HEMA TJES Brinkman kraakt onderzoek ontslag Spoorbaan levensgevaarlijk speelterrein Binnenland en baby op bestelling mag van jonge liberalen iverse herenshirts erensokken 'Corneille' achthemden )amessokken Gezichtsverzorging Sfeerlichten Ringbanden Fotobiaden Patiënt gaat vaak zonder verwijzing naar specialist Nieuwe campagne zet drinker neer als 'loser' Crimineel voor twintig miljoen 'kaalgeplukt' SDAG 15 OKTOBER 1997 GPD Geassocieerde Pers Diensten de na aanrijding met stoptrein iaarlanp Een personenauto is gistermiddag op een onbe te spoorwegovergang in het Limburgse Oost Maarland in gekomen met de stoptrein Visé-Maastricht. De bestuur- an de auto, een 31-jarige inwoner van Maastricht, was op [ood. De politie vermoedt dat de laagstaande zon het zicht iet slachtoffer heeft bemoeilijkt, en dat hij daardoor de trein leeft zien aankomen. De Belgische trein, die pas na vijfhon- meter tot stilstand kwam, liep zodanige schade op dat deze -erder kon rijden. Door het ongeval was het treinverkeer n beide plaatsen enkele uren gestremd. jnkummers kunnen in bos trouwen LEI j^. Trouwen in het bos, op een schip op de Rijn of gewoon de sofa moet mogelijk zijn. Dat vindt de Gelderse ge- ite Renkum. Tot nu toe konden huwelijkskandidaten alleen gemeentehuis van Renkum of op kasteel Doorwerth trou- „We willen echter meer alternatieven bieden", zegt een I dvoerster van de gemeente. Er is één probleempje: het Bur- lc Wetboek bepaalt dat een huwelijk in het openbaar in het rin ientehuis wordt voltrokken. Een huwelijksvoltrekking bui- et gemeentehuis is alleen mogelijk in zeer uitzonderlijke si- is, zoals bij invaliditeit of ernstige ziekte. De gemeente Ren- heeft daarom bij de officier van justitie een verzoek inge- deze wettelijke bepaling soepel te mogen toepassen. in in cel na tanken zonder betalen De politierechter in Assen heeft een 26-jarige man uit het ëjubbega veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. ian maakte er een gewoonte van benzine te tanken zonder voor te betalen. De Fries was in de periode van 14 januari februari dit jaar de schrik van vele tankstations in Gronin- Friesland en Drente. Hij beschaamde zeven keer het ver ven van pomphouders in de drie provincies. Omdat de moest en zou autorijden tankte hij niet alleen 'gratis', maar hij ook onverzekerd rond. De officier van justitie wees erop e man zich al vaker voor soortgelijke delicten had moeten ntvvoorden. Oud-korpschef Rotterdam dreigt Dijkstal met geding J. Brinkman, de gewezen chef van het politiekorps Rot terdam-Rijnmond, eist een nieuw onderzoek naar zijn ontslag. Als minister Dijkstal van binnenlandse zaken daar niet mee akkoord gaat, dan zal Brinkman vandaag nog een kort geding aanspannen. Het eerste onderzoek door SER-voorzitter De Vries was volgens zijn raadsman 'eenzijdig, subjectief en niet in overeenstemming met de opdracht van de rechter'. UTRECHT ANP Volgens raadsman Van Leeu wen heeft De Vries zich te veel laten leiden door het idee dat Brinkman niet kan terugkeren. „Terwijl de rechter al heeft be paald dat het ontslag onhoud baar is en dat de terugkeer van Brinkman serieus moet worden onderzocht", aldus Van Leeu wen op een persconferentie in Utrecht. „Opvallend is ook dat er geen enkele kritische noot over de rol van burgemeester Peper in het rapport-De Vries staat." De vooringenomenheid van De Vries blijkt volgens Van Leeuwen ook uit de boze reactie van de SER-topman op de kri tiek van de oud-korpschef op het rapport. „Hij heeft ons kort daarna uitgedaagd om in het openbaar, in nieuwscentrum Nieuwspoort, in debat te gaan. Later, toen wij daarop wilden ingaan, wilde De Vries dat niet meer." Brinkman zelf voegde daar aan toe: „Wij hebben nu geen keus meer. Ik wil niet ein IAAG GPD mercieel draagmoederschap moet Ben, een televisie behoort tot de eerste sbehoeften en koningin Beatrix mag wetten meer ondertekenen. Dit zijn e 'vrijheden' waarvoor de liberale irenorganisatie JOVD pleit in het gis- gepresenteerde Politieke Kernpunten 'amma. 