Dagblad Toekomst K O uiterst onzeker Het extraatje van Knorr. DA-programma legt prioriteit bij gezinsbeleid ijfhonderd nieuwe anen bij de KLM chaalmodel Fokker eg voor elf mille Auto sneller dan geluid Busongeluk Canada eist ruim 40 levens ,2.69 1.99 ejaarde Katwijkse vrijwilliger strandt door dubbele diefstal TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X OPGERICHT 1 MAART 1860 Subsidie Leidse volksuniversiteit van vier naar anderhalve ton Het voortbestaan van de Leidse volksuniversiteit K O staat op losse schroeven nu in de gemeentebegrotingen over 1998 de subsidie van 400.000 tot 150.000 gulden is teruggebracht. Deze meer dan halvering van de gemeen telijke steun is het gevolg van het afstoten van de mu- ziekprogrammering van K O naar de Stadsgehoorzaal. Volgens woordvoerder B. Hage- man heeft K O, opgericht in 1945 en met 9.500 leden en 2.500 cursisten een van de grootste culturele instellingen van Leiden, op deze basis geen toekomst meer. De vermindering van de sub sidie komt weliswaar niet als een complete verrassing, maar de volksuniversiteit had ge hoopt met een reeks nieuwe initiatieven de bezuiniging te kunnen beperken. Daartoe heeft het K O-bestuur recen telijk een beleidsplan opgesteld. Voor uitvoering van die plannen is 150.000 gulden echter veel te weinig, stelt Hageman vast. ,,De gemeente heeft met de ogen van een rekenmeester naar on ze subsidie en onze toekomst gekeken." Hageman was tot voor kort bestuursvoorzitter van K O, maar is na twaalf jaar te ruggetreden, omdat hij de on derhandelingen met het ge meentebestuur beu is. Belangrijk financieel pro bleem is de terugkeer van direc teur T. Weber. Die was beoogd artistiek directeur van de Stads gehoorzaal en zou met de 'mu- ziekpoot' van K O meeverhui zen. Bij nader inzien volstond de gemeente met de benoe ming van een algemeen direc teur. ,,Met de persoon Weber is niets mis", benadrukt Hage man. „Wij zagen hem met groot verdriet vertrekken en met vreugde weer terugkeren. Punt is wel dat hij nu op de loonlijst drukt van een afgeslankte orga nisatie. Hij kan niet zo maar het werk overnemen van Bart Vie- veen, onze voormalige adjunct directeur. Die deed ons finan ciële beheer en zijn overstap naar de Stadsgehoorzaal is defi nitief." De volksuniversiteit wil haar cursussenpakket voortzetten en aan 'theateractiviteiten' begin nen. Daartoe dient de Kapelzaal aan de Oude Vest, nu een mu ziekzaal, te worden verbouwd zodat deze geschikt wordt voor eenakterfestivals, cabaret en to neel. Voorts zou K O 'educa tieve muziekprogramma's' wil len maken. Een ander plan is om in samenwerking met volks universiteiten elders lezingen te organiseren als opwarmertje voor een direct daarop aanslui tend bezoek aan een museum in Leiden. „Met dergelijke ar rangementen zijn we bezig in het verlengde van het beleid van cultuurwethouder Pecht- old." Pagina Leiden: 'K O moet de markt op' Cultuur en Kunst Harry Mulisch viert zijn verjaardag «Sport John Veldman verbannen naar kleedkamer twee Aken, klippers en tjalken begonnen gisteren in Workum (Friesland) aan de traditionele jaarlijkse Strontrace naar War- verschenen aan de start. De opdracht aan de schippers is om hun lading stront zo snel mogelijk in de Bollen- pciv te krijgen en vervolgens als eerste weer terug te keren in Workum. Vanochtend rondom tien uur werden de eerste deelnemers bij het irpunt in Warmond verwacht. foto wfa Binnenland VVD op verkiezingspad: Desnoods Irakezen weigeren Buitenland Spaanse justitie onderzoekt lijkenzwendel NR. 41517 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 HET WOORD IS AAN Tony Snow Op de stenige bodem van de tegenslag kan de liefde ver rassend opbloeien. SKÏx' 7714° 8716° «718° neerslag 30% 20% 10% ÏSIÜSS&ÜS1 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina "J 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad 12 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport Strips Uitgaan .17 IAAG ANP :DA wil in de komende ka mperiode twee miljard gul extra inzetten voor gezins- id. Dit gebeurt vooral in de van koopkrachtonder- ning voor mensen met kin- in, Uiteindelijk moet de heid 80 procent van de kos- ran kinderen voor zijn reke ning nemen, blijkt uit het van daag gepresenteerde ontwerp- verkiezingsprogramma 'Samen leven doe je niet alleen'. De belangrijkste prioriteit voor nieuw beleid is het gezins beleid. Het al langer levende idee van een coördinerend mi nister voor gezins- en familie aangelegenheden