éindelijk jieuwbouw parkschool Verzet Verkerk Keukens steekt bewoners 'Was ik maar in Leiden terechtgekomen Rijn Veenstreek Auto's botsen tegelijk op twee rijbanen Illegale stort asbestplaten ïuwbouw Pippeloentje en ik kleiner en lelijker Woubrugge Ripse jongeren verpanden hun hart aan noodbrug oersballers aan de rol in rMINKHORST SDAG 15 OKTOBER 1997 alphen aan den rijn» Bij twee verschillende kop- staart-botsingen op beide rijba nen van de Eisenhowerlaan in Alphen zijn gistermiddag twee gewonden gevallen. Bij de on gelukken waren in totaal vier auto's betrokken. Een 26-jarige automobiliste uit Alphen remde bij de kruising van de Burgemeester Bruins Slotsingel en de Eisenhowerlaan af voor de stoplichten. Een ach ter haar rijdende 22-jarige Al- phenaar zag dit te laat en botste op zijn voorligger. Tegelijk bots te op de andere rijbaan een 27- jarige automobilist uit Noorden op zijn voorganger, een 30-jari- ge Alphense die remde. De twee automobilisten die afremden, zijn met hoofd- en nekletsel overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leider dorp. Volgens de politie leidden de ongelukken niet tot een ver keerschaos omdat de weg uit twee keer twee rijbanen bestaat. alphen aan den run marieta kroft Onbekenden hebben tien as bestplaten in de Aarlanderveen- se Wetering aan de Treinweg in Alphen gedumpt. Gisteren heeft het waterschap De Oude Rijn stromen daarvan aangifte ge daan. Het waterschap schakelt een gespecialieerd bedrijf in om de troep op te ruimen. „De pla ten liggen onder water en zijn dan onschadelijkzegt J. Groot van De Oude Rijnstromen. Het is Groot een raadsel wie de pla ten heeft gestort. „Veertien da gen geleden is er nog gevaren. Toen was er niets aan de hand. We kwamen erachter toen een visser er gisteren tegenaan voer." Nader onderzoek alternatief bibliobus jacobswoude ewout van der dussen Er is nog geen alternatief voor de bibliobus in Jacobswoude. De politici hadden gehoopt dat de afstudeerscriptie van Anne- lies Kimpel uit Leimuiden ande re en vooral goedkopere moge lijkheden zou bieden, maar na der onderzoek is nodig. Die conclusie trok de raadscommis sie welzijn gisteravond na be spreking van de scriptie. Het onderzoek moet zich toespitsen op de mogelijkheid om gebruik te maken van de goedkopere bi bliobus van Haarlemmermeer. Jacobswoude maakt zich al jaren zorgen over de stijgende kosten van de sta-uren van de bibliobus in Woubrugge, Hoog- made, Rijnsaterwoude en Lei muiden. Behalve het onderzoek naar de bibliobus van Haarlem mermeer wil wethouder Bruins de hoogte van het leesgeld bij de provincie aan de orde stel len. Het zit de gemeente al jaren dwars dat ze geen invloed heeft bij de bepaling daarvan. De wethoudervan cultuur acht de kans overigens klein dat hij ge hoor vindt. „De provincie is daarin zo soepel als een beton nen paaJ." Rijnwoude heeft geen plaats voor uitgeprocedeerde asielzoekers hazerswoude-rundijk marijn kramp „Was ik maar een paar kilome ter verderop terechtgekomen. Jn Leiden in plaats van in Ha- zerswoude, want daar hadden ze mij niet uit mijn huis gezet." Abate, één van de drie uitge procedeerde asielzoekers die vrijdag voor de rechter moet verschijnen, zucht bedroefd. De kans is groot dat de rechter de gemeente gelijk geeft en dat de Ethiopiërs uit het huis moeten. Abate vindt het wrang dat hij in Rijnwoude is terechtgeko men. Had het 'lot' hem maar naar Leiden gebracht of naar een andere gemeente die zich distantieert van het rijksbeleid en geen uitgeprocedeerde asiel zoekers op straat zet. Abate (25) is intussen de wan hoop nabij. Al vijf jaar is Hij nu in Nederland. Vierenhalf jaar daarvan bracht hij door in Ha- zerswoude. Hij is een jaar naar school geweest, spreekt een beetje Nederlands en heeft wat vrienden gemaakt. „En kijk", zegt hij trots, terwijl hij het clubblad van zijn voet balvereniging erbij pakt, „ik ben topscorer van Bernardus." Zijn