Bolkestein wil minder Iraakse asielzoekers 0800-0430 Ik verstuur regelmatig veel post, Betaal ik dan minder? Binnenland Gratis fiets voor onderwijsambtenaar Opkikkeren in Harderwijk 'CDA hoeft geen kaarsjes te branden' Kritiek op program PvdA van Pronk M lAG 14 OKTOBER 1997 feuwe arrestaties bende Van Hout In het onderzoek naar de internationale criminele jrisatie, waarbij Heineken-ontvoerder Cor van Hout als tfverdachte geldt, zijn tien nieuwe arrestaties verricht naast 4 oude. De acht mannen en twee vrouwen worden verdacht okken te zijn bij de verdovende middelenhandel van de or- satie, maar ook van het plegen van valsheid in geschrifte. De; van Hout geldt als één van de hoofdverdachten. Ook Willem ng eeder, die in 1983 samen met Van Hout biermagnaat Freddy 'ei ieken en zijn chauffeur ontvoerden, is verdacht. I lt ouw wil excuus van bisdom 1 \mond Een vrouw uit Echt wil een schadevergoeding van m' ÖÖgüïden en excuus van het bisdom Roermond omdat dit )89 tegen haar wil haar kerkelijk huwelijk had ontbonden. bisdom had daartoe een psychiater geraadpleegd, die niet rouw zelf had gesproken maar wel vertrouwelijke biechtge- ms had gelezen. Volgens het psychiatrisch rapport was de wontoerekeningsvatbaar toen ze trouwde, volgens het ker krecht een reden voor scheiding. De vrouw vocht de gang zaken aan voor de burgerlijke rechter. Zij beticht de kerk on- neervan schending van het biechtgeheim. De rechter doet onderdag 23 oktober uitspraak. ié andelaars willen meer aandacht de iaag De overheid moet bij haar plannenmakerij meer re- nc ng houden met de belangen van de miljoenen Nederlandse delaars. Nu gebeurt dat onvoldoende, de overheid neemt de itrf delaar niet serieus. Volgens gegevens van het Centraal Bu- cet ivoor de Statistiek (CBS) is wandelen voor bijna zestig mil- zoit mensen per jaar de belangrijkste activiteit van een dag- rg t, terwijl er 42 miljoen fietsers zijn. De wandelaars willen itcgankelijker overheidsterreinen dié duidelijk worden aangege- :en windmolens langs Waddenzee 'd' iaag» Het plan van de Friese gemeente Het Bildt voor de chting van een windmolenpark langs de Waddenzee gaat door. Dat heeft de Raad van State beslist. De raad honoreer- isteren de bezwaren die de Friese Milieufederatie en de rdj Idenvereniging tegen het plan hadden ingediend. In het -V£ we bestemmingsplan buitengebied had de gemeente Het tde mogelijkheid opgenomen om langs de kuststrook groot- ilige plaatsing van windmolens toe te staan. mwplan gescreend op veiligheid irn irechtHet ministerie van binnenlandse zaken beslist vol- 1 jaar of er een veiligheidseffectrapportage (VER) moet wor- ingevoerd. Zo'n rapportage moet bij bouwplannen al in een ig stadium de gevolgen voor de sociale, verkeers- en brand- ■ÏJgheid in kaart brengen. In Dordrecht is inmiddels een proef- eet opgezet met subsidie van binnenlandse zaken. Begin e(j end jaar denkt het ministerie te kunnen zeggen of en zo ja 0I het instrument kan worden ingezet', as jjj irmonen vergroten kans op kanker erdam Vrouwen in de overgang die langdurig hormonen 1 st uiken hebben meer 35 procent meer kans op borstkanker, elke duizend vrouwen van vijftig jaar krijgen drie vrouwen itkanker, met gebruik van hormonen worden dat er vier. Hoe eri jerde hormonen zijn gebruikt, hoe groter het risico. Als ïwen met hormonen stoppen, neemt de kans weer af. Vijf na het gebruik is er geen risico meer. Dit blijkt uit een we st! wijd onderzoek door een internationale werkgroep, waarva dei fdeling epidemiologie van het Nederlands Kanker Instituut 'uitmaakt. chaamsdelen in de Waal gevonden Verschillende mensen hebben het afgelopen weekeinde been, een arm en een menselijke romp in de Waal gevon- Het staat niet vast of deze lichaamsdelen bij elkaar gehoord ben. Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk onderzoekt de ïselijke resten. Een visser in Heerewaarden zag'zaterdag als ite een linkerbeen drijven. Zondag werd een menselijke ïp gevonden bij Dreumel. Een paar uur later door dat hij in iuurt van Druten een arm in de rivier had zien drijven. Er dteen DNA-profiel gemaakt om de identiteit van de li- amsdelen te kunnen bepalen. elkreclame misleidend jrdamDe productie van melk is niet schoon en milieu- ndelijk en dus is het tv-spotje van zuivelorganisatie Coberco leidend. Dat vinden de milieuorganisaties Milieudefensie en itichting Natuur en Milieu, die een klacht hebben ingediend le Reclamecodecommissie. In het reclamespotje probeert lerco de boodschap over te brengen dat zuivelproducten oon geproduceerd worden. Dat gebeurt door het tonen van lerco-melkpakken in een groene wei. Er worden termen als zware industrie', 'het vliegverkeer' en 'luchtvervuiling' ge- ikt terwijl wordt verzuimd de grootste verzuurder, de melk- houderij, te noemen. Z-supporter beboet voor belediging n. De politierechter in Assen heeft gisteren een voetbalsup- ter veroordeeld wegens het herhaaldelijk schreeuwen van het ord 'kankerjood' tijdens een wedstrijd. De 31-jarige AZ-aan- igeruit Zuid-Scharwoude kreeg een boete van zeshonderd ien, waarvan driehonderd voorwaardelijk. De man scandeer- het scheldwoord tijdens de wedstrijd Emmen-AZ op 20 au- tus. Volgens de politierechter beledigde hij opzettelijk joden. supporter vond zelf dat hij helemaal opging in de wedstrijd met het supportersvak meeging. De supporter hangt ook een 'ionverbod boven het hoofd. roningen-slogan krijgt vervolg ral ringen De reclamecampagne 'Er gaat niets boven Gronin- e\i krijgt een vervolg. Gebleken is dat inmiddels ruim drie van lid vier de Nederlanders bekend zijn met de slogan, maar dat !st 'mensen zich inhoudelijk niets bij Groningen kunnen voor- jiji len. Daarom wordt in de nieuwe campagne gehamerd op de na! tke punten van de provincie. In dag- en weekbladen komen ivï ertenties met afbeeldingen van het Gasunie-gebouw en de sten 'Hier draaien wij uw gaskraan open'. Bij de fabriek van a Suikerunie: 'Hier houden we alle mensen zoet'. En bij het iss ininger Museum: 'Hier komt iedereen de kunst afkijken' ke an in ziekenhuis in elkaar geslagen Het Medisch Centrum'Alkmaar (MCA) bekijkt of de ils voor bezoek buiten de normale uren moeten worden aan- :herpt. Aanleiding daartoe is de mishandeling van een pa- it afgelopen weekeinde door twee mannen. De nachtportier de twee binnen, omdat niets er op wees dat zij kwade bedoe- [en hadden. De patiënt werd geslagen en geschopt, liep een Hj? roken neus op en na enkele minuten stond 'het bezoek' weer b ten. De reden van de mishandeling is niet duidelijk. Zowel de dachten als de mishandelde man weigeren verklaringen af te erbod military krijgt geen steun lio ÖüBE. Er bestaat geen brede politieke steun voor het D66- 'rstel om paarden-military's in Nederland te verbieden. Ook iit Sponsors willen doorgaan met het ondersteunen van de mili- 'in Boekelo ondanks de dood van twee paarden afgelopen skeinde. WD-kamerlid H. Kamp: „Veel mensen vinden deze ïp 'pening niet leuk. Dan moet je zoiets niet gaan verbieden, er moet wel