vervult in het programma een vooraanstaan de rol. Verder moet de hoogte van de kinderbijslag worden ge koppeld aan de loonontwikke ling (en niet langer aan de prijs stijgingen) en dient de kinder bijslag voor het eerste kind te worden verhoogd. Gezinnen die van een laag inkomen moeten rondkomen krijgen recht op een extra uitkering. Het tweede hoofdthema in het CDA-program is het oplos sen van knelpunten in de pu blieke sector: 1,6 miljard gulden extra voor de gezondheidszorg, 1,25 miljard voor het onderwijs en 1 miljard extra voor meer veiligheid (zevenduizend agen ten) op straat. Bij de 7,6 miljard gulden aan nieuw beleid zit geen geld voor lastenverlichting voor burgers of bedrijven. Ook ziet het CDA geen ruimte om werk aan de onderkant van de arbeidsmarkt goedkoper te maken via lasten verlichting voor werkgevers. Pagina 3: Het CDA hoeft geen kaarsjes meer te branden Hoofdpunten voor het CDA HOL «BILL MEYER bij het cabinepersoneel, neeste stewards en steward- krijgen jaarcontracten jeboden om met name de ;te in het zomerseizoen op mgen. Of hun tijdelijke con- en kunnen worden omge- vaste, is nog niet duide- |De KLM beslist daar later Vereniging van Neder- Is Cabinepersoneel (VNC) is [met de extra werkgelegen- 1 Het korps cabineperso- bij de KLM bestaat nu al i uit zesduizend personen. Bijna allen zijn lid van de VNC. De VNC hoopt dat veel jonge mensen zich aanmelden voor een baan bij de KLM. De aanna me van het nieuwe personeel is noodzakelijk vanwege de ver wachte groei van de KLM. Bo vendien wil de KLM haar cabi nepersoneel flexibeler kunnen inzetten. Kandidaten moeten tussen de 21 en 34 jaar oud zijn, tussen de 1.58 en 1.90 meter lang, mini maal HAVO met drie jaar MBO op zak hebben, beschaafd Ne derlands spreken en over een goede kennis van het Engels be schikken naast een redelijke kennis van het Duits, Frans en/of Spaans. 'HOLGERARD VAN PUTTEN - fabriek op Schiphol-Oost nochtend de veiling van de ker-boedel begonnen. Als te kwam een schaalmodel het prototype van de Fok- 130 onder de hamer, een toestel dat nimmer in productie is genomen. Het schaalmodel ging na een eerste bod van vijfduizend gulden weg voor elf mille. Ruim zeshonderd mensen kwamen vanochtend op de veiling af. De veiling duurt tot en met vrijdag. gerlach Een door een straalmotor aangedreven voertuig op wielen heeft gisteren tweemaal achter elkaar de geluidsbarrière doorbroken. De Thrust Supersonic, een soort raket op vier wielen die meer dan achttien liter brandstof per seconde verbruikt, was echter één minuut te laat om een record te vestigen. De Britse piloot Andy Green haalde in de Black-Rockwoestijn in de Amerikaanse staat Ne vada met de Thrust een snelheid van 1.216 kilome ter per uur. Even tevoren had hij 1.222 kilometer per uur gehaald. Het is de eerste keer dat een mens in een auto sneller dan het geluid heeft gereden. Krachtens de internationale regels geldt dit pas als een record als het voertuig binnen een uur tijd tweemaal sneller dan het geluid rijdt. De technici hadden echter 61 minuten nodig om de auto na de eerste rit voor te bereiden en weer naar de baan te brengen. De ploeg overweegt vandaag een nieuwe poging te wagen. foto ap marilyn newton Havenwerkers in Amsterdam staken massaal amsterdam anp Vijfhonderd havenarbeiders hebben vanmorgen het werk in de zeehaven van Amsterdam stilgelegd, na een stakingsop- roep van de Vervoersbond FNV. Op één bedrijf na doen volgens bondsbestuurderT. Koningh al le havenbedrijven aan de sta king mee. Aanleiding voor de actie is het faillissement van de havenpool, een soort uitzendbureau in de haven. Daardoor staan 315 mensen op straat. Om negen uur hadden vijfhonderd haven werkers zich als staker laten re gistreren. De actievoerders re den met busjes langs de haven bedrijven om ook de laatste ha venwerkers te overtuigen. In sommige bedrijven werd nog mondjesmaat gewerkt, doordat bedrijfsleiders de machines be manden. Overslagbedrijf IGMA was het enige van de dertien havenbe drijven waar vanmorgen rond tien uur nog werd gewerkt. De actievoerders probeerden het terrein op te komen, maar de hekken bleven gesloten. Uitein delijk slopen ze via dekschuiten naar binnen, waar ze probeer den de havenwerkers te overtui gen van de noodzaak mee te doen aan de staking. Het gaat in eerste instantie om een staking van 24 uur. Gis termiddag waren er al wilde sta kingen, na het mislukken van het overleg tussen werkgevers in de haven en de bonden. Dat