Roken mag, dus ook op de dansvloer Cassini-Huygens ruimtemissie op weg naar 2004 Leidse sauna hoort weer bij de Nederlandse top HANDEL Kfl WANDEL Leiden Regio Vutopoetsen ninder duur dan gemeld des Bouvrie heeft gis- jvond het Gouden Dek- *l( id 1997 ontvangen. Tij- is het stijlvolle onder- wfcje van de Nederlandse ;ei arenrokers oftewel het 'ei ind Gala du Cigare 1997 »eg de bekende ontwer- deze prijs. De onder- ?zt leiding werd hem over- 31 ndigd door Thomas Le- tak, de man achter het in Huygens Journaal en bedenker van het gala. t Gouden Dekblad '8j)rdt jaarlijks uitgereikt mensen die de Neder- idse sigaar promoten. I( VOLG VAN VOORPAGINA ind Hotel Huis ter Duin in ordvvijk was gisteravond tij- is het Grand Gala du Cigare erf )7 het mekka voor de siga- "j [liefhebber. Er was een onge- ide keur aan sigaren voor- iden naast een groot aan- ru d van voortreffelijke wijnen. ie* 300 sigarenrokers konden Ier genieten van een uitge- anceerd vijf-gangen diner, was gisteravond zoals Jan Bouvrie het omschreef toen het Gouden Dekblad in ont- igst nam: „Het komt in het en aan op genieten. In mijn 1- van een goed glas wijn en goede sigaar. Als ik 's mor- is om zes uur opsta, gun ik zelf eerst de rust van het ge- a 1 van een goede sigaar. Pas ik voldoende geniet van het !*len. kom ik tot het maken van ike tekeningetjes. Sigaren ro- bevordert dus mijn creativi- stelde hij vast. De Bouvrie Jan des Bouvrie (midden) ontvangt het Gouden Dekblad. is trots op de onderscheiding. „Het komt in het leven aan op het voorkomen van stress en de sigaar is voor mij de represen tant van een onbekommerd le- OVER KEUKENS KOST MOOI NIKS. Het nieuwe SieMatic Keukenideeënboek is uit. Dikker, completer, mooier, informatiever en kleurrijker. Haal 'm nu in onze showroom. Gratis. Heel oktober is het Open Huis. U bent van harte welkom. SIEMATIC KEUKENCENTER LEIDERDORP Meubelplein 9, onder dak bij Mijnders meubelen, Leiderdorp, tel.: 071 -541 26 15 GOEDHART BOUWHUIS Hoorn 126a, (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 De sigaar staat ook centraal in het Amsterdamse genootschap Salomé. Voorzitster Mienke Schaberg, de weduwe van Frans Swarttouw: „Een keer per maand komen we samen. Om te praten, te drinken en te ro ken. De sigaar is de rode draad van dit clubje, maar we zijn in de loop van de zeven jaar van ons bestaan een hechte vrien- dinnenclub geworden. Dat het genootschap alleen uit hoger opgeleide vrouwen bestaat, beaamt Schaberg. En tegelijkertijd bestrijdt ze het. „De meesten hebben leuke ba nen, ja dat klopt. We hebben een gynaecologe, eem mode ontwerpster, een advocate, eem journaliste, maar ook een huis vrouw. En als er morgen een caissière van de Hema bij wil en het is een leuk wijf en ze past in onze sfeer, dan mag ze komen. Als ze tenminste weet hoe het met de sigaren zit." Vooral de grotere sigaar doet het vanavond goed bij de vrou wen. „Een grote sigaar is lekker der, zachter, milder. De sigaar is trendy, hij is een statussymbool, hij is heerlijk en eerlijk", is de mening van Schaberg. Terwijl het diner voortkab belt, wordt de dansvloer conti nu in bezit genomen door ro kende danslustigen. Want de etiquette rond het roken wordt voor een avond volledig aan de laars gelapt. Roken mag en heeft voor een avond plaats tij- INDERDAG 16 OKTOBER 1997 :r uis ter Duin eventjes het mekka van de sigarenroken Uitgebreid Paardekooper Verpakkingen heeft zijn bedrijfsruimte op het Leidse industrieterrein Room burg fors uitgebreid. De onder neming beschikt straks over 750 vierkante meter ruimte, be stemd voor de directe verkoop. De ruimte in Leiden is door de nieuwbouw verdrievoudigd. Paardekooper Verpakkingen heeft negen