijgt de steun van milieuminister De Boer. Zij zegde toe te kijken of haar ministerie extra geld vrij kan maken. alphen aan den rijn»op initiatief van de provincie robbert minkhorst Zuid-Holland opgesteld. Aanlei dingen voor een specifiek be- Het voorbeeldbestemmingsplan stemmingsplan zijn de be- voor de buitengebieden van ge- schermde status van het gebied meenten in het Groene Hart is en de ongewenste ontwikkelin gen in het Groene Hart. Als ge meenten het voorbeeldbestem mingsplan overnemen, hebben zij een goed wapen om tegen boeren op te kunnen treden, denkt de provincie. Minister De Boer is dat met Zuid-Holland eens. ,,De kwali teit van het Groene Hart moe ten worden behouden en verbe terd", zei ze in haar toespraak. „Niet alleen met behulp van dertien keer dertig miljoen, maar ook met het reguliere in strumentarium, zoals het be stemmingsplan." Uit het onderzoek 'Handha ving en naleving bestemmings plannen buitengebied in de provincie Zuid-Holland' dat in 1993 is uitgevoerd, was geble ken dat de hudige regels met voeten worden getreden. De Boer: „De overtredingen waren vooral in agrarische gebieden met grote landschappelijke- en grote natuurwaarden. Het bleek dat in die gebieden het meren deel van de overtredingen be trekking had op slootdemping, het verharden van paden en het 'scheuren' (omploegen) van be schermd grasland. De PvdA-minister onder schrijft daarom het uitgangs punt van de provincie dat de re gelgeving duidelijker moet wor den. Ook het draagvlak bij de agrariërs moet groter. De Boer heeft de indruk dat dat bij het voorbeeldbestemmingsplan al lebei het geval is. In haar ogen is het nieuwe plan 'een gereedschapskist die gemeenten kunnen gebruiken bij het actualiseren of herzien van de eigen bestemmingsplan nen'. Ze ziet het ontwerp-be- stemmingsplan van J land als een belangrijke het proces van het vei 1 van de regelgeving in d miek die in het landelijk 1 plaatsheeft. i De Boer zegde toe, 1 meenten en provinciet I te komen, te zoeken n geldpotje binnen het: het belang van het i van ruimtelijke kwaliie bekijken in hoeverre del Hartgemeenten hierbij cieel kunnen worden steund." leiden/regio dimitri walbeek De identiteit van twintig katho lieke basisscholen in de Leidse regio blijft volledig intact als de besturen fuseren. Dat zegt R. Heruer. die de fusieplannen begeleidt namens Onderwijs bureau Hollands Midden in Leiden. „De scholen bestude ren de beoogde fusie alleen om personele en financiële risico's te kunnen verkleinen", aldus Heruer. De besturen van de katholie ke basisscholen in Leiden, Lei derdorp, Zoeterwoude, Stomp- wijk, Warmond, I Iazerswoude- Rijndijk en Alphen aan den Rijn bespreken nu het eindrap port dat Hollands Midden na gesprekken met de schoolbe sturen heeft opgesteld. De scholen is gevraagd om voor 1 januari 1998 te melden of ze meedoen met de fusie. Het grootste knelpunt in de onderhandelingen over de fu sie is het project 'Samen naar school.' Dit project, bedoeld om gehandicapte kinderen in het reguliere onderwijs te inte greren, wordt door een deel van de twintig scholen al uitge voerd. Zij krijgen geld voor elk gehandicapt ldnd dat de basis school bezoekt. Heruer: „Om dat scholen al bepaalde con necties hierover hebben, is dit project moeilijk onder te bren gen in het nieuwe bestuur. Maar het wordt niet gezien als een overwegend belemmerend obstakel." De rooms-katholieke Jenaplanschool De Kring uit Oegstgeest heeft tussentijds af gezien van verdere deelname aan de fusie. Volgens directeur E. Weijzen heeft het Jenaplan- onderdeel 'zijdelings met de te rugtreding te maken'. Voorzit ter C. van Beuningen, die de onderhandelingen voor de school voerde, is wegens ver blijf in het buitenland niet be reikbaar voor verder commen taar. In Leiden doen ook een school voor voortgezet onder wijs en een school voor spe ciaal onderwijs mee aan de fu