'schaduwverkiezingsprogramma', ooral de WD moet prikkelen, rekent r meer af met wat het paarse kabinet aan medische ethiek. Een toekomstig t geen schade op van een al of jetaalde buik, dus de overheid hoeft zich niet met draagmoeders te bemoeien. De 'noodsituatie' die nu geldt bij een abortus kan volgens de jonge liberalen zo verdwijnen. Tot de 24ste week van haar zwangerschap moet een vrouw om wat voor reden dan ook voor een abortus kun nen kiezen. Strakke regels rondom eutha nasie zijn ook overdreven, vinden zij. Een wilsverklaring is genoeg. De JOVD presen teert in het programma allerlei pasklare oplossingen voor de problemen van nu. Omdat ouders steeds minder tijd hebben voor hun kinderen, moeten scholen bij voorbeeld ook buiten de lessen om leerlin gen opvoeden. Verder moet van het soci aal minimum een krant, televisie en tele foon betaald kunnen worden, want daar kan niemand tegenwoordig nog buiten. Koningin Beatrix mag van de jonge libera len blijven, maar moet zich verre houden van alles wat politiek is. Nederland moet een voorbeeld nemen aan de Zweedse monarchie, waar de vorst niet meer is dan een nationaal symbool. De jonge liberalen zien hun ideeën als een alternatief voor de echte verkiezingsprogramma's, maar we ten him plaats. „Wij zijn de luis in de pels van de WD", erkent C. Jetten, één van de schrijvers van het programma. „Jongeren kunnen principiëler naar het liberalisme kijken. Het maakt dan niet uit of het alle maal wel haalbaar is." H I va aanbiedingen geldig van 13 oktober t/m 19 oktober 1997 .95 nu 20.- 95 nu 2 voor 10.- ii of gestreept 14.95/19.95 nu 10.- idessineerd 4.95/5.95 nu 3 voor 10.- VLOEIBARE OAGCREME f REINIGING', MELK voor diverse huidtypen 6.95 nu 2 voor 10." 25 stuks, diverse kleuren 3.95 nu 3 voor 10.' 23-rings, diverse kleuren 6.95 nu 2 voor 10.' 25 stuks 6.50 nu 50 voor 10.- deloos doorprocederen tegen de overheid. Wel wil ik een faire behandeling." De ex-korpschef zou ook ak koord gaan met een 'goede schadevergoeding' of een ande re, acceptabele baan, waarna hij het ontslag niet verder zou aan vechten. Raadsman Van Leeu wen kondigde aan dat hij mis schien wel burgemeester en korpsbeheerder Peper persoon lijk aansprakelijk zal stellen voor de affaire-Brinkman. „We hou den dat nog in onze achterzak", aldus Brinkman. Eerder gisterei) hadden Dijk stal en Brinkman een gesprek over de bezwaarschriftenproce dure die nu is afgerond. Maan dag zal de minister een defini tieve beslissing nemen over het ontslag van Brinkman. Over de hoogte van schadebedragen en de eventuele terugkeer van de ontslagen korpschef in een an Brinkman: „Wij hebben nu geen keus meer. Ik wil niet eindeloos doorprocederen tegen de overheid. Wel wil ik een faire behandeling." dere functie is volgens Van Leeuwen niet gesproken. Wel heeft Brinkman voorge steld een arbitragecommissie in te stellen die de hoogte van het schadebedrag vaststelt. Dijkstal zou hierover nadenken. De mi nister weigert een snellere ma FOTO ANP RAYMOND RUTTINC nier te gebruiken om tot een schaderegeling te komen, bij voorbeeld via de rechter. Veel jongeren hebben geen vaste huisarts DEN HAAG «ANP RIJSWIJK. ANP Een kwart van de patiënten bij een specialist heeft geen verwij zing van de huisarts. Zorgverze keraars en ziekenfondsen con troleren nauwelijks of patiënten wel naar de specialist zijn ver wezen. Verzekeraars veronder stellen ten onrechte dat de huis arts maar zelden wordt gepas seerd. Dat blijkt uit gegevens van het Nederlands Instituut voor Onderzoek in de Gezondheids zorg (Nivel). Het onderzoek is gepubliceerd in het boek 'Wat zou Nederland zijn zonder huisarts', dat gisteren in Rijswijk werd aangeboden aan minister Borst (volksgezondheid). „Het meest zorgelijke is dat de zorgverzekeraars deze gege vens kennelijk zonder meer ac cepteren", zei de bewinds vrouw. Zij doelde met name op het feit dat uit opinie-onder zoek blijkt dat veel jongeren een huisarts voor de verwijzing naar een specialist niet nodig vinden. Volgens het onderzoek zou de Nederlandse gezondheidszorg zonder huisarts duurder wor den en minder efficiënt. „De huisarts handelt 90 procent van de klachten die hij krijgt af', stelde onderzoekster D. Delnoij. „Als patiënten rechtstreeks naar de specialist gaan, is dat ineffi ciënt." Betrekkelijk onschuldige klachten worden dan behan deld door hooggespecialiseerde artsen. Verder bestaat het gevaar dat mensen met hun klachten eerst naar de verkeerde specialist gaan en daardoor dubbel ge