Onderzoekers luisteren naar dieren Wetenschap Techniek Kaas is goed voor het gebit Jr ft Olijven in rioolwater DONDERDAG 16 OKTOBER 1997 REDACTIE SASKIASTOELINCA» Melkvet en -eiwit vormen een beschermende laag op tanden en kiezen die de vorming van tandsteen helpt voorkomen. Caseïne in kaas beschermt het gebit tegen cariës. Dat staat in de brochure 'Melk en zuivelpro ducten in relatie tot tandge- zondheid' van de Stichting Zui vel, Voeding en Gezondheid die in november verschijnt. De hardheid van het gebit komt door apatiet, een basis-calcium- fosfaat. Deze harde stof kan worden afgebroken bij een zuuraanval. Ontkalkende etens waren zijn citrusvruchten, ap pels, vruchtensap en frisdrank, vanwege het hoge citroenzuur gehalte. Ook azijn is een be ruchte belager van tandglazuur. Omgekeerd zijn er voedings middelen die tandbederf tegen gaan. Melk en zuivelproducten zijn daar een voorbeeld van. Aange taste tanden worden hersteld door remineralisatie Elke liter melk bevat een gram calcium en een halve gram fosfor. Bij een zuur milieu in de mondhol te komen deze mineralen in geioniseerde vorm voor en kun nen zich daardoor hechten aan de tanden. Minieme gaatjes groeien weer dicht. Ook het vet in zuivel is gunstig voor de tandgezondheid door de vorming van een water- en zuurafstotende vetlaag op het landoppervlak. Intelligentie begint al in de baarmoeder Wordt onze intelligentie be paald door de genen of door de omgeving. Nature or nurture, is de vraag die wetenschappers bezighoudt. Steeds meer bewij zen duiden erop dat opvoeding een grotere invloed heeft dan de erfelijkheid. Onderzoekers uit het Ameri kaanse Pittsburgh hebben aan getoond dat het IQ zelfs al in de baarmoeder begint. Een zwan gere vrouw die niet rookt en dr inkt is gunstig voor de ontwik keling van het IQ van haar kind. B. Devlin en M. Daniels hebben dit bewezen door tweelingen te vergelijken. Ruim tweehonderd IQ-onder- zoeken met ruim 50.000 paars gewijze vergelijkingen zijn ge analyseerd. Hieruit blijkt dat het latere IQ sterk afhangt van de omstandigheden waaronder het kind opgroeit in de baarmoe der. Rekening houdend met de invloed van de prenatale omge ving daalt het genetisch effect van de veronderstelde 70 pro cent (uit eerdere onderzoeken) naar 50 procent. Landbouwuniversiteit in Wageningen: Kippen kakelen en gakelen Het geluid van een koe die tochtig is, wordt tijdig door de computer herkend, zodat het beest zo snel mogelijk door de stier kan worden ge dekt. ARCHIEFFOTO zieke koe, kan eerder de dieren arts worden gebeld. Op de Landbouwuniversiteit van Wa geningen leggen wetenschap pers hun oor te luister in het kippenhok. Kippen blijken over een uitgekiend communicatie systeem te beschikken. Onder zoekers onderscheiden wel 25 tot 30 geluiden die elk een eigen specifieke betekenis hebben. Een daarvan is het gakelen. Als een kip gakelt, dan zit ze beslist niet lekker in haar vel, zegt ge- dragsbioloog ir. Patrick Zim merman, die aan het onderzoek meewerkte. Dat typische getok blijkt zelfs een uiting van ernsti ge frustratie te zijn. Gakelen is, zegt Zimmerman, een onmiskenbaar geluid, dat duidelijk afwijkt van kakelen, tokken en kukeleku-en. Het is een langgerekte kakel, die wordt afgesloten met een aantal korte tokken op het eind. Zeurderig, klinkt het. Beetje schor ook. 'Pwoooooooooook, pwok, pwok, pwok....', komt het zielig uit de mond van de weten schapper, die voor het onder zoek vele uren doorbracht in de stallen op het universiteitster rein en zoveel mogelijk gegakel op de band opnam. Zimmerman: „Centrale vraag in het onderzoek was: hoe krijgen we meer inzicht in het welzijn van leghennen? Om daar achter te komen, werd vroeger binnen de ethologie voornamelijk geke ken naar het gedrag van dieren. Of ze stereotiep gedrag vertoon den, bijvoorbeeld. Gaandeweg kwamen onderzoekers erachter dat je van de geluiden die die ren maken ook kunt afleiden hoe het met hun gemoedstoe stand gesteld is. Ik denk zelfs dat