Boeken De papieren liefde 'Meet-dan geloof van V.S. Naipaul: niette geloven ssen Reve en Nijholt Reisverslag met een sombere boodschap Gerard ReveWillem Nijholt Correspondentie v -~(*t i's" l Literatuurkwartet nieuw wapen tegen 'televisiecultuur' 'Waarom weet wereld dit niet?' Lernert Engelberts, een dichter uit één stuk u Hunter vestigt naam met thriller Nachtzicht BOEK. RECENSIE CHRISTL VISSER/CPD V S Naipaul - 'Meer dan geloof Islami tische reizen onder de bekeerde volken'. Uitgeverij Atlas, prijs 59,90 L.J. VEEN BOEK RECENSIE WIM VOGEL Reve/Willem Nijholt - Met niks i Correspondentie. 142 blz Uit geverij Veen, 24,90 itien jaar geleden ver- n het eerste brievenboek BojGerard Reve, Brieven aan le. Wimie werd in de jaren ia opgevolgd door matro- beertjes, velerlei kunst je Iers, lijfartsen en andere oolde arbeiders, eerwaar- iders, jakhalzen, geselsla- martelbeesten. Wat bleef e unieke toon, de reviaan- st en voor de lezer een end inzicht in het gekwel- istaan van een van onze 19 ste schrijvers, izenden brieven heeft Reve reven, vele duizenden ngen. Koffers vol moeten nee te vullen zijn. Tussen en 1991 schreef Willlem It tweeëntwintig brieven eve, hij ontving er van zijn geile broer' tweemaal zo In Met niks begonnen hun intieme correspon- openbaar gemaakt. Dr Nijholt is Reve al ver hun eerste brief een mliefde, een man naar wig 10Jnet een vreemd soort wee al jaren verlangt. Nij- ;oesterde die liefde als een jn, veilig en toch niet heie bevredigend geheim'. Als jjj( room werkelijkheid wordt hij Reve 'een oude kor- broek maar niet voordat nog enige tijd over m'n lijf gedragen heb.' i,; >r Willem bedenkt Reve de te aanspreekvormen: Lieve 'is jen Strafjongen, Aanbeden Knuffelbroertje, Overspe- Blauwe Slaaf, Lief dans- gdier en toch... echt van or Dnd komt hun liefde niet. ireerst is daar natuurlijk zelf. Een man, zoveel uit al die brievenboeken r* luidelijk, wiens lusten, op gebied dan ook, nauwelijks izadigen lijken. Hij schrijft hij reist, hij bouwt, ver- h; t, hij drinkt en lijkt seksu- eerszuchtig, jaloers en on- aar. Als het moet, en dat moet regelmatig, slaat hij zeven maal per dag de hand aan zich zelf. Nijholt lijkt daar in de praktijk van hun spaarzame ontmoetin gen moeite mee te hebben. Zo daadkrachtig als de oude mees ter is hij niet. Hij wil dat Reve 'ook 'ns gewoon' doet en omdat hij zich ook artistiek minder waardig voelt ('jij bent 'n kun stenaar ik eeh artiest'), wordt er wel veel gehunkerd en ver langd maar blijft hun liefde toch voornamelijk een papieren. Door een vergissing komt Nij holt er bovendien achter dat Reve zijn brieven aan hem voor lohan Polak laat kopiëren, waardoor van een geheime lief de natuurlijk geen sprake meer is. Een bezoek van Willem aan Reve in Frankrijk wordt op het laatste moment afgezegd. Tus sen augustus 1974 en maart '85 ontbreekt zelfs ieder contact. Wat daarna komt, is napraten. Willem voelt zich achteraf 'op de hak' genomen. Reve geeft toe hem 'slecht, en met zondige wreedheid behandeld' te heb ben maar zou hem toch graag 'weder eens teder willen tuchti gen' omdat straf nu eenmaal goed voor hem is, enz., enz. Het belang van deze corres pondentie is drieledig. Met na me door de oprechte brieven van Nijholt ontkomt ook Reve niet aan enige zelfanalyse. Het beeld dat we van hem hebben wordt daardoor weer iets com pleter. Nijholt geeft daarnaast een paar schrijnende kiekjes uit de vaderlandse theaterwereld met zijn chagrijn, zijn afgunst