f.tpfn Regio Leiden: personeel naar Zijl Bedrijven Buurtbewoner blijft bang voor geluidsoverlast COC Gehandicapten zijn betutteling een beetje ^urzenstelsel belemmering voor goede onderzoekers ïokkelende fidenaar >et cel in 'Helemaal aan gort' SDAG 15 OKTOBER 1997 p^npreenen. 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356436 denaar over de rooie bij ex-vriendin Vijftig ambtenaren betrokken bij 'transfer' Hij ging afgelopen nacht behoorlijk over de rooie, een rige Leidenaar. De man drong tegen de zin van zijn 32-jari- -vriendin haar woning in de Driftstraat binnen, begon daar ,el tê vernielen en sloeg de 15-jarige zoon. De man, die on- ivloed bleek te zijn, is door agenten meegenomen naar het nnepkwekerij bij toeval ontdekt ij toeval heeft de politie gisteren een hennepkwekerij in chstraat ontdekt. Laat op de avond merkte een van de be- rs van een flat dat er water door het plafond sijpelde. Hij jchuwde vervolgens de huismeester. De bewoner van de ing erboven was echter niet thuis, waarop men besloot de ie om hulp te vragen. De oorzaak van de wateroverlast bleek esprongen slang van de wasmachine te zijn. Bij het afslui- an de elektriciteit trof de politie een compleet ingerichte lepkwekerij aan in de slaapkamer, met 150 hennepplanten paratuur als assimilatielampen, schakeldozen, afzuigers en De spullen zijn in beslag genomen. De politie is van plan vvotier aan de tand te voelen. ilheidscontrole: 208 bekeuringen l* Omdat ze te hard reden kunnen 208 automobilisten bin- orteen bekeuring thuis verwachten. De politie snapte hen ren bij verschillende snelheidscontroles in de stad. De st gemeten snelheid was tachtig kilometer per uur, op de ellaan. In totaal werden 1307 auto's gecontroleerd. jjzinnig-democratische partij? Is D66 stiekem een vrij zinnig-democratische partij? In loging een antwoord te krijgen op deze prangende vraag en de Jonge Democraten, de jongerenafdeling van D66, op ag 21 oktober een discussieavond over vrijzinnig-democra- e avond wordt gehouden in het Keizertje aan de Kaiser- it 4 en begint om 20.00 uur. leiden aad rietveld Salarisadminstratie, drukkerij, afdeling gebouwen en de huishoudelijke dienst van de gemeente Leiden gaan mo gelijk midden 1998 over naar De Zijl Bedrijven. Directeur G. Bovens van DZB en sectorhoofd J. de Jong van de ge meente onderzoeken de voor- en nadelen van die trans fer. Als het plan doorgaat, veranderen zo'n vijftig ambte naren van werkgever. wel zitten. „Wij dubbelen met de gemeente op een aantal punten", zegt hij. „We hebben beiden een salarisadministratie, een drukkerij en een afdeling Gebouwen. Wij verzorgen nu al de catering op het stadhuis, het stadsbouwhuis, de sociale dienst en milieu en beheer. Er zijn mensen van ons gedeta cheerd bij de bodedienst van de gemeente en wij doen de bevei liging van gemeentelijke gebou wen." Met de extra mensen van de gemeente erbij zou DZB op al die terreinen een sterkere posi tie op de markt kunnen verwer ven en er klanten bij kunnen krijgen, meent Bovens. „Het is Zowel de gemeente als DZB denken beter te worden van het overhevelen van het personeel. Het facilitair bedrijf levert de gemeente jaarlijks een tekort op. „Het was al langer duidelijk dat we met die afdeling iets moesten doen", zegt De Jong. „Voor sommige diensten zijn wij als gemeente gewoon te klein. De eigen drukkerij bij voorbeeld, heeft niet de moge lijkheid om te investeren in mo derne technologie. De toekomst van het facilitair bedrijf is al een tijd onzeker." Directeur Bovens van DZB ziet de overdracht bij voorbaat tenminste een interessante op tie, want we opereren op dezelf de markt. Door een overdracht krijgen we meer deskundigheid in huis en versterken we nog eens onze relatie met de ge meente." De ondernemingsraden van gemeente en DZB zijn onder voorwaarden akkoord gegaan met het onderzoek. Zo moet de rechtspositie van de circa vijftig ambtenaren gehandhaafd blij ven. Bovens ziet daarin geen probleem. „Wij hebben al drie soorten werknemers: ambtena ren en mensen die via de WSW of de Banenpool bij ons in dienst zijn." In december van dit jaar ne men burgemeester en wethou ders, na advies van de onderne