naam prijkt weliswaar niet bo venaan maar hij staat wel in de top-tien. Zó waardevol is Abate voor het negende elftal van Ber nardus. Helaas, zegt hij droef, is dat niet voldoende voor een verblijfsvergunning. Die werd vorig jaar definitief afgewezen. Sindsdien hebben de mannen geen uitkering meer. Ze leven van wat de Stichting Vluchtelingenwerk en vrienden hen toestoppen. Ook hebben ze een krantenwijk, maar een vetpot is het niet. Abate is blij dat hij het voetbal nog heeft ter afleiding. De club betaalt de contributie voor hem. Abate heeft weinig vertrou wen in een goede afloop voor hem en zijn huisgenoten Yeme- ne en Aboye. W. van der Lecq, secretaris van de stichting Vluchtelingenwerk Rijnwoude. gelooft ook niet dat de drie Ethiopiërs in het huis aan het Jupiterplein kunnen blijven wo nen. „Het is een kort geding van de gemeente Rijnwoude tegen de bewoners van het pand aan het Jupiterplein. De rechter be oordeelt of er mensen in dat huis mogen wonen zonder dat zij huur betalen. De uitspraak lijkt mij duidelijk." Waar de drie uitgeprocedeer de asielzoekers dan naar toe moeten, weet Abate niet. „Naar Ethiopië kan niet. Ik ga liever hier dood op straat, dan terug naar mijn geboorteland." Daar waren de mannen politiek actief en ze vrezen dat ze daarvoor de rekening gepresenteerd krijgen. „We verdwijnen achter de tra lies. Of nog erger: we krijgen de doodstraf." Daarom werken ze niet mee aan hun uitzetting. Als zij niet aan de Ethiopische ambassade vragen om een laissez-passer, een toelatingspapiertje voor het land van herkomst, kan nie mand ze uit Nederland zetten. Dan rest voor de drie mannen het verwijdercentrum in Ter Apel, waar zij nogmaals worden aangespoord om een laissez- passer aan te vragen. Als zij daar opnieuw niet op ingaan worden ze in Ter Apel buiten de deur gezet en wacht hen een illegaal bestaan in Ne derland. De Rijnwoudse wethouder G. van dej Lecq (welzijn) be treurt het dat de Ethiopiërs \Toeg of laat dakloos worden. Maar zij is het niet eens met haar Leidse collega J. Laurier, die vindt dat het rijksbeleid daarom niet moet worden uit gevoerd. „De Tweede Kamer heeft uit voerig over dit onderwerp ge discussieerd en bewust voor dit beleid gekozen. Wie ben ik dan om dat niet uit te voeren. Het rijk is verantwoordelijk voor het asielzoekersbeleid, niet de ge meente." WAT WORDT HET, LEZEN OF PLAATJES KIJKEN? SIEMATIC KEUKENCENTER LEIDERDORP Meubelplein 9, onder dak bij Mijnders meubelen, Leiderdorp, tel.: 071 - 541 2615 GOEDHART BOUWHUIS Hoorn 126a, (Lo. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 Protest tegen geluidsschermen vertraagt werkzaamheden alphen aan den rijn robbert minkhorst Bouke en Marian Visser zien het al weer gebeuren: die geluids schermen langs de Steekterbrug in Alphen komen er nooit. Acht jaar geleden zette een autobe drijf Liam zijn hakken in het zand en nu doet keukenbouwer Verkerk hetzelfde. De schermen halen de showroom uit het zicht en dat kost klanten. De Vissers wonen tegenover Verkerk, aan de andere kant van de Oostkanaalweg aan de Gou wekade. Hun huis staat pal on der het talud, vlak voor de brug. Bouke en Marian Visser zijn voorstander van de schermen, omdat neerslaande roetdeeltjes dan niet meer in hun tuin te rechtkomen. Een nadeel van de schermen vinden de Vissers het beperkte uitzicht. „We kijken straks tegen een muur. Nu zie je nog wat." Bouke Visser had liever andere verkeersmaatregelen gezien. „Ze kunnen beter de snelheid beperken. Nu staat bij elke vrachtwagen die voorbijrijdt mijn huis te schudden." Hans VerkerkKeukens teken de bezwaar aan tegen de plan nen van de provincie. Hij span de een juridische procedure aan, maar tot een uitspraak kwam het nog niet. Er liep nog een inspraakprocedure en daar maakt de keukenfabrikant nu eerst zijn bezwaren kenbaar. Door de rechtszaak beginnen de werkzaamheden wel later dan gepland. Verder hebben