en zijn onafwendbare neiging alles tot amusement te willen maken. Maar het aardigste is natuur lijk dat we met deze brieven, zoals gewoonlijk door Nop Maas perfect van noten voor zien, weer ruim veertig brieven van Reve kunnen lezen, brieven waarvan iedere zin klopt. Uniek van stijl, met onnavolgbare zinswendingen, neologismen en eigen schrijfwijzen, een ver nuftig samengaan van ernst en luim. Wat mij betreft mogen ook de andere koffers geleegd worden. Beyond belief heet het nieuwste boek van V.S. Naipaul. Het is een verslag van een reis door de moslimlanden Indonesië, Iran, Pakistan en Maleisië. De Nederlandse editie is uitgebracht onder de titel Meer dan geloof. Schrijver Naipaul vindt het een beetje jammer dat in die vertaling de dubbelzinnigheid van de Engelse titel verlo ren is gegaan. In Beyond belief zit immers ook iets van: niet te gelóven! Een betekenis die bij uitstek van toepas sing is op dit onduisterende reisverslag. neemt Naipaul mee als in de Sunda Kelapa-moskee in Men- teng een grote, vriendelijke Amerikaan uit Oklahoma zich tot de islam bekeert, om zijn aanstaande Indonesische bruid terwille te zijn. Meneer Imadud- din ziet er het bijzondere niet van in. Iedereen wordt als mos lim geboren. Wie niet daadwer kelijk tot de islam toetreedt, leeft gewoon in dwaling. Op de Minangkabause hoog vlakte van Sumatra, wordt Nai paul meegenomen naar een warmwaterbron, de plek waar het Minangkabause volk vol gens de legende uit de aarde is gekomen. ,,Als je die plaats zag, dan voelde je de heiligheid; daarvoor hoefde je niets te we ten van geschiedenis of mythe. (-) Het was zelfs mogelijk de grote, nieuwe roodgeschilderde moskee aan de andere kant te negeren. De geest bleef verwij len bij het wonder van deze plek en het wonder van het wa ter dat al eeuwen warm uit de aarde opborrelde. De rode moskee staat er om over de oeroude heiligheid te triomferen, om die te ontken nen. In Indonesië kunnen geen heilige plaatsen zijn, zegt de is lam. De heilige plaatsen van de islam liggen in Arabische gebie den. Het is immers van oor sprong een Arabisch gods dienst. Ieder die moslim is en geen Arabier is een bekeerling. En de bekeerling moet zich af wenden van alles wat van hem zelf is. Naipaul: ,,De wreedheid van het islamitisch fundamentalis- In 1979 - 1980 maakte Naipaul dezelfde reis. Daarover schreef hij Tussen de gelovigen, een kri- tisch-geïnteresseerde verken ning van de islam. In 1995 ging hij terug, op zoek naar de men sen die hij toen sprak, be nieuwd naar de ontwikkelingen die zij en hun land had den doorgemaakt. Het heeft ge leid tot een boek met een som bere boodschap. Meer dan ge loof is een aanklacht tegen de vernietigende werking van het fundamentalisme, ook al zegt Naipaul, in zijn proloog, dat de lezer niet naar conclusies moet zoeken. In Meer dan geloof is Naipaul net als vroeger, toen hij met schrijven begon een naver- teller van verhalen. Hij is min der aanwezig dan in eerdere boeken. Voor een schrijver van een reisboek zijn, vindt Naipaul nu, de mensen tussen wie hij terechtkomt het belangrijkst. Die mensen heeft hij aan het woord gelaten, 479 pagina's achtereen. Wat zij aan Naipaul vertelden, en hij aan ons de wereld die zij hem door hun ogen lieten zien, is, in veel ge vallen, inderdaad, beyond belief. Meer dan geloof begint in Indonesië, het land waar de Maleissprekende moslims in tussen de grootste moslimgroep ter wereld vormen. Meneer Imaduddin een zendeling