Cameroense president weet van geen wijken Uit? Zet 'm aan! smtzm Politie-uniform straalt niet meer automatisch gezag uit Binnenland Buitenland Advocaten van Clinton en Jones slijpen de messen VoiceMail 0842-333 IDAG 14 OKTOBER 1997- ^DACj^ ANP Algemeen Nederlands Persl 2 man van Ka le Den, Paul Biya, is maar klein manneke. En dat v >n van zijn grote frus- es. Groepsfoto's wor- daarom altijd nauw- g in scène gezet om te rkomen dat een echt it iemand naast de klei- 'grote man' komt te n en het verschil al te opvalt. Het volk zou eens kunnen gaan on- vaarderen. Hoe het na vijftien jaar Biya bejkelijk over haar leider kt, bleek afgelopen bij de presidents- jezingen. Alles blijft bij )ude. Ril |BI» FRANS VAN DEN HOUDT ISPONDENT (64) is behept met nog veel eigenaardigheden. Als een ig spreekt hij altijd over en laat hij zich graag al end, met zijn hand vol me gouden ringen, door de en van de hoofdstad indé rijden. Straten die wel naai verkeersvrij moeten gemaakt, want Biya vreest er voor aanslagen. Om on- reg niet te worden gestoord jgehouden, worden zodra zich buiten zijn paleis be- overal door Israël getrain- ilite-troepen ingezet, die tanks en hun machinege- n in de aanslag het gewone afstand moeten hou- Biya houdt verder van keu- strak gesneden pakken en iste vriend en vijand enkele geleden door plotseling el verjongd op de televisie rschijnen. De kale plek op chterhoofd was verdwenen ijn haar dat reeds aardig was geworden, was plots gitzwart. nukken en grillen hebben overigens niet belet om in jaar lang zowat onge- juld aan de macht te blijven. en bloedige maar mislukte ha sgreep in 1984 na, is zijn Paul Biya op een verkiezingsbijeenkomst in de hoofdstad Yaoundé. positie nimmer echt in gevaar gebracht. Problemen en conflic ten zijn er overigens genoeg ge weest, maar Biya heeft ze steeds met een mix van hard optreden, slimme politieke spelletjes en populistische trekjes adequaat het hoofd weten te bieden. Toen hij in 1982 aan de macht kwam, stond het land er trouwens veel beter voor dan nu. Als een echte koning had hij geen gooi naar de macht hoe ven doen, maar was hij als pre mier gewoon Kameroens eerste president Ahmadou Ahidjo op gevolgd, en kon hij zich onmid dellijk in de luxe baden van een land dat rijk geworden was van wege hoge olie-, koffie- en ca- caoprijzen. Het Westen haalde Kameroen graag aan als een land dat het economisch goed deed en aantrekkelijk was om in te investeren. Maar toen het met de prijzen op de wereld markt slecht ging, donderde ook Kameroens economie in el kaar. Toen in 1994 de West-Afri kaanse munteenheid CFA-frank werd gedevalueerd, krabbelde het land weer overeind en groeide de economie met 3,3 procent, terwijl de hierop vol gende jaren een groei van 5 procent werd bereikt. Ook op het politieke front is Biya door de jaren heen op de nodige problemen gestuit. De verkiezingen van '84 en '88 wa ren voor hem nog een fluitje van een cent hij was tenslotte de enige kandidaat maar de eerste meerpartijen-verkiezin- gen in 1992 verliepen niet meer zonder slag of stoot. Allereerst had zijn aanvanke lijke weigering om een meer- partijen-stelsel in te voeren al voor maanden van geweldda digheden, stakingen en demon straties gezorgd. En vervolgens was hij zijn eigen positie niet meer zeker. Dus haalde hij alle trucjes uit de kast om de verkie zingen te manipuleren en zijn overwinning veilig te stellen. De internationale gemeenschap verwierp de uitslag en aanhan gers van oppositiekandidaat fa de jaren zestig is het hard bergafwaarts ge- ir aan met het gezag van de Nederlandse politie- arigent. Het stopteken