eiden Regio AZL mag levertransplantaties doen Avondwinkel kan het niet meer bolwerken Leiden loopt niet voorop met minimabeleid Alleenstaande oudere vrouwen lopen veel subsidies mis reniging wil orderpark ik maken «toonstelling ZL over tbc Forse straffen geëist tegen pomphouder en chauffeur Lage Rijndijk veiliger! http: //www, leiden.nl DERDAG 16 OKTOBER 1997 Groene Hart Het Groene Hart Z Z krijgt een eigen be stemmingsplan. Minister De Boer (milieu) zegt haar steun toe. flPREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAf J JOUSTRA. 071 -5356430 Strandje q Rijpwetering heeft Z 3 de gemeente Alke made in een brief met honderd handtekeningen om een strandje gevraagd. ifstal met geweld l» Onder bedreiging van een luchtdrukwapen is een 15-ja- ongen uit Voorhout gistermiddag beroofd. Hij zat met een Hide jongen uit Leiden op de Burcht, toen er vier jongeren wamen die vroegen of ze wiet bij zich hadden. Toen de 15- i ontkenden, trok één van de vier knullen een luchtdruk- il en richtte dat op de Voorhouter. Die moest zijn porte- nee afgeven. Uiteindelijk kreeg hij die wel terug, maar niet lat de knullen er wat geld uit hadden gehaald. orgereden na aanrijding Na een aanrijding met een fietser op de kruising Willem Jvïjgerlaan/Gooimeerlaan is een automobilist gisteren ge- 1 doorgereden. De fietser, een 23-jarige Leidenaar, reed de Willem de Zwijgerlaan, kreeg bij de kruising groen licht etste door. Op het kruispunt werd hij aangereden door de niobilist, die zelf het rode licht negeerde. De fietser raakte ind aan zijn been en moest naar het AZL worden gebracht. keuringen bij verkeerscontrole Bij een verkeerscontrole in de Stevenshof en het Mors- rtier heeft de politie gisteren 71 bekeuringen uitgeschreven, ontrole betrof zowel auto's als motoren en bromfietsen, wege te snel rijden werden 52 bekeuringen uitgedeeld. Minister Borst verleent toestemming Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft van mi- De toestemming bleef echter nister Borst (volksgezondheid) eindelijk een officiële ver gunning voor levertransplantaties gekregen. Behalve in Leiden worden ook in de academische ziekenhuizen in Groningen en Rotterdam levertransplantaties uitgevoerd. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het AZL zal naar verwachting vijftien transplantaties per jaar doen. Borst heeft bepaald dat Leiden zich vooral moet con centreren op de 'auxiliaire' le- vertransplanties waarbij een hulporgaan tijdelijk de eigen le ver helpt, en levercel-transplan taties. Hiervoor zou geld be schikbaar komen. Tot voor kort was het Acade misch Ziekenhuis Groningen het enige officiële centrum voor levertransplantaties. De zieken huizen in Leiden en Rotterdam (Dijkzigt) wilden deze kostbare, maar levensreddende ingreep ook doen en hebben het minis terie van volksgezondheid daar jaren geleden al om verzocht. uit. De academische ziekenhui zen van Leiden en Rotterdam besloten hun kennis te bunde len en gingen een samenwer kingsverband aan om toch le vers te kunnen transplanteren met een team van specialisten. Maar die samenwerking func tioneerde al een tijdje niet meer, omdat Dijkzigt wél toe stemming had van de minister, maar het AZL niet. Beide zie kenhuizen gingen op eigen houtje verder. Leiden kreeg echter geen financiële vergoe ding van het ministerie. Door middel van een ingewikkeld overhevelingssysteem vond het AZL toch geld om de transplan taties uit te voeren. Transplantatie-chirurg J. Rin gers van het AZL is erg blij met de toestemming: ,,Dat betekent dat onze inspannning van de laatste jaren vruchten heeft af geworpen. We mogen nu mini maal vijftien gewone levertrans plantaties per jaar doen en kun nen ons daarnaast specialiseren in transplantatie van hulplevers. Die zijn vooral van belang voor patiënten met acute leverpro blemen. Deze mensen zouden overlijden als ze niet op deze manier zouden worden gehol pen. De eigen lever kan zich na een tijdje vanzelf weer herstel len, waarna wij de hulplever weer verwijderen. Ook kunnen wij de zogeheten leverceltrans- plantatie