Paddestoel maakt boom bouwrijp voor specht Natuur Milieu Conferentie over Wadden lijkt weinig op te leveren Herfstdrukte vogelringers WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 Boekje over zwammensoorten en aangetaste bomen TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Heer Bommel had zich intussen, na lang en somber peinzen, een helm op het hoofd gezet. Hjj voorzag zich van een schild, reikte Tom Poes een lans toe en verliet huis en haard om aan zijn vreugdeloze monsterjacht te beginnen. „Ach", zo sprak hij zuchtend, „ik kan niet zeggen hoe mij dit tegen de borst stuit. Maar ik heb geen keus, jonge vriend. De grauwe razer moet gevat worden. Ik wil wedden, dat heel Rommeldam op het ventje loert en wanneer het straks zijn geduld verliest en iets doms doet, krijg ik de schuld." „Ja", zei Tom Poes, „dat spreekt." „Er spreekt niets!" riep heer Ollie driftig uit. „Ik bedoel, ik spreek en jij kunt beter luisteren wanneer een rijp en ervaren iemand aan het woord is. Het monster moet dus ge vangen worden, zei ik. Maar het moet ridderlijk gebeuren. Met zacht geweld en een mooi voorbeeld. Dat heb ik nu wel geleerd. Niet het ge weld van de moderne tijd,, dat heeft reeds zo veel stuk gemaakt in dit jon ge leven." Tom Poes zuchtte eens en verschikte de zware speer. „Hm", zei hij. Heer Bommel betrok nog meer, doch zijn woorden werden overstemd door het geronk van een zware automotor. Het was een over valwagen van de Rommeldamse po litie, die gewapend met geweren en traangasbommen langsraasde, op zoek naar het monster. „Dat bedoel ik nu, als je begrijpt wat ik bedoel!" riep heer Ollie, die door de luchtdruk en de dampen in zijn uitrusting verward raakte. REDACTIE: BERT DE JONG H T W DOOR JAN VISSER De eerste decade van oktober is bijzonder zacht ge weest. Dat kwam vooral door de hoge nachtelijke temperaturen. Soms werd het 's nachts niet kouder|{ dan een graad of 16. De gemiddelde temperatuur over de eerste tien dagen van de maand is in De Bi uitgekomen op 14,9 graden tegen normaal 12,3. Warmer deze eeuw was het alleen in 1921 toen hel decadegemiddelde 15,6 graden bedroeg. In het verleden is er wel eens een onderzoek gewee waaruit men de conclusie zou kunnen trekken dat warmte aan het begin van de wijnmaand een koude of strenge winter tot gevolg heeft. Was dat immers het zeer zachte weer van begin oktober 1921, 1981 en 1995 (eveneens gemiddeld 14,9 graden) ook ni het geval? Het bewuste onderzoek werd echter uitg voerd over enkele decennia (1904-1945) en ook dij! neerslag werd er bij betrokken. Het moest namelijk niet alleen zacht zijn maar ook droog. Dat is dit jaar bepaald niet aan de orde. Zo viel er in De Bilt tot de elfde 71 millimeteren in onze streken op enkele plaatsen 80-90 mm. Ook tijdens het afgelopen et maal heeft het weer volop geregend. Vooral gister middag en de afgelopen nacht is er veel gevallen. Oorzaak was langzaam opdringende zachte maar vooral vochtige lucht boven de Britse eilanden. In Stompwijk werd vanochtend een etmaalsom van 2( mm afgetapt (maandsom nu 102), Valkenburg 20, Bloemendaal 16 en op Schiphol 15 mm. Morgen nemen de regenkansen af en mogelijk klaa het enige tijd op. De temperaturen blijven echter bi 11 graden stekenI n het noordoosten kan het de kc J mende nacht zelfs een graadje vriezen. Vanaf vrijda blijft het enkele dagen droog en met een zuidelijke luchtstroming wordt warmere lucht aangevoerd. De temperaturen lopen in het weekeinde op tot zo'n 1! graden. Bovendien laat de zon zich geregeld zien. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag meest droog enkele opklaringen. Mor gen van het westen uit be wolking, wind en regen 'ijk eenlopend van rond het vriespunt in Lapland tot ongeveer 10 graden in de buurt van Oslo. Zweden:. Wolkenvèlden, ook af en toe zon en hier en daar wat lichte sneeuw. Middag- temperatuur iets onder nul in Laplan den ten zuiden van Stock holm, langs de zuidelijke kust 10 graden. Denemarken: Wolken, ook wat zon en een enkele bui. Middag- temperatuur oplopend naar ongeveer 12 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij veel wolken, af en toe regen en mor gen veel wind. In het oosten van Enge land en Schotland meest droog en wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen of mot regen. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en hier en daar re gen. In de Vogezen en Jura eerst nog kans op sneeuw. Mjddagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 9 bij Straatsburg tot 17 graden in de Vendee. Morgen overal iets hogere temperaturen. Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Madeira: Van tijd tot tijd zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Spanje: Fiinke zonnige perioden en d noorden ook wolkenvelden er Ie bui. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 22 graden langs de Golf van Biskaje tot dik 25 graden in Andalusië. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: droog en vrij zonnig. Midddagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Tunesië: gen- of onweersbui. Middagemperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon, maar ook een enkele bui. Langs de Cote d'Azur droog en flink wat zon. In het zuidoosten waait eerst- nog een forse Mistralwind. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden, in de buurt van Lyon zo'ri 15 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en droog. Maxima rond 23 graden en eerst nog een stevige noorde- Italië: Gaandeweg steeds meer zonnige perio den en droog. Eerst nog kans op een bui en plaatselijk veel wind. Middagtempe ratuur variërend van 16 graden in het noorden tot ruim boven de 20 in de zui delijke streken. Corsica en Sardinië: Een afwisseling van zon, wolken en een regen- of onweersbui. Eest vrij veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Malta: Wisselend bewolkt en vandaag nog kans op een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Griekenland en Kreta: Af en toe zon, maar ook aantal forse bui en, soms met onweer en vrij veel regen. Middagtemperatuur morgen van 17 gra den in het uiterste noorden tot ongeveer 22 graden op Kreta. Turkije en Cyprus: Zon, maar ook wolken en plaatselijk for se regen- of onweersbuien, eerst alleen in het westen later ook in het oosten. Middagtemperatuur variërend van 20 graden op de Dardanellen tot 26 op Cy prus, morgen lager. Duitsland: Wolkenvelden, -ook af i vooral vandaag nog een de Duitse Alpen eerst ook s met maxima tussen de 5 e morgen mindër koud. Zwitserland: Bewolkt en vooral vandaag af en toe re gen, in de bergen sneeuw. In Tessin en Engadin flink zonnig en droog. Middag temperatuur iets oplopend naar onge veer 15 graden. Oostenrijk: Veel bewolking e bergen sneeuw. Morgen drog op een opklaring. Middagte tussen 5 en 10 graden, mo koud. Polen: Veel bewolking en met nai van tijd tot tijd wat regen, i sneeuw. Middagtemperatuur; I graden. Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en vooral toe regen, in de bergen sneei dags ongeveer 8 graden. Hongarije: Wolken en perioden met rege temperatuur ongeveer 10 gra; ls DONDERDAG 16 OKTOBER 1991 Zon- en maanstanden Zon op 08.07 Zonond Maan op 19.15 Maano' Waterstand IJmuiden Katw Hoog 04.10 16.32 03.4 Laag 14.16 24.00 13.5 Weerrapporten 15 oktober 08l Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente* Vlissingen Cyprus Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid licht bew. onbew. Zürich Bangkok Buenos Aires nkele bui. In neeuw. Koud i 10 graden, Tunis half bew. //au, AJUUS f ALS BfJ J£D£R. Z££H//£P (SAAAJ stoppa/ /^VV /ka/ptzo ££>p£7v/ OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Boosheid is van gewicht (4); 4. Gevallen Europe aan (5); 7. Buitenaardse figuur in de Nederlandse letteren (7); 8. Dier om over te lopen (3); 9. De plaats van een Engels kind (3); 10. Tennissen is geen sport voor de massa (7); 12. Ga heen en weer om de klok te versieren! (7). Verticaal: 2. Ter ere van klaver jassers (4); 3. Vrouwen om van te houden (6); 4. Voetballers die niet doorgaan (8); 5. In dit kle dingstuk sta je voor joker (4); 6. Beestje met weinig tijd voor een duif (6); 9. Het zit wel goed met haar! (4); 