bruik van de zorg maken. Een huisarts behandelt goedkoper dan een specialist, zeker in Ne derland, waar huisartsen weinig voorschrijven, veel zelf doen en weinig verwijzen. De onderzoekers vrezen dat de zogeheten poortwachter functie van huisartsen in de toekomst zal worden uitgehold. Het feit dat veel jongeren geen vaste huisarts hebben, geeft vol gens het Nivel te denken. Een recente uitspraak van het Eu ropese Hof vormt eveneens een bedreiging. Een patiënt die zich in het buitenland laat behande len moet de kosten door zijn zorgverzekeraar vergoed krij gen. Dat zou huisartsen in de grensstreek in een moeilijke po sitie kunnen brengen. „Huisart sen worden dan de pomphou ders Van de gezondheidszorg", waarschuwde Delnoij. 'Ben jij sterker dan drank?' De nieuwe slogan van de landelijke anti-alcoholcampagne die van daag begint, richt zich vooral op jonge jongens. Ze moeten het idee krijgen een loser te zijn als ze veel drinken. De doelgroep is gekozen om dat vooral jongeren nog steeds stevig blijken te drinken. Het to tale alcoholgebruik in Neder land stijgt niet. Maar uit onder zoek is gebleken dat een kwart van de jongens tussen 15 en 25 jaar buitengewoon veel alcohol gebruikt. Bij meisjes in die leef tijdsgroep ligt dit percentage op slechts 3 procent. Campagneleider W. van Da len wil met name de agressivi teit onder jongeren verminde ren. Ongeveer 40 procent van de geweldsmisdrijven wordt ge pleegd door mensen die onder invloed zijn. Dat percentage kan volgens Van Dalen omlaag door aanpak van het alcoholgebruik. Belangrijkste probleem bij de nieuwe campagne is de bena dering. Jongeren zien niet direct de gevolgen van overmatig drankgebruik in hun lichaam. Bovendien vinden ze het vol gens Van Dalen nog steeds stoer om te drinken. Tekenend voor dit verschijnsel is de populari teit van alcoholische drankjes die specifiek op de jeugd zijn gericht, zoals de 'alcopops' en 'shooters'. Jongens tussen de 15 en 25 drinken nu door de week ge middeld twee glazen alcohol. In het weekeinde drinken ze ruim dertien glazen. De meisjes zit ten daar ver onder. Zij nemen op een doordeweekse dag nog geen glas alcohol tot zich. In het weekeinde drinken ze gemid deld vier glazen. Om te voorkomen dat deze jongeren ook achter het stuur kruipen, voegt Veilig Verkeer Nederland zich in december bij de campagne van de ministe ries van volksgezondheid en verkeer. De nieuwe alcoholslo gan wordt daarbij gekoppeld aan het bekende motto Rij Alco hol Vrij. Volgens het Centraal Bureau van Statistiek zit aan ongeveer 20 procent van de verkeerson gevallen een alcoholluchtje. In 1996 leverde dit bijna honderd doden in het verkeer op. Het aantal gewonden lag op ruim duizend. Omdat bij veel onge vallen het alcoholgebruik niet is genoteerd, liggen de werkelijke cijfers volgens de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid ongeveer twee keer zo hoog. DEN HAAG ANP Een 42-jarige Hagenaar moet de Staat ongeveer twintig miljoen gulden betalen. Dat geld zou hij als leider van een omvangrijke drugsbende in de misdaad heb ben verdiend. Het betreft de grootst toegewezen claim van de overheid sinds de invoering van de Pluk Ze-wetgeving (1993). Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De Hage naar zit momenteel in de ge vangenis. Het gerechtshof ver oordeelde hem in 1996 tot ze ven jaar cel en een boete van een half miljoen gulden. Eerder had de rechtbank hem tot tien jaar cel veroordeeld, maar daar tegen ging hij met succes in be roep. Mr. C. van den Puttelaar, de advocaat van de Hagenaar, gaat in beroep tegen het besluit-. „Deze man heeft dat bedrag niet en hij heeft nooit zoveel verdiend aan zijn criminele be zigheden. Het grootste deel van de toegewezen claim, 16,5 mil joen gulden, komt voort uit de verdenking van handel in vijf duizend kilo hasj. Het bewijs daarvoor heb ik niet gevonden in het dossier." Volgens de raadsvrouw heeft haar cliënt tot zijn aanhouding in de zomer van 1995 nauwe lijks verdiend aan zijn criminele activiteiten. „Hij was toen nog maar tien maanden betrokken bij drugshandel. Die eerste pe riode kun je zien als een inves tering, waarin nog niets wordt verdiend." Haar cliënt is zeker geen top crimineel zoals het openbaar ministerie (OM) volgens Van