sie. Dat zijn het Alverna College en de Praktijkschool voor spe ciaal onderwijs, die vallen on der de Stichting Katholiek On derwijs Leiden (SKOL). De stichting is een van de initiatoren van de grootschali ge bestuursfusie. Het katholieke speciale on derwijs (St. Willibrordus) en voortgezet onderwijs (Ashram College) in Alphen aan den Rijn doen niet mee aan de fu- str^jsmn Compacte kunststof keuken Leverbaar in 11 kleuren Voorzien van koelkast Oven Kookplaat Schouw Werkblad Spoelbak Prachtige hoekopstelling Cossettefront in diverse kleuren Compleet met hoge hangkasten Glaskasten Korven Schouw Jaloeziekast Koelkast Kookplaat Oven Werkblad Spoelbak Prachtige hoekopstelling met afgeschuind front met profiel Met extra hoge hangkasten Compleet met koelkast Afwas- automaat Oven Kookplaat Schouw Werkblad Spoelbak TEVENS GROOT ASSORTIMENT INBOUWAPPARATUUR! Afbeeldingen Kunnen alwijken Pnjs- en zetfouten onder voorbehoud oegstgeest Een cameraploeg van de Avro was gistermiddag in Oegstgeest om opnamen te maken voor het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht'. De politie hoopt op die manier aanwijzingen te krijgen over de man die vier weken geleden snackbar 't Haasje aan het Boerhaaveplein overviel. Het programma wordt uitgezonden op maandag 27 oktober en een dag later herhaald. Volgens politiewoordvoerder E. de Kruijf is de overval op de snackbar 'erg geschikt bevonden' voor Opsporing Verzocht. „Het gaat om een ernstige misdaad, omdat er met een pistool is gezwaaid en ook een keer is geschoten. Ten tweede hebben we een goed signalement van de dader. En tenslotte is er bij de misdaad flink in de omgeving rond gerend, zodat het goed denkbaar is dat zich nog nieuwe getuigen kunnen melden", somt De Kruijf de selectiecriteria voor het tele it programma op. De overval had op maandagavond 22 september tegen middem mi plaats. Een gewapende man kwam de zaak binnen en bedreigde 32-jarige eigenaar met een pistool. De snackbarhouder gooideli enkele frituurmanden naar de overvaller, die een schot loste mee niemand raakte. De snackbarhouder wist via de ach teruitgang li komen, maar toen hij even later de overvaller zag lopen met de sa-lade onder zijn arm, zette hij de achtervolging in en gaf hijl een schop, waardoor de overvaller zijn buit liet vallen. De misdz wist te ontkomen en is sindsdien spoorloos. FOTO LOEK ZUta f! rotterdam gpd Werknemers van de Rotterdam se havenpool SHB leggen mor gen het werk neer. Vandaag ver spreidt een actiecomité pam fletten waarin tot de actie wordt opgeroepen. De directie van de SHB overweegt juridische stap pen tegen de actievoerders. De Vervoersbond FNV zal de sta king in Rotterdam in elk geval niet steunen. De bond concen treert zich vooralsnog op het bereiken van een oplossing voor de onlangs failliet verklaarde Ar beidspool in de Amsterdamse haven. Bij de Amsterdamse Arbeids pool hebben de - overigens al wel in verband met het faillisse ment ontslagen - havenwerkers laten weten dat zij vandaag in staking zijn gegaan. Gesprekken over een nieuwe start van het bedrijf, een soort uitzendbureau van havenarbeiders, zijn stuk gelopen. De bonden verwijten de havenondernemers dat zij niet voldoende doen om zo'n doorstart mogelijk te maken. Eerder was ervan uitgegaan dat de pool met de helft van het personeel door zou kunnen gaan, maar ook pogingen in die richting strandden. Vlak voor het bankroet telde de Amster damse Arbeidspool 315 werkne mers. Volgens de bonden zou een oplossing gevonden kun nen worden in een verhoging van de haventarieven (die naar het oordeel van de werknemers organisatie te laag zijn vastge steld) maar de ondernemers willen daar niet aan. Tot de staking bij de Rotter damse arbeidspool SHB wordt opgeroepen ondanks een von nis van de Rotterdamse recht bankpresident. In kort geding verbood hij de 15 leden van de SHB-ondernemingsraad