over de veiligheid worden gesproken. Dat zal organisatie ook wel doen. WD-leider wil 'desnoods grenzen sluiten zoetermeer gpd Alle vijfhonderd ambtenaren van de CFI, onderdeel van het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen, krij gen in december een fiets. Zo maar en bijna gratis. Ze mo gen ermee doen wat ze willen: In de schuur zetten, weigeren, houden of weggeven. Dat schenken kan aan iedereen, het maakt het ministerie niet uit. De actie moet worden ge zien tegen de achtergrond van het Nationaal Milieubeleids plan, dat het gebruik van de fiets stimuleert. Het liefst wel, maar niemand is verplicht. Het kerstgeschenk is geen racefiets, maar een degelijke stadsfiets met stevige banden die in de winkel 999 gulden zou kosten. Wie geen zin heeft in een gewone fiets, mag vol gens een voorlichtster ook kie zen voor een vouwfiets. De Centrale Financiële In stellingen (CFI) onder meer verantwoordelijk voor de sala rissen van alle onderwijs krachten in ons land kan deze gift waarmaken omdat het een apart directoraat is en een apart begrotingssysteem heeft. De CFI maakt hierbij ge bruik van het 'bewust belo- nen'-systeem. Dat houdt in dat voor de fiscus honderdvijf tig gulden bij het loon van de cember wordt opgeteld. Af hankelijk van het belastingta rief wordt een eigen bijdrage tussen de zestig en honderd gulden gevraagd en dat bedrag staat op het strookje van de cember. Netto dus minder in handen. De fiets wordt rijklaar afge leverd en is voor drie jaar ver zekerd. De andere afdelingen binnen het ministerie kijken wat beteuterd toe. „Diverse di recties zijn nu ook aan het na denken. De neiging iets derge lijks te doen, bestaat wel", weet de voorlichtster te mel den. Als Frankrijk zijn grenzen gesloten houdt voor asielzoe kers uit Irak, moet Nederland 'in het uiterste geval' de zelfde stap nemen. „Eenzijdige maatregelen zoals Frank rijk die treft, geven een te grote druk op ons land", zei WD-leider Bolkestein gisteren tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Assen. voorbeeld volgen als Frankrijk zijn beleid niet herziet. Bolkestein wil dat staatssecre taris Schmitz van justitie de kwestie 'binnen enkele weken afhandelt met Frankrijk. Er ko men elke week driehonderd mensen uit Irak ons land bin nen. Daar hebben wij geen plaats voor.' Over schadelijke gevolgen voor de relatie met Frankrijk maakt de WD-fractie- leider zich geen zorgen. Kamerlid Rijpstra oogstte in Nederland zag zich de afgelo pen periode geconfronteerd met aanzienlijke aantallen asiel zoekers uit Irak en Afghanistan. Bolkestein suggereerde een ver band met de sluiting van de Franse grenzen voor Irakezen en de toestroom naar Neder land. Hoewel de Franse maatre gel volgens de WD-leider in strijd is met het Verdrag van Schengen, moet Nederland dat Assen enthousiast applaus met zijn uitspraak dat ae asielzoe kers in het tentenkamp in Dwingeloo, zo'n 25 kilometer van Assen, 'al lang weg hadden moeten zijn'. Als een asielzoe ker 'stelselmatig weigert om met geld van de overheid terug te keren naar het land van her komst' is het enige wat nog rest 'iemand op straat te zetten', al dus Rijpstra. Bolkestein nam in Assen een uitgebreid voorschot op het ver kiezingsprogramma dat de WD volgende week presenteert. Hij vindt dat de instroom van het aantal asielzoekers in de vol gende regeerperiode omlaag moet naar het Europese gemid delde. Zonder bedragen te noemen Surinaamse actiegroep eist meer respect den haag gpd Twee van de drie Nederlanders