omwonenden aangegeven dat ze niet staan te springen om de schermen. De geluidsschermen maken deel uit van een project waarin de provincie, Alphen en rijkswa terstaat een rol spelen. In de plaats van de Rijnbrug komt een nieuwe, bredere oeverver binding. Daarom wordt ook het kruispunt Oostkanaalweg/Oranje Nas- sausingel aangepakt. Verder komt er een fietstunnel onder de Oostkanaalweg. Op 20 oktober beginnen de voorbereidende werkzaamhe den voor de schermen. Dat be tekent dat op de brug tot 12 de cember slechts één rijstrook be schikbaar is. Tegen de daaruit voorvloeiende omleiding van het auto- en vrachtverkeer vanuit Boskoop heeft de Al phense ondernemersvereniging VOA weer bezwaar gemaakt. Bewoners van de Kortsteek- terbuurt hopen vurig dat Ver kerk met zijn verzet bot vangt. Zij wachten al jaren op de ge luidsweringen. Johan Schipaan- boord: „Ik heb dit huis van mijn schoonmoeder gekocht omdat ik de toezegging had gekregen dat die schermen er komen. Dit is een mooi punt. Het uitzicht op de Rijn is schitterend. Als ik straks in mijn tuintje zit, wil ik lekker kunnen genieten. Als me neer Verkerk zijn reclamebor den wat hoger hangt, is er niets aan de hand. Hij komt niets te kort." „De schermen zijn ons al ja ren geleden beloofd", zegt Schi- paanboords buurvrouw Nel Aartman. „Die verkeersherrie is rampzalig. Slapen met een open raam is er niet bij." ien maakt 3,5 miljoen gulden vrij in "b'irkschool in Alphen kan eindelijk beginnen met afbouw. Na een jarenlang gevecht voor een betere »sting voor de school voor zeer moeilijk opvoedbare ïien (ZMOK) stellen het gemeentebestuur nu voor o' iim 3,5 miljoen gulden vrij te maken. Als de ge- }°c[teraad in oktober het voorstel goedkeurt, kan de paal waarschijnlijk nog dit jaar de grond in. het aantal leerlingen meer loka len nodig had dan zij aanvanke lijk dacht. „En vervolgens werd begin dit jaar de verantwoorde lijkheid voor schoolgebouwen naar de gemeenten overgehe veld", aldus Dales. „De Park school dreigde opnieuw kind van de rekening te worden." doI in het speciaal onder op het huidige terrein Oi ijnhove (een instelling int eugdhulpverlening) een gebouw neerzetten. Nu e leerlingen van de school over enkele pan- >pdp het terrein verdeeld, s u iouw is nodig omdat de ilen in slechte staat verke- ,re e Parkschool telt onge- bb K) leerlingen uit de Rijn- in en de Leidse- en Goudse ijk ft nieuwbouvvplannen van cj school zijn volgens wet- F. Dales 'een jarenlo- iroces geweest'. „Keer op •eft de school het gepro- Steeds wees het ministe- verzoek af." Uiteindelijk het schoolbestuur bij Da- die vervolgens het mi- e uitnodigde om een kijk- :men bij Rijnhove. „Toen jok de ambtenaren in dat jouw was gerechtvaar- jlannen liepen opnieuw ing op toen bleek dat de school door de groei van Maar het rijk gaf Alphen ruim 3,4 miljoen gulden voor de nieuwbouw en ruim 200.000 gulden voor de uitbreiding van lesmateriaal en nieuw meubi lair. Alphen wilde de Parkschool niet langer laten wachten. Dales spreekt van een 'mijlpaal'. „Dat ik dit nog mag meemaken. Het overleg zat helemaal vast. De Parkschool verricht zwaar werk. Eindelijk kunnen we ervoor zor gen dat de school adequate huisvesting krijgt." De Parkschool wil het nieuwe onderkomen volgend schooljaar in gebruik némen. Als in okto ber de gemeenteraad met het collegevoorstel akkoord gaat en kort daarop ook het bouwplan goedkeurt, verwacht Dales dat de school nog voor de jaarwis seling met de bouw kan begin nen. Floris Schoonderwoerd, Pim de Vrind en Jurian Jansen (van links naar rechts): 'Moet je toch zien hoe mooi die noodbrug erbij ligt'. foto hielco kuipers rijpwetering» De actie 'Behoud de Ripse kerk' is nog maar net ten einde of actievoerders schudden de inwoners van Rijpwetering op nieuw wakker. Ditmaal gaat het om het behoud van de noodbrug die er tijdelijk ligt ter vervanging van de Paardebrug. De initiatief nemers Jurian Jansen (18) en Pim de Vrind (17) uit Rijpwetering en Floris Schoonderwoerd (19) uit Oud Ade trekken op een ludieke manier ten strijde om 'dit in het oog springend stuk Rijpwetering' voor het nageslacht te behouden. Zo'n driehonderd pamfletten hangen ze prominent op in de dorpen Rijpwetering en Oud Ade. De eerste zijn al te zien op de noodbrug. 