'Netanyahu Golan op te geven bereid ijkenzwendel schokt Spanje Buitenland Vieze stranden Duisenberg: Tekort Euro-munten dreigt Politie voorkomt aanslag op Guggenheim-museum Koning België wil 'witte beweging' reanimeren Historische ontmoeting Blair en Adams risis in Italië loopt met sisser af DAG 14 OKTOBER 1997 vare aardbeving treft Griekenland tl. Het zuiden van Griekenland is gistermiddag getroffen fA-een zware aardbeving. Inwoners van de havenstad Kalama- iden in paniek de straat op. Enkele gebouwen liepen uren op, maar grote schade werd niet gemeld. De schok had kracht van 5,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag ;zee, honderd kilometer voor de kust van Kalamata. Noor- at k werd de beving tot in Centraal-Griekenland gevoeld, zui- k tot op het eiland Kreta. te euwe massamoord in Algerije t di ken Bii Algerije zijn gisteren 43 reizigers, voor het merendeel >en eren, gekeeld of onthoofd. De slachtpartij had plaats bij een da een gewapende islamitische groep opgerichte wegversper- ;ig in Sidi Daoud. De slachtoffers waren gisterochtend vroeg in te [autobussen onderweg van Algiers naar Zouia. Een vijftien- Ton ndere reizigers overleefden de moordpartij. De overvallers eid len °°k een ambulance tegen die terugkwam van Oran: een lag leegster en een vroedvrouw werden gekeeld, de chauffeur ini ontsnappen. chi ■m (iD^ De Spaanse kroonprins Felipe heeft een relatie met de b se gravin Caroline von Waldburg. De verhouding bloeide 0 t zomer op, maakte het Spaanse tijdschrift Epoca gisteren 1 §e md. De 29-jarige troonopvolger zou de 26-jarige Duitse heb- 10 leren kennen op een feestje waar ook andere telgen van Eu- se koningshuizen aanwezig waren. cï* irken hinderen Grieks vliegtuig 3ev Twee Turkse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in het 3y iotische luchtruim een Grieks transportvliegtuig lastiggeval- ïuk ^an boord van de Hercules C-130 zat de Griekse minister [jei defensie. Volgens journalisten die met de minister meereis- ,V0( [kwamen de Turkse straaljagers 'gevaarlijk dichtbij' het jportvliegtuig. Twee toestellen van de Griekse luchtmacht aa[ leelnamen aan een Grieks-Cypriotisch militaire oefening 5 nen de Hercules te hulp, zodat deze veilig kon landen op jjaanse prins heeft Duitse vriendin oedlichaampjes in strijd tegen HTV ington Amerikaanse wetenschappers zijn erin geslaagd bloedlichaampjes genetisch te manipuleren, zodat ze cel- anvallen die met het HIV-virus besmet zijn. Volgens de on- jekers is dit van groot belang voor de bestrijding van aids, unuunziekte die door het HIV-virus wordt veroorzaakt. De -en zijn tot dusver alleen in het laboratorium uitgevoerd, i het nog niet te zeggen of deze methode ook in de praktijk tbij mensen. lië voldoet aan EMU-norm sel« Het begrotingstekort van Italië blijft dit jaar beperkt tot procent van het bruto binnenlands product (bbp), zo blijkt jfers van de Europese Commissie. Daarmee voldoet Italië sen van de belangrijkste voorwaarden voor toetreding tot de pese Economische en Monetaire Unie (EMU) in,1999. itel vraagt Papon te vertrekken jfieauxDe directeur van het chique hotel La Réserve in Pes- leeft Maurice Papon verzocht nog vandaag te vertrekken, motel krijgt geen klanten meer, nu de 87-jarige oud-minister ■rblijft. Papojn wordt beschuldigd van betrokkenheid bij de Irtatie van zeker 1500 joden tijdens de Tweede Wereldoor- Jlet openbaar ministerie van Bordeaux heeft gisteren beroep letekend tegen de voorlopige vrijlating van Papon. polera breekt uit in Acapulco ilcq» Vijf dagen nadat de orkaan Pauline de Zuid-Mexi- stad Acapulco trof, zijn de eerste gevallen van cholera ge- Itateerd. Het gaat om drie vrouwen uit een arme wijk van de Het ministerie van volksgezondheid heeft de bevolking op- jpen alleen gekookt water te drinken. De regering heeft [verleners naar het gebied gestuurd om een epidemie te :omen. Pauline heeft zeker 400 levens geëist. inken vinden meer joodse tegoeden De Zwitserse banken hebben nog meer rekeningen geï- ificeerd die mogelijk toebehoren aan slachtoffers van de ede Wereldoorlog. In totaal