de acties zich niet beperken tot de havenpool zelf, heeft te ma ken met het bijzondere karakter van het 'uitzendbureau'. Voor het welslagen van een doorstart is medewerking van de haven bedrijven noodzakelijk. Volgens de vakbonden doen deze be drijven te weinig om een nieu we pool op te zetten. quebec city. Rtr-AFP-AP Bij een busongeluk gisteren in de Canadese provincie Quebec zijn de meeste van de 48 inzit tenden omgekomen. Volgens de politie vielen er 43 doden en vijf gewonden. Het ongeluk had plaats op honderd kilometer ten noord oosten van de stad Quebec. De bus vervoerde een groep oude ren voor een uitstapje naar een eiland in de Saint Laurent-ri- vier, toen de chauffeur in een twintig meter diep ravijn reed. Over de oorzaak van het onge luk is weinig bekend. Het was klaarlichte dag, het weer was goed, en er waren geen andere auto's bij betrokken, Mogelijk heeft de bestuurder vlak voor een steile helling een bocht ge mist, aldus ooggetuigen. De po litie zei dat een eerste onder zoek erop wees dat de remmen van de bus niet functioneerden. De plek waar het ongeval plaatshad, staat bekend als een van de meest gevaarlijke van Quebec. Voertuigen moeten er een kilometer lange helling op die 18 tot 20 graden steil is. Op dezelfde plaats had in juni 1974 een soortgelijk ongeluk plaats, waarbij 13 doden en 24 gewon den vielen. Het ongeluk is het ernstigste in de recente geschiedenis van Canada. Premier Chretien be tuigde zijn medeleven aan de nabestaanden. Een fantastisch Ideetje van Knorr: lekkere en voordelige dingen kopen en dén GRATIS naar de voorpremière van de nieuwe James Bond. "Tomorrow Never Dies". Vier streep jescodes leveren 2 bioscoopkaartjes opl (Zie actlevoorwaarden In de winkel.) Knorr Spaghetterla, per pak i Knorr Marinade Mix, per zakje 22V Knorr Groente Rijk, Q Q per zakje Knorr Kip Tandoorl, Kip Slam, Beef Shanghai, Paölla, Moussaka Q QQ of Taco's, per pak A&ïrOU Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 oktober a.s. ie van Beelen ziet na eigen snoifiets ook brommer van buurman verdwijnen |a, ik wil een abonnement op het l«id»ch Dagblad. ft/UK IRENE NIEUWENHUUSE vervoerde hij potjes met urine en ontlastihg, bracht hij medi cijnen 'met spoed' rond en deed hij boodschappen voor de so ciëteit van De Driehoek. Hij ziet dit werk als een op dracht. Tijd voor een gesprekje over de diefstal heeft hij eigen lijk niet, want de sjoelbakken moeten worden klaargezet in de sociëteit van de recreatiezaal van bejaardenoord De Duin rand. Zin om erover te praten heeft hij evenmin. Zijn vrouw, Rie van Beelen-van Duuren, doet daarom het woord. „Hij houdt niet van al die aandacht. Ook niet van dat kletsen op de boulevard, beurzen noemen ze dat hier in Katwijk. En op de bank zitten vindt hij al helemaal niks. Hij doet liever wat voor anderen." De snorfiets werd gestolen uit de afgesloten fietsenstalling van De Driehoek. Nadat Van Beelen van de schrik was bekomen, klopte hij bij de buurman aan, van wie hij een bromfiets mocht lenen. Fietsen is er vanwege een hernia niet meer bij. Na de ge bruikelijke afwikkeling bij de politie was hij ervan overtuigd dat zijn vervoermiddel wel zou worden gevonden. Maar toen twee dagen later de bromfiets van z'n buurman ook werd ge stolen, zonk de moed hem in de schoenen. Toch zette hij door. „Je bent niet alleen op de we reld om te leven, je moet ook iets waardevols voor anderen doen." Lopend naast zijn fiets, zette hij de afgelopen dagen zo goed en zo kwaad als het kon zijn werk voort. Het bewijs dat zijn shorfiets nog niet van de aardbodem was verdwenen, kwam toen hij hem ineens voorbij zag rijden. Hij wist het zeker, de groene Vespa met de fietstassen herkent hij uit duizenden. Maar hij was te verbouwereerd om het beeld van de berijder goed in zich op te nemen. Mevrouw Van Beelen: „Het lijkt erop alsof er een bende in Katwijk aan de gang is. Wat een mentaliteit om zoiets te doen. Weet u wat ik mijn man gun? Dat hij een snorfiets met een elektrische starter krijgt. Want als de oude snorfiets het niet in één keer deed, had hij geen krachtmeer om het nog een keer te proberen. Maar één ding is zeker, hij wil zijn werk voort zetten." l Postcode: - Tel: controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Oacccptgiro (f. 93,05) iNr. bank/giro:Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. telop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 "712141"4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1