eidsch Dagblad Vlieglimiet kost KLM veel geld Frites en appelmoes 1.75 7 addestoelen helpen bos strijd tegen zure regen Brentjes is er klaar voor Bestolen Katwijker krijgt snorfiets cadeau aldaat gedood door et-ontplofte raket RUIM 100 OCCASIONS Handel met buitenland groeit fors TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DERDAG 16 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Cultuur en Kunst NR.41519 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Sport 'Studentengrap' r Imperium veertig jaar jong Ajax neemt door late zege verder afstand Schade loopt in de honderden miljoenen De KLM zal volgend jaar mogelijk tientallen vluchten moeten annuleren als Schiphol binnen de wettelijke ge luidszone wil blijven. In het slechtste geval houdt de KLM rekening met een schadepost van tussen de 700 miljoen en 1,2 miljard gulden. Volgende week dinsdag bespreekt een hoge KLM-delegatie onder leiding van president-di recteur L. van Wijk deze 'noodsituatie' met minister Jor- ritsma (verkeer). schiphol bill meyer fRDWUKGrand Hotel Huis ter Duin was gisteravond voor even een paradijs voor de sigaren roker. Tijdens het Grand Gala du Cigare 1997 den driehonderd gasten onbekommerd, en in stijl? genieten van de sigaar. Het feest was georganiseerd door Thomas Lepeltak, hier temid- van het Amsterdamse damesgenootschap Salomé. Pagina 19: Roken mag, dus ook op de dansvloer. foto henk bouwman Het nieuwe gebruiksplan van Schiphol wordt in de eerste week van november gepresen teerd. Dit jaar heeft Schiphol van de minister en de rechter nog ontheffing gekregen om de geluidszone op enkele punten te overschrijden. Die overschrij dingen waren mede het gevolg van het buiten gebruik zijn van de Kaagbaan gedurende een periode van drie maanden. De minister zal in 1998 geen over schrijdingen tolereren. Schiphol ontkomt er niet aan strenge limieten aan de groei van het luchtverkeer te stellen. Terwijl een groeipercentage van tien procent niet ongebruikelijk is, verwacht Schiphol-topman H. Smits dat het luchtverkeer tot de opening van de vijfde baan in 2003 jaarlijks slechts met één of twee procent zal kunnen groeien. Dit jaar komt het totaal aantal vliegbewegingen op circa 353.000. Hoeveel bewegingen volgend jaar binnen de zone passen is Schiphol nu nog aan het uitrekenen, maar een groei van maximaal twee procent heeft in de strijd tegen regen een natuurlijke jenoot. Het krijgt hulp van raf, van paddestoelen. On- ekers van de Landbouwu- iiteit van Wageningen ontdekt, dat de schim raden van de paddestoelen aluminium uit zure regen sndeels onschadelijk maken boomwortels. ntdekking betekent dat op- iw moet worden uitgere- hoeveel zure regen bossen Hen verdragen. Tot nog toe daarbij geen rekening ge len met de paddenstoelen van onderaf. Bijmesten de bossen met kalk, één van liddelen waarmee sommige en de gevolgen van zure re- willen tegengaan, blijkt Ier noodzakelijk, wetenschappers dr. ing. a. Jongmans en prof. dr. N. van Breemen ontdekten dat de on dergrondse schimmeldraden microscopisch kleine gangetjes graven door zandlagen en mi neraalrijk gesteente. Tijdens hun graafwerk zetten de schim meldraden giftig aluminium om in een onschadelijke stof. Bo vendien zorgen de ondergrond se paddestoeluitlopers ervoor dat bomen en planten meer cal cium en magnesium uit de bo dem kunnen halen. De schade aan bomen en planten blijft daardoor beperkt. Het verklaart ook waarom sommige Europese bossen ondanks zure regen toch blijven groeien. Het effect is waargenomen in dennen- en sparrenbossen. Of loofbomen ook profiteren van de hulp van onderaf moet nog worden on derzocht. De hulp lijkt vooralsnog ook alleen te worden geboden door mmotie in Israëlisch ziekenhuis iiiv ad bloemendaal ISPONDENT soldaat met een scherpe tankraket in zijn buik heeft •ren postuum voor grote ■motie gezorgd in een zie lmis in Jeruzalem. De vijftig limeter lange raket was bij jMoefening de buik van de faat binnengedrongen. De stak uit zijn rug. Zwaarge- dwerd hij per helikopter af- erd naar het ziekenhuis, werd vastgesteld dat hij ns het transport was overle- s toen realiseerden de art- zich dat er een niet ontploft ectiel op de operatietafel Een operatie om de raket iet lichaam van de soldaat trwijderen zou voor de ze venhonderd patiënten onaan vaardbare risico's met zich meebrengen. In overleg met de mijnopruimingsdienst en de politie werd besloten