denken best positief over Suri- namers, zo blijkt uit een giste ren gepubliceerd onderzoek. Maar kom daar niet om bij R. de Miranda. „We worden be handeld als honden. Nee, zelfs honden hebben een beter leven in dit land." Volgens de Suri naamse mediaspecialist sprei den Nederlanders juist 'een gro te minachting voor het Suri naamse volk en land' ten toon. „We hebben recht op meer waardigheid en respect." Een groep in Nederland wo nende Surinaamse intellectue len heeft daarom het Clean Files Tribunal - het Tribunaal van de Schone Dossiers - opgericht, dat de Nederlandse houding aan de kaak moet stellen. Vooral 'de pers' én 'de politiek' maken zich volgens De Miranda en zijn me destanders schuldig aan het stelselmatig criminaliseren van alle Surinamers. „Als ik zeg dat ik een eigen huis heb, vragen ze meteen of ik dat met de coke- handel heb betaald", zegt me de-tribunaallid dr. E. Volkerts, hoofddocent psychologie aan de universiteit. „Door de affai- re-Bouterse worden nu alle Su rinamers als drugshandelaren en misdadigers gezien." harderwijk Een droom kwam gisteren uit voor de zieke 7-jarige Quincy uit Almere. Hij mocht een dagje naar het Dolfinarium in Harderwijk. Quincy werd opgehaald in een 'limo' en teruggevlogen per helikopter. De reis wordt mogelijk gemaakt door de landelijk opererende stichting De Opkikker die de komende twee jaar 160 langdurige zieke kinderen opkikkert. foto anp bepleitte de WD-leider dat het volgende kabinet extra geld uit trekt voor infrastructuur en 'waar nodig' voor gezondheids zorg. De zorgsector kan zelf ook middelen vrijmaken door effi ciënter te werken. Verder streeft de WD naar verbetering van het onderwijs en meer geld voor de politie. „Maar dan mogen we wel van de politie verlangen dat zij even flexibel werkt als de he ren die zij bestrijdt." Bolkestein loofde zijn eigen partij uitgebreid vanwege het kabinetsbeleid in de lopende re geerperiode. De huidige groei is volgens hem vooral de verdien ste van de liberalen, omdat die hebben vastgehouden aan een strak financieel beleid. Onderwijsacties over hoger loon utrecht «anp De onderwijsbond AOb over weegt acties om een salarisver hoging voor leraren los te krij gen. De bond meent dat Ritzen zijn CAO-afspraken niet na komt. In de huidige CAO staat dat de minister zijn best zal doen een salarisverhoging voor het onderwijspersoneel te be reiken, wanneer de lerarenlo- nen erg achterblijven bij die van ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven. Nu dat inderdaad het geval blijkt te zijn, wil de AOb dat Rit zen zijn afspraak nakomt. De minister zegt echter dat het hem aan financiële middelen daartoe ontbreekt. Voorzitter J. Tichelaar van de AOb laat aan de politieke frac ties weten zich 'ten zeerste ge schoffeerd' te voelen door Rit zen. „De minister heeft een pro bleem. De begroting is al vast gesteld. Maar misschien kan er via de fracties van de Tweede Kamer nog wat ruimte worden gevonden. We hopen natuurlijk dat zij dan een politiek signaal afgeven." De financiële situatie van het onderwijzend personeel komt woensdag 29 oktober aan de or de in een officieel gesprek tus sen Ritzen en de onderwijsbon den. Partijvoorzitter Helgers wil schild voor de zwakken: den haag roland zwiers en david jan godfroid Het CDA staat in de startblok ken. Na de lijsttrekker en de concept-kandidatenlijst is er nu ook het ontwerp-verkiezings- programma 'Samen leven doe je niet alleen'. „Een program ma", vindt partijvoorzitter Hel gers, „waarmee