stonden over de islamitische manier van tapijtreiniging. In Iran was het pre-islami- tisch verleden in 1995 al niet meer te achterhalen. „De we reld was vernieuwd. Het land was binnenstebuiten gekeerd, ontkracht. (-) Sommige mensen waren opgeklommen; veel meer mensen waren te gronde ge richt, en niemand kon met ze kerheid beweren dat hier een hogere zaak was gediend. Het enige dat men kon zeggen was dat het land vrijwel universeel had kennis gemaakt met pijn.'' Woestenij Voor de 'culturele woestenij' die Pakistan is, gelden trefwoor den als terreur en geweld en roof en ontheemd-zijn. De mensen voor wie de religieuze staat is gesticht, de Indiase moslims, voelen zich er niet thuis. Er woonden al andere mensen ten slotte, en die zagen hen niet graag komen. Een klei ne vijftig jaar na de stichting voelt eigenlijk niemand zich er thuis. Voor een identiteit is meer nodig dan geloof alleen. Zo gaat dat als je niet goed nadenkt voor je een nieuwe staat begint, stelt Naipaul. Met bidden, handen afhakken en vrouwen opsluiten, kom je er niet. Beter is het om, zoals de Maleiers in Maleisië, niet alle heil van de islam te verwachten, maar de handen uit de mouwen te steken en aan de eigen ont wikkeling te werken. Zouden èndere mensen met andere verhalen een ènder beeld van hun land hebben ge geven, een positiever beeld mis schien? Naipaul stelt die vraag zelf in zijn proloog. Hij denkt van niet. „De trein heeft veel wagons en verschillende klas sen. maar rijdt door hetzelfde landschap. De schrijver hoeft alleen heel zorgvuldig en met een open hart te luisteren." Nora Okja Keiler schrijft roman over lijdensweg 'troostmeisjes BOEK INTERVIEW KWARTET RECENSIE FRANgOISE LEDEBOER/GPD Het Nederlands Literatuur Kwartet. Uitgave Eijsbouts Van Riemsdijk, ƒ14,95 (inlichtingen over verkooppunten, tel. 035- 693 83 16 of 036-534 91 55) Het Nederlands Literatuur Kwartet is de naam van het nieuwste wapen tegen de 'televisiecul tuur'. Het spel is een idee van het Bussumse duo Lisette Eijsbouts en Wouter van Riemsdijk. „Wij zijn zomaar twee 'idioten' die educatieve histori sche uitgaven bedenken", vertelt historicus en parttime-bibliothecaris Van Riemsdijk over hun geheel particuliere initiatief. Eijsbouts besteedt de rest van haar tijd aan het schrijven van recla meteksten. Het kwartet is inmiddels in een oplage van 11.000 exemplaren onder boekhandels en biblio theken verspreid en kost 14,95. Voor een kwar tetspel lijkt dat misschien wat aan de dure kant, maar de koper krijgt daarvoor een fraai vormge geven set met compacte en heldere informatie over leven en werk van 48 toonaangevende schrijvers in handen. De cluster '16e en 17e eeuw' omvat bijvoorbeeld mooie gravures van Hooft, Bredero. Van den Vondel en St. Aldegonde, de vermoedelijke dichter van het Wilhelmus. Voor de 18e en 19e eeuw viel de keus op Wolff en De ken, Potgieter, Langendijk en Multatuli en bij de Tachtigers worden we aangekeken door Kloos, Van Eeden, Gorter en Verwev. Het kwartet gaat met grote stappen door de li teratuurgeschiedenis heen en bij de selectie is de nadruk op schrijvers van deze eeuw gelegd. De samenstellers waarschuwen in een extra kaart dat ze geen volledigheid pretenderen en dat de au teurs zijn ingedeeld in de periode dat hun debuut REALISTISCH!: SCHRIJFSTER: Git**to er moteJcft in 1J .irLóctióodUff ui rr<| j>>irx,i.