Tsjernomyrdin is steun Doema kwijt Buitenland Rwanda-Tribunaal klaagt Belg aan Nieuwe aardbeving teistert Italië Rebellen veroveren Brazzaville Gevangen en hongerig Conservatieven blijven worstelen met schandalen ialiaanse ster-spijtoptant betrokken bij moorden Grote dino's stierven uit door eigen vraatzucht Prodi komt versterkt maar afhankelijk uit bizarre crisis moeten onderzoek doen in Algerije Vier mensenrechtenorganisaties hebben gisteren een oep gedaan op de Commissie voor Mensenrechten van de enigde Naties. Deze moet volgens de organisaties een specia- bijeenkomst inlassen om de noodsituatie in Algerije nader te tuderen. In een gezamenlijke oproep aan de internationale eenschap vragen Amnesty International, de Internationale eratie voor Mensenrechten, Human Rights Watch en Repor- Without Borders onmiddellijk actie te ondernemen tegen ending van mensenrechten in Algerije. „Zeker 80.000 men- zijn gedood achter een muur van stüte wat betreft de inter- tionale gemeenschap", aldus de oproep. ik Botha betuigt spijt voor apartheid iannesburg Pik Botha, de voormalige Zuid-Afrikaanse minis- van buitenlandse zaken, heeft gisteren spijt betuigd dat hij en einde heeft gemaakt aan de apartheid. Hij erkende dat hij too h heeft verzet tegen het onderzoek naar de moord op politie- tegenstanders door blanke veiligheidsagenten. Botha zei voor Icommissie voor Waarheid en Verzoening dat hij al in de jaren ventig de immoraliteit van de apartheid besefte. u janningen houden kinderen klein )eji jPENConflicten binnen het gezin en alle spanningen die dat op >e zich meebrengt, kunnen bij kinderen de groei vertragen. ivendien kunnen ze gevolgen hebben voor de gezondheid en ons t welbevinden in hun verdere leven. Tot die conclusies komen e itse medici na een onderzoek van het groeipatroon onder 100 kinderen van zeven jaar oud. Zij constateren dat kinderen n ouders die zijn gescheiden of om andere reden een van de aaf iders moet missen, kleiner zijn dan hun leeftijdgenoten die in llen ibielere situaties opgroeien, es bi ritse vraagt rechter om euthanasie nden Voor het eerst in de Britse geschiedenis stapt een dood- ke patiënt naar de rechter om te vragen om het recht op eu- anasie door middel van een dodelijke injectie. Het is de 47-ja- j e Annie Lindsell, die lijdt aan een dodelijke ziekte die haar ge- delijk verlamt. Ze zal uiteindelijk stikken als de spieren in haar rstkas dienst weigeren. Lindsell vroeg de rechter gisteren om t recht op een vredige en pijnloze dood op een door haar ge- zen moment. Euthanasie is in Groot-Brittannië verboden en hulp bij zelfdoding staat een maximumstraf van veertien jaar. 'E< lossad waarschuwde voor aanslag uzALEMVlak voordat de Israëlische premier Benjamin Neta- rahu de moordaanslag op een Hamas-leider in Amman autori- •rde, waarschuwde een topfunctionaris van de geheime dienst tijd ossad dat het team dat de missie moest uitvoeren, hiervoor hij gniet klaar was. Dat meldde de krant Ma'arivgisteren. Vol- mi ns de bron waren de Mossad-agenten in Jordanië niet afdoen- getraind en waren de voorbereidingen voor hun operatie nog rdaiet volledig afgerond. ;fir een doodstraf Britse in Saudi-Arabië •laide De Britse Deborah Parry, die in Saudi-Arabië schuldig jevonden aan de moord op de Australische verpleegster asli onne Gilford, wordt niet terechtgesteld. De broer van het °J> ichtoffer ziet af van zijn recht de doodstraf te eisen. Frank Gil- liet weten dat hij niet langer aandringt op de executie van rry. In mil hiervoor wordt een bedrag van 2,4 miljoen gulden ergemaakt naar een speciaal fonds in Australië. Een andere tse verpleegster is al schuldig bevonden aan medeplichtig- id en tot acht jaar cel en 500 zweepslagen veroordeeld. ibië wil uitlevering piloten uit VS ro» Libië heeft de Verenigde Staten formeel om de uitleve- ig gevraagd van de piloten en functionarissen die betrokken n geweest bij de Amerikaanse bombardementen van Libische :den in 1986. Het verzoek is gedaan via de Belgische ambassa- in Tripoli, die in Libië de Amerikaanse