A4 belangrijkste vrachtroute i Politie wil zwervers gedwongen opnemen Bewoners: 'Lucht rond Schiphol wel degelijk vervuild' Asbest al langer in grond Lisserbroek Randstad Schoolak terug val wegge Rechter beloont goed gedrag Havenwerkers weer aan de slag School ontslaat complete dire WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 hoofddorp cpd „Er is niets aan de hand met de lucht rond Schiphol. Rap porten van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu wijzen uit dat het alle maal niet zo erg is en dat wij rustig kunnen gaan slapen. Maar wij bewoners vinden dat het juist heel erg is met de vui le lucht en wij zijn zeer veront rust." Pas aan het eind van de in formatieavond over de lucht kwaliteit rond Schiphol, giste ren in Hoofddorp, kwamen de bewoners op dreef. Zij veeg den unaniem de vloer aan met alle rapporten van deskundi gen die zeggen dat niemand rond Schiphol bang hoeft te zijn voor zijn gezondheid. Vertegenwoordigers van de provincie, TNO en het RIVM hielden betogen waar geen speld tussen te krijgen was. Volgens het meeste recente onderzoek is de kwaliteit van de lucht in de regio Schiphol niet slechter dan in 1990. Die luchtkwaliteit komt overeen met die in stedelijke gebieden en dan niet eens binnenste den. De bewoners wilden deze informatie eenvoudigweg niet geloven: „Het is onmogelijk dat de luchtkwaliteit gelijk is aan 1990, terwijl het vliegver keer verdubbeld is en er veel meer auto's rijden. Er is toch aangetoond dat hier in de om geving meer kankergevallen zijn, dat de bewoners last heb ben van hoge bloeddruk, stress en branderige ogen". Ir. J. Cleijne van TNO gaf toe dat genoemd rapport geen on derzoek naar de gezondheid betreft. Dr. E. Lebret van het RTVM zei dat de meeste on derzoeken naar de gezondheid nog in volle gang zijn. Bij apo thekers worden gegevens ver zameld over medicijngebruik, bij verloskundigen over ge boorten, bij ziekenhuizen over hart- en vaatziekten en bij huisartsen en scholen over aandoeningen van de lucht wegen. Dertigduizend vragen lijsten worden op dit moment uitgewerkt. De Schiphol-werkgroep Am- stelveen-Buitenveldert kon digde aan vandaag een brand brief in de Tweede Kamer te bezorgen. De werkgroep zegt hierin zeer verontrust te zijn over de vele vertragingen van de beloofde onderzoeken: „Nu het kabinet eind deze maand een beslissing neemt over de luchtvaart in Nederland zijn er veertig rapporten uitgebracht inzake economie en milieu, maar er is nauwelijks gezond heidsonderzoek gedaan Discussienota over goederentransport Randstad Rijksweg A4, tussen Am sterdam, Leiden, Den Haag en Rotterdam, moet vol gende eeuw Nederlands belangrijkste autoroute voor het vrachtverkeer worden. Overheid en bedrijfsle ven zouden samen een projectbureau moeten op zetten om te zorgen voor een zo sterk mogelijke eco nomische ontwikkeling langs deze A4 en voor file vrij rijden op de weg. den haag gpd Dat is een van de standpunten in een nieuwe discussienota over de toekomst van het goe derentransport in de Randstad. De nota is opgesteld door een aantal westelijke provincies plus Rijkswaterstaat. Gedeputeerde Staten van zowel Zuid-Holland als Noord-Holland hebben er gisteren mee ingestemd. In 'Naar een logistieke visie voor de Randstad', zoals de no ta heet, worden routes voor goederentransport in drie klas sen ingedeeld: het 'Unit'-net voor de grote wachten rond Rotterdam en Amsterdam, het 'Tempo'-net voor goederen met een regionale bestemming en het 'Bulk'-net voor bijvoorbeeld het transport van afval. Wat be treft het grote wachtverkeer wordt ook een belangrijke rol toegedicht aan het Vervoer over Rijksweg A4 langs Leiden en Leiderdorp moet in de volgende eeuw dé route voor het vrachtverkeer worden. Althans volgens een discussienota van de westelijke provincies en Rijkswaterstaat. water via de Gouwe en de Lek. politieke partijen. Van rijksweg De komende maanden volgt A4 is de aanleg van het zeven een discussieronde met onder kilometer lange schakelstuk tus- meer het bedrijfsleven en de sen Delft-Zuid en Rotterdam (door groengebied Midden-Del fland) overigens nog steeds niet zeker. Vermoedelijk beslist de Tweede Kamer hierover pas na FOTO ARCHIEF HOLVAST de verkiezingen van maart vol gend jaar. Het knelpunt zit vooral in de hoge kosten voor een natuurvriendelijke aanleg. ROTTERDAM ANP De schoolagent is weggeweest. Op z( derd basisscholen land verschijnt gere imposante figuur in niform. Niet met e heven vingertje, wiend om kindei trouwd te maken m litie en hen van heti af te houden. De moderne sch praat niet over zebr lichten en veilig o\ maar over heroïn diefstal, vandalismeiS vagende normen. D 'E man of -wouw koi [j buurt van de schoof het ware wordt door de sterke arm. Het Rotterdamse uit 1993 is inmidde! olievlek over het lan ken. In negen poli zijn basisscholen •met elkaar bezig. 