vestigingen, ver spreid over de hele Randstad. Bruidsbeurs Haardecoraties, trouwpakken, bruidsjurken en een trouw koets. Alles wat maar met het huwelijk te maken heeft, is zon dag 19 en maandag 20 oktober te bewonderen tijdens een bruidsbeurs in het Blesse Paard aan de Dr. van Noortstraat 154 in Stompwijk. De entreeprijs is een tientje. Bruidsjurken en pakken worden zondag om één, drie en vijf uur 's middags en maandag om zeven en negen uur 's avonds geshowd. Congreszaal Holiday Inn leiden heeft een nieuwe congresruimte, de Am sterdam/Rotterdamzaal. De zaal biedt plaats aan 400 perso nen, is voorzien van een profes sionele regiekamer en moderne audio-visuele apparatuur. Met de oplevering wordt de eerste fase afgerond van een omvang rijke renovatie van het hotel. In de komende anderhalf jaar wor den ook de hotelkamers, het restaurant en de andere publie ke ruimten gemoderniseerd. OOGSTEN Gaultheria in rieten mandje Binnen wil ze met haar rode besjes graag in 't licht staan. Zelfs buiten op het terras of in de tuin doet ze 't goed, want ze_is winterhard. Van 4.95 voor EllROPflTUIM. Vaders met hun opgewonden zoontjes: twee jongensdromen die tege lijkertijd in vervulling gaan. foto loek zuyderi\hn NOORDWIJK SUZANNE BARBIER In het donker van de Space-Ex po filmzaal wacht woensdag ochtend een honderdtal bezoe kers op de definitieve lift-off van de Cassini-Huygens ruimtemis sie. Het ruimtevaartavontuur is een gezamenlijk project van het Amerikaanse NASA en de Euro pean Space Agency (ESA) en heeft tot doel meer kennis over de grootste Saturnusmaan Ti tan te vergaren. Het vermoeden bestaat, dat de omstandigheden daar vergelijkbaar zijn met die op aarde in de oertijd, meer dan 4,5 miljard jaar geleden. Met dit project hoopt de wetenschap meer informatie te achterhalen over het mysterieuze begin van het leven op aarde. Op de eerste rij zitten sinds 10.00 uur de deskundigen, die voor elke vraag een begrijpelijk antwoord uit de mouw schud den. Verwachtingsvol kijken ze op een groot scherm naar het laatste nieuws over de lance ring. Daarachter de vaders met hun opgewonden zoontjes: twee jongensdromen die tegelij kertijd in vervulling gaan. Komt het even goed uit dat het herfst vakantie is. Tien minuten voor de count down is het nog steeds onzeker of Cape Canaverall het groene licht zal geven. De kans is twin tig procent dat de wind vandaag net zo ongunstig is als afgelo pen maandag. Dat zou beteke nen dat het vertrek voor de der de keer wordt uitgesteld. Dui men dus voor de internationale expeditie die zeven jaar onder weg gaat naar Saturnus en haar manen. Als alles goed gaat, bereikt Cassini, het moederschip, met aan boord de Huygenssonde (doorsnee 2,7 meter) de maan Titan in augustus 2004. De son de wordt dan geparachuteerd in de ijzige atmosfeer van Titan en landt als eerste op een ander li chaam van ons zonnestelsel. In de drieënhalf uur die de afda ling duurt, meet de Huygens de chemische samenstelling van haar atmosfeer en bodem en de weersomstandigheden. Ze heeft een camerasysteem aan boord om beelden te maken en door te seinen. Als de sonde de be vindingen heeft doorgeseind aan het moederschip, is haar taak volbracht en vriest ze vast op Titan. De Cassini onderzoekt dan nog vier jaar lang allerlei andere manen rond Saturnus. Aan de krachtigste onbeman de raket allertijden is twaalf jaar gewerkt, waarvan de laatste acht jaar direct aan de bouw van het vaartuig. Als in 2008 het sein mission accomplished wordt gegeven, zijn NASA en ESA samen ongeveer zes mil jard gulden armer. Over de om vang van dit bedrag schijnt nie mand zich echter druk te ma ken. Over de aanwezigheid van zo'n 33 kilo plutonium