we zowel kun nen regeren als oppositie voe ren." Twee jaar lang heeft de partij onder strakke regie van Helgers toegewerkt naar dit moment. Het begon met de nota 'Nieuwe wegen, vaste waarden' van par tijcoryfee Frans Andriessen met een lange-termijnschets voor de christen-democratische poli tiek. Daarna heeft Helgers niet nagelaten met leden te praten, lokale en regionale CDA-be- stuurders te polsen en continu te toetsen of zijn ideeën weer klank vonden. Een proces waar in de Kamerfractie zich met re gelmaat tegen de schenen ge schopt voelde. Het resultaat is een programma voor een 'sociaal-traditionele partij', die denkt in mei 1998 meer Kamerzetels in de wacht dan de huidige 34. „Wij willen een sociale partij zijn, een schild voor de zwakken. Als het gaat om de cultureel-politieke kiezen we voor vaste waarden. Het CDA wil aanzienlijke bedra gen uittrekken voor financiële ondersteuning van mensen met een minimuminkomen, waarbij gezinnen met kinderen priori teit krijgen. Dat die keuze ten koste gaat van lastenverlichting ten gunste van de werkgelegen heid, erkent Helgers. De werk- gelegenheidsmaatregelen die het CDA wel voorstelt, zoals la gere lasten voor werknemers van 55 jaar en ouder en werken met behoud van uitkering, zijn niet voorzien van een prijs kaartje. Naast de reservering van miljar den voor het gezins- en familie- beleid wil het CDA op drie ter reinen de 'sleetse plekken' repa reren die de huidige regering in de publieke sector heeft laten ontstaan. Voor de zorgsector, het onderwijs en de openbare veiligheid heeft de partij flinke wensen. Geen andere partij wil de zorgsector zo hard laten groeien als het CDA (2,4 pro cent per jaar). Voor onderwijs claimen de christen-democra ten 1,25 miljard gulden extra en de gewenste 7.000 extra agenten kosten een klein miljard. Daar bovenop moet ook het financie ringstekort terug naar 1 procent van het bruto binnenlands pro duct, hetgeen 5,5 miljard gul den kost. Het CDA is geen voorstander van al te hard ingrijpen in de landbouw. Een kwart minder varkens, zoals minister Van Aartsen wil, vindt hij 'symbool politiek'. Veeleer moet worden gekeken naar de bedrijfsvoe ring. Boeren die hebben geïn vesteerd in milieuvoorzieningen moeten worden ontzien, vindt hij. „Tegen de knoeiers die zijn overgebleven kun je gewoon hard optreden". Met deze prioriteiten toont het CDA volgens Helgers een nieuw, eigen gezicht. Voor het eerst sinds mensenheugenis is de partij niet gedwongen de compromissen uit de vorige ka binetsperiode te verdedigen. Dat biedt de ruimte om te kie zen voor waar het in de ogen van de christen-democraten om gaat en niet 'voor ieder departe ment een kaarsje te branden'. Helgers: „We zijn altijd een par tij van bruggenbouwers geweest met een wat bleek politiek pro fiel. Nu verkeren we in de om standigheid dat we niet bij voorbaat voor de consensus kie zen. Dit programma is geen concept-regeerakkoord. We kie zen voor het debat met de an deren. We hopen juist reacties bij onze politieke rivalen op te roepen." Toch zit het CDA na mei vol gend jaar natuurlijk gewoon het liefst in de regering, hoewel vol gens Helgers „niet tegen elke prijs. Maar als het moet kunnen we er binnen twee weken een volwaardig kabinet bijleveren, met de staatssecretarissen er bij". De wens van het regeren is voor het CDA de vader van de geachten. Als een van de weini ge Nederlanders ziet de CDA- voorzitter scheuren ontstaan in het paarse bastion. „PvdA, WD en D66 roepen om het