je op die manier meer te weten komt dan wanneer je al leen maar naar het gedrag kijkt, al kun je natuurlijk nooit pre cies zeggen wat er in zo'n beest Een kip die flink gakelt, geeft een signaal af dat het niet zo goed met haar gaat. FOTO CPD Honden blaffen, koeien loeien en varkens knorren. Maar daar mee is nog niet alles gezegd. Want neem nou de kip. Die ka kelt, zou je zeggen. Of tokt, zo u wilt. Maar een leghen blijkt wel 25 tot 30 verschillende geluiden te kunnen produceren. Een daarvan is gakelen. En da's geen goed teken, zo hebben onder zoekers van de Landbouwuni versiteit in Wageningen ont dekt. Want een gakelende kip zit beslist niet lekker in haar vel. Wetenschappers luisteren te genwoordig ook naar dieren. Want met de geluiden die ze maken, vertellen beesten veel meer over zichzelf en hun om geving dan we denken. Een kip in nood klinkt heel anders dan een kip die onbekommerd op het erf rondscharrelt, om maar een voorbeeld te noemen. En een hond die enthousiast zijn baas begroet, maakt een ander geluid dan een waakse hond die alarm slaat. Die aandacht voor de taal van dieren is de laatste jaren flink toegenomen. Binnen de etholo gie (diergedragskunde) is het op dit moment zelfs een 'hot item'. Zo loopt aan de Vrije Universi teit van Amsterdam een onder zoek naar het geloei van koeien. Onderzoekers werken aan een computersysteem dat naar koeien luistert en het geloei van de dames registreert. Zo'n com puter zou, een uitkomst kunnen zijn voor de veeteelt, omdat op die manier belangrijke gegevens over de beestenboel op tijd aan de boer kunnen worden ge meld. Het geluid van een koe die tochtig is bijvoorbeeld, wordt tijdig door de computer herkend, zodat het beest zo snel mogelijk door de stier kan wor den gedekt. En dank zij het ge registreerde gekreun van een omgaat." Voor het onderzoek stopten de Wageningse onderzoekers de kippen in zogenoemde Skinner- boxen en leerden ze de beesten om met de snavel op een knop je te drukken zodra er een rood lampje ging branden. Deed de kip dat goed, dan volgde er een beloning in de vorm van eten. Vervolgens lieten de onderzoe kers nogmaals het lampje bran den, terwijl ze dit keer het dier geen voer gaven. Het beest raakte daardoor dermate ge frustreerd dat het een bepaald geluid begon te maken, dat on der de kippenonderzoekers in middels bekend staat als gake len. Zimmerman: „Hoe honge riger het dier, des te meer en des te harder het gakelde. Con clusie: een kip die flink gakelt, geeft een signaal af dat het niet zo goed met haai' gaat." Met de uitkomst van het Wageningse onderzoek in de hand is het mogelijk om de kwaliteit van de leefomstandigheden in een kip penhok vast te stellen op basis van de geluiden die de leghen nen maken. Of de dames wel te vreden zijn over hun huisves ting, bijvoorbeeld. En of hun nieuwe buren ze wel aanstaan. Want neem nu een legbatterij. Daar is het gakelen aan de orde van de dag, zo heeft Zimmer man ontdekt. „Ze doen niet an ders. Je kunt er dus wel van uit gaan dat kippen in een legbatte rij voortdurend ongelukkig zijn." Nu is die constatering op na tuurlijk niet verbazingwekkend en het zal ongetwijfeld koren op de molen zijn van dierenbe schermers. Zimmerman: „Van veel huisvestingssystemen in de intensieve pluimveehouderij kun je op je klompen aanvoelen dat het niet goed voor het wel zijn van kippen is, omdat de dieren ernstig beperkt worden in hun bewegingsvrijheid. Wij hebben dat nu ook wetenschap pelijk weten aan te tonen." Maar de kippenonderzoeker maakt zich geen illusies. Hij verwacht niet dat boeren mas saal de oren zullen gaan spitsen. „Het welzijn van kippen zal veel pluimveehouders een worst zijn. Boeren vinden toch al vaak dat dit soort onderzoeken geen nut hebben. Natuurlijk, iedere boer heeft hart voor zijn bees ten en wil dat het ze goed gaat, maar het belangrijkste is dat de leghennen voldoende produce ren. Ik heb eens een boer ge sproken, die vertelde dat hij dat gakelen juist wel mooi vond. Hij had altijd gedacht dat het een teken van herkenning was. Alsof ze hem daarmee begroetten. Zodra hij de staldeuren open deed, begonnen alle leghennen te gakelen. 