vorige week elke bemoeienis met ac ties gedurende een periode van 60 dagen. Hij zette er een dwangsom op van 500 gulden per persoon per dag. De leden van de ondernemingsraad zijn ook de 'harde kern' van het ac tiecomité bij de Rotterdamse havenpool. Veertien OR-leden zeggen zich aan die uitspraak te houden, alleen voon Toussaint trekt zich ei en wetens niets van aan t Ji Toussaint is vanmorgi SHB-directeur J. G. Sc j op het matjei geroepem innerd aan het vonnis ft fhej oproep wordt door Si als een onrechtmatig fee aangemerkt. Zijn raad>: lerd; opdracht heeft gekrege zoeken welke stappec )he Toussaint kunnen won nomen, beschouwt hen van een rechterlijke u als een 'uitermate zaak'. De actieleider/O! aak zitter dient zich vanda verder overleg beschili houden Politie vindt helft van de buit terug den haag/leiden eric-jan berendsen Wrok ten opzichte van zijn va der had de 18-jarige Leidenaar tot zijn desperate daad gedre ven. Een roep om aandacht en liefde was het misdrijf ook ge weest. De jeugdige inbreker had samen met een plaatsge noot (40) op 5 augustus van dit jaar de kluis van pa gestolen uit diens woning aan de Kneppel- houtstraat in Leiden. Zestigdui zend gulden aan contanten en twintig mille aan sieraden be droeg de niet geringe buit die ze broederlijk verdeelden. On geveer de helft is teruggevon den. Via de achterdeur was de zoon het huis binnengekomen, had de voordeur opengemaakt om zo samen met zijn com- paan de loodzware kluis vanuit een slaapkamer naar beneden te dragen. Met een bestelbusje voerden ze de safe weg naar een ander adres en daar open geslepen. Van het geld kochten ze sie raden, een scooter, een com puter en een stereoinstallatie. Ook bezochten ze het casino in Scheveningen. Over de gesto len juwelen bestond onduide lijkheid. Volgens de jongste verdachte zat er slechts één ring in de kluis. Zijn maat had helemaal geen sieraden gezien. Omdat met behulp van een slijptol slechts een hoekje van de kluisdeur was opengemaakt en de twee er vooral het geld hadden uitgegrist, kwam de rechter er niet uit. Te meer daar de twee inbrekers, nadat ze het geld uit de safe hadden gehaald, de kluis bij een vriend hadden gedumpt. Misschien had die derde man de sieraden, indien aanwezig, er wel uitge haald. „Waarom steelt een zoon van zijn vader, waarom doe je dat nou?", wilde de rechter we ten. Een lang verhaal volgde. Sinds de scheiding van zijn va der en moeder was de jonge dader bij zijn vader in huis en werkzaam in diens bedrijf. De laatste tijd hadden de twee ge regeld ruzie om geld, maar ook omdat de zoon vond dat de vriendin van zijn vader meer aandacht kreeg dan hij zelf. Op zekere dag was hij het huis uit gegaan. De inbraak was dus een soort emotionele nood kreet. Inmiddels heeft de dader spijt. Vanuit de gevangenis heeft hij zijn vader een kaart en een brief gestuurd waarin hij zijn excuses aanbiedt. De officier van justitie voelde wel mee met de verdachte. Ook al omdat de Leidenaar tot de inbraak nauwelijks met justitie in aanraking was geweest, eiste zij een taakstraf. De jonge Lei denaar moet een dagprogram ma van dertien weken Gaat de rechtbank da mee akkoord, dan w le|ai straf omgezet in een (o: e' waardelijke celstraf. Minder mededogen 'an' zij voor de 40-jarige Lei: Aan die volgens haar een sk' i de was. „De jongste ven woonde tijdelijk bij u in wist wat er speelde. U als' ®110' re had op de rem moetK On pen, maar dat heeft u« lder daan. Integendeel, u n n meegedaan en lekker deeld in de buit." Te^di man werd een jaar waarvan de helft voon^Iei lijk met een proeftijd jaar, eventueel om te dienstverlening. Beide kunnen ook nog een vo tegemoet zien van de de jongste verdach' le' wil van het duo een bedf wu dertig mille terug. Ui: ^0( over twee weken. It in 'Ter laaid ,u eeni lt Pla u «bi voi fen mko

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22