'De bakens worden niet verzet, ze zinkerf 'Mensen zijn in staat elkaar op werk af te make Feiten &Meningen Djingelingeling! DINSDAG 14 OKTOBER 1997 Drink Cola! Djingelingeling! Drink Pep- si! Djingelingeling! Boek snel die zwaanzinnige KLM-vlucht naar Tokyo voor slechts 99 gulden! Djingelingeling! Voor het voetballen snel even naar Al- bert Heijn voor uw voordelige biertje! Djingelingeling! Een CD vol Djingelin- geling-djingels, alleen bij Arcade! Djin gelingeling! Die moét je hebben, dus als een speer naar de Free Record-shop! Djingelingeling!! Binnenkort sijpelt allerlei reclame niet alleen als schreeuwerig drukwerk via de brievenbus en als onvermijdelijk gejen gel via radio en TV ons huis binnen. Ook de telefoon is niet meer veilig voor de opdringerigheid van de markt. Een koopman uit Amsterdam gaat de be schaving verrijken met De Gratis Beller, een mogelijkheid om gratis iedereen te bellen op voorwaarde dat reclame boodschappen voor- en interrum perend dwars door het gesprek voor lief worden genomen. Dat 'gratis' is dus maar betrekkelijk. De kosten zijn na melijk voor de ontvanger van het tele foontje. Die betaalt ervoor in de vorm van alweer een aanslag op zijn of haar geduld en zenuwen. Tegen ongewenst drukwerk is wat te doen met een sticker op de brievenbus. De reclamemakers weten dat hun boodschap op adressen met die sticker averechts werkt als de folders toch in de bus worden gedaan. Meer moeite kost het om de reclame op radio en TV uit de huiskamer te weren. Daarvoor moet je voortdurend de vinger op de zapknop houden, met het risico dat je ongewild midden in een andere recla me-boodschap terecht komt. Maar te gen de regelrechte terreur van de markt, die ons straks via de telefoon kan worden opgedrongen bestaat nog geen remedie. Je kan onmiddellijk de hoorn op de haak gooien zodra blijkt dat het om zo'n commercie-doorregen gesprekje gaat, maar een deel van je dosis ergernis heb je dan al binnen. Bo vendien kan het altijd een berooid fa milielid zijn, die zich gesprekskosten wil uitsparen. Met deze nieuwe vorm van telefoonti rannie dringt zich aan de gebelde ook een moreel dilemma op. Stel dat de beller inderdaad een berooid familielid is of een arme vriend, die zich de luxe van een goede smaak niet meer kan permitteren. Meteen afbreken zo'n ge sprek is niet aardig; zeggen dat je direct zelf terugbelt waarbij duidelijk wordt dat dat is om de reclame niet te hoeven horen, kan als kwetsend worden erva ren. Blijft over het leugentje om bestwil: „sorry Lk stond eigenlijk net onder de douche, ik bel je zometeen even zelf'. Dan loop je wel de kans dat de beller zegt dal hij of zij wel even blijft hangen, omdal het toch gratis is. Dat antwoord dus niet afwachten, maar heel haastig het telefoontje afbreken, vervolgens hoorn van de haak zodat je in gesprek bent. Een antwoordapparaat zou nuttig kun nen zijn als barrière tegen telefoonre clame, maar dan moet de inleidende commerciële boodschap niet te lang zijn. Anders is het bandje vol voordat de beller is toegekomen aan het noe men van de naam. De telecommarkt zou zich van zijn nette kant kunnen la ten zien door de verkoop van een in te bouwen mechaniek, dat de in-gesprek- toon produceert op ieder binnenko mend reclametelefoontje. Met een au tomatische registratie van het nummer van de vergeefse beller, kan de gebelde zelf beslissen om al of niet terug te bel len. RIEN POLDERMAN K r „Jongeren leren dat abortus en euthanasie gewoon moeten kunnen Als doden in die gevallen mag, waarom zou je dan anderen niet doodtrappen als ze in de weg staan", zei aartsbisschop Simonis in een vraaggesprek met deze krant. Het leverde hem een storm van kritiek op, onder meer van minister Borst van volksge zondheid. Gisteren had hij een gesprek met haar over zijn uit latingen. Hieronder zet hij zijn visie nog eens uitgebreid uit een. 