-L c.ij nxrrt 4c *.lxnpvxxi 4 Hur Op ca verscheen. Zo is Hella Haasse in de cluster 'jaren '40' terecht gekomen en vinden de spelers Harry Mulisch en Cees Nooteboom in het onderdeel 'schrijvers van de jaren '50 en '60' terug. Hoewel je bij die indeling vraagtekens kan plaatsen, biedt het kwartet voldoende aanknopingspunten om de kennis van de vaderlandse literatuur op een speelse manier op te frissen. MAAIKE OPPIER N O Keiler - Troostmeisje. Uitgeverij Lui- tingh-Sijthoff, 29,90. Ze dragen de misleidende naam 'troostmeisjes' en zijn een zo goed als vergeten groep slacht offers uit de Tweede Wereldoor log. Hoeveel of liever hoe weinig van deze naar schatting twee honderdduizend vrouwen uit voornamelijk Azië maar ook tweehonderd vrouwen uit Ne derland zijn door de Japanners gebruikt als seksslavinnen in door Japan bezette landen nog leven, is niet bekend. Er wordt gezegd dat 95 pro cent van de vrouwen het verblijf in de zogeheten 'recreatiekam pen' voor Japanse soldaten niet heeft overleefd. Ze zijn bezwe ken aan het eindeloze misbruik van hun lichamen, infecties, il legale abortussen of zijn dom weg geëxecuteerd. De kans dat hun verhaal wordt gehoord, wordt in elk geval steeds klei ner. De vrouwen die overleef den. zijn inmiddels flink op leef tijd en wie vertelt hun verhaal als ze zijn overleden? „Hun kinderen niet", zegt de Amerikaanse schrijfster Nora Okja Keiler (30). „De meeste vrouwen waren geestelijk en li chamelijk niet meer in staat een gezin te stichten. Maar ook de schaamte over wat er met hen is gebeurd, speelt een rol: er werd niet over gesproken." Keiler werd tot haar eigen ver rassing degene die hun verhaal zou gaan vertellen. Haar boek Troostmeisje, zoals het in de zo juist uitgebrachte Nederlandse vertaling heet, is weliswaar een roman, maar geeft een reëel en duizelingwekkend beeld van het dagelijks leven in de seks-kotten waaruit de 'recreatiekampen' bestonden, de gevolgen daar van voor de rest van het leven van zo'n vrouw en de manier waarop zij via spirituele weg aan de gruwelen probeert te ontsnappen. Onvoorbereid Nora Keller, publiciste en schrijfster van Amerikaans-Ko reaanse afkomst, móest het ver haal schrijven nadat ze in 1993 een lezing had gehoord van een Koreaans troostmeisje. „Ik wist alleen dat een Koreaanse vrouw zou spreken op de universiteit en was in de veronderstelling dat het over de Koreaanse cul tuur zou gaan. Ik was volledig onvoorbereid op het verhaal van deze vrouw van in de ze ventig. Ze vertelde heel open over haar gedwongen prostitu tie voor Japanse soldaten. Ik dacht: Waarom wist ik hier niets van? Waarom weet de wereld dit niet?" Er waren zoveel indrukken en emoties dat Keiler zeker wist dat ze er geen samenhangend jour nalistiek verhaal van zou kun nen maken. „Cijfers en feiten waren wel boven water te halen over de troostmeisjes. Maar wat zeggen die over de gevoelens van deze vrouwen. Wie zijn de ze vrouwen eigenlijk?" Keiler dook in archieven en aan de hand van de summiere gegevens die ze vond, schreef ze een indrukwekkende roman. Het thema 'troostmeisje' wordt uitgewerkt in een moeder- dochter relatie en de spirituele ontsnapping aan de gruwelen door het slachtoffer. I let verhaal heeft daardoor een tijdloos ka rakter gekregen. Keiler: „Ik was bang dat men sen bij het onderwerp zouden denken 'dat barbarisme is vijftig jaar geleden gebeurd, dat gaat ons niet aan'. Maar wat is het verschil met wat er in Bosnië is gebeurd? Of met het sekstoeris me naar Azië? Ik hoop dat wij niet zo blind zijn voor deze za ken als de mensen destijds. Niet