aan boord van het ruimtevaartuig die de ernergie voor de reis le veren. maken evenmin weinig mensen zich druk. Ging in de Verenigde Staten nog een hand jevol mensen de straat op om tegen de lancering te proteste ren, in Noordwijk laat zich geen tegenstander zien. Volgens de aanwezige woordvoerders van ESA is opwinding over de veilig heid voor mens en milieu niet nodig. Het gaat hier om pluto nium in keramische vorm die niet ongemerkt in lichaam bin nendringt zoals het giftige as best doet. Als om 10.42 uur eindelijk het aftellen begint, komt de reis naar het onbekende opeens heel dichtbij. Vooraan verdrin gen de cameraploegen zich om de vreugdekreten van de ex perts vast te leggen. Wanneer de digitale klok nul aangeeft en het massieve gevaarte in de nachte lijke duisternis van Florida ver dwijnt, blijft het in de zaal ech ter opvallend stil. (leen gejuich, geen bloemen of champagne. Is er dan toch iets misgegaan? „Oh ja", klinkt het uit het niets, „we waren vergeten te zeggen dat pas na veertig minuten de mis sie een succes kan worden ge noemd, als de afkoppeling van de raket is geslaagd..." Om 11.23 mag er worden gejuicht: de eerste stap van de missie is een succes. Op naar 2004. DERDORP in professionele autopoets- ■urt is niet zo duur als in de rige aflevering van deze ru- iek werd gemeld in een artikel i'er het Leiderdorpse bedrijf 'tam Cleaning. Daarin werd n prijs genoemd van 425 gul- in voor een schoonmaak- iurt. Een woordvoerster van ïtam legt uit dat het gewone rief voor een personenauto 5 gulden is, nu is er boven in een aanbieding van 175 tlden. De auto wordt daarvoor binnen en van buiten hoongemaakt en gepoetst, 'tam hoopt behalve de han- R en leasebedrijven meer irticuliere autobezitters onder in klanten te krijgen. 'erzamelgebouw gHENAAN DEN RUN» bedrijven hebben hun achten gebundeld voor de luw van een nieuw bedrijfs- lrzamelgebouw aan de Eiken- •an in Alphen aan den Rijn. e' gebouw wordt Sixpack ge topt. Het gaat om drukkerij m van Gils. F.SA Sports/But- tfly. installatiebedrijf Van Loe- to, schoonmaakbedrijf Aksent 'P Schoon, handelsfirma Es- fns Benelux en aannemings- edrijfVan Mil. Enige doorgewinterde sigarenrokers: Chris Dieben, Theo Zandvliet, Frans Horst en Henk van der Post. foto henk bouwman dens het eten, in de gangen, op de toiletten en dus ook tijdens het dansen. Filmproducent Matthijs van Heijningen lijkt zijn longftllers' nog steviger vast te houden als z'n danspart ners. De nadrukkelijk aanwezi ge Viola Holt kan het roken op foto henk bouwman de dansvloer ook al niet laten. Kaviaar-inkoper Jacobus Toet bekijkt het strijdtoneel der danslustigen. Toet is een man die verzot is op alles wat kwali teit heeft. „Ik rook liever een goede sigaar dan tien slechte. Vergelijk sigaren daarom rustig met vrouwen. Een beetje man heeft toch liever één mooie dan twee lelijkerds. Toen ik vroeger nog in de haring zat, rookte ik nog weieens een shaggie. maar dat smaakt me niet meer. Toet is goed voor twaalf 'grote jongens' per dag. „Toen ik vroe ger veel naar Duitsland reisde, stak ik in Den Haag mijn eerste sigaar op. Daar redde ik het mee tot de grens. Na de douane kwam de tweede en het lukte me meestal daarmee Keulen te halen." Het roken levert hem wel een probleem op: als kaviaar-proe- ver moeten zijn smaakpapillen tot het uiterste zijn getraind, ,,'s Ochtend heb ik door al dat ro ken natuurlijk een rotsmaak. Tanden poetsen en ontbijten dragen er niet voldoende toe bij dat mijn smaak wordt geneutra liseerd. Voordat ik ga proeven, spoel ik eerst uitgebreid met wodka." De sigaar geeft het 'fluidum van luxe', vervolgt de kaviaar- koning. Maar ook een 'stukje charme'. „Sommigen vinden