dat vroeger netjes werd •lgd, wordt nu beantwoord met een op- estoken middelvinger. Het uniform dwingt iie een respect meer af. Integendeel: de agent zit i de hoek waar letterlijk de klappen val- ;n. De politie doet hard haar best het gezag te- </ntig te winnen. Alleen over de manier waarop arschillen de meningen. I HAAG EDWIN CORNELISSE Irie vrouwen proberen bij het station een fiets stelen. Een agent in burger betrapt het drietal n grijpt in. Ze zijn echter niet onder de indruk an de mededeling dat de man politieagent is n willen er met twee fietsen vandoor gaan. De i gent houdt ze vervolgens aan. Eén van de e' rouwen begint dan op hem in te schoppen ter- ajl de andere twee er vandoor gaan. Kort daar- aziet hij dit tweetal terug, samen met een gro- e groep jongeren. In de vechtpartij die dan ont laat, delft de agent al snel het onderspit. Onder e blauwe plekken en met een gekneusd zelf- ertrouwen wordt hij ontzet door collega's. Het voorval in Olst is niet uniek. Dit jaar al ien al zijn er tientallen voorbeelden van agen- in die hardhandig ondervonden dat respect oor de politie niet vanzelfsprekend is. Het poli- e-uniform is verworden tot bedrijfskleding, loewel er geen harde onderzoekscijfers be- taan over geweld tegen agenten - het eerste nderzoek op dit gebied is net begonnen - zijn onden en de meeste criminologen het erover ens dat het toeneemt. ,Alle aandacht is de laatste jaren uitgegaan aar geweld dóór agenten", zegt H. Albers van e Algemene Nederlandse Politie Vakvereniging ANPV). ,,Maar over het geweld tégen agenten is he 'rinig bekend. Terwijl verkenningen van de ijksuniversiteit Leiden hebben aangetoond dat 9 procent van de agenten dagelijks last hebben an verbaal en fysiek geweld. De vakbondsman constateert, eri met hem de akbonden ACP en NPB, dat het geweld een flnptoom is van het afgenomen gezag van de olitie. Dat is een ontwikkeling die volgens cri minoloog dr. A. R. Hauber van de Rijksuniversi- :it Leiden niet van de laatste jaren is. ,,Het is al ertig jaar aan de gang", zegt hij. „Het begon iet de overgang van gezags- naar onderhande- ngshuishouding in de jaren zestig. Als de poli- e je vroeger iets opdroeg, deed je dat ook. Het I wam niet in je hoofd op in discussie te gaan. egenwoordig moet de politie met argumenten omen en dan zullen we nog wel eens zien of je luisteren." Volgens de Leidse criminoloog leverde de vergang naar het onderhandelingsmodel in et begin geen problemen op. Iedereen kende S l'n verantwoordelijkheid en hield zich aan de ~"1 igels. Maar invloeden uit andere culturen en et complexer worden van de maatschappij M urgden ervoor dat de veranderde gezagsver- S£ °uding problemen ging opleveren. „Mensen 0! breeuwden dat ze hun verantwoordelijkhe en aankonden. Maar in de praktijk bleek het igendeel. De maatschappelijke grenzen die tot oor koit heilig waren, werden veelvuldig be hoefd en overschreden." Ook ontwikkelingen binnen de politie zelf J, Iroegen bij aan het afkalven van haar gezag. 4: Joder invloed van maatschappelijke ontwikke- ngen werd de politieagent minder autoritair. De afkalving van het gezag van de politie is al dertig jaar aan de gang. Het stopteken bijvoorbeeld wordt steeds vaker beantwoord met een opgestoken middel vinger. ARCHIEFFOTO De'politie was niet langer een norse anonieme diender maar je beste vriend. Er zat echter een keerzijde aan deze menselij ke benadering. „De politie schoot te ver door richting praten", zegt Hauber. „Alles kon in de jaren zeventig. Maar sommige problemen lieten zich niet met woorden oplossen en daar liep het dan ook spaak. Bovendien werd