'Behoud de noodbrug, lijst 5' staat erop. „Met die lijst lopen we alvast vooruit op de ge meenteraadsverkiezingen", zegt Jansen. „Als we veel steun uit de bevolking krijgen, doen we mee. We zijn in dat geval de vijfde par tij." Schoonderwoerd vult aan: „En als GroenLinks wordt opge heven, worden we nummer vier. Dan mag Fret Koek (GroenLinks- raadslid, red.) zich bij ons aan sluiten." De drie initiatiefnemers schre ven de gemeente onlangs al aan met het verzoek om subsidie voor het voeren van acties. „Moetje toch zien", zeggen ze zo serieus mogelijk, terwijl ze wijzen naar de smalle, van houten leuningen voorziene oversteek, „ledereen richt zich op de HSL, de A4 en Schiphol, maar ziet over het hoofd hoe mooi deze noodbrug is." Of die noodbrug blijft of niet, één doel bereikt het drietal in elk geval. „Zo'n actie zorgt voor le ven in de brouwerij. Het is altijd zo'n suffe zooi in het dorp", aldus Floris Schoonderwoerd. Alkemade 2 won de spannende finale, waarin wedstrijdleider Meijer assistentie kreeg van oud burgemeester Brouwer de Ko ning, met 25-23 van Westvoor- ne. De organiserende vereniging Woubrugge werd zevende, roro henk bouwman per kind. Het bestuur had inge zet op vier vierkante meter per kind maar moet het uiteindelijk ook met minder doen. Minder dan drie mag het volgens de rijsknorm echter niet worden. Dat de nieuwbouw van alle architectonische franje is ont daan vindt Bakker minder zor gelijk. „Het kan niet anders. In eerste instantie heeft de archi tect geprobeerd om Stek en Pip peloentje binnen het oude ont werp te houden. Dus alleen aan de binnenkant schuiven en be zuinigen en niet aan de buiten kant. Maar daar waren wij niet tevreden mee." De tekeningen werden volledig omgegooid en het resultaat is volgens Bakker 'een blokkendoos'. Het geheel komt op zo'n 15 meter van het Dorpshuis te liggen. Hiermee vervalt het oorspronkelijke plan van de architect om het Dorps huis en de nieuwbouw aan el kaar te smeden. Vandaag start de inspraak procedure voor de nieuwbouw. Tot en met 10 november liggen de tekeningen ter inzage op het gemeentehuis. De gemeente or ganiseert op 27 oktober om acht uur een inspraakavond over de nieuwbouvvplannen in het Dorpshuis in Hazerswoude- Dorp. ÜJGCe» Wie wil koersbal- "oet al gauw een jaar of 55 Een hogere leeftijd vindt Jo- r Meijer, organisator van de rte open Woubrugse kam- r toehappen, ook geen be ar De Woubruggenaar had !ten 192 sportieve 55-plus- sers uit heel Zuid-Holland verza meld in sporthal Oudendijk. Koersbal is een balspel voor teams, dat in de verte wat lijkt op jeu de boules. Een belangrijk ver schil is dat koersballers de bal moeten rollen, terwijl bij jeu de boules gooien is toegestaan. ivoude-dorp marijn kramp iuwbouw van jongeren- in Stek en peuterspeel- Ippeloentje in Hazers- Dorp wordt een stuk en architectonisch be id minder fraai. De op- te voor de jongeren en liters is nogmaals ver en de koepel en het to- zijn uit de nieuwe teke- geschrapt. Dit nieuwe •rvangt het oude ontwerp )or foute berekeningen duur uitpakte. Op de jouw moest ruim 2.5 ton bezuinigd. :ns Stek-voorzitter Ralph bleek handhaving van ide ontwerp binnen het lelijke budget (ongeveer 10 gulden) niet meer Over het nieuwe ont- ieeft hij gemengde gevoe- De nieuwbouw is bere- 130 bezoekers. In het pand aan de Dorps- nnen zo'n 250 mensen „We komen op dit mo- 25 avonden per jaar uit :r dan 130 bezoekers. In ;omst moeten we dus wel :omsten missen", denkt [erspeelzaal Pippeloentje vierkante meters

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17