dat ik bewust een boek met een boodschap heb willen schrijven, maar het is mooi als mensen zich door het boek meer bewust worden van de problematiek." Sj POEZIE RECENSIE HANS WARREN/GPD Lernert Engelberts - Oedipoes werpt jongen (64 pag prijs 27,50), Ivoren toren te huur (36 pag., prijs 24,90. Beide dichtbundels zijn uitgegeven door De Harmonie, Amsterdam Lernert Engelberts (geb. 1977) hoort tot de interessantste nieuwkomers van de laatste tijd in de Nederlandse poëzie. IVOREN TOHIH Tl HUUR heeft al twee lezenswaardige bundels op zijn naam staan. Vorig jaar maakte hij zijn debuut met Oedipoes werpt jongen, onlangs kwam Ivoren toren te huur uit. Hij is nog duidelijk op zoek, op zoek naar de juiste toon, op zoek naar zich zelf. Maar hij doet van die zoektocht ver slag op een originele en getalenteerde wijze. In het gedicht Zelfkritiek spreekt hij zichzelf vermanend toe: 'Jij wilt boeken lezen en gedichten schrijven over din gen die er niets toe doen Maar wat als je de huur van je ivoren toren niet meer betalen kunt?' Engelberts kan je verrassen met zijn vermogen tot relativering én met zijn jeugdige élan: een wonderlijke combina tie. Hij wil vóór alles een eerlijke, een di recte, een verstaanbare dichter zijn. Wat hij van poëzie verwacht, zet hij uiteen in het hierbij afgedrukte Bij het eerste en laatste bezoek aan dichteres Af. Je moet zeggen waar het op staat, vindt Engel berts en dat lijkt me voor iedereen die schrijft een gezond uitgangspunt. Hij houdt zich er zelf in ieder geval strikt aan, en misschien staat hij daarom zo sterk in z'n schoenen. Want zijn poëzie klonk van begin af aan zelfbewust, gees tig, op het brutale af. Maar om het boei end te houden zijn er steeds onzekere, ernstige, bescheiden ondertonen te be luisteren. Hij vergelijkt alle boeken die geschreven zijn met een groot lichaam en vraagt zich af: 'Zal ik later bij die vele schilferende huidcellen horen?' De vorm van de gedichten uit Engel berts' eerste bundel contrasteert nogal sterk met de inhoud. Deze heldere ge dichten gaan namelijk dikwijls over troe bele figuren. Iemand laat een dierenarts komen om een hobbelpaard te behan delen, een ander ontdoet zich van een hond door zijn auto in het water te rij den, zelfmoord is een regelmatig terug kerend onderwerp. Oedipoes werpt jon gen bevat voornamelijk verhaaltjes in dichtvorm, waarbij je soms wel erg lang op de pointe moet wachten. Maar zijn debuut bood ook al gedichten die zon der meer een plaats in een bloemlezing zouden verdienen. Zo was er een grap pig vers over een mislukte wederkomst van Jezus en een aardig gedicht over vreemdgaan ('Sorry sohatje, het wordt vanavond overwerken Een van de gedichten uit Ivoren toren te huur komt over als een langdradige variant op het laatstgenoemde vers. In het algemeen ligt het niveau echter nog wat hoger dan in het eerste boek. Prach tig is bijvoorbeeld Rede over de goede voornemens van geliefden: 'Want wij zouden nooit slaan met deuren of el kaar het doodsbed wensen.' Na de op somming van mooie plannen volgt dan: 'Maar waarom ruim ik dan scherven Bij het eerste en laatste bezoek aan dichteres M. Steeds als dichteres M. schrijven wil over haar eerste orgasme dat ze kreeg op de rug van een pony staat er in haar notitieboekje: Ontlading. Duizend vingers in mijn lichaam gedrongen strelen de regen van kleuren. Dit zuchtend rijden. Nooit staat er: Ik kreeg mijn eerste orgasme op de rug van mijn pony. In een museum zag ik