0i van het land geïnt ei te krijgen begon de Rotterdam gisteren pagne Doe effe norn s Het schooladopti vooral een succes ii terdamse regio. De de 30.000 kinderei e meë te maken hebb W hiervandaan. De in zal zich uiteindelijk dienen, zo gelooft zijn er nog geen ci beter gedrag van Het gevecht tegen j >t( naliteit kan niet noeg beginnen, zo v alphen aan den run/gouda annetvan aarsen De politie Hollands Midden, de RIAGG en de GGD in Gouda willen dat er snel een regeling komt voor de op vang van onder anderen zwervers, die een acute psy chische crisis doormaken. Daarbij wordt gedacht aan een tijdelijke 'gedwongen' opvang met begeleiding. Harde voorstellen zijn er nog niet, de boodschap van de drie instanties is vooral een pleidooi voor maatregelen. „Wij hebben geen pasklare oplossingen", zegt poli tiewoordvoerder C. Jongh. „Het probleem is bekend. Het wordt nu tijd dat iemand het onderwerp oppakt." Een paar incidenten op rij, de afgelopen dagen, maak ten eens te meer duidelijk dat de hulpverleners en de politie vaak niet anders kunnen doen dan hun 'klanten' weer op straat zetten. De betrokkenen weigeren in veel gevallen vrijwillige opname. En op grond van de strikte wettelijke eisen kunnen ze niet gedwongen worden op genomen in een psychiatrische inrichting. In Alphen aan den Rijn plukte de politie gisteren een zwerver van de spoorbaan, die een einde aan zijn leven wilde maken. De politie had de man de afgelopen twee maanden al een paar keer eerder behoed voor een zelf moordactie. „Volgens de regels trommelen we dan een GGD-arts op, die met zo iemand naar de RIAGG gaat. Daar blijkt dan telkens weer dat er niet voldoende gron den zijn voor een gedwongen opname", zegt politie woordvoerder C. Jongh. En dan was er het afgelopen weekeinde het incident met een Goudse dakloze. De man, zwakbegaafd en aan alcohol verslaafd, werd voor de honderdzevende maal opgepakt wegens openbare dronkenschap en landlope rij. Hij weigert stelselmatig hulp bij het afkicken. Op de achtergond speelt bij de politie nog steeds de zaak van de 'onhandelbare' dakloze mee die vorig jaar in een koudeperiode door twee agenten werd achterge laten in recratiegebied Zevenhuizen. Hij overleed door onderkoeling. „Zoiets willen we nooit meer", zegt poli tiewoordvoerder Jongh. Toch zit hij met een levensgroot probleem. „Het eni ge dat wij als politiemensen kunnen doen, is iemand meenemen en een praatje maken. Als een persoon niet geholpen wil worden, kunnen we in veel gevallen ver der niets. Een nachtje laten slapen in een politiecel lijkt me ook niet de beste oplossing. In Hollands Midden zijn tientallen van deze gevallen bekend, niet per se al lemaal zwervers overigens. En ik weet zeker dat er geen collega in een van de andere politieregio's te vinden is, die deze situaties niet herkent. Het is een landelijk pro bleem." Ook in Leiden komt het meerdere keren per jaar voor dat mensen niet aan opvang willen ipeewerken. GGD en RIAGG proberen altijd iemand te overreden dat wèl te doen. „Vaak lukt dat, want het sociaal vangnet in Lei den is vrij redelijk. Maar ik kan niet ontkennen dat er situaties zijn dat je met de handen in het haar zit", zegt M. de Groot, woordvoerster van de GGD. Toch zet ze vraagtekens bij gedwongen opname van mensen die geen gevaar vormen voor hun omgeving. „Die man of vrouw moet ergens verblijven. En voor de mensen er omheen wordt het een moeilijke aangegele- genheid als iemand helemaal niet wil meewerken tij dens de opname." De RIAGG in Leiden kon nog niet re ageren op het initiatief. den haag/wassenaar persbureau cerberus Een 