'Natuurlijk bestaat er tus sen het geweld op straat en de wetgeving rond abortus en eu thanasie geen causaal verband, in de zin dat deze wetgeving een vrijbrief biedt om andere mensen dood te trappen. Maar het is evenmin zo dat tussen deze verschillende facetten geen enkele samenhang be staat'. Bestaat er een verband tussen het recente straatgeweld met dodelijk afloop in Leeuwarden en de wetgeving rond abortus en euthanasie? Over het antwoord op die vraag verschillen minister Borst en ik van mening. Ook uit andere reacties op mijn in terview in deze krant bleek echter dat men aan de kern van analyse voorbij ging. Dat is jammer. Niet alleen omdat politici weder om geïrriteerd reageerden op een kritisch geluid van kerkelijke zijde, maar vooral om dat er te veel op het spel staat. Het kan niet zo zijn dat een overhaaste re actie op één element uit een lang gesprek een nadere bezinning blokkeert. Het is im mers voor de toekomst van de samenleving van levensbelang dat wij nadenken over de verantwoordelijkheid die wij allen hebben voor de morele vorming van een jonge ge neratie. Volgens mij dient deze vorming ge dragen te worden door de grondovertuiging dat elk menselijk leven een absolute waarde vertegenwoordigt. Alle normen zijn uitein delijk zinloos wanneer wij rondom deze waarde geen kleur bekennen. Menigeen constateert dat de samenleving verhardt. Met name onder jongeren lijkt er sprake van een fascinatie voor geweld en doodslag. Dat uit zich in de belangstelling voor televisieprogramma's die echt of ge speeld geweld tot amusement verheffen, maar ook in excessief geweld op straat. Steeds vaker escaleren dergelijke ruzies in een dodelijke afloop, zoals recent in Leeuwarden of eerder langs de snelweg in Beverwijk. Het opvallende van deze twee incidenten is dat het hier niet ging om zo genoemde asociale jongeren, maar om al wat oudere jongeren die tot de doorsnee van de bevolking behoren. Alhoewel deze incidenten gelukkig als ex cessen mogen worden beschouwd, zijn de daders dus óók grootgebracht in en door onze cultuur. Daarom bieden maatregelen als meer blauw op straat, grotere gevange nissen en strengere straffen geen echte op lossing. Dan ligt de nadruk op symptoom bestrijding. We zullen allereerst bij onszelf Kardinaal Simonis. te rade moeten gaan in welke cultuur deze jongeren opgroeien. Gebrek aan houvast doet veel jongeren vluchten in geweld, drank of drugs. Gemakshalve noemen we hen de 'Generade Nix', maar de eigenlijke vraag is natuurlijk of wij ze wel voldoende in handen geven. ABSOLUTE WAARDE Mijn stelling is dat er in de pedagogische vorming van jonge mensen in deze samen leving iets wezenlijks ontbreekt, namelijk de overdracht van de absolute waarde van het leven. Overtreders van de normen rond le ven en dood zijn daarom ook slachtoffers van een samenleving waarin het onver vreemdbare recht op leven wordt gerelati veerd. Dat het leven als absolute en onaan tastbare waarde aan devaluatie onderhevig is, uit zich op verschillende manieren: in het onbeperkte aanbod van geweld en doodslag op de Nederlandse televisie, maar ook in de manier waarop de samenleving rondom abortus en euthanasie antwoord geeft op de vraag naar de waarde van het le ven. Natuurlijk bestaat er tussen het geweld op straat en de wetgeving rond abortus en euthanasie geen causaal verband, in de zin dat deze wetgeving een vrijbrief biedt om andere mensen dood te trappen. Maar het is evenmin zo dat tussen deze verschillende facetten geen enkele samenhang bestaat. In de visie van de rooms-katholieke kerk heeft iedere mens een onvervreemdbaar recht op leven. Overal waar dit recht in het geding is, springt de kerk in de bres. Of het nu gaat om mensen die onvoldoende mid delen hebben om te leven, of om i die in hun eigen land worden bedreigd of