staat er op die 3.000 tot 4.000 re- ngen een bedrag van zes miljoen frank (acht miljoen gul- Op 29 oktober publiceert de bankiersvereniging een lijst namen van de buitenlandse rekeninghouders. De Zwitserse dersvereniging maakt de ontdekking vandaag bekend in een nagrote advertentie in 120 kranten in de hele wereld. De iersvereniging publiceerde in juli een eerste lijst met 1756 ningen waarop in totaal 60,2 miljoen frank staat. ■«li; brussel éaul koopman correspondent De Europese muntmeesters maken zich grote zorgen dat de centrale banken niet op tijd klaar zijn met het omruilen van het nationale kleingeld in nieuwe Euromunten. Deze operatie ligt nog niet goed op schema, onthulde president Wim Duisenberg van het Eu ropees Monetair Instituut (EMI) gisteren tijdens een op treden voor het Europees par lement. Vanwege de moeiza me voorbereidingen is het vol gens Duisenberg uitgesloten dat de Euromunten eerder dan gepland in circulatie wor den gebracht. ,,De muntmeesters hebben grote twijfels of het wel lukt om voor 1 januari 2002 vol doende muntgeld beschikbaar te hebben", vertelde de EM1- bankpresident. ,,We hebben het hier ook over een gigan tisch logistiek karwei. Er moe ten miljoenen kilo's munten worden teruggenomen en om geruild tegen Euro's in tien of twaalf lidstaten. Het is de vraag of het geld in voldoende aantallen beschikbaar is." In Nederland wordt de Rijksmunt met deze taak belast. BILBAO Rtr-AFP - -V'*v - SS- SSSjsP bayonne Kilometers strand bij de Franse stad Bayonne zijn vervuild, nadat zondag het vrachtschip Capetan Tzannis van de Kaapverdische Eilan den eraan de grond liep tijdens een storm. Daarbij lekte zo'n 120 ton benzine weg. foto ap Patrick verniere Shell na twee jaar Brent Spar geen stap verder londen hans geleunse correspondent Twee jaar na de door Greenpea ce verijdelde eerste poging om het olieplatform Brent Spar naar de zeebodem te sturen, heeft Shell zo'n veertig miljoen gulden geïnvesteerd in alterna tieve oplossingen. Gisteren bleek op een persconferentie in Londen dat dat de bedrijfslei ding geen stap verder heeft ge holpen. Met de verklaring dat afzin ken van de gigantische staal- massa nog steeds de goedge keurde en niet uit te sluiten op tie is, liet de Shell-directie blij ken niet echt enthousiast te zijn over de acht aangedragen plan nen voor gehele of gedeeltelijke ontmanteling van het olieplat form aan land. Dat was tegen het zere been van Greenpeace, dat gisteren al de verzekering had willen hebben dat de Brent Spar en zo'n vijftig tot zestig an dere olie-installaties in de Noordzee nooit en te nimmer op de zeebodem- terecht ko men. De Shell-top heeft echter het nodige geleerd van de dramati sche tonelen op de golvende wateren die twee jaar terug een vijandige reactie van het pu bliek veroorzaakten. Eerst ko men er nog discussie-bijeen komsten met 'geïnteresseerde partijen' in Londen, Kopenha gen, Rotterdam en Hamburg. Weizman tijdens bezoek aan Verenigde Staten: 5 De Spaanse politie heeft giste ren drie terroristen op heter daad betrapt toen zij een aan slag voorbereidden op het nieu we Guggenheim-museum in het Baskische Bilbao (Noord- Spanje). Zij probeerden in bloemstukken verstopte explo sieven voor het gebouw te plaatsen. „Wij konden een bloedbad voorkomen", aldus de Baskische autoriteiten. Toen de drie daders, die bloempotten uit een bestelwa gen laadden, bemerkten dat zij waren ontdekt, vuurden zij schoten af op een Baskische po litieman die onraad rook en sa men met een collega op hen af kwam. De agent werd in de borst getroffen en is ernstig ge wond naar een ziekenhuis over gebracht. De politie vond twaalf anti-tankgranaten, verstopt in drie potten. De terroristen vluchtten te voet. Eén van hen werd even later aangehouden. De twee anderen dwongen met een vuurwapen een automobi liste haar wagen af te geven en konden ontsnappen. De politie wilde niet zeggen of de Baskische afscheidingsbe weging ETA achter de mislukte aanslag zit. Het nieuwe Gug genheim-museum in Bilbao wordt zaterdag officieel ge opend door de Spaanse koning en koningin. Het