11. Hij blinkt uit in hardheid (3). HEINZ GPD De Waddenvereniging is bang dat de Nederlands-Duits-Deen se ministersconferentie, die la ter deze maand in het Duitse Stade wordt gehouden, weinig zal opleveren. De voorbereidin gen geven een 'vrij hopeloos beeld'. De vereniging heeft de Tweede Kamer gevraagd minis ter Jozias van Aartsen van land bouw, natuurbeheer en visserij flink achter de broek te zitten om toch nog iets van 'Stade' te maken. Na de laatste ministerconferen tie in 1994 in Leeuwarden is te weinig vooruitgang geboekt met maatregelen om het Wad dengebied te beschermen, meent de vereniging. Het be loofde voortgangsrapport over de kwaliteit van de natuur is niet verschenen, de evaluatie van de afspraken van Leeuwar den heeft te lang op zich laten wachten en het beloofde be heersplan is afgezwakt tot een serie voornemens 'die vlees noch vis zijn'. Wat de Waddenvereniging vooral stoort, is dat er bij de voornemens geen initiatiefne mer, financieringswijze en tijds planning wordt afgesproken. Verder gaan de drie landen te weinig uit van het Waddenge bied als eenheid. Elk land heeft weer een andere visie op wat wel en niet bescherming ver dient. Daardoor krijgt de inter nationale samenwerking een te vrijblijvend karakter. Minister Van Aartsen heeft de Tweede Kamer begin septem ber ingelicht over de voorberei dingen. Hij beloofde toen onder meer dat hij vooraf nog zou overleggen met de provincies en gemeenten. Een afspraak daarover werd vorige week on verwacht afgezegd. Ook de Ka mer is verder in het ongewisse gelaten over wat er van de mi nistersconferentie te verwach ten is. De Waddenvereniging wil vol gende week samen met zuster organisaties uit Duitsland en Denemarken een plan lanceren om voor de Wadden een con ventie op te stellen. Die moet een wettelijk karakter krijgen en veel striktere afspraken bevat ten dan de drie landen tot nu zijn overeengekomen. De milieu-organisaties willen dat lokale en regionale overheden en vertegenwoordigers van be langengroepen en de bevolking uitdrukkelijk een stem krijgen bij de voorbereiding van zo'n conventie. Miljoenen trekvogels zijn op reis. Van hun noordelijke broedgebieden richting zuiden, of oost-west. Plekken om te nestelen zijn nu eenmaal lang niet altijd geschikt om te overwinteren, vanwege bijvoor beeld voedselschaarste. Verschillende vogeltrekban^n liggen langs/over Nederland. Over het fenomeen vogeltrek is de afgelopen decennia erg veel bekend geworden, onder ande re door het noeste werk van Zangvogels hangen op de Gooi- meerdijk in visnetjes te wachten tot ze geringd worden. foto martijn de jonge (zang)vogelringers. Door de te rugmeldingen van geringde exemplaren weten we nu onder andere welke route de meeste vogelsoorten vliegen, waar ze overwinteren, wanneer ze terug komen, hoe oud ze kunnen worden, enzovoorts. Het ringen van vogels gebeurt meestal op plaatsen waarlangs trekroutes lopen. Zoals in de duinen (vinkenbanen), de kop van de Afsluitdijk, of de Gooi- meerdijk in Zuid-Flevoland. Ringers gebruiken vaak mist- netten, soms kooien. Extra hulpmiddelen zijn cassette bandjes met vogelgeluiden, waardoor de beestjes in het mistnet worden gelokt. De ge vangen vogels krijgen om één van de pootjes een kleine licht metalen ring met code, en wor den vervolgens weer in vrijheid gesteld. ME Houtrot. Bos- en plantsoenbe heerders vinden het niks. Ge koesterde monumentale bomen vallen er aan ten slachtoffer, de duurzaamheid van groenstruc turen wordt er door vermin derd. In de bewoonde wereld speelt bovendien het veilig heidsaspect. De wet stelt de be heerder aansprakelijk voor el lende die kan ontstaan als een boom, verzwakt door verrotting, omvalt. De 'bomenbaas' moet het euvel dus vroegtijdig signa leren, risico's van windworp in schatten, en eventueel maatre gelen treffen. Daarvoor is veel kennis vereist. Houtrot in levende bomen wordt in hoofdzaak veroorzaakt door schimmels (zwammen). De vruchtlichamen zijn als pad destoelen zichtbaar aan de bui tenzijde van de takkendrager. Ze zien er niet alleen fraai uit, ze