om ongeborenen die het recht op leven wordt ontzegd. De visie van de kerk op het armoede- en vluchtelingenbeleid berust op precies dezelfde waarde die leidt tot de af wijzing van abortus en euthanasie. Vanuit deze grondleggende waarde is ook een norm geformuleerd: 'Niemand mag, in welke situatie dan ook, het recht opeisen om rechtstreeks aan een onschuldig mense lijk wezen het leven te ontnemen' Donum Vitae) Wie deze norm overschrijft, tast een absolute waarde aan. De katholieke kerk basseert zich daarbij uiteindelijk op de ge lovige overtuiging dat ieder mens gescha pen is door God, naar Gods beeld en gelij kenis. Maar de Kerk constateert met vreug de dat veel mensen ook zonder dit geloofs argument deze waarde kunnen omschrij- TEGENSPRAAK Omdat het menselijk leven begint vanaf het moment van de conceptie, heeft de onge boren vrucht recht op dezelfde bescher ming als ieder menselijk wezen. Een 'zorg vuldige abortuswetgeving' is naar de me ning van de katholieke kerk dan ook een te genspraak in zichzelf. Bovendien hebben de Nederlandse bisschoppen niet alleen kritiek op de 'zorgvuldige abortuswetgeving' als zodanig, maar stellen zij ook vragen naar de zorgvuldigheid waarmee deze wetgeving wordt nageleefd. Het ontduiken van de wet door sommige artsen van abortusklinieken leidt niet tot een optreden van regeringswe ge. Ook op dit gebied hanteert de regering een gedoogbeleid. In reportages van de EO- en VARA-televisie werd aangetoond dat de ze artsen niet toetsen of daadwerkelijk spra ke is van een noodsituatie, dat zij geen al ternatieven als adoptie voorhouden en dat zij de wettelijk voorgeschreven bedenktijd niet al te nauw nemen. De minister van volksgezondheid biedt geen houvast bij de interpretatie van wat een noodsituatie is. Zo vindt de minister dat het aborteren van een blind kind wel kan, maar een abortus op basis van geslacht niet. Tenzij de ouders in een cultuur leven waarin meisjes minder gewenst zijn dan jongens. Maar waar deze normen op gebas- seerd zijn, wordt niet duidelijk. Wat daar door overblijft zijn particuliere opvattingen, waar iedereen anders over kan denken. GOED EN KWAAD De principiële afwijzing van abortus bete kent niet dat de katholieke kerk de 'daders' afschrijft. De Kerk heeft de plicht om te oor delen over goed en kwaad, niet over men sen. Het is bovendien niet altijd precies dui- deljk wie nu eigenlijk de 'schuldige' is. Als een samenleving gedragen wordt door een 'cultuur van het leven', zal zij elkeasa als een collectief tekortschieten beïva wen. Hebben we zo'n samenlevingjee elk nieuw leven van harte wordt vele! komd, of hebben we een samenlevï waarin een zwangerschap die niet I is, vooral als een probleem wordt bfO schouwd? In een 'cultuur van hetlej blijft niemand in de kou staan, ma; de samenleving verantwoordelijk^ het nieuwe leven: door sociale voor gen te creëren die alleenstaande ntj daadwerkelijk in staat stellen om kind te zorgen en door adoptie mt te maken. Zo'n samenleving is een andere derlandse maatschappij anno 199] beleid rond abortus en euthanasiei zichtbaar dat de absolute waarde leven ondergeschikt wordt gemaal] subjectieve beoordeling van de mefgj digheid van het leven. De waarde \L leven wordt bezien op basis van de dit concrete leven onder deze cone np standigheden wel de moeite wèard Het uiteindelijke oordeel hieromtre in het euthanasie-debat aanvanket i vi persoon zelf gelegd. Ieder mens zoi i n* moeten kunnen beschikken over zi leven. Iri toenemende mate wordti ;ar deel ook aan anderen overgelaten, principieel onvervreemdbare rechi wordt echter teniet gedaan als een; recht naar zich toetrekt. Bij abortus is dat al het geval, omd; geboren vrucht niet zelf tot een dei oordeel in staat is. Daarom oordele ren over de toekomstige kwaliteit leven. Abortus wordt gerechtvaardi] dat het