museum, ge vestigd in één van de spectacu lairste museumgebouwen ter wereld, is een filiaal van het Guggenheim in New York, dat eveneens aan moderne kunst is gewijd. President Ezer Weizman heeft vorige week bij zijn be zoek aan Washington laten blijken dat premier Benjamin 'Bibi' Netanyahu bereid is de Golan-hoogte terug te ge ven aan Syrië, in ruil voor een vredesverdrag. bureau van de president heeft zich over het gedrag van Ben- Elissar beklaagd bij het ministe rie van buitenlandse zaken. Pre sident Weizman zelf reageerde op de persverhalen met: „Geen commentaar." Volgens Yediot noemde de 'belangrijke ambassade-verte genwoordiger' het presidentiële bezoek aan Washington 'over bodig en schadelijk'. Hij zou hebben gezegd dat de president voortdurend probeerde de Amerikanen over te halen tot een veel intensievere bemoeie nis met het vredesproces. Ambassadeur Ben-Elissar is een politieke benoeming van premier Netanyahu. Hij onder houdt in Washington een moei zame relatie met het Witte Huis tel aviv ad bloemendaal correspondent Tijdens een banket in het Witte Huis vertelde Weizman mede werkers van president Clinton: „Ik eet deze fles op als Bibi niet bereid is overeenstemming te bereiken met Syrië. Over alles. En ten koste van alles." Het Is raëlische dagblad Yediot Acharonot publiceerde dat nieuws gisteren, op gezag van 'een belangrijke vertegenwoor diger van de Israëlische ambas sade'. Volgens een naaste medewer ker van Weizman zijn Weiz- mans uitspraken uitgelekt door toedoen van Eliahu Ben-Elissar, de Israëlische ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Het en het ministerie van buiten landse zaken wegens zijn oppo sitie tegen het Oslo-vredespro ces en zijn contacten met oppo sitievertegenwoordigers in het Congres. Afgelopen voorjaar leek het erop dat hij zou worden teruggehaald, maar na een ge sprek in Jeruzalem besloot Netanyahu hem toch te hand haven. President Weizman voert vandaag overleg met Neta nyahu over zijn bezoek aan Washington. In Amerika zei de president dat hij geschrokken was van het wantrouwen bij de regering daar jegens de Israëli sche premier. Netanyahu staat er bekend, zei hij, als iemand die zijn be loften niet nakomt. Minister Madeleine Albright van buiten landse zaken zou hem hebben verteld dat ze met de premier 'weinig succesvolle ervaringen' heeft opgedaan. brussel paul koopman len in België als een verrassing. Nadat de Belgische koning vorig jaar beloofde dat hij er persoon lijk voor zou zorgen dat er les sen werden getrokken uit de ze denzaak-Dutroux, was het een beetje stil geworden rond het Hof. Ook van het massale burger protest werd niet veel meer ver nomen. Eén jaar na de vondst van de stoffelijke resten van Ju lie en Melissa in Sars-la-Buissie- re kwamen er bij een 'witte mars' nog geen vijfhonderd mensen op de been. Twee hoofdrolspelers in de affaire-Dulroux kwamen on langs onafhankelijk van elkaar tot de conclusie dat België weel was teruggekeerd tot de orde van de dag. Voorzitter Mare Verwilghen van de enquête- commissie-Dutroux hekelde hel feit dat een reeks gezagsdragers die door zijn commissie van 'grove fouten' werden beschul digd nog steeds op het pluche zitten. correspondent De Belgische koning Albert II en zijn echtgenote Paola willen niet werkeloos toezien hoe de 'witte beweging' die vorig jaar in Brussel nog 300.000 hervor mingsgezinde Belgen op de been bracht, wegkwijnt. Net nu de Vlaamse en Waalse Belgische media eensgezind tot de conclusie zijn gekomen dat de burgerrevolutie in de nasleep van de zaak-Dutroux een stille dood is gestorven, heeft het Hof een tweede 'ronde-tafelconfe- rentie' bijeengeroepen. Op deze speciale conferentie wil het vor stenpaar samen met de ouders van vermoorde en vermiste kin deren in België nagaan of de zaak-Dutroux wel tot iets posi tiefs heeft geleid. De aankondiging van het pa leis te Brussel dat volgende week 23 oktober een speciale vergadering wordt belegd over de nasleep van de affaire- Dutroux kwam gisteren voor ve- igeringscrisis in Italië is ij. De orthodoxe commu- hebben volgens