hebben ook prachtige na men: dennemoorder, schubbige bundelzwam, roodgerande houtzwam, kogelhoutskool- zwam, enzovoorts. Over zeven endertig algemene zwammen soorten die levende bomen aantasten heeft de Bomenstich- ting een boekje uitgegeven: 'Houtrot in bomen'. De beschreven soorten vormen het topje van de ijsberg. In to taal zijn er namelijk in Neder land circa 870 soorten schim mels gevonden die boomrot veroorzaken. De grote meerder heid leeft echter uitsluitend van dood hout (saprofieten). Die blijven in het boekje buiten be schouwing. Houtrot veroorzakende schim mels spelen in de boskringloop een zeer belangrijke rol, omdat ze voor andere organismen on verteerbaar houtweefsel als het ware voorkauwen en zacht/toe- De zwavelzwam. Niet kieskeurig, tast allerlei soorten loofbomen aan. Slecht snoeiwerk en beschadigde wor tels zetten de deur voor deze parasiet open. foto houtrot in bomen gankelijk maken. In bossen en grote parken, waar het eerder genoemde veiligheidsaspect geen of nauwelijks een rol speelt, kunnen door zwammen aangetaste bomen daarom het beste met rust worden gelaten. Eenmaal zacht gemaakt door de schimmels is het hout geschikt als voedselbron voor allerlei in sectenlarven. Dat sommige in sectensoorten uit Nederland zijn verdwenen, of zeer zeld zaam zijn geworden (bijvoor beeld het vliegend hert) is een gevolg van het ontbreken van voldoende stervend/dood hout in bossen en parken. Zwammen maken een boom bouwrijp voor speclften. Ze hakken broedgaten in het zach te weefsel. Die holen bieden na derhand soms nog jaren onder dak aan diersoorten die wel holen nodig hébben, maar ze niet zelf kunnen hakken. Zoals marters, vleermuizen en uilen. Een dode, grillige boom vol kleurige paddestoelen is boven dien voor de wandelaar een waardevolle natuurbeleving. De wereld van de parasitaire schimmels in levende bomen is blijkens het boekje een wondere wereld. Niet elke paddestoel is even agressief. Een relaxte bief- stukzwam op een eik kan wei nig kwaad, het vruchtlichaam van een reuzenzwam daarente gen op een oude beuk betekent meestal het einde van de boom, omdat het wortelstelsel zeer ernstig wordt aangetast. De snelheid waarmee de boom wordt 'verteerd' is niet alleen af hankelijk van de schimmel soort. Andere factoren zijn de hardheid van de houtsoort (zachte berken rotten sneller weg dan beuken), en de alge- mene conditie van de boom. De vitaliteit kan ondermijnd zijn door ouderdom en/of milieu vervuiling, hetgeen schimmels vestigingskansen biedt. Sommige soorten zwammen zijn boomgebonden (de berk- ezwam bijvoorbeeld alleen op berken). Anderen, zoals het el fenbankje en honingzwammen, zijn minder kieskeurig. Om de gevolgen van houtrot richting toekomst in te schatten moeten boombeheerders alles weten van boom- en zwammensoor ten, en hun gedragingen. Ken nis van omgevingsfactoren, zoals het milieu, is eveneens be langrijk. De houtrotproblematiek in le vende bomen is actueel. Ener zijds is er de trend om oude, monumentale bomen zo lang mogelijk te behouden. Anders- zijds is er veel mis met het milieu en komen juist in deze periode zo zoetjes aan veel bo men, zoals op landgoederen, op een leeftijd die voor ouder- domskalen zorgt, waaronder schimmelvestiging. Het lijkt er op dat beheerders van boombestanden er het bes te aan doen de conditie van het groen te optimaal te houden. Vitale bomen blijken namelijk in staat aanvallen van parasitai re zwammen te weerstaan, door de aantastingen af te grendelen en zo binnen de perken te hou den. Is een boom doodziek, dan zien de schimmels kans de af grendelingslagen te doorbreken. In de stedelijke omgeving zijn allerlei graafwerkzaamheden een groot gevaar. Die bescha digt vaak de wortels van bomen, wat hun gezondheid onder mijnt. Het gevolg is een ver hoogd risico op verschimme- ling. 'Houtrot in bomen' telt 60 pagina's met kleurenfoto's. Het is te bestellen door 27,50 gulden over te maken op postbankrekening 2108755 van de Bomenstichting in Utrecht, onder vermelding van 'houtrot'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10