toekomstige kind 'geen leve hebben als het een handicap heefti de ouders niet gewenst is. Door het loslaten van ieders onven bare recht op leven, heeft de samer geen bakens verzet, maar bakens la )U ken. Daarmee wordt ze stuurloos, lijk heeft dat gevolgen voor de vorn BEI jongeren. Zij worden volwassen in menleving waarvan het hart is aang Het hart herstelt zich pas, wanneet sensus ontstaat dat iedere-mensenl S*1 moeite waard is en iedere mensem ec vervreemdbaar recht op leven heefien wanneer wij - in het gezin, in het oi en in de vormgeving van een mens samenleving - deze waarde weten dragen aan een jopge generatie, dige samenleving groeien naar een van het leven'. Voor deze opgave st rui allemaal, ieder vanuit een eigen vei el. woordelijkheid. Het is te hopen dal Den Haag ook op dit terrein de ken igr als een bondgenoot wil begroeten. Kardinaal A. Simonis is aartsbissci w Utrecht en voorzitter van de Nedei ft bisschoppenconferentie. alif dj; pr Met een zee van bloemen ter herdenking van Meindert Tjoelker gaf de bevolking ui ting aan haar afkeer van straatgeweld. row cpd siep van lincen WIM STEVENHAGEN Pedagoog Bob van der Meer: Pesten is van alle tijden Zo'n 250.000 mensen in Nederland hebben dag in dag uit te maken met pesten op het werk. Dat leidt tot ziek meldingen, WAO of zelfs erger. Het slachtoffer loopt een afschuwelijke ervaring op, en al dat gepest kost het bedrijf handenvol geld. ,,De mens is tot veel moois in staat: cultuur, muziek, drama, ballet. Maar mensen zijn ook in staat elkaar op het werk af te maken", stelt Bob van der Meer. Hij pleit in zijn boek 'Pesten op het werk' voor de komst van vertrouwenspersonen, klachten commissies en klachtenprocedures. De pedagoog uit Rosmalen schreef in de jaren tachtig als een van de eersten over pesten op school. Het on derwerp pesten op het werk kwam op zijn pad, nadat hij er in een artikel in een onderwijsvakblad aandacht aan had besteed. Hij beschreef het geval van iemand die hij kende van de plaatselijke tennisvereniging. „De man was als directeur van een basisschool weggepest door zijn team. De redactie van het blad kreeg vervol gens zeven brieven toegestuurd. Hoe is het mogelijk, schreverrdeze mensen, dit is exact mijn verhaal. Ik dacht dat ik de enige was. Van der Meer plaatste vervolgens een aantal kleine ad vertenties in landelijke kranten, met de vraag of men sen wilden reageren als ze te maken hadden met pes ten op het werk. Daarop kreeg hij ongeveer dertig ge valsbeschrijvingen. „Vervolgens heb ik besloten er een boek over te schrijven, beter of in ieder geval anders dan wat er tot nu toe over dit onderwerp geschreven is." Van der Meer definieert pesten op het werk als volgt: het is het systematisch uitoefenen van psychisch, fysiek of seksueel geweld door één persoon of een groep per sonen tegen meestal één ander, die niet meer in staat is zichzelf te verdedigen. Pesterijen vinden vooral plaats tussen werknemers onderling (44 procent), maar ook de directie maakt zich er jegens werknemers schuldig aan (37 procent). In artikel 3 van de Arbowet staat dat elke werkgever maatregelen behoort te nemen in verband met seksue le intimidatie, agressie en geweld. Van der Meer: „Er zijn echter nog geen sancties aan verbonden. Je bent nog steeds even trefbaar als anders." MACHTSEVENWICHT De pedagoog maakt een duidelijk onderscheid tussen pesten en plagen. Plagen gebeurt niet systematisch, en bij plagen mag je nog voor jezelf opkomen. Het machtsevenwicht is gelijk. Van der Meer: „Een dolletje af en toe, daar is niets mis mee. Bij pesten echter mag je niet meer voor jezelf opkomen. Doe je dat toch, dan gaan de anderen nog verder. Het machtsevenwicht is weg. Elke groep heeft zijn eigen normen: je moet je ma ten niet naaien, je moet niet te hard werken. Iemand die deze normen overtreedt, wordt