partijlei- austo Bertinotti een over- imst met de regering-Pro- eikt. Bertinotti spreekt la- de dag met Prodi in het 50 Chigi, de residentie van mier. teren was al duidelijk dat [gering-Prodi een nieuwe krijgt. Bertinotti zei nds in een talkshow op de tv-zender RAI dat zijn partij de begroting van de regeringscoali tie gaat steunen, maar dat er wel veranderingen zouden ko men. Premier Prodi had eerder op de dag verklaard dat de par tijen in de regeringscoalitie dicht bij een akkoord zijn met de communisten, die de rege ring vorige week nog ten val brachten. Hij stelde dat er in de begroting niets meer te veran deren valt. Wat de overeenkomst precies inhoudt is nog niet bekend. Maar waarschijnlijk gaat het er om dat Prodi een wet indient voor de door de 'communisten gewenste 35-urige werkweek, vermoedelijk met ingang van het jaar 2001. Dan kan Prodi zijn zin krijgen dat de begroting zo blijft als die was. De Italiaanse lire kwam door het nieuws -vanochtend in Am sterdam op een notering van 1,1510 gulden uit de bus tegen een slotkoers van 1,1475 gulden gisteren. •ona» henk van den boom het wel de as van vader die we over de lan- n van opa hebben uitgestrooid?", vragen gjj isco Nunez en zijn broers en zussen in Ma- Ich vertwijfeld af. Sinds vorige week werd kt dat in de Zuid-Spaanse havenstad vijf be- ïisondernemingen in nauwe samenwerking en medewerker van het gemeentelijke cre- Qi hum grootschalig hebben gesjoemeld met !j op de lijkverbranding, is er grote onrust gC fan onder de nabestaanden. Ie schuur van de eigenaar van begrafenison- nting Popular ontdekte de politie zestig kis- jeI1 jet restanten van stoffelijke overschotten, gjjj 'ng niet om de resten van recent overlede- In Spanje worden de doden in nissen in op- nselde muren begraven. Die nissen worden ïl gevallen voor vier jaar gehuurd. Daarna tn de overblijfselen verzameld en begraven bU i massagraf. Ook kan de familie, en dat ge- 0 de laatste tijd steeds vaker, de restanten van trledene dan alsnog laten cremeren. t deze crematies achteraf berekenen de vijf fenisondernemers in Malaga ruim duizend Maar na de lugubere ontdekking vorig ts het de vraag of de ondernemers wel de- faarvoor ze werden betaald. De overblijfse len in de kisten in de schuur van Popular waren niet geïdentificeerd, in andere kisten zat helemaal niets, evenmin als in sommige urnen die bij fami lies waren afgeleverd. De politie heeft in verband met deze zaak ook een werknemer van het gemeentelijk crematori um aangehouden. Deze cremeerde in opdracht van de begrafenisondernemers 's nachts voor honderd gulden de restanten van de lijken. Daar was geen enkele controle op, omdat er geen ad ministratie werd bijgehouden. De begrafenison dernemers leverden vervolgens de urnen af bij de families, vergezeld van een rekening met het tien voudige bedrag van wat de nachtelijke medewer ker berekende. De politie heeft al meer dan duizend meldin gen binnen gekregen over mogelijke fraude. Een van hen is ManoÜ, een vrouw die sinds kort de urn met de as van haar vader op het dressoir heeft staan. Zij vertelt zich steeds te hebben ver baasd over het gewicht van de urn. Haar vader was aan kanker gestorven en woog op het laatst maar weinig. „Het lijkt alsof hij als as zwaarder is dan toen hij leefde." Manoli vertelde op de televi sie dat zij nog elke dag met haar vader praat. „Toen de oplichterij aan het licht kwam heb ik de urn geopend, de as bekeken en gevraagd: Ben jij het papa?" londen hans geleunse correspondent Een regiefoutje verstoorde gis teren in Belfast een 'historische gebeurtenis'. Voor het eerst in zeventig jaar keek een Britse premier een Ierse republikein met terroristenverleden recht in de ogen en schudde hem de hand. Dit evenement vond plaats achter de gesloten deuren van Stormont Castle en daar ging geheel niets mis, getuige de po sitieve commentaren achteraf van de beide hoofdrolspelers Tony Blair en Gerry Adams. Di rect daarna werd Blair tot zijn grote schrik en ergernis door woedende protestantse beto gers uitgejouwd voor 'verrader', 'tuig' en ander