24-jarige Hagenaar die on der meer werd verdacht van betrokkenheid bij een overval op een Renault-garage in Was senaar, heeft gisteren een voorwaardelijke straf van de Haagse rechtbank opgelegd gekregen. De president van de rechtbank, L. Verheij, volgde het advies op van de openbare aanklaagster, A. Molhoek, die twee weken geleden een voor waardelijke celstraf van een jaar had geëist, met de voor waarde dat de verdachte een dagprogramma van de 'Stich ting opvang Franciscus Ge meenschap in Rotterdam' zou afronden. De verdachte was totdat de overval - op 12 april vorig jaar - op de garage werd gepleegd, een aan drugs ver slaafde kruimeldief. De over val, waarbij 1500 gulden buit werd gemaakt, zou zijn eerste grove misstap zijn. De recht bank besloot vorig jaar een veroordeling tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf uit te stellen en gaf de verdachte een kans om weer op het rech te pad te komen. Die greep de Hagenaar - die overigens altijd heeft ontkend iets met de overval te maken te hebben - met twee handen aan. Sinds juli vorig jaar pro beert hij met behulp van het dagprogramma van de Fran ciscus Stichting een fatsoenlijk bestaan op te bouwen. Met succes, zo bleek twee weken geleden tijdens de zitting. Hij kickte af, ging naar school om een vak te leren, herstelde het contact met zijn familie en leerde zelfs gebarentaal om met zijn dove dochtertje te kunnen communiceren. Ook heeft hij goede vooruitzichten op een vaste baan. Zijn inspanningen werden gisteren door de rechtbank be loond. Met het vonnis gaf rech ter Verheij aan vertrouwen te hebben in de goede bedoelin gen van de verdachte. Wel werd aan de voorwaardelijke celstraf een lange proeftijd van drie jaar verbonden. De aan klaagster had om die lange proeftijd gevraagd, omdat ze er nog steeds van overtuigd was dat de verdachte wel degelijk bij de overval in Wassenaar be trokken was. Opruimen kost een miljoen lisserbroek richard mooyman De resten asbest liggen al langer in de grond van de nieuwbouw wijk rond de Muntstraat in Lis serbroek. De vervuilde grond is in elk geval niet van elders aan gevoerd bij het bouwrijp ma ken. Volgens gemeentelijk pro jectleider R. van Doom, die on derzoek doet naar de verontrei niging, zat de asbest al in de grond voordat het terrein ge schikt werd gemaakt voor wo ningbouw. De ontdekking van de vervui ling door een buurtbewoner leidde eerder dit jaar tot grote recreatiogemeente Goedkeuring bestemmingsplan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben op 23 september 1997 goedkeuring verleend aan het bestem mingsplan Bedrijventerrein Veerpolder', vastgesteld door de gemeenteraad op 29 mei 1997. Het bestem mingsplan heeft globaal betrekking op het gebied omslo ten door het hart van de Warmonder Leede, de Groote Sloot en de Holle Mare en door de spoorlijn. Het goedkeuringsbesluit en het bestemmingsplan liggen van 16 oktober t/m 26 november 1997 ter inzage bij de sector Grondzaken van het gemeentehuis. Aangezien niemand tijdig bij Gedeputeerde Staten beden kingen heeft ingebracht tegen het bestemmingsplan of tegen wijzigingen, aangebracht bij de vaststelling van het plan ten opzichte van het ontwerp, kan tegen het besluit beroep worden ingesteld door belanghebbenden die aan tonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest. Dit beroep kan gedurende genoemde termijn schriftelijk worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Zij die beroep instellen kunnen gedurende voornoemde termijn ook een verzoek om voorlopige voorziening indienen bij de voorzitter van deze Afdeling. Het besluit tót goedkeuring treedt in werking na afloop van de beroepstermijntenzij een verzoek om voorlopige voorziening is ingediend. 