mingsraden, een besluit over de overdracht. Als uit het onder zoek blijkt dat die inderdaad voordelen oplevert moet de transfer midden 1998 een feit zijn. b caroline van overbeeke :enstelsel dat de Leidse univer se jaar geleden heeft ingevoerd lensen die willen promoveren, is iucces. Door de onaantrekkelijke geen recht op wachtgeld of ver- igen -, haken getalenteerde jonge :oekers af bij een vacature, zo vooral de faculteiten Wiskunde ituurwetenschappen en Genees- De onderzoekers promoveren aan een andere universiteit waar l gewoon 'aio' kunnen worden, irzekert hen van een hoger inko- :n recht op wachtgeld na de pro motie. De twee faculteiten hebben de noodklok geluid. De Leidse universiteit heeft het aio- stelsel - assistent in opleiding - onder protest van promovendi en faculteiten in 1995 afgeschaft, omdat ze moest be zuinigen. Jaarlijks wordt met het daar voor in de plaats gekomen bursalensys- teem een bedrag van 12 miljoen gulden bespaard op de begroting. Promovendi krijgen in Leiden een beurs van 1.750 gulden in de maand en de werkgever- werknemersrelatie bestaat niet meer. Leiden ging er destijds vanuit dat ook de andere universiteiten zouden overstap pen op dit veel goedkopere systeem. „Nu blijkt dat alleen de Universiteit van Amsterdam en bepaalde faculteiten in Utrecht met beurzen werken. In Gro ningen wordt nog over de invoering van het bursalensysteem gesproken. De technische universiteiten willen er niet aan. Dat maakt onze positie ten opzich te van de andere instellingen een stuk moeilijker", aldus L. Vredevoogd, voor zitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. „We willen nu snel met de twee faculteiten om de tafel gaan zitten om te bespreken hoe we dit oplos sen. Het kan niet de bedoeling zijn dat we de faculteiten ernstige schade toe brengen met het bursalensysteem." In uitzonderingsgevallen en na toe stemming van het college worden in Lei den nog steeds aio's aangetrokken. „Dal gebeurt als er te weinig goede reacties komen op een oproep voor een bursaal, of bij onderzoek dat door derden wordt betaald", aldus Vredevoogd. Vredevoogd sluit niet uit dat de universiteit weer te rugkeert naar het oude aio-stelsel, al vindt hij dit evenmin een goed systeem. „Als promovendus ben je in opleiding en niet in loondienst. Het is geen werk en daarom ben ik niet voor een systeem van arbeidsverhoudingen. Misschien ligt de oplossing in het verhogen van het beursbedrag." lp bij maken i huiswerk :hting Surinamers. Leiden huiswerkbegeleiding in ubhuis aan het Eksterpad •eiden. Niet alleen bewo- ran De Merenwijk zijn wel- Alle leerlingen, alle klas- die vakken en alle soorten ïlbare scholieren mogen n. Het gebouw bevindt an het Eksterpad 6. I )egeleiding is een tijdje op g geweest, maar de beg- vinden dat tieners die jts anders moeten kunnen Daarom kan iedereen op ivond van half zeven negen in het clubge- terecht. De lessen zijn ag/leiden reau cerberus 1-jarige Leidenaar is giste- >or de Haagse rechtbank 'deeld tot twee jaar gevan- traf waarvan acht maan- Dorwaardelijk wegens co- taokkel en overtreding de vuurwapenwet. De aanklager had twee i geleden tijdens de zitting celstraf van drie jaar on- de verdachte zijn straf ook verkelijk zal gaan uitzitten, luidelijk. Twee weken ge was hij niet op de zitting czig, maar verbleef hij er op de Nederlandse Antil- ïij zou daar voor een sterf in zijn familie naar toe Vertrokken. Waarschijnlijk de Leidenaar nu niet te en om naar Nederland te- keren. naart '95 werd de verdach- Leiden op heterdaad be- fnet vier gram cocaïne en 'stool. De drugs zou maar edeelte jn van de partij '1 in postpaketten vanuit wtenland Leiden binnen ebben gesmokkeld. Vooral nokkel van cocaïne werd zwaar aangere- leiden Veel is er niet meer van over, van het net boven het goaltje aan de Atjehstraat in de Kooi. De draden en flarden hangen door het dak van het doel, waar het ijzeren net al eerder uit was gesloopt. „Helemaal aan gort", zegt een buurtbewoonster. „Het net is mis schien maar een paar weken meegegaan. Nou is het al vernield door de jeugd hier uit de buurt." Daar was het net natuurlijk niet voor op gehangen door de gemeente. Sommige