misschien dat ik kapsones heb, maar dat is onzin. Ik kies hier voor. Bewust, zoals ik dat ook doe voor een goed glas wijn." Aan het einde van de avond blikt Johan Bulk van het Gilde van de Nederlandse sigaar terug op een 'interessant avondje' 'Met genoegen' heeft hij 'Het Genoegen' zoals hij het sigaren roken omschrijft weer gepro moot. „De markt loopt terug. De oude opa's die de hele dag rookten, vallen langzaam maar zeker weg. Zij worden vervan gen door dertigers. Rokers die niet meer voortdurend een si gaar in de mond willen, maar af en toe een kwaliteitsigaar opste ken. Dat is de trend van van daag en voor de toekomst: een sigaar die wat voorstelt." Op zijn 57ste begon sauna-ex ploitant H. Vis met een verbou wing die ruim vier miljoen gul den kostte. Maar de nieuwe sauna Thermen 5 Mei is dan ook een plaatje. Eenpersoons- zoutwaterbaden, een ijsgrot en een Romeins stoombad zijn en kele nieuwe aanwinsten. Daar bij maakt de sauna gebruik van bronwater dat zich onder het gebouw bevindt. De sauna is maar liefst 2,5 keer zo groot geworden en neemt nu 2500 kubieke meter in beslag. „Ik wilde nog een keer bij de top vijf in Nederland ho ren en dat is nu weer het geval", grijnst Vis. „Ik heb in saunaland altijd voorop willen lopen. De boel verkopen en gaan rente nieren, dat is niets voor mij." Een van de fraaiste nieuwe baden is het Caldarium of de Romeinse stoomcabine. In de ruimte wordt nog druk gewerkt, maar de gemarmerde zijwan den zien er indrukwekkend uit. De vloer is bedekt met luxe roze tegels, in het midden staat een sneeuwwit bad. Een kunstena res zal de wanden binnenkort beschilderen met fresco's en er komen beelden rond het bad te staan. Pure luxe. „Uit de wan den komen straks allerlei geu ren. terwijl er rustgevende mu ziek wordt gedraaid. Over het bad wordt stoom geblazen", zegt Vis, terwijl hij enthousiast over de nog ruimschoots aan wezige zakken cement en tegels Het echtpaar Vis in een van de nieuwe ruimten van de geheel verbouwde sauna Thermen 5 mei. klautert. Een nevel- en ijsgrot zijn an dere opmerkelijke nieuwe ruim ten. In de ijsgrot wordt de tem peratuur constant enkele gra den onder nul gehouden. Met behulp van kunststof zijn ijspie- ken aan de wanden bevestigd. De saunaganger kan op drie 'ijs blokken' plaatsnemen. De ne velgrot heeft wel iets weg van dt ijsgrot. Het is alsof de stalagtie ten zich langzaam een weg naar beneden banen. In het plafond zijn nevelsproeiers bevestigd, die de saunaganger met koud water besproeien. Naast dit soort extraatjes be schikt de sauna natuurlijk over de normale saunakabines, bub bel-, dompel- en kruidenbaden. Ook een Turks bad en binnen- en buitenzwembaden zijn be schikbaar. In een speciale ruim te bevinden zich enkele zoutwa- terbaden. Wie daarin gaat lig gen, blijft drijven en heeft het idee dat hij een moment tussen hemel en aarde zweeft. Er zijn overigens nog meer cabines die hemelse gevoelens opwekken; De geur- en lichtca- birie bijvoorbeeld, waarin de bezoeker zich respectievelijk aan geuren of kleuren kan over geven. Bezoekers met andere wensen kunnen zich laten mas seren, het zonnecentrum of de beauty-ruimte opzoeken. Wie een hapje wil eten kan een van de barretjes aandoen, of het res taurant bezoeken dat een stuk groter is geworden. Voor de lief hebbers is er zelfs een aparte ruimte gecreëerd waar films en sportprogramma's kunnen wor den bekeken. De sauna bevindt zich aan de Telderskade 42-44. Eind no vember is de verbouwing afge rond.' maar de gasten kunnen nu reeds van de nieuwe facili teiten gebruik maken. De sauna is van twee uur 's middags tot half een 's nachts geopend.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19