de opera tie buiten het ziekenhuisge bouw te verrichten, op een par keerplaats. „Voor we de soldaat het ge bouw uit droegen zijn we de he le route nagelopen met een lege brancard, om er zpker van te zijn dat er nergens oponthoud zou ontstaan", vertelde een arts na afloop. „Daarna hebben we hem naar de parkeerplaats ge bracht, een paar honderd meter van de gebouwen." Uiteindelijk kostte het de bomdeskundigen, op aanwijzing van chirurgen, een half uur de raket uit het li chaam van de soldaat te verwij deren. t0@®z7 17,18 en zondag 19 oktober in onze vestiging Roelofsarendsveen. tegen zeer gunstige voorwaarden. Tal. 071-S310811 een bepaalde paddestoelen soort, de myccorhiza. Dat is de familie waartoe bijvoorbeeld de cantharel behoort. Deze soort is uitermate gevoelig voor een te veel aan stikstof, één van de be standdelen van zure regen. Door de vele landbouwactivitei ten heeft deze soort het zeer moeilijk. Zij komt in ons land nagenoeg niet meer voor. „De conclusie uit ons onder zoek moet niet'zijn dat het bos geen last heeft van zure regen. De steen etende paddestoelen helpen alleen sommige bo men", aldus Van Breemen. Het bosecosysteem andere boomsoorten en dieren lijdt volgens hem aantoonbare scha de door de verzuring. De Wage- ningse onderzoekers publiceren hun vinding vandaag in het we tenschappelijke tijdschrift Na ture. heerlen «anp De handel met het buitenland is het tweede kwartaal dit jaar flink gegroeid ten opzichte van dezelfde periode het jaar ervoor. De invoer steeg met 15 procent, de export groeide 11 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de cijfers vandaag naar buiten bracht, stelt dat de sterke groei van het eerste kwartaal zich doorzet. Het handelsoverschot over de eerste zes maanden van dit jaar komt uit op 15 miljard gulden. Nederland heeft in juni voor 29 miljard gulden aan goederen ingevoerd en voor 32 miljard gulden uitgevoerd. Het CBS raamt de waarde van de invoer uit landen van de Europese Unie (EU) in het tweede kwar taal van dit jaar op 54 miljard gulden. Vorig jaar was dat in die periode 13 procent minder. De uitvoer naar EU-landen is in het tweede kwartaal met 11 procent omhoog gegaan tot 74 miljard gulden. Het handels overschot, het verschil tussen im- en export, met de EU-lid- staten over de eerste zes maan den van dit jaar bedraagt 41 miljard gulden. De invoer uit landen buiten de EU is in het tweede kwartaal ten opzichte van die periode vo rig jaar met 18 procent toegeno men tot 32 miljard gulden. De export naar die landen is met 13 procent gestegen tot ruim 19 miljard gulden. katwijk» job de kruiff Arie van Beelen is uit de nood. De 75-jarige Katwijker, van wie eerst zijn eigen snorfiets en twee dagen later een geleende brommer werd gestolen, rijdt binnenkort op een gloednieuwe snorfiets weer met recepten, medicijnen en boodschappen voor oude en zieke Katwijkers door de straten. Een Rijnsburg- se bloemenexporteur heeft hem de snorfiets in het vooruitzicht gesteld. „Het gaat mij erom iets voor die man te doen", zegt de gever, die niet met zijn naam in de krant wil. De waardering voor Van Beelen, die zelf zo graag iets voor andere mensen doet, is groot. Bij een Katwijkse rij wielhandel is daarom een snor fiets voor hem besteld. Met elektrische starter, zoals Van Beelen graag wil. Het zal alleen nog tot eind deze maand duren voordat deze geleverd kan wor den. noordwijk« Bart Brentjes daalt de trappen bij de vuurtoren van Noordwijk af. De Olympisch kampioen mountainbike trainde giste ren voor de Brinta Beacn Classic van 26 oktober. De race met start en finish in Scheveningen gaat via Noordwijk en Katwijk. Brentjes hoopt een verloren jaar goed te maken met een zege. Pagina 27: 'Ik viel vorig jaar te vroeg aan'. foto wfa cd Mini frites, zak 1000 gram Cd Appelmoes, extra *1 QQ kwaliteit, 3/4 pot L79 Zf i Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. UTI Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 18 oktober as Indonesische leger doodde met opzet vijf journalisten sydney afp-ap Het Indonesische leger heeft in 1975 met opzet vijf Australische journalisten in Oost-Timor om het leven gebracht. Dat heeft een vroegere medewerker van het Indonesische leger gezegd voor de Australische radio. Volgens de man had de aan val op de grenspost Balibo uit sluitend tot doel de journalisten om het leven te brengen. Jakar ta heeft steeds volgehouden dat