lelijks. Deze ongewone ervaring trok de gulle glimlach op het gezicht van de bewierookte regerings leider in stand diepvries. Een hoogrode kleur trok over zijn wangen. Maar Blair, of zijn ad viseurs, had dan ook de duivel verzocht. Het idee om de handdruk van Adams te laten volgen door meer handdrukken in een win kelcentrum in zeer protestant Oost-Belfast hield geen reke ning met de Noord-Ierse werke lijkheid. De tierende vrouwen die hun in plastic handschoe nen gestoken vingers richting Blair priemden waren daar zo uit weggelopen: „Je bent be smet, je hebt de hand van een moordenaar geschud", schreeuwden ze. Gehaast duwden Blairs veilig heidsagenten de premier weg uit de onvriendelijke omsinge ling van zo'n honderdvijftig op gewonden protestanten. Uit de macht der gewoonte bleef Tony nog wuiven op zijn aftocht maar de kreet 'geef ons Maggie Thatcher terug' zal in zijn ge- Blair staat de pers te woord na afloop van zijn ontmoeting met Sinn Fein-leider Adams. foto reuters crispin rodwell hoor zijn blijven hangen, toen hij zich in de veilige kussens van zijn automobiel kon laten zakken. Vooral bij Sinn Fein worden graag vergelijkingen gemaakt met andere wel gelukte verzoe ningen op het wereldtoneel: Mandela met De Klerk, Arafat met Rabin. Gisteren werd eens te meer bewezen dat die volle dig mank gaan. Het heilige doel van Adams - Ierse eenwording - krijgt voor de publieke opinie nooit de aantrekkingskracht of het begrip voor geweld vanwege aangedaan onrecht waarop Mandela en Arafat wel konden rekenen. Blair moet dat ook zelf heb ben beseft. „Ik praat met me neer Adams, met de ander le den van Sinn Fein, omdat het mensen zijn, zoals ik met ieder mens praat", had hij voor zijn treffen met de Sinn Fein-leider gezegd. „De haat, de wanhoop, het doden moeten worden ver vangen door het gesprek, door onderhandelingen. Maar de 'historische hand druk' werd geen publieke ge beurtenis om dit te onderstre pen, maar een van de buiten wereld afgeschermd onderonsje in een overheidsgebouw. Mis schien dat het er volgend jaar mei, als de 'vredesonderhande lingen' moeten zijn afgerond anders kan. Er wordt echt ge schiedenis geschreven als Adams zijn woorden van lof voor de 'vredesijver' van Blair niet afsluit met de eis dat Tony 'de laatste Britse premier is die zeggenschap over Noord-Ier- land heeft'. En Nobelprijzen komen er pas als de Unionistenleider Da vid Trimble 'de fascist Adams' in de armen neemt ter bekro ning van een Noord-Iers com promis en verzoening. Aanranding kost het Vlaams Blok zetel in parlement antwerpen paul koopman correspondent Een rechter in Antwerpen heeft het extreem-rechtse Vlaams Blok een serieuze slag toege bracht. Volksvertegenwoordiger Xavier Buisseret moest gisteren ontslag nemen als lid van het federale parlement, nadat hij was veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf wegens de aanranding van twee minderjarige meisjes. De feiten zouden ruim vier jaar geleden zijn gebeurd op het partijsecretariaat van het Blok in de Scheldestad. Het Kamerlid werd tevens voor vijf jaar uit zijn burgerrechten ontzet. Buisseret reageerde gisteren woedend op het vonnis, waarte gen hij in beroep wil gaan. Vol gens de politicus is hij het slachtoffer van 'willekeurige leugens' en een afrekening bin nen de partij. Buisseret werd voor de rechter gesleept door de vader van de twee meisjes, een partijgenoot. Buisseret zegt te vermoeden dat de vader rancu neus heeft gehandeld omdat hij naast een eerder beloofd baan tje greep. Het Kamerlid beweert zelf volstrekt onschuldig te zijn en zich hooguit 'vluchtige aan rakingen' te kunnen herinne ren. Voor het Vlaams Blok komt de veroordeling van Buisseret erg ongelegen. Dankzij het kun dige optreden van Vlaams-Blok Kamerlid Gerolf Annemans in de enquêtecommissie-Dutroux, was de reputatie van de partij juist met sprongen vooruit ge gaan. Het Blok trachtte de laatste maanden steeds duide lijker een deel van de maat schappelijke onmin over de Bel gische zedenschandalen naar zich toe te trekken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7