verder ontwikkelen. Daarbij krijgen patiënten met een erfelijke afwijking levercel len die gezond zijn. Daardoor kan de eigen lever weer gaan functioneren." Leiden heeft niet de ambitie het grootste levertransplantatie- centrum van Nederland te wor den. Ringers: ,,We willen ons specialiseren. We streven naar landelijke samenwerking met academische ziekenhuizen, zo dat wij de krachten kunnen bundelen." Sinds 1994 hebben achttien patiënten met een chronisch niet-werkende lever een trans plantatie-lever gekregen van het Leidse team. Van hen zijn er ze ventien nog in leven. De trans plantatie van levers die acuut hun werking verliezen is moei lijker, omdat niet altijd een ge schikt donororgaan aanwezig is. Van de vier patiënten die on middellijk een nieuwe lever no dig hadden, zijn er twee na transplantatie nog in leven. ERIC-JAN BERENDSEN maar nét opgericht en al leden. De vereniging Ons ■derpark in Leiden-Noord volop bestaansrecht it de kersverse secretaris oerakker. Doel van de club samenspraak met ge- ite en buurtbewoners, het de volkstuinen van Ons n en het Roodenburgcom- ïn park weer 'leuk' te rn. Aantrekkelijk voor de iren die er een tuintje heb- de volkstuinders en de (bewoners. eerste gesprekken met de ente en wijkbeheer zijn al ird. Er is een inventarisatie akt van de bomen in het en de waterhuishouding is rzocht, omdat vooral 's ;rs stukken van het park staan. Tot concrete daden gemeente ook al gekomen, speeltuintje is opgeknapt e speelweide opgehoogd, dat was wel nodig ook", Ut Boerakker ,,er was sprake het nodige achterstallige rhoud." Igens Boerakker moet zijn liging vooral als interme- optreden tussen gemeente ewoners. „Wij willen mid- een grote achterban de ge- |ite laten zien dat het ons us is met onze buurt. Druk fenen is een te groot d, maar door het enthou- ne van de bewoners zélf de eente aanzetten tot daden." erigens weet Boerakker dat ok nog een andere taak is elegd voor zijn vereniging, een aantal bewoners dat niet op de hoogte is van de vezigheid van het park. moet natuurlijk verande- in komen." iet Leidse Plein in het Aca- lisch Ziekenhuis Leiden is morgen tot maandag 27 ok- r de tentoonstelling 'tuber- se, vergeten ziekte' te zien. iberculose (tbc) komt nog dsvoor in Nederland. Het is ernstige ziekte die nog altijd ïlijke slachtoffers eist, ook erven minder mensen aan dan vroeger. Tegenwoordig taan er goede medicijnen rdoor veel patiënten volle- genezen. De expositie laat welke technieken artsen en erzoekers gebruiken om de tvezigheid aan te tonen van lacterie die tbc veroorzaakt, is te zien hoe mensen met worden behandeld en wordt eschiedenis van de ziekte in d gebracht. LEIDEN DORITH LIGTVOET De avondwinkel op de Kaas markt is sinds een paar dagen gesloten. Op een stuk karton dat achter het raam is geplakt staat te lezen: 'Weer een kleine ondernemer om zeep gehol pen. Gemeente en AH be dankt'. Wat de eigenaar de ge meente verwijt is onduidelijk, want de telefoon in de winkel is afgesloten. De eigenaar is al een paar dagen niet meer te bereiken. Het fenomeen avondwinkel bestaat in Leiden pas twee jaar. Aanvankelijk stonden liefst 28 gegadigden te dringen om te beginnen en er moest zelfs worden geloot. Uiteindelijk bleven vier ondernemers over die aan alle gemeentelijke eisen voldeden. Twee winkels vestig den zich in het centrum, een in de Stevenshof en een in de Me- renwijk. Met het vertrek van de winkel aan de Kaasmarkt zijn er nog drie over. Eigenaar J. Weise was in het begin heel optimistisch. De Ha genaar had geen ervaring in de branche, maar runde wel een bedrijf in beveiligingsappara tuur. In eerste instantie wilde hij aan de Kaasmarkt een com pleet assortiment bieden, maar binnen een jaar moest hij de verkoop van groente, fruit en vlees staken. „Ik verkoop vooral drank, snoep en koekjes", zei hij een jaar geleden in deze krant. Vooral studenten be zochten zijn winkel. Dat de sluiting iets te maken heeft met de nieuwe winkeltij denwet ligt voor de hand. De verwijtende tekst op het raam spreekt voor zich. Sinds