mensen die in de buurt van het veldje wonen, klaagden al een tijd over de voetballende jongeren. Of liever over de voetbal van de jongeren, want die stuiterde alle kan ten op. Tegen de muren van de huizen, of in de tuintjes, ondanks de twee grote hekken op hetterreintje die als ballenvangers zouden moe ten functioneren. Een net boven het goaltje waar de meeste ballen overheenvlogen, dat was de oplossing die de gemeente bedacht. „Dus niet", zegt de buurtbewoonster. „Ze hangen in het net, daar is het na tuurlijk niet voor bedoeld. Of ze doen nog gekker laatst knipte een gast zelfs zomaar een stuk uit een net" Haar oplossing - een oplossing die al eerder door verschillende buurtbewoners is aangedragen: „Maak maar een speelplek voor de kleintjes. Met allerlei speeltjes." FOTO HENK BOUWMAN Het pand van het COC aan de Langegracht. FOTO DICK HOGEWONINC leiden aad rietveld Het pand van het COC aan de Langegracht is sinds mei 1996 geïsoleerd en sindsdien zijn er van omwonenden geen klach ten over geluidsoverlast meer gehoord. Maar echt vertrouwen dat het nu afgelopen is met de 'ellende' die hij al jaren onder vindt, heeft C. Kortmann van de Oude Singel niet. Vandaar dat hij de Raad van State gistermid dag vroeg bij het COC een ge luidsbegrenzer voor te schrij ven. „Want ik heb mijn twij fels", zegt Kortmann. Kortmann, die al tien jaar klaagde over het lawaai van de disco-avonden van het COC (de vereniging tot integratie van ho moseksualiteit), was dolblij toen in de milieuvergunning isolatie van het pand aan de Langeg racht werd voorgeschreven. „Want voor die tijd werden wij regelmatig om één uur 's nachts Tentoonstelling in bibliotheek: 'Vluchtelingen Vrouwen vertellen' Wethouder Jan Laurier verricht woensdag 22 oktober in de Cen trale Bibliotheek om 16.00 de officiële opening van een ten toonstelling over vluchtelingen vrouwen. In deze tentoonstel ling komen vluchtelingenvrou wen zelf aan het woord en in beeld. Hiermee begint het re gionale project 'Vluchtelingen Vrouwen vertellen'. In de tentoonstelling 'Ik wens mij een toekomst' zijn de verha len van vijf vluchtelingenvrou wen, afkomstig uit Somalië, Iraaks Koerdistan, Iran, Angola, en voormalig Joegoslavië in beeld gebracht. Hun verhalen gaan vergezeld van informatie over de verschillende herkomst landen, het Nederlandse asiel beleid en de positie van vluch telingenvrouwen in Nederland. Op 22 oktober draagt de Irakese dichteres Balqis Hassan voor uit eigen werk. Ook geven enkele vluchtelingenvrouwen een korte presentatie. Zij vertel len over hun land, het vluchten, het leven hier en hun toekomst verwachtingen. Deze presenta ties zijn onderdeel van het pro ject 'Vluchtelingen Vrouwen Vertellen'. Op verzoek worden deze presentaties bij organisa ties en instellingen verzorgd. Ook is er een informatiepakket met achtergrondinformatie ver krijgbaar. De tentoonstelling is tot 12 november te bezichtigen in de Leidse bibliotheek. Heropening van dienstencentrum in Merenwijk Volgende week woensdag wordt het dienstencentrum 'Meren wijk' aan de Rosmolen officieel heropend door wethouder Baaijens. De opening valt sa men met het begin van de Suri naamse dagverzorging. Voor al le oudere Nederlandse en Suri naamse wijkbewoners is er van half twee tot vier uur een feeste lijke bijeenkomst in het opge knapte centrum. wakker van de dreunende bas sen. Als we de politie belden, ging het volume even naar be neden en als de agenten weg waren, werd de muziek weer harder gezet." De isolatie lijkt het probleem verholpen te hebben, maar toch wil Kortmann dat er een zoge heten limiter, een geluidsbe grenzer op de geluidsinstallatie wordt gezet. „Want wie zegt mij, dat ze niet al die tijcf de muziek zacht hebben gezet om dat het beroep bij de Raad van State nog moest dienen?" Zijn angst dat het lawaai zal terugke ren, ziet hij bevestigd in het rapport van de adviseur van de Raad, waarin staat dat in het pand van het COC een overda dig zware muziekinstallatie staat. Volgens de vereniging zou het voorschrijven van een limiter tot onnodig hoge kosten leiden. Het feit dat de bezoekers kei harde muziek ook niet waarde ren, zou al voldoende garantie