de journalisten toevallig in een schotenwisseling verzeild zijn geraakt en dat het leger nooit de opzet heeft gehad hen te doden. De aanval op Balibo had plaats toen het Indonesische le ger zich opmaakte om de vroe gere Portugese kolonie Oost-Ti- mor te bezetten. „Het ging er om de journalisten te doden, zodat zij geen getuige zouden zijn van de invasie. Het doel was niet om hen te arresteren", aldus de vroegere medewerker van het Indonesische leger. De man - nu woonachtig in Portugal - was destijds officier van de Timorese Democrati sche Partij militie (UDT). bond genoot van de Indonesische in vasietroepen. Tijdens het radio interview verklaarde hij dat de Indonesische troepen wisten dat er nauwelijks tegenstand zou zijn toen zij Balibo binnen trokken om de journalisten, de enige westerse getuigen van de Indonesische invasie, te ver moorden. LAND* ROVER NIMARC B.V. Lijnhaanslraul 4 2222 AR Katwijk Telefoon 071 -4090922 HET WOORD IS AAN Anonymus De uitvinding van de spiegel was sensationeler dan die van de televisie. biedt slechts ruimte aan 360.000 vliegbewegingen. Voortbordu rend op de huidige groei zou Schiphol minimaal 400.000 vluchten moeten accommode ren. Northwest-topman Dasburg, de belangrijke Amerikaanse partner van de KLM, dreigde onlangs in New York de samen werking met de KLM op te zeg gen als er een limiet aan de groei van de alliantie wordt ge steld. Een KLM-woordvoerder noemt de notitie een praatstuk zonder officiële status. Wel houdt de KLM terdege rekening met een dergelijk scenario. De winterdienstregeling, die op 1 november ingaat, gaat uit van de gebruikelijke toename van het aantal vluchten. Zou in ja nuari aan de strengste limiet moeten worden voldaan, dan zal de KLM alleen al in Europa een zevental vliegtuigen aan de grond moet houden. 8717° ®720o 9715° 10% 20% 50% 60% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .3,5,6 7 9 t/m 13 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 Regio17,19,21,23 RTV/programma's15 Schrijvende lezers Sport Strips Uitgaan 18 .25,27,29 „Tot die tijd", aldus Rie van Beelen die namens haar man het woord voert, „moet hij zich nog even behelpen met mijn fiets, en bij slecht weer lopen." Het echtpaar Van Beelen komt dankwoorden tekort voor het aanbod van de gulle gever. „We zijn heel erg blij. En we zijn ei genlijk wel benieuwd wie het is. De inbraakverzekering gaat als nog 900 gulden uitkeren - uit coulance, want diefstal uit een gemeenschappelijke berging valt eigenlijk niet onder de po lis. Maar dat leveren we er graag voor in. Of we gebruiken het voor een goed slot, nieuwe tassen en een diefstalverzeke ring", aldus een dolgelukkige mevrouw Van Beelen. Overigens werd deze krant de afgelopen dagen door diverse mensen gebeld die een bijdrage wilden storten. Het echtpaar Van Beelen stelt dat ontzettend op prijs, maar het hoeft dus niet meer. Toneelgroep Imperium brengt 'Verscheurde Liefde' van Sam Shepard in zijn ei gen theater, waarvoor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Blokker neemt tuincentra Overvecht over amsterdam/utrecht anp De detailhandelsgroep Blokker stapt in tuincentra. Begin vol gend jaar krijgt het concern een meerderheidsbelang in Tuin centrum Overvecht TCO. Dit bedrijf heeft zeven vestigingen, waaronder één in Lisse. In de tuincentra werken in to taal 450 personeelsleden. Voor hen heeft de overneming geen gevolgen. Volgens een woord voerder van Blokker is de stap bedoeld om een sterke partij te blijven op het gebied van tuin- artikelen. Blokker verkoopt al veel tuinmeubelen en andere artikelen voor de tuin in de Blokker-zaken. TCO, dat als zelfstandig be drijf blijft opereren, wil naar een landelijke dekking en zocht daarom een financieel sterke partner. De huidige eigenaar van TCO, W. Scherrenberg, blijft betrokken bij de gewenste ex pansie. De bedrijfstak van de tuincentra groeit al jaren als kool. De verkopen nemen sinds de jaren tachtig met 5 procent per jaar toe. Vorig jaar ging er in de sector 1,2 miljard gulden om. Er werken in totaal 12.000 men- 1 Adres: Postcode - •Tel: Ia, Ik wil een abonnement op het I.eldsch Dagblad. - Plaats: - il.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f H2.05) t automatisch (f 31,9.r») Oacceptgiro (f. 93.05) Handtekening: - |Nr. bank/giro: I 1 Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /clop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1