een jaar mogen gewone winkels hun deur tot tien uur 's avonds open houden. De Albert Heijn- winkel schuin tegenover de Kaasmarkt maakt sinds kort ge bruik van deze mogelijkheid. De avondwinkels moeten het sindsdien hebben van de uren tussen tien en één uur 's nachts, van de zondag en van de uren na zessen op zaterdag. De periode om het beleg op de boterham te verdienen, wordt dus wel erg kort. Bij de gemeente kijkt men op van het vertrek van de winkel. Op de afdeling economische zaken weet men niet wat de winkelier de gemeente verwijt. „Maar als het iets met de nieu we winkeltijden te maken heeft, is het verwijt niet te recht", zegt J. van Doggenaar. „De nieuwe wet is bedacht door het Rijk. Het is niet iets wat je de gemeente kan aan wrijven." De gemeente neemt binnenkort contact op met de eigenaar om te vragen wat er aan de hand is. Wat er gaat ge beuren met het pand is nog on duidelijk. De avondwinkel op de Kaasmarkt (foto links) en het karton achter het raam. FOTO'S HIELCO KUIPERS I LEIDEN MILA VAN DE WALL Alleenstaande vrouwen tussen de 65 en 74 jaar kunnen op kor te termijn een bezoek verwach ten van de Stichting Dienstver lening Leiden. Volgens T. Ver laan, directeur van de stichting, is dit een groep die financieel nauwelijks de eindjes aan elkaar kan knopen. „Deze vrouwen zijn vaak ge stopt met werken toen ze zwan ger raakten. Nu lopen ze in de AOW en hebben geen of een hele slechte pensioenvoorzie ning. Veel van deze vrouwen maken geen gebruik van de so ciale voorzieningen, zoals bij zondere bijstand en taxikosten vergoeding. Door bezoeken te brengen aan deze vrouwen kunnen we kijken of we ze kun nen helpen." Bij ouderen boven de 75 jaar komt de stichting al sinds 1996 op bezoek. Verlaan: „We bekij ken dan of zij knelpunten erva ren bij het ouder worden en welke oplossingen daarvoor mogelijk zijn. En dat werkt heel goed, ongeveer één derde van deze mensen maakt nu gebruik van voorzieningen waarvan ze niet wisten dat ze daar recht op hadden. En dat loopt uiteen van de aanleg van een traplift en het regelen van thuiszorg tot het contact leggen met de domi nee." Volgens Verlaan verkeren veel mensen in de veronderstelling dat ze toch niet in aanmerking komen voor financiële regelin gen. „Ook zijn ouderen vaak bang voor de paperassen en de bureaucratie die met een aan vraag gepaard gaan. En dat is jammer. Veel ouderen maken bijvoorbeeld geen gebruik van huursubsidie. Terwijl dat kan oplopen tot een behoorlijk be drag. Alleen maar een AOW- pensioentje is vaak niet ge noeg." Voordat de bezoeken aan de alleenstaande vrouwen worden afgelegd, worden de vrouwen aangeschreven. Verlaan: „Uiter aard komen we alleen maar op bezoek als de mensen dat zelf willen. Ze moeten eerst een ant- woordkaartje terugsturen. Het is jammer als mensen er geen ge bruik van maken. Veel ouderen hebben toch een soort géne om hulp te vragen. Voor alle sociale voorzieningen zijn weer aparte regels. Dat kan erg ingewikkeld zijn. Ik kan me goed voorstellen dat mensen dan denken, laat maar". Een probleem voor de stich ting is nog het tekort aan vrij willigers. Verlaan: „Voor het project Welzijnsbezoek aan 65- tot 74-jarige vrouwen hebben we nog vijftien tot twintig vrij willigers nodig. We hopen dat we eind dit jaar met het project kunnen beginnen, maar als we tegen die tijd te weinig vrijwilli gers hebben zal het project wor den uitgesteld." Voordat de vrijwilligers op be zoek gaan, krijgen zij introduc tie en training. Voor informatie en aanmelding kan men terecht bij E. Kuijper: tel. 5143503. DEN HAAG/KATWU K/LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Vijftien maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. voor een 48-jarige Katwijker. En een jaar cel waarvan vier maanden voor waardelijk, voor een 47-jarige Leidenaar. Voor de Haagse rechtbank werden gisteren forse straffen geëist tegen de twee, die respectievelijk van een groot aantal diefstallen en van heling worden verdacht. Het aantal mancomeldingen was tussen maart 1996 en maart 1997 wel erg groot