belangen behartigt. !t Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wees het rzoek van de hand als belachelijk. Het noemde het een poging aandacht af te leiden van de Libische rol in het opblazen van Amerikaans lijntoestel boven Lockerbie, Schotland, in 1988. tarbij vonden 270 mensen de dood. ai De wegen van het Russische parlement, de Doema, zijn vaak ondoorgrondelijk. Dat het door de communisten gedomineerde parlement president Boris Jeltsin en zijn kabinet onder Viktor Tsjernomyrdin niet welgezind is, is algemeen bekend. En dat het parlement niets ziet in de nieuwe begroting, die in het teken staat van de hervor mingen, behoeft evenmin verbazing. Er is dus stof tot conflict te over. Daarom begint het parlement vandaag een debat over een motie van wantrouwen tegen Tsjer nomyrdin. De liberalen steunen de communisten en daarmee is er een parlementaire meerderheid voor de motie. moskou hans hoocenduk correspondent Maar Tsjernomyrdin zit daar helemaal niet mee. Sterker nog, hij heeft de parlementsleden strijdlustig uitgedaagd. Vorige week pakte hij ze al zeer agres sief aan bij de verdediging van de begroting. En gisteren zei hij dat als ze hem weg willen heb ben, hij direct gaat. „Ik heb geen zin om drie maanden te wachten", zei hij tegen de com munistische parlementsvoorzit ter Selezjnov. Eén aangenomen motie van wantrouwen is niet voldoende in Rusland. Het parlement moet zo'n bewijs van afkeuring bin nen drie maanden herhalen. Daarna is het staatshoofd aan zet. Hij kan dan zijn premier ontslaan of het parlement naar huis sturen. Maar er is geen en kele aanwijzing dat Jeltsin de buitengewoon loyale appa ratsjik Tsjernomyrdin de laan uit stuurt. Mocht dit toch gebeuren, dan zou hij een van de radicale vice- premiers Nemtsov of Tsjoebais kunnen bevorderen. En dat is wel het laatste waarop de com munisten zitten te wachten. De andere mogelijkheid is de ont binding van de Doema. Jeltsin heeft daar al een paar keer mee gedreigd als de afgevaardigden zijn hervormingsgezinde be windslieden blijven dwarszitten en, volgens hem, essentiële wet ten blijven blokkeren. Leuk zouden de communis ten dat niet vinden, maar ze zijn er niet benauwd voor. De erfge namen van Lenin, die een flinke dosis nationalisme over het ro de verleden hebben gegoten, komen bij nieuwe verkiezingen dan waarschijnlijk als de grote winnaars uit de bus. Dat helpt overigens weinig in een land waar de presidentiële macht gi gantisch is. Tot zover lijkt het op een normale democratische confrontatie tussen wetgevende en uitvoerende macht. Maar Rusland zou Rusland niet zijn, als er niet meer speelde. Ge schrokken van de dreigende taal van Jeltsin zochten de afgevaar digden vorige week namelijk di rect na het verwerpen van de begroting contact met de rege ring. Het resultaat was, dat er nu een commissie aan het werk is gegaan die de begroting zo wil veranderen dat de Doema er mee kan leven. Na dit compro mis spraken zowel het Kremlin als veel afgevaardigden van een constructieve benadering. Hooggeplaatste Jeltsin-ge- trouwen zeiden dat Rusland een nieuwe politieke elite krijgt, die de voorkeur geeft aan rustig on derhandelen boven veel ge schreeuw en ultimatums. Maar de door de communisten geha te Tsjoebais concludeerde laco niek: „Eerlijk gezegd begrijp ik niet hoe iemand tot samenwer king met de regering kan beslui ten over de begroting en tegelijk een motie van wantrouwen te gen de premier wil indienen." Het hoeft dan ook niemand te verbazen als de communisten vandaag terugkrabbelen. Mocht dit niet gebeuren, dan is de kans groot dat de tweede motie nooit in stemming komt. Poli tiek in Rusland is vaak ondoor grondelijk. Het Rwanda-Tribunaal in de Tanzaniaanse stad Arusha heeft de Belg Georges Ruggiu aangeklaagd wegens 'directe en openbare ophitsing tot volke renmoord' en 'misdaden tegen de menselijkheid'. Ruggiu werd afgelopen zomer in Kenya opge pakt. Hij was de eerste niet-Rwandees die op last van het tribunaal werd aangehouden. Ruggiu zit sindsdien in een cel van het tribunaal in Arusha. De 40-jarige Belg van Italiaanse afkomst, afkom stig uit Verviers, was journalist en presentator bij de extremistische Hutu-zender Radio Mille Colli nes. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij in 1994 via het radiostation de Hutu's heeft aangezet tot geweld tegen de Tutsi's, de Belgen en gematigde Hutu's. Tegelijk met Ruggiu is een vroegere comman dant van het Rwandese leger, luitenant Samuel Imanishimwe aangeklaagd. Hij was hoofd van de Rwandese strijdkrachten in het gebied rond de stad Cyangugu in het zuidwesten van Rwanda, toen daar in 1994 de slachtpartijen onder Tutsi's en gematigde Hutu's plaatshadden. Imanishim we wordt beschuldigd van volkerenmoord, mede plichtigheid aan volkerenmoord en misdaden te gen de menselijkheid. rome» Bijna drie weken na een krachtige aardbeving is Midden-ltalië gisteren opnieuw getroffen door zware schokken. De kracht van de beving was bijna even groot als die op 26 september en wederom ont stond er aanzienlijke schade. Duizenden mensen raakten in paniek. Toeristen sprongen in hun auto en vluchtten. Talrijke personen raakten licht gewond. In het op 150 kilometer afstand van het epicentrum ge legen Rome was de trilling van de aarde duidelijk speurbaar. De muren van enkele huizen en kerken liepen scheuren op. Volgens eerste berichten kende de schok een kracht van 4,9 op de schaal van Richter. De Ita liaanse televisie meldde dat vooral gebouwen instortten die bij eerdere bevingen beschadigd waren. In de meeste gevallen waren de woningen al verlaten. Ook de historische stadhuistoren van het pittoreske Fo- ligno brokkelde verder af. foto ap» andrea romoli Secretaris-generaal VN wil snel ingrijpen BRAZZAVILLE-NEW YORK Rtr-AFP De machtsstrijd in Congo-Braz zaville lijkt in een beslissende fase te zijn gekomen. Rebellen meldden gisteravond dat zij de hoofdstad Brazzaville verover den op troepen van machtheb ber Lissouba en diens bondge noten. Alleen uit een zuidelijke voorstad kwamen gisteravond nog meldingen van schoten wisselingen. Duizenden inwo ners ontvluchten de stad. De officiële radio en televisie van Congo-Brazzaville zwijgen sinds gisteravond. Onafhanke lijke waarnemers achten het dan ook 'waarschijnlijk' dat de rebellen van de marxistische oud-president Sassou Nguesso heel Brazzaville innamen. De inname volgde op een fel le strijd, waarbij eerder de in ternationale luchthaven bij Brazzaville en het presidentiële paleis in de stad in handen van de opstandelingen vielen. De rebellen zetten daarbij een Mig-21 -toestel in, dat maandag bij aanvallen op regeringssol daten een twintigtal slachtof fers maakte. Met de opstand zeggen de Cobra-milities het land te wil len bevrijden van de tiran Lis souba en zijn handlangers. Het is onduidelijk waar de huidige president verblijft. De burger oorlog, die op 5 juni uitbrak, kostte duizenden mensen het leven. Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties wil dat de internationale ge meenschap snel ingrijpt in Congo-Brazzaville. Annan vroeg de Veiligheidsraad giste ren een zestigtal militairen naar Brazzaville te sturen om de strijdende partijen te helpen een bestand uit te voeren. Ook moeten honderd militairen naar het buurland Gabon als 'vooruitgeschoven hoofdkwar tier' van een vredesmacht. In een tweede- fase zou dan een troepenmacht van 5.000 blauwhelmen volgen, voorna melijk uit India, Senegal en an dere Afrikaanse landen. Dan moeten er wel eerst afspraken zijn over een staakl-het-vuren zijn, een politiek kader voor on derhandelingen, en een vrije toegang tot de luchthaven. If even doden bij aardbeving in Chili erja ntiago» Een aardbeving in het noorden van Chili heeft gister- ond aan zeker zeven mensen het leven gekost. Zij kwamen om en hun huizen instortten. Onder de slachtoffers is een familie vijf mensen. Het epicentrum lag 200 kilometer ten noorden .ui. de hoofdstad Santiago. De schok duurde twee minuten en roorzaakte enige paniek in Santiago. In flatgebouwen vielen iktriciteit, liften en telefoons uit. De beving was tot in de Ar- ntijnse