den Puttelaar doet voorkomen. „Dit is gewoon een extra straf via de achterdeur. Hij heeft ze ven jaar gekregen, maar nu is er ook nog een claim van twintig miljoen die mijn cliënt nooit kan betalen. Dat levert hem nog eens zes jaar cel op." Van den Puttelaar ziet de toe gewezen claim als een inhaal slag van het OM, omdat de Pluk Ze-wetgeving volgens haar in het verleden niet veel oplever de. „Tegen deze man zeggen ze: kijk eens wat we kunnen." Lan delijk OM-woordvoerder J. Simonis bevestigt dat dit de hoogste vangst is die bij één in dividu wordt weggehaald. „In 1996 haalden we over een heel jaar via Pluk Ze 42 miljoen gul den binnen." Stenen, balken, betonblokken en bouwketen op rails UTRECHT GPD De trein op de korrel. Een heel enkele keer letterlijk met vuurwapens, zoals het afgelo pen weekeinde bij Den Bosch. Daar be schoten drie jongens een trein vermoedelijk met lichte handvuurwapens, maar vaker gaat het om het gooien van stenen of het plaatsen van obstakels op de rails. In ver houding tot het incident van zondag lijkt dat onschuldig, maar het kan verstrekkende gevolgen hebben. De Nederlandse Spoorwegen geven er zelf liefst zo min mogelijk ruchtbaarheid aan, om lichtzinnige figuren niet op het idee te brengen. De risico's zijn groot. Tot nu toe waren er slechts enkele licht gewonden en wat beschadigde treinen te betreuren, maar in enkele gevallen lijkt het een wonder dat geen ontsporingen en ernstig letsel ont stonden. Neem de bouwkeet die vier jongeren 5 au gustus in Nunspeet op de rails zetten. De stoptrein Amersfoort-Zwolle reed er om half één 's nachts met volle vaart op in. De machinist raakte licht gewond door rond vliegend glas. Vanwege het tijdstip waren er slechts weinig passagiers in de trein en vie len er geen gewonden in de coupés. In Venray botste een trein op een stapel hout en een lepel van een graafmachine die door onbekenden op het spoor waren ge legd. In Midden-Nederland ging het het af gelopen jaar een aantal keren ternauwer nood goed. Op 8 december vorig jaar leg den vier 15-jarige jongens betonblokken op het spoor bij de Utrechtse wijk Lunetten. Dat werd net op tijd ontdekt. In Bunnik niet. Daar reed een trein over een hardhouten balk. De trein bleef in het spoor, maar de politie spreekt in dat ver band van een wonder. NS-woordvoerster I. de Zaaijer ziet welis waar geen grote toename van dit soort inci denten, maar wel een gestaag opgaande lijn, 'net zoals het vandalisme in de hele maatschappij toeneemt'. Voorzitter J. van Tilburg van de Vereniging van Machinisten en Conducteurs (WMC) spreekt ook van een toenemende tendens. Met enige regelmaat worden zijn leden ge confronteerd met voorwerpen die voor de trein liggen of er tegenaan worden gewor pen. „Ze gooien ook stenen van viaducten. Als je er geen erg in hebt, vliegt het glas om je oren. Zo langzamerhand vraag ik me af of het beroep van machinist nog wel leuk is." De beschieting in Den Bosch vervult Van Tilburg met afgrijzen. „Dit is echt zeer ern stig. Ik hoop dat justitie ze te pakken krijgt. Als die mensen opgespoord worden, moe ten ze wat mij betreft aangeklaagd worden voor poging tot doodslag." Die kans bestaat zeker, zegt woordvoerder R. Hageman van de spoorwegpolitie, die de zaak in onderzoek heeft. Hij veronderstelt dat de daders gericht hebben op 'dat gele ding' en er niet bij stil hebben gestaan dat er mensen in zitten en er gewonden of zelfs doden hadden kunnen vallen. Het is vol gens hem voor het eerst dat zo op een trein geschoten is. I lageman legt uit dat op het opzettelijk in gevaar brengen van het treinverkeer zware straffen staan. Blijven de gevolgen beperkt tot materiële schade of gewonden, dan kan vijftien jaar cel worden opgelegd. Vallen er doden, dan riskeert de dader twintig jaar of levenslang. „Het is natuurlijk de vraag wat een rechter daadwerkelijk oplegt", zegt Ha geman, „maar flinke straffen zijn op hun plaats. Het gaat bij een trein meteen om grote aantallen mensen die slachtoffer kun nen worden." De spoorwegpolitie weet van tachtig pro cent van dit soort incidenten de daders te achterhalen, zegt Hageman. „Het heeft ook absolute prioriteit. Daar laten we de zwart rijders even voor lopen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5