hardst dat ze willen doorgaan. Maar onderhuids hoor je wel andere verhalen." hilversum «anp Hoofdpunten voor het CDA den haag. anp Hieronder een aantal belangrij ke punten uit het ontwerp-pro- gramma van het CDA: Gezinsbeleid: Het CDA wil een gezinsvriendelijke samen leving met meer ruimte voor maatschappelijke organisaties, sociale partners en vrijwilli gerswerk. Er komt een c.oördi nerend minister voor het zinsbeleid. De overheid ver goedt via de kinderbijslag en aanvullende toeslagen 80 pro cent van de kosten van kinde ren. Armoedebestrijding: Voor ie dereen met een minimumin komen wordt een maximimum vastgesteld voor de kosten van wonen, gezondheidszorg en gemeentelijke belastingen. Gezondheidszorg: Deze mag jaarlijks met 2,4 procent groei en. Het stelsel van eigen bijdra gen wordt vervangen door een eigen risico van 200 gulden voor iedereen. Kosten 1,6 mil jard gulden. Veiligheid: Er moeten 7.000 extra agenten komen. De jeugd- en zedenpolitie wordt in ere hersteld. Geen heenzendin gen wegens cellentekorten *na het jaar 2000. Zonodig twee ge vangenen in één cel. Het aantal koffieshops moet op termijn terug naar nul. Het CDA wil zwaardere straffen voor ver keersongevallen waarbij drank en extreem hoge snelheden in het geding zijn. Kosten één miljard gulden. Onderwijs: Kleinere klassen, beter betaalde leraren en meer buitenschoolse opvang. Studie financiering wordt meer afhan kelijk van het inkomen van de ouders. De tempobeurs is be schikbaar voor de cursusduur plus een extra jaar. Kosten 1,25 miljard gulden. Overheidsfinanciën: De uit gaven voor nieuw beleid kosten bij elkaar 7,6 miljard gulden. Daar staan bezuinigingen van 7,35 miljard gulden tegenover. De grootste besparing (4,25 miljard gulden) moet komen uit efficiënter werken bij het Rijk, de sociale zekerheid en in de gezondheidszorg. Bij een economische groei van 2 pro cent per jaar daalt het financie ringstekort tot 1 procent van het bruto binnenlands produkt (bbp). Sociale zekerheid: De uitke ringen worden gekoppeld aan de loonontwikkeling. Er komt een evaluatie van de ingrepen in Ziektewet en WAO. Als blijkt dat die negatief uitpakken, dan moeten ze (deels) worden te ruggedraaid. Er komt een wet telijke regeling voor calamitei tenverlof, het ouderschapsver lof wordt verlengd naar 4,5 maand fulltime. De verlofrege lingen komen in één regeling. Milieu: Schiphol mag binnen de gestelde milieunormen ver der groeien. De uitstoot van het broeikasgas C02 dient jaarlijks met 2 procent te dalen. Flet nieuwe belastingstelsel moet milieuschadelijk gedrag zwaar der belasten. PvdA-minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) vindt dat het huidige ontwerp-verkiezingsprogramma van zijn partij onvoldoen de geld uittrekt voor ontwikkelingssamenwerking. Het budget, 0,8 procent van het bruto nationaal product, zou verhoogd kunnen worden tot bijvoorbeeld 0,85 procent. Pronk vindt het PvdA-program 'sober' waar het internationale samenwerking betreft. „De PvdA is in een moeilijke positie beland, omdat we de indruk wekken dat het wel goed is zo, maar dat is dus niet het geval", aldus Pronk. Pronk is ook ontevreden over de asielparagraaf. Verder moet er meer aandacht zijn voor de problemen rond internationale wapen exporten. Al vanaf 250 stuks komt u in aanmerking voor een lager tarief. Wilt u meer weten over het versturen van 'n grote partij post of over een van de andere producten en diensten van PTT Post? Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3