laatst een schilderij met de titel Echo van de Big Bang, dikke verfvlekken, vele kleuren, cirkels; kortom heel modern en moest direct aan dichteres M. en haar tragisch gebrek aan helderheid denken. bepleister ik bloed. Ik vraag je verdom me, ik vraag je.' Het werk van Engelberts is paradoxaal. De volwassen wijsheid die uit Rede spreekt, wordt afgewisseld met haast kinderlijke bespiegelingen over zijn ou ders ('wat hangt er thuis toch een lijk lucht). Ondanks of dankzij die tegen strijdigheden is hij een dichter uit één stuk. Gerrit Komrij voorspelde het al: 'Die jongen komt wel terecht.' THRILLER «RECENSIE ARNO RUITENBEEK/GPD Stephen Hunter - Nachtzicht. Uitgeverij Luitingh-Sijthoff, prijs 39,90. De laatste twijfel aan het vak manschap van Stephen Hunter is voorgoed weggenomen. Schreef hij onlangs met Blank Tuigde hardste thriller van het jaar op zijn naam, dit keer over tuigt hij met Nachtzicht. Daarin staat de rassenproblematiek in het zuiden van de VS centraal. Hoofdpersonen in Nachtzicht zijn de jonge journalist Russ Pewtie en de (nu teruggetrok ken levende) scherpschutter Bob Lee Swagger. Russ wil een boek schrijven over Swaggers vader Earl, een agent die 40 jaar eerder op vreemde wijze aan zijn einde is gekomen. Geza menlijk gaan ze in de naargees tige staat Arkansas op zoek naar de waarheid. Gaandeweg wordt het Russ en Bob duidelijk dat Earl niet is gedood door de crimineel Jim my Pye, maar dat de politieman moest sterven omdat hij te veel wist. Alles draait uiteindelijk om de buitengewoon smerige moord op en verkrachting van een jonge negerin in 1955, waarvoor een zwarte jongen ten onrechte ter dood is veroor deeld. Om het recht te laten zegevie ren, moeten Russ en Bob ropren in een giftige, stinkende pot vol vermeende blanke superioriteit. Ze lopen in een hinderlaag van een legertje huurmoordenaars, moeten zich een dombo van een hulpsheriff van het lijf hou den en zien zich tenslotte ge confronteerd met een sluip schutter die bijna net zo goed is in nachtelijke afrekeningen als Vietnamveteraan Bob. Nachtzicht is niet zo ijzing wekkend hard als voorganger Blank Tuig. Hunters nieuwste is echter uitgebalanceerder in spanning, cynisme, dialogen, sfeer en karakters. Wie Blank Tuig heeft gelezen, herkent de namen Pewtie en Pye. Dat is geen toeval. Nachtzicht is het perfecte slot van een trilogie, die begon met Dood in het Vi zier. De romans zijn echter ook heel goed afzonderlijk te lezen. V.S. Naipaul: 'De schrijver hoeft alleen heel zorgvuldig en met een open hart te luisteren.' foto»boek me is dat het slechts aan één volk de Arabieren een ver leden toekent, evenals heilige plaatsen, pelgrimstochten en vereringen van de aarde. Be keerde volken moeten hun ver leden afleggen, van bekeerde volken wordt niets anders geëist dan het allerzuiverste geloof, is lam, onderwerping. Dat is de meest genadeloze vorm van im perialisme." Bekeerde landen zijn landen op drift, zegt de schrijver. In Iran heeft de islamitische revo lutie geleid tot groezelige hotel bedienden, tot een verbod op zangeressen en schotelanten nes, tot een verstikkend web van regels en voorschriften. „Ze willen zelfs controle uitoefenen op je manier van zitten en op je manier van praten", hoorde Naipaul van meneer Parvez, destijds oprichter van de En gelstalige Tehran Times, de krant die hem later was afge pakt door het nieuwe regime en waar nu leerzame stukjes in-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13