de maatschap pij harder terwijl de politie 'softer' werd. Dat versnelde het tempo waarmee het politiegezag afnam." De politie is zich sinds kort bewust van haar verlies aan gezag. „De burgers zijn mondiger geworden en de politie is blijven steken in de veronderstelling dat een uniform automatisch gezag uitstraalt", zegt ANPV-bestuurder Albers bijvoorbeeld. Ook binnen de politieorganisatie zelf klinken sinds kort dat soort geluiden. Het gezag moet worden teruggewonnen, vindt ie dereen. Over de manier waarop verschillen ech ter de meningen. De opvatting die de meeste bijval krijgt, is dat de politie ieder delict consequent moet aanpak ken. Dat ze zich niet alleen moet concentreren op de zware misdaad maar ook moet optreden bij kleine overtredingen. In Amerika heet de ui terste uitwerking van dit beleid Zero Tolerance. De koers van niets tolereren en overal tegen op treden lijkt daar goed te werken. Zo wist burge meester Giuliani van New York onlangs te mel den dat de misdaadcijfers dalen, voor het eerst sinds tijden. Misschien een optie voor Nederland? Crimi noloog Hauber ziet voor ons land een aardige toekomst in 'een beetje' Zero Tolerance. „Ik voorspel een pittiger gedrag van de politie", zegt hij. „Daar zie je nu al de voortekenen van: minister Sorgdrager (justitie) die absoluut niet tevreden is over het aantal opgeloste misdrij ven, burgers die harder en consequenter optre den van de politie verwachten omdat ze 's avonds de deur niet meer uit durven. Ook zie je dat er korpschefs aantreden die neigen naar een hardere lijn." ANPV-bestuurder Albers sluit zich hierbij aan. Maar wel met de aantekening dat justitie een vervolg moet geven aan die hardere lijn. ,,Als een agent iemand aanhoudt en die persoon staat een paar tellen later weer op straat, dan zegt iedereen: kijk, dié agent heeft geen gezag. Je ziet nu ook dat het vaak misgaat als justitie het overneemt. Let wel: wij pleiten niet voor zwaarder maar consequenter straffen." Maar niet iedereen ziet een overname van het Amerikaanse model van Zero Tolerance als een goed middel om het gezag van de agent te her winnen. „Dat past helemaal niet in de Neder landse cultuur", vindt prof. dr. J. Naeyé, hoogle raar politierecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. „Natuurlijk: we stellen als samen leving hoge eisen aan het politievak. Agenten moeten omgaan met flippende en dronken mensen. Desondanks eisen wij dat ze dat fat soenlijk en zonder geweld doen. Maar je mag het niet omkeren: hét is een lastig vak, dus sla er maar op los." De Nederlandse politie moet haar humane traditie volgens Naeyé niet te snel over boord zetten. „Anders dan in veel andere lqnden wordt geweld in de Nederlandse politieverhou- dingen al snel als een exces gezien. De afgelo pen jaren is er hard aan gewerkt dat tot een mi nimum te beperken. Van massale training in sociale vaardigheden tot aan de oprichting van arrestatieteams, die tussen 1992 en '95 een bij zondere prestatie hebben neergezet met vier gewonden op 5.060 aanhoudingen van vuurwa pengevaarlijke verdachten De hamvraag is volgens Naeyé hoe de politie- inzet zo efficiënt mogelijk wordt georganiseerd. Daarbij komt ook het hete hangijzer van de so lo-surveillance op tafel. „Dan moet je als poli tieagent niet meteen roepen: maar da's onvei lig. Het is de uitdaging vqn het vak het zo te or ganiseren, dat risico's zoveel mogelijk worden uitgebannen. Onderzoek wijst uit dat alleen surveilleren niet gevaarlijker is dan met zijn tweeën. Het politievak is ook niet extreem ge vaarlijk: er sterven meer bouwvakkers op het werk." John Fru Ndi, die een serieuze bedreiging voor Biya vormde, gingen met geweld de straat op om vervolgens door het Biya-re- gime onder huisarrest te wor den geplaatst. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International meent dat de regering sindsdien veel harder optreedt tegen haar op ponenten, die zonder proces gevangen worden gezet, wor den gemarteld en soms ver moord. Ook zijn diverse keren demonstranten door veilig heidstroepen doodgeschoten. De situatie is vooral explosief in het engelssprekend westelijk deel van het land, waar de auto riteiten enkele maanden gele den nog zwaar geschut inzetten tegen de daar opererende groep die pleit voor afscheiding (de groep wil een onafhankelijke staat, daar zij door franstalig Kameroen gediscrimineerd zegt te worden). En nog onlangs kwamen be richten uit de gevangenissen naar buiten over de hemelter gende omstandigheden in de instituten en de mishandelin gen waaraan de ook politieke gedetineerden worden bloot gesteld. Reactie van de overheid op alle aantijgingen: Amnesty liegt en Kameroen kent geen politieke gevangenen. Gefrustreerd met de wijze waarop president Biya het be grip democratie invult en in vloed uitoefent op de huidige kiescommisie, hebben de be langrijkste oppositiepartijen de verkiezingen van zondag geboy cot. Zij wilden dat er een onaif- hankelijke kiescommissie kwam en pleitten daarom voor uitstel van de verkiezingen. Biya wilde daar echter niets van weten en behaalde dus een gemakkelijke. De acht tegenkandidaten waar tegen hij het zondag opnam, vormden namelijk geen van al len een serieuze bedreiging. En zo hoort het ook, oordeelt de huidige president. „Het land kan mij nog niet missen, en ik kan, als het moet, nog wel vijf tien jaar doorgaan. WASHINGTON SANDRA SOBIERAJ Met het onder ede horen van getuigen breekt deze week een nieuwe fase aan in de zaak die de voormalige amb tenares Paula Jones tegen president Bill Clinton heeft aangespannen wegens seksuele intimidatie. Beide partijen zijn naarstig op zoek naar bewijsmateriaal om de tegenpartij zwart te maken en lijken zich in te graven voor een langdurig gevecht. Uitzicht op een schikking is er vooralsnog niet. De getuigenverklaringen begonnen gisteren in Little Rock, Arkansas, nog over zichtelijk: De moeder en zus ter van Paula Jones verklaar den dat zij hun van de ver meende ontmoeting met Clinton in 1991 op een hotel kamer had verteld. Volgende week wor den oud collega Pa mela Blackard en vriendin Debra Bal- lentine, destijds intimi van Jones, ge hoord. Daarna wordt de zaak onduidelijk, maar de dag vaardingen die zijn uitge bracht, geven aan welke stra tegieën zullen worden ge volgd: de zijne dat zij een door winstbejag gedreven leugenares is, de hare dat hij een man is die chronisch vreemdgaat. Behalve Clinton is ook zijn vroegere lijfwacht Danny Ferguson gedaagd in de zaak, die districtsrechter Susan Wright Webber vol gend jaar mei zal behande len. Aan de zelden genoemde Ferguson wordt het overgela ten het seksuele verleden van Jones op de korrel te nemen. Het advocatenteam van Clin ton zag die verdedigingsweg maanden geleden afgesloten toen na een suggestie in die richting een storm van pro test opstak van de kant van vrouwengroepen. De advocaat van Ferguson, Bill Bristow, heeft zes getui gen opgeroepen om licht te werpen op de seksuele repu tatie van Jones. Onder hen zijn onder anderen enkele vroegere vriendjes en een voormalige werkgever. Susan Carpenter McMil lan, die optreedt als woord voerster van Jones, verweet Bristow voor Clinton het vui le werk op te knappen. „Ik walg ervan en de advocaten van