door de groep aan gepakt." „Dat wordt steeds erger: er wordt over hem geroddeld, er wordt water in zijn schoenen gegooid, roosters wor den opengezet zodat hij voortdurend op de tocht zit. Het is een vicieuze cirkel. Daar kom je als slachtoffer èn als groep niet meer uit. De groepsdruk wordt steeds er ger, de grenzen vervagen. Het slachtoffer stapt op een gegeven moment naar de werkgever. Maai' die zegt: Moet ik voor jou een hele afdeling ontslaan?" „Hij zal kiezen voor een oplossing waarbij de 'lastige' medewerker weggewerkt wordt. Zo'n werkgever vergeet dat elke nieuwe werknemer die zich in de groep voegt ook dit lot kan ondergaan. De stemming is er immers naar. En de pesters worden nooit gecorrigeerd." „We hebben behoefte aan een zondebok. Het zit in ons", constateert Van der Meer. „We worden op ons werk aangepakt door de directeur, komen gefrustreerd thuis en keren ons vol agressie tegen vrouw, kind of kat. Het zondebokfenomeen is aangetoond bij groepen die noodgedwongen - in het onderwijs, binnen bedrijven - bij elkaar zitten. Het is een maatschappelijk verschijn sel: kijk maar naar kindermishandeling, vrouwenmis handeling, seksueel misbruik, seksuele intimidatie. En het is van alle tijden: denk maar aan de jodenvervol ging, de heksenvervolging." NOODOPLOSSING Tóch gelooft Van der Meer er heilig in dat pesten op het werk te voorkomen is. Er moet een mentaliteitsveran dering plaatsvinden, vindt hij. En omdat dat niet van de ene op de andere dag lukt, moet er alvast gewerkt wor den aan een noodoplossing. Hij ziet hier een duidelijke taak voor de ondernemingsraden binnen de bedrijven. Zo'n OR kan vragen om maatregelen en zou zich moe ten beijveren om vertrouwenspersonen op het werk te krijgen. En een klachtencommissie en een klachtenpro Ji'! lio cedure. „De vertrouwenspersonen zijn er al. Die zijn in leden aangesteld in verband met seksuele intin Ik vind dat echter te beperkt: je moet ook denki su het fysieke en aan het psychische geweld", aldt der Meer, die nadrukkelijk pleit voor onafhanke vertrouwenspersonen en onafhankelijke klachn missies. De pedagoog verbaast zich: „Als je een conflicl f( met een winkelier, dan stap je naar de Consuro bond of naar een geschillencommissie. Maar al itü! mijn werk word afgemaakt, door mijn werkgeu k door mijn collega's, dan is er niemand die duid we stelling voor mij neemt. We betalen vijftig, zest ln den per jaar aan de Consumentenbond om bijl 'ei flict op materieel gebied gebruik te kunnen mal 'ke hun specialisten. Hebben we dan geen geld ovï 'er ellende die we elkaar op dit gebied aandoen?" ste Er hangt, zo is berekend, een fors prijskaartje ai Su: ten op het werk: elk geval kost op jaarbasis tuss >ni 30.000 en de 100.000 gulden. Dat heeft te make het verzuim van het slachtoffer, met de ties die behaald worden door het slachtoffer tijd die de leiding kwijt is aan het voeren van ken met de betrokkene. Van der Meer is, zo maakt hij duidelijk, nog lari klaar met dit onderwerp. „Ik werk bij het Algen dagogisch Studiecentrum in Utrecht. We voert teiten uit voor het ministerie van onderwijs. De die wórdt iets minder, dus we hebben nu de iffl heid om ook in het bedrijfsleven iets te doen. B ite) kern Consultancy in Utrecht zijn we op dit mol zig met een vragenlijst op floppydisk over veilif ge] het werk. Vragen over pesten, geweld, seksuele datie. De werknemer kan zo'n floppy thuis inu opsturen naar Edukern (tel. 030-2856766). Aan werkgever zeggen wij, in vertrouwen: het gevoe veiligheid binnen deze afdeling is laag, is gemio is hoog. Maar als het laag is, doe er wat aan. Op)rs nier proberen we de bewustwording over pestt SP' werk op gang te brengen." 'Pesten op het werk', Bob van der Meer, uitgf 'P1 Van Gorcum Assen, ƒ25. ROSMALEN ARIE BERGWERFF er

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2