in het cen trale magazijn van Van Gend Loos in Den Haag. Vooral elek tronische goederen voor het postcodegebied 2200 verdwe nen als sneeuw voor de zon. Re den voor de beveiligingsdienst een aantal videocamera's op te hangen. Via de gemaakte beel den werd een 4R-jarige Katwij ker betrapt, chauffeur bij Van Gend Loos. Gisteren stond de man voor de Haagse rechtbank. Met een 47-jarige Leidenaar, die in Katwijk een benzinestation exploiteert. De pompbaas werd van heling verdacht. De twee kenden elkaar van de benzinepomp, deden wel eens samen een bakkie en van het een kwam het ander. Uiteinde lijk leverde de chauffeur op be stelling gestolen goederen af bij de pomphouder, zo luidde het betoog van de officier van justi- De chauffeur had tijdens het onderzoek zestien diefstallen toegegeven. Hij was een beetje het slachtoffer van de 'cultuur' die in het magazijn van Van Ge nd Loos heerste, zo meende zijn advocaat. Bovendien was er een andere chauffeur geweest die ook had gestolen, maar min of meer werd gedekt door zijn cliënt. Van de eis van vijftien maanden cel waarvan vijf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar schrok de jurist zich een hoedje. Temeer daar die andere chauffeur door de politierechter nota bene maar tot twee weken voorwaardelijk was veroordeeld. Tegen de pomphouder werd een jaar gevangenisstraf geëist waarvan vier maanden voor waardelijk. Zijn advocaat vroeg vrijspraak. „Mijn cliënt heeft in derdaad spullen gekocht, maar wist niet dat die van diefstal af komstig waren. Toen hij dat be gon te vermoeden, is hij er meteen mee gestopt." Uitspraak over twee weken. Onderzoek FNV onder 48 gemeenten ÜKussiepagina Digitaal Stadhuis Leiden N»ar internetten? thuis op de pc op het werk Pt in hal Stadsbouwhuis, Langegracht 72 Pc in bibliotheek, Nieuwstraat 4 >fo: tel. 071 - 516 58 62 Leiden LEIDEN DORITH LIGTVOET De gemeente Leiden loopt niet voorop met zijn minimabeleid. Dat blijkt uit het FNV-onder- zoek 'Minimabelangen ge meentelijk gewogen', dat in 1996 is gehouden onder 48 ge meenten. De resultaten werden gistermiddag in Leiden bekend gemaakt. Zwolle doet van alle onder zochte gemeenten het meest aan het minimabeleid en gaf vorig jaar 1.748 gulden uit per uitkeringsgerechtigde. Leiden gaf 940 gulden uit en bezette daarmee in 1996 de achttiende plek. Op de 48ste plaats eindig de het Groningse Loppersum met 230 gulden. Drie jaar geleden kwam de vakbond tijdens een onderzoek tot soortgelijke conclusies. Al leen werden de woonlasten voor de minima toen meegeno men en nu niet. Wethouder J. Laurier noemde dat gisteren spijtig, omdat Leiden juist op dat punt goed voor de dag kwam tijdens eerder onderzoek. Volgens FNV-woordvoerster I. de Wit zijn de woonlasten niet onderzocht, omdat het moeilijk blijkt om gemeenten op dit punt met elkaar te vergelijken. Daar komt bij dat het onder zoek alleen een beeld geeft van het afgelopen jaar Leidenaars met een minimuminkomen- of uitkering krijgen er, als het aan B en W ligt, volgend jaar 400 gulden bij. Daar komt nog eens een extra bedrag van 200 gul den per kind bij. Bij het onderzoek van de FNV zijn de sociale diensten betrok ken. Gekeken is naar de normen voor bijzondere bijstand en de kwijtscheldingsmogelijkheden. Bovendien is nagegaan welke premies of vrijstellingen er zijn voor mensen die bijvoorbeeld vrijwilligerswerkverrichten. De FNV is redelijk tevreden over het Leidse beleid. In verge lijking met het onderzoek in 1994 is het totale bedrag dat wordt uitgegeven in Leiden om hoog gegaan. Per uitkeringsge rechtigde werd een bedrag van 940 gulden uitgegeven, ruim 400 gulden meer dan in 1994. „Dat de gemeente twintig pro cent meer heeft uitgegeven dan begroot, is voor de financiële positie van de gemeente mis schien ongunstig, maar het be tekent toch dat meer geld te rechtkomt bij de groep die het nodig heeft", aldus P. Batelaar, secretaris van de FNV-afdeling Leiden. RECUME CONCEPT/TEKST DESIGN Hans Flustraat 18, Leiden Tel. 071 - 532 21 10

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17