15 oktober 1997 Burgemeester en wethouders van Warmond EXECUTIE-VERKOOP Hollander B.V. Luchterweg 36 (industrieterrein Delfweg) Noordwijkerhout De verkoop geschiedt in opdracht van de Belastingdienst Particulieren/Ondememeningen Leiden, Stationsplein 7 te Leiden. Te koop worden aangeboden: Kantoorinventaris w.o. een copierapparaat merk Canon NP 6016, frankeermachine Ruijs FR 53965, div. telefoontoestellen, 1 bindmachine, 2 sealmachines en verpakkingsmateriaal, 2 platen marmer (3m) div. part. cd's w.o. kinderliedjes en geestelijke liederen, div. partijen kranen w.o. bad-douche-wastafel-en keukenmengkranen en sanitairaccessoires en wat verder te koop zal worden aangeboden. De zaken zijn te bezichtigen op donderdag 16 oktober 1997 vanaf 10.00 uur tot 11.00 uur. De verkoop geschiedt bij opbod incl. B.T.W. en zonder opgeld. Alleen contante betaling. De belastingdeurwaarder, CA. Pont, (tel. tot 9.30 uur is 071 -5244414) Belastingdienst EXECUTIE VERKOOP Op 16 oktober 19971 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats voor rekening van M. Zee, Prins Mauntslaan 64,2252 KT Voorschoten. De verkoop geschiedt opdracht van de Belastingdienst Particulieren/ Ondernemingen Leiden, Stationsplein 7 te Leiden. Te koop worden aangeboden: Meubilaire en huishoudelijke zaken. Plaats van verkoop is Voorschoten Prins Mauntslaan 64 De zaken zijn te bezichtigen op donderdag 16 oktober 1997 van 10.30 tot 11.00 uur. "De belastingdeurwaarder, J. A. van Haastrecht (tel. tot 9.30 uur is 071-5244411 of 5244444) Belastingdienst onrust in Lisserbroek. De ge meente Haarlemmermeer dekte als noodmaatregel alle plekken af waar gevaar bestond voor di- recte blootstelling aan schade lijke asbestdeeltjes. Sanering op korte termijn werd alleen nood zakelijk geacht in het nieuwste deel van de wijk. Maar ook in de grond onder oudere delen van de buurt zit asbest. Het is volgens Van Doorn moeilijk te bepalen waar de schadelijke asbestresten van daan zijn gekomen. „Het terrein heeft een hele tijd braakgelegen. Er zijn in het verleden brandjes gesticht en er is illegaal grond gestort." Uit bodemonderzoek in verband met de nieuwbouw werd alleen geconcludeerd dat de grond puinhoudend was. „Maar dat was dus asbesthou dend. De onderzoeker was daar kennelijk niet op bedacht." Van Doorn onderzoekt nog of het Hoofddorpse bedrijf Vermeer, dat een deel van de grondwerk zaamheden heeft verricht, zich aan de voorwaarden in het be stek heeft gehouden. Het opruimen van de vervui ling gaat volgens hem inclusief voorbereiding zeker meer dan een miljoen kosten. Onduidelijk is of de schade kan worden ver haald op Vermeer of andere be drijven die werkzaam zijn ge weest in het gebied. De ge meente is bereid de opruimkos- ten voor te schieten, maar de bewoners moeten volgens Haarlemmermeer een evenre dig deel van de kosten betalen als niemand voor de vervuiling aansprakelijk kan worden ge steld. De gemeente hoopt dat het saneringsplan volgende maand naar de provincie kan worden gestuurd. Van Doorn verwacht dat de saneringswerkzaamhe den in februari of maart kunnen beginnen en een a twee maan den in beslag zullen nemen. Amsterdam Nog staan de kranen op de kade stil. Maar lang zal dat niet duren, want de havenwj Amsterdam zijn vanochtend na een staking van 24 uur weer aan de slag gegaan. Wel zullen zij Ij onderbreken voor verrassingsacties. Daarmee willen ze de werkgevers alsnog dwingen tot hetbl hogere tarieven om de failliete havenpool als uitzendbureau te handhaven. Aan de staking hebbl 550 en 600 havenwerkers meegedaan, zowel leden van de havenpool als medewerkers in vastei tonen. Hij stelde een nieuw ondeii maar het schoolbestuur wees die sul de hand. Geerars had wel de indruk f en directie niet meer met elkaar kunii werken. De rechtbank was benieuwd waal stuur niet naar de politie was gestapip bestuur meende heel sterk te staan if moedens van fraude en valsheid in!' „Het bestuur gaf er de voorkeur aan dj niet buiten te hangen", luidde het veil advocaat van het bestuur van het HoUl dat bekend staat om zijn tuinbouwoml Uitspraak op 30 oktober. de lier gpd Het bestuur van het Holland College in De Lier heeft ontslag aangevraagd voor de drie directeu ren. Het bestuur beschuldigt de complete centra le directie van fraude met drie stichtingen van de school. Deze stichtingen waren bestemd voor schoolreizen, leerlingenvervoer en wachtgeld. De directeuren vechten hun ontslag aan. Zij eisten gisteren bij de Delftse kantonrechter een gezamenlijk bedrag van 2,6 miljoen gulden en betaling van 7,5 jaar wachtgeld. Kantonrechter Geerars bleek niet onder de indruk van het ac countantsrapport dat de fraude zou moeten aan-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16