hoofdstad Buenos Aires te voelen. isel usongeluk Bangladesh kost 58 levens ;eld Iaka» Bij een ongeluk met een overvolle bus zijn gisteren ii iali mgladesh zeker 58 mensen om het leven gekomen. Volgens de ilitie verloor de chauffeur de controle over het stuur op een ug op 70 kilometer ten noorden van de hoofdstad Dhaka. De eei is zat volgepakt met zeker honderd mensen, waarvan er velen ocl 'het dak zaten. londen hans geleunse correspondent Seks en corruptie spookten gis teren weer in de Britse politiek, maar het ging om geesten uit het bezoedelde Conservatieve verleden. Het sekselement werd gele verd door Tory-Lagerhuislid Piers Merchant, die - naar eigen zeggen - zo gek werd van de be richtgeving in de schandaalbla den over zijn 'vriendschappelij ke verhouding' met een 18-jari- ge nachtclub-gastvrouw, dat hij gisteren demonstratief uit de politiek stapte. Verhalen over corruptie en bedrog kwamen van ex-parle mentariër Neil Hamilton, die bij de verkiezingen zijn zetel moest prijsgeven aan de partijloze BBC-journalist Martin Bell. Ha milton bezwoer gisteren een parlementscommissie dat hij nooit en te nimmer geld had aangenomen van de steenrijke Harrods-eigenaar Al Fayed als beloning voor het stellen van vragen in het parlement. En passant beschuldigde hij Fayed ook van misdadig gedrag. De vader van Dodi, prinses Diana's laatste tragische liefde, zou in een depositbox in Har rods opgeborgen koffertjes van zijn grote zakenrivaal Tiny Row lands hebben laten openbreken. Documenten die voor Al Fayed van belang waren zouden ver volgens zijn gekopieerd. Neil Hamilton wil maar één ding: eerherstel om ooit de draad van zijn politiekó carrière weer te kunnen oppakken. Hij betoogde gisteren dal AI Fayed nooit en te nimmer met pond biljetten gevulde bruine enve loppen aan hem had overhan digd. Het parlementaire onder zoek naar die affaire had vol gens hem nooit overtuigende bewijzen opgeleverd, maar ver oorzaakte wel dat zijn goede naam ten gronde werd gericht. Amerikaanse onderzoekers hebben beweerd dat de lang- nekkige dinosauriërs het uit sterven aan zichzelf hebben te wijten door grote delen van de Noord-Amerikaanse bos sen kaal te vreten. Daardoor kregen kleinere, gehoornde dinosauriërs die zich met struiken voedden de over hand. Door het onderzoek, dat gisteren is gepubliceerd, komt meer duidelijkheid in een historisch gat van tachtig miljoen jaar. Richard Cifelli, hoofdauteur van het artikel in de Pro ceedings of the National Aca demy of Sciences, beweert bo vendien dat een dinosaurus soort van Azië naar Amerika is geëmigreerd en uiteindelijk is geëvolueerd in Tyranno saurus rex. „Dit is de eerste verlichte kamer in een verder verdui sterd huis", zo duidde Cifelli de betekenis van de bevindin gen, die een licht werpen op de onbekende periode tussen 145 miljoen jaar geleden en 65 miljoen jaar geleden, vlak voor het definitieve uitsterven van de dinosauriërs. Bij opgravingen in Emery County in de Amerikaanse staat Utah zijn sinds 1990 meer dan 6.000 fossielen aan getroffen die ongeveer tachtig verschillende diersoorten in kaart brachten. Ze waren on geveer honderd miljoen jaar oud. Cifelli verklaarde dal er mil joenen jaren lang een 'wapenwedloop' aan de gang was tussen de vleeseters en de plantenelers. Die evolutie leidde tol de Tyrannosaurus rex, de 'grootste en gemeen ste' vleeseter op het Ameri kaanse continent, aldus Cifel li. gK' ftEEELCO VAN DER LINDEN eni RESPONDENT talië is grote opwinding ont hei in over de arrestatie, gisteren vet|Palermo, van Balduccio Di een van de belangrijk- spijtoptanten' van de maffia 'et ïoongetuige in tal van pro gs! sen. Di Maggio wordt be nt! uldigd van medeplichtigheid een moord en een poging moord. Volgens de eerste egj ichten zou hij bekend heb- am mii li Maggio besloot vrijwel di- rij' t na zijn eerdere arrestatie, in Je itari 1993, met justitie samen idt werken. Zijn bekentenissen s tf den ertoe dat de politie van en) :rmo in dezelfde maand To- opi liina kon arresteren, de 'baas far r bazen' van Cosa nostra. Di :le< ggio werkte tot zijn arrestatie d| or Riina als persoonlijk chauf- re! ren moordenaar, mi Maggio's ster steeg verder, 20 dat hij had onthuld aanwezig zo: zijn geweest bij een ontmoe- oit i tussen Riina en de zeven- Jet dig ex-premier van Italië, aal lio Andreotti. Volgens Di ggio zouden de twee elkaar die gelegenheid zelfs, con- maffioos gebruik, gekust hi bben. Di Maggio is nu getui- )n in het proces dat in Palermo en Andreotti gaande is. te nieuwe arrestatie van Di rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse premier Prodi en zijn cen trum-linkse kabinet mogen na vijf dagen demissionair te zijn geweest, weer ver der. De 56ste en meest bizarre crisis uit de naoorlogse periode werd gisteren be zworen door een 'pact voor een jaar' tus sen het kabinet en de communistische PRC, dezelfde partij die het kabinet vori ge week liet vallen. De communistische leider Bertinotti ging overstag na in eigen kring te zijn be kritiseerd en begrepen te hebben dat het kabinet zijn echt laatste bod had gedaan. De belofte in het jaar 2001 een 35-urige werkweek in te voeren en de zogenaam de anciëniteitspensioenen voor arbei ders buigen de hervorming van het soci ale stelsel te houden, waren voor Ber tinotti genoeg. Over hoe de Italiaanse politiek er de komende maanden uit ziet, heerst vol strekte onduidelijkheid. Ogenschijnlijk is het kabinet-Prodi versterkt uit de crisis gekomen. Het heeft concessies gedaan, maar zijn begroting overtuigend verde- digd. De regering blijft echter afhankelijk van de stemmen van de communistische partij om haar beleid door het parlement te krijgen. De PRC heeft zelfs een 'perio diek consultatiepact' afgedwongen met het kabinet en de partijen van de Olijfco alitie. Hiermee lijkt de politieke curatele waarvan tot nu toe sprake was, een insti tutioneel karakter te hebben gekregen. De communisten kunnen dus blijven chanteren en dreigen met een kabinets crisis. Overigens is aan de rechterzijde de situatie niet veel beter, omdat daar de separatistische Lega Nord exact dezelfde rol vervult als PRC. Zonder de stemmen van de Lega, komt de Vrijheidsalliantie van Berlusconi niet aan een meerder- heidffi het parlement. Berlusconi zei gisteren dat Prodi nu in handen is van de communisten en noemde het akkoord tussen regering en PRC een 'absurde komedie'. Hij ver moedt bovendien, en niet helemaal zon der reden, dat beide partijen tot elkaar zijn gekomen dankzij een onderhands akkoord over electorale en staatkundige hervormingen. Een grote parlementaire commissie staat op het punt over die hervormingen een definitieve uitspraak te doen. De wil is er om een presidentieel systeem naar Frans model in te voeren en een Kieswet te ontwerpen die ervoor zorgt dat Italië een echt tweestromenland wordt. De kleine partijen zouden zo niet langer de grote blokken kunnen chanteren. De PRC is tegen dergelijke hervormingen en probeert via de Olijfcoalitie het tij te ke ren. Prodi krijgt vandaag en morgen in het parlement het vertrouwen, maar nie mand weet hoe lang de politieke vrede duurt. De sociale vrede staat al onder druk. De werkgevers hebben zich fel ge keerd tegen een 35-urige werkweek en worden hierin deels gesteund door de vakbonden. Europa juicht, maar in Italië blijft het rommelen. gekeerd tegen de clan van een oude rivaal, de zich eveneens op het spijtoptantenpad bevin dende Giovanni Brusca, heeft de discussie over de betrouw baarheid van de mafiose ver klikkers opnieuw doen oplaai en. Vooral de rechtse partijen dringen aan op een herziening van het gebruik van de spijtop tanten, die naar hun zeggen door de magistraten worden ge manipuleerd. yei Militairen van het Sudanese regeringsleger die gevangen zijn genomen door het Volksbevrijdsingsleger wachten in de gevangenis in Yei. Zo'n duizend gevangenen kwijnen weg in de cel door ondervoeding en gebrek aan medicijnen. Het Volksbevrijdingsleger heeft het internationale Rode Kruis gevraagd om de gevangenen te bezoeken. foto reuters corinne dufka

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7