'Het lijkt wel of ze me toezingen', zei hij." Varkensvlees als runderlap Kip als kalkoen verkopen of var kensvlees aanprijzen als runder lapje. Dergelijke fraude met vleesproducten behoort bin nenkort tot het verleden. De Keuringsdienst van Waren be schikt over een methode geba seerd op DNA-analyses. De me thode is ontwikkeld door die renarts Jaap Buntjer, die vol gende week donderdag promo veert aan de Universiteit Utrecht. Slechts een klein deel van het DNA heeft een functie bij het doorgeven van erfelijke eigenschappen. Het merendeel bestaat uit zogenoemd niet-co- derend DNA. Dit voor de over erving niet belangrijke deel is echter wel kenmerkend voor een bepaalde diersoort. Na ver hitting verandert het niet-code- rend DNA wel van vorm, maar dat proces is onomkeerbaar. Hierdoor is zelfs de afkomst van sterk bewerkte voedingsmidde len nog te achterhalen. Buntjer: „De handel in vlees moet eerlijk zijn, want de prijs verschilt per diersoort. Ook is het een principiële kwestie. Zelfs als mensen dit kwaliteits verschil geen probleem vinden, willen ze niet voor de gek wor den gehouden. Bovendien mo gen bijvoorbeeld moslims en jo den bepaalde vleessoorten niet eten vanwege hun geloofsover tuiging." Samen met het Rijks Kwaliteits instituut voor Land- en Tuin- bouwprodukten in Wageningen wordt op basis van deze metho de ook een test ontwikkeld in de strijd tegen de ziekte BSE (gek- ke-koeienziekte). Deze ziekte kan worden overgedragen op runderen via veevoer waarin weefsel zit van schapen die be smet zijn met BSE. Buntjer: „Volgens een EU-voor- schrift mag er geen weefsel van herkauwers in het veevoer zit ten. Maar tot nu toe kon nooit worden aangetoond of dit ma teriaal erin zit. Met deze metho de wel." Landbouwgewassen kunnen worden geïrrigeerd met riool water. Dat is vooral interessant in gebieden met een ernstig wa tertekort. Onderzoekers van de Landbouwuniversiteit Wage ningen doen hiernaar onder zoek. In Jordanië, een land zon der oppervlaktewater, wordt het meeste rioolwater hergebruikt. Maar de kwaliteit is slecht. Bij de hoofdstad Amman wordt het water verzameld in vijvers die samen tweehonderd hectare beslaan. Het afvalwater wordt gezuiverd door onder in de bas sins lucht te pompen. Na veer tig dagen wordt het water afge voerd naar de akkers. „De uitstroom is nog viezer dan het ongezuiverde rioolwa ter bij ons", zegt Jules van Lier van de vakgroep Milieutechno logie. Het met ziektebacteriën verontreinigde water komt te recht op velden waar voedselge wassen worden verbouwd. „Dat is niet verantwoord", aldus Van Lier. Beter is het om het riool water aan te pakken volgens de methode van 'anaëroob zuive ren'. Hierbij wordt het water ge leid door afgesloten reactorva ten. Na tien uur is tachtig pro cent van alle organische stoffen en pathogenen afgebroken door methaanbacteriën. Van Lier: „Het gebruik van dit water is nog steeds niet aan te raden voor groenten die rauw worden gegeten, maar voor de verbouw van olijven, citrussen, katoen en veevoer is het goed te gebruiken." u z 8 2 3 7 9 2 10 7 10 6 4 10 10 10 6 3 2 1 8 2 9 2 7 10 2 6 10 7 10 6 9 2 6 1 6 7 10 8 10 5 7 10 9 7 10 3 5 2 2 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een getal kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vor men de letters in de eerste en derde kolom-ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Amulet; 2. gebak; 3. bezink sel; 4. eiland bij Australië; 5. werknemer; 6. bloem; 7. ver breid optredende besmettelijke ziekte; 8. dikhuidig dier. CRYPTOGRAM gram schot-o-i t-e-o-e-n o-marsman pad-1e pe-son enkelen r-eo slinger TOMPOES V Toen hij driftig overeind kwam, was de politieauto reeds in de verte ver dwenen, zodat hij zich moest verge noegen met een walgelijke blik op de nadwarrelendestofwolken. „Gruwelijk, dat