zijn dat geluidsoverlast in de toekomst uitblijft. Ook de afde ling milieu van de gemeente vindt een geluidsbegrenzer niet meteen nodig. Zo'n apparaat kan altijd nog worden voorge schreven als in het pand aan de Langegracht de geluidsnormen worden overschreden. Kortmann echter neemt liever het zekere voor het onzekere. Hij vindt het financiële argu ment van het COC niet erg sterk. „Als je net voor 90.000 gulden hebt geïnvesteerd in een verbouwing, dan kan een appa raat van tweeduizend gulden toch geen onoverkomelijk pro bleem zijn?" En toen hij hoorde dat een beroep tegen de milieu vergunning bij de Raad van Sta te maar tweehonderd gulden kostte, was zijn besluit snel ge nomen. „Dat is mijn nachtrust mij wel waard," leiden mila van de wall De verstandelijk gehandicap ten willen voor zichzelf opko men. Ze willen zelf bepalen wat ze doen. Daarom is in de regio Leiden een belangenver eniging opgericht, 'Samen Sterk'. Mensen met een ver standelijke handicap kunnen op die manier met elkaar na denken en praten over zaken als integratie in de samenle ving, zelfstandig wonen, pro blemen op werk. „Gehandicapten kunnen veel meer dan men denkt. Ik zeg niet dat we alles kunnen op lossen, maar we kunnen in elk geval overleg met elkaar ple gen, zoals over zelfstandig wo nen", aldus voorzitter Arie Verduyn. Zijn bestuur wordt onder steund door Lineke Borstlap, die erop wijst dat 'het regel matig voorkomt dat er door ouders of begeleiders wordt beslist over verstandelijk ge handicapten'. „Maar gehandi capten hebben ook een eigen keus en een eigen mening. De belangenvereniging helpt ver standelijk gehandicapten voor zichzelf op te komen." In heel Nederland bestaan al belangenverenigingen voor mensen met een verstandelij ke handicap. Vanuit de Sociaal Pedagogische Dienst in Leiden werd twee jaar geleden onder zocht of er voldoende belang stelling was om ook een belan genvereniging voor Leiden en regio op te richten. „Vijf ver standelijk gehandicapten heb ben deze taak op zich geno men", zegt Borstlap. „Zij wor den ondersteund door een aantal coaches. Dit bestuur is al vanaf sinds mei 1995 bezig om de doelstellingen van de vereniging vast te leggen. Dat is gelukt, nu gaat de vereni ging dus op zoek naar leden en donateurs." Volgens Borstlap wordt nog steeds te weinig rekening ge houden met verstandelijk ge handicapten. Ze geeft een voorbeeld: „Een tijdje geleden ging een groep verstandelijk gehandicapten naar de disco. Die mensen werden bij de deur weggestuurd met de op merking dat ze met een bege leider terug moesten komen. De belangenvereniging zou dan bijvoorbeeld een brief naar die discotheek kunnen sturen. Die mensen moeten natuurlijk wel de kans krijgen te laten zien dat ze een disco- bezoek ook zonder begeleider aankunnen." Voorzitter Arie Verduyn van 'Samen Sterk' woont al een aantal jaren op zichzelf, heeft een rijbewijs en werkt fulltime. Volgens hem kan de vereni ging verstandelijk gehandicap ten helpen voor zichzelf op te komen: „Veel mensen denken nog steeds dat gehandicapten niets kunnen. Dat is niet waar." Hij geeft als voorbeeld de Jostiband van de Hooge Burch in Zwammerdam, het centrum voor mensen met een verstandelijke handicap: 4 „Ze maken eenvoudige muziek, maar ze zijn wel wereldbe roemd. Je kan het ook vergelij ken met dolfijnen. Vroeger wa ren dolfijnen alleen maar die ren die kunstjes deden in een dolfinarium. Nu weet iedereen dat dolfijnen veel intelligenter zijn dan gedacht werd." De belangenvereniging wil meer zijn dan een praatgroep. Verduyn: „We willen ook veel leuke dingen organiseren, mensen uit hun isolement ha len. Bijvoorbeeld door met z'n allen zonder begeleiding naar een concert te gaan of een fietstocht te organiseren. Er zullen dan misschien ouders zijn die protesteren, omdat hun kind bijvoorbeeld niet met geld om kan gaan. Maar als vereniging kunnen we el kaar daarmee helpen en aan vullen. We zijn de betutteling een beetje zat." Op 25 oktober is er een informatiemiddag voor iedereen die meer wil we ten van 'Samen Sterk'. Voor informatie kan worden gebeld met Arie Verduyn: 0172- 471962.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13