Clinton laten toe dat het gebeurt. Het zijn dezelfde versleten tactieken die vroe ger tegen verkrachte vrou wen en misbruikte kinderen werden toegepast. Clinton wordt beschuldigd van seksuele intimidatie om dat hij zich als gouverneur van Arkansas aan Jones zou hebben opgedrongen door in een hotelkamer zijn broek voor haar te hebben laten zakken en haar om orale seks te hebben gevraagd. Fer guson is door Jones wegens laster aangeklaagd omdat hij de bron zou zijn geweest van berichten in de pers waarin zij werd afgeschilderd als een vrouw die er op uit was Clin tons minnares te worden. Bristow zegt niet onder in vloed van de advocaten te staan en zijn eigen plan te trekken. „Ik doe wat het bes te is voor mijn cliënt. Als ie mand een zaak aanspant we gens laster, brengt men ie mands persoonlijke reputatie in het geding", aldus de ad vocaat, die in Arkansas ooit een van Clintons politieke vijanden verdedigde in een strafzaak. Het advocatenteam van Clinton, aange voerd door Ro bert Ben nett, dag vaardde de afgelo pen twee weken verschil- Ex-vriendjes en oud-werkgever moeten licht werpen op seksuele reputatie Jones lende groepen die banden hebben met Carpenter Mc Millan of het juridisch steun fonds van Jones. Bennett wil onder meer inzage in de boe ken om te achterhalen welke donateurs in het fonds heb ben gestort. Bennett en zijn partner Mitchell Ettinger wil len bewijzen dat Jones be taald wordt door politieke te genstanders van Clinton. „Wij denken dat zij gestuurd wordt door extreem-rechtse politieke Clinton-haters", zei Bennett. Onderhandelingen om de zaak te schikken hebben niet meer plaatsgehad sinds deze maand het advocatenkan toor Rader, Campbell, Fisher Pyke uit Dallas zich voegde aan de zijde van Jones, zei Bennett. Volgens bronnen in het Witte Huis is first lady Hillary overtuigd door de ontkenningen van haar echt genoot, maar dringt zij aan op een schikking om een ge nante vertoning voor de rechter te vermijden. Het team van Bennett wil ook uitzoeken of Jones haar rechtsbijstandsfonds heeft misbruikt voor belastingaf trek. „Als blijkt dat zij van de ze zaak voordeel heeft, tast dat direct haar motief en ge loofwaardigheid aan", zei Et tinger. De uiterste termijn voor het indienen van de beëdig de getuigenverklaringen is door de rechter bepaald op 30 januari. Het team van Jo nes heeft zo zijn eigen dag vaardingen uitgebracht, waaronder volgens Bennett een die de president zou ver plichten 'iedere vrouw naast zijn echtgenote te die hij ooit heeft gezoend'. Wereldsteden tegen armoede DEN HAAG GPD Honderd steden uit vijf conti nenten willen gezamenlijk de strijd aanbinden tegen de ar moede. Het uitbannen ervan beschouwen zij, op de drempel van een nieuwe eeuw, 'als de grootste uitdaging' voor de mensheid. De oprichting wordt vrijdag, op 'wereldarmoededag', in Genève bekendgemaakt. De alliantie van 'wereldste den' is een initiatief van de UNDP, de VN-organisatie voor ontwikkelingssamenwerking. De UNDP waarschuwt al enkele jaren voor toenemende armoe de. Aan het einde van deze eeuw verwacht de UNDP dat 1,3 miljard 'mensen moeten rondkomen van minder dan een dollar per dag. UNDP-se- cretaris Speth: „Per jaar sterven twaalf miljoen kinderen door ondervoeding of ziekte als ge volg van armoede. mmmmmÊmmÊÊÊÊmmm Als u VoiceMail aan hebt staan, is er altijd iemand thuis VoiceMail is gratis, dus u hoeft vanaf nu geen bericht meer te missen. Meer informatie? Bel 0800-0402 of ga naar Primafoon. VoiceMail. De gratis berichtenbox in uw eigen telefoon. altijd dichtbij. iiiimiH

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5