geweld", mompelde hij, terwijl hij zich weer in beweging zette. Denkt men nu werkelijk, dat men een verwaarloosde minderjarige kan opvoeden met schiettuig en uni formen, jonge vriend?" „Bulle Bas denkt dat wel", zei Tom Poes. „En u denkt, dat u het doen kan met een schild en een lans." „Dat denk ik helemaal niet!" riep heer Ollie uit. „Maar ik weet, dat een mooi voorbeeld héél belangrijk is! Zelfs een razer zal onmiddellijk het verschil voelen tussen een auto vol geweldenaars en een eenzaam heer met een dobele helm, als je begrijpt wat ik bedoel." „Nee", zei Tom Poes. „Goed", hernam heer Bommel. „Je bent jong en nog dom. Leer dus, dat dit een afschuwelijke wereld is om in te leven, als monster zijnde. Aan de ene zijde loert de wet met traangas- bommen om je te onderdrukken - en aan de andere kant probeert de we tenschap je te vervormen." „Hm", zei Tom Poes. Hij trachtte zijn vriend wat naar de kant te trekken, want opnieuw kwam een auto hen in snelle vaart achterop. Doch heer Ol lie schonk daar geen aandacht aan. „Bah! De wetenschap!" riep hij uit. „Die kletst maar wat. En wanneer je niet oppast, raak je verstrikt in een net van praatjes..." „Pas op!" riep Tom Poes nog. Maar het was reeds te laat. Het voertuig passeerde rakelings en een vangnet, dat er op gemonteerd was, schepte de betogende heer in het voorbij gaan. W DOOR JAN VISSER De regen van met name gisternacht was een poging zachte luchtmassa's om de koude lucht ons land uil werken. Dat is niet gelukt. Overdag droop de storing naar het zuidoosten af. In de zich handhavende kou lucht bleef het overdag meestentijds bewolkt waard de maximumtemperaturen op sommige plaatsen na; welijks boven de 10 graden uitkwamen. Op Valkenbi bij Leiden werd het woensdagmiddag niet warmerd 10,1 graad. Tijdens de afgelopen nacht loste de bewolking grote deels op waardoor de temperatuur fors kon dalen. Vi kenburg bij Leiden rapporteerde slechts 1,7 graad het noordoosten werd voor het eerst dit seizoen licht vorst gemeten. Op Eelde werd -2,3 graad gemeten dens het komende etmaal wordt de koude lucht wel land uitgewerkt. Dat gaat gepaard met veel bewolkir waaruit het vanavond en in de nachtelijke uren wat! regenen of motregenen. Morgenochtend wordt het op de meeste plaatsen dr; en vrijdagmiddag is er kans op wat zonneschijn. De temperaturen lopen dan op tot 15-16 graden. De wi waait uit zuid tot zuidwestelijke richtingen is overv« gena' matig, aan de kust vrij krachtig. Tijdens het weekeinde is het droog, laat de zon zich regeld zien en het kwik beweegt zich naar een nivea van omstreeks 18 graden. Mooie vooruitzichten dus maar zoals meestal het geval is in deze tijd van hetj duurt de pret niet lang. Na het weekeinde wordt het 5 melijk weer kouder. De atmosfeermodellen verschil; echter van mening over de manier waarop dat gebei De Duitsers verwachten kou uit het noorden aan de oostzijde van een hogedrukgebied bij Schotland; hel Europese model zinspeelt op een oceaandepressiec stomend onder Ierland naar Frankrijk. In hun optiek wordt het ook weer een stuk wisselvalliger. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Van het westen uit bewol king, wind en regen, mo gelijk voorafgegaan door sneeuw. Morgen de mees te regen, maar in het zuid oosten het droogste ge bied. Maxima iets onder nul in Lapland tot onge veer 10 graden langs de zuidkust. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Middagtem- peratuur iets onder nul in Lapland en zo'n 7 graden ten zuiden van Stockholm. Denemarken: Wolken, ook geregeld zon en een enkele (sneeuw bui. Morgen in het noorden kans op re gen, in het zuiden droog. Middagtempe- ratuur oplopend naar ongeveer 10 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij veel wolken, af en toe regen en veel wind. In het oosten van Engeland en Schotland iets droger en wat zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 16 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vandaag nog kans op regen.Morgen droog en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag aan de bewolkte kant en hier en daar regen. In de Vogezen en Jura eerst mogelijk sneeuw. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 17 graden op morgen, in het noordoosten frisser. Portugal: Eerst droog en vrij zonnig. Morgen meer wolken en vooral in het noordwesten een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Madeira: Van tijd tot tijd zon en droog. Morgen toenemende kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden en droog. In de loop van morgen meer wolken en enkele buren. Langs de zuidoostelijke Costa's blijft het droog en zonnig. Middagtem peratuur uiteenlopend van 20 graden langs de Golf van Biskaje tot 25 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Morgen in het, noorden ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden Marokko: Westkust: droog en vrij zonnig, maar morgen wat meer wolken Midddagtem- peratuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Geregeld zon, maar ook aanhoudend kans op een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog enkele wolkenvelden en een enkele bui. Morgen droog en flink wat zon. Later op de dag in de westelijke helft meer wolken. Warmer met morgen een middagtemperatuur van ruim boven de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en vrij zonnig, Maxima rond 24 graden. Italië: Gaandeweg steeds meer zonnige perio den en droog. Maar in de zuidelijke helft aanhoudend kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur variërend van 18 graden in het noorden tot 23 in de zuidelijke streken. Corsica en Sardinië: Geregeld zon, ook wolken en een enkele regen- of onweersbui Afnemende wind. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den Malta: Wisselend bewolkt en nog steeds kans op een stevige regen- of onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Griekenland en Kreta: Van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog Middagtemperatuur vandaag van 17 graden in het uiterste noorden tot ongeveer 22 graden op Kre ta. Turkije en Cyprus: Zon, maar ook veel wolken en plaatselijk forse regen- of onweersbuien. In het westen wat droger. Middagtemperatuur van 18 graden op de Dardanellen tot 24 op Cyprus. Duitsland: Overgang naar droger weer met redelijk wat zon. In het zuiden nog wel een enke le bui. Vrij koud met nlaxima tussen de 5 en 10 graden, morgen wat hoger. Zwitserland: Zoetjesaan wat n gen droog. Middagtemperc t pend naar ongeveer 16 grade Oostenrijk: Vandaag nog bewolkt e gen, in de bergen sneen meest droog en een enkele Middagtemperatuur langzae naar ongeveer 13 graden. Veel bewolking en vandaag' daar regen of sneeuw, droog en enkele opklaru temperatuur ongeveer 7 grafl Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en vandaag nog t 01 wat regen Morgen 6 kans op wat zon. 's Middags: 5(l 12 graden. Hongarije: Vandaag wolken en perioden Morgen opklarend en meest! in dagtemperatuur ongeveer 12 el VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.09 Zon or- el Maan op 19.49 Maane Waterstand IJmuiden Kalf a Hoog 04.52 «17.1 Laag 00.30 «15.02 OCUi j Weerrapporten 15 oktober 20i Deelen zwaar bew Eelde licht bew. Eindhoven motregen Den Helder zwaar bew Rotterdam grondmist Twente grondmist Vlissingen zwaar bew Maastricht zwaar bew. Aberdeen motregen Athene licht bew. Barcelona onbew Berlijn regen Boedapest onbew Bordeaux motregen Cyprus onbew Dublin half bew Frankfurt zwaar bew. Genève regen Helsinki zwaar bew. Innsbruck regen Istanbul onweer Klagenfurt hall bew Kopenhagen zwaar bew Las Palmas hall bew. Lissabon onbew Locarno zwaar bew Luxemburg motregen Stockholm Warschau Wenen Bangkok weerlicht Buenos Aires zwaar bew. Casablanca onbew. Johannesburg weerlicht Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York zwaar bew TelAviv half bew. 25VA!ET ZW AUEBAl. Tt Of EBv <TAN60EQ2E -BBEANP Heer Bommel en de grauwe razer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14